BRANDSTOFFEN HET IS NU TIJD BRANDSTOFFENHANDEL VIERDE EN LAATSTE BLAD GRATIS. HOEDE Stadsnieuws. VAN ZATERDAG 25 JUNI 1932. Zij, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 JULI verschijnen de nummers z „Rijk en geen Geld!" MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75ct Laxeer-Tabletten 60ct Hoofdpijn-Tabletten 60ct Bij Apoth. en Drogisten „Zonnestraal"-dag. De jaarvergadering van het Nederlandsche Roode Kruis. PREDIKBEURTEN voor het bestellen Uwer voorraad - De prijzen zijn thans ZEER LAAG - Spoedig zullen wij moeten verhoogen VEREENIGDE SPOORGRACHT 15 TELEFOON 485 HET GEZELSCHAP OP DUINOORD. ADM. HELD. CRT. Op -en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Juni. op: ond.: op: oud: sm. nam. Z 26 —.53 13.55 4.39 21.23 3.05 3.29 M 27 1.— 15.06 4.40 21.23 3.55 4.23 D 28 1.04 16.19 4.40 21.23 4.53 5.26 W 29 1.19 17.33 4.41 21.28 5.59 6.30 I) 30 1.35 18.41 4.41 21.22 6.59 7.27 V 1 1.69 19.59 4.42 21.22 7.53 8.18 2 2.35 21.— 4.42 21.22 8.41 9.02 van 2 tot 3 uur n yy Bij het koopen van een plaatsbewijs wordt een nummer getrokken, dat aan geeft, in welke groep kan worden be sproken. groep A (no. 1270) B (no. 271—540) C (no. 541—800) Bijvoorbeeld iemand trekt no. 18, dan valt die in groep A, een ander trekt no. 328, dat is groep B, 701 is groep C, enz. Maandagmiddag 2 uur wordt een aan vang gemaakt met de uitgifte dezer kaar ten. Zij worden slechts zoolang verkocht als het beschikbare aantal plaatsen strekt. Wie dus van deze goedkoope gelegenheid gebruik wil maken, zorge tijdig voor kaarten. De mogelijkheid, dat nog een tweede voorstelling gegeven wordt van dit stuk, is niet groot en in geen geval zal dat dan weder voor dezen goedkoopen prijs zijn. AU BON MARCHE NIEUWSTE KLEUREN Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Zaterdag 25 Juni 21.52 uur. Zondag 26 21.53 Plaandag 27 21.53 Voor het te 's-Gravenhage gehou den examen Machinistendiploma B, is geslaagd onze vroegere stadgenoot, de heer W. J. M. v. Seumeren, thans te Am sterdam. l)e trouwe lezer van de Held. Courant heeft natuurlijk ook kennis gemaakt met ons nieuwe feuilleton. „Rijk en geen Geld", dat sedert een paar weken aan den gang is. Wij hadden dit feuilleton allang op ons lijstje staan, doch tot nu toe de op name uitgesteld. En zie 1 nu wil het toeval een bizonder aardig toeval is het! dat de heer Polak een tooneelbewerking hiervan heeft gereserveerd voor de kermisweek. Natuurlijk, aangezien de kermis is af geschaft, is er ook geen kermisweek meer. Maar dat de kramen en spellen niet meer komen, behoeft daarom niet te beteekenen, dat we in die week, die toch van ouds de kermisweek is, ook in 't geheel geen voorstellingen zouden krijgen. Op de groote biljetten in de stad en in de advertentie in onze krant heeft men kun nen zien, dat het de bedoeling is in de eerste week van Juli de vroegere kermisweek een geheele serie tooneel- voorstellingen te geven, welke door het Schouwtooneel zullen gearrangeerd wor den en waar onze beste tooneelspelers zullen medewerken. Toen wij vernamen, dat onder deze serie-voorstelling ook een tooneelbewer king was van het verhaal, dat wij op het oogenblik als feuilleton hebben loopen, leek ons dat een te aardige samenloop van omstandigheden dan dat wij daarvan niet in de eerste plaats onze lezers zouden laten profiteeren. Dat wij op het oogenblik met dit feuilleton komen, is een loutere toevalligheid; dat ditzelfde verhaal hier de volgende week als tooneelstuk komt, is een nog grooter toevalligheid, en dat wij allereerst aan onze lezers hebben ge