IMI1 m S. I. KHMER S h Rijk en geen geld. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. r-*' -- Nr. 7133. EERSTE BLAD ZATERDAG 18 JUNI 1932 60ste JAARGANG Dc herstelconferentie te Lausanne is begonnen. - De groote beteekenis van deze conferentie. - Stemmen van buiten. - Fransch-Engelsche plannen - De Duitsche noodverordening tegen politieke onlusten. Begrafenis «van Heemskerk. Frederik van Eeden. in 50 dessins, Helpt bijtijds. FEUILLETON COURA Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras^AnnaPauiowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65;binnen- 'UK. e er ^08t- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per f1?' °m H°IfrJge landen f 3-20- Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, 0 6 3 iesP- f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos. 4 ct.;fr. p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. O. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De herstelconferentie te Lausanne is Donderdagmorgen begonnen en met ze kere spanning zullen zeker de berichten, die van Lausanne komen, weer door het groote publiek worden gevolgd, omdat nie mand het gewicht van deze conferentie kan ontkennen. Het gaat hier toch om „groote dingen" en al staat men sceptisch tegenover alle geconfereer, ontkend kan niet worden, dat bij deze conferentie, zoo goed als alle deelnemers bezield zijn met een wil om tot overeenstemming te ko men. Of dat evenwel lukken zal? Dat is nu nog een groote vraag, die hopen we, nog eens bevestigend beantwoord zal kun nen worden. MacDonald is tot voorzitter van de con ferentie benoemd. Men had trouwens niet anders verwacht en hij zal de stuwende kracht van de conferentie worden. Hoe het verloop ook zal zijn, een verwijt aan MacDonald over eventueele mislukking zal zeker nooit gedaan kunnen worden. Dat durven wü met een gerust geweten te voorspellen. Als er een bezield is met den ernstigen wil om deze conferentie te doen slagen dan is het zeker de Britsche premier, die zoo diep doordrongen is van de ellende van onzen tijd. Dat bleek ook uit de woorden, die hü Donderdagmorgen bij de opening sprak en waaruit wü hier een greep doen. Een Volkenbondscommissie heeft ons Ingelicht dat de waarde van den interna tionalen wereldhandel gekrompen is tot de helft of iets minder dan de helft van het jaar 1929, en dat het aantal werkloo- zen daarentegen meer dan verdubbeld is en 20 tot 25 miljoen bedraagt. De sociale verzekeringen en andere voordeelen, ver bonden aan het peil der beschaving, heeft iedere regeering moeten beperken of zelfs afschaffen, omdat er geen geld is en om zijn eigen financiën te redden heeft iedere staat zün buitenlandschen handel moeten beperken, wat op den duur tot wurging van den geheel en internationalen handel zou moeten leiden. Er bestaat geen funda menteel verschil in de crisisverschijnselen van eenig land, de waarheid is, dat wü in een stelsel leven dat onder onze voeten dreigt ineen te storten. Wanneer men dan echter vaststelt, dat een politiek gevolgd Is, die de eenvoudigste economische begin selen geschonden heeft die de welvaart der volken beheerschen, dan moet men nu ook den moed hebben den prijs te betalen, die voor redding en opbouw noodig is. Wü moeten de oorzaken van de crisis onderzoeken en vaststellen, en een spoed- eischend vraagstuk tot oplossing bren gen; de financieele erfenis uit den oorlog moet door een overeenkomst geliquideerd worden! Wat wil men nu te Lausanne? vraagt de ster-corr. van de „N. Rott. Crt." en hij vervolgt dan: Niemand is hier