HELDÈRSCHE COURANT Amsterdam-Alkmaar-Schoorl HARLINGEN Spionnage in den grooten oorlog. TWEEDE EK LAATSTE BLAD. Stadsnieuws. Visseherij. KINDERBLAZERS VAN DINSDAG 19 JULI 1932 Belangrijk bericht. De boventoon. Alle werkdagen naar Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Dinsdag 19 Juli 21.39 uur Woensdag 20 21.38 Teneinde ons jonge sportblad, waai- van het eerste verschijnen in uitgebrei- den kring met veel instemming werd be groet onder de aandacht te brengen van een ieder, die belang stelt in het steeds groeiende Noord-Hollandsche sportleven, hebben wq gemeend den abonnements prijs voorloopig zóó laag te moeten stel len, dat deze voor niemand een beletsel kan zijn zich op „Noord-Holland's Sport nieuws" te abonneeren. Een ieder, die zich vóór 1 Augustus 1932, aan ons bureau opgeeft als abotiné ontvangt het blad tot 31 December 1932, dus gedurende bijna zes maanden, tegen den gereduceerden prijs van slechts 1.- (bij vooruitbetaling te voldoen). Een elk dus, die belang stelt in het Noord-Hollandsche sportgebeuren, pro- fiteere van deze gunstige gelegenheid om kennis te nemen van het opbouwende werk dat door ons wordt verricht in het belang van de Noord-Hollandsche sport. De werkman op het torpedo-atelier J. G. Rappoldt is 22 Juli 25 jaar in 's Rijksdienst. Onze stadgenoot, de heer K. M. Pink- se, slaagde voor het Mercurius-diploma Engelsche handelscorrespondentie. Den 16en Juli slaagde voor coupeuse mej. W. Snijder, leerlinge van mevr. L. Beiikema, Weststraat 48. Bij het laatstgehouden stuurlieden examen te 's-Gravenhage slaagde voor 3e stuurman (groote vaart) de heer G. Mooy. FRANSCHE OORLOGSBOOT AAN DEN HELDER. De Fransche aviso „Ancre" zal van 3 tot en met 5 Augustus een niet officieel bezoek aan Den Helder brengen en van 27 tot en met 30 Augustus aan Amster dam. („Het Volk"). DE INDISCHE MAIL. Donderdag in ons land. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het motorschip „Johan van Oldenbarnevelt", zal Woensdagmor gen 20 Juli om 10 u. 20 van Genua ver trekken. Aankomst Donderdagmorgen 21 Juli om 10 u. 33 te Amsterdam (O. S.). WINKELNIEUWS. Onze stadgenoot, de heer Jac. Weide- ma, die tot voor kort een dergelijke zaak op Wieringen dreef, welke echter door brand werd verwoest, heeft thans in het perceel Singel 82 een kapperszaak ge opend. Op de eerste verdieping is de damessalon, waar gelegenheid bestaat voor permanent en alle dameskapwerk; de heeren worden beneden van hun over tollig hoofd- en aangezichtshaar verlost. BEZOEK VAN DEN „ZOEKLICHT"-AUTO. Deze week zal onze stad weer bezocht worden door den „Zoeklicht"-auto. Giste renavond is de groote wagen hier weer aangekomen en vanmorgen vroeg zijn tocht begonnen. Het meerendeel van het personeel van dezen auto werkt geheel belangeloos en trekt van stad tot stad om door middel van „Het Zoeklicht" te evan- geliseeren. De baten van dit werk zijn be stemd voor den „Zoeklicht"-arbeid en VI. In dienst van Duitschland en van een Dultschen Prins. De in den oorlog neutraal gebleven lan den van Europa, die onmiddellijk aan de oorlogvoerende grensden en welke neu trale deden dat eigenlijk niet? vorm den dankbaar terrein van activtieit voor de met groote vrijmoedigheid ingerichte spionnagecentrales der verschillende par tijen. Er heeft zich ook op het Hollandsch grondgebied heel wat meer afgespeeld dan de gemiddelde mensch, in wiens na bijheid dit wellicht is geschied, vermoedt. Als men dan begrijpelijkerwijze de vraag stelt of de autoriteiten daarvan geen ken nis droegen en zoo ja of het niet op hun weg had gelegen om daaraan een einde te maken, dan