r&cJ(o-pro2$r&mm& KONIJN's WILDPASTEI. De moordenaar van het kindje Undbergh Van links e\ rechts De tweede zoon. Tijdschriften en Weekbladen. In Crisistijd is kwaliteit goedkooper 10.634.000 werkloozen. Sinds dien is het aantal nog verder gestegen, zoodat thans een totaal van 11.000.000 is overschreden. Er bestaat geen mogelijkheid tot 't maken van vergelijkingen, daar de V. S. geen geregelde statistiek van de werkloosheid bezitten. DE STAKING IN DE B9RINAGE. Nieuwe moeilijkheden. De correspondent te Brussel van de „Nw. Rott. Crt." meldt, dat de werkher vatting in de kolenmijnen der Borinage Donderdag reeds algemeen zou zijn ge weest waren de mijndirecties niet op de toezegging, geen slachtoffers te maken onder de stakers, teruggekomen. Van di verse zijden ook het departement van Arbeid en Nijverheid liet zich niet onbe tuigd worden nu pogingen in het werk gesteld om ook deze moeilijkheid uit den weg te ruimen. DIENSTWEIGERAAR EN HONGERSTAKER. Drie maanden opsluiting. De krijgsraad der provincie Antwerpen heeft den Vlaamschen milicien Simoens, die op aansporing van zijn moeder sedert 1926 allen militairen dienst weigert, doch niet als dienstweigeraar, maar als deser teur terecht stond, hoewel hy nimmer het land verliet, tot 3 maanden militaire ge vangenisstraf veroordeeld. De verdediger van den dienstweigeraar, mr. L. Scheere, deelde aan den krijgs raad mede, dat Simoens tot hongerstaking zal overgaan. VERRASSINGSTREIN. Het „Neues Wiener Journal" meldt uit Boekarest: De Roemeensche spoorwegen hebben een zeer origineel denkbeeld ten uitvoer gebracht om het vacantie-verkeer per trein te bevorderen. Er zullen zoogenaamde „verrassings- treinen" in den dienst worden opgenomen, die geen bepaald doel hebben. De reizi gers, die kaartjes voor dezen trein ge nomen hebben, maken pleizierreisjes naar het onbekende en het ongekende. Zij laten zich naar één of ander kruispunt rijden. Daar wordt dan door een stemming be slist waarheen de reis verder zal zijn. Er zullen slaap- en spijswagens in den dienst worden opgenomen. Het is voorwaar een zeer oor- oorspronkelijk denkbeeld, aldus het „Volksblad", waaraan we dit bericht ont- leenen. Maar zou het ergens anders dan in Roemenië uitvoerbaar zijn? Denk u eens in, zoo'n verrassingsreisje in ons land! Een plebisciet op een kruispunt! Hoe lang zou men er over vergaderen? En denk eens aan de desorganisatie van het spoorwegverkeer! Stel u voor, dat bij voorbeeld op de lijn AmsterdamHaar lem plotseling zoo'n wilde verrassings- trein de diensten overhoop zou gooien! En denk u in, dat zoo'n trein-vol men schen dan eens plotseling naar Den Helder kwam. Wat een buitenkansje! I £,en Amerikaan meldt zich bij de Tjechische politie. Uit Nové Mesto (Waag-Neustadtl) in Slowakije wordt gemeld, dat een 31-jarige Amerikaan, die zjjn naam niet wil op geven, zich bij de gendarmerie te Nové Mesto heeft aangemeld, dat hij de moor denaar van het kindje Lindbergh zou zijn. Na den moord zou hij met zes an dere bendeleden naar Londen zijn ge vlucht, waar men hun geld had nage stuurd. Zij hadden zich naar Parijs be geven, en met een auto waren zjj over Antwerpen en Brussel door Duitschland en Tjechoslowakije getrokken om naar Sowjet-Rusland te vluchten. In Silezië had men den man echter al zijn docu menten ontstolen. Zijn vrienden hadden de vlucht voortgezet, doch hij was per autobus verder gegaan en had zich te Waag-Neustadtl gemeld. De Amerikaan was totaal uitgeput en zakte ineen toen hij zich bij de gendar merie had gemeld. Hij spreekt Engelsch, doch met een vreemd accent, terwijl hij bovendien een Slavisch uiterlijk heeft. Binnenland. WAPENS VOOR HITLER! Woensdagmorgen heeft de rijkspolitie te Vaals een internationale wapensmok kelbende ontmaskerd. Sinds zeer langen tijd werden