1 545 TWEEDE BLAD. VAN ZATERDAG 25 JUNI 1932. (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) CORNELIS DREBBEL, uitvinder van duikboot en telescoop. DE BRIEF. Bij zijn 350sten geboortedag. door FRED. OUDSCHANS DENTZ. Dit jaar is het 350 jaar geleden dat de wereldberoemde uitvinder Cornelis Drebbcl werd geboren Telt Nederland in het heden een groot aantal mannen, die op het gebied van wetenschap en techniek een groo- Portret van Cornelis Drebbel. ten naam hebben verworven, (men denke aan het groote aantal Nobelprijs- winners op de kleine bevolking) ook in de eeuwen welke achter ons liggen, heeft ons land mannen voortgebracht, wier onsterfelijke namen den luister van den Nederlandschen stam hebben vergroot. Een van die is Cornelis Drebbel, de groote experimentor der 17e eeuw, gra veur, schrijver, instrumentmaker, schei kundige, uitvinder van tal van ons in dezen tijd den dienste staande hulpmid delen, die buiten de landspalen van Nederland is geëerd en erkend, zoovel in Engeland als Bohemen en die op 61-jarigen leeftijd in Engeland arm stierf. Hij werd in de Parisch Trinity in Minories te Londen in 1633 begra ven. Mogen andere landen roemen op Kepler, Davy, Boyle, Galilet, Faraday, Tycho Brahé, Nederland kan een Swammerdam, Leeuwenhoek, Huygens en Drebbel aanwijzen, welke laatste, vooral door de onvermoeide pogingen door JOHN CRAWFORD. Wat ik zoo in je waardeer, beste Anne. zei Robert Ward, toen hij de dame, die zoo juist „Victoria binnen getreden was, begroette, is, dat je nooit te laat bent, Hii keek op zynpolshor loge. Op de minuut af, voegde hy er aan toe. Er is nog wel iets ergers dan te laat komen, klonk het antwoord. Daar twijfel ik aan, antwoordde hij haar naar hun tafeltje geleidend. Bijvoorbeeld, heeiemaal nitt ko- Ik het niet met ie eens, zei hii haar onderwijl met haar mantel helpend ik heb liever dat men heeie maal niet komt, dan te laat Er nn een excuus zijn voor met komen, maar er ia oxcous voor to laat komen,» van het Drebbel Genootschap en diens ijverigen secretaris, dr. Naber, te Horn, meer en meer is erkend. En dat op 10 dezer Gerrit Tierie te Haarlem den graad van doctor in de wis- en na tuurkunde aan de Rijks-Universiteit te Leiden heeft gekregen op een proef schrift aan den grooten Nederland schen geleerde gewijd, getiteld Cor nelis Drebbel (15721633), stemt tot groote verheugenis voor het eerher stel, dat dezen zoon van het land van Rembrandt in onze dagen is gegeven. In het, om bijzondere redenen in het Engelsch geschreven proefschrift, be handelt dr. Tierie in 8 hoofdstukken het leven van dezen merkwaardigen man. Hfdst. I is aan zijn levensgeschiedenis gewijd, eerst in Holland van 1572-1605, in Engeland van 1605-1610, in Bohemen van 1610-1613, weer in Engeland van 1613-1633, Drebbel in dienst van de Britsche zeemacht van 1626 tot 1629 en tenslotte zijn laatste jaren tot zijn dood. Dan volgen in hoofdstuk II zijn per soonlijke karaktertrekken, afkomst en vrienden. Hoofdstuk III behandelt Drebbel als graveur en schrijver en geeft enkele bijzonderheden over zijn ..3 hMs m Perpetuum Mobile van C. J. Drebbel. uitvindingen. Daarna volgen in hoofd stuk IV zijn mechanische instrumenten als perpetuum mobile, ovens, automati sche muziekinstrumenten en Drebbel als hydraulisch ingenieur. In hoofd stuk V lezen wij van Drebbel's opti sche instrumenten, van glassliiper, te lescoop, tooverlantaarn, camera obscu- ra en zijn uitvinding en samenstelling van de microscoop. Het volgende be langrijke hoofdstuk is, dat waarin zijn duikboot en de uitvinding van zuurstof worden beschreven. De vervaardiging van ontplofbare stoffen en zijn ont dekking van het gebruik van tinzout bii het verven met cochenille staan in hoofdstuk VII opgeteekend. Tenslotte een chronologische tabel en een over zicht van zijn ontdekkingen en uitvin dingen, om besloten te worden met 26 bladzijden documentatie van toelich tende noten. Na de index, 13 stellingen. Uit het leven van Drebbel, de man van de thermometer, het Perpetuum Mobile, de weersvoorspellingen, den telescoop, de zuurstof, de gaswetten, de wereld van het kleine (de microscoop) willen wij in het kort een en ander mededeelen. Drebbel was te Alkmaar geboren uit een aanzienlijk Alkmaarsch geslacht, in den aanvang zeer gefortuneerd. Hii genoot slechts elementair onderwüs en leerde latijn op lateren leeftijd. Hii be gon. als leerling van den beroemden Goltzius te Haarlem, wiens zuster So- phia Jansdochter