AMSTERDAMSCHE k 1 BRIEVEN begint te worden, komt de geslagen room er doorheen, evenals de verschil lende vruchten, waarvan we b.v. 250 of 300 gram tezamen nemen; aalbessen, ontpitte kersen, aardbeien, frambozen, die wij voorzichtig door de pudding massa heen roeren, die in een goed ge sloten vorm is overgebracht en in het ijs gezet wordt om te bevriezen. Bij het opdienen kan de ijspudding naar verkiezing nog gegarneerd wor den met slagroom en kersjes. We pre senteeren er wafeltjes bij. Redactie „Onze Keuken", Hofzichtlaan 4, Den Haag. Slank makende middagjapon ook voor gezette figuren. (No. 7405), Deze japon van gewerkte stof kan zoowel van wollen georgette als van mouseline of kunstzijde gemaakt wor den; de ruimte aan de schouders wordt door smalle plooitjes aan de binnen zijde weggewerkt, ter-wijl de overtollige ruimte aan de taille ingehaald en ver deeld wordt, totdat de wijdte van het aansluitende heupstuk is verkregen en dit daarna aan elkander gestikt wordt; hét heupstuk wordt op de klokrok ge stikt; de revers en het vest zijn van effen soepele crêpe of zijde, terwijl twee knoppen op het vest als garnee ring dienen; de mouw is vrij glad, doch heeft boven den pols eenige ruimte, waardoor als hét ware een gladde man chet gevormd wordt. W05 Deze japon met effen revers kan zoo wel door slanke als door meer gezette figuren gedragen worden; de schuine punt van het heupstuk, alsmede de vrij breede effen revers, kleeden af. Heel aardig is het japonnetje voor slanke figuren ven effen stof en vest en revers van een gekleurde streep, zooals men die tegenwoordig in moderne tinten voor garneering ziet dragen. Geschikt voor maten tot en met 50. Patronen verkrijgbaar voor 0.58. Jakje, ook voor zwaardere figuren. (No. 120). Ook de meer gezette dames vinden het heel vaak gemakkelijk eens een klein manteltje voor de koudere dagen te hebben. Het model, dat wij geven, kleedt zeer af door de breede revers, die vanaf de schoudernaad tot op taillehoogte reiken. Om het middel wordt een smalle ceintuur gedragen met fantasiegesp. terwijl het gedeelte der voorpanden onder de taille met kleine knoopjes sluit. Het jakje kan van gevorkte stof ge maakt en met effen biezen langs de revers gegarneerd worden, maar is voor gezette figuren te verkiezen van effen dunne wollen georgette of maro- cain of wel van zomerfluweel, waarby de revers met tres omboord kunnen worden. Geschikt voor de maten 46—oO. Benoodigd stofbreedte indien de stof 1.30 m is, 1 x de hoogte en 1 x de leng te der mouwen; bij een breedte van 100 cm is 2 x de hoogte en 1 x de mouw lengte noodig. Prijs van het patroon 0.58. VOOR ONZE KLEINTJES. Jurk, mantel en muts. (No. 155). Hoe lijkt u dit schattige geheel voor uw baby's? Ik geloof, dat menig jong moedertje, ja zelfs grootmoeders, aan het werk gaan, om dit allerliefste stel letje te maken. Hoe vindt u het van batist met een klein gewerkt nopje of met een open bloemetje? Schattig niet? Het jurkje heeft een ruim onderstuk, dat tusschen een dubbel pasje gerim peld wordt, dus heel eenvoudig en als afwerking een smal ingehaald valen- ?iene kantje om pas en armsgat en twee kantjes aan de onderzijde. Het laatste zouden wij niet voor de heele kleintjes aanraden, maar alleen voor de kindertjes, die al loopen. De mantel, die erbij hoort, is heel eenvoudig en heeft om den buitenkant, het kraagje en de manchet eveneens een valenciene kantje als afwerking, terwijl het mutsje een klein dubbel bol letje heeft, waartusschen de overtollige ruimte wordt gerimpeld. Tenslotte nog een klein slabbetje van dubbele stof, vindt u dit niet practisch? Het wordt eveneens dubbel gewerkt en met