VERKOOPT UITS Rijk en geen geld. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buiienlandsch overzicht. Nr. 7144. EERSTE BLAD DONDERDAG 14 JULI 1932 60ste JAARGANG De overeenkomst te Lausanne. - Geknoei achter de!^f gewJTïanT geUikSvan schermen - De kwestie van de schuld aan den oor- rechten in het ontwapeningsvraagstuk te T-\ r i iGenève resultaten zullen kunnen worden log. - De ontwapeningsconferentie. - De acht kleinebereikt., die in het belang van de Duit- Staten dienen hun wenschen in. j sche natie onder alle omstandigheden Voorloopig geen herstel van den gouden standaard. De tarieven op lersche goederen. De Dempo uit Priok vertrokken FEUILLETON HEL COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos. 4ct.fr.p.p. 6et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. log voor Duitschland en Europa defini- itief wordt afgesloten, De kanselier gaf uiting aan zijn over- bereikt moeten worden. Het is duidelijk, dat het resultaat van Lausanne, dat in De overeenkomst te Lausanne, die met zoo groot gejuich was begroet schijnt toch niet te brengen, wat men ervan ver wacht had. Althans, het resultaat van de conferentie, zou met eenig voorbehoud zijn en afhankelijk worden gesteld van de houding van Amerika tegenover zijn schuldenaren. Of er moeten booze tongen zijn, die roet in het eten willen gooien en er nu het praatje van het z.g. gentle mens agreement hebben rondgestrooid. Dat lijkt evenwel een beetje onwaar schijnlijk en wö gelooven dat de zaak niet heelemaal pluis is en er dus te vroeg gejuicht is over het resultaat van Lau- saiiné, dat dan in werkelijkheid nog geen resultaat zou zijn! Het Handelsblad schrijft onder het hoofd „De overeenkomst achter de scher men" o.m.: Het is een zonderlinge en vrij onver kwikkelijke geschiedenis met het z.g. gentlemens-agreement, dat te Lausanne naast de eigenlijke overeenkomst tot stand moet zijn gekomen, echter niet da delijk ronduit is gepubliceerd, doch thans is bekend geworden Herriot steunde er op, toen hij Zondag te Parijs tegen over journalisten deed uitkomen, dat Frankrijks positie in laatste instantie aan alte kanten gedekt is, zoodat men zich niet ongerust behoeft te maken. Officieel wordt de onderteekening van zulk een half-geheime regeling ontkend, maar het blijkt nu toch wel uit verschil lende persuitingen, dat er wel degelijk een soort particuliere afspraak moet be staan tusschen de Europeesche schuld- eischers om het verdrag van Lausanne niet te ratificeeren alvorens zekerheid is verkregen over een bevredigende rege ling met Amerika over de oorlogsschul den. Zij het dan ook niet officieel, zoo is er dus toch weer indirect verband gelegd tusschen herstel- en algemeen schulden probleem. Door deze min of meer achter- baksChe politieke manoeuvre wordt de groote beteekenis van het verdrag van Lausanne, welke juist gelegen was in en scheiding van beide quaesties, zoodat de regeling der herstelschulden niet ver der afhankelijk zou blijven van altijd weer nieuwe gebeurtenissen in de toe komst, waardoor men nooit uit den fata len cirkel kwam, aanmerkelijk verkleind. De gesloten overeenkomst wordt op die manier een wassen neus, omdat men 1 alle bladen der wereld als een streep er in Amerika weinig voor voelt Europa de oorlogsschulden kwijt te schelden. onder het hoofdstuk van den oorlog en als het begin van een nieuw tijdperk wordt erkend, in Duitschland door de politieke behoeften van de verkiezings campagne