VERKOOPT UIT! koopt Rijk en geen geld. VEItóCH GEKARND NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buiienlandsch overzicht. Het bezuinigings-rapport Weiter DINSDAG 12 JULI 1932 60ste JAARGANG De geslaagde conferentie te Lausanne. - Duitschland bevrijd uit zware ketenen. - De sluitingsrede. - Een woord van hulde aan MacDonald. - Verschillende persstemmen. JAAP SNOR Breit alles best!!! Amerika en het schulden- vraagstuk. FEUILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, fl.35. Lossenos.4ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jk. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENJIÊN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Duitschland is nu bevrijd uit de zware ketenen van de schadeloosstelling, meldt de „Nw. Rott. Crt.", ketenen waarvan weinige Duitschers in den beginne de ondrageljjkheid ten volle hebben beseft. Daarvoor is in de plaats getreden een last die zeer dragelijk kan worden genoemd en die alleen een gezond Duitschland te dragen zal hebben. Duitschland moet nu onmiddellijk na ratificatie van het verdrag drie milliard mark aan obligaties ter beschikking stel len aan de Bank voor Internationale Be talingen te Bazel. Duitschland kan die obligaties te allen tijde zelf terugkoopen. De eerste drie jaar mag er niets mee ge beuren. Eerst na drie jaar mag de Bank ze in den handel brengen, echter niet be neden een koers van 90 pet. De rente van 5 pet, der obligaties behoeft slechts te worden betaald voor zoover de stukken als leeningen in omloop zijn gebracht. Alleen in het gunstigste geval van een snellen opbloei van Duitschland, heeft fjuitschland dus kans binnen een aantal jaren met rente en amortisatie, te zaraen zes percent, te worden belast en dan eerst nog geleidelijk aan, naarmate de leenin gen kunnen geplaatst worden .Duitsch land mag ook een lagere rente stellen, maar moet dan de zekerheid verschaffen, dat de leeningen tegen honderd percent kunnen worden geplaatst. Dit zijn de voornaamste bepalingen. Tot zoover de „Nw. Rott. Crt." Zaterdag heeft MacDonald, merkbaar onder den indruk, de sluitingsrede uitgesproken. Hij zeide: Wij hebben drie weken om overeenstemming moeten vechten. Het was niet gemakkelijk, want naties evenals menschen, hangen aan hun tradities en herinneringen. Maar wij wilden voor waarts en dus moesten we onze herinne ringen op den achtergrond dringen en liefst vergeten. Lausanne is zoowel de laatste als de eerste bladzijde van een boek. De herstel betalingen en groote transfers zijn geslo ten omdat zij noodlottig voor alle volke ren zijn geweest en misschien de oor sprong van al onze ellende. Wij hebben hu een eenvoudige en verstandige oplos sing gevonden. Het is noodig ep billijk, dat ook Duitschland aan den wederop bouw van Europa medewerkt maar het zou onbillijk geweest zijn groote sommen vérder te blijven betalen voor bestendi ging van oeconomisehe wanorde. Wij hebben geen politieke sancties of voorwaarden gesteld. Het was noodig onze kaarten op de tafel te leggen en wij hebben dit gedaan met het gelukkigste resultaat. Met verheffing van stem eindigde MacDonald: Naar alle kanten liggen nu groot heirbanen voor ons open die naar veiligheid, welvaart en vrede voor de menschheid leiden. Deze rede van MacDonald werd zeer toegejuicht. De Engelsche pers is over het algemeen zeer bevredigd over het resultaat dat te Lausanne is verkregen. De Duitsche pers is minder enthou siast, zooals uit de volgende commen taren blijkt: Onder het opschrift „Het volk heeft het