een kantje gegarneerd, sluit achter' met een knoop en lusje en wordt ten over vloede .nog onder de armpjes door vast- gestrikt. Wij gelooven, dat baby op deze wijze gekleed wel moeders trots zal zijn, vooral, wanneer dit lieve geheel eigen werk is. Deze stelletjes zijn geschikt voor on ze kleinen tot twee jaar. Patronen verkrijgbaar voor 0.58. Reis-seizocn. Ik zal me wel wachten in deze simpele hoofdstedelijke kroniek aan de hoogere'poli tiek te gaan doen. En als ik-dit'keer, om te beginnen, het onlangs verschenen bezuini gingsrapport-Weiter te berde breng, doe ik dat dan ook niet teneinde diepgaande pro- of contrabeschoüwingen te gaan houden, maar uitsluitend en alleen om er op te wijzen, dat vergaderingen, acties en demonstraties die naar aanleiding van dit rapport belegd en be raamd worden en waartoe de massa reeds door middel van de bekende trottoir- en straatbeschildering wordt opgewekt, in dezen tijd zeker geen overweldigenden toeloop zul len krijgen. Het is, nu ook de schoolvacantie is ingetreden een slechten tijd voor welke actie dan ook; alleen de reis- en de zomer sportactie viert hoogtij. Niet meer, als vroe ger, uitsluitend onder de beter-gesitueerde lagen der bevolking, maar in alle lagen. Nog niet zoo heel veel jaren geleden was het alleen in de salons en woonkamers van de Willemsparkweg en in de bocht van de Hee rengracht, dat de conversatie, zoo tegen de vacantieweken over den Rijn, Zwitserland, de Harz, Beieren, en dergelijke geliefde lucht en andere kuuroorden begon te loopen. Tegen woordig gaan ook om dezen tijd, dank zij de motor, de vele reisvereenigingen en de elkaar zwaar beconcurreerende autocars, de gesprek ken in vele arbeiderswoningblokken in een dergelijke richting. Dit is maar niet zoo een algemeen praatje. Toevallig was ik dezer dagen in de gelegenheid een aantal gezinnen in dergelijke blokken te bezoeken en op grond van wat ik daar te hooren kreeg, mag gecon stateerd worden, dat, zelfs in dit jaar nu de leus „Brengt uw vacantie in eigen land door!" benevens die genoemde opwekkingen tot het voeren van diverse acties dicht bij huis ener giek gecolporteerd worden, het bestudee- ren van buitenlandsche reisplannen en -gidsen het in vele gevallen wint van het bestudeeren van de ontelbare politieke manifesten en strooibiljetten die we in deze dagen steeds weer in onze bus vinden. De jeugd in den zomer. Generaliseeren is altijd een gevaarlijk werk, maar men is er toch niet ver naast als men zegt, dat de hoofdstedelijke bevolking het voor de paar komende weken „nu wel gelooft". De boog kan niet altijd gespannen zijn en in den afgeloopen winter heeft men zich nu al zoo veelvuldig en zoo'ernstig met allerlei zware cn min of meer trieste problemen moeten bezig houden, dat nu de pijl dan maar eens even weg moet vliegen, het koord even moet ontspannen worden. De jeugd ook vliegt er uit. Niet alleen de school houdt haar tegenwoordig het geheele winter-werkseizoen onder een zekeren druk; ook de verschillende, min of meer militaire- m.n, geleide organisaties waarin de ouderen van onderscheiden richting en politieke kleur haar reeds zoo vroeg mogelijk in een bepaald hokje wenschen te duwen en te houden leggen iiaar al meer en meer aan banden, die zij nu, even-, met de vrijheids-'wil die de eerste vacan- "tiedkgVn è^ven, van Zich af -schudt: Zij fietst, kampeert, Canoot, zwemt eri iWemt- zonne baden. Waar zij niet de gelegenheid krijgt rfaar buiten te gaan, zelfs niet naar Zand- voort of Muiderberg, schept zij waar zij er 'maar even de kans toe ziet, zichzelf in de stad zelf buitengelegenheden. Zoo was het b.v. in de laatste warme dagen om en nabij