Van Willigen WESTSTRAAT Marine HOOFDKANTOOR: KONINGSTRAAT 76 Eerste toepassing van de „Crisispachtwet 1932. pulmann picnic kampeer fibre tropen Uitvoering van de Crisiszuivelwet Keuze uit meer dan 100 verschillende soorten. Tegenslag met de Antwerpsche tunnel. I Ten aanzien van de marine w order. de volgende voorstellen gedaan: Besparing van 10 pel. Opdracht aan een deskundige commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van de Departementen van Defensie, Koloniën en Financiën, om de organisatie der marine hier te lande in verband met de vlootsterkte in Indië te herzien, met het doel te geraken tot een I besparing van 10 pet. of 1.3 millioen opj de kosten van de Marine-organisatie. Hierby waren de volgende beginselen in acht te nemen: Be per kina aantal onderzeebooten. Het aantal der onderzeebooten voor Neder land moet geleidelijk beperkt worden tot ten hoogste 7, zijnde dit het aantal moder ne vaartuigen, thans in Nederland aan wezig. Concentratie en verplaatsing opleidin gen. Eerste opleidingen moeten v.z.m. ge concentreerd en de voortgezette opleidin gen moeten voor zooveel mogelijk naar inddë verplaatst worden; dit laatste indien vaststaat, dat tengevolge daarvan in Ne derland met minder personeel kan wor den volstaan en in Indië geen uitbreiding behoeft plaats te hebben. Opruiming oud materieel. Het oud en verouderd materieel dient opgeruimd te worden en voor zooveel noodig geleidelijk vervangen door nieuw, voor opleiding ge schikt materieel. Opheffing In Nederland. Marine-vllegdienst Opheffing van den afzonderlijken Ma- riné-vliegdienst in Nederland conform het voorstel der zgn. Commissie-Woltman. Bezuiniging ruim 1 millioen. Opheffing Rijkswerf Hellevoet sluis. Reorganisatie R.W. Den Helder. Ophef fing van de Rijkswerf te Hellevoetsluis conform de voorstellen der zgn. Oommis- sie-Guépdn, alsmede doelmatiger organi satie van de werf te Willemsoord. Bezui niging 500.000. Bezuiniging op inventaris en brandstof. Vermindering met 20 pet. van de verstrek king van inventarisgoederen en van brandstoffen voor vaaroefenangen. Bespa ring 200.000. Op het Loodswezen zou nog 105.000 bezuinigd moeten worden. In totaal Marine en leger VA millioen bezuiniging. Samenvatting van de resultaten der voorstellen. De commissie vat de resultaten van haar voorstellen als volgt samen: 1. Bezuiniging door salariskortingen, koFting matrieele behoeften, korting spbsidiën en gratificatiën, alsmede wijziging Reisbesluit 28.945.000 2. Bezuiniging op Buiten- landsdhe Zaken 3. Bezuiniging op Justitie 4. Bezuiniging op Binnen landsche zaken 5. Bezuiniging op Onderwijs 15.403.000 Bezuiniging op Financiën 4.882.000 7. Bezuiniging op Defensi 8. Bezuiniging op Water staat 9. Bezuiniging op Economi ae Zaken en Arbeid 13.289.000 iêzuiniging op Koloniën 1.340.000 308.000 3.340.000 1.705.000 7.503.000 25.335.000 10. Totaal ƒ102.050.000 Meerdere bezuinigingen nood zakelijk. De stijging van de uitgaven is in hodwizeak ontstaan uit den invloed van dé onderwijswetgeving, de sociale ver zwering, de werkloozenzorg en de volks- «izondheid (woningbouw). Het sterkst n gestegen de hoofdstukken onderwijs ëh arbeid, die in 1927/'28 meer dan het viervoudige bedragen van 1913/T4. Daar tegenover staat, aldus de Commissie, dFt het volksinkomen in de periode 1915— 1^9 ongeveer is verdubbeld. Het uitga- venpeil is evenwel sterker gestegen dan l£et volksinkomen. Thans is, zegt het apport verder, in de regelmatige stij- ïin§ van het volksinkomen een keerpunt ïékomen. De Commissie heeft een glo rie schatting van de daling gemaakt, "aar of die 30 dan wel 50 zal worden ft thans nog niet te zeggen. Maar in reval is, zoo zegt de