aan allerlei scheeve voorstel lingen bloot staat. De kwestie van de schuld aan den oor- j log, die na 14 jaar nog steeds niet uitge- vochten is en die Duitschland eigenlijk j niet langer wenscht te dragen, zal ook ontwapeningsconferentie gaat ook zeker nog opgelost moeten worden, voor- j stniekens haar gang. De publieke aan- dat het zoozeer geschokte vertrouwen, ^acht is er een weinig van afgeleid door weer eenigszins hersteld kan worden. j gebeurtenissen te Lausanne. Doch nu De Duitsc-he rijkskanselier, von Papen, za] Genève weer meer in de belangstel- heeft deze schuldenkwestie ook aange-'w komen te staan, jammer dus dat de roerd in een conferenite, die hij met de heeren er aan denken met vacantie te pers heeft gehad, om het- resultaat van gaan Men schoot niets 0p en vindt het de conferentie te Lausanne uiteen te beter nu maar eerst eens naar huis te Z€tten. gaan om daar weer wat orde op zaken te Von Papen zei dan o.m.: stellen en dan straks de boom voort te Natuurlijk ben ik met u van meening, zetten, dat de kwestie van de schuld aan den De groep van acht kleine staten, waar oorlog op grond van het historisch on- toe ook Nederland behoort, heeft nu derzoek reeds zoover gevorderd is, dat Dinsdag haar gemeenschappelijke wen- zii voor ons in absoluut positieven zin is schen inzake de slotresolutie der ontwa- beslist. peningsconferentie (alvorens deze dus Ofschoon artikel 231 feitelijk slechts met vacantine gaat) aan Benesj, den rap- kan worden tenietgedaan door een her- porteur der algemeene commissie, over roeping van de zijde der mogendheden van Versailles, zou toch al een belang rijke stap zijn gedaan, als dit artikel tege lijk met deel 3 als geschrapt zou worden beschouwd, gelijk ons door een reeks van landen werd toegezegd. Men weet op welke hindernissen dit op het laatste oogenblik is gestuit. Voor ons is met het vervallen van deel 8 ook dit artikel ge annuleerd. In elk geval is in Lausanne toch bereikt, dat een der grootste mo gendheden, waarmede wij onderhandeld hebben, herhaaldelijk en ondubbelzinnig de juistheid van het Duitsche standpunt heeft erkend. Ik kan den inhoud van mijn bespreking met MacDonald niet aan de openbaar heid prijsgeven, maar gij zult uit MacDo- nalds sluitingsrede en zijn beroep op de Fransche regeering begrepen hebben hoever de erkenning en de wil om de schuldigverklaring van Duitschland uit den weg te ruimen zijn gevorderd. Ik vestig uw aandacht op de passage in MacDonalds rede, waarin hij opmerkt, dat alle volken er naar moeten streven een moreele situatie te scheppen, waar door het politieke hoofdstuk van den oor- handigd. De kleinere staten geven hier door opnieuw te kennen, dat zij bezwaar maken tegen de vage resolutie en dat zij besluiten der conferentie verwachten om trent de volgende punten: In een algeheel verbod van luchtbom bardementen, afschaffing van vliegtuigen die een bepaald gewicht te boven gaan, verbod van vooroefening en het nemen van maatregelen om het gebruik van bur gerlijke vliegtuigen voor militaire doel einden te voorkomen; 2o. afschaffing van zware tanks en van zware verplaatsbare artillerie. De kleinere mogendheden doen hierbij een concessie aan het Fransche en Britsche standpunt door lichte tanks bui ten beschouwing te laten; 3o. afschaffing en verbod van voorbereiding voor den chemischen en bacteriologischen oorlog; 4o. instelling van een permanent controle orgaan, zooals voorzien in het ontwerp- conventie