Vernieuw üw garderobe VERKOOPT UIT! Rijk en geen geld. S. KROM, NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuitenBandsch overzicht. STOOMERIJ Nr. 7146. EERSTE BLAD DINSDAG 19 JULI 1932 60ste JAARGANG De Engelsche ontwapeningsvoorstellen. - Het conflict tusschen Engeland en Ierland. Onverzettelijkheid van beide kanten. Een nieuwe Oost-Europeesche landbouwconferentie. 1 Het rapport-Weiter. De rijksmiddelen over Juni. ALKMAAR. Telefoon 1523 MEVROUW! door deze te laten ST00MEN of VERVEN. Winkel: KEIZERSTRAAT 31. Contingenteering van visch in Belgie. Uit de textielnijverheid. FEUILLETON MELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.60; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.66; binnen land f 2.—, NederL Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.60 f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 0.95, f 1.26, f 1.25, f 1.35. Lossenos.4ct.fr.p.p. 6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. De Engelsche ontwapeningsvoorstellen hebben overal lang geen enthousiaste ontvangst gehad, zooals men weet. Ook in Engeland is er van verschillende zijden sterk verzet tegen nangeteekend. Lord Cecil heeft Vrijdagavond een redevoering gehouden te Bristol, waarin hij o.a. ver klaarde, dat het verdrag van Lausanne, de eerste stap is tot wederverzoening dei- volkeren. Doch verscheidene stappen zijn volgens hem noodig, voordat dit bereikt iB_ Niets zou echter meer tot een wer- kêljjken vrede bijdragen dan het tot stand komen van een werkelijk ontwapenings verdrag. Lord Gecil zeide voorts diep teleurgesteld te zijn door het Engelsche program op de ontwapeningsconferentie van Genève. Als Engeland niet een krachtiger poli tiek voert ten aanzien van het ontwape- ningsvraagstuk dan in dit program is op gesteld, dan vreest Cecil, dat het welsla gen van de ontwapeningsconferentie in groot gevaar is. De „Times" bevatte Zaterdagmorgen een door Lord Cecil en andere vooraan staande persoonlijkheden onderteekenden brief, waarin ten aanzien van de Engel sche ontwapeningsvoorstellen het volgen de gezegd wordt: Als de Britsche voorstellen niet leiden tot volkomen afschaffing van de Onder zee-booten, dan zullen de Engelsche uit gaven voor de bewapening ook het vol gende jaar gelijk blijven. Dan zal ook de uitzonderlijke positie van Duitschland ten aanzien van slagschepen, onderzeeërs, verplaatsbare groote kanonnen, tanks en vliegtuigen, bestaan blijven. Het is niet te verwachten, dat een der gelijke politiek het vertrouwen der wereld zal herstellen, de openbare mee ning in Amerika er van overtuigen zal, dat Europa te arm is om zijn schulden te betalen of de Duitsche nationalisten er toe zal brengen aan de eerlijkheid zijner voormalige vijanden te gelooven. Het conflict tusschen Engeland en Ier land is door de onverzettelijke houding van beide partijen, die voor elkander niet willen zwichten, nog even ver van een oplossing als een week geleden, of eigen lijk verder daar vandaan, omdat er toen het vooruitzicht was van een conferentie, ■waar althans de mogelijkheid bestond dat men elkander zou vinden en in gemeen schappelijk overleg tot een overeenkomst zou komen. En nu staan we achter een mislukte conferentie, dat beteekent een verder verwijdering. Het officieele communiqué dat na af loop van de besprekingen tusschen Mac- Donald en De Valera is uitgegeven luidt: beide ministers hebben den ontstanen toestand onder de oogen gezien maar na ampele besprekingen is gebleken, dat geen van beide partijen van haar eenmaal ingenomen standpunt kan afwijken. Een officieel Engelsch communiqué over het geschil met Ierland herhaalt nog eens de vroeger gedane voorstellen in zake de landrenten, zet opnieuw het standpunt van de Engelsche regeering uiteen en verklaart vervolgens, dat de Engelsche regeering niets liever wil dan tot een schikking komen, hetzij door ar bitrage door het daartoe speciaal aange wezen organisme, hetzij door voortzet ting van de rechtstreeksche onderhande lingen. De