CONCERT NI ZEEBAD HUISDUINEN badpaviljoen VAN ZATERDAG 16 JULI 1932 Derde BIfd- Het Engelsch-lersche geschil. Het gentlemen's agreement. Ontwapenings eischen van Moskou. Het geschil over Oost-Groenland. Lunch f 1.75. Diner f 2.- Clska Kremer. De uitvoering van de Crisis-Zuivelwet. WELTER Ongeregeldheden te Overschie. Scheepsbrand te Amsterdam. Ernstig mijnongeluk. Na Bat'a's dood. KONIJN's GEKOOKTE HAM. Onweer in Duitschland. De besprekingen in Downing- street hebben geen resultaat op geleverd. De Valera, die om vijf minuten over achten bij MacDonald was gekomen, heeft Downingstreet om elf uur verlaten. De besprekingen hebben geen resultaat opge leverd. De Valera is naar zijn hotel terug gekeerd. EEN LIJFGARDE VOOR HITLER. Volgens de sociaal-democratische Mün- chener Post is in het Bruine Huis te München een speciale wacht ter bescher ming van Adolf Hitier en den eersten partijleider gevormd. Deze wacht bestaat uit zestig mannen, die ten minste 1.75 m groot moeten zijn en den leeftijd van 30 jaar niet mogen hebben bereikt. Zij ^rij gen behalve volledig onderhoud 10 mark loon per week. De Indruk te Berlijn. Naar V. D. uit Berlijn verneemt, heeft het gentlemen's agreement van de credi- teurstaten in kringen der rijksregeering geen opzien gebaard, alhoewel de Duit- sche delegatie te Lausaune niet in ken nis was gesteld van deze overeenkomst. De Duitsche delegatie wist weliswaar, dat de crediteuren onderling onderhan delingen voerden, maar heeft er zich toe beperkt te verhinderen, dat een in deze overeenkomst gemaakt voorbehoud met batrekking tot de ratificatie in het ver drag van Lausanne werd opgenomen. Dientengevolge vormt het gentlemen's agreement een eenzijdige handeling, die vuor Duitschland ook niet bindend zijn kan, doch louter een aangelegenheid is der crediteurenmogendheden. Wat ge beuren zal, wanneer het verdrag van Lausanne inderdaad niet wordt geratifi ceerd, heeft de president van de con ferentie van Lausanne, MacDonald, her haalde malen, zoowel in het Lagerhuis als ter conferentie met nadruk gezegd dan zal een nieuwe conferentie wor^n gehouden. De taak dezer nieuwe con ferentie zal dan allereerst zijn, welke maatregelen genomen zullen moeten wor den met betrekking tot den dan ont- staanden toestand. Inzake de Fransch-Engelsche vertrou- wensovereenkomst,, waartoe men Duitsch land ook heeft uitgenoodigd, is men in kringen der rijksregeering met het oog op de volkomen verschillende interpre taties van Parijs en Londen nog zeer ge reserveerd. Men stelt in het licht, dat in ieder geval geen kwestie kan zijn van bindende overeenkomsten voor de Duit sche vrijheid van handelen. Hoovers voorstel ais basis. De Sovjet-Russische delegatie ter ont- wapenings-conferentie heeft een verkla ring gepubliceerd, welke de minimum- eischen inhoudt, waarop de regeering te Moskou bereid is toe te stemmen in een verdaging der conferentie, De Sovjet-regeering verklaart, dat zij de door den Britschen minister van bui- tenlandsche zake, Sir John Simon, voor gestelde resolutie niet zal kunnen goed keuren, indien de volgende bepalingen daarin niet worden opgenomen 1. Quantitatieve verlaging van alle be staande bewapeningen met ten minste 1/3, met uitzondering van de kleine staten en de reeds bij verdrag ontwapende staten; 2. Volkomen afschaffing van alle bom bardementsvliegtuigen 3. Afschaffing van alle soorten tanks; 4. Beperking der verplaatsbare veld artillerie tot een maximum-kaliber van 100 mm.; 5. Beperking van het scheepsgeschut overeenkomstig die der kustartillerie. Het presidium der conferentie krijge opdracht in de periode tusschen de beide zittingen der conferentie practische voor stellen uit te werken