de nieuwe Berlagebrug, waar langs den oever veel zand ligt, waarop later de bijbehoorende, maar nog niet uitgevoerde terrassen, enz., zul len komen te liggen, een formeel strand ge worden, een soort miniatuur Zandvoort waar de naakt-cultuur ijverig door honderd tallen Amsterdammertjes beoefend werd. Het werd tenslotte door de politie verboden. Ja, dat groote bosch-plan voor het natuur park aan den kant van Amstelveen, komt men vooral in dagen als deze te denken, in een steeds dringender behoefte des tijds; vooral de jeugd, al tracht men ook aan haar behoefte aan 's zomers even buiten zijn met Vacantie- kinderfeesten (dezen Donderdag was er weer zulk een feest waarvan een 6500 kinderen zou den profiteeren) e.d. tegemoet te komen, is en blijft in het warme jaargetij in Amsterdam te zeer verstoken van dichtbije gelegenheden waarheen zij, zonder kosten, kan uitvliegen en naar hartelust kan ploeteren en baden en zich zonnen zonder dadelijk de vleugels te branden aan een politioneel verbod! Amsterdam tennis-centrum. Dat gebrek aan natuuromgeving komt ook het meedoen aan de zomersporten niet ten goede. Maar voor een van die sporten althans is Amsterdam er dan toch de laatste jaren meer en meer wat op gaan vinden. Ik bedoel de tennissport. Niet alleen heeft het aantal tennisbanen aan de buitenste grenzen der stad, zooals aan den nieuwen Wandelweg, in Watersgraafsmeer en elders, zich in die laat ste jaren in een zeer snel tempo een groote uitbreiding ondergaan, ook komt het steeds meer in zwang dergelijke banen te doen aan leggen op stukken grond tusschen huizen blokken van de stad zelf in. Het zien doen is, ook waar het de sport betreft, dikwijls een an de beste propagandamiddelen en het ten nissen door zoovelen, niet alleen op een wan deling, maar ook van de achterkant van de eigen woning af, kan worden gadegeslagen, komt deze tak van sport, vroeger uitsluitend door de enkelen beoefend, er ook onder de massa zienderoogc in. Zienderooge! Ziet men b.v. niet reeds bij optochten en demon straties ie en van lichamen als de Arbeiders sportbond, optima forma in tenniscostuum gekleed meeloopenZiet men niet dagc- hjksch langs de hekken van de tennisbanen „de beroemde en beruchte Amstcrdamsche, -boodschappen rijdende „fictsjongen" aandach tig het- spel volgen als gold het een voetbal match of een straatheibeltje?Amster dam is aardig op weg een tennis-centrum te worden. Het publiek begint al, zooals het reeds lang met verstand van zaken, van „kool" en „frickik" spreekt, te spreken van een goeje „bekhend", een goed of een slechte „surf", een „set" en wat er zoo al verder bij het edele tennis-spel aan gemengd Engelsch- Amsterdamsche technische termen kan tepas gebracht worden Stads-toeren. Om Engelsch-Amsterdamsch te hooren be hoeft U overigens niet naar onze tennisvelden te gaan. U krijgt 't al als toegift cadeau als U bij een bezoek aan de hoofdstad een van de groote sight-seeing cars op den Dam bestijgt en U voor enkel kwartjes een tweetal uren door de stad laat rijden. iet.- wat, tusschen twee haakjes zeer kan worden aanbevolen ook voor hen die Amsterdam reeds goed meenen te kennen. Ja, zulk een autocar-tocht moest eigenlijk ook, eenmaal tenminste voor komen op het vacantie-programma van de hoofdstcdelingen zelf. Weinig wordt er dik wijls geweten van de eigen eerste stad des lands en van de eigen stad van inwo ning. En 't is ook wel eens goed, de eigen omgeving van „buiten-af door „vreemde bril" te bezien. In zoon car ben je dan ook buiten-af", je voelt je, na eenige minu ten, echt „buitenlandsch", mede dan door toedoen van de meerijdende gids, die je op een gemengd