Engelsche regeering heeft voorgesteld, dat de betwiste stortingen, hangende de beslissing zullen doorgaan, doch onderworpen zouden zijn aan de regeling, welke ook, die later tot stand mocht komen. De Engelsche regeering stelde verder voor, dat zoodra men het eens zou zijn over het mandaat van het arbitragelichaam of over voortzetting der besprekingen en zoodra de betrokken De nieuwe Franseh-Engelsche entente. Herrkrt. O* MacDonald. stortingen zouden zijn geschied, alle hui dige maatregelen zouden worden opge schort, de speciale douanerechten inbe grepen. Het communiqué besluit met te zeggen, dat dit aanbod van kracht blijft en dat de Engelsche regeering bereid is, zoodra zij dienaangaande een meedeeling krijgt van de Iersche, een dergelijke overeen komst aan te gaan. Daarmee zou aan het geschil een einde zijn gemaakt. 4 Te Warschau zal einde Augustus een nieuwe Oost-Europeesche landbouwcon ferentie worden gehouden. De Poolsche regeeringen zal de uitnoodigingen hier voor binnen enkele dagen versturen aan Bulgarije, Zuid-Slavië, Hongarije, Roe menië, Tsjechoslowakije, Estland en Let land, d.w.z. aan die staten, die vertegen woordigd zijn in de studiecommissie, wel ke verleden jaar op de landbouwconferen tie te Sofia is gevormd. De conferentie te Warschau zullen naast landbouwvraagstukken vooral de resultaten van de conferentie van Lau sanne worden besproken, alsmede het oeconomisch en financieel herstel van Midden- en Oost-Europa, benevens de oeconomische wereldconferentie. In politieke kringen te Warschau wordt gezegd, dat de Poolsche regeering voor nemens is de conferentie voorstellen te doen over een gemeenschappelijk optre den van de betrokken staten op de oeco nomische wereldconferentie. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. A.C.O.P. pleegt overleg met de besturen van N.V.V. en S.D.A.P. Vrijdag is het moderne comité ter be hartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel (A.C.O.P.) te Am sterdam in vergadering bijeengekomen, ter bespreking van het rapport-Weiter. De verontwaardiging over den inhoud van dit rapport, welke algemeen onder het overheidspersoneel blijkt te leven, kwam ook in deze vergadering van het comité tot uiting. De in het rapport ver vatte aanvallen op de levenspositie van het overheidspersoneel en de geheele ar beidende klasse werden door de organi satievertegenwoordigers als reactionaire aanvallen gekwalificeerd en besloten is tot het voeren van een felle afweer-actie. Een plan hiervoor werd opgemaakt. Na gepleegd overleg met de besturen van N.V.V. en S.D.A.P. zal dit plan aan de tegen 22 dezer bijeengeroepen gecom bineerde vergadering van de hoofdbestu ren van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, den C.N.A.B., den Bond van Ned. Onderwijzers en den Alg. Bond van Politiepersoneel in Ned. worden voorgelegd en na goedkeuring worden gepubliceerd. In verband met het rapport van do commissie-Welter heeft de Algemeene Ventersbond in Nederland een adres ge richt tot de regeering, waarin wordt ge constateerd, dat het aantal venters in Ne derland tot boven de 80.000 is gestegen, Wanneer de werkloozen-uitkeeringen en de loonen en salarissen worden vermin derd, beteekent dat, aldus adr., een groote schade voor de venters, die hoofdzake lijk van de arbeidersklasse moeten leven, j Tevens wordt in het adres verzocht, geen bezuinigingsmaatregelen op het onder wijs toe te passen.' De in het bezuinigingsrapport der com missie-Wel ter onthulde omvang van den nood, waarin de schatkist verkeert, wordt door het jongste overzicht van de rijks middelen over Juni en de eerste helft van het loopende jaar andermaal in het licht gesteld. Al is het dan ook slechts één kant der staatsrekening, die der inkomsten, waarop deze maandelijksche cijfers het licht laten vallen. Het opbrengstvermo- Telefoon 473. gen der meeste belastingen neemt in schromelijke mate van maand tot maand af ,en in de heel enkele gqvallen, waarin er nog een vooruitgang ten