dacht, is, we zouden haast zeggen van zelfsprekend. Het is ons dan ook een genoegen aan onze abonné's te kunnen mededeelen dat wij, dank zij de medewerking van den heer Polak, die aanstonds bereid was ons in dit plan te steunen, de voorstelling »Rijk en geen Geld« hebben gereserveerd voor onze abonné's, en hen in de gelegen heid stellen die tegen een zeer lagen entréeprijs bij te wonen. Wij hebben ons daarvoor eenige flnantieele opofferingen getroost, in de overtuiging, dat onze abonné's deze zullen weten te waardeeren en door groote opkomst daarvan blijk geven. De voorstelling »Rijk en geen Geld«, waarin, evenals in alle andere tooneel- voorstellingen, die de volgende week ge geven worden, mevr. de Boervan Rijk medewerkt, heeft plaats Woensdag 6 Juli as. Uitsluitend voor abonné's Held. Crt., en hen, die zich van heden af voor minstens drie maanden abonneeren, zijn toegangskaarten verkrijgbaar. Hier voor is de volgende regeling gemaakt: Uitgegeven worden 800 kaarten 42 ct., plus 8 cent belasting, totaal 50 cent. Van Maandagmiddag 27 Juni af zijn deze, uitsluitend aan ons Bureau, verkrjjg- baar.Elke abonné heeft recht op2plaatsen. Plaatsbespreking voor deze voorstelling is verplichtend 10 cents per plaats. Deze heeft plaats Zaterdagmiddag 2 Juli in Casino, De Ontvanger der Directe Belastin gen te Zuid-Laren (Groningené, de heer J. Hilbrands, is met ingang van 1 Augus tus a.s. overgeplaatst naar de inspectie der Directe Belastingen alhier, en is toegevoegd aan het hoofd van die in spectie. BURGEMEESTER DRIESSEN JUBILEERT. Op Vrijdag 1 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. F. G. L. Driessen, burgemeester dezer gemeente, zijn intrede deed bij de gemeenteadmini stratie. De heer Driessen bekleedt zijn tegenwoordige functie sedert 15 Novem ber 1928 en was tevoren achtereenvol gens in verschillende betrekkingen werk zaam in de gemeenten Ouderkerk aan den IJssel, Bussum, Westzaan en Koog aan de Zaan. Het gemeentebestuur zal den jubilaris op bovengenoemden dag, des namiddags van 3 tot 5 uur, ten Raadhuize een recep tie aanbieden. KWEEKSCHOOL VOOR ONDER WIJZERS. Wij verwijzen belanghebbenden naar een advertentie in dit nummer van den directeur van de Kweekschool voor On derwijzers, betreffende toelating tot deze opleiding. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek der Firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 27 Juni tot 4 Juli wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. GEWIJZIGDE OPENSTELLING van het Bljpost-, Telgraaf- en Telefoon kantoor te Nleuwediep (Ankerpark). De waarnemend directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Den Helder, maakt bekend, dat met in gang van Maandag 27 Juni a.s. de open stellingsuren van het Bijpost-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Den Helder— Nieuwediep (Ankerpark) nader zijn vastgesteld op werkdagen: van 8.30— 15.30 (Zaterdags 8.3015), zoowel voor den Post-, Telegraaf- als Telefoondienst. SLINGERWAARNEMINGEN AAN BOORD VAN DE ONDERZEEBOOT „O 13". Prof. dor. Vening Meinesz zal wederom meegaan. Op 5 Juli vertrekt uit onze haven de onderzeeboot Hr. Ms. „O 13" voor een tocht in den Atlantischen Oceaan, welke reis tot ongeveer half Augustus zal duren. Deze tocht heeft een wetenschap pelijk doel. Aan boord zal zich bevinden de welbekende Nederlandsche geleerde prof. dr. ir. A. Vening Meinesz voor het verrichten van slingerwaarnemingen op den Oceaan. Deze waarnemingen kunnen het beste geschieden aan boord van een duikboot, daar deze, in ondergedoken toestand, vrijwel geen