Schagen. Marineberichten. De brand aan boord van de Dempo. Groote onrust in Borinage. De ramp van de Prométhée. Explosie op Duitsche plezierboot. Tewaterlating van den onderzeeboot KXIV. op geregelde tifden. en neem zoo noodig 's avonds een Poster'» Maagpll De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en zonder krampen. 0.65 flacon. Den Hoorn. DE EER8TE AUTOMAAT TE DEN HOORN. Bij den kruidenierswinkel van den heer C. Lap, alhier, is de vorige week een automaat voor sigaren enz. geplaatst. Zondag werd van dezen eersten auto maat te den Hoorn een ruim gebruik ge maakt. t Burgerlijke Stand van Schagen over de maand Juni. GEBOREN: Antje, d.T. P. Dekker en N. Neefkes; Arnolda, d. v. D. Bylsma en P. Groenveld; Cornelis Johannes, z. v. J. t). Huiberts en P. Roskam. ONDERTROUWD: Hendrik Klasens, 56 j., landarbeider, en Jetske Hoving, 56 j., z. b., beiden te Schagen; Pieter Smit, 33 j., landarbeider, en Aaltje Kos, 32 j„ z. b., beiden te Schagen; Pieter Jon- gejan, 30 j., schipper, en Susanna Mar- garetha Maria de Leur, 34 j., z. b., beiden te Schagen; Nicolaas Piket, 29 j., veehan delaar, te Alkmaar, en Maria Catharina Bakker, 27 j., z. b., te Schagen. GETROUWD: Jan Kalsbeek en Catha rina Cornelia Stam; Pieter Smit en Aal tje Kos; Hendrik Klasens en Jetske Hoving; Pieter Jongejan en Susanna Margaretha Maria de Leur. OVERLEDEN: Klaas Borst, 66 j., echt genoot van Aagje Koning; Marretje Kik kert, 55 j., echtgenoote van Pieter Lap. Binnenland. POGING TOT BEROOVING. Zaterdagmiddag werd de veehandelaar i. Ie Clercq van Puth Schinnen op den lelde naars weg, toen hij op de fiets naar Kuis reed, door twee personen, eveneens op de fiets, ingehaald. Toen zij hem op éèn afstand van twee meter genaderd wa- n$n, richtte een van hen een revolver op C„ roepende: je geld of je leven. Hierop wierp C. zijn fdets weg en ging op de Vlucht, luid om hulp roepend. De twee personen achtervolgden hem ongeveer 50 nieter, toen plotseling in een bocht van den weg een vrachtauto aankwam, waarop heide personen op de vlucht sloegen. C. was in het bezit van 700. De gemeente politie heeft onmiddellijk de streken af gezocht, doch heeft niemand gevonden. KINDERMOORD. Te Aseen is bü de justitie voorgeleid en na verhoor in arrest gesteld H. M., wo nde te Berger Compascuum, die bekend iceft het kind, waarvan zij in Januari be vallen was, in het veen te hebben begra ven. Het Hikje is onlangs op 30 cm diepte in het veen begraven gevonden. DE „MALINES" VLOT GESLEEPT •V.D. verneemt uit Terneuzen: De Harwichboot „Malines" is Zondag avond omstreeks half acht door acht sleep- hooten van de Towage and Salvation Un. vlotgesieept, nadat het groote gat in de machinekamer was gedicht en deze was leeggepompt. De „Malines" kon de eigen machines niet gebruiken, ook de stoomleiding voor ér ankerspil werkte niet, zoodat een van ée sleepbooten dien stoom moest leveren. Gebluscht. He schip hedenmorgen vertrekken. zou -telegrammen uit Batavia: rook massa begon te 1 uur 30 aan merkelijk te minderen. Om 2 uur 15 bleek Üy opneming van het ruim tot een diepte van vijf meter met water gevuld. Het ge heele onderruim is voigeloopen. Om drie uur deelde de vertegenwoordiger van den Rotterdamschen Lloyd mede, dat de brand was gebluscht. Het water stond toen zes meter in het ruim, waardoor de Dempo vier voet is gezakt. De boengkil is pap geworden, terwijl de doorweekte bagage weinig hoop geeft op behoud van diverse zijden artikelen en andere artikelen van de passagiers. Het laatste bericht, dat het Lloyd-agent- echap om 12 uur verstrekte, luidt: Het vertrek van de Dempo heeft plaats Dins dagmorgen 9 uur. MASSALE BETOOGING TE ZAANDAM Tegen het rapport-Weiter. Ter gelegenheid