kan tot antwoord slechts die nen, dat dit laatste onmogelijk was. Men kon de bestaande organisatie hinderen, in haar werk belemmeren, wellicht zelfs geheel vernietigen, maar het eerste ge- nnminn'n-b-'1 geweest> dat een andere er onmiddellijk voor in de plaats zou zijn gekomen. Het was voor de autoriteiten der neutrale landen een voordeel te weten wie de agenten der oorlogvoerende par tijen waren, en maatregelen, tegen dezen genomen, hadden vermoedelijk uitsluitend tot resultaat gehad, dat men, althans een tijd lang, ten aanzien van degenen, die voor het werk onder zieken en gevange nen. Het is dus een alleszins sympathiek doel, dat de steun van ieder waard is, om dat de „Zoeklicht"-arbeid inter-kerke- lijk is. KON. NED. BOND OUD-ONDEROFFICIEREN. Mevrouw Van Vliet—Wickel schrijft ons: Zoo hebben de dames van den Kon. Ned. Bond van O.O. haar uitstapje naai de Gero-fabriek achter den rug, eri werd bij ons vertrek van daar gevraagd bij onze thuiskomst een klein verslagje in de Heldersche Courant te willen plaatsen. Gaarne voldoe ik daar aan en vraag beleefd, Mijnheer de Redacteur, daar van opname, met dank daar voor. Wfj kwamen dan om kwart voor twee bij de fabriek aan: 66 dames van Den Hel der, Hilversum en Utrecht, en werden ontvangen door den chef de bureau, den heer C. Vogel. In een zaal aan de fabriek stonden de stoelen aan rijen, en kregen wij een heel mooi uiteenzetting, wat be treft het vervaardigen van de artikelen. En dan kan ik dat wel zeggen: Wan neer men des middags aan'de tafel zit om het diner te gebruiken kan men zich niet indenken hoe ontzaglijk veel arbeid aan uw lepel, vork en mes is besteed voor u er mede kunt eten. Ook aan alle andere voorwerpen, waar men vaak in de winkels naar kijkt. Toen wfj dat alles hadden gehoord, werden wij in drie groepen verdeeld en door de fa briek geleid, en konden wij alles zelf zien vervaardigen, maar eer een vork, vork is, heeft zij heel wat arbeid te ondergaan. Monogram maken is een heel mooi werk; jammer dat men met den tijd reke ning moet houden, anders bleef men daar zeker langer naar kijken. Toen wij dat alles met aandacht had den bekeken, dachten wij aan het eind te zijn, maar de heer Vogel had het mooiste voor het laatste bewaard, n.1. de toon- kamer. Wij werden daar binnen geleid en net als kinderen riep ieder: „hé... wat prachtig!" en dat was zoo, maar bij al die pracht hoorde men toch ook over het werk van den fabrieksarbeider bewonde ring uitspreken, want de temperatuur was daar zoodanig, dat hier het woord gold: „In 't zweet des aanschijns zult gij werken". Zeg daarom nooit als gij dat niet gezien hebt, wat is dat duur! De heer Vogel stelde het op prijs dat er tegenwoordig van den kant der dames zooveel interesse was om de fabriek te bezichtigen, en aldus in dezen crisistijd het Hollandsch fabrikaat te helpen steu nen. Een bezoek is werkelijk de moeite waard. En toen wij klaar waren, werd ons een souvenir medegegeven, n.1. een mooie suikerstrooier. Daarna werd ons in hotel „Herwitage" thee met biscuit aangeboden. Voor al het moois dat wij hadden gehoord en gezien en dat ons werd aangeboden, werd door de secretaresse dank gebracht. Het was in één woord een schitterende dag! Van uit Zuiderzee (IJsselmeer) luiden de berichten omtrent de vischvangst steeds ongunstiger en de visschers krijgen den indruk, dat ze bezig zijn de laatste vischjes en garnalen weg te visschen. Door de regels dier berichten klinkt het geluid der hopeloosheid. Men oefent het vak nog uit, omdat men de schuiten en de netten heeft, maar men voelt er uit de machteloosheid om met