Commissie, het uitga Venaecres (de stijging van uitgaven) ln verhouding tot de toename der draag- K-raoht te groot geweest. Op de thans voorgestelde verlaging van 100 millioen ml dan ook een tweede van nogmaals 100 milliqen moeten volgen naar de meening der Commissie. Natuurlijk zijn niet alle bezuinigingen >ct door te voeren, maar wel moet het <t met een belangrijk bedrag worden en dat kan door de voorgestelde primeren enz., die direct kunnen worden toegepast. De gemeente-flnanclën. Tenslotte wijst het rapport er op, dat de gemeente-financiën, meer nog dié van het rük, aanleiding tot be- fgdtieid geven. In tien jaar tijds zijn de lilden van de gemeenten met meer dan 150 pet. gestegen, die van het rijk met omstreeks 10 pet. (Niet vermeld wordt, tdiie sterke stijging van de gemeente- e schuld voor een belangrijk deel te dénken is aan de politiek om de uitvoering vïpi allerlei wetten en besluiten, door het rijk aan de gemeenten opgelegd, te doen bekostigen door de gemeenten, die daar door vaak verplicht waren zich in de schulden te steken! Redactie Held. Crt,). En het rapport bedreigt ten sterkste de gemeentelijke autonomie, indien niet de ^erppenten dieper dan tot dusver het mes in de gemeentelijke uitgaven zetten. Tot zoover onze mededeelingen uit het rfffiïïbrt-Welter. Het valt op het oogenblik nijrt te zeggen van welken invloed de voor gestelde bezuinigingen en versoberingen, gesteld zij zouden werkelijk worden door gevoerd, op het volksinkomen en wij Bedoelen speciaal dat van onze eigen stad zouden zijn. Dat dit van groot ën over wegend belang zou zijn voor een ambte narenstad als Den Helder, valt licht te be grijpen. Als men alleen maar eens neemt van het personeel. Dan: opheffing der beide vliegkampen en overplaatsing daar van naar Indië. Geen halve maatregelen voorwaar. Ook in ons burgerlijk leven zou de door voering van de verschillende plannen en mogen wij het „Handelsblad" geloo- ven, dan bestaat op de aanvaarding van het rapport veel kans diep ingrijpen in ons economisch en sociaal leven. Be halve het dreigement, dat de regeering langs wetteliiken weg de gemeenten zou moeten dwingen eveneens een gelijke loonsverlaging door te voeren, hebben wij allereerst te maken met de tamelijk groote categorie niet-militaire rijksambtenaren, die we hier hebben, zooals die van water staat, beambten aan verschillende instel lingen, belastingambtenaren, enz. Een al- gemeene salarisverlaging van deze cate gorie zou zeker merkbaar zijn in onze stad. Dan de voorgestelde vermindering van rijkssubsidiën; de korting op gratifi catiën, vergoeding voor dienstreizen, enz. Het valt niet na te gaan van welken aard deze 'verminderingen zouden zijn, maar dat ze zich hier, in onze kleine, voor een belangrijk deel door ambtenaren bewoon de,, plaats duchtig zouden doen gevoelen, staat wel vast. De opheffing van het kantongerecht te Schagen zal natuurlijk een andere indee ling van de kantons noodig maken. Dat daarbij Den Helder meerdere dorpen dan thans onder haar ressort zal krijgen, ligt voor de hand. Wie weet hoe zeer belast nu reeds de maandelyksdhe zittingen zijn, vraagt zich met eenige bekommering af hoe dat zal moeten worden gevonden. Het kan toch niet de bedoeling zijn, in plaats van eenmaal tweemaal in de maand zit- tingdagen te houden? Dat ware het paard achter den wagen spannen. De opheffing van de rechtbank te Alkmaar zal voor vele ge tuigen groote moeilijkheden geven, die nu langer zullen moeten verzuimen en een grooteren afstand reizen afleggen. Hier over schreef onze rechtbank-verslaggever reeds en dit geldt natuurlijk ook voor het kantongerecht. Over de bezuinigingen op het onderwijs middelbaar zoowel