te Londen; 5o. regeling van den handel in wapens en van de particuliere en staatswapenfabricage; 6o. aanbevolen wordt, dat de mogendheden, die tot het verdrag van Washington en Londen zijn toegetreden, onderling haar besprekingen zullen voortzetten. DE PAUS EN LAUSANNE. Pius XI heeft in een toespraak, Zondag bij een zaligspreking gehouden, verklaard, dat hij op dezen dag het gevoel zou hebben in zijn taak tekort te zijn ge schoten, als hij niet Gods goedheid zou danken voor het eerste gloren van betere dagen, dat thans den duisteren horizont schijnt te verlichten. Men moet doorgaan met het gebed, dat met te meer vertrou wen wordt uitgesproken hoe meer Gods goedheid de gebeden schijnt te verhooren. TURKIJE TREEDT TOE TOT DEN VOLKENBOND. De Turksche Kamer heeft zich Zater dag met de kwestie in zake de toetre ding tot den Volkenbond beziggehouden. De minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Tewefik Roesjdi Bey, zette in een lange redevoering den door de uitnoo- diging van den Volkenbond geschapen toestand uiteefi en legde de Kanier het antwoord van de Turksche regeering aan het secretariaat van den Volkenbond, volgens hetwelk Turkije bereid is tot den Volkenbond toe te treden, voor. De Kamer keurde onder applaus het ant woord der regeering goed en ging ver volgens tot 1 November uiteen. GEEN ALGEMEENE STAKING IN BELGIË. Besluit van socialistisch partij bestuur. De algemeene raad der socialistische party en het nationaal comité der socia listische vakbonden, die Dinsdag bijeen- kwamen, teneinde de eventualiteit eener algemeene staking onder de oogen te zien, hebben deze mogelijkheid verwor pen. Besloten werd de arbeiders in de an dere deelen des lands aan het werk te doen blijven; de arbeiders mogen zich niet bij eventueele stakingen aansluiten, dan nadat daartoe instructie is gegeven op de vergaderingen der vakbonden. De vergadering sloot zich geheel aan by de eischen der arbeiders. HET NIEUWSTE BOMBARDEERVLIEGTUIG. Het nieuwste wapen van de Engelsche "luchtvaart, een bommenwerper die tevens torpedo's kan schieten en het onderstel van een watervliegtuig bezit, heeft giste ren een proeftocht gedaan, die volkomen geslaagd is. Het vliegtuig is voorzien van zes motoren ieder van 920 kg, het heeft 10 man bezetting, en het weegt meer dan 31.000 kg. Het heetf opvouwbare gondels voor eventueele redding der bemanning by gevaar. <9 NOORWEGEN BEZET NIEUW GEBIED VAN O.-GROENLAND. Het Noorsche telegraafbureau meldt, dat de Noorsche regeering het gebied van Oost-Groenland tusschen 63° 40' en 60° 30' N.B. heeft bezet. In antwoord op vragen nopens de be teekenis van het besluit van de bank van internationale betalingen nopens den gouden stadaard, dat men heeft aange troffen onder de laatste berichten in ons vorig nummer, heeft minister Neville Chamberlain Dinsdag in het Lagerhuis gezegd, dat de regeering niet voorne mens is thans, tijdens het komende parle mentaire reces, of in den eerstkomenden tyd tot den gouden standaard terug te keeren. Van heden af 20 pet. op vleeseh en vetten. Een verordening van het departement van de schatkist bepaalt, dat van 14 Juli af invoerrechten van 20 percent ad valo- rem zullen worden geheven van den in voer uit den Ierschen Vrijstaat van leven de dieren, al dan niet voor de slacht be stemd, van boter, eieren, room, spek (bacon), varkensvleesch, gevogelte, wild en andere verdere soorten vleeseh. De Lloyd-boot Dinsdagochtend