Zomerkleeding 17J: SABY HEEFT LAST VAN DE WARMTE..^ Visscherij. AMSTERDAM HARLINGEN Callantsoog. 't Zand. Wieringen. Texel. konijn's blaasham. De zomersche zomer. NAAR (Schoorl, Alkmaar) Visscherij-reglementen. u gen door een krans te leggen op dit graf ten bewijze, dat de herinnering aan de kameraden nog steeds levendig is". Hierna werd door de overste een groote pans, voorzien met rood-wit-blauw lin- len op het graf gelegd en was daarna de plechtigheid geëindigd. Alvorens te besluiten wil ik een speciaal woord van dank richten aan het kunst- foto-atelier „Isken", Gemblongan no. 8, Soerabaia, die geheel belangeloos enkele foto's van de plechtigheid voor uw blad beschikbaar stelde. (Bij dit woord van dank sluiten wij ons gaarne aan. Ook betuigen wij onzen dank aan den schrijver van het verslag, die daardoor onzen lezers in Nederland ook doet medeleven met deze plechtige en droevige gebeurtenis in Soerabaia. Red. Held. Crt,). De Visscherij-Courant bericht, dat een Bond van Vereenigde Garnalendrogers is opgericht. Het doel van deze Vereeniging is, om bij de Regeering aan te ringen op een zui- bii de Regeering aan te dringen op een zuivere regeling voor de beschikbaarstel ling van deviezen. Dit kan ook voor onze plaats van belang zijn, omdat we hier drie drogerijen heb ben, die juist door de deviezen geschiede nis, waardoor geen credietwaardigheid kon worden verkregen, het bedrijf hebben moeten stopzetten. Eén dier inrichtingen is van hier naar het buitenland (we mee- nen Zweden) vertrokken, terwijl de beide andere werkloos aan de Buitenhaven en het Kuitje liggen. Dat stopzetten van de bedrijven is nu niet toe te schrijven aan gebrek aan vraag, maar juist, zooals gezegd door de moeiliike fluctuatie in het geldverkeer. Duitschland was een der grootste afne mers van het gedroogde garnalenproduct, is dat trouwens nog. Er is vraag genoeg, maar er is aan die vraag niet te voldoen, omdat er belemmering is in het voldoen van het verschuldigde bedrag. De gezonde basis voor een normalen ruilhandel ont breekt. Een dergelijke bond zal dus, ook in dit opzicht, nuttig werk kunnen doen, en mis schien is deze de gangmaker voor het weder in bedrijf stellen onzer garnalen- drogerijen, waarin talrijke menschen een bestaan vonden en waardoor de visschers weer een aardige aanvulling van hun in komsten zouden terug krijgen. Wat daar in Lausanne heeft plaats ge had, kan tenslotte ook voor onze plaats van belang zijn. De credietwaardigheid van Duitsöhiand zal er door worden ver hoogd. Voor een goed deel is onze vis scherij ook afhankelijk van een gesitueerd Duitschland en zeer zeker zal deze lang zaam zich verbeterende toestand ook van invloed zijn op ons vischbedrijf. Lausanne werpt ook een straaltje licht naar hier. Van om de Zuid' komen heel slechte be richten omtrent de garnalenvangsten. Wij memoreeren dat, omdat de laatste jaren des winters vanuit Goeree en Stellendam talrijke visschers hier hun garnalenbedrijf kwamen uitoefenen en dat waarschijnlijk ook dit aanstaande seizoen zullen doen. Zij toch hadden gewoonlijk de beste vangsten in de zomermaanden, terwijl de wintermaanden meest slechte resultaten opleverden. Nu, in den voor ben z.g. besten tijd, zijn de garnalenvangsten ontzettend slecht en er worden vangsten van per schuit minder dan 10 kg gemeld, die aan de pellerijen worden geleverd tegen 20 ct. per kg. Daar uit kan dus worden afgeleid, hoe ontzet tend slecht het bedrijf voor de men- schen is. Waarschijnliik zien ze hunkerend uit naar den tijd, dat ze hier het bedrijf weer kunnen uitoefenen. In den zomer toch gaat het niet, omdat, voor de pellerijen, de garnalen z.g. „flauw", d.w.z. ongezouten geleverd moeten worden en de afstand van hier naar die plaatsen te groot is om de garnalen goed houdbaar over te krijgen. In dit verband vragen wij ons af, of bet niet mogelijk is dergelijke garnalenpelle- rijen hier op te richten. In Stellendam en Goeree is de pellerij een huisindustrie. De lokaliteit, waarin het bedriif wordt uitge oefend, heeft te voldoen