ill rr rv 7 Opening van de R.-K. school te Hippolytushoef. Oost-lndië Mishandeling van een kind. Verkeersongevallen. Zesjarig jongetje voor zijn leven verminkt Het proces tegen Sylvister Matuschka. TT W* 1 Racfiagraflseh Weerbericht. Uitvoering Crisiszuivelwet. Opening Indische Volksraad. Postvluchten van en naar Indië minderheid der Commissie aan het wöord geweest, de meerderheid heeft niets over de voorsteden gezegd. Wq hebben ze ge wikt en gewogen; de kosten achten wy niet overwegend, voor ons was het hoofd motief de groote uitbreiding der gemeente, die autotractie noodig maakt. De heer Van der Veer repliceert en handhaaft zijn voorstel. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 12 tegen 7 stemmen. Tegen de heeren Feenstra Kujper, Van Zwündregt, Van der Veer/ Eiilders, Luyckx, Terra en Tiessen. Wegens het late uur het is inmiddels half twaalf geworden worden alleen nog enkele hamerstukken afgedaan. Ach tereenvolgens worden aangenomen: Verkoop en erfpacht van grond. Voorstellen tot verkoop van grond aan W. A. Ran en tot erfpachtsuitgifte aan: de dames M. A. J. en J. H. van Gessel, en de heeren A. F. H. Hopman, J. M. Vla ming en G. H Bernard, J. P. van Os, H. Hagen, C. Bot en C. Buis, W. F. Labout. Aangehouden (op grond van te ver wachten discussies) worden de volgende: erfpachtsaanvrage van I. Valkhoff, enz., H. van de Poll, alsmede de voorstellen in zake niet invordering der en Slachtrechten, Verbetering H. F. C.-terrcln. Benoeming onderwijzeres. Tot onderwijzeres aan school 9 wordt benoemd mejuffrouw C. J. M. Nauta, tij delijk onderwijzeres alhier. Kohieren Wegenbelasting. Verder de kohieren der Wegenbelasting, terwiil de rest der agenda, waaronder het zeer blangrqke punt betreffende de kor ting op de jaarwedden in verband met de korting uit het Gemeentefonds wordt ver daagd tot a.s. Dinsdag. Betonnenvloer naar het stille strand. Als de Raad op het punt staat heen te gaan alle raadsleden hebben hun zetel reeds verlaten en zich gereedgemaakt heen te gaan komt de Voorzitter nog met een schrijven van Gemeentewer ken inzake het aanbrengen van een plan kier of betonnen voetpad naar het stille strand. Daar de raming hiervoor 700 voor een houten, 1000 voor een betonnen pad ietwat krap is, wordt een crediet van 1500 verleend voor dit doel. ONGELUK BIJ EEN VOETBALWEDSTRIJD. Gisteravond heeft op het voetbalterrein in het Ankerpark een ongeluk plaats ge had tijdens den wedstrijd tusschen een elftal van de Werf en Hr. Ms. „Schor pioen". Een der spelers, een zekere Kok, van het Werf-elftal, kwam zoodanig in botsing met een der andere spelers, dat hij vermoedelijk een rib heeft gebroken. Daar hij reeds op de Werf over pijn in de zij klaagde, is hij ter observatie in het hospitaal opgenomen. GESLIPT. Het is gisteren wel een ongeluksdag geweest. Het eene bericht was nog niet binnen of het andere kwam al weer. Als laatste hopen wij, slipte een jongmensch bij Onrust. En wel zoodanig, dat hij over den kop sloeg en bloedend» aan gelaat en handen verwond werd. In de Onderzeedienstkazerne is hij ver bonden. briefje achtergelaten, met de mededee- ling dat hij is vertrokken. Hij is in het bezit van een fiets, gemerkt Hima. Hij was den laatsten tijd neerslachtig, als ge volg van langdurige werkloosheid. VERDRONKEN. Gisterenochtend is de 20-jarige Kreg- ting bij het zwemmen in de Waal te Nij megen verdronken. BIJ HET DUIKEN OP EEN STEEN GESTOOTEN. Dinsdag is de 26-jarige T. F. van den Varkenoordschen weg bij het duiken in de z.g. Loekenbachhaven een onder deel van de Waalhaven te Rotterdam met het hoofd op een steen gestooten, waardoor hij een ernstige hoofdwond kreeg en een halswervel kneusde. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel op genomen. DOOR EEN STOOMTRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Te Sassenheim is gisterenmorgen het achtjarig zoontje van den heer Z., dat op de stoomtram, die uit de richting Leiden kwam, wou springen, misgestapt en kwam onder den goederenwagen terecht. Het jongetje was op slag dood. In de zaak van de mishandeling van een 5-jarig meisje, den dood tengevolge hebbende, in een woonschuit, heeft voor de Utrechtsche rechtbank Dinsdag nog terecht gestaan de 26-jarige koopvrouw G. v. d. W., de moeder van het kind een verslag van de eerste zaak vindt men op pag. 2 van het eerste blad. De broer van den eersten verdachte, den schipper, als getuige gehoord, ver klaarde, dat hij alleen deze verdachte had zien slaan. Verdachte bestreed dit. Zij verklaarde zich aan geen enkele mishandeling te hebben schuldig gemaakt. Jhr. mr. Greven betoogde in zijn re quisitoir, dat wel is waar naar alle waar schijnlijkheid alleen de man zich aan zware mishandeling had schuldig ge maakt, maar het vast staat, dat de vrouw schuldig is aan het geregelde slaan van het kind. Een ergerlijke daad dan hier gepleegd, is z.i. moeilijk denkbaar. Een zware straf voor deze ontaarde moeder is dan ook op haar plaats. Hij eischte den maximumstraf, nl. twee jaar en acht maanden gevangenisstraf. Mr. v. d. Waag uit Zeist pleitte vrij spraak en vroeg de onmiddellijke invrij- heidsstelling van verdachte. De rechtbank weigerde dit. Uitspraak 28 dezer. DE DIEFSTAL VAN EEN POSTZAK. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren arrest geweken in de zaak tegen den 40-jarigen koopman J. H. A. K., die door de Haagsche rechtbank ter zake van diefstal van een postzak uit een post auto, vóór het hulppostkantoor aan den Van Lennepweg in Den Haag, gepleegd in den avond van 29 September 1931, is veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Het hof heeft het vonnis der rechtbank vernietigd en op andere gronden ver dachte K. veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf. Binnenland. Doodeüjke aanrijding. Dinsdagavond elf uur wandelde de 59- jarige weduwe C. K., van de Korte Oranje gracht te Leiden, met haar 17-jarigen zoon op den Maresingel aldaar. De vrouw is toen aangereden door een hen achterop rijdende auto. Zij werd tegen den grond geslagen. Zeer ernstig gewond werd zij naar het academisch ziekenhuis vervoerd, waar zij gisterennacht is overleden. Onmiddellijk na de aanrqding heeft de bestuurder van den auto zijn lichten ge doofd en is er in volle vaart van door gegaan. In Ter Heide aan Zee is gisterenmid dag een merkwaardig ongeval gebeurd, dat voor den zesjarigen Maarten Voois ernstige gevolgen heeft gehad. Achter de woningen aan den Heidschen weg aldaar, waar de familie Voois woont is men bezig met het afgraven van een duinterrein. De kleine jongen, die daar aan het spelen was, vond in het zand een oude geweerpatroon. Het kind heeft eeni- gen tijd met dit voorwerp gespeeld, er zelfs met een ander voorwerp op gesla gen en het vervolgens aan zijn vader laten zien. Deze dacht met een ongevaar- lqken kogel te doen te hebben en gaf de patroon aan zijn zoontje terug. De vader heeft de patroon zelfs nog uit zijn han den op den grond laten vallen zonder dat er iets gebeurde. Korten tijd later is de kogel door tot nog toe onopgehelderde oorzaak ontploft, ten gevolge waarvan de jongen deerlijk werd gewond. Zijn linkerhand werd na genoeg afgerukt, hij kreeg een gapende wond in den buik, terwijl zijn beide oogen zoo ernstig werden gekwetst, dat hij niets meer kon zien. VERMIST. Sedert gistermorgen wordt te Bolnes vermist de 18-jarige A. de Zeeuw, timmer man, wonende aldaar. Hij heeft een Buitenland. EEN OVERVAL MET BEROOVING. In het filiaal van de Dresdner Bank te Hamburg is gisteren morgen een overval met berooving gepleegd, waarbij