vertrokken. Tegemoetkoming aan Landsreizigers. Bekorting van het oponthoud te Sabang. Aneta meldt uit Batavia: De „Dempo" van de Rotterdamsche Lloyd is Dinsdagmorgen om negen uur plaatselyken tyd van Tandjong-Priok ver trokken naar Rotterdam. Het hoofdbestuur van het N.I.O.G, heeft den Gouverneur-Generaal by rekest verzocht de uit Batavia afkomstige pas sagiers evenals de andere passagiers- landsreizigers in aanmerking te laten komen voor daggelden. Het N.I.O.G. en het V.V.O. verzochten het kantoor van het Reiswezen om de reizigers, welke nu reeds in aanmerking komen voor deze daggelden, toe te staan by daartoe geble ken noodzaak voorschot op te nemen op, de in Nederland uit te betalen delegatie. Het kantoor voor het Reiswezen deed toezegging elk redelijk gegrond verzoek zooveel mogelijk in te willigen. De voor de „Dempo" bestemde lading uit Sabang wordt per „Kertosono" naar Belawan verscheept, zoodat de „Dempo" in de baai van Sabang zal ankeren uit sluitend voor het overnemen van passa giers en post. DE REIS VAN DE KONINGIN EN DE PRINSES. Omtrent het verblijf van de Koningin en Prinses-Juliana te Schierke in den Harz wordt gemeld, dat het voortdurend' door mooi weer begunstigd is geweest. H. M. en H. K. H. hebben dan ook tal rijke auto- en wandeltochten gemaakt. Be zocht werden de Hermannshöhle by Rü- beland en aan het slot "Stolberg, by het dorp van dien naam. De Koningin werd daar ontvangen door den prins Stolberg Stolberg en diens familie. Deze leidde Hare Majesteit door het fraaie stamslot van Juliana van Stolberg. Het ligt in het voornemen van H. M. nog voor een kort verblyf naar Zwitser land te gaan. HET RAPPORT-WELTER. Spoedvergadering R.K. Partij raad. De Partijraad van de roomsch-katho- lieke Staatsparty is Maandag, naar de „Avondpost" meldt, te Utrecht in spoed vergadering bijeengekomen ter bespre king van het rapport-Welter. door 19) Bliss hield meteen met rinkelen op. Een halve crown was het minimum be drag, dat hy bü Smithson moest storten. „Ik weet nog niet," zeide hij toen aar zelend, „Smithson stuurt je op de meest onmogelijke baantjes af. Ik dacht er eigenlijk over om maar eens rond te loo- en en hier een daar mijn geluk te pro eeren." „Bent u al eens naar een van die ar beidsbeurzen geweest?" vroeg Mrs. Heath. „Daar brengt u me op een idee ant woordde Bliss, terwijl hy naar zy hoed greep. „Dat spaart me meteen Smithson uit." Fluitend liep hy de trap af, maar toen hy beneden by de straatdeur kwam leek het wel, alsof zelfg dat kleine vertoon van opgewektheid hem te zwaar viel. Hy had een gevoel alsof zyn leven in 't vervolg niets anders zou zyn dan een opeenvol ging van hopeloos moeilijke dagen. Zyn omgeving leek hem eiken dag onverdra- r v i i5 de0]" haar grauwe, kleurlooze leelljkheid. Zyn nervositeit was, merk waardig genoeg, byna geheel verdwenen, maar daarvoor in de plaats waren nu «ogenblikken van groote lichamelijke «wakte gekomen. Op zulke zwakke mo menten leek hem de eindelooze ry van dagen, die nog doorgeworsteld moesten worden, iets onoverkomelijks toe.... Dien ochtend ging hy de dicihtst bij- zijnde arbeidsbeurs binnen en na een paar minuten kwam hy er weer uit met een adres in zyn hand en een concurrent vlak achter zich aan. Gelukkig bleek de aan trekkingskracht van een opstootje te sterk voor zyn medesollicitant, zoodat Bliss het geluk had het kleine groenten- winkeltje alleen te bereiken, waar hy ont vangen werd door een groote slordige