woord", schrjjft „de Tag" o.a.: Het resul taat beteekent, dat Frankrijk heeft over wonnen. Herriot heeft zich teruggetrok ken op het standpunt Versailles boven alles. Herstelbetalingen in plaats van vrijwillige bijdragen voor het hérstel van Europa. Verdere militaire onderdruk king van Duitschland, in stand houden van de oorlogsschuldpsychose. Het resul taat van deze conferentie herinnert op fatale wijze aan gelijke overeenkomsten: Steeds is Duitschland het lijdend voor werp van dergelijke conferenties. Het zou onjuist zijn te miskennen hoe zwaar de lasten van Duitschland vóór Lausanne waren. Het beslissende is het feit, dat wij uit Lausanne thuiskomen met een poli tieke milliardenschuld. Spoedig zal blij ken, hoe krachtig de tegenstand van de volksmassa tegen dit paragrafenwerk zal zijn. De „D. A. Ztg." schrijft onder den tekst „Het losgeld" o.a.: Volgens zuiver oeconomisehe gezichtspunten valt natuur lijk niet te beslissen of de ratificatie van het verdrag van Lausanne aanbevelens waardig is of niet. Er bestaat eohter g<en twijfel aan, dat het verdrag van Lausan ne een bijzondere waarborg geeft voor den weg tot herstel van het oeconomisch leven. Of dit voordeel groot genoeg is om de teleurstelling over dat wat politiek niet bereikt kon worden weg te nemen, moet nog bewezen worden. Tenslotte laten we hier nog eenige Fransche persstemmen volgen, waaruit ook al blijkt, dat men absoluut niet meent ook WOLLEN BADPAKKEN voor Dames en Heeren, a l 3,50. KLEUR en MODEL naar keuze. uit den crisis vandaan te zijn. De te Lausanne bereikte overeenstem ming wordt in de Fransche bladen uit voerig besproken. Het „Journal" schrijft, volgens Reuter, dat als het verdrag zou leiden tot alge- meene kwijtschelding der oorlogsschul den, het inderdaad van zeer groote be- teekenis is. De politieke eischen van Duitschland zijn niet door het verdrag in gewilligd, dooh er is te veel over ge sproken, dan dat men deze kwestie als definitief geregeld kan beschouwen. Men moet dus niet denken dat thans de lang verwachte ontspanning der internationa le betrekkingen zal intreden. De „Petit Parisien" is van meening, dat Frankrijk door zijn bereidvaardig heid en verzoeningsgezindheid veel heeft bijgedragen tot het resultaat van Lau sanne. De „Victoire" verklaart, dat als men uit de Europeesche crisis wenscht te ge raken en het vertrouwen, dus het crediet herstellen wil, dan moet men niet stil blijven staan bij de thans gevonden op lossing. De herziening is nu eerst begon nen. Men moet thans artikel 321 van het verdrag van Versailles nopens de Duit sche verantwoordelijkheid aan den oorlog schrappen. Men moet aan Duitschland het recht tot wapening geven en het Dan- zig teruggeven, dat even Duitsch is als Lyon Fransch en Frankrijk moet afzien van zijn tegenstand van de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland. Het congres tegen verlaging of schrapping. Vlak voor een van de belangrijkste ver kiezingsveldtochten heeft het congres om begrijpelijke redenen zijn verzet tegen verlaging of schrapping der oorlogs schulden herhaald. Senator MacKellar diende een motie in, zeggende dat alleen het congres bevoegd is de regeling der schulden te wijzigen en dat dit officieel te kennen heeft gegeven daartoe niet ge negen te zijn. Snoot, Watson en Bingham zijn eveneens tegen nieuwe verlagingen, terwijl Borah weigerde zich uit te laten en Gore een motie indiende om Stimson te verzoeken zich ervan te verzekeren of eenig schul denaar bereid zou zijn zijn schuld met de Ver. Staten af te doen door afstand van koloniaal bezit. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Een antwoord van Henderson op het telegram van de 4200 Ne- derlandsche doktoren aan Genève De voorzitter van de Nederlandsche maatschappij tot bevordering der genees kunde, dr. Mauritz, heeft naar aanleiding van het telegram, dat de maatschappij dezer dagen heeft gezonden aan de ont wapeningsconferentie te Genève. den vol genden brief ontvangen van Arthur Hen derson, den voorzitter van de conferentie: „Hiermede betuig ik U mijn dank voor het telegram, dat U mij hebt gezonden namens de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde, die 4200 medici vertegenwoordigt. Ik vraag op neming van het telegram in het journaal van de Conferentie, zoodat het onder de aandacht van alle delegaties zal komen. De schitterende bewijzen, die ik heb ontvangen van het algemeen sterke ver langen naar vrede en ontwapening, doen mij hopen, dat in de eerstvolgende weken belangrijke beslissingen van dien aard, waar de volkeren op wachten, genomen kunnen worden. Het is daarom belangrijk, dat de vrien den van den vrede in ieder land hun uiterste kracht inspannen om bij hun re geeringen de kracht van de openbare mee ning ten gunste van verstrekkende maat regelen voor ontwapening te doen steunen. Wilt U aan de leden mün dank voor hun boodschap overbrengen en mijn beste wenschen voor het welslagen van hun pogingen om dit groote werk ten gunste van den vrede en ontwapening krachtig te bevorderen. (w.g.) Arthur Henderson. Ingrijpende bezuinigingen. In totaal wordt 100 millioen bezui nigd. Nogmaals dit bedrag zal noodig zijn voor een sluitend budget. Ook voor Den Helder belangrijke versoberingen. Salarisverlaging op werf, opheffing der vliegkampen, enz. In ons nummer van Zatei-dag hebben wij nog een korte samenvatting kunnen geven van het zoo juist gepubliceerde rap port der Commissie-Weiter. De allerbe langrijkste bepalingen heeft men daarin kunnen lezen en natuurlijk vraagt de lezer zich af welken invloed de invoering der voorgestelde bezuinigingen in het bijzon der op onze plaats zou hebben. Wij geven hieronder een samenvatting van datgene wat voor Den Helder van be lang is. Inkrimping personeel-formaties. Voor gesteld wordt 12 inkrimping. Hiermee wordt bezuinigd „op den duim" pl.m. 7.2 millioen. Verder: Blijvende salariskorting van 13 pet. voor ongehuwden en 8 pet. voor gehuwden. Als noodzakelijk gevolg hiervan acht de com missie noodig een gelijksoortige verlaging van de salarissen van gemeente-personeel, desnoods wettelijk af te dwingen (na aftrek van reeds bestaande kortingen wordt dit per saldo 14.5 millioen). Afvloeiing van personeel. Bij de behandeling van de verlaging van de kosten van salarissen en loonen merkt de oommissie op, dat als gevolg van de geldende, zeer vrijgevige wachtgeldrege ling de te verkrijgen reëele bezuiniging dus aanvankelijk veel minder zal bedragen dan 12 pet. der kosten van de personeels formaties, maar hierin zal moeten worden berust. Het spreekt vanzelf, dat het in het algemeen aanbeveling zal verdienen de ambtenaren, die het dichtst den pensioen gerechtigden leeftijd hebben bereikt, het eerst voor afvloeiing in aanmerking te brengen. De oommissie merkt echter op, dat de voorgestelde procentische inkrimping niet zonder meer toepassing zal kunnen vin den ten aanzien van het personeel van leger en vloot en van dat van het lager-, nijverheids-, middelbaar, voorbereidend hooger en hooger onderwijs. Rijkssubsidies. Voorgesteld wordt een