aan zekere eischen van hygiëne. De pellerijen zelf schijnen een econo misch rendabel bestaan te hebben. Welke zijn eigenliik de belemmeringen, die de oprichting van pellerijen hier in den wee staan? De Zuiderzee was eenmaal de bron, Avaaruit het product werd geput om talrijke drogerijen een gefundeerd bestaan te ver schaffen. Nog zijn er garnalen in Zuider zee, maar aanstonds behoort dat tot het verleden. Hoe zullen de verbruikers nu komen aan hun gepelde garnaaltje? Ligt er inderdaad niet een ruim arbeids veld voor deze garnalenindustrie juist hier, waar we Texelstroom en de zeegaten hebben, die waarschijnlijk toch nog wel voorraden garnalen bevatten, maar waar naar niet wordt gevischt, omdat, door bij zondere omstandigheden, de garnalenpel- lerijen hiér ontbreken? Is er inderdaad niet een kans deze in dustrie hier te vestigen? De vraag naar gepelde garnalen neemt toe. In de oentra van waaruit eertijds aan de vraag werd voldaan, gaat de grondstof ontbreken. Stellendam, Goeree, de Zuiderzeeplaat sen, ze missen nu reeds voor een deel het product. De vraag blijft, het product is hier, de gelegenheid voor pellen en conserveeren ontbreekt hier. Zal dat zoo blijven? Is er niet de mogelijkheid een persoon of een groep zich daarvoor te doen interesseeren? We missen hier een koelhuis, die de gepelde garnalen kan stapelen, waardoor het mogelijk is, de afzet niet te forceeren. Maar ook in die richting kan misschien iets worden gedaan. Misschien is het Alk- maarsche abattoir in staat koeltechnisch de garnalen te bewaren. En zoo ja, de af stand van hier naar Alkmaar is per auto niet meer dan een uur. Vanuit Goeree en Stellendam worden gepelde garnalen in koelhuizen opgesla gen te Rotterdam en deze afstand zal meer tijd eischen voor overbrugging dan die van hier naar Alkmaar. Men overwege dit alles eens. - AU BON MARCHÉ KERMESSE D'ETE LN „CASINO". Een grootsch opgezet festijn. Twintig vermakelijkheden. Met een enkel woord hebben wij reeds vermeld, dat a.s. Zaterdag in „Casino" een kermesse d'été zal worden geopend en wellicht heeft de lezer zich al afge vraagd waaruit deze kermesse d'été zou bestaan. Hij heeft daarbij dan gedacht aan de traditioneele fancyfair en herinnert zich van vroeger zulke feestelijkheden, waarbij bleek, dat er in .Casino" heel wat tentjes kunnen worden opgeslagen. Maar deze kermesse d'été is veel groot- scher van opzet dan een fancyfair, zooals wij die van vroeger kennen. Wij zullen eens vertellen wat er zooal komt. Allereerst moet gezegd worden, dat alle beschikbare ruimte in beslag genomen wordt en alle beletselen, scher men en schuttingen worden weggebroken. De deuren, die uit de zaal toegang geven naar de gang en den tuin, worden er uitgehaald r de tuin wordt tijdelijk ver groot door bijtrekking van den naast gelegen tuin van den heer Coltof. Daartoe wordt de houten schutting afgebroken. De klegdkamers, die, zooals men weet, eveneens in den tuin uitkomen, (in deD winter heb je daar zoo geen erg in), worden ook ingericht en de houten wan den weggesloopt. Ook de houten wand tusschen garderobe en tuin wordt weg genomen, waardoor ook deze ruimte ver groot wordt. De stoelenbergplaats, aan den anderen kant der zaal, wordt leeggehaald en deze ruimte, die 10 M. middellijn heeft, inge richt voor manege. Daarin komt een piste (een met zand bedekte renbaan) waarin 8 paarden zullen loopen. De ruimte wordt met tallooze lichten en slingers gezellig gemaakt. In den tuin zelf komt een groote schommel met een 7-tal scheepjes. In den hoek bjj de kleedkamers een poffertjes- en wafel kraam, en in het midden van den tuin een paardensportspelletje. In een anderen hoek nog een hoofd van jut. In de garde robe wordt een schiettent geplaatst, en naast de garderobe, in een hoekje, komt nog een lijntrektentje. In de kleedkamers komt een hoeplatent met fraaie cadeaux. Het tooneel wordt geheel afgeschu) en als dancing ingericht. Maar in de groote zaal want dit alles is nog maar in de er omheenliggende gebieden komen de grootste aantrek- kelijkheden.Vooreerst