N at o rboter du u reier f bezuinigt prog>r&mm<k 0 SS Qe opraarscb d«r oud-strijders. autobus verongelukt. Mishandeling van een kind. Het eerste proces Matoeschka. Het vliegtuig van Bertram gevonden. voorzien. Daarom verbiedt het ontwerp varkens boven een bepaald gewicht te houden, indien deze niet van het voorge- 'hreven merk zijn voorzien. LANDGOED EERDE NABIJ OMMEN. Voor het publiek opengesteld. Bü beschikking van de ministers van Economische Zaken en Arbeid en van Financiën is een gedeelte, groot ruim 1100 ha, van het landgoed Eerde, gelegen onder Ommen en toebehoorende aan den neer Ph. D. baron van Pallandt van Eerde, onder de Natuurschoonwet-1928 gerang- schikt» Dit fraaie landgoed is met uitzondering van de naaste omgeving van het door den eigenaar bewoonde landhuis, alsmede het terrein om het kasteel, voor het pu bliek opengesteld, mits dit is voorzien van kaarten, welke kosteloos verkrijgbaar zijn bij den boschwachter Frens aldaar (bij schriftelijke aanvraag postzegel in sluiten). Binnenland. EEN ZEER MERKWAARDIGE VOORSPELLING. Blijkens de „Oprechte Haar lemmer" van 1667 heeft een astroloog in der tijd de regeeri.ig van ons vorstenhuis, speciaal die van H. M. de Koningin-Moeder voorspeld. jnr W A. Ortt te Amersfoort schrijft aan net „rxbL" uat ny in ue oude „op-| ïecnte riaaiiemscne Ouuiant van 2: Auuustus 1667 het navoigenue buitenge-; wo011 merkwaardige bericnt gevouuen Amsterdam den 2 Augustus. Aen de ke'rcKueuren enue elders hebben Myne Heeren van den Gerechte op huyuen eene Prognosticatie door de Dienders! doen affscheuren, daeraf vele luyden hier| den mondt vol hebben. In substantie was deselve luydenae geiijck hier voight: „Ais men sal scüryfen den Jaere onses Saiighmaeckers Duysen Agthondert 8 Augustus stop te zetten. 1300 tot loOO mijnwerkers zullen op dien dag worden ontslagen en zijn thans reeds opgezegd. De directie geeft als reden van het be sluit op dat de hooge kosten, vooral van belastingen en sociale lasten het bedi yi onrendabel maken. EEN KIND DOOR EEN VALLENDEN BOOMTAK GEDOOD. Negen gewonden. Op de binnenplaats van een middelbare school te Hamburg maakten Maandag middag steuntrekkenden qeue om hun uitkeering in ontvangst te nemen. o - seline viel een groote boomtak op deze menigte. Een kindje van acht maanden dat door een vrouw op den arm werd eedragen, werd aan liet hoofdje getroffen en op slag gedood. Negen personen v er den gewond en moesten naar het zieken huis worden overgebracht. Eenigen hun ner 'kouden na verbonden te zijn, huis waarts keeren. 5NL50-0253" lange sijn ondergegaen, ende in btede «laaton der Geünieerde Provin- VERDRONKEN. Zondagmiddag is een 23-jarige jonge man uit Arnhem, die een fietstochtje over de veluwe had gedaan, bij het zwemmen in het Grijze Veen te Voorthuizen ver dronken. Bjj het zwemmen in het Spuikanaal te IJmuiden is Maandag de 34-jarige J. J. de Z. verdronken. Zijn lijk werd eenige uren later opgehaald. Te Bronnegerveen (Dr.) is Zondag avond het zesjarige zoontje van den heer S. K. in het kanaal aldaar verdronken. Te Emmercompascuum zijn gisteren twee meisjes, de 2-jarige de V. en de 4-jarige S., die in de nabijheid van het Hoofdkanaal aan het spelen waren, in dat kanaal gevallen en verdronken. Te Weert is Dinsdagmiddag de 23-jari- ge J. Adriaens bij het baden in de Zuid- Willemsvaart verdronken. EEN HONDERDENTWEE-JARIGE