ongeveer 5600 mark in de handen der daders zijn gevallen. Om 10 uur, toen nog slechts het personeel aanwezig was, verschenen drie gemaskerde mannen met vuurwapenen in de vuist. Het personeel werd naar het achtervertrek gedreven, de roovers maak ten zich van het geld meester en wisten onherkend te ontkomen. Een bericht van gisteravond meldt: Het proces tegen Sylvester Matuschka is gisterochtend te Ween en onder groote j belangstelling met eenige vertraging be- j gonnen (zie ook pag. 2 van het eerste Iblad). Reeds lang vóór het begin van de zitting had zich vóór den hoofdingang van het gerechtshofs honderden menschen verzameld, van wie echter slechts een klein deel na vertoon van kaarten kon worden toegelaten. De komst van Matuschka, die tusschen twee gerechtsdienaars in, in de zaal ver scheen, verwekte beweging onder de toeschouwers. Op de beklaag debank spreidt Matuschka een groote hoeveelheid papieren uit, waar uit hij vermoedelijk de herhaaldelijk aan gekondigde groote redevoering zal houden. Deze redevoering heeft hij in verscheidene ontwerpen opgesteld en in verscheidene kleuren opgeschreven. Voorts heeft hij een oproep aan het Hongaarsche volk ge richt in de kleuren rood, groen, blauw en geel, deels met inkt, deels met kleurpot lood. Op de tafel van de rechtbank liggen stukken rails, bankschroeven, sleutels en andere stukken van overtuiging. Matuschka maakt een zeer intelligenten indruk. Het begin van de zitting. Nadat om half tien Matuschka door een politiebeambte was binnengeleid, kwamen de leden van het gerechtshof met den president dr. Zeidler aan het hoofd, in de zaal. Onder ademlooze spanning van het publiek wendt de president zich tot den beklaagde. Matuschka spreekt luid met een sterk Hongaarsch accent. Op de vraag welke godsdienst hij heeft, roept hij luide uit: „Ik ben roomsch-katholiek". President: „Wat is uw beroep?" Matuschka: „Pleger van spoorwegaan slagen". OP het antwoord van den president, dat dit toch geen beroep is. zegt Matuschka ten slotte, dat hij koopman geweest is. Hierna volgen de gewone formaliteiten, waarna de getuigen worden opgeroepen. Toen de naam van mevr. Matuschka opgeroepen werd, keek de beklaagde haar knipoogend aan. Mevr. Matuschka werd medegedeeld, dat zij Vrijdagochtend zou worden verhoord. Op een vraag van d6n griffier of zij haar man toerekenbaar acht, antwoordde mevrouw Matuschka dat zij haar man in geen geval toerekenbaar acht. Toen zij bij het verlaten van de zaal haar man voorbij ging, sprong Matuschka in de bank op en wierp haar twee kus handen toe. Daarbij trok hij een gezicht als een kind dat huilt. Mevr. Matuschka wenkte hem met de hand. De griffier begon daarop met de voor lezing van de dagvaarding, die dertig pagina's lang is. Het relaas van zijn leven. Na voorlezing van de acte van beschul diging vroeg de verdediger van Ma tuschka, dr. Ettinger, het woord om erop te wijzen, dat Matuschka geen mede plichtigen heeft gehad en financieel geen voordeelen bij de aanslagen had gehad. Onder doodelijke stilte vraagt de pre sident Matuschka dan opnieuw, of hij schuld bekent. Beklaagde antwoordt bevestigend en keert zich vervolgens opgewonden tegen zijn verdediger, wien hij verwijt, dat hij de zaak verkeerd heeft aangepakt. Hoe wel bij luide schreeuwt, is wat hij verder zegt onverstaanbaar, aangezien hij na een paar woorden Duitsch, weer in het Hon gaarsch verder gaat. Eindelijk verzoekt de president hem rustig zijn relaas te willen doen, waarna hij weer beter ver staanbaar wordt. Hij was vroegtijdig van het gymnasium gegaan en diende in 1913 een jaar bij het 6e Honved-infanterieregiment. Hij schil derde voorts zijn oorlogsjaren, zijn krijgs verrichtingen en de daarbij verkregen onderscheiding, zijn opleiding in een