last van schomme lingen heeft. De Nederlandsche regee ring heeft de „O 13" geheel belangeloos voor dit doel afgestaan. Wij herinneren er aan, dat de heer Vening Meinesz een aantal jaren geleden een tocht naar Nederlandsch-Indië heeft gedaan met de onderzeeboot „K 13", via het Panamakanaal, voor het verrichten van zijn waarnemingen. Ook deze tocht gebeurde met medewerking van de re geering. De „O 13" staat onder bevel van luitenant ter zee der le klasse P. Rou- wenhorst. HET TURNFEEST VAN O.K.K. Rectificatie. In het bericht van het sportfeest van O.K.K. in ons nummer van Donderdag, zijn wat betreft de tijdstippen van opstel ling en afmarsch eenige onjuistheden ge slopen. Hieronder volgen thans de juiste tijden. O.K.K. stelt zich met het Stedelijk Mu ziekcorps op, op het Stationsplein, om half twee. Vandaar vindt de afmarsch plaats naar de Weezenstraat, waar de andere vereeniging met Winnubst staan opgesteld, om kwart voor twee. Na de rondgang, waarvan de route reeds bekend is gemaakt, beginnen de demonstraties op het terrein aan den Bolweg om half dri©. DE CRISISZUIVELWET. Wij verwijzen belanghebbenden naar een uiterst belangrijke mededeeling van het gemeentebestuur inzake artikel 22 van de Crisiszuivelwet. ORGELCONCERT FEIKE ASMA. Het orgelprogramma voor a.s. Dins dagavond, 8 u. 15, in de Groote Kerk aan de Weststraat bevat uit te voeren stuk ken van Bach, Handel, Boëlmann, Franck, van 't Kruijs en den concertgever. Men zie de advertenie in dit blad. UITZENDING NAAR INDIË. Men schrijft ons: Neen, geachte lezer, ge behoeft er dit maal niet voor naar de Buitenhaven te gaan; als ge a.s. Maandagavond om 8 u. in de Palmstraat (Evangelisatiegebouw) bent, kunt ge het meemaken. Dan hoopt onze oud-stadgenoote, de kadet-luitenant van het Heilsleger, A. Kerkhoven, voor de laatste maal te midden van vrienden en kennissen te zijn. Bij haar gaan naar de Kweekschool was de Legerzaal zoo vol, dat, waar voor haar vertrek naar Indië velen haar nog eens zullen willen groe ten, men thans een ruimer gebouw heeft genomen. Wij twijfelen niet, of heel wat oud-verpleegden uit het marine-hospitaal zullen hun verpleegster niet vergeten zijn. Als burgers van Den Helder mogen we er trotsch op zijn, dat onze stad een harer kinderen ziet gaan naar „de Oost", niet omdat het moet, maar geheel vrij willig, teneinde daar te werken in dienst van de lijdenden. Van deze plaats, luitenant, een hartelijk „vaarwel" en, naar Legerwjjze, een „God be with you till we meet again". HET DUIZENDJARIG RIJK. Men schrijft ons: A.s. Woensdag hoopt, de door zijn beide boeken over dit onderwerp bekend geworden predikant A. M. Berkhoff in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat op te treden. j Het onderwerp is ongetwijfeld niet alleen van belang voor hen, die zich in- teresseeren voor een bjjbelsche uitleg ging van Openbaring 20 het bekende hoofdstuk waarin over het duizendjarig rijk gesproken wordt maar voor ieder denkend mensch, die zich de vraag stelt of de behoefte van de menschelijke na tuur naar een vrederijk, ooit bevredigd zal worden. Zullen nog eens, om in bijbelsche taal te spreken, de bergen vrede dragen en de heuvelen heilig recht? Zal het hunkerend verlangen van den idealistischen mensch naar een heer lijke heilstaat op aarde, nog eens wor den voldaan? Wie zich voor deze vragen interesseert zal zeker de lezing van Ds. Berhoff bij wonen. Deze predikant heeft over dit onder werp een uitgebreide studie gemaakt en het is dan ook niet te verwonderen, dat in de groote plaatsen van ons land voor de lezing van dezen schrijver de grootste zalen nog te klein waren. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie in dit blad. VISSCHERIJ. Er was weer eenige hoop, dat, nu met 1 Juli een nieuw, schoon kalenderkwar taal voor vischinvoer, tot een zeker per centage van den invoer voor 1931, in Frankrijk zou aanbreken, er wat lucht voor den visscher en voor den vischhan- del zou komen, althans voor tong, omdat deze visohsoort veel bijdroeg tot het ma ken van een redelijke besomming, zoowel voor de visscherjj al vischhandel. Nu dreigt er echter weer iets van den kant van België, want de Hooge Raad voor de visscherjj daar te lande wil niet minder dan met ingang van 1 Juli den invoer van knorhaan, weiting, platvisch, tarbot, griet en tong geheel verbieden. Deze maatregel, die wel zeer waar- schijnlijk zal worden genomen, zal we derom een gevoelige klap aan ons visch- bedrijf toebrengen, want ook België is altijd een onzer beste afnemers geweest. Afgescheiden van deze belememringen vreest men in visscherskringen dat met 1 Juli toch de prijzen niett veel zou den rijzen, vooral niet van tong, omdat men meent, dat er veel tong in koelhuis zal zijn opgeslagen, voornamelijk omdat de lage prijzen daartoe aanspoorden en deze vooraaad dus eerst zal worden uit gevoerd. Het ziet er dus nog verre van roos kleurig uit. De palingvangsten op de wadden val len in het algemeen ook niet mee en willige prijzen worden er niet, ook al door de beperking van vraag, besteed. Met andere visöhsoorten is het desge- Üjksch. Er zit geen schot in. En wanneer zal die weer komen? Heldenaren, stadgenooten. Weest vandaag nu eens royaal, Steunt het sympathieke streven En het werk van „Zonnestraal". Denkt eens aan die zwakke stumpers, Die daar strijden met den dood, Die zoo graag weer beter worden.... Denkt eens aan hun bangen nood. Vele t.b.c-patiënten Liggen thuis nog hulploos neer, Als ze niet naar buiten kunnen, Is voor hen geen redding meer. Daarom geeft hun wat hun toekomt: Frissche lucht en Zonneschijn, Brengt -hen huiten naar de bosschen. Waar ze weldra beter zijn. Sterken helpt vandaag de zwakken, Voel het als Uw heil'ge plicht, Want de oogen van die stakkers, Zijn vol hoop op U gericht. d. V. WINKELNIEUWS. Heden heropent de heer P. M. Heyli- genberg, Spoorstraat 99, zijn geheel ge moderniseerde rijwielzaak. De oude i zaak was bij ieder stadgenoot bekend en i ook de nieuwe zal zeker haar reputatie weten te handhaven. Het aanzicht van den ontwierp. Het- interieur is 100 verbe terd, waardoor de artikelen beter tot hun recht zullen komen. Door den heer Heyligenberg zal spe ciaal in den handel worden gebracht het Junckerrjjwiel, waarvan hij de vertegen- wooridging heeft. Natuurlijk zijn ook an dere merken te krijgen, we zouden er bijna bijschrijven, voor alle leeftijden. Want zelfs vehikels voor vierjarigen zijn in de zaak verkrijgbaar. Achter de werkplaats in de Vroon straat heeft de heer Heyilgenberg een magazijn laten bouwen, waarin een groote voorraad rijwielen vooradig is. Zooals we boven reeds zeiden werd het perceel verbouwd door den aannemer v. de Plas, het schilderwerk werd uitge-1 voerd door de firma Schooneveldt en de electrische installatie aangelegd door den heer Annyas. Even verderop, Spoorstraat 81, opent Lido vandaag en filiaal van haar zaak in chocoladewerken. GOEDKOOP REIZEN. Naar wij vernemen zal a.s. Zondagmid dag om 3.20 u. van Den Helder vertrek ken een trein naar Schagen (kermis) tegen den prijs van 66 ct. retour. De alleenverkoop van de kaarten voor Den Helder heeft de heer