opzichte van een jaar geleden is vast te stellen, heeft men te doen, hetzij met een verhooging van belastingdruk, hetzij met een ver meerdering, die slechts een zeer geringe reactie vormt op een ten vorigen jare ge boekte veel sterkere daling. Het eindre sultaat is, dat over Juni voor de gewone bronnen van inkomsten een nieuwe ach teruitgang, en wel van bijkans 4 mil- lioen (in juiste cijfers 3.954.037), valt te boeken en voor het eerste halfjaar een vermindering van 24.728.350. Laten wij om den verwarrenden invloed uit te scha kelen, welken de nieuwe financieele be trekking tusschen rijk en gemeenten op de maandelijksche opgaven heeft, de grond- en personeele belastingen buiten de rekening, dan komt men bij de negen tien overige middelen voor Juni tot een vermindering van 3.207.000 en voor het eerste halfjaar tot een daling van 15.959.000. Voornamelijk wat betreft de In voer van alle soorten platvlsch. IJmuiden, 16 Juli. Bij Belgische expor teurs van visch te IJ muiden is thans van hun vertegenwoordigers en afnemers in België bericht ontvangen, dat van a.s. Maandag af het Beheer van het Belgi sche Zeewezen te Brussel is overgegaan tot contingenteering van den invoer van visch. Deze contingenteering betreft voor namelijk den invoer van alle soorten plat- visch als schol, schar, tong, tarbot, enz., alsmede van kleine sehelvisch, gul, pieter man, poon, wijting en kleine koolvisch, van welke soorten slechts 25 pet. van het in 1931 door factoors en handelaars ont vangen kwantum wordt toegestaan. Van de overige soorten als kabeljauw, groote en middel sehelvisch, leng, zeepaling, rog, vleet, makreel, groote en middel schoolvisch wordt op 90 pet. van het kwantum van verleden jaar toegestaan. Onzen uitvoer naar België wordt met deze contingenteering wederom een ern stige slag toegebracht, welke niet alleen tal van handelaars, maar in het bijzon der ook de kustvisscherij ernstig treft, daar het juist de door de kustvisscherij aangebrachte soorten in het bijzonder zijn, waarvan de invoer beperkt wordt. Een noodkreet van de Twentsche middenstand. Vertegenwoordigers van den midden stand hebben het volgende telegram aan de regeering gezonden: Ondergeteekenden, leiders van den middenstand in Twente, welke omvat 5000 bedrijven met een geïnvesteerd kapitaal van tenminste 50 millioen gul den, zien met angst de langzame verar ming van hun bloeiende en nijvere land streek aan. Door het lijdelijk gedoogen en aanzien, dat de Twentsche industrie, aangewezen op de wereldmarkt, van allen afzet wordt afgesneden en daarbij in eigen rijk over geleverd is aan een ongebreidelde en on sociale concurrentie van het buitenland, vragen zjj Uwe Excellenties met nadruk, ten spoedigste in overleg maatregelen te treffen, opdat voorkomen worde, dat één van de bloeiendste en rijkste deelen van ons vaderland haar ondergang tegemoet gaat. „WESTERLICHT" TE ALKMAAR. De officieele opening. Vrijdagmiddag is te Alkmaar geopend het gebouw „Westerlicht", gelegen in den Alkmaarder Hout en stichting van de federatie van Ned. Herv. Diaconieën in de classis Alkmaar. Dit gebouw, bestemd voor de huisvesting van ongeveer 140 ouden van dagen, mag een geslaagde schepping genoemd worden van den Alk- maarschen architect D. Staal. Het heeft een frontbreedte van 24 meter en wel een middenstuk van 66 meter en twee vleu gels elk van 14 meter. De bouw, waar mede in 1931 werd begonnen, vorderde een bedrag van 300.000. Aan het ge bouw is ook een afdeeling verbonden, waarin hulpbehoevenden kunnen worden opgenomen. Zoo groot was de behoefte in dit gewest aan een dergelijke stichting, dat thans alleen nog plaatsen open zijn op de verplegingsafdeeling. In „Westerlicht" ontbreekt noch een mooie conversatiezaal, noch een rookzaal, noch een bibliotheek. Vijftig meter van den weg af gelegen op een niveau van 1.76 meter boven den weg hebben de in woners vanaf de terrassen een prachtig uitzicht op den Alkmaarder Hout. Honderden uit Alkmaar en omgeving woonden de opening bij. Aanwezig waren de leden van de stichting, van de kerke raden uit de classis, de kerkvoogden, het classicaal bestuur, het provinciaal be stuur en van het hoofdbestuur van de federatie van diaconieën. Voorts burge meester en wethouders van Alkmaar, de burgemeesters van Heerhugowaard, Hens broek, Heiloo, Beemster en Koedijk, be nevens tal van predikanten. ONTSLAGEN BIJ DE JAVA—CHINA— JAPAN-LIJN. De Java-CÖinii-Japan-lijn heeft in ver band met den verkoop van schepen 29 stuurlieden en 13 machinisten ontslagen. DE K. L. M. De heer Braat spreekt van on doelmatig beheer. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend: dat bij de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij passagepersoneel in dienst is menschen die vreemde talen moeten ken nen, dat betaald wordt met 60 gulden per maand en een diensttijd heeft van 80 uren per week; dat een expeditieknecht daar 17,5 gul den per week verdient; dat lager personeel met een maandgeld van 2560 gulden wegens bezuiniging ontslagen wordt; dat een gids zich beloond ziet met 25 gulden per week, die tevens 45.80 gulden per week marinepensioen geniet; dat een boekhouder 275 gulden per maand salaris geniet, terwijl hij uit een vroegere betrekking reeds pensioen ge niet; dat een sous-chef bij den technischen dienst 275 gulden per maand verdient en een pensioen als oud-officier-machinist der marine heeft van 70 gulden per week; dat 5000 gulden voor tafelzilver, be stemd voor het restaurant der Maatschap pij, uitgegeven is? Is de minister bereid om een onderzoek naar deze gegeven in te stellen, en zoo die juist mogen blijken te zijn, deze Maatschappij wegens ondoelmatig be heer, en het bevorderen van cumulatie van pensioenen met functies niet meer voor Rijkssubsidie in aanmerking te laten komen? Binnenland. ERNSTIG VERKEERSONGELUK BIJ LOENEN. Twee meisjes door een motor fiets aangereden en ernstig ge wond. Loenen, 17 Juli. Hedenmiddag om streeks half vijf is in de scherpe bocht van den Rijksstraatweg tusschsn Loenen en Nieuwersluis onder de buurtschap Nieuwerhoek een ernstig verkeersonge luk gebeurd. Op dat tijdstip liepen daar aan den rechterkant van den weg twee meisjes te wandelen in de richting Nieuwersluis. Uit tegenovergestelde richting naderde in snelle vaart een auto, die te veel links aan hield. Tevens kwam uit de richting Amsterdam een motorrijder aangereden, die zich plotseling recht voor den auto geplaatst zag. De motorrijder gooide toen zijn stuur om en kwam met zijn voertuig, waarop zich ook nog een duorijdster be vond, tusschen de wandelende meisjes, om vervolgens tegen een boom op t,e rijden. De beide meisjes werden tegen den grond geslagen en bleven met ern stige wonden aan het hoofd liggen. De motorrijder en zijn passagier kwamen eveneens ten val. De man liep een lichte wonde aan de knie op, terwijl de vrouw met den schrik vrijkwam. Een der meis jes, de 18-jarige mej. De Haan, die te Loenen logeerde, is per auto van den Ge neeskundigen Dienst der gemeente Utrecht naar de Rijksklinieken aldaar vervoerd. Zij bleek een ernstige schedel breuk en een hersenschudding te hebben bekomen. Het andere meisje, een nichtje van haar, eveneens De Haan geheeten en te Loenen woonachtig, is met een ernsti ge hoofdwonde naar haar woning ver voerd. Het ongeval moet behalve aan het te snelle rijden van den auto eveneens te wijten zijn aan den te smallen weg ter plaatse, waar een wandelpad ontbreekt. Een dosis Foster's Maagpillen 's avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 per flacon. door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 24) Bliss wandelde langzaam naar zjjn standplaats terug. Er was een heel rijtje Siannen met handkarren aangekomen, ie nu bezig waren met af te laden. Een van de mannen, die blijkbaar het paard herkend had, sprak Bliss aan. „Je bent zeker een knecht van Mott?" zeide hij, en voegde er verbaasd aan toe: „Wat bezielt je om zoo vroeg hier te ko men?" „Ben ik werkelijk te vroeg?" kon Bliss zich