recrutenschool en zijn frontdienst, waarbij hij commandant van een raitrailleuraf- deeling is geweest. Onder groote opwin ding, weenend en schreeuwend, beschrijft hij een groot gevecht, dat hij heeft mee gemaakt, waarbij om hem heen alleen reeds twintig officieren gevallen zijn. Alle acht machinegeweren, die hij com mandeerde, heeft hij achter elkaar door laten schieten, en de dooden lagen meters hoogom hem heen. Matuschka vertelt dan van zijn huwelijk, zijn handel in petroleum en andere goe deren te Cantavir. Te Boedapest hield hij een warenhuis en was hij eigenaar van drie huizen. Later stichtte hij een naamlooze vennootschap, waarvan hij directeur en president-commissaris is ge weest. In 1927 was hij voor de tweede maal naar Weenen gegaan om te trachten huizen te koopen. Op de vraag van den president, of hij al eens te Parijs was geweest, antwoordde Matuschka, dat hij zich dat niet kon her inneren. Op de verdere vraag, hoe hem Weenen was bevallen, antwoordde hij, dat hij Weenen mooi maar zondig vond. Naar de Stephan-kerk gingen de menschen slechts om elkaar hun mooie toiletten te toonen. Op den terugweg naar Boedapest, had Zich een geest van hem meester ge maakt, die hem aanstichtte om de spoor wegaanslagen te plegen. De bedoeling van deze aanslagen was, den spoorweg directies schrik aan te jagen. Hij had ze willen dwingen een door hem gedane uitvinding op het gebied van wagonverbinding, welke uitvinding hij een belangrijke technische verandering noemde, in te voeren. Uitvoerig zette hij uiteen, hoe hij zich de toepassing van deze uitvinding voorstelde. Te Boedapest had hij op aanraden van den geest, die hem ook had aangezet om een secte te stichten, het huis, waarin zich het voor de secte bestemde bureau bevond, in allerlei kleuren laten beschilderen. Deze kleuren zouden het zinnebeeld zijn van alle religies, die hij had willen dienen. De geest was steeds daarbij geweest en had hem ertoe aangezet de streek van Anzbach te gebruiken voor een spoor wegaanslag. Dezen aanslag had hij ge pleegd en bij had gehoopt, daardoor tot rust te komen. Hij wilde slechts dat alle kranten over hem zouden schrijven. Het was niet zijn bedoeling, menschenlevens op het spel te zetten. Als Matuschka met zijn verklaring zoover is, schorst de president de zitting voor de middagpauze. DE ZAAK-LINDBERGH. Woensdagavond bleek uit het overlij- denscertificaat, afgegeven bij den dood van Violet Sharpe, dat zij gehuwd ge weest was, maar dat de echtgenoot onbe kend is. 15 jaren voor een der oplichters. De jury heeft nu den vroegeren agent bij de geheime politie, Gaston Means, die onder valsche voorwendsels van mevr. McLean, de uitgeefster van de 'Washing ton Post* 100.000 heeft ontvangen, omdat hij haar het kind van Lindbergh zou terugbezorgen, 15 jaren tuchthuisstraf geëischt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Juni. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 776.5 te Ingö. Laagste stand 758.4 te Marsellle. Verwachting: Meest matige N.O. tot Z.O. wind, helder tot licht bewolkt, droog warm weer. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE HANDELSBETREKKINGEN. De onderhandelingen over het sluiten van een nieuw NederlandschBelgisch handelsverdrag zullen, naar de „Maas bode" meldt, den 12den Juli te Brussel hervat worden. HET RAPPORT VAN DE BEZUINIGINGSCOMMISSIE-WELTER. Ontslagen bij het rijk. Zooals men weet, wordt in het rapport der bezuinigingscommissie-Weiter als een middel tot bezuiniging aangegeven: inkrimping van personeel op de departe menten. Naar de „Nw. Rott. Crt" thans 'ver nemen, is aan dezen voorgestelden maat regel o.a. op het departement van kolo niën reeds een begin van uitvoering ge geven. Op dit departement is aan 28 leden van het personeel met ingang van 1 