wapens en munitie naar Duitschland overge bracht. In volgeladen auto's wist men steeds te ontsnappen. Zes personen zijn thans reeds gearresteerd. De rijkspolitie die in deze zaak samen werkte mét de douane-autoriteiten en de kommiezen aan de grens, was reeds eenige maanden geleden op het spoor ge komen van dezen wapensmokkel. Het was een groot complot dat zijn ver takkingen had in Rotterdam, Amsterdam, Vaals en Maastricht. De politie moest met veel omzichtigheid' te werk gaan en het gelukte dan ook eerst Woensdag zes per sonen, die bij de zaak betrokken zijn, in arrest te stellen. Gedurende de afgeloopen maanden zijn verscheidene malen auto's, geladen met wapens en groote hoeveelheden munitie over de grens naar Duitschland gegaan. Nog gisteren kon een dergelijke hoogop- geladen auto bij Vaals over de grens glip- Voor zoover bekend, passeerden de auto s.met wapens de Nederlandsch-Duit- sohe grens voornamelijk in Zuid-Limburg. insdag, toen de laatste auto over de grens ging, overwoog men om het voer tuig door het lossen van schoten tot staan te brengen. Het was echter vrij zeker, dat de lading ten gevolge hiervan zou ontplof- zienen om heeft men er van af ge- De wapens waren, voor zoover valt na te gaan, bestemd voor de nationaal- socialisten in Duitschland. De gearresteerde personen waren af komstig uit Rotterdam, Amsterdam en "V aals Het onderzoek in deze zaak wordt met kracht voortgezet. Nader wordt hierover gemeld: Ook de Duitsche politie was reeds eeni ge weken ingelicht, dat wapens uit Bel gië naar Duitschland werden gesmok keld. In België zouden groote bestellin gen gedaan zijn ten behoeve van een poli tieke partij. Aanvankelijk bleek het plan te bestaan, die wapens en munitie in kleine vrachtwagens en auto's te brengen tot dicht bij de Belgische, Duitsche en Luxemburgsche grens. De grenswachten aldaar bleken echter spoedig ingelicht, zoodat naar nieuwe uitwegen gezocht werd, o.a. te Vaals. Het complot is daarbij systematisch te werk gegaan en had in een breede strook langs de grens handlangers, waaraan paketten werden afgegeven, die dan des nachts over de grens gebracht moesten worden naar een bepaalde verzamelplaats op Duitsch gebied. De rijkspolitie leidt het onderzoek ver der. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE ECHT. Donderdagnacht is op den Rijksweg, op ongeveer tien minuten afstand van de kom van de gemeente Echt, een ernstig auto ongeluk gebeurd. Daarbij hebben twee menschen het leven verloren. De auto van de familie Hermans, uit Venlo, waarmede een achttal personen terugkeerde van een bezoek aan familie, die te Aken logeert,1 reed in volle vaart tegen een zwaren transport-aanhangwagen van de Rijks- wegenwerken van de provincie Limburg. Vermoedelijk heeft de bestuurder van den j auto, wijl het mistig was en het licht aan den aanhangwagen niet sterk was, dit j voertuig niet gezien. Twee der inzitten den van den auto, welke zoo goed als ge heel vernield werd, een 17-jarige zoon van den heer Hermans, en de 29-jarige mej. Seelen uit Venlo, werden helaas bei den op slag gedood. Vier andere inzitten den, allen leden der familie Hermans, uit Venlo, werden ernstig gewond. De beide lijken werden voorloopig naar het hospitaal te Echt overgebracht. De gewonden zijn naar Venlo vervoerd. VERDUISTERING VAN ZESTIGDUIZEND GULDEN. De vroegere kassier van een Haagsche bankinstelling, die in die kwaliteit in den loop van tien jaren fraude had gepleegd en in totaal een bedrag van circa f 60.000 had verduisterd, is door het Haagsche Gerechtshof in hooger beroep veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek van zes maanden preventieve hechtenis. De rechtbank had verdachte in eersten aanleg veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevange nisstraf. BEROOVING