HET BINNENHOF! OP EN OM De initiatief-ontwerpen-v. d. Sluis. - Steun aan de scheepvaart. - Het varken onder staatscontrole. - De Kon. Holl. - De Tweede Kamer op recès. Lloyd. platte plooi valt. Het kleine mouwtje is glad en heeft een kleine uitsnijding aan den bovenkant, een vrij breede ceintuur om het middel en vóór in een knoop gelegd, maakt het geheel af. Geschikt voor de maten 42 tot 50. Benoodigde stof pl.m. 41/» m van 100 cm breedte. Patronen verkrijgbaar voor den prijs van 0.58. Wandel japon. (Nr. 1508). Zeer origineele wandeljapon van affen zijde of wollen georgette, waar van slechts één zijde met een moderne streep is gegarneerd; de halsbewer king bestaat uit een smalle effen bies, waarvan de uiteinden op den schouder in een losse knoop gelegd worden; het lijfje reikt tot de taille en de ruimte wordt ingehaald, waar de rok, die ge heel glad om de heupen valt, aangezet wordt; op kniehoogte begint de rok eerst te klokken. De bovenmouw is effen en het onderstuk van gestreepte zijde, terwijl een effen bies op elle booghoogte, evenals op den schouder los geknoopt wordt. De apart opge stikte baan van den rok heeft 5 knoo- pen, van dezelfde stof of fantasie. Een reep van de garneerzijde der japon wordt om den stroohoed gelegd, zoo dat een passend geheel wordt verkre gen. Geschikt voor de maten 42 tot 48. Patronen verkrijgbaar voor den prijs van 0.58. Practische schooljurk. (Nr. 7418). Hierbij geven wij het model van een zeer apart jurkje met aangeknipt mouwtje; de voorzijde heeft een kleine pas, die voor met een knoop en knoops gat gesloten wordt, terwijl vóór zoo wel als achter eenige groepen plooien voor een aardige afwerking zorgen. Een effen ceintuurtje, eveneens met een paar knoopen gegarneerd, wordt om het middel gedragen. Van effen zoowel als gewerkte waschsiof zal dit jurkje heel aardig kleeden, vooral cre tonne en vlisco zijn er dankbaar ma teriaal voor. Patronen verkrijgbaar voor den prijs van 0.48. WEEK- KRONIEK De Tweede Kamer is huistoe! Op Vrijdag 24 dezer was zij ,,rijp" voor het recès, nadat zij nog eenige belangrijke ontwerpen heeft af gedaan en goedgekeurd. Nog op 't kantje af heeft President Van Schaik verhoed, dat de Hoogedelgestrenge hee- ren binnenkort toch nog even terug moesten komen. Er werd namelijk gestemd over een amendement-Kortenhorst bij de behandeling van de .vet tot steun aan de varkenshouderij en de stemmen zouden „gestaakt" hebben, in dien mr. Van Schaik niet ijlings zelf een „te gen!" had doen hooren, nadat hij reeds een „voor!" had te kennen gegeven. Men weet: de voorzitter stemt het laatst. Hij bemerkte ge lukkig onmiddellijk het „gevaar". Het amen dement was echter van vrij onschuldigen aard, dus werd het landsbelang door deze opportu nistische daad allerminst geschaad, toen het door den „ommezwaai" van den Speaker ver worpen werd. Bij staking van stemmen moet immers in de eerstvolgende vergadering wor den overgestemd! In de recès-week heeft men het zelfs ge bracht toteen avondvergadering. Zoo was men erop gebrand om tijdig gereed te kunnen komen. Nu moet rekening gehouden worden met het feit, dat de zaal der Tweede Kamer geregeld wordt afgestaan voor de zomer-vergaderingen der Provinciale Staten en dat die bijeenkomsten onmiddellijk in de vol gende week aanvingen. Deze regeling is wel wat erg „dorpsch" voor de Kononklijke Resi dentie, maar men moet nu eenmaal roeien met de riemen die men heeft. De avondvergadering werd besteed aan de behandeling van de initiatief-ontwerpen-v. d. Sluis (S.D.A.P.) betreffende nieuwe regeling van de pacht en de pachtcommissies. Men weet, het waren precies dezelfde Pacht wetten, die onlangs door de Eerste Kamer, als Regeerings-ontwerpen, verworpen werden. Er bleek in de Kamer zeer weinig animo om over deze initiatief-ontwerpen te praten. De partijen der rechterzijde en de liberalen achtten deze wijze van initiatief-nemen onjuist en schadelijk. Alleen van Communsitische en Vrijz.