van het bondsfeest van den Bond van Arbeiders-muziek- vereenigingen, is Zondag te Zaandam <mn weekend gehouden, gewijd aan een demonstratie van partij en vakbeweging. Door de publicatie, eenige uren tevoren, vun het rapport-Weiter, is deze demon- rtratie geworden tot een massale betoo- Scf'W plunnen der regeering. dan 7000 betpogers trokken in op tocht naar het Volkspark, waar de voor- rit,tgr van 6et N.V.V., E. Kupers, hen ®e&Di^rk. S^re^ende over het rapport- WlRer, zeiae fifc o.a.: Dat rapport-We te is nog maar een plan. We weten niet of Ruys het zal overnemen. Maar een gewaarschuwd man telt voor twee. Daarom beleggen wij in vijftig plaatsen van het land groote demonstraties, om de arbeiders op de gevaren voor de naaste toekomst te wijzen. Wij zullen alles moeten doen w at noodig is, om de regeering ervan te weerhouden, dit plan over te nemen. En verder zeide hij In de komende maanden zal de moderne arbeidersbeweging een geweldige activi teit moeten ontwikkelen. Duizenden arbei ders moeten te hoop loopen om te ge tuigen van onzen onverzettelijken wil om voor de werkloozen op te komen. Tweede spreker was de Amsterdamsche wethouder E. Boekman. De commissie en de regeering hebben te zamen een aanval gedaan brutaler en krachtiger dan ooit te voren, zoo zeide hij. Want indien deze plannen zouden worden uitgevoerd, zou een klap worden toegebracht aan alles wat door de arbei dersklasse in jarenlangen strijd verkregen is. Een groot deel van de maatregelen, die wij hebben bevochten, zou ongedaan worden gemaakt. Onze strijd zou tever geefs zijn gevoerd. Typeerend is, dat de commissie één groep ontzietde hooge colleges van Staat. Dat zijn zulke nettemenschen.dat men ze niet met maatregelen wil lastig vallen. Het waren te wenschen, dat de commissie een zelfde respect had getoond tegenover die groep, die veel minder schuldig is aan de crisis en er in veel sterker mate de gevolgen van ondervindt De spreker wees verder op den aanval die gedaan wordt op de Gemeentelijke zelfstandigheid. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door P. Voogd, namens het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Buitenland. De staking breidt zich uit. Communistische agitatie. Twee dagen lang heeft het steenkool district van de Borinage, het Centrum en Charleroi in een atmosfeer van oproer geleefd. De aanleiding tot deze half- i opstandige beweging was een nieuwe in uitzicht gestelde loonsverlaging, maar J het plotseling tot dit verrassende conflict! uitgegroeide misnoegen heeft algemeene en diepere oorzaken. De herhaalde loons verlagingen, waar niet steeds voldoende verlaging van huishuren en kosten van levensonderhoud tegenover stonden zaai den de eerste verbittering. De aankon diging van regeeringswege, dat een j nieuwe regeling van de werkloozensteun zou worden ingevoerd, waarvan hier en daar verlaging van het steungeld het gevolg zou zijn, terwijl ook voor ernsti ger controle ten aanzien van het ouder domspensioen werd geijverd, verhoogde j ongetwijfeld de zenuwachtige stemming, waarin de langdurige crisis de arbeiders had gebracht. Autoriteiten machteloos tegen de staking. Vrees voor uit breiding. De correspondent van het „H'bl." te Brussel telegrafeerde Zaterdagavond: Vanmorgen is een troep van 5000 sta kers in de omgeving van Charleroi aan gekomen en heeft in een tiental mijnen het werk doen stilleggen, alsook in tal van fabrieken in de Borinage, waar 18.000 stakers zijn. Er zijn thans duizend fiet sers opgeroepen om in het bassin Ghale- roi de stakingsidee te verspreiden. Uit de Borinage, het Centre en het bekken Char leroi, waar thans ook werkstaking is uit gebroken, wordt gemeld, dat de toestand steeds ernstiger