een groote shimmy- trap, u weet wel, met die beweeglijke trappen. Als je boven bent, ga je met een glijbaan naar omlaag. Daar naast komt een tent met allerlei kermisvermakelijk heden, toeters, e. d., alsmede een kracht meter, in den vorm van een boksenden neger. Verder komt hier vliegbommen- sport, een groote suikerkraam, een ijstent, een palingtent, een lijntrektent, een hak- tent, eéb werptent (van Ledderum), enz. Dan hebben we nog de voorzaal. Daar komt een groote aantrekkelijkheid in den vorm van een lachspiegel-dwaaltuin. Als we dus al het opgenoemde samen tellen, komen we tot een aantal van veertien kermisvermakelijkheden, een manege met echte paarden (8 stuks), een dancing, een wafelkraam, een suikerkraam, een ijstent, een palingkraam, een haktent. Tezamen een-en-twintig stuks. Dat alles wordt men kan er zich persoonlijk van overtuigen in het aloude Casino, dat de meesten onzer niet anders kennen dan als een afgesloten ruimte voor tooneel- uitvoeringen en concerten, onderge bracht. Er is dan in de groote zaal nog ruimte overgebleven voor een gezellig zitje. Want daarvoor is het verhoogde podium achter in de zaal gereserveerd. Er komt een speciale verlichting in de verschil lende zalen, hiervoor wordt een speciale motor in de zaal geplaatst. Dat een en ander natuurlijk aardig versierd wordt met lampions enz. behoeft niet nog eens speciaal te worden vermeld. Tenslotte wordt door middel van een luidspreker-installatie alle muziek en de overige geluiden naar buiten uitgezonden. Wy gelooven hiermede alles te hebben vermeld wat er te vermelden was. Zater dag wordt deze kermis geopend en zij blijft tot en met Zondag der volgende week open. Tegen zeer geringen prijs zal zij toegankelijk worden gesteld. Als het mooie weer blijft aanhouden, kan het een gezellige boel wordenEn ook bij regen, want men blijft er droog, hetgeen van de Heldersche kermis, zaliger gedachtenis, niet altijd kon worden gezegd. Zoo'n verrukkelijke zomer als we heb ben 1 Iedere nieuwe dag is weer een nieuw festijn van zon en warmte, heer lijkheid, licht en vruolijkheid. lederen nieuwen dag weer zijn de straten vol van zomersche menschen, met zomersche kleeren, spelen er de zomersche zonne stralen langs de zomersche huizen. lede ren nieuwen dag weer straalt er de hemel in diep-blauw, hoog, onpeilbaar diep. lederen nieuwen dag weer is er het strand, toeverlaat voor de naar verfrissching snakkenden, altijd weer vol aantrekkings kracht, altijd weer boeiend en lokkend. En de zee, de rustelooze, eeuwige zee, die wel eens leelijke streken op haar kompas heeft (brachten niet de ochtend bladen gisteren de ramp van den Fran- schen onderzeeër, die aan zesenzestig jonge menschen het leven kostte?), maar die niettemin in deze dagen bij uitstek geschikt is onze al te warme bodies wat koelte te geven, de al te woelig gistende gedachten door een verfrisschend bad tot rust te brengen Zoo'n verrukkelijke zomer als we heb ben! Iedere nieuwe dag weer is een nieuw festijn van stralenden zonneschijn, en we mogen al eens puffen en mopperen over de hitte, in ons hart vinden we het maar wat fün. Want zulke zomers als de huidige hebben we op onzen breedtegraad niet te veel en zeker niet hier, waar de traditie geldt van „negen maanden kou en drie maanden slecht weer". Het lijkt trou wens wel of we langzamerhand naar een milderen breedtegraad toezweven. Wie zal het zeggen?.. Wij aardbewoners zweven in den kosmos, zonder dat we er weet van hebben, we draaien naar vaste regels en principes rondom de zon: eenmaal in de vierentwintig uur om onze as en boven dien nog een geheel jaar om de zonwie zal zeggen of we op het rechte pad ziin dagelijks, aanvangende a.s. Zaterdag, 7.20 v.m. Maandag, Woensdag, Zater dag, 9.