TE ROTTERDAM. Dinsdagmiddag is een Duitscher in een woning in de Aert van Nesstraat te Rotterdam van 6000 Zwitsersche francs beroofd. Toen de man na het bezoek buiten kwam, bemerkte Lij, dat hij be stolen was. Hij ging terug, doch kreeg op herhaald bellen geen gehoor meer. In zijn woede gooide de man de ruiten in, waarna de politie zich met de zaak bemoeide, de woning binnendrong en daar een 31-jarige vrouw arresteerde. Het geld werd echter niet op haar gevonden. HET PROCES TEGEN DE „TRIBUNE". De Amsterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den communistischen advocaat, die terecht heeft gestaan, verdacht van beleediging. Verdachte zou in het communistisch dag blad »de Tribune* een artikel hebben doen opnemen waarvan de inhoud beleedigend was voor de ministers van buitenlandsche zaken en van koloniën, de heeren jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en S. de Graaff. De rechtbank overwoog, dat een deel van het artikel zooals de verdediger ook had betoogd smaadschrift betrof zoodat hier geen veroordeeling voor kan volgen, aangezien slechts eenvoudige be leediging is ten laste gelegd. De eenvoudige beleediging achtte de rechtbank bewezen uit de zinsnede waarbij den ministers lafheid wordt verweten, en veroordeelde den advocaat tot een geld boete van f 100 subs. 20 dagen hechtenis. Het O.M. had drie weken gevangenis straf geëischt. den ze dan leven? John had er met Betty over gesproken, ze hadden elkaar beloofd, nooit met een ander te zullen trouwen. Kort daarop vertrok John naar een andere plaats, waar hij zijn diensttijd als militair moest vervullen. Eerst hadden ze elkaar dagelijksch geschreven, doch langzamer hand werden Betty's brieven zeldzamer en ten slotte kwam er een brief van John s broer, waarin deze mededeelde, dat Betty zich met hem had verloofd en dat zij spoe dig zouden trouwen. Bitter en neerslachtig gestemd bedacht hij, wat hem thans te doen stond. Terugkeeren naar zijn broer, die hem zijn geluk had ontstolen, zou hij in geen geval. Na lang nadenken besloot hij. het beetje geld. dat hij bezat te ge bruiken voor den overtocht naar Canada, waar hij zijn geluk wilde beproeven, zoo gauw zijn diensttijd was afgeloopen. Toen het zoover was, nam hij passage op een boot en vertrok, zonder van iemand af scheid te hebben genomen. Het leven in Canada was hard en te leurstellingen bleven hem niet bespaard. Maar door zijn vasten wil, om iets te be reiken, klom hij snel op en na een tien jarig verblijf was hij eigenaar van ver schillende farms en een grooten veestapel. Hij was op weg nu een rijk man te wor den; toch voelde hij zich ondanks al zijn geld niet gelukkig. Het beeld van het meisje, dat hem zoo wreed had bedrogen, wilde niet uit zijn herinnering vervagen, wanneer hij 's avonds, na 'n dag van hard werken, alleen in de veranda van zijn huis zat, dacht hij terug aan dien heerlijken tijd uit zijn leven, toen hij nog een ongeschon den geloof bezat aan een eens afgelegde belofte. Zoo gingen de jaren voorbij en hij bleef alleen, tot hij zich te oud voelde om nog te werken. Hij besloot, zijn laatste jaren door te brengen in zijn vaderland, in zijn geboorteplaats. Hij nam na aankomst aldaar zijn intrek in een hotel en uit voor zichtige informaties vernam hij, dat zijn Ijroe*' en diens vrouw nog in leven waren en twee zoons hadden. Het gaf hem een steek in het hart, want nu voelde hij zich dubbel eenzaam. Hij maakte lange wan delingen in den omtrek en bezocht al die plekjes, die hem nog zoo bekend waren uit zijn jeugd. Het was wel een vreemd toeval, dat op dezelfde plaats, waar hij in lang vervlogen jaren eens het eenige meisje, dat hij ooit had liefgehad, ge vraagd had zijn vrouw te worden, op ze keren dag een jonge man en een meisje aantrof. Het meisje