als lager en uitge breid lager zijn wij niet bevoegd te oor- deelen; dat ze het peil daarvan niet ver- hoogen zullen, kan ook de leek begrijpen. Er is wellicht iets voor te zeggen om in de twee eerste klassen der lagere school vrou welijke leerkrachten aan te stellen, die een speciale bevoegdheid bezitten, welke niet gelijk te stellen is met de lagere acte, maar de vraag mag worden gesteld, of men hierdoor inderdaad een reëele bezui niging bereikt. Want als regel worden in deze elementaire klassen toch de aller jongsten uit het onderwijzerscorps ge plaatst, die uit den aard der zaak al een minimum-salaris hebben. Zou de Oom missie nog beneden de aanvangssalarissen willen gaan voor deze vrouwelijke krach ten? Over de voorgestelde verlenging van de leeftijdsgrens voor toelating op de scholen is reeds vroeger een en ander ge zegd. Principieel is ook voor deze verlen ging iets te zieggen, maar de vraag is of 7" practisch door te voeren zou zijn. Dat is trouwens de vraag voor vele door de Oommissie genoemde zaken. Verwonderlijk mag het heeten, dat de Oommissie met zooveel woorden zwijgt over de aan zoovelen aanstoot gevende cumulatie van pensioenen, wachtgelden en salarissen. Hierdoor ware daadwerkelijk een aanzienlijke bezuiniging te bereiken, en eene, die niet ging ten koste van ons economisch leven. Of gaat haar bevoegd heid niet zoover? Wij zeiden hierboven, dat het „Handels blad" meende te weten, dat men in Den Haag geneigd zou zijn het rapport in zijn geheel te aanvaarden, door noodzaak gedwongen. Hoewel dit natuurlijk niet zonder sterk verzet van alle categorieën zou gaan, willen wij, om de gedachte te bepalen, eens van dit standpunt uitgaan. Maar dan vragen wij ons toch af of men niet op groote, schier onoverkomelijke moeilijkheden zou stuiten; of men niet in zeer vele gevallen, in plaats van bezuini ging, eenvoudig een verplaatsing van uit gaven zou krijgen, en of men, door het water, dat men genoodzaakt is in den wijn te doen, tenslotte in vele andere gevallen dé gedachte bezuiniging niet eenvoudig te niet zou doen of illusoir zou maken. De afvloeienden zullen waarschijnlijk een behoorlijk wachtgeld en daarna pen sioen ontvangen. Maar wat is de toekomst voor het jongere geslacht, waarvan er toch reeds zoovelen zijn, die nog nooit practisch werk gedaan hebben, omdat er geen plaats voor hen is nu het aantal mogelijkheden tot plaatsing in eene be trekking dermate wordt verminderd? Dat dit rapport een groote beroering in den lande zal teweegbrengen, begrijpt ieder, omdat het in schier elk onderdeel van ons maatschappelijk leven ingrijpt. Het liberale „Vaderland" zegt ervan: Wel niemand zal het met de commissie oneens durven zijn, dat in de thans moge lijke ramingen lang niet alle ongunstige factoren, die de toekomst zal opleveren, verdisconteerd zijn. Niemand, behalve de blinde leidslieden der blinden, die nog al tijd prediken, dat er geld genoeg is. Het blad besluit, na enkele kantteeke- ningen op het rapport te hebben gemaakt. ..Men leze het geheel, om den respecta belen arbeid der commissie, die overigens heel wat stof zal doen opwarrelen, te over zien. En men leze vooral wat zij over den algemeenen oeconomischen toestand zegt, omdat hier de rechtvaardiging wordt ge geven van haar diep ingrijpende voorstel len. De toestand wordt er zonder overdrij ving in afgeschilderd, en duidelijk wordt uiteengezet, welk belang ieder burger heeft bij de algemeene verlaging van den levensstandaard, die den meesten onzer al lang is opgelegd en die nu voor andere categorieën dreigt." De werkloozen, het overheidspersoneel, zii zijn het slachtoffer van de bezuini gingswoede, die de bourgeoisie aangegre pen heeft. In inkomsten worden zij be laagd of zij worden met werkloosheid be dreigd. Het schoolkind moet het loodje leggen. Groote werken worden uitgesteld. Maar op het vervloekte militarisme wordt maar VA millioen bezuinigd. En de commissie kondigt een tweede schrede van niet min der verre strekking, dus nogmaals een tweede 100 millioen-bezuiniging aan. Deze waanzin valt maar op één wijze af te weren: door het meest vastberaden ver zet van de arbeidersklasse. De „Residentiebode" (r.