J. Gorter, Jan- zenstraat Jr., alhier. Zie verder de advertentie in ons blad, waarin nog enkele ander goedkoope reis- gelegenheden per spoor voorkomen. winkel is nu vrij wat vriendelijker ge- j worden daarvoor zorgde de aannemer Klïgée'S GemberbrOOtl f 0.25 v. d. Plas, die de verbouwing uitvoerde 3 en een eenvoudig, doch aardig geveltje j een delicatesse Zooals wü reeds hebben medegedeeld, heeft het Bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis dit jaar onze stad uitgekozen voor het houden van de jaarvergadering. Aanvankelijk heeft men nog over wogen, gezien de slechte tijdsomstandig heden, d© vergadering dezen keer niet te doen doorgaan, doch de overweging, dat het thans noodig is om de banden niet te doen verslappen, heeft het bestuur doen besluiten de vergadering toch te doen doorgaan. Bijeenkomst in „Casino". Officieel is de vergadering gisteren ochtend' om half tien begonnen, doch den avond daarvoren werd reeds een bijeen komst gehouden in Casino, welke geen officieel karakter droeg. De belangstelling voor de jaarvergade ring is, ondanks dat men verwacht had, dat deze niet zoo groot zou zijn, grooter dan vorige jaren. Een groot aantal afgevaardigden was Donderdagavond dan ook al in Casino tegenwoordig. Het bestuur van de afdee- ling Den Helder zorgde voor de ontvangst. De burgemeester was ook aanwezig, verder de Schout-bij-Nacht en vele andere hooge en subalterne marine-officieren met hunne dames. Verder waren vele leden van de plaatselijke afdeeling en de transport colonne aanwezig. Dat deze bijeenkomst geen officieel karakter droeg, bleek wel uit het feit, dat er een goochelaar was geëngageerd om de aanwezigen aangenaam bezig te houden, j Nadat de aanwezigen eenigen tijd ge zellig onder elkaar hadden geconverseerd, nam de voorzitter van de plaatselijke af- deeling, de heer R. K a m m a n, het woord. I Hij heette alle aanwezigen hartelijk wel- j kom en het deed hem groot genoegen, dat de afgevaardigden in zoo groote getale naar Den Helder waren gekomen. Hij releveerde het feit, dat men aanvan kelijk van plan was om de jaarvergade ring niet te laten doorgaan, zooals wii dit reeds hierboven hebben vermeld. Het is goed gezien van het Hoofdbestuur en van hen, die dat bestuur hebben geadviseerd, om de vergadering wel te houden. De afdeeling Den Helder, zoo zegt de I heer Kamman, zal haar uiterste best doen, om het u zoo aangenaam mogelijk te maken en ik hoop, dat de vergadering veel nut zal mogen afwerpen, j De 2e voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, luitenant-generaal Roëll, dankte den heer Kamman voor zijn vrien- 1 delijke welkomstwoorden. Hij besprak daarna de positie van het Roode Kruis in 1 Nederland en die van de afdeeling in onze stad. I De goochelaar, de heer Nollen uit Den Haag, bleek een volkomen succes te zijn en zijn prestaties werden met de grootste j verwondering gevolgd. Om ongeveer twaalf uur arriveerde Z.K.H. Prins Hendrik per auto uit Am sterdam. Hij werd binnengeleid door den voorzitter der afdeeling, den burgemeester en den Schout-bii-Nacht. Bij zijn binnentreden speelde het Casino-orkest onder leiding van den heer Hoppenbrouwer, het Wilhelmus. Daarna gaf de goochelaar nog eenige staaltjes van zijn kunnen ten beste en werd de tijd verder met dansen doorgebracht. De jaarvergadering. Vrijdagmorgen kwart voor tien werd door Z. K. H. Prins H e n d r ik de 63e algemeene vergadering geopend» Zooals Z.K.H. mededeelde, was het de gewoonte voor den aanvang der vergadering tele grammen te zenden aan H. M. de Konin gin en H. M. de