Xederduitsch-Angelsaksische taai-cocktail onthaalt. Dan zie je weer eens, met in stilte een „Gut, is dat werkelijk zoo bijzonder, ja, nou zie ik t ook! -> de anders zoo „gewone" grachten buitenge woon en je begrijpt even dat men, in t bui tenland. die „canals of Amsterdam" steeds in een adem noemt met de andere wonderen der wereld. Het wereldwonder op den Dam, waarover de man met den scheepsroeper op *e wagen, bij wijze van puverture, steeds be gint een en ander rond te bazuinen valt er zeifs bij in het niet. Paleizen, ook mooie, en ook vrijwel opgebruikte, kent men, vooral na 1918, immers genoeg, al zijn zij dan niet op „duizend palen" gebouwd. Na „the princi- pal shopping street" (voornaamste winkel straat), dat is: de Kal verstraat, meer „walking" en „flirting" (wandel- en flirt straat) dank je een oogenblikl, kom je, na de Leidschestraat op de Keizersgracht en daar krijg je, de car houdt er zelfs even voor stil, ampel gelegenheid weer eens diep te peinzen over „the lost art" (de verlo ren kunst) der paarsche ruiten, die, zegt de gids, „van buiten volkomen helder zijn en niet meer nagemaakt kunnen worden". ]e hoort, voor 't eerst misschien, dat Amster dam 70 „kanalen" en 400 bruggen heeft. De gids zegt trouwens meer wat ge niet wist! Dames cn heeren, galmt hij. hier ziet U iets typisch Amsterdamsch, namelijk de balken en haken aan de gevels, die dienen om van alles en nog wat op te bijschen, maar vroeger ook we! door zekere familie-leden gebruikt wer den om 's nachts laat ongemerkt binnen te komen." Op de Korte Heerengracht wordt Uw aan dacht op de „busy bodies" (de kletsgraagjes" letterlijk vertaald) aan.de ramen/geves tigd. Volgens de gids uitstekende voorbe hoedmiddelen tegen onverhoedsche aanvallen van deurwaarders. Een nieuw gezichtspunt op het oud-vaderlandsche spionnetje, dat U nog zoo gek niet lijkt. Ge meent U voor eens naar den prijs te informeeren Rembrandthuis, het Rusland, oude Bank van Leening, Huis aan de drie grachten, Gasthuis-Oudemanhuisporot, Oude Kerk, ge krijgt, alles opgediend met bovengenoem de cocktails en anecdotes, voor uw paar kwartjes inderdaad de volle maat! De „tower of tears (ge moet u even bedenken dat dit de vrije vertaling van de Schreiers toren is!) waar nog niet lang geleden door een New-Yorksché vcreeniging een koperen gedenkplaat is aangebracht; tenslotte: de nieuwe wijken, terug langs het Rembrandt- plein, the pleasure-centrum, naar den Dam; the end of the tour Denkt u. mochten de zomerfeesten u naar Amstel en IJ brengen, ook eens aan zoon rondrit! Dat is dan eigenlijk van dit een en ander de moraal! Taxi-staking. Woekerbestrijding. De reis- en vacantiestemming mag over- hcerschen, enkele meer ernstige zaken waarmede de hoofdstad de afgeloopen week te maken kreeg, moeten toch ook nog even worden aangestipt. Daar hadden we dan Maandag de taxi-staking, de staking van de, laten we kortweg maar zeggen de offi- cieele „blok"-taxi-chauffeurs, gericht tegen de vrijbuitende snorders der bandjes-taxi's, aan wie ik in mijn vorige brief juist enkele woor den gewijd had in verband met het verscherp te optreden der politic tegen hen. We zijn nu, mede door toedoen van deze eendags-staking, zoover dat zoowel werkgevers als werknemers in het stationneer-bedrijf wel genegen zijn genoegen tc nfcmen met een uitbreiding van het stationnecrend aantal wagens (waarvan dan een aantal witte en gelde banders zouden kunnen profiteeren) indien ook maar dat ver scherpte optreden tegen de dan nog restccren- de vrijbuiters zoo krachtig wordt doorgezet, dat er heelemaal niet meer gesnord zal wor-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 16