hij in 1595 huwde. In den aanvang wijdde hij zich aan het graveeren en uitgeven van platen en kaarten en leefde afwisselend in Haar lem en Alkmaar. Hii w-as een man met zeer beschaafde manieren, maar tevens iemand, van grooten eenvoud, waarop zijn bevreem dende bijnaam „Alkmaarsche boer" wijst. Ofschoon van 1604 tot 162S de oogen van heel de beschaafde wereld op hem gericht waren, ging hij heel ge woon gekleed: als een werkman, als een smid; hii kleedde zich juist zooals zyn werk van mechanicus of graveur het meebracht. Aan het hof van Jacob den eersten, die in allerlei uitvindingen veel belang stelde, wijdde hij zich geheel aan zijn arbeid, welke hij zonder geldelijke zor gen kon verrichten. Na voor Koning Jacobus het Perpetuum Mobile te heb ben vervaardigd, hield hij zich met de verbetering van den tooverlantaarn en het clavecymbaal bezig en zijn roem verspreidde zich door geheel Europa. De hertog van Wurtemberg kwam hem in zijn werkplaats in Eltham oprreken en de keizer van Duitschland, Rndolf II, noodigde hem tot,, een bezoek aan Zii keek naar hem, met een tinteling in het oog, terwijl hii het menu bestu deerde. Je weet, Robert, ging zij voort, nadat de kellner zich verwijderd had, wanneer je met een dame uitgaat, is het beter haar af te halen, dan om hie~ of daar af te spreken. Je bent de eenige vrouw, Anne, waar ik mee omga. En ik weet, dat ik altijd op je rekenen kan. En toch hen ik geen nauwgezet persoon, bekende zij. Maar ik weet dat je er erg op staat en zoodoende bèn ik op tijd. Hii keek haar onderzoekend aan, alsof hii vermoedde dat zij een loopje met hem nam. Robert Ward had met Anne, zyn toe komstige vrouw, afgesproken in „Vic toria" te lunchen. En onderweg had hy loopen piekeren. Zou hii het Anne nu vertellen? Ach ja, waarom niet! En bovendien, het was heter, het haar mede te deelen, dan dat zij later iets hoorde, nadat zii getrouwd waren. En nu had hy een mooie gelegenheid. Het was geen lange geschiedenis. Het gebeurde ongeveer een half jaar geleden, toen'hy met verlof naar Enge land terugkeerde. Hii had met Laura op de boot kennis gemaakt. Haar echt genoot was te Hongkong gebleven en was een bruut. Zy was ongelukkig. Hy I was verliefd op haar geworden- althans hii dacht het. En zii had beloofd, niet meer naar haar man terug te keeren. Zii zou zoo spoedig mogeliik scheiden. We hadden besloten naar Chail te gaan, ging hii voort. Geen van beiden kenden wii iemand in Schotland en Ik had gehoord dat het een mooi plaatsje was. Wij vonden het beter niet met den nachtrein te gaan en we spraken af, elkaar op Euston te ontmoeten, ik was op tijd. Natuurlijk! Ik nam kaartjes en reserveerde twee hoekplaatsen. Ik zorg de ook nog voor tijdschriften. Hier hield hii °P en staarde in ge dachten verzonken voor zich uit. En? vroeg Anne. Robert speelde met zyn brood. We gingen niet. Maar waarom niet? Wat gebeur de er? Zy was te laat. Wachtte je dan niet op haar? Er kon toch iets gebeurd zyn. Neen, ik wachtte niet. Ik kreeg den gevoel dat, als zij nu te laat was, het onbegonnen werk zou zyn, onze plannen te voltooien. We zouden het nooit met elkaar kunnen vinden. Zoo dat, toen de trein vertrok, ik alleen eing. En waarom kwam zij niet? Dat heb ik nooit vernomen. Nooit vernomen? Schreef je haar dan niet? Neen. het was voortui. Ik denk, dat zii eenige minuten te laat gekomen is en mij niet ziende is zij natuurlijk teruggekeerd. Ik heb niets meer vaa haar gehoord. Maar als je niet op haar wachten kon, waarom haar aan geen telegram gestuurd? Hij schudde het noofd. Ik denk, dat ik te verslagen was. Het wa3 een gewichtige stap in myn leven. Het is nu voorbij, maar toen meende ik het serieus. Zoo serieus, dat ik de onaange naamheden, die -ons zouden wachten, niet telde. Het was wel een heele te leurstelling. Ik herinner mij hoe ik op het perron heen en weer liep, toen de tijd verstreek. Ik herinner mij hoe de wijzers van de groote klok steeds dich ter naar tien uur bewogen. Robert, welke klok? vroeg Anne, met verbazing In haar stem. De klok tegenover het eerste perron. -Je bent vaak gen-ceg naar Schotland geweest; je moet haar ge zien hebben. Nooit. Niet op Euston. Niet op Euston. Wat meen je? Die klok is op King's Cross. Dat weet ik zeker. Maar het was te Euston. We zou den elkaar daar ontmoeten. Als je die laatste vijf minuten steeds naar die klok gekeken hebt, was je niet op Euston. Als je het niet ge-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 17