OVERLEDEN. De oudste inwoonster van de gemeente Ferwerderadeel, wed. p. Kroes, te Fer- werd, is gisteren 102 jaar oud, overleden. Verdachte tot 4'/2 jaar (gevan genisstraf veroordeeld. De rechtbank te Utrecht heeft Dinsdag behandeld de zaak tegen den 35-jarigen schipper G. de V., zwervend en thans gedetineerd, wien ten laste was gelegd het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel of zware mishadeling. Het betreft hier de zaak van het 5- jarige kind, dat mishandeld werd en daarna, toen het was overleden, aan den 'dijk bij Moordrecht werd begraven. In de ochtendzitting heeft allereerst do schipper terecht gestaan. Uit de afge legde verklaring bleek, dat het kind op zeer ergerlijke wijze was toegetakeld. Het was lichamelijk achterlijk en zeer lastig. Herhaalde malen werd het gestraft en die straf bestond in het toebrengen van slagen, uren in den hoek staan, of het maken van kniebuigingen, wat het kind vaak langer dan een uur moest volhou den. Op den avond voor den dood was het kind geslagen, met het gevolg, dat de ribben op acht plaatsen waren gebro ken en op drie plaatsen gekneusd. Verd. ontkende het ten laste gelegde, voor zoover het betrof mishandeling met een hard voorwerp. Hij had het kind wel eens gestraft, maar had zich dan bepaald tot het geven van een pak slaag met de bloote hand. Wel had hij het lijkje he graven. Het O. M. zei dat uit verschillende ge tuigenverklaringen was komen vast te staan, wat verdachte ten laste was gelegd. Voor zware mishandeling en overtreding van de Begrafeniswet eischte spr. de maximum gevangenisstraf vier jaar en fles maanden. De verdediger, mr. van de Brand, hg>ift vrijspraak gevraagd en onmiddel lijke invrijheidstelling, wat door de recht bank werd geweigerd. Uitspraak 28 dezer. JEUGDIGE AVONTURIERS. Twee Duitsche jongens te Rot terdam opgespoord. De chef van het bureau voor de kinder politie te Amsterdam kreeg Maandag van de politie te Berlijn het verzoek, twee jongens te willen opsporen, die ver moedelijk naar Nederland waren uitere- weken. Het w-aren een vijftienjarige en een achttienjarige scholier uit Berlijn die heimelijk over de Nederlandsche grens waren gekomen. Dinsdagmorgen is de politie er in ge slaagd de beide jongens op te sporen en wel te Rotterdam. Zij waren van plan als scheepsjongens dienst te nemen op een of ander schip om zoo verder de wiide wereld in te trekken. De beide jongens, die van goeden huize zyn vertelden via Maastricht in Neder land te zijn gekomen en naar Rotterdam te zijn gereisd. De 15-jarige was spoedig .de-.hoede van de ouderlijke macht, want zyn vader vertoefde voor zaken in Amsterdam. is onmiddellijk doorgereisd naar Rotterdam, waar hy Dinsdagmiddag zijn weggeloopen zoon heeft teruggekregen De vader van den 18-jarigen jongen dié totusschen van de opsporing kXisi? ImLn'om0ü gl?teren naar Rotterdam Komen om den jongen te halen. ïaiiuc O\JH onuvxbv0— van de Staeten der Geünieerde Provin tien zal de Graefflyckheyt syn gecomen, erfvelyck in den Doorlochte Huyse van Nassau-Orangien, hetwelck alsdan ge- deckt sal syn met den Conincks Croone. Ende in dien Huyse sal regeeren over alle herten so meede over alle herten in den Lande een Hooghloffelycke Eedele Vrouwe, uyt HoogDuytslant gebooren edoch den NecLerduytsche landen met groote lieffde (liefde) toegedaen, nyets afflaetende omme den lande ghedyenstig ende