wordt. Zoowel de Christe lijke als de socialistische groepeeringen verwierpen de voorstellen van een ge mengde commissie en besloten tegen voorstellen te doen. Al schijnt het in de Borinage op straat rustiger, geen enkel ingenieur, bediende of arbeider durft zich naar de mijn te begeven. Vooral vrouwen onderscheiden zich door heftigheid bij manifestaties. Zelfs kunnen de socialisti sche leiders de stakers niet altijd in be dwang houden en vaak krijgen commu nistische elementen de bovenhand. De werklieden vragen intrekking van de loonsverlaging en eischen zelfs verhoo ging van hun loon met 10 procent. Daar men heviger incidenten verwacht worden de aldaar gevestigde detachementen gen darmerie versterkt. In de straten van La Louvière en elders patrouilleeren gen darmen dag en nacht. Ongeregeldheden In verschil lende plaatsen. Intimidatie door de werkstakers duurt voort. De regeering treft militaire voorzorgsmaatregelen. In de geheele mijstreek van Henegou wen hebben Vrijdagnacht en Zaterdag morgen incidenten plaatsgehad, vooral ten gevolge van de actie der gendarmerie, die samenscholingen en optochten wilde be letten overeenkomstig de verordening van den gouverneur der provincie. Des niettemin ontmoet men allerwegen kleine groepen werkstakers te voet of per fiets, die naar een vast plan alle fabrieken be zoeken om door overreding en desnoods met bedreiging de nog werkende arbei ders tot het neerleggen van het werk te bewegen. Enkele groote brouwerijen in de Borinage en de kunstzijdefabrieken te Obourg hebben tengevolge van die actie het werk stopgezet. Het heeft er den sch;jn van, dat stakersgroepen in de rich ting van Brussel optrekken om ook het industrieel gebied in Brabant bezuiden Brussel tot staken te bewegen. Te Charleroi zelf is de toestand vry ernstig. Den ganschen nacht hebben de arbeiders gemanifesteerd, die door de gendarmerie telkens werden uiteen gedreven, enkele gekwetsten werden in het hospitaal opgenomen. Charleroi werd vanmorgen overrom peld door vierduizend stakers, aan wier hoofd een goote groep vrouwen marcheer de. Een twintigtal politieagenten tracht ten hun den weg te versperren, doch te vergeefs. Toen vuurde de politie. Enkele stakers werden gewond. Dergelijke inci denten en botsingen hadden in vele plaat sen, te La Louvière en te Houdeng- Goegnies plaats, doch zonder al te ern stige gevolgen. Het departement van binnenlandsche zaken heeft een permanenten dienst inge richt om dag en nacht met de autoriteiten uit Henegouwen en Luik in verbinding te bliiven. Drie regimenten infanterie zijn I uit Mechelen, Namen en Brussel naar Charleroi in Bergen vertrokken met mi- trailleuses en lichte wagens. Ook spoorwegstaking. Te Haine St. Pierre nabij Louvière werd Zendag een vergadering gehouden j van spoorwegarbeiders van het centrum, die besloten tot een solidariteitsbeweging met de stakers. Het principe is aanvaard om tot een spoorwegstaking over te gaan. j Het spoorwegverkeer zal echter niet on-j middellijk worden stopgezet. Volgens de j leiders zou de beweging nationaal moe-1 ten zijn en derhalve zal vermoedelijk deze j week te Brussel een nationaal congres worden gehouden. Dit congres kan even tueel een gewestelijke of een nationale spoorwegstaking afkondigen. Mons ln staat van beleg. De stad Mons (Bergen), zetel van het provinciaal bestuur van Henegouwen, ziet er op dit oogenblik uit als een stad in oorlogstijd. Pantserauto's, voorzien van machinegeweren, doorkruisen zonder op houden de volksbuurten waar het Zater dag tot een opstootje kwam. Een 300 ar beiders werden met de blanke sabels uit- eengejaagd. Hun leider, een communist, werd gearresteerd. De gouverneur der provincie, wiens ambtswoning