HELBEHSCHEES N.V. ZEEBAD HUISDUINEN Derde Blrd. Gemengd Nieuws. in het BADPAVILJOEN Luchtvaart. Marineberichten. Wasscherij firma Krom te Alkmaar uitgebrand. Postvlucliten van en naar Indië Er is gewoon Krentenbrood I en er is Krentenbrood van Krigée Op verkenning. Burgerlijke Stand van Den Helder VAN ZATERDAG 2 JULI 1932. Buitenland. CHINA EN JAPAN. Be douanekwertic in Mantsjoerlje; het Chineesche douanepersoneel te Mantsjoeria gearresteerd. Volgens een bericht uit Harbin is het geheele personeel van het Chineesche douanekantoor te Mantsjoeria aan de Si berische grens gearresteerd en gedwon gen verder voor de Mantsjoerijsche regee ring te werken. De troepen van den Chineeschen gene raal Ma zijn er in geslaagd zich te be vrijden uit de omsingeling der Japanners. Deze troepen van Ma waren sedert eenige dagen volkomen door de Japanners omsingeld, die op deze wijze hoopten hun tegenstanders uit te hongeren en tot overgave te dwingen oi ze volkomen te kunnen verslaan. Generaal Ma is er evenwel in geslaagd op één plaats de omsingeling te verbre ken en zich te vereenigen met Chineesche vrijwilligers, die in opstand gekomen waren tegen de Mantsjoerijsche regee- ring. DE ONLUSTEN TE BOMBAY. De toestand ten aanzien van de relle tjes tusschen Hindoes en Muzelmannen biyt't ernstig. De laatste 48 uur zijn er 10 dooden en 200 gewonden gevallen. Giste renochtend was de politie alweer tot zes keer toe genoopt op de menigte te schie ten. Gewapende politie patroeljeert op straat. Alle markten en winkels zijn ge sloten en het rijverkeer is in de betrok ken wijken verboden. DE HERSTELBETALINGEN. Een nieuw voorstel. Van Duitsch- land zou 5 mllliard voor het herstel van Europa worden gevraagd. De schuldeischende mogendheden heb ben besloten een nieuw voorstel te doen aan de Duitsche delegatie. Over den inhoud van dit voorstel is weliswaar officieel nog niets bekend ge maakt, doch aan Fransche journalisten zyn eenige bizonderheden medegedeeld. In dit nieuwe voorstel, dat in Fransche kringen definitief genoemd wordt, is niet langer sprake van herstelbetalingen. Van Duitschland wordt thans geëischt, om mede te deelen of het bereid is op een later vast te stellen tijdstip een bedrag te betalen van 5 milliard mark voor den weder-opbouw van Europa. In Fransche kringen verklaart men dat inderdaad zulk een voorstel is ingediend. Het antwoord der Duitsche delegatie werd gisteren tijdens de zitting van de herstel-commissie verwacht. Van Duitsche zijde werd medegedeeld, dat von Papen niet voornemens is een nieuw Duitsch voorstel in te dienen. HET ENGELSCH-IERSCHE GESCHIL. Oeconomische tegenplannen van De Valera? Reuter meldde gisteravond uit Dublin: Het kabinet van den Ierschen Vrijstaat heeft hedenavond de nota vastgesteld, die het antwoord is op Thomas' nota be treffende de landannuïteiten. De Valera zou eenige wijzigingen ten aanzien van de samenstelling van het voorgestelde arbitrage-hof aanbieden. Indien arbitrage over de landannuïteiten onmogelijk zou blijken, zou De Valera naar verluidt oeconomische plannen van zeer revolutionairen aard indienen, ten einde te trachten de Engelsche invoer rechten op Iersche goederen niet te maken. Deze plannen zouden naar men zegt echter groot meeningsverschil in den Vrijstaat verwekken en zij zouden niet bij de Dail kunnen worden ingediend zonder een mandaat van het land, d. w. z. er zouden waarschijnlijk gedurende den zomer alge- meene verkiezingen gehouden worden. DE STAKING IN DE BORINAGE. De toestand in de Borinage is Vrijdag veel ernstiger geworden. De staking, die bijna geëindigd was, heeft een nieuwe uit breiding genomen en omvat thans weer 7000 arbeiders. Te Cuesmes hebben de sta kers trams tegengehouden en gevisiteerd. Ook hebben zij groepen mijnwerkers en zelfs ingenieurs belet zich naar de schach ten te begeven. Elders hebben vrouwen straatbetoogingen gehouden. Een sterke politie- en gendarmeriemacht is ter plaatse om de orde te handhaven. Heden avond houdt de miinwerkerscentrale een algemeene vergadering, teneinde een be sluit te nemen. (N. R. Ort.). Binnenland. GESLOTEN TIJD VOOR VISSCHEN MET ANSJOVISNET, ENZ. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken en Arbeid van 29 Juni 1932 is met afwijking in zoover van het voorgeschrevene in art. 8, eerste lid, letter A van het Waddenzee-visscherjj- reglement, bepaald, dat de gesloten tyd voor het visschen met het staand ansjo- visnet. de ansjovisfuik, het ansjovissleep- r.et en den wooderluiil in 1932 zal ingaan op 15 Juli inplaats van op 1 Juli. AMSTERDAM BEHOEFT GEEN TWAALF MILTJOEN TE BESPAREN. Onlangs werd gemeld, dat de regee- ;ring aan de gemeente Amsterdam den eisch zou hebben gesteld op de a.s. be grooting de kleinigheid van 12 millioen te besparen. Naar aanleiding hiervan ZIJn een paar leden van B. en W. ten doode geschrokken, op audiëntie geweest bfl den minister. Sedert hebben wij er niets van gehoord. Thans vermeldt het Handelsblad: Het lid van de Eerste Kanier, de heer 1 er Haar, heeft den minister van Finan ciën gevraagd of juist is het in de bla den verschenen bericht, dat de regeering voor de verdere verleening van kasvoor- schotten aan B. en W. van Amsterdam als voorwaarde heeft gesteld, dat op de begrooting van 1932 alsnog 12 millioen gld. zou moeten worden bespaard, zoo dat, waar deze besparing eerst gedurende tiet tweede halfjaar van 1932 zou kunnen werken hiermee feitelijk een besparing ran 24 millioen over een vol jaar werd beoogd? Minister De Geer heeft hierop geant woord, dat dit bericht onjuist is. Hoe dit precies in elkaar zit, zullen wij maar niet uiteenzetten, het is erg inge wikkeld. TOESTAND DES LANDS. Minister Ruys spreekt voor de radio. Naar het Hbl. verneemt zal de minister van Staat, jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck, voorzitter van den Raad van mi nisters, op Dinsdag 19 Juli a.s. te 19.30 uur, gedurende twintig minuten over de zenders te Hilversum en te Huizen spre ken over den huidigen toestand des lands. AANVARING. Een Finsche viermaster gezon ken. Elf menschen verdronken. Naar Reuter meldt, is de Finsche sta len viermastbark Melbourne van den reeder Erikson te Mariehamm ter hoogte van den vuurtoren van Fastnet in het Iersche graafschap Cork na een aanva ring met de Detroleumtankboot Semiole gezonken. Er zouden elf leden van de equipage zijn verdronken en vijftien ge red. De Seminole bleef nagenoeg onbe schadigd. De Melbourne was een van het twin tigtal graanschepen, dat dit jaar deel neemt aan den jaarlijkschen wedstrijd wie het vlugst de reis maakt van Austra lië naar Falmouth of Queenstown. Het was een schip van 2691 ton, in 1892 bij Russel en Co. te Port Glasgow gebouwd. Volgens Reuter zouden de kapitein, de eerste en de derde stuurman tot de slachtoffers behooren. INBRAAK IN EEN PASTORIE. De sieraden van de r.-k. parochie te Medemblik gestolen. Gisterennacht is ingebroken in de pastorie van de R.-K. kerk te Medemblik. Eenige gouden kelken en kruisen zijn gestolen, alsmede een bedrag in geld. De dieven zijn waarschijnlijk door het openschuiven van en raam van de voor kamer de pastorie binnen gekomen. Allereerst hebben zij het benedenge deelte van het huis aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Kasten werden opengebroken en laden leeggehaald, doch het zilverwerk, dat dagelijks gebruikt wordt, hebben de dieven hier onaange roerd laten liggen; waarschijnlijk omdat het de initialen droeg van den pastoor der parochie. De dieven zijn buitengewon brutaal te werk gegaan. Gisteravond is de stoomwasschcrij en chemische fabriek van de firma S. Krom te Alkmaar uitgebrand. Ongeveer acht uur ontstond de brand. Binnen enkele minuten stond het midden gedeelte van het groote gebouwencomplex in lichte laaie. De brandweer van Alkmaar die met volledig materiaal aanrukte, kwam nog juist op tijd om het belendende perceel van het N.