schreide zachtjes en de jongeman keek diep neerslachtig op haar neer. John kwam dichterbij en plot seling doorvoer hem een schok. De jon gen moest één der beide zoons van Betty zijn. zijn trekken geleken sprekend op de hare, zooals hij zich die nog zoo levendig voor den geest kon roepen. „Het kan niet, EtKel," hoorde hij den jongeman zeggen," „ik ben de tweede zoon en bezit geen cent. Vader wil, dat ik een rijk meisje trouw, maar dat zal ik nooit doen. We zullen op elkaar blijven wachten, tot ik genoeg verdien om met je te kunnen trouwen. Lieveling, zul je op me blijven wachten?" Een diepe smart vervulde den ouden man. Het was of hij zelf daar stond, alsof het verleden weer herleefde. Moesten ook die beide jonge menschen ongelukkig worden voor heel hun leven? Dien avond nam John een besluit. Den volgenden dag verscheen hij plotseling in het kasteel van zijn broer, die hem met ge maakte opgewektheid ontving. Zijn bezoek duurde maar kort, maar toen hij wegging, voelde hij zich gelukkiger, dan hij in jaren was geweest. Zijn leven was niet ver- geef^ geweest, hij had niet voor niets hard gezwoegd en veel geld verdiend. Hij had zijn broer verteld van de liefde van diens zoon. Als hij zijn toestemming tot het huwelijk met het meisje wilde geven, zou hij voor haar bruidschat zorgen. Na een korte aarzeling had de Lord toege stemd. Nog denzelfden dag maakte John de zaak met een notaris in orde. En weer vertrok hij uit zijn geboorteplaats, maar thans voor goed (Nadruk verboden). geen enkel een serieuze zal daarom en om eenige ZONDAG 3 JULI. door JAN PARDONA. John Lesly voelde zich diep neerslach tig. Hij was de tweede zoon van wijlen Lord Lesly en tot voor eenige maanden had hij het leven vrijwel uitsluitend van den vroolijken kant bezien en daarnaar ook geleefd. Hij was op het kasteel van zijn ouderen broer gekomen, na zijn Ox- fordsche jaren, maar hij voelde zich daar verre van gelukkig. Financieel was hij ge heel afhankelijk van zijn broer, die, dank zij de Engelsche wet, alles, titel en geld had geërfd. Voor hem zat er niets anders op dan te trachten, zoo spoedig mogelijk een rijk huwelijk te sluiten. Hij had dat eerst niet zoo bezwaarlijk gevon den, maar na zijn ontmoeting met Betty Brixard was hij van den hoogsten top van het geluk in den diepsten afgrond van wanhoop gestort. Betty was een bekoor lijk, lief meisje, met blonde krullen en glanzende blauwe oogen. Dadelijk na hun .eerste kennismaking hadden zij voor el kaar groote genegenheid opgevat. Toen John hoorde, dat zij een hartstochtelijk tennisspeelster was, had hij het zoo aan- gelegd, dat hij lid werd van haar club. Hij zag haar nu bijna dagelijks en na eenige weken besloot John zijn broer op de hoogte te stellen van zijn voornemen, het meisje ten huwelijk te vragen. Maar deze had kortaf zijn toestemming geweigerd. Het meisje had geen geld, waarvan zou Hilversum, 296 M. 8.1512.00 VARA, 12.00500 AVRO, S.00 —6.00 VARA, 6.008.00 VPRO, 8.0012.00 AVRO. 8.15 Gymnastiekles. 19-00 Postduiven- en voetbalnieuws. 9.05 Tuinbouwhalfuurtje S. S. Lantinga. 9.30 Grammofoonpl. 10.00 Voordracht door M. Beversluis. 10.20 Concert door Joh. Jong (orgel), L. Co- hen (orgel), Fr. Feltkamp-Belinfante (cello). 11.00 Toespraak door G. J. Zwertbroek. 11.20 Vervolg concert. 12.00 Reislezing: Het Schwarzwald. 12.302.00 Kovacs Lajos en zijn orkest m.m.v. Bob Scholte (refreinzang) en Lotte Fernan- dez (zang) 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Piano-recital door Theo v. d. Pas. 3.00 „Een Zomerzotheid" naar Cissy van Marxveldt, bew. Dom de Gruyter. Regie: Julia de Gruyter. 4.30 Grammofoonpl. en Vaz Dias. 5.00 Mondaccordeon-Vereeniging „Door Vriendschap verbonden", Amersfoort, o.l.v. M. Kleine en het Gem. Vrijdenkers Zang koor „De Dageraad" o.l.v. Meyer Smeer. 