-k.) wijdt een lange beschouwing aan het rapport, waar in zii ernstige bezwaren tegen de voor naamste maatregelen, die de commissie voorstelt, te berde brengt. Het blad be sluit: tijd, een bedrijf, met ondergang bedreigd, in stand houdt, dat wij als bron van volks bestaan voor de komende jaren noodig hebben. Wij hopen op betere tijden en wij zullen daarom ook bij alles wat wij doen vooral in het oog moeten houden, dat een bloeiende veehouderij niet zonder export kan. Alles moeten wij doen om een exporteerend zuivelbedrijf te behouden; dat moet ons richtsnoer zijn om uit den crisistijd te treden met zoo mogelijk een versterkt veehouderijbedrijf. U zult met mjj instemmen, wanneer ik Gods zegen inroep voor het welslagen eener voor ons geheel vaderland zoo belangrijke wette lijke regeling. De heer Bückmann, regeeringscommis- saris voor de hulpverleening aan de melk veehouderij en voorzitter van de Crisis- zuivelcentr'ale, heeft de rede van den mi nister beantwoord. De Amsterdamsche Kanton rechter treft een door pachter en verpachter aanvaarde regeling over vermindering van de pacht som. De op 17 Juni j.1. in het „Staatsblad" afgekondigde en den eersien dezer maand in werking getreden „Crisispachtwet 1932" heeft Zaterdag haar eerste toepas- ging daarvan aan te dringen, De schoolgeldregelingen van de zee vaartscholen, welke behooren tot de mid delbare nijverheidsscholen, dienen zich in verband met het karakter van het on derwijs meer aan te sluiten bij die der overige middelbare nijverheidscholen dan bij die voor de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus. DEELNEMING DUIKBOOTRAMP. De chef van den marinestaf, schout-bij- naoht De Graaff, heeft den Franschen marine-attaché te Berlijn, tevens verbon- j lederen den aan de Fransche legatie te 's-Gra- venhage, capt. de corvette Traucou, tele grafisch deelneming betuigd met de ramp, welke de Fransche onderzeeboot „Promethée" met het grootste deel der bemanning bij Cherbourg getroffen heeft. „Hier is een harde gevoellooze economie sjng gevonden voor den Amsterdamschen aan het woord, waarin we niets terugvin- j Kantonrechter mr. dr. G. L. Vries dien van de Christelijke eischen van recht- j-eyenS; bij wien reeds vele verzoek schriften van pachters, strekkende tot ontheffing van betaling van een gedeelte vaardigheid en maatschappelijke orde. Het gemeenschapsleven, het algemeen welzijn is hier absoluut ondergeschikt gemaakt aan een eenzijdig staatsbelang. „En het wil ons dan ook voorkomen, dat deze bezii-in igingspolitiekalthans voor de kath. Kamerfractie, heel weinig bekoring moet hebben." Uitvoering Crisis-Zul vel wet Exporteurs van boter, die na het in werking treden van de Crisis-Zuivelwet, in aanmerking willen komen voor de in art. 4, 3e lid dezer wet bedoelde terugbe taling bij uitvoer van de voor gemerkte zuivelproducten in het crisis-zuivelfonds van de pacht, zijn binnengekomen Omtrent deze „Crisiswet 1932" bren gen wij hier nog even het bij artikel 2 dezer wet gestelde naar voren, nml. dat de pachter bij een pachtovereenkomst, aangegaan vóór 1 Januari 1932, die van oordeel is, dat van hem in verband met de heerschende buitengewone tijdsom standigheden