betreffende de toe passing ven het principe van verlaging der bewapeningen ter zee met 1/3. Men meldt aan de Nw.Rott.Crt. uit Stockholm: De koninklijke boodschap, waarin meegedeeld wordt, dat thans een onge veer 400 kilometer lang kuststrook van Oost-Groenland ten zuiden van Angmag- salik onder Noorsche souvereiniteit is gebracht, komt vrij onverwachts, al was het bekend, dat de laatste weken eenige nota's tutschen Kopenhagen en Oslo ge wisseld zijn en dat Maandag j.1. de Noorsche regeering langdurig confereer de met de uitgebreide commissies voor buitenlandsche zaken en voor constituti- oneele zaken. Het nu geoccupeerde ge bied strekt zich uit van Umivik in het Noorden tot de Lindenowfjord in het Zuiden, tusschen 63° 40' en 60° 30' N. Br. Op enkele plaatsen reikt het landijs tot vlak aan zee, maar over 't geheel ge nomen variëert de breedte van het niet door ijs bedekte land 50 tot 100 kilometer. In de vorige eeuw woonden enkele es kimo's in dit uitgestrekt gebied, maar de laatste vijftig jaar is het feitelijk al leen geregeld door Noorsche visschers en pelsjagers bezocht. Sedert 1884 oefenen Deensche en Zweedsche pers stemmen. Zoowel in Denemarken als in Zweden is het communiqué van de Noorsche regeering betreffende de nieuwe occepatie met zeer gemengde gevoelens ontvangen In Denemarken is men begrijpelijker wijze zeer verontwaardigd over het op treden der Noorsche autoriteiten. Deensch protest bij Noorwegen. Het Deensche ministerie van buiten landsche zaken deelt mede, dat Stauning Donderdag als waarnemend minister van buitenlandsche zaken (minister Munch bevindt zich te Genève) den Noorschen gezant Huitfield een nota heeft over handigd, waarin de door de Noorsche regeering op 13 Juli ter kennis gebrachte verklaring der bezetting van het gebied aan de Z.O. kust van Groenland als een onrechtmatige schending en als een breuk van den bestaanden rechtstoestand wordt aangeduid en meegedeeld wordt, dat de Deensche regeering voornemens is bij het internationale gerechtshof te 's-Gra- venhage een klacht in te dienen over den van Noorsche zijde gedanen stap en te verlangen, dat deze als in strijd met het recht en ongeldig wordt verklaard. De Koning heeft zijn goedkeuring ge- "hecht aan de indiening van deze klacht. iaohtnftlfngSv,de iiUSt walvisc'ivangst en arèï nLZ un- ,Uit' terw'31 de laatste sehP™ verscheidene Noorsche vis- uoih^vaartuigen er voor de kust gevischt ^iiK1yoornaroelijk op kabeljauw en neupot, die er in groote hoeveelheden voorkomen. Eiken Zondag van 3-6 uur en van 8-11 uur HOTEL-PENSION V* Woensdag werd door de Rotterdamsche politie opsporing verzocht van de sedert Dinsdag vermiste minderjarige actrice Ciska Kremer. Woensdagmiddag reeds kwam het treurige bericht, dat het lijk van het meisje aan het strand te Scheve- ningen was aangespoeld. De „Nw. Rott. Crt." schrijft: Het overlijden van Giska Kremer, onder zoo tragische omstandigheden, vervult ons met groot leedwezen. Voor een zoo jong kunstenares zij is slechts zeventien jaar oud geworden had Ciska Kremer reeds een merkwaardige ontwikkeling van haar sterk en natuurlijk talent bereikt, zoodat men haar onrecht zou doen, slechts van een belofte te spreken, gelijk bij speelsters van haar leeftijd gebruikelijk is. Midden in den opgang van haar loopbaan is deze jonge vrouw thans uit het leven wegge rukt. Onze tooneelspeelkunst, met actrices van zoo argelooze, ongekunstelde be gaafdheid niet te rijk gezegend, lijdt een gevoelig verlies. Een gevoelig verlies lijden ook degenen, die Ciska Kremer gekend hebben en haar eenvoudigen, vriendelijken, oprechten aard, waaraan alle pose vreemd was, genegen waren. Ciska Kremera stond op haar achtste jaar reeds op de planken. Haar grootste triomfen heeft Ciska Kremer gehad met de vertolking, op veertienjarigen leeftijd, van Merijntje Gijzen in „Het Verraad" en „De Flierefluiter", naar de boeken van A. M. de Jong voor het tooneel pasklaar gemaakt. Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, had men reeds eenigen tijd in de omgeving van de jeugdige actrice den indruk, dat zij aan zwaarmoedigheid leed. BOTERNOTEERING. De Leeuwarder boternoteering is bepaald op 83 cent per kg. De boternoteeringscommissie, gevormd door den Algemeenen Ned. Zuivelbond, de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, de Vereeniging van Groot handelaren in boter, de Crisis Zuivel Centrale en het Crisis Zuivel Bureau, deelt mede, dat de Leeuwarder boterno teering voor 15 Juni is bepaald op 83 ct. per kg. Boter. De regeeringscommissaris voor de hulp verleening aan de melkveehouderij, voor zitter der crisis-zuiyelcentrale, deelt mee, dat de heffing op boter ingevolge de crisis-zuivelwet voor de periode 17 tot en met 23 Juli op 42 cent per kilogram is gehandhaafd. De binnenlandsche prijs in den groothandel stijgt niettemin met 5 cent per K.G., daar de Leeuwarder noteering met 5 cent omhoog is gegaan, en komt dus op basis van f 1.25 per K.G. De prijs van de boter in den kleinhandel wordt nu f 1.40 a f 1.50. per K.G. Melk veehouders, die hun melk op basis boter noteering verkoopen, kunnen per 100 K.G. melk met een vetgehalte van 3 pet, aan spraak maken op 17 cent hoogeren prijs dan in de thans loopende week. De bij slag uit het crisis-zuivelfonds blijft llU cent per K.G. melk met een vetgehalte van 3 pet. BLOEMBOLLENVEILING WEST-FRIESLAND. Prijzen van 80 cents 0 1.30. Te Bovenkarspel heeft de bloembollen- veilingsvereeniging Westfrieslaud* haar 2e veiling gehouden van leverbare bloem bollen (droge veiling). De aanvoer bedroeg ruim 6 millioen (vorige veiling 1 millioen) stuks. Begrijpelijker wijze was er groote be langstelling. Er was meer kooplust, zoodat de partijen vlot van de hand gingen. Toch waren de prijzen nog laag en kwamen ongeveer overeen met die van de vorige veiling. Eenige prijzen noemen wij hier: Witte Valk f 1.70 a 2.30, la Reine f 1 a 1.05, Couleur Cardinal 95 ct. a f 1.15, Flamingo 80 85 ct., Vuurbaak 80 ct. a f 1.25, Duc de Berlin 90 ct. a f 1.20, Mr. Van der Hoef f 1.30 1.55, Ibes 80 ct. fl.10, Witte Duc Max f 1.10 a 1.30, Rose Precose f 1.30, Van der Meer f 1. alles per 100 stuks. DE WET OP DE STAATSLOTERIJ. De heer K. ter Laan vraagt wijziging van artikel 2. Het Tweede Kamerlid K. ter Laan heeft den minister van financiën gevraagd: Is er voor den minister aanleiding in het feit, dat particuliere ondernemingen sedert eenigen tijd aanmerkelijk minder loten aan den man brengen en er nu dus veel geld voor buitenlandsche loten wordt besteed, waarop niet het minste toezicht wordt uitgeoefend, terwijl verschillende Nederlandsche verkoopers van loten nu geen bestaan meer hebben, om te bevor deren, dat artikel 2 der wet op de Staats loterij wordt gewijzigd in dien zin, dat meer loten kunnen worden uitgegeven BERGER KUNSTENAARS- VEREENIGING. Men schrijft ons: De Berger Kupstenaarsvereeniging, waarin zijn georganiseerd de te Bergen wonende schilders, organiseert vanaf 16 Juli tot 8 Augustus, een tentoonstelling in den Kunsthandel van den heer Hopman bij de Ruïne te Bergen. De opbrengst zal te goede komen aan een te stichten weer standsfonds voor de Berger Kunstschil ders. Deze stellen voor dit doel hun doeken gratis beschikbaar en gegadigden kunnen op de tentoonstelling een bod doen op een of meer der geëxposeerde werken; hier voor bevinden zich formulieren in de ten toonstellingszaal, die men slechts ingevuld in een ter plaatse aanwezige bus behoeft te werpen. Aan het einde der tentoonstelling wor den de werken aan de hoogstbiedenden toegewezen. Er zal naar gestreef d worden het te vor men fonds aangevuld te krijgen door de gemeente, het Rijk en belangstellende particulieren. Het fonds zal onder beheer gesteld worden van een commissie, be staande uit een gedelegeerde van de ge meente, een schilder en een vooraanstaand particulier. HET ONTSLAG AAN DE HEMBRUG. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop, betreffende het onlangs aan een aantal rijkswerklie den, werkzaam aan de Hembrug, gegeven, ontslag, heeft de minister van defensie geantwoord: Op 11 Juni heeft de directie van het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen, ingevolge dezerzijdschen last, aan eenige burgerwerklieden ontslag aangezegd. De directie heeft een opzeggingstermijn van drie maanden in acht genomen, zoodat be zwaarlijk kan worden gesproken van een ontslag op staanden voet. Het ontslag is verleend in verband met vermindering van de werkzaamheden en met de veranderde groepeering der ver schillende fabrieksafdeelingen. Op be doelde werklieden is de keus gevallen, om-> dat zij, blijkens de van ambtelijke zijde verkregen inlichtingen, behooren tot de werkkrachten, op wie het bedrijf niet on der alle omstandigheden met vertrouwen kan rekenen. Mededeelingen omtrent de wijze, waar op de regeering van deze onbetrouwbaar heid kennis heeft gekregen, meent onder- geteekende achterwege te moeten laten. Wel wil hij verklaren, dat hij de hem ver strekte inlichtingen 'volkomen betrouw baar acht. Bij het geven van het ontslag had on- dergeteekende geen enkelen oorlog op het oog. De werklieden zijn allen op denzelfden grond ontslagen. Eenigen waren in tijdelijken dienst, zoodat op hen het bepaalde in art. 96 van het Algemeen Rijksambtenarenreglement niet van toepassing is. Ten aanzien van de ontslagen vaste werklieden achtte on- dergeteekende het noodig, dat werd afge weken van de volgorde, aangegeven in het tweede lid van art. 96. Het plan daar toe is hun vooraf kenbaar gemaakt. Weiter is de man van heden, Zijn naam ligt op ieders mond, Weiter is de crisisredder, Die bezuinigingen vond. Weiter redeneerde logisch, Weiter zei: „er is tekort". Weiter zei: ,,'t zal grooter worden, Als er niet bezuinigd wordt". Weiter die wijst ons den weg aan, Voor een sluitend Staatsbudget, Eenige van zijn bezuinigingen Heb 'k hieronder neergezet. De salarissen naar beneden, En ontslag op groote schaal, Werkeloozen ook wat minder, Bezuiniging op mat'riaal. Of de weg van Weiter goed is Voor het evenwicht der schaal. Weet ik niet, maar vraagt hij offer Goed, maar dan van allemaal. Daar heer Wclter cat'goriën Van dat offeren onthoudt. Beging, zoo vragen ik en velen, De heer Wclter daar geen fout? WALBOOM. Binnenland. (Vervolg van pag. 2 van het eerste blad). Het bleek, dat op dat oogenblik reeds een paar auto's met fascisten langs waren gekomen. Van deze auto's zijn de ruiten met steenen ingegooid. Ook zijn de wa gens nog op andere manier beschadigd. Zoo vond men bijvoorbeeld een motorkap langs den weg liggen. De Overschiesche politie begon een charge te verrichten, waarbij gevoelige klappen zqn uitgedeeld. De communisten sloegen op de vlucht. Een paar mannen sprongen in de Schie, anderen renden den polder in, weer een paar vluchtten de boerderijen langs den weg in en de rest verspreidde zich, hetzij in de richting naar Schiedam, hetzij in die van de kom van Overschie. Er waren een paar gewonden op den weg blijven liggen, maar toen de politie van haar charge terugkwam, waren deze mannen verdwenen. Inmiddels verzamelde zich een groote groep