streng wordt bewaakt, heeft bevel gegeven, overal waar de stakers mochten samenscholen, zonder aarzeling in te grijpen. het lCJe regiment infanterie uit Aarlen is per extra trein te Charleroi aangekomen. Een regiment bereden jagers, dat zich in het kamp te Beverloo bevond, is even eens op weg naar de Borinage. Detache- m nten genie-troepen zorgen voor de waterioozine der mijnen te Marchienne. Bü Charleroi hebben de stakers Zater dagochtend de metaalfabrieken La Provi- dence bezet. Zü zy'n er echter door de troepen weer uitgedreven. In het bekken van Luik, waar tot nu toe alles normaal was gebleven, hebben Zaterdagochtend een aantal arbeiders in tien mijnschach ten op hun beurt het werk verlaten. Men vreest, dat de staking zich ook over dit gebied zal uitbreiden. Eenige verbetering. De staking heeft zich gisterenochtend uitgebreid tot Luik en Seraing, waar 2000 arbeiders een communistische vergadering bijwoonden. In het centrumbekken is de toestand iets verbeterd en blijkt de arbeidersbevol king zich van de communisten af te kee- ren. De socialisten zonden er weer de lei ding nemen. Het gerucht doet de ronde, dat bü een nieuwe botsing te Gilly, bü Charleroi, ver scheidene stakers zijn gewond. Tusschen de mijnen en de socialistische vakvereenigingen wordt op initiatief van den minister van arbeid en nijverheid over een verzoeningsformule onderhandeld. Alles bü elkaar zag men gisterenmiddag den toestand iets optimistischer in dan Zo-ndag. De staking draagt een revolu tionair karakter. Volgens de laatste berichten zyn er ver scheidene regimenten infanterie en cava lerie in de provincie Henegouwen aange komen, daar de gendarmerie alleen niet meer bü machte is de stakingsbeweging, die meer en meer revolutionair wordt, het hoofd te bieden. Het 7de regiment infanterie uit Meche len bevindt zich thans te Mons (Bergen), Men vreest het ergste. Volgens een telegram aan de Pa- rijsche Soir zijn pogingen om telefo nisch eventueele seinen op te vangen van de bemanning der gezonken duikboot, niet geslaagd. Er was aan boord genoeg zuurstof om de opvarenden 36 uur in leven te kunnen houden. Die 36 uur zou den echter spoedig verstreken zijn. Men vreest dan ook het ergste. Het redden van de zeven op varenden. Van de opvarenden der Prométheus zijn, zooals men weet, zeven menschen gered. Zij zijn gered door een motor-vis- schersschip. De kapitein van dat schip, de Yette II, uit Oherbourg, heeft ver teld, dat hij Donderdagmiddag met de hulp van zyn matroos bezig was netten uit te zetten. Hy had de motor van zijn vaartuig afgezet en in de middagstilte de zee was kalm leek het hem als hoorde hij roepen. Hy vestigde de aan dacht van zijn matroos op het geluid en klom toen in de mast. Op eenigen afstand zag hy hoofden boven het water uitste ken. De wakkere visscher liet onmiddel lijk zjjn netten, ter waarde van 4000 frank, in den steek en zette koers rttiar de drenkelingen. Het waren er zeven, die zich in twee groepen aan twee redding boeien vastklemden. Met de grootste moeite werden de uitgeputte mannen aan boord van de Yette geheschen. Drie van hen waren half bewusteloos en allen had den hevig van de koude geleden. Aan boord werden zy toen zoo goed mogelyk verwarmd door hun voeten tegen de motor van het vaartuig te plaatsen. Ten slotte zyn de zeven geredden behouden te Cherbourg binnengebracht. Een verkeerde manouvre de oorzaak van de ramp? Het bericht, volgens hetwelk op de plaats des onheils een telefoonboei van de duikboot „Promethée" gevonden is, is bevestigd. De hoop, dat misschien tóch nog een deel der bemanning in het scheepsruim zal blyken te zyn opgeslo ten, is echter zeer gering. Men neemt ^veeleer aan, dat de boei op het oogenblik van den ondergang van het schip door dién lid van de bemanning is losgewor- 'pen. n r&dio- prq0r&-mm& WOENSDAG 13 JULI. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzenidng. 10.00 VPRO. 6.00 On derwijsfonds Binnenvaart. 6.45—7.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedrijven: Trio John Brookhouse MacCarthy. VARA-too- neel o.l.v. W. v. Cappellen en Minny Erf- mann (voordracht). 12.001.45 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en grammofoonpl. 3.00 Pianorecital Jonkvrouwe E. Sickinghe. 3.30 Voor de kinderen. 5.30 Grammofoonpl. 6.00 Onderwijsfonds Binnenvaart. 6.30 Orgelspel Joh. Jong. 7.00 Causerie voor de TBC-bestrijding door I. Lessing. 7.15 Vervolg orgelspel. 7.45 „Op de Zelfmoordenaarsbrug" van Awert- schenko. (Groot Volkstooneel). 8.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. M.m.v. J. Hagenaar (marimba). O.a. Dreaming- Waltz, Joyce. 8.30 „Als de liefde sterft", blijspel van Awertschenko. (Groot Volkstooneel). 8.50 VARA-orkest (Vervolg). 9.10 A. M. de Jong: „Mijn Roemeensche reis. GD 9.30 Vervolg concert. O.a. Andante cantabile, Tschaikowsky. 10.00 .Wakker en Tropenduit". 10.15 Vervolg concert. O.a. The Phanton Brigade, Myddleton. 11.00 Vaz Dias. 11.1512.00 Grammofoonpl. Huizen, 296 M. Uitsl. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159-30 Grammofoonpl. 10.00 NCRV-dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.0012.00 Concert. M. F. Jurjaanz (harmo nium) en mej. A. Geest (sopraan). 12.152.00 Concert. Mevr. C. v. Ravenzwaay- Möllenkamp (zang), H. Harmann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello) en mevr. R. v. d. Horst-Bleekrode (piano). 2.30 Grammofoonpl. 3.00 Concert. Phia Berghout (harp), L. Oost- dam (fluit) en H. J. Berghout (cello). 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Concert. H. Hermann (iste viool), P. J. (2de viool), K. F. Borgers (cello) en mej. L. Lauenroth (piano). 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Carillonconcert uit Sneek door J. Nauta. 9.00 Causerie door Ds. P. N. Kruyswijk. 9.30—10.30 Zang door Hans Gruys (alt-mezzo) m.m.v. Felix de Nobel (piano), ca. 9.45 Vaz Dias. *1 10.0011.30 Grammofoonpk DONDERDAG 14 JULI. Hilversum, 1875 M. Uitsl. AVRO-uitzending. 8.00 Grammofoonpl. 9.00 AVRO-Kamer-orkest o.l.v. G. Hemmes. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Concert. H. v. Oss (bas-bariton), F. de Nobel (piano). 11.00 Mevr. R. Lotgering-Hillebrandt: Bowls en Ijs. 11.30 Vervolg concert. 12.002.30 AVRO-Klein-orkest o.l.v. N. Treep: In de pauze: Grammofoonpl. 2.30 Tom Koot: Het Nationala Padvinders kamp. 3-15 Cello-recital door Tom Wisse en v. d. Corput. M.m.v. J. Goverts (piano). 4.00 Ziekenuur. 5 00 Radiokinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5-30 Orgelconcert door Pierre Palla (Uit Sche- veningen) m.m.v. Alb. de Booy (zang). 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Grammofoonpl. 8.1510.30 AVRO-Concert door het Concert gebouworkest o.l.v. L. Schmidt. M.m.v. - Adele Kern (sipraan) en Marcel Wittrisch (tenor). Weensch programma. "O.a. Uit „Der Zigeunerbaron" en „Cagliostro", Strauss. In de pauze: Grammofoonpl. Hierna o.a. uit „Zigeunerliebe", Lehar en „Das Model', Suppé. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Grammofoonpl. 11.0012.00 Uit Grand Hotel Brittannia te Vlissingen: Schacht-Langers Orchestef m.m.v. Walter Schacht (refreinzang). Hilversum, 1875 M. 8.009.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.002.00 KRO, Hierna NCRV. 8.009.15 en 10.00 Grammofoonpl. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Grammofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.00 Handwerkcursus. 