vrouw, aan wie men kon zien, dat zy vroe ger knap geweest was, maar wier laatste restje bekoorlijkheid niet bepaald werd verhoogd door haar onsmakelijke, hope loos-slordige kleeding. Toen Bliss binnen kwam was ze juist bezig een zak met aardappelen open te maken. Toen ze iemand hooide binnenkomen, liet ze den zak met aardappelen terugvallen en richtte zich, even hijgend, op. „Wat mot u?" vroeg ze. „Bent u Mrs. Mott?" vroeg Bliss aar zelend, „ik ben door de arbeidsbeurs hiernaartoe gestuurd." De vrouw ging iets rechterop staan, plantte haar armen in haar zy en bekeek hem van onder tot boven. „Ja, je bent hier terecht by mrs. Mott," zeide ze, toen haar inspectie afgeloopen was, „maar jy bevalt me niet erg. Je. lijkt niet veel in je knuisten te hebben; ik geloof van me leven niet, dat je zoo'n zak aardappelen zou kunnen tillen." „Mijn lichaamskracht zal u heusch wel meevallen," stelde Bliss haar gerust. „En ik kan rijden, wat, als ik me goed herin ner, een van uw voorwaarden was Hjj was een paar dagen buiten werk en zyn kleeding, welke zijn vrienden in Piccadilly zou hebben doen verstijven van schrik, was buitengewoon netjes voor Poplar. „Naar je uiterlijk te oordeelen ben je niet bepaald geknipt voor dit baantje," zeide mrs. Mott ontevreden. „Er is meer te doen, dan rondrijden en gekheid maken met de dienstmeisjes." „Tot myn spijt ben ik yog niet in een dergelijke betrekking geweest," ant woordde Bliss, „maar als u me wilt zeggen wat ik doen moet, dan zult u zien, dat ik wel mee zal vallen. In elk geval beloof ik u, dat ik mijn tyd niet zoek zal brengen met. met wat u zooeven gezegd hebt." „Waar ben je 't laatst geweest?" vroeg de dame achter de toonbank, terwijl ze zich omdraaide om een roode kool iets beter te leggen en meteen van de gele genheid gebruik maakte om een rijtje on willige knoopen vast te maken. „Portier by een zekeren mijnheer Cockeril," antwoordde Bliss. „Nou dan zal je het hier minder mak kelijk hebben,' zei mrs. Mott, met een voldaan gezicht. „Twee keer in de week mot je al om drie uur op, anders ben je niet op tyd in Covent Garden." „Ik ben dikwijls om drie uur in Covent Garden geweest," antwoordde Bliss, met verdacht schitterende oogen. Weer bekeek ze hem van onder tot boven, terwijl ze al dien tijd vergeefsche moeite deed om er zoo norsch en zakelijk mogelijk uit te zien. „Misschien val je me wel mee," zeide ze twijfelend. „Je moet weten, ik zit er leelyk mee in. Me man is der vandoor ge gaan zonder een woord te zeggen, de smeerlap. En nou komt de heele duvel- sche boel op mijn neer, ik mot 't paard te eten geven, ik mot alles alleen doen." „In elk geval kom ik dat even voor u doen, of u me neemt of niet," antwoord de Bliss galant. „Hoeveel loon moet je hebben?" vroeg de vrouw. Bliss aarzelde even met zijn antwoord. „Wat had u gedacht?" zeide hy toen. „Achter in de loods ken je slapen," was het antwoord, ,,'t Is wel een tochtgat, maar as 't koud wordt, heb ik misschien wel een plaasie voor je in huis. En dan om twaalf uur middag-eten. Meer ken ik niet beloven, maar as der 's avonds een happie warm eten over is, kan je mee eten. En vijftien shilling in de week. „Ik wil het heel graag probeeren," zei de Bliss, terwijl hij de straat opkeek om te zien of zijn concurrent al in zicht was. „Ik heb dat soort werk nog nooit gedaan, maar ik zal mijn best doen." Mrs. Mott knikte. „Ga dan maar met me mee," zeide ze kortaf, terwijl ze een gedeelte van de