Jan. 1933 onstlag aangezegd. De ontslagenen worden op wachtgeld gesteld, totdat zij den pensioengerechtigden leeftijd zullen hebben bereikt. Bij alle andere departementen zijn soortgelijke maatregelen in voorberei ding; men is daar echter nog niet zoo ver, dat de ontslagbesluiten reeds aan de betrokkenen zijn medegedeeld. ZANGERSFEEST TE HOORN. Verschenen is het programma met tekst boekje van het 23e zangersfeest, te geven door den Bond van Gemengde Zangver- eenigingen in Noord-Holland op Zondag 19 Juni in den tuin van het Parkhotel te Hoorn. Dit concert vangt aan des middags te 1 uur en wordt besloten met een kerk- concert in de Groote Kerk, dat te 7 uur wordt gegeven en een reünie in het park, welke te 8 uur aanvangt. Dit feest wordt gegeven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Bond, waarvan de heer L. van Loo hier ter stede Vice-voorzitter is. O.a. wordt medegewerkt door Held. „Gemengd Koor", dat Jac. Bonset's „Slaap zacht" zal zingen. In totaal zijn twintig zangvereenigingen ingeschreven. Voor het kerkconcert zal de heer George Robert de orgelbegeleiding op zich ne men, terwijl behalve de solisten aldaar „Wognum's Zandagkoor" medewerking verleent. De medewerking van de ge meentebesturen ingeroepen. De minister van economische zaken heeft de medewerking van de gemeente besturen ingeroepen, teneinde in verband met de nooddruft in het melkveehouders- bedrijf, de uitkeering ingevolge art. 22 der Crisiszuivelwet zoo snel mogelijk te doen plaats vinden. De minister vraagt aan de gemeente besturen, deze uitkeeringen, welke ge durende ten hoogste drie weken zullen worden verstrekt en berekend worden naar een bedrag van 75 cent per melk gevende koe per week ter hand te willen nemen, waarvoor de noodige middelen tijdelijk uit de gemeentekas ter beschik king gesteld kunnen worden. De minister geeft in overweging, de melkveehouders ter secretarie opgave te laten doen van de op 15 dezer in hun bedrijf verzorgd wordende melkgevende koeien. Nauwkeurige gegevens betref fende het aantal melkgevende koeien zijn van te meer beteekenis, nu ze ook noodzakelijk zijn voor de raming van de melkproductie in de naaste toekomst, zulks teneinde aan de crisiszuivelcentrale een idee te kunnen geven van de te nemen maatregelen. Ter verkrijging van de meest nauwkeurige gegevens worden formulieren bijgevoegd, welke door eiken melkveehouder moeten worden ingevuld en onderteekend, waarna onmiddellijk uitkeering zal geschieden. Voor de terug betaling van de uit de gemeentekas voor geschoten gelden wordt zorg gedragen door de Crisis-zuivelcentrale. DE WERKLOOZENKAS VAN DEN ALGEMEENEN NEDERLANDSCHEN BOUW ARBEIDERSBOND. Ruim 11.500 werklooze leden. Eind Juni nog slechts ongeveer 29.000.beschikbaar. Het bestuur van den Algem. Nederl. Bouwarbeidersbond schrijft o. m. in een adres aan den minister van binnenland- sche zaken Zooals u bekend is, gaat met ingang van 1 Juli a.s. voor de leden van onze werkloozenkas de tweede uitkeerings- periode van 25 dagen in. Een zeer groot aantal van onze leden heeft over het eerste halfjaar 1932 25 dagen uitkeering genoten, zijn nu nog werkloos en komen dus met ingang van 1 Juli a.s.,opgrond van het bepaalde in art. 23 van het regle ment onzer werkloozenkas, weer voor uitkeering in aanmerking. De financieele positie van onze werk loozenkas is evenwel van dien aard, dat geen middelen aanwezig zijn om die uit keeringen te kunnen verstrekken. Onze kas had op 1 Januari 1932 een vermogen van f 460.758, ontvangen bijdrage over het eerste halfjaar zal naar raming be dragen f 290.000subsidie eerste halfjaar f 290.000; voor uitkeering beschikbaar f 1.040.758. Geraamde uitkeering over 6 maanden f 1011.540; geraamd saldo per 30 Juni 1932 f 29.254. Een bedrag van ongeveer f 