energie zich nog te gaan toeleggen op het be drijf, dat absoluut ten ondergang is ge doemd. Over dat geheele Zuiderzeesche visch- bedrijf ligt het waas van gedruktheid en zorg. Vroeger vol van leven en bedrijvig heid, overal op zee toonend de gebolde zeilen, dag en nacht in de weer; thans het zonder eenige verwachting uitvaren van nog enkelen, want velen hebben er reeds het bijltje bij neergelegd. Dat is een schrijnend iets voor de betrokkenen. Maar uit dezen toestand vloeit voort, dat de aanvoeren uit dit gebied minder groot zijn en dus ruimte laten voor ander gebied om in de consumptie-behoefte te voorzien. Voor de prijszetting van visch kan deze factor nog wel van beteekenis zijn. Het is een wonderlijk deprimeerenden tijd en daarom is het goed, daar waar dat nog mogelijk is, toch nog even een iets be moedigenden kant te belichten. Van uit het zuiden van ons land klinken nog altijd berichten van slechte garnalen- vangst. Vooral de zeilvaartuigen hebben buitengemeen slechte vangsten. De aan- de uitvoerders waren van de bevelen der oorlogvoerende partijen op eigen grond gebied, in het duister had getast. Wan neer het gaat om zooveel als waarom het voor alle in den oorlog deelnemende lan den in den oorlog ging, kan men moeilijk matiging jegens de neutralen verwach ten; het is alweer niet de eene of de andere partfi, die zondigt, maar het is de oorlog, die er ze toe brengt en die de groote zon daar is. Vanaf de eerste Augustusdagen zetelde de Duitsche spionnage in San Sebastiaan, zoo verleidelijk dicht nabij de Fransche grenzen gelegen, met frankrijk verbon den door tal van minder en meer bekende paadjes, die het maar al te gemakkelijk maakten om berichten, welke van belang waren, over te brengen. Generaal von Schultz had daar de leiding, en, mag men alweer Robert Boucard gelooven, dan slaagde deze spionnagedienst dusdanig in zijn opzet, dat de meest belangrijke ge heime Fransche documenten dank zij zijn toedoen kwamen in handen van degenen, voor wie ze juist niet waren bestemd. Er kend moet worden, dat men te San Sebas tiaan goed betaalde; zijn de genoemde voorbeelden juist, dan gold voor een ge heime order van het groote hoofdkwartier der geallieerden de lieve prijs van 100.000 goudfranken; voor het complete plan van de artillerie in een sector van het front 25.000 frank; voor de gedetailleerde op gave van het materiaal van een vliegkamp 8000 frank, en zoo door. Geheel een ge heim dossier, dat aan een der legers van de geallieerden werd ontstolen, bracht bijkans 400.000 frank op, en is zeker voor den vijand meer dan het tienvoudige van VAARWEL! Als een droeve somb're mare Ging het nieuws door Nederland: Cisca Kremer overleden, 't Lijk gevonden aan het strand. Arme Cisca, als Merijntje Heb je duizenden ontroerd; Wie heeft niet een traan gelaten, Als jouw stuk werd opgevoerd? Iedereen, die jou zag spelen, Heb je stom verbaasd doen staan; Opgetogen, vol bewondering Liet je ons naar huis toe gaan. Nogmaals -willen wij je danken, Voor hetgeen je hebt gedaan, Noode zullen we je missen, Té vroeg ben je heengegaan. Dierbaar ben je ons geworden, Om je kostelijke spel, Nooit zal Holland je vergeten. Goede reis, vaarwel, vaarwel! d. V. voer blijft dus gering. Ook eerder wezen we op de mogelijkheid voor de garnalen- vangst hier. Zit er niet een kans van voordeel in d. V. meent, dat bakker en slager niet erg gediend zullen zijn van de eet-meer- visch-campagne, die staat ingeluid te wor den. Het lijkt ons toe, dat de belangen van deze nijvere groepen door de cam pagne weinig of niet geschaad Ëullen wor den. Helpt men de