niet weerhouden te vragen. „En of, meer dan een uur," antwoord de de man. „We beginnen pas af te laden." Bliss wandelde nu een eindje weg. Hij jipalde zjjn laatste extravagance, welke hjl zich de vorige week veroorloofd had, f. weJ^en een PflP van een shilling, uit zijn broekzak, stopte haar zorgvuldig, stak haar op en wandelde langzaam een e'indje verder; op dit uur van den nacht ïpaakte deze buurt, door het afwisselend Ucht en donker van de brandende straat lantaarns, door de diepe schaduw, welke achter de stalletjes lag, een geheimzinni- (fen indruk. Het was merkwaardig hoe veel grooter zjjn opmerkingsvermogen en zijn gevoeligheid voor indrukken gewor den waren, sedert hij meer vrijen tijd had en hem het geld ontbrak om dien tijd met amusementen te vullen. Van een groote, met zeildoek overdekte kar woei hem een heerlijke geur tegemoet; toen hjj dichter bij kwam, zag hij, dat de kar opgehoopt was met bossen lila en witte seringen. Iets verder in een hoek van de markt, waar verscheidene handkarren stonden, hing een zware zoete geur van viooltjes, welke hem opeens een groote viooltjes- kweekerjj bij Hyères, welke hjj jaren ge leden had gezien, te binnen bracht. Maar meteen werd hjj met een schok tot de werkelijkheid teruggebracht door het zware vloeken van een dronken kerel, die zijn paard, dat doodmoe was, pro beerde voort te krjjgen. Twee straattypen, die elkaar voor de grap met uien aan het gooien waren, begonnen plotseling in ernst te vechten. Bliss ging, zoo snel hij kon, een rustige zijstraat in, waar hjj met zijn pjjp in de hand, een oogenblik bleef staan luisteren naar het leven van de groentenmarkt, dat nu van heel veraf scheen te komen. Plotseling schrok hjj op, aan het andere einde van de straat werd een figuur zichtbaar, het figuur van een jongen, die den hoek was komen om vliegen en die nu met een gelaat, dat doodsbleek was onder het licht van de straatlantaarns, de straat kwam afrennen. Toen hij dichter bij kwam zag Bliss, dat hij niet meer voortkon, dat zijn krachten op het punt stonden hem te begeven. Met een laatste krachtsinspanning stak hjj de straat dwars over en kroop onder een groot zeildoek, dat naast een van de stal letjes op den grond lag. Daar, op nog geen twaalf meter afstand van Bliss, bleef hij liggen. Nauwelijks was hij verdwenen, of zjjn vervolgers kwamen den hoek om. Met zijn drieën kwamen ze in volle vaart de straat afrennen, maar toen ze Bliss zagen, hielden ze hun vaart in en spraken hem aan. Een van hen was als portier gekleed, de beide anderen waren in rok en tot zijn niet geringe verbazing her kende Bliss hen beiden. De grootste was een man, met wien hij pas voor korten tjjd kennis gemaakt had; het was iemand, die niet goed bekend stond, van wien nie mand wist hoe hjj aan zjjn geld kwam; de andere was de zoon van een rijken bier brouwer, die eigenljjk buiten woonde, maar die het grootste gedeelte van zijn tjjd in de café's en restaurants van het West End doorbracht. „Heeft u iemand hier langs zien komen?" vroeg de portier buiten adem. Bliss schudde van neen. „Ik ben zelf pas den hoek omgekomen", zeide hij. „Welke hoek?" Bliss keerde zich om en wees met de hand naar den bewusten hoek. De drie mannen staken de straat over en renden zoo hard ze konden de andere richting uit. Hij hoorde ze roepen, toen ze in een van de breedere straten kwamen, even daarna weerklonk er een politiefluitje. Nog een paar minuten bleef Bliss staan luisteren naar het langzaam wegsterven de geschreeuw, daarna keek hij scherp naar links en rechts, om zich ervan te overtuigen, dat de straat geheel verlaten was. Toen hjj zeker was, dat niemand iets van het intermezzo gezien had, stak hjj de straat over en ging recht op het zeil doek af. Bij zjjn naderen bewoog het heel even. Weer keek hij rond, om zich nog maals te overtuigen, dat de straat geheel en al verlaten was. Daarna bukte hjj zich en trok het zeildoek weg. „Sta maar ge rust op", zeide Bij, „ik heb ze den anderen kant op