— v.m. Vraagt dienstreg. kant. „Esona" gebleven, of we niet zijn afgeweken van onze baan? Na zooveel eeuwen draalen zou dat vol strekt niet verwonderlijk zijn. Het zou wel aardig zijn nu eens een periode van zuidelijke klimatologie door te maken; we zouden er ons wonder goed op instellen. Op het oogenblik al wonen we zoo'n beetje in de open lucht, onze hal zen en armen beginnen al aardig bruin te worden (en u weet, pigmentvorming van de huid is noodag ter verhooging van het weerstandsvermogen voor de zo™®" stralen), en bii onze militairen wordt de tropische witte pet, die we hier anders bijna nimmer te zien krijgen, een voor werp van dageliiksch gebruik. Onze klee- ddng is veranderd en ingesteld op de tro pen; mochten we eerst eexrige dagen de kat uit den boom hebben gekeken (we zijn nu eenmaal gewoon, dat het hier des mor gens warm en des middags koud is), thans worden de zomerjaponnetjes bii dozijnen halfsleetsch gedragen en de zomermantels bliiven aan den kleerenhaak hangen in de kast. Om over de Schiller- en andere kra gen van het mannelijk deel der bevolking maar niet te spreken. De mannen hebben in dagen als die we nu beleven, het slecht ste deel: hun kleeding blijft altijd zwaar der en dikker en warmer dan die van de irouAven, hoe zeer we ook ons best doen voor luchtiger kleedii. Vrooljjk is thans het aspect van de straten; als je in den natten moesson (on- willekewrig gaat men ook in tropische ter minologie spreken) je driemaal bedenkt alvorens de straat op te gaan voor nood zakelijke boodschappen, thans pijnigen we ons brein om toch maar iets te verzin nen waardoor we weer eens de straat op kunnen komen. De straat, waar het vroo- Üik is en zonnig, waar de menschen loo pen in d'r zomersche kleeren, waar de kin deren spelen, de hondjes gek doen, de jonge meisjes giohelen. Vrooliik en fleurig ziet alles er uit: on danks den weinigen regen zijn de bloemen van onze straatperken frisch en kleurig, is het gras groen. Ja, gij oud-inAvoners, die dit elders in het land leest: voor zoover gil' sedert jaren niet hier geweest zjjt, zult gij u straks de oogen uitkijken op onze mooie, verjongde stad. Overal flinke bree- de straten, overal breede trottoirs, overal grasrandjes, overal bloemperkjes. En dat alles met verlaagde belastingen, met ver laagde tarieven van gas en water en elec- triciteit, met overschotten op het budget der gemeente. Waarlijk, in dezen zomer- schen zomer past ons een blii gezicht. Want hier is van crisis niets te bespeu ren, integendeel. Daarom: leve de zomer, de verrukke lijke, ideale zomer die we hebben. Mo gen wy allen er van genieten, de kinderen en volAvassenen aan het strand, de ouden van dagen op de tallooze bankjes, waar zij zich koesteren in den zonneschijn! En laat ons voorloopig vergeten, dat de aarde draait: eenmaal in het jaar rondom de zon. Zoo'n verrukkelijke zomer als we hebben! ERNSTIG ONGELUK. Zondagmiddag omstreeks kwart over 6 is op den Schenkelweg, alhier, een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Eenige strand- bezoekers reden huiswaarts, gezeten op de bierauto van den heer Joh. Denijs te Schagen. Ongeveer ter hoogte van den Uitland- schen weg moest de auto uitwijken voor eenige fietsers. Door de plotselinge zwen king werd de heer G. B., stalhouders knecht in het «Statioriskoffiehuis* te Schagen, van den wagen geslingerd. De ongelukkige sloeg eenige malen over den kop en bleef zwaar gewond liggen. De gewonde werd binnengedragen bij den heer J. van Honschooten, alwaar Dr. Oterdoom van 't Zand spoedig ter plaatse was. Deze constateerde een zware hersen schudding. Bovendien was de man ern stig gewond, n.I. een gebroken neus en nog een gebroken arm. Onverwijld werd de heer Boontjes te Schagen opgebeld, met wiens zieken-auto de patiënt onmiddellijk naar het zieken huis te Alkmaar werd vervoerd. We zien hier weer, hoe gevaarlijk het is, om op een vrachtauto zonder zijschut- ten, mee te rijden. Er is trouwens toch een goede bus verbinding naar Schagen, met op Zon dag extra diensten! EEN DRUKKE ZONDAG. Callantsoog heeft Zondag j.1. niet over vreemdelingen bezoek te klagen gehad. Op het strand heerschte een gezellige drukte. Een onafzienbare rij tentjes was opgezet, en allen waren bezet. Er werd zeer druk gebaad, zoodat de badhokjes, die door de strandexploitanten