6.00 Boekbespreking door Roel Houwink. 6.45 Wijdingsuur door Ds. E. A. Junod. M.m.v. J. Speyer de Wilde (zang). 8.00 Vaz Dias. 8.159-15 Uit het Kurhaus. Scheveningen: Residentie-orkest o.l.v. A. v. Raalte.-M.m.v. Fred. Lamond (piano). O.a. Ouv. Leonore III, Beethoven en Pianoconcert in Es gr.t., Op. 73 no. 5, Beethoven. 9.15 Opgave ontbreekt. 9-4511.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. M.m.v. Grete Weynschenk-Hogenbirk (so praan) en Carl Heinz (tenor). O.a. Ouv. Flotte Bursche, Suppé; uit „Boccaccia", Suppé en uit Die Dollarprinzessin, Fall. 11.3012.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. 8.3a KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.oo NCRV, 7.4S—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 10.20 Kerkdienst uit de Kerk der Evang. Luth. Gemeente te Amsterdam. Hierna: Gewijde muziek. 12.15 Sextetconcert. I.45 Causerie. 2.00 Grammofoonpl. 2.10 Lezing. 2.30 Koorconcert. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.20 Kerkdienst uit de Noorderkerk te Gro ningen. M.m.v. S. R. v. d. Veen (orgel). Hierna: Gewijde muziek door Gem. Vocaal kwartet. 7.45 Lezing. 8.10 Sportnieuws. 8.15 Orkestconcert. 8.45 Declamatie. 9.00 Vervolg concert. 9-30 Vaz Dias. 9-45 Orkestconcert. 10.05 Declamatie. 10.25 Orkestconcert. 10.40Ti.00 Epiloog. MAANDAG 4 JULI. Hilversum, 296 M. A\ RO-uitzending. Algemeen programma. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Voorlezen door mevr. H. Meunier-Nag- tegaal. II.00 Orgelconcert door G. Robert, m.m.v. H. Cals (sopraan). 12.002.15 AVRO-Klcin-orkest o.l.v. N. Treep en grammofoonpl. 2.30 Max Tak: Mozart's jeugd (met gram mofoonpl.). 3-30 Uit rest. „Roya! te Arnhem, concen door het ensemble Pali. 4.30 Kinderuur. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest m.m.v. Bob Scholte (zang), Jan Gerritsen en Jan dt Vogel (xyclofoon, marimba en klokkenspel). 7.00 Boekenhalfuur. 7-30 Kamermuziek door het Helman-Trio. 8.°°it.00 AVRO-kamerorkcst o.l.v. Louis Schmidt, m.m.v. Albert de Booy (zang), o.a. Ouv. Peter Schmoll Weber; Suite ballet, Popy. en Parle-moi (lied), Lenoir. Als intermezzo: Cithersoli door Jos. Gött- licher. 10.00 Vaz Dias. 10.10' Grammofoonpl. 11.00-12.00 Aansl. met „De Vereeniging" te Nijmegen: Dansmuziek door John van Brück 4nfi his Boys. Mijnheer de Redacteur! Mag ik u om een kleine plaatsruimte in uw veelgelezen blad verzoeken? Bu voorbaat miin dank. Hiermede zou ik een verzoek willen richten tot de bewoners van Den Helder en omstreken. Wanneer u een doode vogel vindt, met een ring aan de poot, wilt u dan zoo goed zijn, deze vogel of ring te brengen bii onderstaand adTes. W« zor gen dan voor doorzending naar s RUK» Museum Leiden. De Ornithologische Llub „Bavo" is aangesloten bii de Afd. „Plan- tenziektekundigen Dienst" Wageningen. Het doel van de Ornithologische Club is: het verzamelen van gegevens, die op het leven der wilde vogels betrekking hebben. Deze rapporten worden naar Wageningen opgezonden, waar ze worden onderzocht in verband met nut en schacie voor den landbouw. Wanneer u nu een doode geringde y^gei vindt, is dit ringen meestal geschiedt onder toezicht van '>s Rijksmuseum Leiden. En juist dit ringen heeft reeds tastbare resultaten gegeven. Dus u denkt er aan. Bii voorbaat onzen dank! De secretaris „O. C. Bavo" R. STEEMAN, Van Galenstr. no. 16, Den Helder. Huizen, 1875 M. Uitsl. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Grammofoonpl. 10.30 Voor de zieken. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Grammofoonpl. 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart. 2.00 Grammofoonpl. 3.15 Knipcursus. 3.303.45 Hoedenmaakcursus. 4.00 Ziekenuur. 5-oo Concert. K. Hartvelt (viool), P. Lenti (cello) en G. Seyler (piano). 