gestuurd. Wat is er eigenlijk aan de hand?" Het eerste wat Bliss zag, was een teer, ovaal gezicht, dat doodsbleek van angst was, terwijl een paar groote, bruine oogen hem vol ontzetting aanstaarden, even daarna kwam er beweging in de verschij ning, die al dien tjjd op straat uitgestrekt gelegen had. Langzaam stond ze op. „Groote God", riep Bliss uit. „Een vrouw". Krampachtig greep ze zijn hand vast. Ofschoon ze nog op haar knieën lag, had hjj toch al gezien, dat ze gekleed was- als een page, met zwart fluweelen wambuis en zwart zijden kousen. Blijkbaar had ze een korten mantel om gehad, op haar eenen schouder zat nog een zilveren gesp. „Kunt u me niet helpen?" vroeg ze smeekend. „Wat is er gebeurd?" Mistroostig schudde ze het hoofd. „Wilt u niet probeeren me te helpen?" vroeg ze weer. Even keek hij nog naar haar in het oog vallende kleeding, maar elke verdere vraag werd onmogeljjk gemaakt door de uitdrukking van haar gezicht. „Ik zal het probeeren", zeide hjj toen kortaf. „In die kleeding kunt u niets be ginnen. Het beste is, dat u maar weer onder het zeildoek gaat liggen; tot vier uur kunnen we zeker zijn, dat niemand in de buurt van deze stalletjes zal komen. Ik zal zoo gauw mogelijk mjjn overjas halen", v - - Ze trok het zeildoek weer over zich heen, maar op het laatste oogenblik keek ze hem nog even smeekend aan. „U komt toch wel terug?" vroeg ze angstig. „Ja, wees maar niet bang", stelde hij haar gerust. Snel ging hjj terug naar de plaats, waar zijn kar stond. Het was nog geen half vier, de groentenmarkt lag bijna geheel verlaten. Het leek wel of de menschen, die een half uur geleden bezig geweest waren, nu allen waren gaan kijken hoe het opstootje op den hoek van Bowstreet zou afloopen. „Wat is er gebeurd?" vroeg Bliss aan een van de mannen, die met afladen bezig waren. ,,'k Weet het niet", antwoordde de man. „Drie kerels zijn hier langs ge komen, ze schreeuwden zoo hard als ze konden. Ruzie op een bal gekregen zeker. Zoo gaat het altijd, ze eten te veel, ze drinken te veel en dan krjjgen ze ruzie, 't Is hun eigen verdomde schuld". Bliss nam den haverzak weg en klom op den bok. „Ga je d'r vandoor?" vroeg de man. „Ik ga wat rondrjjden", was het ant woord. Met zijn pijp in zijn mond reed hij langzaam verder, totdat hij het zeildoek bereikt had. Op dat oogenblik gingen er een paar menschen voorbij, zoodat Bliss genoodzaakt was te wachten, wat hjj heel handig deed door met groot vertoon zijn pjjp opnieuw aan te steken. Toen klom hij snel van den bok. „Kom er zoo gauw mogelijk onder uit", zeide hij toen zachtjes, „er is nu juist nie mand in de straat". Het meisje kroop zoo snel mogeljjk on< der het zeildoek uit. Bliss sloeg zijn jas om haar schouders en terwijl ze haar haastig aantrok, nam hjj zijn pet af en gaf haar die ook. „Gooi dien hoed weg", zeide hjj kortaf, „en trek de pet zoover als u kunt over uw oogen. Ik kan u maar op één manier hel pen. Over veertig minuten moet ik hier weer terug zjjn; als u nu op den bok wil klimmen, dan zal ik u een eind wegbren gen, maar het mag niet langer dpn twin tig minuten duren. Daarna heb ik ander werk te doen". Even legde ze haar ijskoude vingers op zjjn hand. „Twintig minuten is meer dan voldoen de", zeide ze gejaagd. „Laten we alsje blieft zoo gauw mogelijk weggaan". Bliss klom op den bok en stak haar de hand toe, om haar het opklimmen mak kelijker te maken. Ze zat te rillen van koude en angst. Zorgvuldig knoopte hij de jas tot boven toe dicht en trok de pet zoo ver mogelijk over haar oogen. „Welken kant op?" vroeg hjj. „The Strand langs," zeide ze zachtjes. Bliss gaf den onwilligen hit een lichten tik met de zweep en reed langzaam door de menigte boerenkarren, welke nu van alle kanten kwamen opzetten, de richting van „The Strand" uit. Zijn metgezellin slaakte een zucht van verlichting, toen ze de marktdrukte achter zich hadden lig gen. „Nu maar rechtuit", zeide ze met een stem, die onvast klonk. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1