zijn ge plaatst, onophoudelijk bezet waren. De gezelligheid werd nog verhoogd door de gelegenheid, die werd geboden, om een dansje te maken. Voor het strand- pavilloen is n.1. een dansvloer gelegd. Een vroolijk orkestje zorgde voor de dansmuziek. Ondanks de hitte was de dansvloer steeds bezet. OPENLUCHTCIRCUS. Het openluchtcircus «Clementine Ame- retti«, heeft Zaterdag- en Zondagavond hier eenige voorstellingen gegeven. Zaterdagavond waren er veel toeschou wers. Zondag echter heel weinig! Een verklaring voor de geringe waar deering moet zeker gezocht worden in het programma dat werd geboden. Dit was n.1. wel goed verzorgd, maor niet nieuw. Zeker drie-kwart van het pro gramma werd tijdens een vorig bezoek ook vertoond. Maandagmorgen is het circus vertrok ken naar Groote Keeten, waar het ook eenige voorstellingen zal geven. „ZANGLUST". Het bestuur van de dameszangvereeni- ging «Zanglust* heeft een wijziging on dergaan. Wegens het bedanken als be stuurslid van mevr. M. Breebaart v. d. Horst. De bestuursfuncties zijn thans als volgt verdeeld: voorzitster mevr. C. van Meeten—Zuêlen; secretaresse mevr. N. Visser—v. d. Werf; penningmeesteresse mej T. Butter, en verder mevr. N. Vos— Seymoer en mevr. N. Vriesman—Ooster man. AUTO TE WATER. De inzittenden gered. Een luxe auto, afkomstig van IJmui- den, waarin gezeten waren een tweetal jongelui, komende van Den Helder en gaande naar Schagen, is Zondagavond bij het z.g.n. Kok's bruggetje op den Keinsnerweg in de egalementsloot gevlo gen. Door de groote snelheid, welke vol gens ooggetuigen pl.m. 80 km per uur zou hebben bedragen, sprong de Avagen bij het passeeren van genoemde brug met alle vier wielen van den grond en ge raakte hierna aan het slingeren. Daar ter plaatse het meisje, mej. G. Volkers, rechts van den weg fietste en de bestuurder door het slingeren op een gegeven mo ment het meisje vlak voor zich kreeg, heeft hij blijkbaar zijn stuur teveel om gegooid en is toen finaal over den riet schoot heen in het water gesprongen, echter kon hij niet verhinderen dat het meisje haar rijwiel van achter nog werd gegrepen. Van de inzittenden, welke spoedig uit den wagen kropen, bleek de bestuurder slechts een kleine hoofdwon de te hebben opgeloopen doch de andere Avas er ernstiger aan toe, daar bleek, dat de Slagader aan een der polsen door glas was geraakt waardoor hij vreeselijk bloedde. Door aanwezigen -werd de pols zoo goed mogelijk afgebonden, waarna de juist per motor passeerende veldwach ter van Barsingerhorn, dr. Oterdoom ging halen welke direct daarna den jon geman heeft verbonden. Het tweetal kon hierna, na van droge kleeren te zijn voor zien per bus naar IJmuiden terugkee- ren. We vernamen dat de Avagen van een garage te IJmuiden was gehuurd welke het vehikel zoo spoedig mogelijk zal komen lichten, echter zat de wagen gis teren nog tot de kap onder water. Hlppolytushoef. EEN NIEUWE ZAAK. Aan den Elfterstraatweg opent de heer Joch. Bruinsma in zijn nieuw gebouwd woon- en winkelhuis deze week een nieuwe zaak in kruidenierswaren enz. Aangezien een dergelijke zaak aldaar nog niet anawezig is, twijfelen wij er niet aan of in die al meer en meer bewoonde wijk zal de zaak wel opgang maken en wen- schen we den heer Bruinsma dan ook veel succes. VERLENGING ARBEIDSDUUR. Naar wij vernemen is de termijn van opzegging der arbeiders bij de Grondverb. Maatschappij in den Wieringermeerpol der met een week verlengd en bepaald op Woensdag 27 Juli a.s. inplaats van 20 Juli, zoodat de arbeiders bij die Maat schappij nog een week langer kunnen werken. J. V. O.