-H. Landbouwkantoor te kun nen behouden. Dit gebouw had reeds vlam gevat, doch het vuur kon worden gebluscht. Alleen een luchtkoker en het kantoor der directie verbrandden gedeel telijk. Intusschen had men ook het vuur in de fabriek snel aangetast met zeven stra len water. Doordat de brand ontstaan was in de afdeeling, waarin de goederen che misch gereinigd worden en de lucht met benzinedampen bezwangerd was, viel aan blusschen niet te denken. Groot gevaar voor ontploffing bestond, omdat in de onmiddellijke nabijheid twee tanks met 750 en 250 liter benzine lagen. Dit gevaar kon echter afgewend worden. Het vuur verspreidde zich snel en trok door het geheele gebouwencomplex. Wel dra lag het voorste deel van de fabriek tegen den grond. Aan redding viel dan ook niet meer te denken. Ook in de andere afdeelingen brandde het enorm en de hitte was zoo groot, dat dikke muren sprongen en de ketels dreigden te springen. Ook dit kon echter voorkomen worden. Tegen tien uur kon met de nablussching begonnen worden. Niemand weet hoe de brand ontstaan is. Vermoedelijk is kortsluiting in de chemische afdeeling het begin van de ramp geweest. Er was niemand in de fabriek aanwezig. Het personeel was om zes uur vertrok ken en om kwart voor zeven vertrokken de afdeelingchefs. Niemand had toen nog iets van de brand bemerkt. Een groot deel der gereed gekomen goederen was juist gistermiddag naar de filialen ge bracht, doch een minder groote voorraad is totaal verbrand. Vooral pensionhouders in Bergen en andere badplaatsen in de nabijheid van Alkmaar zijn daardoor getroffen. De fabriek is tegen bedrijfsschade verzekerd. Wat betreft de wasschen, welke de fa. Krom geregeld uit Den Helder ontving, kunnen wij mededeelen, dat het filiaal alhier, de stoomwasscherij „Den Helder" in de Wilhelminastraat, deze zal over nemen, zoodat wat dit betreft, de biand geen stagnatie zal doen ontstaan. lederen Zondag van 3—6 en van 811 uur JAZZBAND „THE FOUR SYNCOPATORS" Heen. De „IJsvogel" vertrok 1 Juli van Athe ne en kwam 1 Juli te Cairo aan. Terug. De „Havik" vertrok 1 Juli van Mersa- matroe en landde 1 Juli om 20.27 u. te Leipzig. Tusschenlandingen te Athene en Boe dapest. Het vliegtuig werd vandaag ca. 10 uur op Schiphol verwacht. VAN EEN STUKKEN GESNEDEN TOUW EN ANDERE NARIGHEDEN. Huisduinen Ao. Di. 1698. Op den 14den Januari van het jaar des Heeren 1698 waren ten huize van Jan Beunin Giet te Huisduinen aanwezig Jacob Cornelisz Broertje en Volke Jansd., 'weduwe van Jacob Dirksz de Boer, bei den inwoners van Huisduinen. Ook Lijs- beth Jacobs was er, zijn huisvrouw. Ver der waren in genoemde woning tegen woordig de schepenen der lande van j Huysduynen, zijnde Willem Jansz. Smit en Willem A. Zeeuw, alsmede de secreta ris C. Spekman. Deze officieele personen waren daar op last van den Baljuw en Schout der voornoemde landen, den heere Adriaan van Coppenold. Jan Beunin Giet, bewoner en eigenaar van de woning, waarin dit gezelschap zich bevond, dien 14den Januari, was zelf niet aanwezig. Of juister gezegd: hij was er wel, maar niet meer in levenden lijve. Eenige dagen ge leden reeds was de weduwe de Boer ten huize van Giet geweest en bij die gele genheid had Lijsbeth Jacobsd. haar ge- vraagd eens in verschillende kamers te I willen gaan zien of haar man daar aan- wezig was. Dit was niet het geval en Lijs- .beth Jacobsd. had daarop aan buurvrouw gevraagd dan eens op zolder te