3003.30 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Ziekenuurtje. 5-00 Cursus Handenarbeid v. Jeugd. M.m.v. L. de Bij (muzikale illustratie). 6.45 Knipcursus. 7.00 Grammofoonpl. 7-45 Ned. Chr. Persbureau. 8.0010.30 Chr. Gem. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" o.l.v. A. Vranken. M.m.v. mevr C. v. Ravenzwaay-Möllenijimp (alt-mezzo), mej. C. Beenhakker (koorbegel.) en A. Franken soli-begel.). ca. 9.009.30 Declamatie door mevr. R. 'Arntz- De Jong. .ca. 10.00 Vaz Dias. "iö.30—-11.30 Grammgfopeftk Op verzoek van den minister van ma rine Leygues zyn de Italiaansche lichter- 9chepen „Artiglio" en Roetro", die beide werkzaam zün by de bergingswerkzaam heden van de goudschat van de „Egypt", onmiddellyk naar Cherbourg vertrokken. Het schynt met zekerheid vast te staan, dat de catastrofe te wüten is aan een ver keerde manoeuvre. Waarschynlyk zyn bü vergissing de ballastkamers met wa- j ter gevuld, waarop het noodzakelijker- i wyze moest zakken. Het bergingswerk. Naar Reuter uit Cherbourg meldt, wordt de ligging van de gezonken duik- i boot thans door vier boeien aangeduid. De twee bekende Italiaansche bergings vaartuigen Artiglio en Rostro zyn Zater dagochtend op de plaats des onheils aan gekomen. Een andere duikboot is nabij het wrak gedoken om met zyn microfoon de geluiden onder water op te vangen. Een nader bericht meldt, dat een dui ker van de Artiglio er ondanks de woe lige zee in is geslaagd het wrak te be- bereiken. Op zyn klopseinen kreeg hy geen antwoord. Aan het ministerie van marine is men nogal zwartgallig ten aanzien van de kansen tot lichting van het wrak. Het zal practisch maar twee uur per dag mo gelijk zyn nuttigen arbeid te verrichten, n.1. in de oogenblikken van dood tij, daar anders de vloed- en ebstroomen, die on geveer 7 myl per uur bedragen, te sterk zyn. Intusschen zou men toch gisteren met het bergingswerk beginnen en zyn uiterste best doen om het tot welslagen te brengen. Proeven ln de haven van Cher bourg. Ontstellende resultaten verkregen. De laatste hoop, dat zich aan boord van de gezonken duikboot „Prométhée" nog overlevenden zouden bevinden, is thans opgegeven. Op het verdere kloppen der duikers is geen antwoord gekomen en de commandant van de duikboot heeft thans de meening geuit, dat er zich reeds sinds vele uren geen levend wezen meer aan boord bevindt. Wanneer iemand zich nog in een afgeschoten gedeelte van de „Pro méthée" zou hebben opgehouden, zou hij na hoogstens twaalf uur gestikt zyn. De commandant geloofde niet aan een fou tieve manoeuvre als oorzaak van het on geluk, doch meende, dat een constructie fout het onheil had veroorzaakt. In een havenbassin van Cherbourg is daarop Zondag met een duikboot van het zelfde type als de „Prométhée", n.1. de „Archimède", onder dezelfde omstandig heden een gefingeerd ongeval geënsce neerd. Daarbij is het volgende gebleken. Om een duikboot als de „Prométhée" te doen duiken, laat men water-ballast toe- stroomen in het onderste deel van de boot. Dit geschiedt door schotten, die wor den geopend, zoodra een handle wordt overgehaald, welke werkt met onder druk staande olie. Om weer boven te komen wordt de handle teruggezet, waarop het water naar buiten wordt gedreven. Op de „Archimède" is nu beproefd of de olie circulatie niet door een kleine verkeerde manoeuvre of b.v. een toevalligen stoot de schotten in werking kan stellen en een plotseling onderduiken teweeg kan bren gen. Natuurlyk heeft men hierby alle voorzorgsmaatregelen genomen. Door aan een kleinen open en bloot gelegen schakelaar een duw te geven, zoo is gebleken, werd inderdaad de boot tot zinken gebracht en wel in precies den zelfden tyd, waarin de „Prométhée" vol gens den commandant gezonken is, n.1. 