met een plan gekomen. De Duitschers hebben het niet. Dat was zeer sterk de indruk, welke mii bijbleef uit tal van gesprekken op de reis naar Lausanne, welke ik gemaakt heb in den trein, die de Duitsche delegatie transporteerde. De Franschen blijken al evenmin met plannen te zü'n aangekomen, nog in veel mindere mate zelfs dan men verwacht had. Zij zijn bereid over alles te praten, maar niet om het initiatief te nemen. De denkbeelden van Italië ziin bekend en België zal zich naar de groote mogend heden hebben te schikken als het er niet in slaagt de rol van bemiddelaar te spelen, waarop weinig vooruitzichten schijnen te bestaan. Japan heeft niet al te veel belang bü het heele geval. Ziedaar de positie, waarin wij vandaag op den eersten dag der conferentie vijf van de zes uitnoodi- gende mogendheden hebben gezien. De zesde is Engeland en ook England heeft geen bepaald plan; het blaékt slechts van tl ver. MacDonald, in volle gezondheid na de rust, die hij heeft moeten nemen, loopt over van energie, maar nog niet van d'e positieve plannen, waaraan die moet wor den besteed. Wij zullen het met elkaar vinden, zegt hü, want wü zitten in de klem en wü moeten ei uit. Wij zijn van goeden wille, waarom zouden wij dan niet slagen. Dit optimisme vindt men echter alleen in het Engelsche hoofdkwartier. Ook de vers laat haar stem hooren over de ëonferentie te Lausanna en ver schillende bladen spreken positief uit dat een definitieve regeling van het schul- denvraagstuk geëischt wordt. In een hoofdartikel keert de Times zich scherp tegen een moratorium op korten termün. De politieke opinie in Engeland zou uitermate ontstemd zün, wanneer Lau sanna wederom slechts uitstel brengt. In loonden heerscht groote, doch naar men mag hopen, ongemotiveerde vrees, dat de vaste wil van MacDonald om tastbare resultaten te bereiken, door argumenten, die hij te Parijs heeft gehoord, zün ver zwakt. De Times wjjst erop, dat Duitsch- land, zooals officieel is vastgesteld, reeds meer dan 20 milliard mark aan herstel betalingen enz. heeft opgebracht. Het is de taak der Duitsche regeering om tot een vergelük met haar crediteuren te komen. Het herstelsysteem, dat is inge steld los van de oorlogsschulden, kan ook los daarvan een einde nemen. In de News Cronicle zet Sir Walter Layton zün beschouwingen over de con ferentie van Lausanne voort en waar schuwt opnieuw voor een uitstel der defi nitieve regeling tot na de Amerikaansche presidentsverkiezingen. Het zou een misleidende hoop zqn, te gelooven dat de Amerikanen na de verkiezingen eerder bereid zouden zün om de schulden te schrappen, dan thans. De Europeesche mogendheden moeten terstond het her- stelvraagstuk definitief regelen. Daarna moeten zjj tegen Amerika hetzelfde zeg gen, wat Duitschland thans tegenover zün herstelcrediteuren zegt, n.1. dat het hervatten der betalingen zonder de oeco- nomische kansen op herstel in gevaar te brengen, niet mogelqk is. Noodverordening tegen politieke on lusten, zoo is de naam van de nieuwe noodverordening in Duitschland, die Woensdag door den rijkspresident is onderteekend en waarover wü Donder dag reeds het een en ander in ons over zicht hebben vermeld. Deze noodveror dening is tegen de politieke uitspattin gen en is in de plaats gekomen van de zeven vorige noodverordeningen, die daardoor dus vervallen zün. Aangezien deze verordeningen o.a. het uniformver bod en het verbod der nationaal-socialis- tische S.A.- en S.S.