nut te syn. Ende volbraght wesende j de Twee Hondert ende twyntigh jaeren nae deesen sal er overgroote Vreught niet costelycke Verlightinge syn in deeser Stede ter Gedenckinge van t d a r 11 g h- ste jaer haers ouderdoms. Ende geen Inwoonder deeser Landen sal syn hert in Lyeffde van haer connen afftrecken, dewyle sy gebooren is onder de Sterre der' Heerschinge in Vreede ende der willighe Onderwerping van yeder aen haere Deugde ende Lyefftalligheyt. Ende was onderteijekent IULIUS CAESAR, Magicus ende starrewigche- laer." „Myne Heeren in consideratie gelegt, dat dit Geschrifft claerlijck hleeck in vilipentie van den jegenswoirdigen Staat van Republiek deeser Landen te syn op- gestelt, dewelcke sy verwaghten also vast in den bodem van deselv te syn gewortelt dat geen tydt daerin veranderinghe sal brengen, edoch overwegende datter swacke Luyden wierden bevonden, die de Woelingen' der Stadthouderlijcke partye souden in de handt wereken waere 't niet dat de schryvers van diergelycke Libellen exemplair aen den lyve wierpen gestrafft, hebben goetgevonden ende verstaan eene Premie van 100 ducatons te stellen op de aenwysinge van den opsteller van dit placcaet." Wanneer men merk Jhr. Ortt hierbij op bedenkt, dat H. M. de Koningin- Moeder, op wie deze voorspelling blijk baar betrekking heeft, den 2den Augustus 1858 is geboren, en dat dus in 1887 haar 29ste verjaardag, dus „het dertigste jaar haars ouderdoms" werd gevierd, dan is de uitkomst van deze voorspelling wel zeer merkwaardig. Buitenland. EEN SCHOKKENDE VONDST. Dicht bij den openbaren weg van Ashfort naar Faversham zijn de lijken gevonden van een vrou-w van 63 jaar, een vrouw van 35 jaar en het dochtertje van deze laatste van dertien jaar. Zij waren dood geschoten. Men weet vrij zeker, dat de dader een soldaat is die vermist wordt. Men is hem op het spoor. CANADEESCHE EN AMERIKAANSCHE TOERISTEN NAAR ENGELAND Nu het reisseizoen weer een aanvang neemt verwacht men, in Engeland een tal rijk bezoek van Amerikaansche en Cana- deesche toeristen. Volgens een mededee- ling van de Canadian Pacific welke de passagiersprijzen voor den dienst tus- schen heden en 15 Juli meer dan tiendui zend van die toeristen met haar lijnen worden vervoerd. Van haar schepen zul len er enkele meer dan 1200 passagiers aan boord hebben. Niet enkel de verla ging van de tarieven, ook het goedkoope leven in Engeland en de Ver. Staten voert de menschen aan. BRUTALE INBRAAK. Bij den bekenden te Berlijn wonenden ruiter luitenant Sahla is in het begin van de vorige week een brutale inbraak ge pleegd, die eerst thans ontdekt is, door dat de luitenant voor een ruitertournooi naar Rome was vertrokken. De dieven schijnen zich twee volle dagen in zijn woning te hebben opgehouden, waarbij ZÜ systematisch het geheele huis hebben afgezocht. Hoeveel is gestolen, kan nog niet worden vastgesteld. In ieder geval is de buit aanzienlijk, aangezien tal van gouden en zilveren bekers en plaquettes verdwenen zijn. SPOORWEGONGELUK TE KORBETHA. 16 licht gekwetsten. mSt /Poojwegdirectie te Halle deelt mede, dat Maandag om 18 uur 17 op het UYf,,*1 orbetha de boemeltrein Halle— Erfurt op een stilstaanden goederentrein viJdonT1- urbij zijn de locomotief don k boemeltrein en twee wagens van den boemeltrein en twee wagens van den anderen trein ontspoord. Eén der goede renwagens is vernield. Veertien reizieers alsmede de machinist en stoker van den boemeltrein zyn licht gekwetst. Alle ge" kwetsten hebben met een anderen trein hun reis voortgezet. Het ongeluk is geschied doordat de ma chinist van den boemeltrein door een on veilig signaal is gereden. DE SLAPTE IN DEN MIJNBOUW. 