29.000 zal dus beschikbaar zijn voor uitkeeringen in Juli, terwijl volgens onze raming voor de dan nog ruim 11.500 werkloos zijnde leden f 500.000 noodig zal zijn. Op grond van deze berekeningen staat dus vast, dat de tweede periode van 25 dagen niet zal kunnen worden uitgekeerd, en is ons bestuur genoodzaakt, in ve^and met het bepaalde in art. 23 van het reglement onzer werkloozenkas (een recht hebbend werkloos lid kan per boekjaar over ten hoogste 50 dagen uitkeerinj. ontvangen) de volgende maatregelen te nemen a. den uitkeeringsduur voor het jaar 1932 tijdelijk te verminderen met 25 dagen; b. voorloopig, gedurende dit jaar dus, niet meer dan 25 dagen uitkeering aan rechthebbende leden te verstrekken; c. op het einde van dit jaar, aan de hand van den financicelen toestand der kas, na te gaan, over hoeveel dagen nog uitgekeerd kan worden. Voornoemde maatregelen kunnen ach terwege blijven, indien Uwe Excellentie alsnog bereid is, op de door de leden betaalde bijdragen een hooger subsidie dan 100 pet. toe te kennen. Teneinde onze leden tijdig te kunnen inlichten omtrent de na Juni te treffen maatregelen, verzoeken wij Uwe Excel lentie, ons van uw antwoord zoo spoedig mogelijk in kennis te stellen. De Indische Volksraad is gisterenoch tend geopend met een rede van den Gou verneur-Generaal, die daarin allereerst releveerde de medewerking van goede krachten. De crisis. Sprekende over de crisis, zeide hii: Ner gens is rust, terugkeer van vertrouwen of zelfs maar het begin van stabiliteit te be speuren. Wat wij van Nederland hooren, wijst op een noodtoestand van handel, industrie, land- en tuinbouw. Het gevoel van saam- hoorigheid doet ons daarin dubbel belang stellen en meeleven. Bovendien kunnen wti voorshands den steun van het moeder land bü de financiering van onze geld behoeften niet missen. Ook in Ned.-Indië is beterschap nog niet ingetreden. Vandaar allerwege inper king van de werkzaamheden, afdanking van personeel en sluiting van onder nemingen. De invloed hiervan op de In- landsche maatschappij is begrijpelijk. De goede oogsten doen de voedselvoorziening voorshands geen gevaar loopen, doch de marktwaarde van alle producten verzwakt de ©economische kracht der bevolking. In het bijzonder valt de aandacht op de werkloosheid onder alle groepen der be volking. De regeering is natuurlijk vol ledig bereid het noodige en mogelijke te doen, doch particulier initiatief en onder ling hulpbetoon verdienen ver de voor keur boven ambtelijke bemoeienis. Spr. doet een beroep op aller medewerking. Wees sprekers ambtsvoorganger ver leden jaar op een terugval van de Lands- middeïen tot 416 millioen gulden, thans wordt, op grond van de uitkomsten van verleden jaar en de verstreken maanden van het loopende jaar, eT op gerekend dat deze raming nog 100 millioen te hoog is. Hiertegenover staan uitgaven voor het loopende jaar van 507 millioen. Spreker geeft een opsomming van de belangrijkste genomen of te nemen maat regelen. Verlaging van de personeelslasten door systematische beperking van het personeel en herziening van de bezoldigings- en pensioen-regelingen en toelagen en in grijpende maatregelen ten aanzien van het onderwijs. Slechts de noodza/k om de uitgaven terug te dringen is de grondslag van de voorgenomen reorganisatie van het leger. De bestaande reorganisatie is allerminst overdreven. Bezuiniging gaf niet langer uitkomst, aangezien zü zou leiden tot ont wrichting van het harmonieuze geheel. Derhalve blijft slechts over hervorming met het prijsgeven van de bestaande orga nisatie om voor een kleinere plaats te maken. Ernstige overweging heeft natuurlijk ook de vraag: Politie- of defensieleger, weder in beschouwing doen nemen. De slotsom van deze overweging was, dat, af gescheiden van