-Democratische zijde nam men een ander standpunt in. De heer Ebels (V.D.) had b.v. een maendement in petto om het continuatie- recht uit de wet te lichten. Aldus redeneer de hij zal de Eerste Kamer misschien voor de wetsontwerpen gewonnen kunnen worden. De seer v. d. Sluis (S.D.A.P.), het ontwerp verdedigende, betogode, dat 't nooit te laat is om de positie van de pachters te verbeteren. In den breede ging hij de geschiedenis van de ontwerpen na. De S.D.-afgevaardigde was van meening dat, als de Regeering met maat regelen ten achter blijft, de Kamer zeer stellig de leemte kan aanvullen. Thans verschuilt men zich achter bloot-formalistische motieven om tegen de wet te stemmen, zei de heer v. d. Sluis. Alleen het feit, dat het initiatief van S.D.-zijde komt, schijnt al voldoende te zijn aldus spr. om tegen te zijn. „Een soort boycot!" riep ir. Albarda. De heer v. d. Sluis werd herhaaldelijk onder broken door rumoer en allerlei interrupties. De voorzitter hamerde dan ook vele malen krach tig en maande tot rust. „Er schijnt weinig ge neigdheid, de ontwerpen aan te nemen", zei de afgevaardigde, „welnu: men ga z'n gang. We spreken elkaar nader in 't land!" Welk woord in de rechtsche gelederen hoongelach wekte. Er werd gestemd over art. 1. Slechts de S.D. en Communisten en de heeren Fl. Vos en Braat steunden, zoodat het artikel met 43 24 werd verworpen. De heer Van der Sluis vroeg schorsing der beraadslagingen. Aldus werd besloten. Intusschen is bekend geworden, dat het ont werp door de initiatief-nemers is ingetrokken. Zoodat de Kamer aan de Regeering gelegen heid laat. de nieuwe regeling van de pacht nader te bezien en uit te werken. Het „conflict met de Eerste Kamer", waar voor de heer Aalberse (r.-k.) o. a. beducht bleek te zijn, is dus vermeden. In de dagvergadering werden afgedaan de wetsontwerpen betreffende behartiging van de scheepvaartbelangen. De bewindsman van Econ. Zaken en Arbeid was daar weer om verschillende crisis-ontwer pen te verdedigen, o. a. twee ontwerpjes tot contingenteering van den invoer van rijwiel banden en van porselein, fijn- en sanitair aar dewerk en muur- en wandtegels. Zonder veel gepraat wist mr. Verschuur in deze te over winnen. De invoerregeling van porselein enz. had in geenendeele de sympathie der sociaal democraten en dies lieten zij aanteekenen, dat zij geacht wilden worden te hebben tegenge stemd. Het ontwerp een Begrootingswijziging behartiging van de nationale scheepvaartbe langen beoogend, trok aanstonds meer belang stelling. Men weet, dat aan dit ontwerp de bedoeling ten grondslag ligt om te komen tot het stichten van een Maatschappij ter behartiging der na tionale scheepvaartbelangen, waarvan de Staat de grootste aandeelhouder is. Deze instelling zou dan aan de noodlijdende bedrijven onder zeer strenge voorwaarden rentedragende voor schotten moeten verstrekken. De heer Schouten (a.-r.) besprak zeer uit voerig den toestand in het scheepvaartbedrijf. Hij was van oordeel, dat internationaal over leg hard noodig is om te komen tot het sloopen van vele overbodige schepen. Hij wees er op, dat er vroeger maar raak is gebouwd en dat men nu met het te veel geen raad weet. Tegen het wetsvoorstel ontwikkelde de heer Schouten ernstige bezwaren. Zoo vreesde hij, dat de steunverleeningen de noodige saneering zullen tegenhouden. Ook achtte hij anderzijds de voorwaarden, aan hulpverleening verbon den, te streng in vele gevallen. Het eischen van onderpand kan tot groote moeilijkheden leiden. Nadrukkelijk maakte de afgevaardigde duide