vermindering hiervan van 15 (Bezuini ging rond 1 millioen gulden). Gratificaties. Hiervoor wordt gemiddeld 25 vermindering voorgesteld, 240.000). Reizen in rijksdienst. Voorgesteld wor den verlaging van vergoeding voor gebruik van rijwiel, auto, beperking van het aan tal dienstreizen, en nog andere bezuini gingen 855.000). Vermindering kantongerechten en recht banken. Reeds is door ons medegedeeld, dat o. a. voorgesteld wordt opheffing van het kantongerecht Schagen. Door deze in krimping wordt bezuinigd 350.000. Verlaging werkloozensteun. Voorge steld wordt verlaging met 15 pet. Stopzetting subsidieering lager dag school landbouwonderwijs 420.000). Versoberingen op visscherijgebied, o.a. reorganisatie Rijksinstituut voor Biolo gisch Visscherij-onderzoek 65.000). Salarisverlaging leeraren Midd. en Nij verheidsonderwijs tot gemiddeld 9.4 pet., alsmede toepassing van 15 pet. korting op de posten waar dat mogelijk is 800.000). Lager onderwijs. Concentratie van openbare lagere scholen in de richting van tenminste een tweemanssohool, welke volgens het thans aanhangige wetsont werp als minimum 46 leerlingen zou moe ten tellen. Besparing 500.000. Uitgebreid lager onderwijs. Concentratie tot driemansscholen. Bezuiniging ƒ750.000. Minimum aantal leerlingen. Opvoering hiervan voor nieuwe lagere en U.L.O.- scholen met 50 Van de verdere voorstellen op onder wijsgebied noemen wü nog de Vervanging van leerkrachten in de laagste twee klassen der lagere school door lager bezoldigde (als regel vrouwelijke) leerkrachten. Deze moeten in het bezit zijn van een speciaal hiervoor te introdu- ceeren onderwijsbevoegdheid (dus minder bevoegden dan onderwijzers met acte). Op den duur zal hierdoor 4 millioen bezui nigd worden. Boventallige onderwijzers. Verbod voor de gemeentebesturen tot aanstelling van z.g. boventallige onderwijzers. De hieruit voortvloeiende bezuiniging, op 9 millioen geraamd, komt geheel ten goede aan de gemeenten. Soberheid voor scholen. Opneming in art. 6 der L.O.-wef van de bevoegdheid om inaximum-eisclien te stellen ten aanzien van de oprichting en de inrichting van scholen, ten einde zoo noodig soberheid daarbij te kunnen afdwingen. Verlenging leeftijdsgrens. Voorts wordt aanbevolen het denkbeeld om de leeftijds grens te verhoogen voor toelating tot de lagere school waarvan een belangrijke bezuiniging het gevolg zou kunnen zijn in studie te doen nemen. 1ÜÈ bezuinigt VERSTANDIG blue band B.B.43-A door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 18) Door zijn kijkgaatje in den wand zag i Bliss, dat de oogen van mr, Cockeril en thousiast schitterden. Zelfs in zijn manier van spreken klonk zijn bedwongen op winding door. „Dat kan alles wel waar zijn," zeide de ander beslist, „maar ik ben hier gekomen om je te zeggen, dat je ermee moet op houden. Wat mij betreft, kan je morgen naar mijn compagnons gaan en ze pre cies de waarheid vertellen. Hoe eerder je het doet, hoe liever ik het heb. schreeuw het voor mijn part van de da ken, dat ik toentertijd mijn patroons voor een paar honderd pond bestolen heb. Toen heb je je mond gehouden en al die jaren heb ik voor dat zwijgen ge boet. Maar ik zeg je, dat het nu uit is. Geen woord krijg je meer uit me. Bn wat mijn cliënten betreft, die je al dien' ttjd in spanning gehouden hebtik ben van plan naar hen toe te gaan en ze precies de waarheid te zeggen, dan weten ze meteen, dat ze niets te vreezen hebben." „Klaarblijkelijk is er van morgen weer niets met je te beginnen, beste Fenwick", zuchtte Mr. Corwick. „Eerst