Koningin-Moeder. Daar Hare Majesteit de Koningin op het oogenblik in den trein zat en een telegram haar niet bereiken zou, werd op voorstel van Z.K.H. alleen aan H. M. de Koningin- Moeder het gebruikelijke telegram ver zonden. De vergadering werd vervolgens door Z.K.H. geopend met de volgende rede: Openingswoord van Z. K. H. Prins Hendrik. Dames en Heeren, Wederom mag ik U allen het welkom toeroepen ter Algemeene Vergadering. Met genoegen begroeten wii weder in ons midden den heer Nauta als vertegenwoor diger van het Centraal Comité in Neder landsch-Indië, terwijl wij ons er over ver heugen, dat de Afdeeling Curacao voor de eerste maal hier vertegenwoordigd is in de persoon van Mevrouw FensBakker. Een bizonder woord van welkom moge gericht worden tot de hier aanwezige ver tegenwoordigers van den Koninklijken Nationalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis"; hunne aanwezigheid onderstreept de aangename verhoudingen tusschen de zen Bond en het Nederlandsche Roode Kruis. (Applaus). Zeer binnenkort hoopt onze Vereeni ging haren 65sten verjaardag te vieren; hoewel deze leeftijd behalve met 't oog on pensionneering niet behoort tot de zulke, welke als officieele mijlpalen wor den beschouwd, moge het feit hier toch met een enkel woord gememoreerd worden. De welhaast 65-jarige kan er zich op beroemen, in geen enkel opzicht de be zwaren van den ouderdom te gevoelen, integendeel, men kan bii haar op velerlei gebied een jeugdige activiteit waarnemen. Voor zoover er overigens aanleiding be staat Uwe aandacht nog te vestigen op enkele bizondere punten, noodig ik den Secretaris-Generaal uit zich daarvan te willen kwijten bij het uitbrengen van het jaarverslag. Ik mag niet nalaten dit kort welkomstwoord te besluiten met een wel gemeende dankbetuiging aan de Afdee ling Den Helder, aan welker uitnoodiging met zoovel genoegen door ons werd gevolg gegeven. (Applaus). Nadat vervolgens door den Voorzitter tot leden van het stembureau waren aan gewezen de heeren Lichtenbelt. Van der Kroon en Van der Chiis, verkrijgt de secretaris-generaal, mr. G. van Sloo- t e n A z n., het woord1 tot het uitbrengen van het jaarverslag. Rede van den secretaris-generaal mr. G. van Slooten Azn. Jaarverslag. Het zij mij vergund om ten aanzien van de bijzondere punten der geschiedenis van DEN HELDER Zondag 26 Juni 1932 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, WeststrnatJ, 's Morgens 10.30 uur, Ds. F.W. J. v.d. Poel. Onderwerp: „Door God gespij zigd". (Doop) Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, WestplelnJ Geen dienst Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalwegï *8 Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracbt). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uui\ Leesdienst Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u., Ds. P. H. Borgers Onderwerp: „Afhankelijkheid". Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 6e Zondag na Pinksteren. 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger des Hells. 's Morgens 7.30 uur, Bidstond 's Mor. 10 u., Heiligingssamenkomst 's Mid. 3.30 u., Openluchtsamenkomst 's Avonds 8 u., Heiisbijeenkomst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 9 uur, Ds. Veerman, van Amsterdam. Z.K.H. Prins Hendrik in het midden. het Nederlandsche Roode Kruis in 1931 te verwijzen naar het wederom zeer uitge breide gedrukte jaarverslag, dat aan de Af deelingen reeds werd toegezonden Wanneer het mij geoorloofd is, eenige evenementen van groot belang voor het Roode Kruis even te lichten uit de me nigte