toonbank openklapte. „Je kan zoo door het huis ook naar de loods komen. Als je nu begint met 't paard eten te geven, en dan mot je een vracht aardappelen weg brengen naar Mill End Road, maar ze motten eerst nog uitgezocht worden." Achter de toonbank om kwam Bliss in een buitengewoon smerige kamer, waar de onsmakelijk uitziende restjes van den vorigen maaltijd en een bierkruik, die voor driekwart leeg was, nog op tafel stonden. Na even aarzelen vroeg mrs. Mott: „Heb je trek in een glasie bier?" Voorzichtig schonk ze het overgescho ten bier in twee glazen, gaf Bliss het eene, en was klaarblijkelijk zeer gestreeld door de manier, waarop Bliss op haar gezondheid dronk. ,,'s Jonge, 's jonge," zeide ze neerslach tig, „ik ben bang, dat dit werk niets voor jou is. De kerels, met wie je te maken hebt zijn allesbehalve gemakkelijk en als je niet met ze kan opschieten, zyn ze da delijk met hun vuisten klaar. Ik ben der meer dan beu van en ik kan niet anders zeggen, dan dat het een mensch bepaald goed doet, om eens iemand om je heen ïe hebben, die nou niet altijd vechten en drinken wil. Me kerel was een van de ergste slampampers, die er bestond. Deze kant op." Door een vieze, vervuilde keuken kwa men ze op een binnenplaatsje, dat aan de andere zijde werd afgesloten door een vervallen schuurtje. „Daar in het schuurtje staat 'n paard, en daar ligt ook 't voer," vertelde ze hem, ,,'n tuig en de kar zal je vanzelf wel zien. Als je 't beest nou voert, dan zal ik on derwijl de aardappelen uitzoeken." Nadat Bliss het paard, een neerslach tig uitziende hit, te eten had gegeven, begon hij het met een ijver, een betere zaak waardig, te roskammen. Toen hij na een half uur hard werken toevallig op keek, ontmoette hij den blik van zijn nieuwe „patroon", die, over de onder deur geleund, aandachtig en, om eerlijk te zijn, met een tikje sarcasme, naar zijn ijver stond te kijken. „Handiger dan ik dacht," zeide ze neer buigend. „Als je nog een kwartier met kammen doorgaat, weet 't beest zich geen raad van trotsigheid." Bü die woorden hield Bliss op en legde den roskam weg. „Zoek je ergens naar?" vroeg ze. „Ja, ik zoek naar een kraan en een stukje zeep," antwoordde Bliss, „ik zou me graag even willen wasschen." „Waarom moet je je midden op den dag wasschen?" vroeg ze achterdochtig. Een oogenbik stond Bliss haar sprake loos van verbazing aan te kijken. Op zoo'n vraag was geen antwoord mogelijk. Mrs. Mott nam haar armen van de on derdeur en schoof den grendel met een klik op zij. „Der is een kraan in de keuken," zeide ze uiterst beleefd, „als mijnheer even hier wil komen, dan zal ik het hem laten zien. Pas op, dat je je schoentjes niet vuil maakt. Mot mijnheer zijn haar ook soms kammen?" Bliss schoot in een lach. „Laat ik maar eerst den hit even in spannen," zeide hij toen. ,,'t Komt er ook eigenlijk niets op aan; maar de.quaestie is, mijn laatste patroon was nogal kiesch- keurig." „De schrik zit me der nog van in mijn beenen," verklaarde Mrs. Mott, terwijl ze langs de sluiting van haar japon voelde, op jacht naar een lossen knoop. „Zorg jij ér nu maar voor, dat de kar bij de voordeur komt, dan zal ik je helpen op laden." Bliss deed wat hem gezegd was. Bin nen het half uur was de kar opgeladen. Toen ging Mrs. Mott hijgend in de deur opening staan en haalde op een niet na der te omschrijven manier, een kleine leeren portemennaie te voorschijn. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1