visschers en de neven- bedrijven dan zullen deze groepen wel licht beter in staat zijn een kadetje of een pondje vleesch meer te verorberen dan ze nu, door de sleohte omstandigheden dier bedrijven kunnen doen. Men denke zich: groote groepen der be volking zonder koopkracht of met koop kracht. Kalm het geval bekijkend kan het niet anders of het oordeel zal gunstig zijn. En het zal in die richting moeten gezocht worden. Momenteel zal het bin nenland het grootst aantal vischconsu- menten moeten leveren, want naar het buitenland valt er niet veel meer te rap porteeren. België b.v. heeft met ingang van Maan dag 18 Juli, dat is dus gisteren, de visch- import weer sterk gecontingenteerd en laat b.v. slechts 25 toe van hetgeen in 1931 door factoors en handelaars is inge voerd en wel van de volgende visch- soorten: Kleine schelvisch, gul, pieterman, poon, wijting en kleine koolvisch, schol schar, tong, tarbot. Hoe de kustvisscherij daardoor weer gedupeerd wordt? Ieder kan daarop het antwoord geven. Daarom dient de eet-meer-visch-cam- pagne zoo spoedig mogelijk en krachtig te worden ingezet. Ook bakker en slager zullen daarvan profijt hebben. Van kabeljauw, groote en middel schel visch, leng, zeepaling, rog, vleet, ma kreel, groote en middel schootvisch wordt 90 toegestaan. Dit lijkt niet zoo'n groote vermindering, maar als we de 25 van de andere vischsoorten daar tegenover stellen dan is de gemiddelde beperking geweldig groot. Misschien dat ook de Rijkscommissie voor Werkverruiming haar medewer king in deze campagne zal willen ver- leenen. Werkverruiming toch kan, bij grooter vischomzet, in hooge mate worden be reikt. Overal zoekt men naar een moge lijkheid tot arbeidsverschaffing en deze poging moet, ook voor het vischbedrijf en de talrijke nevenbedrijven, worden ge steund, juist door die lichamen, die zich een taak als deze tot doel gesteld zien. Misschien is deze Rijkscommissie voor Werkverruiming in dit opzicht al gepolst, want inderdaad ook op dit terrein ligt haar taak. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den Helderen zijn bijkantoren over de maand Juni 1932. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand ingelegd f 84.775.02 en terug betaald f89.228.92, derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 4.453.90. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 55. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 0.00 en afgeschreven f 500. Derhalve minder in- dan afge schreven f 500. Het aantal nieuw uitgegeven Staats schuldboekjes bedroeg 0. die som waard geweest. Robert Boucard spreekt van den staf der vijf, te San Se bastiaan in luxueuse appartementen ge vestigd, niet opvallend, maar ook niet ver borgen. Vermoedelijk zullen de Spaan- sche autoriteiten geweten hebben wat er in deze vertrekken omging; een inval hunnerzijds had weinig bereikt, want veel papieren liet men er nooit achter. Men had alleen de Duitschers genoodzaakt zich een ander kwartier te kiezen en wellicht zouden maanden zijn voorbij gegaan voor dat de Spanjaarden dit kwartier op het spoor waren gekomen. Dat intusschen de staf der vijf niet altijd waar voor zijn geld kreeg, is te begrijpen. Deserteurs waren er in San Sebastiaan bij gansche bosjes, maar een enkelen keer school er onder deze deserteurs, die graag wat wilden verdienen, ook wel eens een niet volko men oprechte. Anderzijds heeft de staf der vijf, uit angst zich te vergissen, een niet onbelangrijke fout gemaakt. Want een dezer deserteurs bracht gedurende den Somme-slag een brief, die gestolen was uit de koerierstasch van het hoofd kwartier, een