Gedistilleerd ook bij de maat verkrijgbaar S. I. IWU t In. Rijk en geen geld. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Nederlandsche Middenstandsfaank De nood van de tuinbouwers Nr. 7141. EERSTE BLAD DONDERDAG 7 JULI 1932 60ste JAARGANG De conferentie te Lausanne. - Engelsch-Duitsche overeenstemming over een bedrag. - Het Duitsch- Zweedsche handelsverdrag opgezegd. - De Iersche kwestie. KONINGSTRAAT 7 Effecten - Coupons Provinciale Staten van Noord-Holland. TIELEMANS' Wijnhandel TOÜ^ALCO in 50 dessins, FEUILLETON 16) COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 et. De conferentie te Lausanne loopt op haar laatste beenen en het leek aanvanke lijk dat alles met een sisser af zou loopen en dat de heeren Donderdag naar huis zouden kunnen gaan, tot Italië met haar voorstel tot algeheels schrapping kwam en daarmee den knuppel in het hoender hok gooide. Er waren Maandag niet veel menschen meer in de conferentiewereld te Lausanne schrijft de Nw. Rott. Crt. die nog aan een mislukking geloofden. Op het eerste gezicht schenen de partijen nog ver uit elkaar te staan. De geallieerden vroe gen vier milliard, terwijl de Duitschers twee milliard boden. Bovendien was er nog het geschil of het achterstallige op de betalingen voor het plan-Young, dat ont staan is gedurende het moratorium van Hoover, al dan niet daarbij inbegrepen was. Het blad vervolgt dan even verder: Toen kwam Maandagavond nog de Ita- liaansche verrassing als een donderslag bij opklarenden hemel. Men meende dat de Italianen zich hadden aangesloten bij den gemeenschappelijken eisch der geal lieerden. „Dat hadden wij ook," zeiden de Italianen, „maar nu wij zien dat die eisch niet wordt vervuld, vinden wij het voor deel van die regeling niet groot genoeg Bieer om daarvoor afstand te doen van ons oorspronkelijk voorstel pm de heele lei van de oorlogsschulden schoon te vegen." Zij hebben dit standpunt op ietwat eigenaardige wijze bekend gemaakt, niet door een mededeeling aan hun medestan ders van den vorigen dag, maar door een interview dat nog vóór het kon verschij nen over de geheele wereld was gepubli ceerd. De bedoeling van dezen terugkeer tot de coup d'éponge lijkt duidelijk. Italië zou als dit voor de schuldenaren aangename gebaar uitbleef, meer te betalen dan te pntvangen hebben. Het is dus geen vrien delijkheid die Italië den Duitschers heeft wallen bewijzen, maar eenvoudig een die nen van eigen belang. De geste heeft ten doel een aansporing te zijn aan de gealli eerden om, nadat zij Duitschland zooveel van zijn verplichtingen hebben moeten schenken, nu ook even royaal te zijn jegens hun oude vrienden. Von Papen's positie is wat krap tus- schen deze dingen. Zij is naar het schijnt niet veranderd door het optreden der Ita lianen. De Duitschers gingen verder te onderhandelen zooals zij Maandag onder handelden. In werkelijkheid heeft de stap van de Italianen dan ook op hem geen betrekking, want de Italianen willen den coup d'épon ge alleen omdat Duitschland zoo weinig biedt. Maar de oppositie in Duitschland zal niet nalaten von Papen te verwijten dat hij natuurlijk te veel heeft geboden en beter aan het negatieve standpunt van Brüning had kunnen vasthouden dan hij gedaan heeft. Gelukkig voor von Papen heeft hij de nationaal-socialisten, die nu verdedigers zijn van een redelijk vergelijk, ook al moet er wat worden betaald, op zijn hand. Zoo stonden de zaken er Dinsdag dus voor. Intusschen heeft men getracht uit de impasse te komen en naar gisteren gemeld werd, zouden de Engelschen en Duitschers het eens zijn geworden over een bedrag van 2 milliard en 600 millioen aan obligaties. De eerste emissie van 1.600.000.000 zal plaats hebben, zoodra dit mogelijk is, tegen een koers van 90 pet. bij 5 pet. rente; de tweede emissie ten bedrage van een milliard zal plaats vinden als bij een rente van 5 pet. een koers van 95 pet. kan worden bereikt. De Franschen kunnen zich echter nog niet met deze schikking vereenigen. Overwonnen