1300 mijnwerkers ontslagen. De directie van de mijn „De Wendel" te Hannover heeft besloten het bedrijf op Te Washington bevinden zich thans meer dan 17000 oud-strijders, die in zes kampen zijn ondergebracht. Voortdurend komen nieuwe scharen aan. De leider der oud-strijders Walters heeft verklaard, dat tegen het einde van de week onge veer 30.000 oud-strijders te Washington 22 gewonden. Op den straatweg tusschen Boitzenbrug en Lychen, nabij het boschwachtershuis Grunewald is Zondagmiddag een autobus waarin 25 personen zaten, die een uit stapje maakten, verongelukt. Vijf passa- zullen zijn aangekomen. Het onderbren- en jen chauffeur werden ernstig ge- gen en de voeding die uit particuliere 1 £>n mnpSten ;n het ziekenhuis wor- middelen moeten geschieden, zijn abso- iuuT onvoldoende "Tengevolge van den voortdurenden regen, zijn de kampen nagenoeg onbegaanbaar, zoodat men vreest, dat wanneer de duizenden gedu- renden langen tijd in tenten worden ondergebracht, ziekten zullen uitbreken. De opmarsch der oud-strijders heeft grooten indruk gemaakt, zoodat algemeen verwacht wordt, dat het Huis van Afge vaardigden het voorstel tot betaling van een uitkeering, die in totaal twee en een half milliard dollar zal kosten, zal aan nemen. Het is echter zeker, dat president Hoover zijn veto zal uitspreken. De oud strijders zijn besloten tot het uiterste vol te houden. DE VOORGENOMEN MOORDAANSLAG OP MUSSOLINI. Sbardelotto, de man die tegen het leven van Mussolini had gecomplotteerd, zal Donderdag terecht staan. Het schijnt, dat hij een volledige bekentenis heeft, afge legd. Het was ditmaal zijn derde bezoek wond en moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen. Zeventien ancjere passa giers werden licht gekwetst. HET GEVAL LINDBERGH. Means, de agent van de geheime politie, die 104 duizend dollar had losgekregen van mevrouw Maclean, de echtgenoote van den uitgever der Washington Post, door haar te beloven dat hij het kind van Lindbergh van de ontvoerders zou terug halen, is schuldig verklaard aan oplich ting. Gisteren begin van het proces. In de groote zaal van de Weensche rechtbank is gisteren onder leiding van rechter Zoidler het proces tegen Syl- vester Matoeschka begonnen. De belangstelling van het publiek voor deze zaak was zóó groot, meldt een V. D. telegram uit Weenen, dat reeds thans alle beschikbare plaatsen in de rechts zaal zijn gereserveerd. Daar volgens de geweest aan Rome met het oogmerk Mus- j rechtsspraak in Oostenrijk slechts de solini t.e dooden. De eerste maal, 28 Octo ber 1931, wachtte de man op Mussolini terwijl hij twee bommen en een revolver bij zich had. Maar Mussolini kwam niet; De tweede maal, 1 April 1932,, kreeg hij ook geen kans, daar er te veel politie op de been was. Op 29 Mei werd Sbardelotto gepakt wegens verdacht ronddrentelen in de buurt van Mussolini's ambtswoning. Sbardelotto heeft ook den naam genoemd van zekeren Recchioni, die hem geld had gegeven en die de leider zou zijn van een groep anti-fascisten te Londen. De leden van Sbardelotto's familie, die in voorloo- pige hechtenis waren