niet in redelijkheid kan worden gevorderd den bedongen pacht prijs te voldoen, telkens uiterlijk binnen veertien dagen na het vervallen van een termijn zich bij verzoekschrift kan wen den tot den Kantonrechter, ten einde een geheele of gedeeltelijke ontheffing van de betaling te krijgen. Is een dergelijk verzoekschrift binnengekomen, dan roept de kantonrechter pachter en verpachter op om voor hem te verschijnen en tracht een voor beiden aannemelijke regeling té .bewerkstelligen. Zaterdag nu heeft de Kantonrechter, die zoo welwillend was ons toe te staan daarbij tegenwoordig te zjjn, voor 't eerst Binnenland. GEHEIME RADIOZENDER ONTDEKT I dat het slachtoffer een halswervelfrac- Ituur had gekomen. Na voorloopig door Te Gouda, den geneesheer te zjjn geholpen, werd hij in zorgwekkenden toestand per zieken- gestorte bedragen, moeten zich voorzien een dergelijk verzoekschrift behandeld van certificaten van uitvoer, die elke ten uitvoer aangeboden zending boter moe ten vergezellen. Namens het bestuur der Crisis Zuivel Centrale zullen deze wrorden afgegeven door het Crisis Zuivel-Bureau, Laan van Meerdervoort 84, 's Gravenhage. Formulieren voor het aanvragen van de uitvoercertificaten worden door dit bureau kosteloos beschikbaar gesteld. Installatie van de Criste-Zui- vel-Centrale door minister T. J. Verschuur. Vrijdagmiddag heeft de minister van oeconomische zaken en arbeid, mr. T. J. Verschuur in een der vergaderzalen van zijn departement de crisis zuivelcen- trale geïnstalleerd, met het uitspreken van een rede waaraan wjj het volgende ontleenen: Wel is het voor de Nederlandsche vee houderij en voor den geheelen Neder- en daartoe pachter en verpachter ge hoord. De pachter, die in Mei nog een een halfjaarlijksche termijn ad 439 ten volle had betaald, zette uiteen dat hij door de ongunstige tijdsomstandigheden zijn bedrijf niet loonend had kunnen maken en met verlies had gewerkt, waar tegen de verpachter aanvoerde dat hij zijnerzijds ook dermate moeilijke tijden doormaakte, dat hij een vermindering vpp de door hem te ontvangen pachtsom njpeilijk kon toestaan. ()|$r> De Vries Feyens stelde den pach ter-verschillende vragen omtrent de uit kómsten van zijn bedrijf en informeerde naar de inkomsten van den verpachter, die papieren over grond- en polderlasten en hypotheken overlegde, waaruit zou moeten blijken dat een vermindering van inkomsten voor hem niet te dragen zou zijn. Resultaat van dit alles was, dat de Te Gouda is wederom een geheime radio zender ontdekt, gevestigd in een pand aan de Turfmarkt. De eigenaar van deze clan destiene installatie hield zich reeds ver scheidene maanden bezig met de uitwis seling van technische 'gegevens met an dere amateurs en het spelen van gramo- foonplaten. Aanvankelijk werd uitgezon den op een golflengte van 230 meter, den laatsten tijd evénwel op 80 meter. De inval in hét pe-rceel vond plaats door den electroteohnisch hoofdambtenaar van de P.T.T., den heer G. Emmerik, en een rechercheur. Geschiedde de ontdekking destijds van het station OTG 4 terwijl werd uitgezonden, bij dezen inval werkte de zender niet. De eigenaar van het toestel lag nog te bed, toen de ambtenaren naar binnen kwamen. Zij traden rechtstreeks op de kamer toe, waar de studio was ge vestigd. Een geheel complete zendinstal- latie trof men aan. Het gevonden toestel, dat een waarde heeft van 300, werd met alle onderdeelen in beslag genomen; tegen den amateur is procesverbaal opgemaakt. AAN DE GEVOLGEN VAN MOTORONGELUK OVERLEDEN. Vrijdagnacht is in het gasthuis te Delft overleden de 27-jarige F. Weiter, die Donderdagavond bij het motorongeluk op den rijksweg bij Delft levensgevaarlijk werd gewond. De