zijn de moeilijkheden dus nog niet, want de vraag blijft nu toch nog hoe staat Italië tegenover de voorstel len? Zal men tot een oplossing komen en wanneer? Die vraag zal wel spoedig be antwoord kunnen worden, omdat de hee ren niet langer van huis kunnen blijven, waar tal van dringende zaken wachten. Het Duitsch-Zweedsche handelsverdrag opgezegd. Volgens bericht van den Deutschen Handelsdienst zou de Duit- sche gezant te Stockholm Dinsdag met ingang van 1 Februari het Duitsch- Zweedsche handelsverdrag, annex twee aanvullende overeenkomsten, opzeggen. Dit handelsverdrag dateert van 1 Aug. 1926. Door deze opheffing zal Duitschland de handen vrij krijgen, om de douane tarieven te verhoogen voor gezaagd hout en om de invoer-contingenteering voor levend rundvee te verminderen tot be neden 6000 stuks. Bovendien zal Duitschland de vrije hand krijgen ten aanzien van invoer-be- lemmeringen voor spek en reuzel! Doch óók zal Duitschland nu aan bepaalde lan- 5 den tariefijconcessies kunnen doen voor harde kaas. Nederland geeft een bijzonder gunstige I bepaling voor Goudsche en Edammer De 3 H's of hoe de Franschen zich Herriot's positie voorstellen. („Le Rire"). Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4ct. kaas, n.1. 20 mark terwijl het algemeene tarief 30 mark bedraagt. Wanneer het handelsverdrag met Ne derland, dat ultimo December a.s. afloopt en met een opzeggingstermijn van zes maanden per 1 Juli 1933 zou worden op gezegd, dan zou door het wegvallen van het verdrag met Zweden, óók Nederland het tarief van 30 mark moeten gaan be talen. Zoolang Duitschland gebonden was aan het verdrag met Zweden kon het geen enkele nieuwe regeling treffen. De Iersche kwestie. De Londensche corr. van de „Nw. Rott. Crt." meldt aan zijn blad: De Valera verstaat de kunst om den in druk te maken van hardnekkig aan zyn denkbeelden vast te houden, maar toch vol verrasing te zijn. Van een lid der opposi tie moest minister Thomas hooren dat de Iersche president de aan Groot Britannië uit te betalen landsannuïteiten voorloopig in een afzonderlijk fonds gestort heeft in afwachting van den uitslag der abritage. Afgaand op de Valera's vroegere verkla ring, dat de Iersche regeering de van de boeren geïnde gelden voor den vrijstaat zelf wilde gebruiken, heeft Thomas aan deze mogelijkheid natuurlijk nooit ge dacht. De verklaring van den liberalen afge vaardigde werd nog gedurende het debat op navraag voor den hoogen commissaris bevestigd. Volgens Thomas wordt de heele zaak daardoor zeer veel gemakke lijker. DE ENGELSCHE INVOERRECHTEN OP IERSCHE GOEDEREN. Het Lagerhuis heeft Dinsdag met 284 tegen 39 stemmen de financieele resolutie bevestigd, die Maandagavond was aangeno men en waarin de heffing van invoer rechten op Iersche goederen was vastge steld. De wet is daarop in eerste lezing aangenomen. CHINA EN RUSLAND. Het herstel van de diplomatieke betrekkingen. Het Chineesche kabinet heeft na ampeV besprekingen de mededeelingen van den minister van buitenlandsche zaken over het herstel van de diplomatieke betrekkin gen tusscben Chiina en Rusland goedge keurd. Verder werd het ontwerp voor het Russiseh-Chineesch non-agressie-pact, dat zooals bekend, de basis vormde van de on derhandelingen met Rusland, goedgekeurd. DE ITALIAANSCHE FASCISTISCHE PARTIJ. Volgens mededeelingen in de fascisti sche pers bedroeg op 24 Juli van dit jaar het aantal volwassen leden van de fascis tische party ongeveer 1.330.000, wat een toeneming van 182.000 tegenover het vori ge jaar beteekent. De getallen voor de af zonderlijke groepen bedragen: mannelijke fascisten 748.000 (toeneming 48.000), vrou welijke fascisten 136.000 (toeneming 27.000), meisjes-fascisten 37.000 (toe neming 9000), leden van de fascistische strijdgroepen 352.000 (toeneming 73.000), leden van de universiteitsvereenigingen 57.000 (toeneming 24.000). DE NAAM ISTANBOEL WETTELIJK VOORGESCHREVEN. De Turksche minister van binnenland se!] e zaken heeft thans den naam Istan- boel voor Konstantinopel uitsluitend ge oorloofd verklaard. Het gebruik van den naam Konstantinopel in Turkije zal straf baar gesteld worden. Brieven, die het adres Konstantinopel dragen, zullen niet meer bezorgd worden. KANTOOR DEN HELDER ONGEWENSCHTE TOESTANDEN BIJ DE MARINE Vragen van het Tweede Kamer lid Wijnkoop. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Is de minister bekend met het optreden van den marinecommandant in Den Hel der, den commandant en de officieren aan boord van de „Gelderland", op Womsdag 29 Juni j.1., waardoor de bemanning van dit schip op ontstellende wijs werd g;iu- peerd? Acht de minister het niet vanzelfspre kend, dat matrozen niet in vuilheid wen- schen te verkeeren, en is het dus te ver antwoorden, dat de bemanning gedwongen werd op een door vuilheid onbewoonbaar schip zee te kiezen? Acht de minister het juist, dat een ver zoek der bemanning om het schip behoor lijk te mogen reinigen door de officieren met dreigement, en toen het verzoek niet teruggetrokken werd, met straf werd be antwoord? Heeft een commandant de bevoegdheid, instee van verzoeken niet in te willigen, hun terugtrekking te eischen en zoo ja, waarop berust deze bevoegdheid? Hebben de matrozen, evenals de officie ren van de „Gelderland", het recht met re volvers rond te loopen? Acht de minister het met de veel ge propageerde heiligheid van het gezinsle ven overeen te brengen. het personeel on- noodig veel buitengaats te doen ver blijven? Is de minister met ondergeteekende van oordeel, dat de hierbij betrokken marine autoriteiten in dezen willekeurig zijn op getreden en is hij van plan hem deswege te bestraffen? DE SLECHTE UITKOMSTEN IN DEN LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft van Langendyk: Ter illustreering van de uiterst slechte uitkomsten in het tuinbouwbedrijf diene, dat de omzetten aan de veiling te Groote broek in De Streek over het eerste half jaar van 1930 803.000 bedroeg, in het zelfde tijdvak van 1931 584.000 en in 1932 379.000. De cijfers te Broek op Langedyk, Noord-Soharwoude en War- menhuizen geven ongeveer hetzelfde beeld. De Staten zün Dinsdagochtend in de eerste gewone zitting bijeengekomen ondier voorzitterschap van den Commissa ris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Röell. In de middagzitting komt in behande ling het prae-advies van Ged. Staten op het voorstel van de heeren Braakman c.s. inzake de betaling van rente over de in 1923 en 1931 mede onder garantie van de provincie verleende tuindersvoorschotten, alsmede een voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van maat regelen in het belang der noodlijdende tuinders. Hierbij wordt tevens behandeld het prae- advies op het voorstel-de Miranda c.s., waarbij Ged. Staten voorstellen over 1932 een bedrag van 100.000 te besteden tot het verstrekken van tegemoetkomingen aan tuinders, wier producten op de veilin gen de onder goedkeuring van Ged. Staten vastgestelde minimumprijzen niet opbren gen, mits de tuinders van deze producten afstond doen en indien een naar het oordeel van Ged. Staten bruikbaar stelsel kan worden gevonden, dat de noodige waarborgen biedt voor een goede beste ding van voornoemd bedrag. De heer Kostelijk (v.d.) brengt dank aan Ged. Stoten voor dezen eersten stop op den weg naar verbetering in den toe stand van den tuinbouw. De heer Braakmans (r.k.) meent, dat de tuinbouw niet geholpen zal worden door de stichting van een in- en verkoop bureau voor tuinbouwproducten. In de eerste plaats moet de regeering helpen door wijziging der handelspolitiek of door het verieenen van financieelen steun. Ook de heer VanNuIand (r.k.) twij felt, of de tuinders geholpen worden door een nieuw in- en verkoopbureau, dat slechts een verplaatsing van de vraag zal veroorzaken en verwarring zal stichten. De heer A s s c h e r (lib.) vindt, dat de commissie-Minderhoud de zaak niet vol doende heeft overzien. Zal niet een groote groep schade lijden bij de vaststelling van het in- en