-BERICHTEN. Donderdag bijeenkomst meisjes-adsp. Westerland. Vrijdag half acht voor allen gymnastiek. Zondag fietstocht naar Huisduinen. De deelnemers krijgen nader bericht over vertrek enz. VACATURE HOOFD DER SCHOOL. Naar aanleiding van de herhaalde op roeping van sollicitanten naar de betrek king van hoofd der O.L. school te Ooster- land hebben zich thans negen sollicitanten aangemeld. AANBESTEDING. Op 10 Augustus zal door den directeur- generaal der Zuiderzeewerken worden aanbesteed het maken van acht brugop- ritten langs de Nieuwesluizervaart en de Den Oeverschevaart in de Wieringermeer. De raming is f 40.000.Bestek no. 158 Z.W. Daar de laatste tijd een aantal wijzi gingen zijn aangebracht in de voorschrif ten voor de uitoefening der visscherij, volgt hieronder een overzicht van de nieuwe bepalingen. I. Het koninklijk besluit van 23 Juni 1932, no. 314 betreft de registers voor de zee- en kustvisschersvaartuigen en het voeren van letterteekens en nummers door de kustvisschersvaartuigen. Volgens dit besluit moeten letterteeken en nummer van het vaartuig op den boeg worden geschilderd in witte oliftyerf op een zwarten grond, en de navolgende afme tingen hebben: voor vaartuigen met een bruto-inhoud van 42.45 m3 of meer hoogte 45, dikte 6 cm; bij een inhoud van 16tot 42.45 m3 hoogte 20, dikte 4 cmbij kleinere inhoud hoogte 10, dikte 2 cm. Op de zeilen moeten de teekens in zwart of wit worden aangebracht met een hoogte van resp. 60, 40 en 25, een dikte van 8, 6 en 4 cm bij de bovengenoemde inhouden. Laat de ruimte op de boeg het toe, dan moeten de teekens grooter worden ge nomen. Een roeiboot, die bij een kust- visschersvaartuig behoort, moet teeken en nummer van dat vaartuig voeren. Een en ander is ook van toepassing op de zeevisschersvaartuigen, die uitsluitend visschen in de territoriale wateren. II. Bij besluit van 23 Juni 1932, Stbl. 315, is o.m. vastgesteld een bijzonder visscherij reglement voor de afgesloten Zuiderzee. Hierbij zijn verschillende af wijkingen geregeld van het Algemeen Visscherij reglement. III. Bij besluit van 23 Juni 1932, Stbl. 316, is vastgesteld een nieuw reglement voor de visscherij in de Waddenzee. Hieraan is ontleend. De maat voor aal of paling wordt ge steld op 25 cm., bot 18, zalm 40 zeeforel 40, steur 150, gerookte aal of paling 22 V2 cm. Het is verboden voorhanden te hebben a. zeekreeften, welke met eieren bezet zijn, of welke, gemeten van de punt van de voorhoofdhoorn tot den bovenachter- rand van het borststuk, een lengte hebben kleiner dan 11 cm.; b. oesters, waarvan de schelp over de smalste zijde gemeten, een breedte heeft kleiner dan 6 cm.; c. alikruiken, waarvan de grootste dwars doorsnede van de schelp kleiner is dan 9 mm. Een en ander geldt niet voor oesters, afkomstig van de in uitsluitend gebruik gegeven plaatsen; oesterbroed en zaaioesters; zeekreeften van elders voor de teelt aangevoerd. Het is verboden te visschen: a. van 1 Juli tot 30 September met het staand ansjovisnet, de ansjovisfuik, het ansjovissleepnet en de wonderkuil; b. van 1 April tot 30 September met oestervischtuigen en van 1 Mei tot 30 September met wulkenvischtuigen anders dan op een in uitsluitend gebruik gegeven plaats. Oesters of wulken, welke in die tijdvakken worden gevangen, moeten on middellijk weer te water worden geworpen. Het is verboden te visschen o.m. met harpoen, elger, aalschaar of eenig ander vischtuig, dat geëigend is de visch te verwonden, met uitzondering van hoek want evenzoo met een vischnet, waarvan het netwerk van metaalgas is vervaardigd, met uitzondering van de kreeftenkorf. Het is verboden botnetten (schutnetten) te zetten binnen een afstand van 500 M., of bot of andere visch te rapen binnen een afstand van 50 M. van door een ander geplaatste botnetten. De schipper van een visschersvaartuig is verplicht bij te draaien, zoodra hij daartoe door een ambtenaar, belast met het opsporen der bij of krachtens de visscherijwet strafbaar gestelde feiten, wordt aangemaand. Als zoodanige aan maning geldt het aanroepen, het hijschen of zwaaien van een witte vlag of het toonen van een stakellicht. Overtreding worden gestraft met hech tenis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste honderd-vijftig gld. IV. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken en Arbeid van 29 Juni 1932 zijn nieuwe voorschriften vastgesteld voor het aanvragen en ver- leenen der consenten voor de kustvissche- rij. De voornaamste hierin gekomen wijziging is, dat de consenten voortaan voor één kalenderjaar gelden. Wordt de kustvisscherij uitgeoefend door een schip per in gezelschap van personeel, dat bij hem in dienst is, dan behoeft alleen de schipper een consent te hebben. Bij ziekte van den houder van een consent kan deze worden vervangen door een ander persoon. Uit esn schriftelijk bewijs moet dan blijken, dat van de ver vanging is kennis gegeven aan de autori teit, die het consent heeft uitgereikt, ter wijl de vervanger het consent bij zich moet hebben. Daar de visscherij in de territoriale wateren volgens de Visscherijwet zee- visscherij is geworden, is daarvoor niet langer een consent noodig. Den Oever. „T. O. V." De leden van de Personeelvereeniging „Tot Ontspanning Vereenigd" hebben jl. Zondag een uitstapje gemaakt naar Gaasterland. Voor dit doel had de ver eeniging het directievaartuig „Vlieter" van Ir. Ringeling gecharterd. Wij vernamen dat alle deelnemers aan den tocht buitengewoon tevreden waren over den tocht; in het bijzonder werd van het natuurschoon in Gaasterland met volle teugen genoten. DEN OEVER OP ZONDAG. Op vorige Zondagen was het bezoek van belangstellenden in de Zuiderzee werken groot te noemen. De laatste Zon dag heeft echter naar onze meening de kroon gespannen. Auto's, bussen, fietsen, motoren en alle mogelijke vervoermiddelen reden voort durend ons dorpje binnen. Zij waren afkomstig uit alle deelen van het land en ongetwijfeld heeft het Crisis-comité door het groote aantal bezoekers aan den afsluitdijk weer goede zaken gedaan, evenals trouwens de ijsco-mannen die dikwijls „uitverkocht" naar huis moesten om nieuwen voorraad op te doen. De zwemlustigen in Den Oever konden zich langs den Molgerdijk naar hartelust in het water verfrisschen, waarvan dan ook door zeer velen gebruik werd gemaakt. MANDOLINECLUB „OOST WIERINGEN". Uitvoering. J.1. Zaterdag heeft de Oeversche man dolineclub een openbare uitvoering in de concertzaal van den heer .Turrie Lont gegeven, welke ondanks het schoone weer, door zeer velen werd bezocht. Hieraan zal het feit, dat Daan Pool zou optreden, wel niet vreemd zijn. Bij den aanvang werden door de man dolineclub enkele muzieknummers ten beste gegeven, die bij het talrijke aan- Avezige publiek zeer in den smaak vielen. De directeur van de vereeniging, de heer S. Bruul, had menig applausje in ont vangst te nemen. Na deze muzikale opening was de beurt aan den welbekenden Noord-Hollandschen humorist Daan Pool. In zijn in origineel Westfriesch dialect uitgesproken voor drachten kunnen wij „Daan" steeds het meest waardeeren. Ditmaal behaalde hij wel het grootste succes met „Naar de jubileumfeesten" en „Voetbalmatch Hol land—België". Om deze beide buiten gewoon geestige voordrachten werd ge schaterd door de aanwezigen. Wij mogen niet onvermeld laten, dat mejuffrouw Dientje Brinkman op buitengewoon ver dienstelijke wijze voor het muzikale accompagnement zorgde. Na het optreden van Daan Pool, wiens optreden zeer gevarieerd was, volgde een gezellig bal. Zijn teere huidje is nu nog gevoeliger dan anders. Voorkomt doorliggen, rood worden, smetten of schrijnen door Zwit- serschf Balsem te gebruiken. Het kind slaapt rustig en lijdt niet noode- loos pijn. Zwitsersche Balsem is de ideale balsem voor baby-verzorging. 30 ct. p. doos. (Adv.) SCHOOLREISJE. Onder begunstiging van mooi zomer weer hebben de kinderen van de eerste en tweede klas der O. L. school Zaterdag hun jaarlijksch uitstapje naar de Koog gemaakt. Op het strand hebben de kin deren volop genoten. De kousen en schoenen gingen uit en aan het geplas in het water kwam geen eind. Natuurlijk werden ze onderhand volop getracteerd. Om zes uur vertrokken de kinderen Aveer van de Koog na zich eerst in „Het Witte Huis" met een glas limonade verfrisch te hebben. Toen ze terugkwamen in school kregen ze ieder van de tombola nog een aardig prijsje mee naar huis. ZANGAVOND IN HET PARK TE DEN BURG. Vrij onverwacht werden wij Zaterdag avond alhier vergast op een zangavond van de Joodsche Haagsche vereeniging »De