communisten in het eigenlijke Over schie voor het huis van den burgemees ter, den heer J. C. Bauman, welke villa ligt op den hoek van den weg naar Delft en de Schielaan. Er werden steenen op gestapeld, blijkbaar met de bedoeling om de auto's van de fascisten, welke ter ver mijding van den Schiedamschen weg over Rotterdam zouden rijden en dus den nieuwen verkeersweg zouden afkomen op te wachten. Inderdaad heeft de Schie- damsche politie, zoodra zij hoorde, dat het op den Schiedamschen weg niet pluis was, de in de richting Den Haag ver trekkende auto's over Rotterdam geleid. Een burger heeft daarop de Rotter damsche politie opgebeld, met het verzoek assistentie te verleenen. De burgemeester bevond zich bij de politiemannen op den Schiedamschen weg. Toenhij terugkeerde en de toebereidselen zag, welke voor zijn woning werden getroffen, heeft hij tele fonisch assistentie van hetkorps mariniers uit Rotterdam gevraagd. Zoodoende arri veerden kort na elkaar uit Rotterdam auto's met agenten en auto's met een detachement mariniers, ondercommando van een kapitein. De Rotterdamsche politie is daarop doorgegaan naar De Zweth, waar men op een groep communisten stuitte, die daar de auto's van de fascisten opwacht ten. De politie heeft hier een charge vèrricht, waarna de communisten in de richting van Overschie vluchtten. Hier had inmiddels de Overschiesche politie de menigte verspreid, daarbij door de mariniers geassisteerd. Weldra kwamen eenige fascisten zich op het politiebureau te Overschie melden. Zij vertelden, dat hun auto's onderweg ernstig waren gemolesteerd. Alle ruiten waren ingegooid en ten gevolge van de glasscherven waren zij gewond. Zij deelden voorts mede, dat er tusschen Schiedam en Overschie zij waren toch den Schie damschen weg komen afrijden een paar maaf op de auto's was geschoten. Zij hadden den indruk, dat de schoten kwamen uit de richting van een boerderij aan dien weg. De uit De Zweth komende communisten verzamelden zich voor het huis van den burgemeester, waar toen opnieuw een charge is verricht, waarbij weer gevoelige klappen zijn uitgedeeld. De communisten vluchtten toen over den nieuwen ver bindingsweg naar de Blijdorpbrug, welke ligt over het verbindingskanaal tusschen de Rotterdamsche- en Delfshavensche Schie. Ook daar is gechargeerd, waarbij 2 mannen, die aan de aanmaning om door te loopen niet snel genoeg gevolg gatfen, werden gearresteerd. Zij zijn naar het politiebureau te Overschie overgebracht, waar zij zijn opgesloten. De mariniers hebben geruimen tijd door Overschie gepatrouilleerd met de bajonet op het geweer. Posten werden betrokken bij een paar „strategische" punten, zoo als de Schiebrug en bij het huis van den burgemeester. Op verzoek van de fascisten heeft de Overschiesche politie nog telefonisch haar collega's te Delft om assistentie verzocht, teneinde de terugkeerende auto's door Delft te begeleiden. In Delft zijn n.1. na de vergadering van 6 Juli-een paar auto's van terugkeerende fascisten gemolesteerd en men vreesde voor een herhaling. Aan dit verzoek om assistentie heeft de Delft- sche politie voldaan. Dit alles heeft zich in een vrij korten tijd afgespeeld. De vergadering te Schie dam was tegen half elf afgeloopen; om half twaalf was de rust te Overschie hersteld. De mariniers hebben nadien nog door de gemeente gepatrouilleerd, maar ongeregeldheden hebben zich niet voorgedaan. Brand in het in aanbouw zijnde Noorsche motorschip „Moldanger". Gisterochtend 6 uur is brand ontdekt aan boord van het bij de Nederlandsche Scheepsbouwmij. te Amsterdam in aan bouw zijnde Noorsche motorschip Mol- i danger, dat ongeveer twee maanden ge leden van stapel is geloopen voor rekening