30 seconden. Het lot van alle booten van het type van de „Prométhée", 25 in ge tal, staat dus voortdurend bloot aan de minste vergissing. Deze ernstige con structiefout zal natuurlyk tot ingrijpende technische wyzigingen aanleiding geven. Naar eerst thans bekend wordt, heeft nog een andere Fransche duikboot, de „Marsouin", voor eenige dagen by vloot- manoeuvres voor Saloniki byna een ern stig ongeluk gehad by een botsing met een Grieksche stoomboot. De boot werd zwaar beschadigd, doch kon nog blijven dryven. Het schip vol water gelcopen.' De Matin verneemt uit Cherbourg, dat de duiker van de Artiglio, die het wrak van de Prométhé heeft bereikt, heeft vastgesteld, dat twee luiken van het schip nog open stonden, zoodat het geheele vaartuig vol water moet staan. Vermoe delijk heeft men de schotten niet kunnen sluiten, aangezien het schip in 80seconden is gezonken. In een van de geopende luiken heeft de duiker het lyk van een van de leden van de bemanning gezien. De marine-autoriteiten deelen mede, dat het byna onmogelyk zal zijn het schip te lichten of vlot te maken. EEN ENRSTIG SPOORWEGONGELUK Op de lün Konstantinopel Angora. Wolff meldt uit Konstantinopel (Istam- boel) dat by Eski Sjehir, op de lyn Kon stantinopelAngora een passagierstrein is ontspoord. Hierby zyn tien menschen gedood. Vele slachtoffers te Berlijn. Zondagmorgen tegen 9 uur heeft aan boord van een pleiziervaartuig der reederü Roloff een ernstig ongeluk plaats gehad. Op het schip dat aan de Caprivi-brug had aangelegd, om passagiers op te nemen voor een tocht naar den Havel-See, ont plofte door tot nu toe nog onbekende oor zaak de stoomketel. Van de negentig passagiers, die zich aan boord bevonden, werden 35 gewond, o.w. 14 ernstig. De stoker werd zoo ern stig gekwetst, dat hy spoedig na aan komst in het ziekenhuis overleed. Van de ernstig gewonden zyn intusschen nog drie overleden. Reeds drie minuten na het ongeluk was brandweerauto op de plaats des on- ;s aanwezig, zoodat den gewonden di- bulp kon worden geboden. Brandweer 1 en politie brachten de gewonden aan land en vervoerden hen naar het zich in de na- byhedd bevindende ziekenhuis en de eerste hulpposten. 14 Gewonden moeeten in het 'ziekenhuis worden opgenomen. De overi gen konden huiswaarts keeren. UITVAART VAN EX-KONING MANUEL. Sobere plechtigheid Het stoffelijk overschot van ex-kouing Manuel is Zaterdag in grooten eenvoud van Fulwel Park, zyn huis te Twincken- ham, waar hy het grootste gedeelte van zijn ballingschap heeft gewoond, naar Weybridge overgebracht, in afwachting van de definitieve byzetting in Portugal. Het rust nu in den familiegrafkelder in de Roomsch-Katholieke kerk te Wey bridge, naast dat van den graaf en de gravin van Parijs, Manuels grootouders. Een plechtigheid bü de Rotter- damsche Droogdok-Maatschappij. Gistermorgen is van een van de hellingen van de Rutterdamsche Droogdok-Maatschappij de onderzeeboot KXIV, welke in aanbouw is voor het departement van defensie, te water gelaten, nadat mevr. A. M. Schorer-Dyckmeester de doop plechtigheid ha dverricht. Bij deze plechtigheid waren o.a. tegenwoordig vice-admiraal )hr. G. L. Schorer, chef van de afdeeling materiaal, schout bij-nacht J. de Graaff, chef van de marine-staf, jhr. ir. M. Rappard, directeur van de afdeeling scheepsbouw van het departement van defensie, kolonel A. C. v. d. Haagen, inspecteur van den marine-stoomvaartdienst en vele marine-officieren. Mevr. Schorer kreeg bloemen. Off. van adm. ie kl. der zeemacht J. Not- trot, die bestemd is voor den dienst in Oost- Indië, zal 20 dezer met de Chr. Huygens daar heen vertrekken. Off. van den M.S.D. 2e kl. W. van Leeu wen Hermanuszn. wordt 20 Juli ter beschik