-troepen inhielden, zijn deze verboden met ingang van Don derdag j.1. opgeheven. Baron von Gayl, de rqksminister van binnenlandsche zaken, heeft aan verte genwoordigers van de Duitsche pers me degedeeld, dat de nieuwe noodverorde ning de bestaande voorschriften ter be scherming van rust en orde op elk ge-1 bied verzacht. De rjjksregeering wil aan! alle deel en der bevolking, voor zoover zq op den grondslag van de grondwet staan en geen principieele tegenstanders van de staatsorde zjjn, de mogelijkheid bieden tot vrijere politieke activiteit. Hiermede heeft de rijksregeering slechts de ver- antwoordelükheid op zich genomen. Zq verwacht dat het Duitsche volk van de verleende vrijheden een juist gebruik zal weten te maken. Teneinde misbruik te voorkomen, zqn de straffen voor perso nen, die de verleende rechten niet naar waarde weten te schatten, aanmerkelük verscherpt. Het is juist, dat door enkele landen bezwaren tegen de plannen der rijksregeering zün geopperd.. De rqks- regeering heeft deze bezwaren ernstig onderzocht. De beslissing over de thans gepubliceerde noodverordening is ten slotte door het rükskabinet met alge- meene stemmen aangenomen. Op een dag van straleyide zon is de mi nister van staat, mr. Th. Heemskerk, Don derdag naar zijn laatste rustplaats ge bracht, onder deelneming van alle krin gen in den lande. HHV 11 W I i *x.. 1 Mr. Th. Heemskerk. In het woonhuis van den ontslapen staatsman leidde de wjjkpredikant dr. C. Bouma, geref. predikant in Den Haag- Oost, tevoren een rouwdienst, slechts bij gewoond door de naaste bloedverwanten van den overledene. Dr. Bouma sprak een woord van troost naar aanleiding van 2 Cor. 4 13—18. Even na twaalf u. verliet de rouwwagen met het stoffelijk hulsel de rouwkapel van de fa. Innemee. Nadat de rouwwagen aan het woonhuis was gearriveerd, werd de stoet opgesteld voor den laatsten gang naar de alge- meene begraafplaats. Rede van minister Ruys. Als eerste spreker trad aan de groeve naar voren de minister van staat, voor zitter van den ministerraad, jhr. mr. Ch- J. M. Ruys de Beerenbrouck, die namens de regeering sprak: Aan de groeve van dezen uitgestreden strqder, zoo zeide spr. o.m., wordt ons hart vervuld van den ernst van den dood, die ons den gaven en voornamen mensch, mr. Theodorus Heemskerk, heeft ontnomen. Aan de nagedachtenis van dat rijke leven eerbiedige hulde te brengen, ge voelt de regeering op dit treffende oogen- blik als een behoefte en niet minder als een plicht. Wie of wat met dit kostbare leven ver- bonden is geweest en de waarde van zün meer dan gewone begaafdheid en kracht moest ondergaan, begrüpt, dat het pas sende woord van menschelüken dank te kort schiet. Verwonderen mag dit niet, waar zoo vele schitterende uitwendige eigenschap pen in dienst van een kundig leven vra gen om een diepere verklaring, die voert naar een verborgen leven. Daar mogen wij terugvinden het be ginsel en de kern van een gaaf karakter en van een edel gevormden aard, die Heemskerk's verschünen en optreden in het volle leven voor een ieder tot een zoo hooge aantrekkelükheid maakten. Deze geloovige man verzorgde een diep inwendig leven, dat God tot middelpunt had ën dat hem diende tot bron van geestkracht en overtuiging, waarmede hü gearbeid heeft tot in zijn laten levens avond. In het klare licht dier overtuiging heeft Heemskerk met de vele hem ge schonken groote gaven het harmonieuse leven opgebouwd, dat een menschenleef- tijd lang gestaan heeft midden onder ons als een toren van leering en leiding. Wü, die Heemskerk in den strüd ach terliet, behouden een schoone herinnering aan dezen krachtigen man Gods. Rede