willen gaan zien. Maar daar moest Volke Jansd. niets van hebben; blijkens het opgemaakte proces-verbaal heeft zij geantwoord „sulks niet de dorven (durven) doen". „Wijders versogt zijnde iemandt „van de geburen te gaan halen, sij (n.1. „Volke Jansd.) de voorn. Broertjen heeft in ,,'t selve Huijs gehaaldt: verklarende I „deselve Jacob Cornelisz. broertje ver „volgens dat Hij doenmaals is op solder „gegaan, en al daar de voorn. Jan Beuning „giet heeft gevonden hangende aan een „touw om zijn hals, dat Hij Broertjen „aanstonds met hoop of bedenken deselve „nog levendig mogte zijn het gemelde „touw heeft stukken gesneden en Jan „Beunink giet daardoor achterover quam „te vallen aireede soo Hij bevondt, doodt, „zijnde." Nuchter en zakelijk wordt ons verder medegedeeld, dat de Officier de uitleve ring eischte van het lijk, alsmede last gaf tot onmiddellijke inventariseering en boe delbeschrijving. De weduwe bleek niet in staat een opgaaf te verstrekken van de voorhanden effecten, zoodat men zich ver genoegde met de lijst van de onroerende en roerende goederen. Wij laten die lijst hier volgen, er blijkt in ieder geval uit, dat Jan Beunin Giet niet uit armoede tot zijn wanhoopsdaad kwam. Inventaris van den Boedel en goederen, Jan Beunin giét, met Lijsbet Jacobs sijn laatste Huysvrouw in gemeenschap op Huysduijnen heeft beseten en aldaar met der dood onlangs heeft naargelaten; ge maakt en besz ten synen Huijse ten versoeke van de Heer Adriaan van Gop- penol, als Bailin 2) der lande van Huys duijnen voornt. ten overstaan van ondergen. schepenen aldaar; alles opt aangeven van de voorn, lijsbeth Jacobs ten dage als boven. Eerstels het Huijs en erve staande en leggende op Huysduijnen daar den overleden heeft ingewoondt. Int voorhuijs op de vloer Een kas, waar op drie kopjes, voorts in deselve. Seven en twintig slaaplakens. Een en twintig hembden van den over leden. Ses hembden van de voorn. Boedel- houster. Voorts de Kas verzegeldt. Een platte kist, insgels verzegelt. Een Eyken Kastroor met tralije mede verzegeldt. Item een sibirien verzegeldt. In de binnen keuken. Een Kevi, weder als voren verzegeldt. door mij onderges. secrets. met mijn signet. Blijvende de verdere meubelen in alle de vertrekken van het huijs, het huijs in alles behoorl. gemeubileerdt zijnde, Ende heeft den voorn. Heer Offr. alle de Effecten des Boedels gearresteerdt, vervolgens mede alle de meubelen in be- warenderhandt genomen, Jan J. Meppel substituyt geregtsbode in het Huijs ge laten, met absolute magt om alles wel te bewaren. Aldus gedaan ten voors. Huijse, ter presentie van Willem Jansz Smit, en Wil lem Zeeuw, beyde schepenen. Actum den 14 January Ao. 1698. Bij mij Secrets. C. Spekman. 1698 Vu BLOOTE BEENEN. Rannah schrijft in het Verloren Hoeks- ken van Het Laatste Nieuws: lk had ze, dunkt mij, al zien zitten in de tram. Heel zeker ben ik er niet van. En overmits ik bezig was aan een van die werken, die de wereld moeten omkeeren, trok ik er mij verder niets van aan. Dat werk van m ij heeft de wereld gelaten pre cies gelijk zij was. Maar zü die ik peinsde al/hebben te zien zitten in de tram, heeft, zonder er iets van te zeggen, haar zin doorgezet, die iets verandert aan het aan schijn van de wereld. Zij loopt, die madam, blootvoets en blootbeens langs 's Heeren wegen in de stad. Zü draagt schoenen uit riempjes ge vlochten, en, boven den rechter-enkel een gouden enkelband. Eerst peinsde ik dat zü kousen droeg van namaakkleur naar 't model van de huid: Bü klaarder inzicht van het ver schijnsel wist ik, dat het echt natuur schoon was, dat daar wandelde door het stedesohoon. Ik weet dat ik, door de bloote beenen af te keuren, een zeer deugdzamen roem zou krijgen. Maar wat niet is, is niet. Ik moet zeer slecht