verkoopbureau. Zijn de belang hebbende organisaties wel voldoende ge raadpleegd. Spr. is ten volle overtuigd, dat steun aan den tuinbouw moet worden ver leend, doch men hoede zich voor een ex periment, waarvan die gevolgen niet zijn te overzien. Ieder voorzichtig man zal zijn stem niet geven aan een dergelijke niet afgewerkte voordracht. De heer VanLennep noemt de voor dracht een slag in de lucht. Bü aanneming is de positie van Ged. Staten niet benij denswaardig, omdat zü een stelsel moeten gaan toepassen, dat zü niet kennen. De goedkeuring van de prijzen alleen reeds lijkt spr. zeer moeilijk. Spr. vraagt of Ged. Stoten de zaak niet nog eens onder oogen willen zien om tot een meer afgerond ge heel te komen en dat een beslissing eerst in de najaarszitting wordt genomen. De heer De Miranda (s.-d.) merkt op, dat de commissie Minderhoud, die uit des kundigen op tuinbouwgebied bestond en die in ruime mate advies van belangheb benden heeft ingewonnen, eenstemmig was in haar advies. Dat dit advies niet geheel volledig was, vond zijn oorzaak in het feit, dat men niet beschikte over ge gevens inzake de hoeveelheid producten, welke aan de veilingen met den mini mumprijs opbrengen. Het plan der Commissie wordt in krin gen van belanghebbenden zeer gewaar deerd. Dat het zoo snel is ingediend, is KONINGSTRAAT 85 TELEFOON 492 kleur-eeht, - wasch-echt, per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie geschied omdat snelle hulpverleeniing noodzakelijk is. De voorbereiding is zoo danig gevorderd, dat het in- en verkoop bureau nog deze maand in werking zou kunnen treden. Spr. drong ex op aan, dat Ged. Staten aan de regeering zullen ver zoeken om eveneens financieelen steun tot een gelijk bedrag van 100.000 be schikbaar te stellen. De heer G u p i n (lib.) merkt op, dat de heer De Miranda heeft erkend, dat het geen voorgesteld wordt, geen universeel middel is om den tuinbouw te helpen. Het eenig juiste middel is volgens spr. verbe tering van den export door het zoeken van nieuwe afzetgebieden. Uit sympathie met den tuinbouw zal spr. vóór de voordracht stemmen. De heer Van d e V a 11 (s.-d.), algemeen rapporteur, critiseert de wijze, waarop de heer Kostelijk vragen aan Ged. Staten ge distilleerd heeft uit gesprekken, welke hij in de commissie heeft gehoord. Spr. weer legt de opmerking van den heer Van Nu land, dat door het plan de vraag verplaatst zal worden. De heer Ketelaar (v.-d.) zal met zijn fractie vóór de voordracht stemmen. Hij zet uiteen, hoe de heer Kostelijk er toe is gekomen, zijn vragen te stellen. De heer Bruinsma (middenst.) is door de voordracht niet geheel bevredigd. Spr. vreest b.v., dat instellingen, die van de nieuwe regeling zullen profiteeren, niet langer afnemers der tuinbouwproducten blüven, zoodat men in een cirkel rond draait. De heer Wijnkoop merkt op, dat het voorstel-De Miranda slechts beoogt, om de S.D.A.P. bü de tuinders in het gevlei te komen. Spr. zal evenwel vóórstemmen om de tuinders in de gelegenheid te stel len, door een revolutionnaire strijd inhoud te geven aan deze zaak. Als de boeren maat kapitalisten waren, dan zouden ze wel afdoende geholpen worden, zelfs als hun bedrijf ten doode is opgeschreven. Men zie maar eens naar de Hollandsche Lloyd. De voorzitter: „Dat is nog geen boer!" (hilariteit). door E. PHILLIPS OPPENHEIM. HOOFDSTUK IX. Den volgenden morgen was Mr. Coc- ikeril bij zijn komst op zijn kantoor in een buitengewoon genoeglijke stemming. Met een bosje viooltjes in zijn knoopsgat en zfjn meest vaderlijken glimlach om zijn lippen, kwam hij de laatste trap oploopen en knikte Bliss uiterst welwillend toe. „Zooals je ziet, ben ik iets vroeger dan gewoonlijk", zeide hij. „De quaestie is, ik heb me een beetje ongerust gemaakt over Tommy. Gisteravond had hij niet den minsten eetlust." Terwijl hij sprak, haalde Mr. Cockeril den sleutel uit zyn zak, sloot zyn kantoor open en ging naar binnen met Bliss ach ter zich aan. Zooals gewoonüjk, begonnen alle