van dr. H. CoHjn. Dr. H. Colijn, minister van staat, voor zitter van de a.r. party, heeft daarna het woord gevoerd uit naam van die partjj en de a.r. Kamerfractie. De gedachte die het geheele leven van 'mr. Heemskerk gekenmerkt heeft, zeide hü is: dienen. Wanneer men dit leven overziet, dan blükt het dat mr. Heems kerk zich meer dan een halve eeuw aan de publieke zaak heeft gewüd. De a.r. partü en de a.r. Kamerfractie 'zjjn hem buitengewoon dankbaar, dat hij zich gewüd heeft aan de a.r. partü, de partü van de kleine burgers en ambachts lieden, die in dien tijd niets te beteekenen had wanneer men haar zag tegen den achtergrond van de machtige liberale partü- Toch was de a.r. partü zjjn levens keuze. Wü zullen dit nooit vergeten. Heemskerk heeft zjjn land, de Kamer, de a.r. partij, haar Kamerfractie en zjjn God gediend. Twee dagen voor zün ziek bed heeft hij in een gesprek in de Kamer nog zün geloofsovertuiging uitgesproken en op zün sterfbed heeft hü deze beves tigd. Die overtuiging was, dat alles in dit leven moet leiden tot eere van God, dat in Hem des menschen heil is en dat Hq' maakt wat goed is in ons leven. Spr. besloot met de woorden: Heere on ze God, wü danken u voor hetgeen gü voor ons in dezen man geschonken hebt. hulde aan de nagedachten van mr. Heemskerk en bracht dank aan hetgeen hjj als curator voor de Vrije Universiteit voor haar gedaan had. Hierna heeft de oudste zoon van den overledene, mr. T. C. J. Heemskerk, voor de belangstelling bedankt, in het bijzonder voor de belangstelling van de Koningin. In den ouderdom van ruim 72 jaar is Donderdagmiddag te Bussum overleden dr. Frederik van Eeden, bekend vooral als de schepper van den „Kleinen Johan- nes". Al geruimen tüd geleden hadden de kranten bericht, dat hü ernstig ziek was; sedert had men niets meer van hem gehoord. Thans blükt, dat hq al maanden lang in een toestand van volkomen \Dr. Fred. v. Eeden. Rede prof. Dooyeweerd. Prof. dr. H. Dooyeweerd, rector magni ficus van de Vrije Universiteit, sprak ver volgens een kort woord van eerbiedige Vraag niet^Jricsche Heerenbaai "maar ECHTE FRIESCHE heerenbaai 20 50 cl PER ONS apathie verkeerde en niemand meer her kende. Verleden week kreeg hü een aan val van bronchitis. Hü kon toen alleen sinaasappelsap gebruiken. De verpleeg ster, die hem dag en nacht büstond, heeft de laatste uren geen enkel woord meer van hem gehoord. De plechtige uitvaart zal Maandag van 10 tot 11 geschieden in de „St. Vituskerk" te Bussum, waarna de ter aardebestelling zal plaats hebben op de r.-k. begraafplaats. Zooals uit het bovenstaande blükt, komt het doodsbericht niet onverwacht. Met Van Eeden is heengegaan een der meest beteekenende dichters van de z.g. 80er generatie, waartoe o.a. Kloos en Van Deyssel behooren. Hü werd 3 April 1860 geboren en werd op 18-jarigen leeftüd student in de medieünen te Amsterdam, Hoewel hij ook als arts gepromoveerd is, lag zün liefde elders; de ellende en dor heid van de werkelijke wereld, waarin hü plotseling gekomen was, martelden hem. Hü was onder zün mede-studenten zeer gezien geweest en maakte deel uit van den vriendenkring „Flanor", waaruit in 1885 de „Nieuwe Gids" geboren werd. In de eerste afleveringen van dit nieuwe, baan brekende tüdschrift, publiceerde Van Eeden zün „Kleine Johannes". Hjj begon zqn huwelüksleven als praktiseerend arts te Bussum, maakte te'Parijs en Nancy studie van hypnose en suggestie, en stichtte met dr. Van Renterghem een psycho-therapeutische kliniek te Amster dam. Deze periode van zün leven eindigt