lijk, dat het niet zou aangaan om, als de voor gestelde regeling werd aangenomen, de kwestie van den Kon. Holl. Lloyd verder aan de Ka mer te onttrekken, omdat de zaak dan onder de hoede van de nieuwe maatschappij zou wor den gebracht. In verband met de kasvoorschot- ten is aan de Kamer beloofd dat zij met den toestand van het bedrijf op de hoogte zal wor den gehouden om te beoordeelen of verdere voorschotten gewenscht zijn. De heer Schouten vroeg dan ook den minister de kwestie van den Lloyd te beschouwen als een apart geval. Eerst als de Kamer ten slotte zal kunnen mee gaan met de financieele reorganisatie in dit bedrijf, had hij er geen bezwaar tegen, ook den Lloyd bij de nieuwe regeling te betrekken. In dezen geest sprak ook de heer v. d. Waer- den (s.d.a.p.). Hij betreurde het, dat de scheep vaartbedrijven niet uit de zeer „vette jaren" van den oorlog en erna, een reserve hadden gevormd voor slechte tijden. „Nu zitten we met de gebakken peren!" riep de afgevaardigde uit. Ook ir. v. d. Waerden wilde komen tot sterke vermindering der ton nages en vroeg om een diepgaande internatio nale reorganisatie. Over de scheepvaartbelangen werd nog ge sproken door den heer Kortenhorst (r.-k.) en Knottenbelt (v.-b.). De liberale afgevaardigde achtte de voor waarden voor de credietverleening veel te zwaar. Ook wilde hij den Kon. Holl. Lloyd buiten de nieuwe regeling houden. Dr. Kortenhorst had verschillende ernstige bedenkingen tegen de wijze, waarop de Regee ring in deze als bemiddelaar wil optreden. De afgevaardigden Duymaer van Twist (a.-r.), mej. Katz (c.-h.), Schaper (s.-d.) en De Visser (comm.) brachten den nood in de binnenschipperij bij dit wetsontwerp is pas. Zij pleitten allen voor directen steun en de heer De Visser wist zelfs een motie in de vaart te brengen, aandringend op oogenblikkelijken steun. Minister Verschuur merkte dan ook terecht in zijn antwoord-rede op. dat de Kamer wel wat inverkeerd vaarwater" beland was door de binnenschipperij bij den steun aan de zeescheepvaart ter sprake te brengen. Z.Exc. erkende, dat de bnnenschippers ..aan den rand van den honger" staan. Men zit echter ook hier met het feit: er zijn teveel schepen. De Regeering poogt wat te doen. De materie is zeer moeilijk. Een gedeeltelijke oplossing moet worden gezocht in een betere bevrachting, een soort beurtschipperij. Tegenover de motie bleek de bewindsman niet afwijzend te staan. Wat de aanhangige ontwerpen betreft, Z. Exc. wees op de „ontzettende wijze", waarop de inkomsten van het scheepvaartbedrijf zijn teruggeloopen. Internationaal zal er voorloo- pig niet veel bereikt kunnen worden, want de Volkenbond heeft zich met het scheepvaart- vraagstuk zelfs nog nooit bezig gehouden. De financierings-maatschappij zal er moeten komen allereerst ter reorganisatie en saneering van de bedrijven. De minister wees het denk beeld af, als zou onze handelsvloot door slechte outillage achteruit zijn gegaan. Zij staat in tegendeel op hoog peil!, verklaarde de bewinds man, en steekt in verschillend opzicht uit bo ven die van Engeland en Duitschland. Mr. Verschuur legde er den meesten nadruk or, dat de hulpmaatregelen allereerst en aller meest zijn gericht op behoud van onze han delsvloot. Credieten zullen daartoe worden verleend, geen subsidies. De financieringsmaatschappij neemt de bankiersfunctie over. Minister Verschuur onderstreepte zeer krach tig. dat honderd procent zekerheid moet be staan, dat de geleende gelden terug komen. Daarom wenschte hij vast te houden aan de strenge bepalingen en voorwaarden, aan den steun verbonden. Elke andere vorm van cre- diet-geven zou neerkomen op subsidie, ver klaarde de minister en dat wenschte hij onder geen beding. De financierings-maatschappij brengt