vogels bij zyn binnenkomen te zin gen. Alleen Tommy zat in een hoekje. Tommy, de goudvink, wilde niet zingen en voelde zich blijkbaar niet lekker. Ge jaagd hing Mr. Cockeril zijn hoed op. on handig trok hy zyn keurige zeemleeren handschoenen van zyn trillende vingers. „Wil je even wat warm water halen, Bliss, en dan moet ik ook wat warme melk hebben", zeide hy. ,,'t Beste is, dat je eerst even de kachel aanmaakt, voordat je de andere kooien gaat schoonmaken". ,,'t Is een schandaal", schreeuwde de papegaai, terwijl hy al zyn veeren om hoog zette. Maar vandaag nam Mr. Cockeril niet de minste notitie van hem. Hy was druk bezig om het met flanel bekleede kooitje van den goudvink in orde te brengen. Den geheelen dag verder zat hij met het vogel tje vlak naast zich, terwyl hy telkens met werken ophield om met het diertje te praten en hem een liedje voor te fluiten. Toen het vyf uur was, de tijd waarop hy gewoonlyk naar huis ging, riep hij Bliss binnen. „Ik ben bang, dat Tommy heel ziek is", zeide hij. „Als ik eerlijk wil zijn, moet ik zeggen, dat zyn toestand me groote onge rustheid baart". By die woorden keek Bliss zyn patroon onderzoekend aan. Het leek toch wel, of de man werkelijk in ernst was. „Ik durf hem niet mee naar huis nemen", ging Mr. Cockeril voort. „Ik ben bang dat de avondlucht hem geen goed zal doen. Nu is het morgen Zondag. Zou jy nu de goedheid willen hebben, om mor genochtend vroeg even te gaan kyken, hoe het met hem gaat, dan kun je het me daarna even komen vertelleïi. Wil je me straks even eraan helpen herinneren, dat ik je by myn vertrek den sleutel geef". „Met alle soorten van genoegen wil ik morgenochtend even gaan kijken", ant woordde Bliss. „Maar waar woont u eigen- lyk, mynheer?" „Mijn adres is Acropolis Club. Pall Mali," zeide Mr. Cockeril, terwyl hy een kaartje uit zijn portefeuille nam en een paar woorden er achterop schreef. „Als je dit aan den portier laat zien, zal hij geen bezwaar maken om je door te laten. Wees zoo goed je werkzaamheden zoo te regelen, dat je om ongeveer tien uur aan de Acropolis Club zyn kunt." Dien nacht sliep Bliss met den sleutel van zyn kantoor onder zijn kussen. Het Was nog geen acht uur, toen hy den vol genden morgen de eindelooze trap van het groote huis in King Street opging; ongeveer tien minuten daarna sloot hy de deur van het kleine kantoortje open. De gewone welkomstgroet ontbrak nu ook niet, de kanaries begonnen te zingen, terwijl de papegaai milde aangename tonen deed hooren. Bliss begon de jalou- zieën op te trekken. Tommy had zijn warme nestje al verlaten en scharrelde nu tusschen de ornamenten op den schoorsteenmantel. Daarna sloot Bliss de deur af. Nu was het oogenblik gekomen, waarop hij zijn besluit nemen moest, een besluit, waarover hij den geheelen nacht had liggen denken en dat nog moeilyker gemaakt werd door het feit, dat het bureau van Mr. Cockeril openstond. Hij riep zich het aantal en het type van de bezoekers van Mr. Cockerii voor den geest. Hy dacht aan de angstige uitdruk king op het gezicht van Miss Morrison en van nog een paar andere bezoekers. Toen nam hij zijn besluit. In zyn oogen was het gerechtvaardigd. Met een strak gezicht begon hy nna het bureau,' stapel na stapel manuscripten keek hy door, zonder eenig resultaat. Van het eerste tot het laatste vel was het een verhande ling over vogels. Daarna opende hij de laden en keek den inhoud zorgvuldig na. Elk memorandum dat hij vond had be trekking op vogels, elke notitie, zelfs de kleinste, verwees naar eigenaardigheden of gewoonten van vogels. Er waren laden met fotografieën van vogels, een andere lade was geheel gevuld met brieven in verschillende talen van autoriteiten op vogelkundig gebied. In de geheele schrijftafel vond hij geen enkel beschre ven of bedrukt stuk papier, dat niet di rect of indirect iets met vogels te maken had. Toen hij met de schrijftafel klaar was, begon hij de geheele kamer syste matisch na te zoeken. Elke kast, elke doos, elk