Zwaluwen*, waarvan een meisjesafd. hier dezer dagen in de Jeugdherberg gelogeerd is geweest. Voor dit doel werd een piano naar 't Park gevoerd't ge zelschap kreeg gratis de beschikking over de muziektent van Texelsch Fan farecorps. Aanvankelijk was de belang stelling van publiek gering, doch uitge lokt door 't prachtig zomerweder, werd later de opkomst beter. De heer Hans van Loo, onder wiens leiding de zang stond, deelde bij den aanvang mede, dat deze zangavond geheel was georganiseerd om de Texelsche bur gerij een paar aangename uurtjes te be zorgen en tot ontspanning van zijn zang gezelschap. In de pauze zou een collecte worden "gehouden ten voordeele van de Tex. Ziekenauto. Allereerst werden verschillende popu laire Hollandsche liedjes gezongen, waar bij de burgerij werd verzocht mee te zingenhieruit bleek echter, dat 't Texel sche publiek daartoe niet zoo gemakkelijk is te bewegen en dat z.g. volkzangavon den hier veel nut zouden hebben, daar de meest bekende liedjes, hier nog niet populair zijn. Na een korte pauze werd op alleraar digste wijze een operette in drie bedrij ven opgevoerd, n.I. »Het zilveren Feest*. Vooral 't spel viel bij deze opvoering bizonder te roemen. 'tLuid applaus aan 't einde bewees, dat de aanwezigen van deze opvoering zeer hadden genoten. MARKTOVERZICHT. Stug was Maandag hier de markt in al haar afdeelingende lammeren waar van nog een flinke aanvoer bestondt Stug was Maandag hier de markt in al haar afdeelingende lammeren waar van nog een flinke aanvoer bestond, hielden vrij goed prijs, doch de verkoop ging uiterst traag, om twaalf uur waren nog verschillende partijen onverkocht; de middenprijs bedroeg f 7.50, een goed lam kocht men voor f 8.voor enkele mooie partijen werd f 11.per stuk ge boden. Ook werd een hok oude schapen aangevoerd, hierop werd bijna geen bod gedaande dieren werden getaxeerd op f 10 lot f 12.-. De aanvoer van runderen was eveneens belangrijk, de prijzen evenwel slecht; voor een kalfkoe betaalde men f170. een gelde koe deed f 145.terwijl voor pinken tot f 110.werd geboden. De kalverhandel is in de laatste dagen een weinig opgegaan, hier was er evenwel niet veel van merkbaar, nuchtere kalveren gingen vanaf f 5.—, oudere dieren tot f 35.-. De varkenshandel op de boerderijen is nog steeds behoorlijk, wordt betaald tot 16 cent per pond; de biggenhandelleeft ook een Aveinig op. Het marktbezoek stond heden sterk onder den invloed van den hooibouw, handelaren waren er genoeg, doch weinig veehouders. De eierenhandel aan de veiling ging iets vlugger dan vorige week; het aantal koopeïs bleek grooter, waardoor de prijs iets opliep, betaald werd 10 per 100 meer dan vorige week eieren van 60 K.G. gemengd (middenprijs) brachten thans f 2.75 tot f 2.80 op. SPOEDEISCHEN DE RAADSVERGADERING. Naar men ons mededeelt zijn wij binnen enkele dagen een spoedeischende raads vergadering te wachten, in verband met het beschikbaar stellen van gelden voor de werkloosheidsvoorziening, 't Schijnt, dat het voor dit doel gereverveerde bedrag geheel op is. NOG MEER HOOIBROEI. Konden wij in een vorig nummer melding maken van het" optreden van ernstige hooibroei te Oost, het blijkt thans echter, dat men zich op talrijke boerderijen in onze gemeente in de kwaliteit van het hooi heeft vergist. De droge zonlooze periode, die de warme dagen van thans zijn voorafgegaan, heb ben vele veehouders er toe gebracht hei, hooi, te slap nog, in huis te halen, me het gevolg, dat men weder moet uitrijden Zaterdag heeft men van gemeentewege ook reeds gepeild op de Kerkplaats, be woond door den heer Zuidewind, Avaar de temperatuur zeer hoog was; ook bij den heer Keyser te Waal werd een onder zoek ingesteld, gevaar is daar echter direct niet. De heer M. Kuip heeft reeds vorige week zelf tijdig ingegrepen door het hooi weder uit te rijden. Mer. verwacht hier algemeen, dat op vele andere boerderijen maatregelen zul- len moeten Avorden getroffen. In Crisistijd is kwaliteit goedkooper

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6