de ongesteld heid van mijn lieve Tommy en nu jouw onredelijkheid.... Ik ben bang, dat mijn dag niet zonder zware hoofdpijn zal afloopen." „Het kan me geen bliksem schelen, hoe jouw dag afloopt", barstte Mr. Fen wick los. „Ik zal je eens wat vertellen. Of je geeft me goedschiks de papieren, die je van me gestolen hebt, terug, of ik knijp je de keel dicht." Mr. Cockeril ging wat rechter in zijn stoel zitten en keek zijn bezoeker ver baasd aan. „Je bedreigingen zjjn werkelijk onnoo- dig", zeide hij rustig. „Ga gerust je gang,, waarde vriend. Ik geef je verlof om mijn schrijftafel en alles waarin je lust mocht hebben, na te zoeken." Fenwick begon onmiddellijk het ge- heele kantoor overhoop te halen. Een voor een trok hij de laden open, haalde de papieren met armenvol tegelijk eruit en begon ze nauwkeurig na te kijken. In een van de bovenste laden vond hij het keurig uitgewerkte manuscript van het vogelboek, blad voor blad nam hij uit de lade en wierp ze op den grond in de hoop iets te ontdekken. Weer zuchtte Mr. Cockeril. „Niets is er vanmorgen met je te be ginnen", herhaalde hij. „Ik moet zeggen, dat je een verschrikkeljjken rommel maakt." Mr. Fenwick ging weer zitten. „Ik ben van plan hier te blijven ten," zeide hij, totdat je uit eigen weging de papieren overhandigt." „Als je dat stellig van plan bent." woordde Mr. Cockeril, terwijl hij schrijfmachine naar zich toetrok, zit- be- ant- zijn „dan zal ik zoo vrij zijn om met mijn werk door te gaan." Zoo zacht mogelijk liep Bliss de trap af; beneden gekomen riep hij een taxi aan en zeide den chauffeur zoo snel mo gelijk naar de Acropolis Club te rijden. Daar aangekomen liet hij het kaartje van Mr. Cockeril zien, waarna de portier hem doorliet zonder ook maar eenig bezwaar te opperen. Binnen een kwartier was hij j weer op zijn post terug. Voorzichtig keek hij door het kijkgaatje in de kamer. Mr. Cockeril zat met het kalmste gezicht ter wereld te typen. Op een afstand van een paar meter zat mr. Fenwick met zijn ge kruiste armen achterover in zijn stoel ge- leund. Toen ging Blis naar de deur, klopte even aan en ging naar binnen met een despatch-box in zijn hand. „Ik heb u zooeeven naar een paar do cuqienten hooren vragen," zeide hii tegen Mr. Fenwick. Hier in deze doos kunt u ze vinden." Voor het eerst van zijn leven raakte Mr. Cockeril zijn tegenwoordigheid van geest kwijt. Overbluft zat hy zijn portier i aan te staren. Aan den anderen kant van Bliss zat Mr. Fenwick sprakeloos naai de doos te kijken. „Je bent een dief," braoht Mr. Cockeril er op 't laatst met moeite uit. „Je bent naar mijn kamers geweest je hebt me I bestolen." Bliss zette de doos naast Mr. Fondick op den grond. ,,'t Kan zijn, dat ik een dief ben," zeide hij, terwijl hij zich tot zijn patroon keer de, „maar in elk geval bent u iemand die chantage pleegt." Gedurende een paar oogenb'.ikken heersehte er een doodsche stilte in het kleine kantoortje. Mr. Cockeril was doodsbleek. „Als u er de politie in wilt moeien," ging Bliss langzaam voort, „dan kunt u dat gerust doen. Toen ik zooeven terug kwam heb ik aan den portier beneden i gezegd dat u kans had ruzie te krijgen j en dat hij zoo gauw mogelijk een poiitie- agent moest halen, als ik op het liftbel- j letje drukte". „Ik zal jullie allebei laten arresteeren," stotterde mr. Cockeril opstaande, „die doos bevat alleen geldswaardige papie ren." „Het spijt mij, dat ik het moet zeggen," antwoordde Biss, „maar volgens mij staat u te liegen. Maar hoe het ook zij u moet ze dan maar