6.30 Vragenuurtje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.0010.30 Concert door de „Wognummers" o.l.v. D. Saai Wz. m.m.v. J. Willemsen (bas) en M. Boekei (orgel), ca. 9.009.30 Ds. J. D. Boerkoel: Een tempel dér kunst (München). 10.20 Vaz Dias. 10.3011.30 Grammofoonplaten. DINSDAG 5 JULI. Hilversum, 296 M. AVRO-uif zending. 11.00 en 6.30 RVU. 8.00 Grammofoonpl. 9.00 AVRO-kamerorkest o.l.v. Louis Schmidt. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Concert, mej. A. Oostdam (piano) en H. Saltejs (tenor). 11.00 Mej. H. Piebenga: Knutselen in het ge zin. (RVU). 11.30 Vervolg concert. 12.00 Concert door „he blue Jazz ladies" o.l.v. Leo Selinsky. In de pauzes: Grammofoonpl. 2.00 Concert, H. v. d. Vegt (viool) en N. Wa genaar (piano). 2.45 Pauze. 3.00 Grammofoonpl. 3.30 Uit het Palacediotel te Scheveningen: Ensemble Henk Stuurop en zijn vroolijke kameraden. 4-30 Radiokinderkoorzang o.l.v. J. v. Hamel. 5-00 Uit Scheveningen: Orgelconcert door Pierre Palla, m.m.v. Boris Lensky (viool) en Eddy Carelsen (saxofoon). 6.30 RVU J. W. Schotman: China weerspie geld in de literatuur. 7.00 Moderne Fransche kamermuziek o.l.v. C. Höweler, m.m.v. het Hartvelt-kwartet. 7-30 Reislezing. P. E. Peaux: Wandel- en rij- wieltochten in ons land. 8.00 Grammofoonpl. (Non-stop-programma). 9.ooToonkunst-kinderkoor uit Rotterdam o.l.v. B. Diamant. 9-30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, o.a. Les Patineurs, Waldteufel. I0;oo Vaz Dias. 10.15 Vervolg concert, o.a. Fünf-Uhr-Tee bei Robert Stolz, potp., Dostal. 11.3012.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. Uitsl. KRO-uitzending. 8.00—9.00 Grammofoonpl. 9.00 Opening Ziekentruduum te Bloemendaal. 10.30 Grammofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. I2.I5 Trioconcert. I.45 Grammofoonpl. 2.00 Vrouwenuurtje. 2.30 Dr. H. Col ij n: Stijgende crisisnood. 3.30 Vervolg vrouwenuurtje. 4-15 Grammofoonpl. 5.30 Orkestconcert. 6.00 Onderwijsfonds Binnenvaart. 6.30 Vervolg concert. 7-IO Lezing. 7-45 Causerie. 8.00 Volkszangavond uit Sonsbeck. 9.00 Vaz Dias. 915—11.00 Orkestconcert m.m.v. Pianosolist. II.0012.00 GrammofoonoL DE MIDDENSTAND VAN DEN HELDER AAN DE BEURT. Eindelijk 11a jaren van werken en wachten, zoo schrijft mij een der voor aanstaande personen van een onzer Waddeneilanden zelf ben ik er onge veer twee jaar mee bezig, is er dan eene directe verbinding tusschen Den Helder en de bij Noord-Holland bijbehoorende eilanden, Vlieland en Terschelling. Nog niet de verbinding die ik mij voor oogen stelde, eene dagelijksche, maar wat nog niet is, kan worden. De nieuwe verbinding kan voor de eilanden Vlieland en Terschelling van buitengewoon groote beteekenis worden. Deze eilanden waren door de verbinding over Harlingen praktisch aangewezen op Friesland en Groningen. Zij waren onbe- l kend terrein voor het grootste deel onzer centra's als Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam. Dat kan anders worden, daar moeten belanghebbenden van Vlieland en Ter schelling zelf voor zorgen. Zij zouden samen-werking kunnen zoeken met Texel. Immers de belangen gaan samen, wan neer het publiek zijne vacantie zonder bezwaar over de drie eilanden verdeelen kan, zal dat eene buitengewoon groote aantrekkelijkheid blijken te zijn. De belangen van Den Helder in dezen strekken zich verder uit. Zeker, Den Helder in zulk een vacan- tiereis betrokken, verhoogt de waarde daarvan (goede hotels, de tierige haven, Huisduinen, Wieringen en Wieringer- meer, straks het Amstelmeer) maar er is voor Den Helder iets wat zwaarder weegt. Den Helder's achterland breidt zich uit. Tot voor kort was Den Helder's hoofd bron van bestaan de zee. Dat moet zoo blijven, wij zijn bezig die bestaansbron, met name de visscherij, op te voeren. Later is het land er bij gekomen. Nog