zijn: want ik geef dlie vrouw- gelijk. Als zij lust heeft om met bloote beenen te loopen, moet zij het maar doen. Het is een zeer natuurlijk tegenschoon van de bloote armen en andere boven deden. En, in mijn verdorvenheid, dat de vrou w-en met de werkelijk schoone beenen ze niet zullen laten zien, en dat alweer vooral leeliike zullen te kijk loopen. Laat het ons dan aanvaarden als een nieuwe, verdiende teistering. Intusschen moge nog tot verdediging van mijn kettersche opvatting dienen, dat de toegejuichte bloote mode van de zee vrouwen, en de zoo vaak bezongen bloote dracht van de buiten-brouwen in de hood- weide en op het oogstveld, nauw aanslui- ten bij het spektakel door mü beschreven. En ik kan hier geen ontreffeliikheid zien in iets dat elders treffelijk is. Zeg, als we eens de vrouwen lieten loo pen gelijk zii 't goedvinden? Zij zullen het zelf toch wel best weten. Slaan ze soms wegen in naar hun en ons verderf: 't ge beurt evengoed op bedekte als op bloote beenen. het sportieve als in de werkprestatie van den mensch.. Het taylor-systeem tot in zijn uiterste consequentie doorgevoerd, waarbij de stop-wateh in zijn mechanische zuiver heid, de tijdsduur akelig nauwkeurig kan j vaststellen, heeft veel menschelijk geluk vernietigd, omdat dit systeem een parallel I maakte tusschen mechanische en men- scheljjke structeur. Als men van insiders hoort, hoe in sommige fabrieken, fracties van seconden worden uitgerekend, benut en uitgebuit, dan moet de acht-urigen werkdag van zoo'n geweldige spanning zijn voor het menschelijk organisme, dat bij steeds ver der gaande doorvoering, er meer zenuw lijdersgestichten zullen zijn dan bioscopen. Als tegenwicht is daar de sport en vooral het zwemmen en het is daarom zoo noodig, dat overal ruime gelegenheden komen om winter en zomer te zwemmen. Maar laat men dan boven den ingang schilderen: „De doodstraf is gesteld op het meebrengen van een stop-wateh. Het misdadige 1/10 seconde-gedoe moet worden uitgebannen, want eerst dan zal de sport, in welken vorm ook, een tegen wicht kunnen vormen tegen het variee- rend-jachtende van den modernen, meeha- nischen tijd. ROBINSON. beschreven. a) baljuw. SPORT EN STOPWATCH. De lenige bodies schoten door het water. Glad als een aal scheen hun huid in het heldere water, waren hun vormen duidelijk te zien. Zij bliezen als bruinvis- schen en gulpten nu en dan een straal water uit hun mond en hun haar lag ver ward, nat geplekt over oogen en ooren. Ze spanden zich in, want er was een onder linge wedstrijd gaande. Meten van snel heid en kracht. Echt jongensachtig en laten we het maar eerlijk zeggen thans ook echt meisjesachtig. Want beide geslachten doen thans niets voor elkander onder in dat opzicht. Dat is een heerlijk verschijnsel. Wij, ouderen, hebben daaraan eerst wat moe ten wennen, maar we zijn over dat be krompen standpunt heen. De jeugd kan .zjeh heelemaal niet voorstellen, dat er nog zoo'n standpunt is geweest en als je /vertelt, dat het vroeger tot de onmoge- ajjkheden behoorde, dat een meisje, net als :de jongens zou gaan zwemmen, wel, dan tikken ze met den vinger tegen het voor hoofd. Het is gelukkig, dat deze verandering is gekomen, want met veel andere dufheid, is ook dit stof hoekje eens uitgeveegd. Het meisjeslichaam heeft evenzeer be hoefte tot afspoeling als dat van den jongen. Er zijn er die zeggen, dat er verwilde ring plaats heeft. Wie durft zien en durft oordeelen en eerlijk durft schouwen in de verhoudingen in vroegere tijden, weet, dat het toen ook niet alles achttien karaats was. Er is meer openheid en het demon streert zich meer, maar het heeft dan ook dit weer voor, dat er geen wegkruipen is in hoekjes en gaatjes, waar het licht niet kan schijnen. Neem de „Camera Obscura" of „Opstan- digen" of de „Klop op de deur" of „Jörn Uhl" of zooveel meer werken, die het leven uit die dagen en die tijden weer gaven en maak een vergelijking met dezen tijd, die jongens en meisjes haast als ge lijken in de sport doet deelnemen en ik geloof, dat deze tijd de vergelijking met den anderen tijd kan doorstaan. Excessen zqn er, maar waren er die ook vroeger niet? Lees de boeken, nogmaals, uit vervlo gen tijd! Maar, deze lenige bodies, waarover ik het had, voerden een wedstrijd. Het was een wedstrijd, zooals ook wij dien kenden in onzen tijd. De eerste wil len zijn; elkaar te troeven in behendig heid, snelheid en kracht. Ook dat zal de eeuwen door zoo zijn geweest. En die onderlinge, gereglementeerde en toch officieel niet gereglementeerde wed strijden, gingen net als nu, zonder stop, watch en zonder prijzen. Het kwam niet aan op een fractie van een seconde, althans niet, dat zoo'n tijds- uur officieel moest worden geregistreerd. Het was er om te doen, wie eerste zou zijn, zonder meer. En daarin lag evenvéel spanning als thans in de wedstrijden met het onuitstaanbaar officieel gedoe, met alle humbug en gewichtigheid en opge schroefde beschouwingen en gewaagde verwachtingen, die meest altijd falikant uitkomen. Juist daardoor ontstaat er weer allerlei geharrewar, wordt het chauvinisme aan gewakkerd, komt er baantjesjagerij en gaat men elkaar zuur aankijken. Men heeft het o zoo vaak over de spor tiviteit. Lees de verslagen over allerlei wedstrijden. Het zuivere sportieve ele ment gaat vaak schuil onder het chauvi nistisch gewauwel. Je denkt soms: hoe moeten ze daar nu een punt aan draaien. Dan duizel je vaak over allerlei wereld records, die dan weer met 1/10 van een seconde zijn verbeterd. Hoe geweldig zal de wereld daarvan vooruitgaan! Die stopwatches, in hun zakelijke nuch terheid, hebben al heel wat kapot ge maakt bij de menschenkinderen, zoowel in De jachtclub aan de Binnenhaven zou, evenals het vorige jaar, op het Kuifje een wedstrijd vx>or de leden organiseeren, die op Dinsdag, 28 Juni, zal plaats hebben. Daartoe heeft ze een baan afgebakend met stokken en daarop dwareplankjes, aangevende de geulen, waarin, zonder be zwaar van aan den grond loopen, veilig kon worden gevaren. Wie, met laag water, langs den dijk van het Kuit je gaat, kan zien hoe de geulen loopen, maar dan weet hij nog niet precies tot hoever dat plies-plas staat dan wel of er genoeg diepte is. En daarom was het noodzakelijk deze afbakening aan te brengen. Maar ondanks dat meende de heer Jaarsma met zijn „Folkert" nog eens poolshoogte in loco te moeten nemen en hij noodigde mij uit mee op verkenning uit te gaan. Top! Maar het verkennen liet ik maar over aan het geoefende oog van mijn gastheer, terwijl ik mü vergenoegde met al het pittige en kleurige en opgewekte, dat zich bij en rond mij afspeelde. Er stond een straf westelijk briesje, dat de twinkel in het oog des jachtbezitters nog vroolijker deed glanzen. Dat was nu een koeltje, dat voor zijn jachtje het meest geschikt was. Flink van top zou hü kun nen zeilen; niet te flauw en niet te veel. Zoo'n briesje moest hü Dinsdag hebben, wat? Tusschen de wolkflarden door, die in estafette-tempo langs het firmament zwierden, plakten de blauwe vlakken, waardoor de zon haar krachtige scheuten zond en het licht golvende watervlak van het Kuitje deed pronken in een schitte rend zilverig pakje op het fond van de kleuren de zee, varieerende tusschen het dofgrauw tot het helle blauw. De haven zelf lag in 'kleurige tinten, die boeiend sprankelden op de talrijke schuiten, kotters, booten en oorlogsvaar tuigen, die hun kleurige vlaggetjes lieten uitklepperen in den bollen zomerwind. De motor had het jachtje getuft uit het Kleine Koopvaarderssluisje en bracht