gesteld, zijn vrijge laten zonder dat er verder iets tegen hen wordt ondernomen. beide spoorwegaanslagen bij Anzbach kunnen worden ten laste gelegd, heeft Matoeschka zich te Weenen uitsluitend te verantwoorden wegens het misdrijf van openbare geweldpleging, gepleegd door boosaardige handelingen onder bij zonder gevaarlijke omstandigheden. In deze zaak zijn 23 getuigen, onder wie de vrouw van den beklaagde en den spychiater, gedagvaard. De spychiator heeft Matoeschka volkomen toereke ningsvatbaar verklaard. De door Matoeschka gepleegde aansla gen zijn de volgende: De eerste aanslag pleegde hij in de ochtenduren van 1 Januari 1931 bij Neulengbach, in de nabijheid van Anz- VRIJDAG 17 JUNI. Hilversum, 296 M. 6-45i2.oo VARA, f2.004.00 AVRO, 4.00 8.00 VARA, 8.00u.00 VPRO, 11.0012.00 VARA. 6-457-00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Grammofoonpl. 9.00 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht Ad. Bouwmeester. 10.30 Vervolg Septet. 11.15 Voordracht Ad. Bouwmeester. 11.30 Vervolg concert. 1200 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gram mofoonpl. 2.00 Uitzending voor scholen. 2.30—4.00 Kovacs Lajos en zijn orkest (Re freinzang: Bob Scholte) en grammofoonpl. 4.00 Piano-recital Joh. Jong. 4-30 Voor de kinderen. 500 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.00 Grammofoonpl. 6.30 Vervolg VARA-orkest. 6-45 J. J. de Roode: Imperialisme en Volken bond. 7.05 Vervolg orkestconcert. 7-20 Orgelspel Joh. Jong. 7-40 Vervolg VARA-orkest. 8.00 Mej. C, C. Wdlbrenninck: De misdeelde jeugd van dezen tijd. 8.30 Concert. W. Kleyweg (cello) en Th v d. Pas (piano). 9.00 Causerie door Ds. F. J. de Holl. 9-30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Gods. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Declamatie door J. H. de Groot. 10.45 Grammofoonpl. 11.0012.00 Grammofoonpl. èVARA). Huizen, 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door i\KU. 8.00—9.15 en 10.00 Grammofoonpl. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. I2-I51.45 Kwintetconcert. 2.00 Orgelconcert. 3.30 Trioconcert. S.00 Causerie. 5.20 Grammofoonpl. 5.30 Orkestconcert. 6.20 Lezing. 6.40 Orkestconcert. 7-00 Causerie. 7-45 PTT-kwartiertje. 8.00 Orkestconcert. 9-00 Vaz Dias. 9-iS 10.00 Radio-tooneel. 10.00 Orkestconcert. 11.0012.00 Grammofoonpl. ZATERDAG 18 JUNI. Hilversum, 296 M. Uitsl. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven: VARA-Mandoline-ensemble o.l.v. J. B. Kok; Joh. Jong (orgel), Groot Volkstooneel en grammofoonpl. 12.001.45 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en grammofoonpl. 2.00 P. K. Polderman: Wat doen we dezen zomer. 2.15 Grammofoonpl. 2.45 Sportpraatje door Dr. B. Luza. 3.00 Grammofoonpl. 3.20 Dr. D. de Lange: Darwin. 3.40 Volksliederen door „De Wielewaal" o.l.v. P. Tiggers. 3-55 Uit de Roode Jeugdbeweging 4.00 Vervolg volksliederen. 4.15 Actueel allerlei door het N.V.V. 4.30 Beoefening der huismuziek o.l v P, Tig- gers. 5.00 Kinderurutje. 6.00 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl. 6.30 Friesch uurtje m.m.v. Dr. G. Gosses (lezing) en Y. G. Shuitemaker (voor dracht) 7.15 Vervolg septetconcert. 7-45 Toespraak door A. de Vries. 8.00 Zaterdagavond-programma m.m.v. VARA- orkest o.l.v. H. de Groot; Teun de Klepper man; Joh. Jong (orgel); Leo Fuld (refrein zang); VARA-tooneel o.l.v. W. van Cap- pellen. O.a. „Dichter und Bauer", Suppé; en Intermezzo sinfonico uit „Cavalleria rusticana", Mascagni. 