met de stichting van „Walden" te Bus sum. Dit was een soort communistische kolonie, naar het voorbeeld van den Ame rikaan Thoreau, maar zü heeft Van Eeden groote teleurstellingen gebaard. De kolonie kon zichzelf tenslotte bedrui- kleur-Ktht, - wasch-echt, 99 per el. Verkrijgbaar bü: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie pen, maar Van Eeden's pioniersarbeid vond geen navolging, en „Walden" is langzamerhand teniet gegaan. Toen in April 1903 de groote spoor wegstaking uitbrak, plaatste Van Eeden zich midden in de organisatie daarvan. Zq'n rümpje, dat in die dagen voor vele winkelruiten was aangeplakt, en dat op, de toen zeer bewogen gemoederen van de bevolking grooten indruk maakte, is klassiek geworden; r,a nog hoort men het citeeren: Heel het raderwerk staat stil, Als uw machtige arm het wil. Het demonstreerde zoo juist de macht van den arbeider, die door deze spoor wegstaking, de geweldigste staking, die Nederland ooit gekend heeft, naar voren kwam. De eerste staking had succes, de twee de mislukte, een aantal conducteurs, machinisten en ander treinpersoneel werd ontslagen, en het kwam er op aan de Wacht niet, tot gij te bed moet blijven door scherpe of voortdurende pijnen in den rug, waterzuchtige zwellingen der ledematen of onder de oogen, rheumatische pijnen onna tuurlijk uitzicht der urine, pijnlijke loozing of voortdurende aandrang tot loozing. Begin onmiddellijk bij de eerste kenteeke- nen met het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Want zoo lang de in de lendenen ge legen organen door verzwakking niet de ver giftige onzuiverheden uit het bloed filtreerec en verder uit het lichaam verwijderen, ken' gij niet gezond worden. Foster's Rugpijn Pillen werken recht streeks op deze verzwakte organen, heelen en versterken deze, en verschaffen zoodoende behoorlijk gezuiverd, rijk en gezond bloed aan alle deelen van het lichaam. En dan bestaat geen verder gevaar voor rheumatiek, water zucht, ischias, rugpijn, spit en gruis. Bij alle drogisten enz. a 1.75 per flacon. door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 8) „In het magazq'n staat er een kant en klaar ingepakt," viel mr. Masters hem snel in de rede. „Tim is nog niet weg, hü kan het overal naar toe brengen, waarheen je maar wilt. Den heelen dag heeft hü nog niets uitgevoerd. Zal ik hem zeggen, dat hü het op een handkar moet laden?" Bü die woorden nam Bliss z;jn besluit. „Graag," zeide Bliss, met een gevoel, alsof hü zijn laatste steunpunt wegsloeg. Roeiend 0111 Tim, liep mr. Masters zoo hard hü kon naar het magazjjn. 't Was, alsof hü door de woorden van Bliss weet al zün oude veerkracht terug gekregen had.' Het meisje keek Bliss büna verwij tend aan. „Vindt u het wel heelemaal in den haak, om hem zoo iets wjjs te maken?" vroeg ze. „Ik maak hem absoluut niets wqs,' antwoordde Bliss, terwijl hü naar zün hoed greep. „Voordat het morgenavond is, heb ik het bewuste fornuis, dat nu buiten staat en misschien nog wel een dozijn meer verkocht." Onderzoekend keek ze hem aan. Ze moest toegeven, dat de Ernest Bliss van nu een geheel ander iemand was, dan de jonge man, die een maand geleden op dezelfde stoel gezeten had. Toen had ze niet het minste vertrouwen in hem ge had. Nu klonk zelfs zün stem anders, de lq'nen van zün mond waren harder, strakker geworden, zün geheele manier van doen gaf veel meer den indruk van beslistheid. Zonder dat ze het zelf wist, klonk er in haar stem een zweempje hoop door. „O, als u dat zoudt kunnen doen!" Haar oogen schitterden hem tegen, 't