de defensietaak van het leger, hoe beperkt ook opgevat, het leger bestuur ook voor handhaving van rust en orde aan een kleiner defensieleger de voorkeur boven een grooter politieleger geeft, De Regeering wil niet ontkennen, dat deze maatregelen risico's bevatten, welke zij slechts onder den drang der omstan digheden op haar verantwoording neemt. Zü vertrouwt ten deze op den geest van het Indische leger, op den politieken toe stand, welke, niettegenstaande de moei lijke omstandigheden van het o ogen blik, in het algemeen goed kan worden ge noemd. Als de inkomsten niet beter worden, zullen wij verder terug moeten. Een vast plan voor die verdere maatregelen kan spreker niet geven. De ontzettende schok, waaraan dit land, meer nog dan andere landen, in het afge- loopen jaar heeft blootgestaan door de plotselinge daling der inkomsten, waar van de weerga niet bestaat, is opgevangen. De waarde hiervan is zoo groot, dat de Regeering meent de verwachting te mogen uitspreken, dat zü den toestand zal kun nen blijven beheerschen. Op dadelijke behandeling van zich plot seling voordoende moeilijkheden is de Regeering bedacht. Zü wordt door een stelsel van berichtgeving op politiek en economisch gebied voortdurend op de hoogte gehouden. Op het gebied der bevordering van de welvaart zal het mogelijke worden gedaan. Heen. De „Duif" vertrok 15 Juni om 9.25 u. van Calcutta, en kwam om 16.56 u. te Rangoon aan. Terug. De „IJsvogel" vertrok 4.19 u. van Djask en arriveerde 15.52 u. te Bagdad. Woensdag 15 Juni '32. Het was vandaag voor de R.-K. pa rochie een heugelijke dag. Er zou iets groots gebeuren. Een langen tijd had men er al over gesproken en eindelijk is het groote moment daar: De R.-K. school wordt vandaag geopend. Ongeveer een jaar terug werd de oude school in de Hoofdstraat voor het Kath. onderwijs in gebruik genomen. Deze school was zeer oud en vereischte dringend een alge- heele verbetering en moderniseering. Nu vandaag is echter een splinternieuwe school gesticht. Wij kunnen ons voor stellen dat dit voor de parochie een groote gebeurtenis is. Wij hebben ons direct in verbinding gesteld met het nieuwe hoofd der school den WelEd. heer Geerts, die ons hoffelijk ontving en wel willend één en ander liet zien. Het is geen groote school, zq bestaat echter uit twee lokaliteiten, doch de uitvoering is één en al lof. De bedoelde lokalen zijn frisch en modern ingericht. Veel licht en lucht dringt door vensters en tuinbouwramen binnen, Vooral de privaten en handen- wasch-inrichting is zeer luxeus en prak tisch ingericht. Intusschen kunnen wij den heer Geerts wel geluk wenschen met zijn nieuwe school. Naast de school staat de ambtswoning van het hoofd. Over veertien dagen is dit mooie huis gereed. Ook de vestigingsplaats in de Kliefstraat is goed gekozen. De officieele opening. Om half elf hedenmorgen zou de offi cieele opening plaats vinden. Daartoe waren wij bijtijds naar de Kliefstraat gegaan om toch vooral het geheel mede te maken. Op dit tijdstip komen de gees telijken naar buiten. Voorop de deken uit Schagen den Eerwaarde HeerCuillo- xard. Achter hem de pastoor Koppert, van Hippolytushoef, direct daarop de misdienaren." Vele geloofsgenooten en anderen zijn er verder aanwezig. Wij merken in het bizonder op den heer burgemeester van Wieringen, zijn secr., wethouder Kaan e. a. Na de gebruikelijke kerkelijke ceremo niën wordt de school plechtig ingezegend. Daarna treden wij de school binnen en nemen wij plaats in een der lokaliteiten, waar vele verheugde kindergezichtjes ons tegen lachten. Nu volgt de inzegening van het interieur. Onder de gebruikelijke gebeden hangt de deken van Schagen na mens den bisschop het crusifix boven den ingang. Na deze plechtigheden richt de deken het woord tot de