toestand van het andere slachtoffer is nog steeds zeer ernstig. VERDRONKEN. Te Barger-Compascuum is Vrijdagmor gen het 13-jarig dochtertje van den heer G. F. Heller per fiets in het kanaal ge reden en verdronken. ZEVENTIENJARIGE JONGEN VERDRONKEN TE SCHEVENINGEN. Bij het zwemmen op het stille strand. Zondagmiddag is op het stille strand auto naar Haarlem overgebracht. Zijn vrouw en twee kinderen waren getuigen van het ongeluk. Buitenland. Een grondverzakking'. Aan het tunnelwerk onder de Schelde te Antwerpen heeft zich Zaterdagoch- tend een zeer ernstige tegenslag voor gedaan. Een paar minuten voor vijven, op het oogenblik dat 12 arbeiders werk zaam waren in den tunnel voor voetgan gers, die aan de St. Jansplaats begint, maar nog niet tot onder de rivier is ge-1 komen, deed zich geheel onverwacht eeiï grondverzakking voor eri begon het wa ter den tunnel binnen te dringen. Dé arbeiders wisten zich nog tijdig te rddden en waarschuwden de brandweer, die on middellijk ter plaatse kwam en ten einde de volledige instorting van den tunnel te voorkomen, hem van buiten af met water begon te vullen. Omstreeks negen uur constateerde men, dat de grond aan de Plantinkade eveneens begon te verzak ken en moest een begin worden gemaakt met het wegnemen van de electrisché trolleydraden en het ontruimen van ver scheidene perceelen aan de St. Janskade. 150 soldaten kwamen de luchtkokers, die naar den tunnel leiden, met zand vullen, terwijl de ingenieurs der werken nog an dere maatregelen troffen om verder on heil te voorkomen. Zaterdagmiddag was alle gevaar voor nieuwe moeilijkheden geweken. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk en het wordt waarschijnlijk geacht, dat tengevolge van deze tegen slag het werk ongeveer een maand zal worden vertraagd. BRAND IN EEN WOLSPINNERIJ TE BOEKAREST. Zestig millioen Lei schade. Naar Vaz Dias meldt, is de grootste wolspinnerij te Boekarest van de Socie- tata Romana Bumkakuli Vrijdag door „Het Volk" (s.-d.) noemt het rapport ajsrmeene salarisverlaging voor de!„Een frontaanval" en karakteriseert het kmt^enar.ep van s Rijkswerf, die voorge-als „Bezuinigingswóónzin". Het schrijft 1 wordt, alsmede dé 12 inkrimping o. a.: Kantonrechter de partijen de z.i. billijke 'L®0^6'nTeen 1?"j- jon,gen' dle regeling voorstelde, dat op den in Mei dara' aa" ™enTen Jasj dotor de° - - vervallen (en reeds ten volle betaalden) g, tiaohtte landschen landbouw- een gedenkwaardige j termijn en op den in October vervallen- tj® handreiking te redden, een enormen brand geteisterd. De schade gebeurtenis dat de Zuivelwet op den llen den termijn telkens 100 van de pachtsom J*5? —tl dreef ^oe langer h°® verder af, bedraagt ongeveer zestig millioen Lei. in mindering zouden worden gebracht, i igez0 en' 18 n0g brandweerlieden geraakten door de waarmee de pachter en de verpachter, gespoe u. de laatste niet dan schoorvoetend en „41WIW onder de verzuchting „het zal wel moe- BIJ HET IÏADEA VERDRONKEN, ten", genoegen, namen. Dit kwam dus hierop neer, dat de pachter een vermin- 18 a, °Pg^vischt der in o kreec van hiina 25 nrncent van v. n eeh jongen gekleed in een in hoofdzaak in werking zal treden en is het heugelijk, dat wij heden mogen over gaan tot de installatie van de Crisis-Zui- velcentrale. Dit lichaam mogen wij noe men den voornaamsten uitvoerder van de Crisiszuivelwet, al mag het voor de juiste vervulling van zijn taak bijstand vinden in een commissie van advies, waarin alle groepen van belanghebbenden en deskun digen nog nader en uitvoeriger vertegen woordigd zyn. Ge zult goed doen, met niet al te zeer onder de kritiek gebukt te gaan, wanneer bij de uitvoering van de Crisiszuivelwet