Was alsof hij alle krachten in hem voelde groeien; een tweede Simson voel de hü zich. „Dat kan ik zeker," zeide hjj nog eens. „En wat dan?" Op dat oogenblik was zün overheer- schend gevoel een groote verwondering, dat hü nog nooit opgelet had, hoe verba zend aantrekkelijk dat meisje was. Even lachte ze tegen hem, maar toen ging ze weer kalm voor haar schrijfmachine zitten. „Wel, dat moeten we afwachten." HOOFDSTUK V. Toen Bliss, met Tim plus de handkar achter hem aan, de straat afwandelde, voelde hij zich als iemand, die, door de omstandigheden genoodzaakt, plotseling een plan ten uitvoer moet brengen, dat nog geen tien minuten geleden alleen als een mogelijke oplossing bij hem opgeko men was. Diep in gedachten liep hq snel voort, zonder zich 0111 den weg te bekommeren. Tim, die langzamerhand aan niets doen gewend was geraakt, be gon zich veronachtzaamd te voelen. „Hoe ver moeten we, münheer?" vroeg hü eindelijk, terwül hü even staan bleef om zün voorhoofd af te vegen. Bij het hooren van die stem bleef Bliss plotseling stokstül op het trottoir staan en keerde zich toen langzaam om. „Allemachtig, ik had je heelemaal ver geten," zeide hü- „Voordat ik het fornuis noodig heb, moet ik eerst nog even naar een paar menschen toe. Jü hoeft dus heelemaal niet mee te gaan. Luister eens, weet jij St. James street?" „Bedoelt u de St. James street, die vlak bij het West End is?" vroeg Tim met een armezondaars gezicht. „Ja juist. Je zult het toch wel kunnen vinden? Je kunt er net zoo lang over doen als je wilt, als je maar zorgt, dat je binnen een uur aan het adres bent, dat ik je zal opgeven. No. 37, de naam is Broadbent en het is een makelaarskan toor. Daar moet je dan maar wachten; ik zal zorgen, dat ik er op tüd ben." Tim veegde nog eens zeer in het oog vallend zijn voorhoofd af, en vertelde Bliss toen in vertrouwen, dat het onmo gelijk voor hem zou zijn, om dat adres te bereiken, als hij niet onderweg de noodige ververschingen kan innemen, met een zucht stak Bliss zün hand in zün broekzak en bekeek toen berustend zün geheele geldelqk bezit. Twee shillings en negen en een halve penny, dat was alles tot Zaterdag. Na even nadenken gaf hij de negen en een halve penny aan den magazünknecht. „Maar dan moet je ook zorgen, dat je er op tijd bent," zeide hij met nadruk. „Het is van het grootste gewicht." Nadat Bliss eenmaal zq'n besluit geno men had, ging hij zijn zelfgekozen weg imet een souvereine minachting voor alles wat ook maar op een moeilijkheid leek. Toen hü het kantoor van zün zaakwaar nemer gesloten vond, hield hij zün vin ger doodeenvoudig zoolang op het elec- trische drukknopje aan de bédienden- gang, totdat hü gehoor kreeg. Het noe men van zün naam maakte natuurlijk de rest gemakkelijk. Toen de bediende van de makelaars in St. James street hem uitlachte, omdat hij een leegstaanden winkel in Regent street maar voor een korten tijd wilde huren, liet Bliss hem staan, alsof hü een stuk van het meubi lair was en maakte door een handvol bankpapier op tafel te leggen, de zaak in een ommezien met den makelaar zelf in orde. Eenige minuten daarna wan delde hü kalm naar zün nieuwe, rijde- lijke verblüfplaats, met als gevolg de makelaarsbediende met den sleutel en Tim met handkar en fornuis. Toen ze aan het nieuwe adres kwamen, sloot de be diende de deur open. Tim laadde de pak kist af, welke volgens order van Bliss in de uitstalkast vlak vooi de groote spie gelruit werd neergezet. De jonge man vertrok weer, nadat hü Bliss eenige klei nigheden, zooals het schakelbord en