lang niet wat het wezen kan, Den Helder is nog niet de markt, de beurs van Anna Paulowna, Texel, Wieringen maar wel gaan mede dank zij de bussen velen der inwoners van die gemeenten te Den Helder hun inkoopen doen. De midden stand door fleurige zaken, de gemeente door verfraaiing van de stad, dragen hun aandeel bij. Thans wordt er van den middenstand iets anders geëischt. Zij moeten met den nieuwen dienst naar Vlieland en Ter schelling trekken, zij moeten daar ver bindingen aanknoopen. Men ontmoet alle dagen der week in de hotels op de eilan den tal van zakenlui, hoofdzakelijk uit Harlingen die winkels en particulieren bezoeken. Dat werk moet nu ook door Den Hel- derschen middenstand geschieden. Het is loonend voor hen zelf, direct, en daar naast indirect. Want het trekt wat bii Noord-Holland hoort naar Den Helder, het geeft Den Helder een nieuw achter land er bij, het maakt van Den Helder meer een centrum. Alle kleine beetjes helpen, de productie van de bedoelde eilanden is wel gering, maar hunne con sumptie is niet onbeteekenend. Het geeft de bewoners der eilanden mede reden naar Den Helder te gaan, de plaats wordt levendiger, volk trekt volk, er komt meer vervoer, er blijft voor velen wat hangem t>„n bezoekers van buiten zullen ook Ipcran Ti ,Vmden' Den Helder kan best tegen Harlingen concurreeren en Haarl- den 6n ls';er^am wel t©gen Leeuwar- nutP6r iS 6en kanS die moet worden be- En nog dezen zomer. B. v. Gelder. 2 Juli. Er is vands r actueel onderwerp, dat behandeling schreeuwt, deze gelegenheid aangr onzinnige vragen te bes^oorden, nnj in den loop van het laatste aar door lezers gesteld, blijkbaar in d< leening dat ik ook maar de minste l ingstelling zou hebben voor de onber ige problemen, die hen bezighielden. De heer J. W. te I vraagt hoe hij advocaat-vlekjes van he lafond kan ver wijderen. Antwoord k zou ze laten zitten, 't is altijd een ke herinnering. Mej. F. W. van der te H. heeft op een afgekapten boom, ermoedelijk een den gezeten en in een care crêpe geor- gette japon een hars k gekregen. Antwoord: Dezen vlek u ik probeeren te verwijderen, daar ha dekken afbieuk doen aan de schoonh van het geheeh De heer G. de W. <S. vraagt wat hij moet doen tegen muf heten. Ant woord: Bijtijds de ra n sluiten en, als dat niet helpt, verhui 1. Mej. W. S. te P. 1 :t niet, op welke manier de onaangena lucht van petro leum, die ondanks d« lerhaalde schoon maakbeurten in een >ukenkastje blijft hangen, verwijderd ka worden. Antw.: Als het niet helpt, dei ieus dicht te hou den, wil besproeiing et 2 Liter onver dunde lysol de petro|imlucht wel eens doen vergeten. Mej. C. S. v. D. te een nieuwen aluminii neer met daarin gekc zet wordt, is het a Antw.: Wij hebben 00 gebruiken hem alleet schrijft: „Ik heb fluitketel. Wan- :t water thee ge- eksel zwart." zulk een ketel en voor koffiewater. Nog beter is, een nieren ketel te koo- pen. Wanneer bent u Mevr. W. v. d. E. even mededeelen, dat wijls gebarsten inmaaiotten door den metselaar van buiten it bestrijken? Het is uitmuntend en heeft lij steeds voldaan. Antw.: Zeker moog 1 mij dat meedee- len! Het kan me we^een lor schelen, regels van mijn rig? irijft: „Mag ik u reeds zeer dik- Mis- nst zijn met een gebruik van een Nee, dit gaat maar het vult alweer rubriek. Mej. C. S. de G. t|J. schrijft: sohien kan ik u van mededeeling over he: electrisch wafelijzer., te ver. Op die manie loopt het bij de lezers in de gaten. Er 'orden nuttige ad viezen van mij verwht en geen blad vulling. De heer W. v. d. te U. vraagt mij, of het van zijn echtgeoote redelijk is te achten, dat zij van 8 ur 's morgens tot 12 uur 's nachts de raio wenscht aan te laten staan. Medisch adviezen worden door mij niet verstrek Wend u tot uw j huisarts, die u een speialist zal aanwij- i