10.00 Vaz Dias, VARA-Varia, Voetbalnieuws. 10.15 VARA-orkest (vervolg). li.oo12.00 Grammofoonpl. detl Huizen, 1875 M. Uitsl. KRO-uitzending. 8.009.15 Grammofoonpl. 10.00 Trio-concert. 11.30 Godsd. halfuur. 12.151-45 Sextetconcert. 2.00 Grammofoopnl. 2.30 Kinderuur. 4.00 Grammofóonpl. 5.30 Berichten. 5-45 Grammofoonpl. 6.10 Causerie. 6.30 Grammofoonpl. 7-io Lezing. 7-45 Causerie. 8.00u.00 Vroolijke avond solisten. 11.0012.00 Grammofoonpl. ca. 9.30 Vaz Dias. m.m.v. orkest en bach. Hier waren de verbindingsstukken der rails losgeschroefd. Een boemeltrein reed over de bewuste plek, doch er ge beurde niets. Geconstateerd werd echter, dat hier een misdadige aanslag had plaats gehad. Op 30 Januari 1931 werd precies op dezelfde plaats een nieuwe aanslag op den D-trein WeenenPassau gepleegd, waarbij de locomotief ontspoorde. Een groot aantal spoorwegbeambten werd licht gewond. Hier was een 1.70 meter lange ijzeren staaf dwars over de rails gelegd en met drie schroeven vastge maakt. De plaats van den aanslag was zoo gekozen, dat de trein in geval van ontsporing van den 8 meter hoogen spoordijk had moeten vallen. Een onmid dellijk onderzoek leverde hier de eerste aanwijzingen op in de richting van den dader. Toen ging Matoeschka naar het bui tenland, naar Duitschland en Hongarije. Op 8 Augustus pleegde hij den aanslag op den D-trein Bazel—Frankfort bij Jii- terborg* in het einde van een groote bocht naar links op den 10 meter hoogen spoordijk. De wagens van den trein wer den ernstig beschadigd en in totaal wer den 109 personen gewond, van wie 4 ern stig. Spoedig daarop, op 13 September 1931. viel de snetrein BoedapestWee nen op de lijn BoedapestHegyecha'.on op de bij Bia Torbaky gelegen brug aan een misdadigen aanslag ten offer. Bij deze catastrophe stortte de locomoief, de tender, een goederen-, een slaap- en drie personenrijtuigen van een hoogte van 25V2 meter in de diepte. Een geweldige onploffing greep plaats, waarbij 22 men schen om het leven kwamen. Matoeschka werd op 7 October 1931 voor de eerste maal als verdachte ge hoord en heeft, nadat zijn vrouw bezwa rende verklaringen had afgelegd, eenige dagen later zijn misdrijven bekend. VOETGANGERS EN LUIDSPREKERS. Gedurende de voetgangersweek, die binnenkort in Berlijn gehouden zal wor-1 den, zal een uitgebreid gebruik gemaakt worden van luidsprekers, die op drukke verkeerspunten worden geplaatst. Gedu- j rende den dag zullen een aantal omroe- j pers een stroom van waarschuwingen en raadgevingen verspreiden, om de voet gangers voor misstappen te behoeden. Motorrijwielen en auto's, voorzien van luidsprekers, zullen op de argelooze voet- gangers toevliegen en juist op het laat ste oogenblik stoppen; nadat de voetgan-1 ger dan van zijn schrik bekomen is, zal I hem door den luidspreker worden mede- gedeeld, hoe hij zich onder dergelijke omstandigheden heeft te gedragen. Wjj ontkennen niet het origineele van deze laatste methode van waarschuwen, j maar wij hopen alleen van harte voor de Berlijnsche voetgangers, dat de rijders hun voertuig volledig in hun macht zul- len hebben. moeten doen. Afschuwelijk was de erva ring van Hausner vooral wijl hij dobbe rend op zijn vliegtuig tal van schepen op tamelijk verren afstand had zien passee- ren en niet in staat was