gebeurtenissen van geringer impor tantie en daarop een bijzonderen nadruk te leggen, zou ik daarvoor willen kiezen het herstel van de goede samenwerking met bet „Oranje Kruis", de inrichting van den dienst tot hulpverleening bij ver keersongevallen, en onze verhouding tot de vredesbeweging. Elk van die drie on derwerpen zou zich kunnen leenen tot lange verhandelingen. Hiervoor is echter thans geen gelegenheid. Laat ik daarom zeer kort zijn. Relaties met het „Oranje Kruis". Wat onze relaties met het Oranje Kruis betreft, wil ik niet treden in historische beschouwingen. Ik constateer slechts, dat het Roode Kruis het herstel der goede be trekkingen met den Koninklijken Bond: als een groote en zeer verheugende ge beurtenis beschouwt. Zonder eenige vrees van te veel te zegden, durf ik namens het Roode Kruis aan de hier zoo welkome^ ver tegenwoordigers van het Oranje Knus de verzekering geven, dat, voorzoover de bij zondere positie van het Roode Kruis in het internationaal rechtsleven dit toelaat, zij op de meest loyale hulp en samenwer king van het Roode Kruis zullen kunnen rekenen. Het gelukkig verloop der beraadslagin gen van de contact-commissie, bestaande uit de afgevaardigden van beide vereeni- gingen, levert hiervan reeds een voorioo- pig bewijs. Hulpverleening. Met de organisatie van de hulpverlee- ning bii verkeersongevallen op de groote wegen, heeft het Roode Kruis een groot werk verricht. Zijn wij begonnen de bui- tenlandsche Roode Kruis-organisaties voor dit werk ten voorbeeld te nemen, wij kunnen gerust zeggen, dat de Nederland sche ongevallendienst thans reeds beter is dan die van de andere landen van het vasteland. Van hoe groot belang dit werk is, hoe noodig het was hier in te grijpen, blijkt wel hieruit, dat sedert de opening van den dienst, die 365 posten omvat, in bijna 600 ernstige gevallen hulp moest worden verleend, terwijl het totaal aantal malen, dat de posten dienst hebben ge daan nog oneindig veel grooter is. Alleen de post Overschie moest in 't afgeloopen jaar 200 maal huln verleenen. Echter heb ben wii nog niet alles bereikt, wat wü ons voorstelden te doen. In Noord-Holland en in Zeeland zün nog eenige wegen onver zorgd. Men bedenke evenwel, dat in dit werk reeds een groot kapitaal vastgelegd is en de ernst der tijden tot omzichtigheid maant. Een sch»-' ijde. Mochten wii tot voor korten tijd bij het ondernemen en voortzetten van onze vre destaak er zeker van kunnen zijn hierbij te worden gedragen door de onverdeelde sympathie van het Nederlandsche volk, sedert het optreden van zekere turbulente pacifistische kringen tegen ons, is dit niet mee*- geval. Ik mag wel zeggen, dat wü dit t .stig betreuren, temeer omdat, bü dit optreden de allerwege erkende vrede lievende bedoelingen van het Roode Kruis, nationaal en internationaal, in twijfel wor den getrokken. En zelfs dit zou nog niet eens zoo bedenkelük zijn, wanneer ons niet was gebleken, dat deze bestrijding geschiedt te kwader trouw, met bewuste valsche voorstellingen. Wij zien hieruit, dat tegen ons niet werkt een geest van vrede, maar een geest van haat. Intus- schen, voor den uitslag zijn wii niet be vreesd, want daden zijn sterker dan woor den, en onze daden zijn duidelijk en on miskenbaar. Zonder bekommernis zullen wü daarom onzen weg vervolgen. Moge ik met deze enkele opmerkingen volstaan. Het spreekt van zelf, dat ik gaarne mij ter beschikking van de verga dering stel, voor 't geval omtrent eenige En waaruit wij een en ander ve> melden.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 13