brief, die de gedetailleerde opgave van de geallieerde reserves be vatte op een strategisch belangrijk punt. Op de gewone wijze werden de Duitsche agenten, alvorens men van dit bericht ge bruik maakte, aan het werk gezet om de juistheid van het opgespoorde vast te stel len. Van geallieerden kant hield men na tuurlijk den diefstal zorgvuldig geheim en dit bracht de Duitschers tot de gedach te, dat zfj te doen hadden met een her nieuwde poging van een der deserteurs om hen te bedriegen. De verrader, die op een hoog loon rekende, kreeg slechts on- KERMIS IN CASINO. Ja, een heusche, echte karmis is het! Met oliebollen, werptent en luchtschom- mel, met kermisstemming en kermispret, met kcrmisgeluiden en kermisgezellig- heid. Het is het Westplein rp z'n best. En u hoeft mij volstrekt niel te gelooven: u kunt navraag doen bij vierduizend personen, die er Zaterdag en Zondag zijn wezen zien. Die zich vermaakt heb ben in den dwaaltuin, die gereden hebben in de manege, die moeizaam de rollende trap hebben beklommen, die in de werp tent hun krachten, bij de vliegbomsport hun geluk beproefd hebben... Vraagtu het ze of het er geen gezellig zitje was en of ze van hun gratis dancing niet een druk gebruik hebben gemaakt, of de hoeplatent niet een groote aantrekkings kracht bezat, of de oliebollen niet ver rukkelijk waren. En nu zou ik haast nog vergeten de schuitjesschommel. Stel u voor, een volledige schuitjesschommel, zoo een, als voor het raadhuis stond, thans in den tuin van Casino opgesteld! Voor wie zich niet met eigen oogen heeft overtuigd, dat een geheele kermis is opgesteld in Casino, lijkt het welhaast ongelooflijk, dat dit alles in één gebouw is ondergebracht. Nochtans is het vol komen de waarheid en evenzeer is het waar, dat Zondagavond het bezoek over stelpend druk was. Vele van de inrich tingen, die hier deze week zijn onder gebracht, kunnen maar juist plaats vin den: de rollende trap (men komt met een vaartje weer naar beneden) reikt precies zoo hoog, dat men nog niet het plafond raakt, en de oliebollenkraam vond juist een plaats tusschen de twee aloude boomen in den tuin, zonder dat deze be hoefden te worden beschadigd. In de garderobe is nu een schiettentin de kleedkamers het werpspel. En in de manege, met de vriendelijke, goedmoe dige paardjes, verdrongen zich de rui ters, die zich in de edele hippische sport willen bekwamen Zoo zouden wij door kunnen gaan. De kermis, die deze geheele week nog in Casino kan worden bezocht (de entrée is zeer laag) wordt om 7 uur geopend en te 12 uur gesloten. Woensdag-, Zater dag- en Zondagmiddag gaat zij reeds om 2 uur open en te oordeelen naar de belangstelling bij het jeugdige deel onzer bevolking, is dat wel noodig ook. Voor 5 cent kunnen zij er al in. CONTINGENTEERING. Eindelijk komt uit het land, dat het eerst de contingenteering heeft toege past, Frankrijk, den roep om het systeem der contingenteering te laten likwideeren, omdat men daar aan den lijve gaat voe len, dat het systeem niet leidt tot verhoo ging der volkswelvaart doch juist tot het omgekeerde. We zullen hopen, dat deze strooming in Frankrijk veld wint en dat die ook overslaat naar de. andere landen, die dit systeem in toepassing hebben gebracht. Langzamerhand krijgen we misschien dan een wat normalen toestand. Mocht die opheffing zich ook gaan uit strekken tot de contingenteering van visch dan kan dat voor onze plaats van groote beteekenis zijn. Laat ons er het beste van hopen. ONGELUK. Maandagmiddag had een arbeider, werkzaam op een steenenlossende aak, het ongeluk een steen op zijn hoofd te krijgen, waardoor