geweest hun aan dacht te trekken. Behalve het nijpend ge brek aan voedsel en drinkwater leefde Hausner in den benauwenden angst, dat de golven zyn vliegtuig zouden verbrij zelen. Toen de man aan boord geheschen werd van het schip Circe Shell was hy zoo ver weg, dat hij geen aaneengescha keld relaas kon doen van zyn wedervaren. De vlieger is nog niet in staat geweest te vertellen, waar hy zich ongeveer be vond toen hij had moeten dalen. Wat zyn lot op het drijvende vliegtuig nog kwel- len der maakte, was, dat hij voortdurend moest vechten tegen den slaap. De redding. Volgens een radio-bericht van den ka- pitein van de tankboot, die dezer dagen in volle zee den Poolschen oceaanvlieger Hausner heeft opgepikt, waren de eerste woorden, die de geredde sprak: „Ik ben Stanley Hausner, red mijn vliegtuig". Na 8 dagen rondgedreven te hebben, werd Hausner tegen den avond vrijwel levenloos in een reddingboot geheschen. Hy had echter nog de kracht 0111 te mom pelen: „Dank u kapitein, ik heb 8 dagen lang op u gewacht". Daarna verloor hij het bewustzijn. De uitkijkposten aan boord van de „Cir ce Shell" hadden zich de oogen uitgewre ven, toen zij het ongewone wrak zagen; zij waren uiterst verbaasd daarop een menschelijk lichaam waar te nemen, maar toen de stoomfluit van het schip begon te werken, richtte dat lichaam zich als een geest op en begon wanhopige gebaren te maken. v Het had weinig gescheeld, of de vlieger was niet gered, want de duisternis viel snel in en pas op het laatste oogenblik gaf de bemanning zich er rekenschap van, dat men niet te doen had met een afgedreven boei, maar met iets dat leek op het achterstuk van een vliegtuig, dat nog boven water uitstak. DE „ZEPPELIN'-DAG. De minister van defensie heeft afwij zend beschikt op een verzoek om militaire vliegers Zaterdag a.s. naar Waalhaven te dirigeeren. Uit Wyndham (Australië) wordt ge meld, dat nabij het Drysdale missiestation een Duitsch watervliegtuig is gevonden. Bij het toestel werd een briefje ontdekt, waarin stond, dat de vliegers de wildernis zijn ingetrokken. Blijkbaar heeft men hier te doen met het vliegtuig van den vermisten Duit- schen Oceaanvlieger Bertram, van wien men Maandag sporen meent gevonden te hebben. Er zal nu een reddingscolonne met vliegtuigen geformeerd worden om Ber tram te zoeken. NIEUW PLAN VOOR EEN MASSA- OCEAANVLUCHT VAN GENERAAL BALBO. Met 24 vliegtuigen over den Oceaan. Naar van welingelichte zijde verluidt, is de Italiaansche minister van oorlog gene raal Balbo, die verleden jaar met een es kader van twaalf watervliegtuigen een transatlantische vlucht naar Brazilië deed, voornemens om in Mei van het volgende jaar een nieuwe Oceaanvlucht naar Ame rika te ondernemen als commandant van een eskader van 24 watervliegtuigen. HET WEDERVAREN VAN DEN VLIEGER HAUSNER. Het is achtreaf gebleken, dat Hausner, de op het nippertje gerede vlieger, het uitermate zwaar te verduren heeft gehad. In den letterlijken zin des woords heeft 0 man moeten leven van een paar beten brood daags. Hy had nu eenmaal niet meer dan enkele boterhammen bii zich en daar heeft hy een week. «11 langer mee ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 14 Juni. Uitspraken vorige zitting. Hendrik Theod. K., Alkmaar, poging tot diefstal, 3 maanden gev. Pieter K., Oterleek, hooger beroep, von nis overtreding art. 22 B, motor- en