j van de firma Westfal Larsen en Co. A.S. te Bergen (Noorwegen). De brand was ontstaan in ruim III, vlak voorde machine- kamer, waar men bezig was met het be- kleeden van de wanden met kurk voor het inrichten van koelruimten. De Moldanger heeft een draagvermogen van 9400 ton. i De brandweer heeft den geheelen morgen gewerkt met een groot aantal i motorspuiten, die aan den wallekant op- gesteld stonden langs het schip, dat aan den voor- en achtersteven aan de boeien gemeerd lag. Bovendien hadden aan de andere zijde de drijvende stoomspuiten de Jan v. d, Heyde en de Jason ligplaats genomen. Het bleek echter onmogelijk, de vuurpoel, die over de geheele uitge strektheid in de beide ruimen woedde, met het bluschwater te bereiken, dat recht door de luiken er in stortte, maar voor de rest aan de vlammen volkomen vrij spel liet. Steeds dikkere, zwarte en vuilgele rookwolken stegen er uit op en verspreid den zich over het geheele stadskwartier aan de Noordzijde van het IJ. Aan boord werd het verblijf door de geweldige hitte en de rook hoe langer hoe moeilijker, ook voor de spuitgasten, die wanhopige pogingen deden het vuur te bestrijden, maar ten slotte moesten wijken. Een hunner had reeds tengevolge van strui kelen, doordat hij in de rook niet zien kon, een arm gebroken; enkele anderen zijn door de rook bedwelmd geraakt en moesten door den geneeskundigen dienst, die met een ziekenauto op het terrein van den brand was, bijgebracht worden. Het voorschip verloren? De voorsteven van het mooie, nog niet voltooide schip stond gisterenmiddag tegen 2 uur geheel gehuld in den rook en was onzichtbaar. Gisteravond om 11 uur woedde de brand nog met onverminderde kracht, vooral in ruim II, dat onmiddellijk naast het dek huis ligt. Het eenige, wat de brandweer van den wal af doen kon, was den straal van het waterkanon daarop gericht hou den telkens speelde door de dikke rook- en stoomwolken, die daaruit opstegen, even Me gloed, die dan onmiddellijk wee: stortzeeën van bluschwater moes. Toen net donker werd, zijn op de ge bouwen langs den wal groote zoeklichten geplaatst, die het schip beschenen. De den heelen dag onvermoeid voort gezette pogingen om het dekhuis intact te houden zijn niet geheel geslaagd. In den namiddag begon het op de bovenste dekken en in de officierenverblijven ook te branden. Tot gisteravond laat was de machinekamer van het vuur vrijgebleven. Het staat echter te vreezen, dat de schade, hier door het bluschwater aangericht, zeer groot zal zijn. Bij het afzenden van dit bericht is in den toestand weinig verandering geko men. Het laat zich aanzien, dat de brand weer nog geruimen tijd werk zal hebben. Nog altijd is zij den brand niet meester, hoewel het zich laat aanzien, dat het achterschip behouden blijft. Wat het bedrag der tot nu toe door het vuur en bluschwater aangerichie schade betreft zijn nog geen gissingen mogelijk. Drie mijnwerkers bedolven. Op de Staatsmijn Maurits te Lutterade is gisterenmiddag omstreeks één uur een gang gedeeltelijk ingestort. Daarbij zijn drie mijnwerkers bedolven. De reddings brigade is in de mijn afgedaald, maar heeft de menschen nog niet kunnen redden. Voor hun leven wordt gevreesd. Nader wordt gemeld, dat de bedelvenen I zijn de Nederlanders Broos, gehuwd en 35 jaar oud, en Van de Wal, 20 jaar en j ongehuwd, resp. uit Echt en Geleen, en de 42-jarige Belg Holbekx, gehuwd en wonende te Ulestraeten. De andere mijnwerkers, die in den gang aanwezig waren, hebben zich nog in veiligheid kunnen stellen. Het reddingswerk is in vollen gang. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks 5 uur is de 37- jarige A., uit de Segherstraat in Den Haag, bij het zwemmen in zee verdron ken. Hij was bij een golfbreker voor den vuurtoren te Scheveningen in zee gegaan, zwom om den golfbreker heen, doch werd door den stroom meegetrokken en ver dronk. Zijn lijk is later opgehaald. Buitenland. Bata's testament. De Praagsche correspondent meldt uit Zlin: 1 Bat'a's testament luidt o.m. als volgt: I De eerste voorwaarden voor het ge dijen van ons bedrijf is, dat gij niet moogt denken, dat het bedrijf alleen u toebe hoort en dat het alleen voor u bestaat. Ons bedrijf is ook niet opgericht om uit sluitend zijn ondernemers een bestaan te verzekeren. Hoogere beweeggronden wa ren het, die ons er toe brachten onze be geerte en hartstochten te onderdrukken, voor zoover wij zagen, dat die voor het bedrijf nadeelig waren. Het is niet slechts eenmaal geschied, dat wij besloten waren ons leven voor het bedrijf ten offer te brengen en een van ons gezin is inder daad reeds als offer gevallen. Dat doet men niet om zich van een bezit te verze keren. In de ontwikkeling van ons bedrijf heb ben wij de ontwikkeling en den waarborg van den welstand van ons geheele gebied gezien. Wij waren er trotsch op en het was ons een aanmoediging, wanneer wij zagen, dat wij door ons bedrijf op ons ge bied een ongekend leven brachten en dat de algemeene ontwikkeling en vooruit gang van het volk werden bevorderd. Het was ons verlangen naar scheppend werk, het verlangen een steeds grooter menigte de voordeelen te doen genieten, die ons bedrijf, zoowel zijn arbeiders als zijn klanten toekende. Zoolang gij u in dienst zult stellen van .dit groote denkbeeld, zult gij in harmonie zijn met de natuurlijke en menschelijke wetten. Wanneer gij echter aan u zelf denkt en zult ophouden door uw bedrijf het algemeen belang te dienen, zult gij overtollig worden en onvermijdelijk ten val komen. Van andere zijde meldt men nog, dat Bat'a in zijn testament alle schulden van de stad Zlin, tot een bedrag van 41/» mil lioen, voor zijn rekening heeft genomen. x De begrafenis van Bat'a. De toebereidselen voor het uitgeleide, dat Zlin vandaag zijn burgemeester en stichter Bat'a heeft gegeven, hebben in In Crisistijd is kwaliteit goedkooper de vroegte hun hoogtepunt bereikt met de oprichting van een katafalk op het terrein, dat tusschen de fabrieken is ge< legen en dat op een enormen tuin gelijkt. Deze katafalk is opgesteld tegenover den z.g. wolkenkrabber van Zlin, het grootste gebouw van het complex. Zeven treden leiden naar de katafalk omhoog. Op het terrein zijn op een afstand van telkens 10 meter masten met rouwvlaggen ge plaatst. In de stad is er geen huis, dat Bat'a de laatste eer niet op dezelfde wijze bewijst. Overal ziet men in de etalages van de winkels zijn portret en zijn kern spreuken op de muren aangeplakt. Sinds de vroegte komen extra treinen en auto bussen in onafzienbare rijen aan. Men rekende reeds op een deelneming van 50.000 personen. De eigenlijke begrafenisplechtigheden begonnen om 3 uur en eindigden om half 8, toen de kisten met het stoffelijk over schot van Bat'a en van zijn vlieger Broucek aan de aarde waren toever trouwd en de fabrieksirene voor het laatst loeide. Duizenden en duizenden stonden in dichte rijen langs den weg naar het kerk hof geschaard, dat men, nadat men nog eens om de fabriek was getrokken, tegen half acht bereikte. De begrafenisplechtigheden werden ook door de radio overgebracht. Op het Bat'a- huis te Praag waren de groote luidspre kers gemonteerd en een groot publiek volgde, ondanks den regen, op den bou levard de plechtigheid. Hoofd-en Kiesp/jn MIJNHARDT5 POEDERS^ Doos <.5ct Perstuk 8ct. Bij Uw drogist Een orkaan met wolkbreuken. Vaz Dias meldt uit Karlsruhe: Woensdagavond is het Kaiserstuhlge- bied