gedurende een paar uur aan mr. Fenwick toevertrouwen. En dan nog iets." Toen mr. Cockeril hem vragend aan keek wees hij veelzeggend naar de ledige plek bij het raam en boven den schoor steen. Mr. Cockeril werd een en al agi tatie, toen de beteekenis van die han delwijze tot hem doordrong. „Wat heb je met de vogels gedaan?" riep hij angstig uit. f „Ik heb ze zoolang op het platje ge zet, om een beetje frissche lucht te hap pen," antwoordde Bliss. „Als u mij be looft om in deze quaestie als een ver standig mensch te handelen, dan breng ik ze over een paar minuten weer binnen, maar als u dat niet doet, dan draai ik ze een voor een den nek om en gooi ze naar heneden." Mr. Cockeri! stond op, greep zijn hoo ren hoed, zette hem op en ging naar den hoek bij de deur om zijn handschoenen en parapluie te krijgen. „Als je wilt, kunnen we nu meteen even naar je kantoor gaan, Fenwick", zeide hij kleintjes. „Dan kun je daar de doos nazoeken en eruit nemen, wat je noodig vindt. De papieren, die mijn per soonlijk eigendom zijn, geef je me dan wel terug." „Gaat u daarmee accoord, mijnheer?" vroeg Bliss aan Mr. Fenwick. „Natuurlijk, God zij dank, dat alles in orde komt," antwoordde de rechtsge leerde. Bliss gaf de despatch-box aan Mr. Fen wick en hield de deur open om beide heeren uit te laten. „Wil je nog even voor de vogels zor gen, voordat je weggaat?" vroeg Mr. Coc keril smeekend. „Ik zal ze nu meteen naar binnen brengen, mijnheer," beloofde Bliss hem. „En daarna verwacht ik je bij mij," zeide Mr. Fenwick terwijl hij Bliss een kaartje overhandigde. „Hier heb je mijn adres." „Dank u wel, mijnheer," antwoordde Bliss. De beide mannen gingen naar bene den. Bliss haalde de vogels van het platje, hing de kooitjes op de gewone plaats, maakte het geheele kantoor netjes in orde, deed de deur achter zich op slot en bracht den sleutel naar de Acropolis Club. Daarna wandelde hij het Park in en ging op een van de meest afgelegen banken zitten. Uit den binnenzak van zijn jas haalde hij een kalendertje te voorschijn, uit zijn vestzakje vischte hij een stompje potlood op en begon een be rekening te maken. Voor den tweeden keer was hij buiten betrekking en hij had uog negui maanden, twee weken en een dag van zijn proefjaar voor den boeg. HOOFDSTUK X. Met een heel ernstig gezicht keek Mrs. Heath naar het keurige rijtje geldstuk ken, dat het theeblad van haar commen saal versierde; toen begon ze ze één voor één aarzelend op te nemen. ,,'t Ls toch wel in orde, Mrs. Heath?", vroeg Bliss zoo opgewekt mogelijk „negentien shilling en zeven pence; 't is waarachtig niet te veel voor alles wat u voor me doet." Ze keek hem even aan, alsof ze niet wist, hoe ze zijn woorden moest opnemen. „Het bedrag is in orde mijnheer," zeide ze toen, „maar. u moet me niet kwalijk nemen, maar hoe staat het met u zelf? Heeft u nu wel genoeg overge houden voor eten en zoo?" Met zijn gewichtigste gezicht rinkelde Bliss met de drie pennies en twee half- pennies, die hij nog in zjjn zak had. „Voor mjjn eten heb ik in elk geval genoeg," verzekerde hij haar, „en 't is eigenaardig, maar ik heb zoo een gevoel, dat ik vandaag een betrekking krijg." Hoofdschuddend nam Mrs. Heath het theeblad op. „U deed veel verstandiger mijnheer, als u een paar shillings van de huur. begon ze. „Van mijn leven niet," viel Bliss haa« in de rede. ,,'t Is vandaag Maandag en Maandag ih altijd mijn geluksdag ge weest." „Gaat u weer naar Smithson toe, mijn heer?" vroeg Mrs. Heath. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1