dus voor den Staat, die hoofd-aandeel- houder is, al uitermate weinig risico mee, deed mr. Verschuur begrijpen. Ter zake van den Kon. Holl. Lloyd verdui- i delijkte minister Verschuur, dat de uitgeoefende drang om deze onderneming buiten de nieuwe regeling te houden eigenlijk niet noodig is. I Juist verkrijgt men nu waarborg, dat niet ver- I der goed geld naar kwaad geld gegooid zal worden. De financierings-maatschappij eischt j immers deugdelijke waarborgen als zij voor schotten geeft. Kan de Lloyd die geven, welnu dan is hij ook waard geholpen te worden. Heeft de Lloyd echter niet tijdig voor sanee ring en reorganisatie gezorgd, dan zal hij geen sou verder te leen kunnen krijgen. De Kamer heeft dan immers volkomen haar zin! Minister Verschuur overwon. Nadat de motie-De Visser zoowaarzonder hoofde lijke stemming was goedgekeurd (slechts de heer Beumer (a.-r.) was om formeele redenen tegen) werden de ontwerpen tot steun aan de zeescheepvaart eveneens zonder stemming aan vaard. De communisten lieten aanteekenen, dat zij tegen waren. De laatste Vrijdag van de zittingsperiode 1931'32 van ons Lagerhuis werd grooten- deels besteed aan het wetje tot steun aan de varkenshouderij. De bedoeling van den maat regel is de instandhouding van den export en het bevorderen van dien uitvoer. Ook de binnenlandsche omzet kan worden beïnvloed. De export van varkens en van var- kensvleesch zal worden gemonopoliseerd in een door onze Regeering samen te stellen „Var kenscentrale", waarin zitting hebben vertegen woordigers van den landbouw, den export- handel en de Regeering. Zij krijgt dan de be schikking over een stabilisatiefonds, te vormen uit een extra keurloon bij slachting voor bin- nenlandsch verbruik (5 cent per kilo) en waar uit de verliezen op den export zullen worden gedekt gelijk die op de binnenlandsche markt Ook zal de Regeering de mesterij kunnen be- invloeden in een gewenschte richting en ook de varkensteelt, om overvloed te voorkomen. Van de gevoerde debatten teeken ik aan, dat er zeer matig oppositie werd geveord. Van de rechterzijde was het slechts de heer Korten horst (r.-k.), die het aanhangige wetsontwerp niet vriendelijk gezind zeide te zijn, omdat hij het niet voldoende voorbereid achtte. Toch stemde hij tegen een motie-Wijnkoop, die schorsing der beraadslagingen vroeg. Waar schijnlijk wa? dat, omdat de communist zoo onhoffelijk bleek te zijn, de Regeering de ge legenheid te willen ontnemen, het ontwerp te verdedigen. De heer Van der Sluis (s.d.a.p.) behoorde mede tot degenen, die ernstige bezwaren tegen ae voorgestelde regeling hadden, voornamelijk export door den binnenlandschen consument zal moeten worden betaald. Dat moet de Staat op grond van het feit, dat het verlies op den doen, was zijn meening. Overigens had hij veel sympathie voor de in het ontwerp bedoelde bedrijfsregeling, hetgeen niet onbegrijpelijk was. Zoowel bij den steun aan de zee-scheepvaart als bij den „varkenssteun" is er sprake van een zeer ver doorgevoerde Overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven. Was het een dezer dagen niet de heer v. d. Waerden (s.d.a.p.), die in ver band met deze zaken de bekende „Planwirt- schaft ter sprake bracht en verheugd consta teerde dat de Regeering „nolens volens" dien kant uitging? Op de nauwkeurige, uitvoerige wijze, hem eigen, verdedigede minister Verschuur het wetsontwerp. Z.Exc. wees erop, dat het voor gestelde allereerst bedoelt het in stand houden van den landbouw op de lichte gronden. De minister betoogde, dat behoud van den export van veel beteekenis is, vooral ook voor later. Als de crisis voorbij zal zijn, moeten wij niet van de buiten kandsche markt verdreven zijn.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 16