rij- wielwet, vrijgesproken. Pieter B., Venhuizen, hooger beroep, vonnis overtr. art. 22 A en B, motor- en rijwielwet, aangehouden tot 13 Sept. Joh. J., psychopaat, 's-Hertogenbosch, ged., diefstal tweemaal gepleegd, 1 maand gevangenisstraf. De hersenssteker van Schagen voor zijn rechters. De laatste verdachte, de 25-jarige koopman, Jelke de Gr., wonende te Scha gen, thans vertoevende in voorarrest, had zich te verantwoorden terzake een zeer ernstig feit, bestaande uit een zware mis handeling van den getuige Berend Filip- se, dien hy in den nacht van 17 op 18 April met een mes zoodanig door het schedeldak in de centrale hersens had getroffen, dat de getroffene in onmisken baar levensgevaar had verkeerd en de wond ook nu nog niet volkomen is ge heeld. Deze mishandeling was gepleegd in het portaal van de bioscoop „Royal", en vol gens verdachte het gevolg van een twist, waarin zijn broeder was gewikkeld. Verdachte kreeg toen van een onbeken de een klap. Verdachte de Gr. had toen met een pun tig knipmes in het wilde-weg-gestoken en wist hij niet of hij iemand had geraakt. Ook had hij niemand zien neervallen. Hij verklaarde voorts in drift gehandeld te hebben. De gestoken getuige Filipse ver klaarde, dat hjj had getracht een broeder van verdachte, die ruzie had met andere personen, te kalmeeren. De verdachte had zich daarom met de zaak bemoeid en ge tuige uitgedaagd mee naar buiten te gaan. Na de ontvangst van de steek, viel de getuige bewusteloos neer en ls wegge dragen en later naar het St. Jülisabeths- gesticht te Alkmaar vervoerd. Hij herkende in verdachte niet den per soon, die hem had gestoken. De president bracht den verdachte en- der het oog, dat hij bij den rechter-com- missaris een veel uitvoeriger verklaring had afgelegd. Hij had toen verklaard in drift opzettelijk te hebben gestoken naar den persoon die met zijn broer ruzie had. Ook bij de politie te Schagen had ver dachte een meer omstandige verklaring afgelegd. De verdachte liet voorts uit, dat hy dien 'avond vijftien glazen hier had gebruikt, welk feit de president voor een getrouwd man, een huisvader met drie kinderen, een schandaal noemde. Door den mishandelde werd tegen ver dachte ingesteld een civiele vordering ten bedrage van 48.50 voor loonschade en beschadigde kleederen. De kosten der veif pleging werden door de gemeente Scha gen gedragen. De verdachte was bereid eventueel die schade te voldoen. Hierop werd gehoord ds. J. A. J. Bars- horn, directeur van het psychopatenge- sticht „St. Paulus" te Heiloo, had den ge wonde te Schagen onderzocht en hem later te Alkmaar, in samenwerking met den chirurg, dr. Kersemaker, behandeld. De mishandelde had in zijn hersens ont vangen een 5 6 cm diepe steekwond, waardoor de centrale hersenmassa was beleedigd op een wijze die levensgevaar lijk genoemd konden worden. En kon hier worden gesproken van een zeer ernstig lichamelijk letsel. Het stukje schedel dat moest worden weggenomen, was zichtbaar de gleuf van het mes en in het bezit van dr. Barnhorn. De heer Officier betreurde het dat ver dachte terug was gekomen op zijn bij den rechter-commissiaris afgelegde verkla ring, en stelde nu voor de zaak terug te zenden naar den rechter-commissaris, ten einde alsnu nog te hooren eenige andere getuigen die bij het bloedige conflict aan wezig waren geweest.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2