de verschillende knopjes voor het licht, aan gewezen had. Met een zucht van verlich ting sloot Bliss de deur achter hem af en keerde zich tot Tim. „Zeg, jü hebt toch verstand van die fornuizen, is 't niet?" vroeg hjj Tim. „Ik ken ze als mjjn eigen moeder," antwoordde Tim, „maar wat moeten we met dat ding hier beginnen?" „Dat zal je morgenochtend wel te we- in elkaar zetten en zorgen, dat het mor genochtend om acht uur precies gebruikt kan worden. De rest kan je heusch wel aan mü overlaten." Tim gaf zün pet een duw naar achte ren en krabde zich met een bedenkelük gezicht op zün hoofd. „Om het werkelük goed in orde te ma ken, moet ik nog brandstoffen, wat olie en poetsgedoe hebben," zeide hü toen. Bliss stak zün hand in zjjn rechter broekzak en haalde er tot Tim's niet ge ringe verbazing een paar souvereigns uit. „Als je blieft," zeide hjj, „nouw koop je maar alles wat je denkt noodig te heb ben. En dan nog wat. Doe me het genoe gen en ga niet naar het magazün terug, voordat ik het je zeg. Ik wou nu eerst eens zien, of dit plannetje me zal lukken. Morgenochtend om acht uur zal ik zor gen, dat ik hier ben." Voordat hjj wist wat hjj deed, liep Tim op straat, nog te veel verbaasd om na te denken; even daarna ging Bliss ook weg. In zjjn rechter broekzak had hü driehon- derdvüftig pond in bankpapier en wat zilvergeld, eigendom van den heer Er- nest Bliss, millionair, in zjjn linker broekzak had hjj de eerbiedwaardige som van twee shillings, het eenige gel- delqke bezit van Ernest Bliss, reiziger van de firma Masters Co., handelaars in fornuizen. En daar liep hjj nu, juist op het uur van den dag, waarop Londen als een magneet werkt op vreemdelingen en Londenaars van het type Ernest Bliss. Alle huizen, alle restaurants waren ver licht. Nog nooit had hü zoo sterk de at- ten komen," was het antwoord, ,,'t Eenige tractie gevoeld van het West End, die ge- wat jjj te doen hebt is: het ding uitpak-heimzinnige attractie van het West End ken, het precies midden in de uitstalkastmet zün prachtige restaurants, zün mu ziek en zjjn karakteristiek publiek, dat hoofdzakelük uit luxemenschen bestaat. Alle vroegere herinneringen werden met een schok wakker. De zes wreken van hard werken en slecht eten, welke achter hem lagen, waren plotseling vergeten. Hjj stond juist tussohen de ingangen van twee van de beroemdste restaurants. Ten slotte kon hjj zich toch wel een keer een goed middagmaal toestaan, ter eere van het komende succes van het Alpha for nuis. Hjj leek wel dwaas om zich zelf zoo strikt aan zjjn woord te houden. En ter- wjjl hjj nog aarzelde, werd hjj plotseling bjj den arm gepakt. Zonder eenig cere monieel werd hjj omgedraaid en voordat hjj het wist, keek hjj in een paar don kere oogen en terwjjl hjj luisterde naar een heel bekende stem kreeg hjj tegeljj- kertjjd vaag een indruk van veel mooi, zacht bont en een doordringenden geur van viooltjes. „Waarachtig hjj is 't Ernest Bliss. Jou leeljjke schooier! Waar heb je al dien tjjd gezeten? Kjjk eens, Hilda." De twee meisjes waren juist uit een taxi gestapt en pakten hem ieder bjj een arm om hem vooral niet te laten ont snappen. „Niet éné keer ook maar ben je in den schouwburg geweest," ging hetzelfde meisje, dat hem het eerst had aangespro ken, verwqtend door, „niet één keer in the Milan, 't is zelfs niet bjj je opgeko men, of we je auto soms noodig hadden. Wees nu tenminste lief en ga met ons eten bjj Oddy, dan kan je ons meteen ver tellen wat er eigenljjk gebeurd is." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1