zal blijken, dat er hier en daar iets aan hapert. Tot in het uiterste hoekje van eiken stal in Nederland zal deze wet haar invloed doen gevoelen. Ge zult begrijpen hoezeer wij het dus noodig hebben, da* al diegenen althans in wier belang de wet is gemaakt, met kracht en al hun macht en nu en dan ook met een zekere zelfver loochening achter de maatregelen van de regeering staan. Wanneer ik een beroep dcc op de medewerking op den boerenstand, dan is dat vooral in de eerste plaats op de organisaties, opdat door deze wakker gemaakt worde een groote mate van acti viteit, om het welslagen van deze wet te dering kreeg van bijna 25 procent van 7„..mhl.npl. zijn in het contract vastgestelde pacht en, in October zal kunnen volstaan met in plaats van 439 te betalen 239, waarbij daii tevens de verlaging over den ten volle betaalden Mei-termijn zal zijn ver rekend. Onmiddellijk nadat deze regeling was getiroffen is ze op schrift gesteld en door beide partijen geteekend. De regeling is van kracht tot het volgend jaar; wanneer dan de pachter nog van meening is dat vermindering van de pacht billijk is te achten, zal hij opnieuw een verzoek schrift hebben in te dienen en zal de Kantonrechter zijn bemiddeling verlee- nen met inachtneming van de omstandig heden, die dan zullen gelden. (Hbl.). SCHOOLGELD ZEEVAARTSCHOLEN. Evenredige heffing Op de vragen van den heer Ketelaar, waarborgen. Mocht in de toekomst hier lid der Tweede Kamer, in verband met of daar de Crisis-zuivelwet worden tegen-1 de verhooging der schoolgelden van den gewerkt of zelfs maar worden overtreden door menschen uit het zuivelbedrijf, dan zal de kracht van den geheelen boeren stand levendig moeten worden gemaakt om zoodanige overtreders moreel te ver tweejarigen cursus der zeevaartscholen, antwoordde de minister van Onderwijs, K. en W.: De regeling geeft in wezen niet anders dan een betrekkelijk geringe verhooging oordeelen als de verraders van hun eigen van de door het meerendeel der school- stand. Die groote moreele kracht roep ik op door middel van de boerenorganlsatles. Mede zal begrepen moeten worden, dat het algemeen belang en dat van den ge heelen boerenstand rechtvaardigt een kras optreden tegen hen, die uit slecht begrepen eigenbelang zich tegen deze crisis-regeling zou stellen. Wanneer ik een beroep op de medewerking van de organisaties dqp, om vooral die groote moreele kracht in den lande wakker te maken, doe ik dat temeer, omdat ik ver wacht, daardoor niet in de noodzak el ijk- heid te worden gebracht te toonen, dat de hand van de regeering, in een zachte handschoen, is een krachtige hand. Wy hopen allen dat de Crisiszuivelwet zeer spoedig tot het verleden zal kunnen behooren; maar deze hoop is niet in over eenstemming met myn verwachting. Laat ons echter immer hopen op betere, op meer normale toestanden. Wy zullen dan bij de uitvoering van de Crisiszuivel wet des te meer er naar streven, dat de uitvoering van deze wet in dezen crisis- besturen zelf ontworpen schoolgeldrege lingen en wel voor dat deel van de twee jarige opleidingscursussen voor stuur lieden ter koopvaardij, waarvan de ex ploitatiekosten het hoogste zijn. Aan het meerendeel der zeevaart scholen bedroeg het schoolgeld voor den tweejarigen cursus 75 per jaar, zoodat de verhooging slechts eenige scholen be treft, voor zoover daaraan een opleiding voor het eindgetuigschrift B is verbon den. Een evenredige schoolgeldheffing be stond slechts aan een (gemeentelijke) zeevaartschool. Uit overwegingen van billijkheid verdient het aanbeveling, dat aan alle zeevaartscholen voor dezelfde opleiding dezelfde regeling wordt toege past. Aangezien van de bestaande rege lingen