ons on het Kuitje, waar weldra de zeilen, strak geheschen, bolden door den forschen wind. De motor had zijn plicht gedaan, thans was het woord aan de zeilen. En ze joegen het ranke vaartuig voort in snelle vaart en drukten, bii de rukvlagen, het boord tot dicht bij dien waterspiegel. Maar dan flauwde de wind en rees het jachtje en als een hazewind joeg het naar het doel, dat voor ons thans onbegrensd was en alleen verband hield met de situatie van de wedstrijdbaan, „Fijn zeilen hier", meende de heer Jaarsma. „Geen golven haast, eigenlijk vlak watertje, en geen meesleepende stroom, zooais op de reê en Texelstroom. Ik meende alleen „,fijn zeilen" en het andere was het bijkomstige, dat buiten mijn aandacht ging, omdat ik niet was de wedstrijd-zeiler in spé, maar slechts ge nieter van de wijde zee, de wijde lucht, het gouden zonlicht, de bolle wind en het drijven der wolkgevaarten en het gespeel van licht op water. Over den vangdam zagen we de krul lers rollen, daar op het Kuitje was het water als in een waschtobbe haast. „Ffin zeilen, hier!" Zegt dat ons niet iets. Een zeilbaan, waarnaar menige stad zit te snakken, zoo dichtbij gelegen en zoo veilig in velerlei opzicht. Een ideale gelegenheid voor watersportbeoefenaars. Groote zilver- en mantelmeeuwen scheerden over ons heen en tusschen de blankheid van hun vleugelveeren door, zag je de lichtflits van de uitbundige zonneflikkering daarboven. En voort schoof de „Folkert" door de klatergolfjes, die klotsten tegen zijn wand en krengelden achter het roer, een baan snijdend door het zeevlak. In een moment hadden we de baan af gelegd, vanaf de boot „Chemica", werker in ruste, helaas, tot aan de uitwaterings sluizen. Vice-versa. Heen en weer. Niet vervelend, Animeerend integendeel. Want de wind bolde lustig, de zon scheen vroolü'k, de golfjes lachten en dansten en de blijheid straalde af van de zwervende meeuwen. Zoo zii het Dinsdag en de „Folkert", die me in uitgelatenheid droeg, hebbe een forsch windje en, kan het, wat geluk! M. AUTO-ONGELUK NABIJ PRINCENHAGE. Twee ernstig gewonden. Heoenochtend om vijf uur reed een vrachtauto op den weg van Princenhage naar Rijsbergen met groote snelheid tegen een boom. Het voertuig werd grooten- deels vernield. De chauffeur, een zekere Pap uit Rotterdam en een tweede inzit tende, de heer Kleyn, uit Rotterdam, wer den beiden ernstig gewond. Zij zijn in zorgwekkenden toestand naar het „St. Ig- natius"-ziekenhuis te Breda overgebracht. Vermoedelijk is het ongeluk het gevolg van het in slaap vallen van den chauffeur. De commissie tot examineeren van landbouwmachinisten heeft in haar zitting gehouden te Amsterdam het diploma uit gereikt aan den heer J. F. Schnatmeier, te Den Helder. ONTSTEMMING AAN BOORD HR. MS. „GELDERLAND". In verband met de loopende geruchten over ontevredenheid aan boord van Hr. Ms. „Gelderland", vernamen wij van de zijde der marine-autoriteiten, dat door de equipage beneden den rang van korpo raal 'n ongepast verzoek werd ingediend', hetgeen tot gevolg had, dat besloten werd! het schip naar zee te zenden. INBRAAK. Naar wij vernemen is gisterenavond tij de firma Bot, aannemer, wonende Spoor- gracht, ingebroken. De dief of dieven trachtten zich door het raampje toegang tot de werkplaats te verschaffen, wat niet gelukte. Wel werd een kist sigaren ver mist, die vlak bij het raampje stond. van 30 Juni en 1 Juli. GETROUWD: A. J. v. d. Heijden en G. de Vos. C. G. Maasland en M. Woort. S. P. van Nuland en A. P. M. A. O verdijk. J. Reiff en W. Hoefnagel. BEVALLEN: R. VerblauwGarskamp, d. M. H. Rauts—v. Breugel, d. M. M. A. PolmanLengers, z. G. SlagerRiede- man, z. I. OudkerkLissauer, d. J. Bal- kemaTroost, z. C. RobertSchmidt, z. M. BokSteeman, z. OVERLEDEN: J. Bauts !e Doelder, 