zen. Mej. I. de S. te A. heft in haar ledi kanten gecapitonneeidematrassen, opge vuld met zuiver paardhaar. Door het langdurige gebruik Jijiize plr.t geworden 1 en daardoor hard. -t- mtw.: Probeert u eens, in de logeerbiddn te slapen; die vallen onder deze oristndigheden stellig nog mee. Mevr. S. W. vraagt "f er een middel bestaat om haar babiesiet kruipen af te leeren, hetwelk de kouss doet verslijten en voortdurend zwarte knieën veroor zaakt. Antw.: Bij kontklijk besluit kan in uitzonderingsgeval!» de wettelijke meerderjarigheid worde vervroegd. De heer W. de S. raagt of hij zijn sigaar uit zijn mond mo nemen wanneer hij een dame ontjjioet. - Antw.: Ja, ten minste als hij deze da;e kent en wan neer zij niet zelf een sijar rookt. ZIJ KON HAAR HAAINIET KAMMEN Verlamd door rbumatiek. „Twee jaar lang leed i aan rheumatiek en verleden jaar 0111 d;en tijd werd ik 10 weken bedlegerig. Jjn handen en armen waren het ergst angetast. Ik kon Ier niets mee doen. Ik in mij niet was- I schen of mijn haar kamen; dat moest allemaal voor mij gedaaiworden. In 't be gin van dit-jaar begon met eiken mor- j gen Kruschen Salts te rmen en het doet mij genoegen te kunne zeggen, dat ik nu weer heel goed bensn in staat mijn huishouding te doen, rwijl ik in het slechtste weer uitga zoder dat het mij schaadt" Mevr. P. K. Rheumatiek wordt ïroorzaakt door een teveel aan urinezui in het lichaam. Twee bestanddeelen in Tusohen hebben het vermogen, arinezut op te lossen, zoodat het dan gemakkelk uit het lichaam kan worden verwijderdAndere bestand deelen in Kruschen heljn de natuur dit opgeloste urinezuur doo de ingewanden en nieren te verwijdera. Weer andere ingrediënten voorkomen het gisten van het voedsel in de ingeunden en voor komen daarbij niet alleeide vorming van urinezuur, doch ook van ndere onzuiver heden die het bloed vefiftigen en den weg vrij maken voor vischeidene ziek ten. Kruschen Salts is uitsiitend verkrijg baar bij alle apothekersen drogisten a 0.90 en 1.60 per flaca. (Adv.) Sport in Beeld, 28 Juni. Tekst: Bij het ver trek van onze Olympische Athleten naar Los Angeles (H. A. Meerum Terwogt) met vele 1932 (Bert PD'6 gr°re r^3 Va" Nederlan<t f ff -n 5 ïb'nsen Geerhgs) eveneens met vele illustraties; Dagboek van een Leek Ver van n°Npapn „,llustra'ies °-a- roeiwedstrijden van Nereus paardensportkieken, interieurs van de „Statendam", waarmede de zwemsters HrhfsfcZ vvfrtrekken' een Prachtige over zichtsfoto van het groote sportdek aan boord ffnA^epn4St°°mer: athletiek °P de sintelbaan Amsterdam, en nog andere kieken. Revue der Sporten, 27 Juni. rnhoud: Kleine doelpuntjes door Woutertje: Kermis en Voet bal; Athletiek-commentarenDe Sport blijve vrij van protectie (G. A. B'ger)De groote prijs van Nederland; de T.' races 1932, (A. Bronkhorst); Onze Olynische vertegen woordigers; De Handicafiompetitie; Het open golf-kampioenschap 'an Nederland; Athletiek-revue: Heeft de lN.A.U. behoefte aan n Statistiek-commissie (F. Mulder); Van ,over sportmenschen; Revue-schichten; Wedstrijden van Nereus J. Groothoff); J-e "atlonale athletiek-kmpioenschappen; Korfbal-revue. Verschenen bij Van Hcfema en Waren- dorfs Uitgevers Mij. te Amierdam: i- „De dure Beenen van Frank Kronen" door Charles Krienen. Weer een echt boek naarhet oude model, een verhaal over flinke, erlijke, sportieve jongens, dat echter bedorve wordt door over- reven sentimentaliteit, ijker, jongens van i ten1 leeftijd hebben gevoelsenoeg, maar ze zou cn zich dood schameit als ze het lieten ij ven en zg schamen zicb M>k, als een schrij ver er zoo herhaaldelijk over schrijft. Een jongen wil het wel toonen i» een daad, maar „ze moeten er niet ovcr kletsen". Overigens wel een aardig boek. Pnjs mg. ,.90, b. y 2%

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2