met de daarin voorkomende be palingen ten aanzien van geheele of ge deeltelijke vrijstelling van de betaling DE VERDUISTERINGEN TEN STADHUIZE TE ROTTERDAM. Omtrent de verduisteringen, gepleegd door een adjunct-commies ten Stadhuize, kan nog worden meegedeeld, dat het ver duisterde bedrag in totaal ongeveer 15.000 bedraagt. De adjunct-commies was belast met het zegelen van voorloo- pige contracten van de verhuur van kade- en handelsterreinen der gemeente. De zegelkosten heeft verdachte niet afgedra gen, de contracten heeft hij vervreemd. Het geld wendde hij ten eigen bate aan. rook bij het blusschingswerk bewusteloos; een brandweerman werd ernstig gewond. Men schrijft den brand aan kwaadwillig heid toe. Bijna alle machines en weef stoelen gingen verloren. DOOR EEN TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. In de van Boetselaerlaan bij de Boreel- straat te 's-Gravenhage is Zondagmiddag vermoedelyk ten gevolge van eigen on voorzichtigheid, een onbekende juffrouw met haar fiets door een konvooitrein van lijn 11 overreden en gedood. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Het lijk van het meisje is daar door den vader herkend. Het is de 17-jarige F. T., gewoond hebende aan de Van' Alis- senstraat. Vrijdagavond omstreks 9 uur is te Mal den het zoontje van den brievenbesteller van B. door den tram overreden en ge dood. ERNSTIG ONGEVAL BIJ ZUIDERPIER TE IJMUIDEN. In te ondiep water gedoken. Zondagmiddag omstreeks 12 uur be ging zekere V„ wonende te Haarlem, de onvoorzichtigheid, van een trap aan de binnenzijde van de Zuiderpier te IJmui- den in de Buitenhaven te duiken, zonder zich er van te hebben overtuigd, of de diepte voldoende was. Daar ter plaatse staat inderdaad veel te weinig water om te duiken. Het ge volg was, dat de ongelukkige met het hoofd op den grond kwam. Hij kwameeh- van schoolgeld voor on- en minvermo- ter onmiddellijk boven. Hij werd bewus- genden geen moeilijkheden zijn onder-teloos op het strand gehaald. Een telefo- vonden, is er geen aanleiding op wyzi- nisch ontboden geneesheer constateerde TOENEMENDE WERKING VAN DEN „SLAMAT". Rookontwikkeling en geluldcif waargenomen. De werking van den „Slamat" neemt toe, evenals de rookontwikkeling. De ih: landsche bestuursambtenaren in het Tegalsche rapporteerden, dat zy van dert vulkaan afkomstige geluiden hebben ge hoord. AUSTRALISCH KUSTVAARTUIG VEGAAN. U Tien opvarenden verdronken. Het Australische kustschip „Casino'\ dat 425 ton meet, is tijdens een ernstigen storm in de Apollo-golf (staat Victoria) bij een poging om te landen op de rotsen geloopen en vergaan. Tien personen, onder wie twee passagiers, zjjn bij de ramp om het leven gekomen. VIJF POLEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. De streek van Dombrowa is Zaterdag door een hevig noodweer geteisterd. Vijf personen werden door den bliksem ge troffen en op slag gedood, terwijl zes rfn.Si deren ernstig werden gewond. BOTSINGEN MET POLITIE IN SPANJE. Vijf dooden en vele gewonden., Bij botsingen tusschen de bevolking Qrï de politie te Villa Don Fabrique zijn vijj! personen gedood, onder wie een gendar me. Bovendien werden tal van personen gewond. BELANGRIJKE GOUDVONDST IN SURINAME. Een sprookjesachtige grot. De gouverneur van Suriname, de lieer! de heer Rutgers, bracht Zaterdag een be- wfX aan de jongste goudvindplaats in. Mindnne i. Volgens „De West" l.estaafc de vondst uit kwartsen met zichtbaar goud. By verlichting lijkt de mijnschacht eeu-if^)100^,'esac^''^e gr°t n1^ van goucü schitterende wanden. Het eindproces zal vermoedelijk de oorspronkelijke raming van 40 K.G. verre overtreffen.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2