hoekje of gaatje werd nage snuffeld. Toen hij klaar was zag hy vuurrood. Hij had zichzelf wel kunnen slaan, toen hij de kamer uitging en de deur achter zich afsloot. Maar niettegen staande die gevoelens bracht hij toch ten uitvoer, wat hy zich voorgenomen had te doen. In den wand, welke op de gang uitkwam, maakte hy een klein gaatje, zoodat hij van buitenaf kon zien en hoo ren wat er in de kamer gebeurde. Precies om tien ur stapte hij den in gang van de groote club in Pall Mali binnen. De eerste dien hij tegenkwam was Mr. Cockeril zelf, die klaarblijkelijk ,al op hem had zitten wachten. Nadat hij hem van Tommy's herstel verteld had, wat Mr. Cockeril een zucht van verlich ting deed slaken, keerde hij zich om, om weg te gaan. ,,'t Schijnt, dat je vanmorgen zelf niet al te best in orde bent, Bliss," zeide Mr. Cockeril met zijn meest vaderlijke ge- zicht. „Ik hoop, dat je een kleine ver- goeding voor deze verstoring van je Zon- dagsrust zult willen aannemen. We kun- l nen het ook beschouwen als een dank offer voor het spoedige herstel van Tommy. Met een hoofd als vuur weigerde Bliss den hem aangeboden halven souvereign. „Neemt u me niet kwalijk, mijnheer," zei hy, „ik kan werkelyk geen geld van u aannemen werkelyk niet. Ik zal zor gen bytyds op kantoor te zijn morgen ochtend." Toen de deur van de club zich achter hem sloot, slaakte hy een zucht van ver lichting. Het verdere gedeelte van den ochtend bracht hy in het park door, daarna ging hij naar zijn zolderkamertje, waar Mrs. Heath een heel eenvoudig middagmaal voor hem klaar gezet had; en eindelijk tegen vier uur wandelde hy de richting van Hampstead uit en vond na eenig zoeken het adres, dat Miss Clayton hem gegeven had: een keurig huisje in een buurt, die hem absoluut vreemd was. Frances deed zelf de deur open. „En?" vroeg ze nieuwsgierig, terwijl ze hem binnenliet in de kleine zitkamer. Bliss lekde zijn hoed neer en keerde zich impulsief om. „Hoor eens," zeide hij, „ik hoop. dat u me niet onredelijk zult vinden, maar ik heb grooten zin om te zeggen, ik wou dat Miss Morrison in de lucht gevlogen was. Door haar toedoen heb ik iets gedaan, dat gewoonweg niet te excuseeren is. I Vanmorgen heb ik de heele schrijftafel van Mr. Cockeril nagezocht. Myn kop j gloeit er nog van. Ik heb een gevoel alsof ik mezelf een pak slaag zou kun nen geven." „En?" herhaalde ze. „Ik heb niet de minste aanwijzing ge- 1 vonden, dat Miss Morrison de waarheid heeft gezegd", verklaarde Bliss: „Alles, tot de kleinste notities toe, had betrek king op vogels. Ik heb het manuscript van zyn boek zelfs doorgelezen. En alles wijst erop dat hy steeds, en vooral den laatsten tijd, hard gewerkt heeft, zoodat hij heusch niet veel tijd voor iets anders overgehouden zal hebben. Niet het klein ste bewysje heb ik kunnen vinden, dat hij behalve dat vogelgedoe nog andere. liefhebberyen had." Frances had tact genoeg om te be grijpen, dat ze niet op het onderwerp door moest gaan. ,,'t Is jammer," zei ze, „maar er is niets aan te doen. U heeft gedan, wat U dacht dat uw plicht was, en dat is voor u de hoofdzaak. Gaat u nu gezellig in diei. stoel zitten. Dan zal ik een kopje thee inschenken." De volgende twee uren verliepen voor Bliss zoo prettig, als hij maar had kun nen wenschen. Het was alsof Frances door haar onbezorgd bestaan een geheel adere persoonlijkheid geworden was. Zooals hij haar nu zag, in die smaakvol ingerichte kamer, terwijl zij op haar eigen gracieuse manier thee schonk, leek ze hem heel aantrekkelijk, heel be- geerenswaardig toe. Hy merkte nu ook, dat ze veel gevoel voor humor had. Tel kens en telkens weer kwam hun gesprek vanzelf op die eerste moeilijke weken, toen Bliss reiziger was by Mastes en Co. en een paar maal zaten ze hartelijk t lachen om de wanhopige pogingen, dii hij toen had aangewend 0111 tenminste één fornuis te verkoopen. Maar tegen het einde van zyn bezoek zeide Bliss iets, dat haar deed blozen, (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1