aanwezigen, vooral tot den pastoor, den Burgemeester, Secre taris en Wethouder. Het was een aange name taak voor mij, zoo zegt hij, namens den bisschop vandaag op Wieringen te komen. Pastoor Koppert moet wel een zeer gelukkigen dag hebben, daar nu aan zijn vromen wensch voldaan is. U zult zeker ook wel dankbaar zijn jegens |hen, die U zoo zeer ter zijde stonden om het verkrijgen dezer nieuwe school te verwezenlijken. Het'heeft er alle schijn \an, vervolgt de deken, dat pastoor zijn Goddelqken Meester wil nadoen, n.1. hij zegt „Laat de kleinen tot Mij komen". Inderdaad moet het een buitengewoon g -oot genoegen voor U zijn nu de kinderen uit Uwe parochie onder Uwe hoede te hebben. Zooals wij weten, zegt hq verder, maken de kinderen de toekomst. Onze Moeder de Heilige Kerk weet zulks al te goed, daarom streeft zij er naar eigen scholen te verkrijgen. In de vroege mis heeft de deken God verzocht, dat deze school tot heil van Hippolytushoef moge strekken. Hierna neemt de pastoor van Hippo lytushoef het woord. Hij bevestigt het gezegde van den Eerw. deken, dat hij vandaag zeer verheugd is. Voor ons, katholieken, is deze dag wel speciaal een gelukkige dag. Wij priesters, zoo spreekt hij, zijn immer blijde wanneer wij naast onze kerk een school tot aan vulling hebben. Het is morgen twee jaar geleden, dat ik hier kwam, hetgeen wel toevallig treft. Het spijt hem slechts, dat hij de beschikking heeft over twee, in- stede van drie lokalen. Hij hoopt maar, dat de Gemeente zal medewerken bij het streven naar een derde klasse-lokaal. Hij brengt dank aan den heer Inspecteur van het L.O., die tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn vanwege de examens. De In specteur heeft echter schriftelijk het verlangen kenbaar gemaakt, dat hij hoopt dat deze school een goede plaats zal in nemen in zijn rayon. Daarna spreekt hij tot den kathol. Inspecteur, m. n. pastoor v. d. Burg, die op Wieringen zeer goed bekend is, daar hij langen tijd hier heeft gestaan. De pastoor dankt verder den Burgemeester voor zijn bereidvaardigheid inzake het tot stand doen komen van. deze nieuwe onderwij s-inrichting. Wq weten dat er in dezen tijd van malaise bezuiniging geboden is en schrij ven het daaraan toe, dat een derde lokaal uitbleef, merkt spreker op. Doch laten wij tevreden zijn: het ge bouw is mooi. Nu wordt den gem. Secre taris in de toespraak betrokken. Hem wordt dank gebracht voor zijn indirecte medewerking, welke hij zeer vele malen moest doen gelden. Namens het school bestuur onze hartelijken dank, vervolgt de pastoor zijn speech. De architect de heer S. W. Langius uit Hoorn krijgt nu een compliment voor zijn mooie werk. Onder zijn vakkundige leiding is dit prachtige gebouw tot stand gekomen. Vervolgens vertelt de pastoor dat er wel eens kleine strubbelingen waren tusschen aannemer (Gebr. Boersen) en opzichter (Hr. v.d. Berg), doch kan in het algemeen gezegd worden dat de medewerking goed was. Thans feliciteert hij het Hoofd der school met diens nieuwe school. Ook het onderwijzend personeel, dat geheel uit dames bestaat wordt niet vergeten. De pastoor deelt ons allen mede dat de heer Geerst in de vorige school wel eens suk kelde aan verkoudheid, doch dit euvel wordt nu verholpen. Verder hoopt pas toor Koppert, dat de kinderen flinke, brave leden der maatschappij zullen wor den en vooral trouwe Katholieken. Eer waarde schijnt veel gevoel voor humor te hebben. In zijn toespraak betrekt hij fijntjes, doch beschaafd, de gemeentelijke subsidie met betrekking tot de kinderen, dat deze zorg vuldig op de nieuwe spullen moeten passen. Thans neemt onze geachteburgemeester de Heer Kolff het woord. Hij dankt eers tens voor de uitnoodiging deze feestelijk-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7