king gesteld. Door den Minister van Defensie is aan den Commandant der Marine te Willemsoord het navolgende ter kennis gebracht: dat aangezien het aantal zeeofficieren thans voldoende is om in de eischen van den dienst te voorzien het niet noodig is, het verlaten van den zeedienst door jeugdige zeeofficieren, voor zoover art. (i)b. der Bevorderingswet voor de Zeemacht 1902 daartoe de gelegenheid biedt tegen te gaan. Dienovereenkomstig zal op aanvragen om ontslag van die zeeofficieren, die hun tienjarig dienstverband nog niet hebben volbracht, gunstig geadviseert worden, mits zij de ver schuldigde opleidingskosten bij ontslag aan het Rijk terugbetalen en niet voordat in hunne vervanging is voorzien. Eveneens kunnen verzoeken van zeeofficie ren om vergunning tot het waarnemen van betrekkingen buiten het zeewezen als bedoeld in art. 23 der Bevorderingswet voor de Zee macht 1902, alsook verzoeken om wegens studiebelangen op nonactiviteit buiten be zwaar van den lande te worden gesteld, in gunstige overweging worden genomen. CATECHISATIES. De Schout-bij-Nacht, Commandant der Ma- rine te Willemsoord, brengt ter kennis, dat I de cathechisaties aan militairen der zeemacht, gegeven door de predikanten H. A. Enklaar voor de Vrijzinnigen en R. Hoek voor de Orthodoxen, zullen worden ghouden tot en met Vrijdag 15 Juli e.k., waarna de vacantie ingaat, tot den eersten Vrijdag in Septem ber a.s. Opgave van officieren en schepelingen, die zijn aangewezen om naar Nederland terug te keeren. 29 Juni '32 per Joh. van Oldenbarnevelt van Tandjong-Priok: Matroos 2e kl. G. Walboom. 6 Juli '32 pe#r Dempo van Tandjong-Priokt Luit. ter zee ie kl. J. W. A. A. Heijdt. 20 Juli '32 per P. C. Hooft van Tandjong- Priok: Off. van den M.S.D. 2e kl. A. S. Faber. 27 Juli '32 per Sibajak van Tandjong-Priok: Lut. ter zee ie kl. S. Woldringh, id. 2e kl. F. J. A. Knoops, off. van den M.S.D. 2e kl. J. v. d. Wiele. 10 Aug.: '32 per Marnix v. St. Aldegonde van Tandjong-Priok: Luit. ter zee 2c kl. A. R. Kies, idem L. J. v. d. Veen, idem K. G. Tiel, idem R. Hofstra, off.-vlieger 2e kl. D. Barends. 17 Aug. '32 per Baloeran van Tandjong- Priok: Luit. ter zee 2e kl. B. A. W. Beijer, idem S. de Waal, idem J. C. Jurrjens, idem A. P. Smitt, idem J. v. d. Wateren, idem C. L. J. F.: Douw v. d. Krap, schipper R. C. v. d. Bosch, majoor-schrijver H. C. F. v. Seventer, idem E. J. v. Ewijk, maj.-machinist J. Z. J. Haze- broek, serg.-konst. W. F. de Klijne, serg.- vl.m. (H) H. Enting. 31 Aug. '32 per Chr. Huijgens van Tandjong- Priok: Majoor-macht. W. Lugten. Opgave van schepelingen, wier aanwijzing om den 20en Juli '32 per mailschip P. C. Hooft naar Nederland terug te keeren, is ingetrok ken: Korp.-macht. J. H. Pfaltzgraff. Ondervolgende mariniers 3e kl. werden 1 Juli '32 bevorderd tot marn. 2e kl.: J. C. Vermeulen, F. Vinke, J. C. Kip, A. Poortvliet, P. J. Nicnhoff, F. H. Steenhagen, K. Verwoerd, J. H. Strater, H. A. M. Nijssen, K. Sohroevers, J. H. Nijhuis, N. A. Ezechiels. 1 Aug.: 25 Aug.: 20 Aug.: 24 id. H 31 Aug.: I Sept.: 3 Sept: 7 Sept.: 13 Sept.: 15 Sept.: Ontslag. schipper A. Kooreman. mil. werkman R. Rieuwers. maj.-torp.mr. W. F. Katoen. J. van Trotsenburg. serg.-vltmr. M G. Vermeulen, adj.-o.off. der mars. P. T. Rothuis, opper-monteur I. Voorbrood, opper-schipper C. Vermeulen, opper-z.verpl. M. H. Smelt, majoor-torp.mr. P. J. Groenenberg OOST-INDIE. Overgeplaatst: van Hr. Ms. Java naa. I^r, Ms. Sumatra de hoofdoff. van den Ml 2e kl. E. I. J. Nandorff en belast functie van chef M.K.; van Hr. Ms. Sumat™ naar de marinekazerne Oedjoeng, de off. va den M.S.D. der ie kl. T. Talboo. naa. Hr> I.S.D. .ti met de

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7