door een buitengewoon zwaar onweer geteisterd. Langer dan een half uur woedde een orkaan met wolkbreuken en hagelslag. De wijnbergen en de velden zijn volkomen vernield. De oogst voor de eerste twee of drie jaar is verwoest. De hagel viel zoo dicht, dat de menschen er tot de knieën in wegzakten. Het laagste deel van Endingen staat geheel onder water. Twee huizen moesten wegens ge vaar voor instorting ontruimd worden. Bfj Achkarren reed een wagen door het slechte zicht op den spoorweg, juist toen er een trein aankwam. Bij de botsing, die volgde, werd een vrouw gedood. Zwaar geteisterd werd de stad Breisach. Geheele straten werden vernield. Verder wordt ook schade door onweer gemeld uit het Kehler-gebied en uit midden-Baden. Meermalen ontstonden aardverschuivin gen. De spoorbaan RastattKehl werd onderspoeld. Uit Trier meldt Vaz Dias: Boven het gebied van den Midden-Moe zel heeft zich Woensdagavond een buiten gewoon zwaar onweer ontlast. In Zeil stroomden enorme watermassa's van de wijnbergen. Het water drong in de hui zen, welker bewoners moesten vluchten' naar de hoogere deelen van de stad. Vele huizen zijn beschadigd door de aardmas- sa's, die het water met zich meevoerde Ook in het St. Joseph-ziekenhuis werden groote verwoestingen aangericht. De hoop van de wijnbouwers, dat ze bij den goeden stand der wijnbergen dit jaar eens een bevredigenden oogst zouden krijgen, is den bodem ingeslagen. Hel graan ligt verpletterd tegen den grond. In de dorpsstraten hebben zich meters hooge aardhoopen opgestapeld. De auto riteiten hebben voorgesteld in Zeil den noodtoestand af te kondigen. Ook uit Merl, Puenderioj en Kaimt worden soort gelijke verwoestingen gemeld. De spoor weg door het Moezeldal moest den gehee len naoht den dienst staken. Er wordt met koortsachtige haast gewerkt aan het vrijmaken van den Moezelstraatweg. WATER EN VUUR. Bood en en gewonden te Berlijn. In de binnenstad van Berlijn en in de voorstad Oberschoeneweide zijn Woens dagavond bij schietpartijen tusschen communisten en nazzi's twee menschen gedood, zeven ernstig en eenige licht ge kwetst. Te Dus.se!dorp een doode. Woensdagnacht is het te Dusseldorp tusschen nazi's en communisten tot een botsing gekomen. Eén der betrokkenen, vermoedelijk een communist, is door een schot gedood. BIJ HET SPEERWERPEN GEDOOD. Bij een oefening van de sportvereeni- ging „Rasensport" te Osnabrück is bij het speerwerpen de trainer Menkhaus, die door de zon verblind werd, door een speer in de borst getroffen. Door inwendige verbloedingen trad kort na zijn overbren ging naar het ziekenhuis de dood in. DE DROOGTE IN HONGARIJE. En de visscheo. Naar de Magyrorrszag bericht, heeft de droogte, die reeds sedert weken in het Hongaarsche graafschap Vas heerscht, tengevolge gehad, dat het riviertje Perint geheel is uitgedroogd, met uitzondering van enkele plaatsen, waar nog 10 tot 20 c.M. water staat. Op deze plaatsen hebben zich tien duizenden visschien verzameld, die ellendig ten gronde zijn gegaan en een verschrikelijken stank verspreiden. DRIE MENSCHEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Bij een hevig onweer met slagregens, waardoor in de stad Osterode (Oost-Prui sen) vele kelders zijn volgeloopen en in het district Osterode verscheidene brug gen zijn weggeslagen, zijn op het land één volwassene en (wee kinderen door den bliksem gedood. MOEILIJKE OVERTOCHT. Twee werklooze jonge Duitschers, König en von Scheven, die in een kano de wereld om willen zeilen, zijn na een moeilijken overtocht van Scheveningen, aan de kust van Suffolk geland. Vier nachten achtereen hadden zij geen co^ dicht kunnen doen.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5