39 j. L. F. v. d. WijkBalke, 55 j. M. G. W. Mandeis, 45 j. COMMISSIE RANGSCHIKKINGS- j ONDERZOEK ADELBORSTEN. Bü beschikking van den minister van Defensie zijn benoemd in de commissie, welke in 1932 is belast met het rangschik- kingsonderzoek van de candidaten voor adelborst voor den zeedienst en den stoom vaartdienst bü het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord: tot voorzitter, tevens Md: de gepension- neerde schout-bij-nacht-titulair C. L. van Buuren, voorzitter van de commissiën tot examineeren van officieren en adel borsten; tot leden: de kapitein ter zee F. J. Hee- ris, commandant van het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord; de kapi tein-luitenant ter zee R. P. van de Wete ring, bijgenaamd de Rooy, eerste officier bü het Kon. Instituut voornoemd; de offi cier van den marine-stoomvaartdienst der le klasse C. B. Eenhoorn, geplaatst bii het Kon. Instituut voornoemd; de heer dr. G. C. Dibbetz, leeraar bii het Kon. Instituut voornoemd; de heer ir. J. B. Boomer, leeraar aan de 2de Ohrist. H.B.S. met 5-ja- rigen cursus te 's-Gravenhage; tot plaatsvervangende leden: de luite nant t. zee der le klasse H. G. de Bruyne; de officier van den marine-stoomvaart dienst der le klasse H. van dier Brugge, geplaatst bii het Kon. Instituut voor noemd; de heer dr. P. Feenstra Kuiper, leeraar bü het Kon. Instituut voornoemd de heer A. van Leeuwen, leeraar aan de le Ohrist. H.B.S. met 5-jardgen cursus te 's-Gravenhage; tot secretaris aan de commissie toege voegd: de officier van administratie der 2e klasse L. C. R. Horning, geplaatst bii het departement van Defensie. Officier van gezondheid le kl. der zeemacht E. M. Slotboom, onlangs uit Oost-Indië terugge keerd, is ter beschikking gesteld. Officier van gezondheid le kl. der zeemacht, W. F. K. Kooiman, wien zooals gemeld vergund is uit Öost-Indië te repatrieeren, wordt 6 dezer aan boord van het m.s. Indrapoera te Marseille en daarna hier te lande verwacht. Officier van gezondheid 2e kl. F. H. P. Hamer, bij de Koninklijke marine als zoodanig benoemd, wordt vandaag in Den Helder beëedigd en in functie gesteld op het wachtschip te Willems oord. Bevordering. 1 Juni korpl. vltmr. M. A. de Vries, tot sergt.- vltmr. M. 28 Juni korpl.kok J. v. d. Meer tot sergt.-kok. 1 Juli korpl.-vltmr. M. W. ten Donkelaar, tot sergt.-vltmr. M. 1 Juli Sergt.-maj. d. mars. C. J. F. van Leeuwen, Adj.-o.off. der mars. 8 8 Juli Sergt.-telegr. C. P. Bakker, tot maj.- telegrafist. 15 Juli maj.-monteur C. G. Vermeulen, opper- monteur. 15 Juli korpl.-monteur G. H. van Gorkum tot sergeant-monteur. Ondervolgende schepelingen zijn aangewezen om, behoudens onvoorziene omstandigheden, naar Nederland terug te keeren. Per. ss.. „Indrapoera 15 Juni 1932 van Tj.- Priok: Stoker-o.man G. Marcus. Per s.s. „Sabajak" 27 Juli 1932 van Tj.-Priok. Sergt.-monteur A. Heidema; Schipper H. J. Bierman; sergt.-macht. G. M. Blok; sergt.-monteur D. A. G. Derks; maj.-vltmr. M. B. de Jong; maj.- vltmr. M„ A. J. Nijssen; schipper J. H. A. Goed- knegt; sergt.-torp.mr. H. Slob; sergt.-schrljver J. H. F. van Hulssen. 15 Juni 1932 per „Indrapoera" van Tandjong- Priok: sergt.-torpd.m. J. Steenaard; kwartierm. J. H. Krauwel; kwartierm. J. B. Cirk. 29 Juni 1932, per s.s. „Joh. v. Oldenbarnevelt" van Tandjong-Priok: luit. t. z. le kl. W. A. de Jong. 6 Juli 1932, per „Dempo" van Tandjong-Priok: sergt.-monteur J. Westhof. 27 Juli 1932 per „Sibajak" van Tandj.-Priok: sergt.-schrijver W. Lichtenbeld; kwartiermeester A. v. Duist; korp.-konst. L. v. Rooij; korpl.-mont. J. Stins; korpl.-timmerman W. v. d. Brink; korp.- ziekenverpl. A. Tol.; korp.macht. J. Bakker; id. L. C. Metsch, id. J. A. F. Slotboom, idem. F. H. J.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5