een tamelijk ernstige hoofdwonde ontstond. In het gebouw Ge meentewerken werd den man een nood verband aangelegd. AANRIJDING. Zondagmiddag heeft er weer een aan rijding plaats gehad tusschen een vracht auto en een personen auto. Een vrachtauto kwam uit de Nieuw- straat gereden en wilde de Nieuwe Brug straat inrijden, terwijl de personen auto van Onrust kwam gereden. Op een gegeven moment zaten deze wa gens tegen elkaar met het gevolg, dat het omgekeerde van de meeste ongelukken gebeurde. Niet de luxe wagen werd be schadigd doch ditmaal moest de vracht auto het ontgelden. Want een beschadigd spatbord en meerdere brokken waren het gevolg van deze botsing. ONGELUK BIJ HET VOETBALLEN. Zondagmiddag heeft tijdens een voet balwedstrijd tusschen de vereenigingen H.S.V. 1 en Zeemeeuw 2, op het terrein aan den Strooweg, een ongeluk plaats gehad. Toen de strijd drie minuten oud aangename woorden te hooren, wat ver moedelijk niets is geweest in vergelijking van hetgeen de betreffende Duitsche offi cier heeft moeten vernemen toen later aan zijn chefs bleek welke belangrijke vangst hen was ontgaan! Dat de Franschen met weinig welgeval len dit Duitsche spionnagekamp in San Sebastiaan zagen, wien zal het verwonde ren? Meer dan eens waren middelen over wogen om daar binnen te dringen, maar alle pogingen waren op de stoutmoedig heid en de waakzaamheid van den staf der vijf afgestuit. Totdat de Fransche ge heime dienst zijn oog vestigde op een zijner agenten, een forsche, volkomen be trouwbare man, die voor niets terugdeins de, sterk was van binnen en van buiten. Hem werd opgedragen zich onder het mom van deserteur bij den Duitschen dienst te San Sebastiaan aan te melden en oog en oor goed de kost te geven. De man verstond zijn vak; in den trein, die hem van Parijs naar de Pyreneeën, zijn tweede tehuis, zou brengen, wist hij onaange naamheden te krijgen met een onderoffi cier, hetgeen er toe leidde, dat hij aan het einde van de reis werd opgepakt en in een militair bureau opgesloten. Op eigen gelegenheid wist hij te ontkomen, de grenzen te bereiken, en zoo zijn intrede te doen in San Sebastiaan. Hij wachtte er zich wel voor zich bij de Duitschers te gaan aanmelden, maar hier en daar, waar hfj zich een borrel veroorloofde, liet hij niet na zijn ontevredenheid te kennen te geven over den Franschen dienst. Het duurde dan ook niet lang of de Duitschers kwamen tot hem, en wisten op de gewone wijze hem uit het Spaansche kamp der ge was, kwam een speler van Zeemeeuw, een zekere R. in botsing met een van de spe lers der tegenpartij. Het ongeval liet zich nog al ernstig aanzien, gevreesd werd voor een beenbreuk, zoodat dit lichaams deel reeds op het terrein gespalkt werd. Vervolgens werd R. naar Dr. v. d. Nieu- wenhuizen vervoerd die de eerste hulp verleende. Daar bleek het ongeval geluk kig niet zoo erg te zijn maar toch nog van dusdanigen aard, dat het been gespalkt moest blijven. R. is vervolgens naar zijn woning, in de Artilleriestraat, vervoerd. FIETS GESTOLEN. In den nacht van Zondag op Maandag hebben ongenoode gasten een bezoek ge bracht op het erf van de Wed. Kok, aan de Bassingracht. Door het aanslaan van den hond, bespeurden de bewoners on raad. Op nader onderzoek uitgaande, bleken de nachtelijke wandelaars reeds te zjjn verdwenen, echter niet zonder een zoo goed als nieuwe fiets mede te hebben genomen, welke op de plaats stond. Aangifte bij de politie is gedaan. Men zjj voorzichtig. NOG EEN VOETBAL-ONGELUK. Ook de wedstrijd „Helder 2"„C.S:V. I", welke Zondagmiddag om half drie op het „Helder"-terrein aan den Polderweg gespeeld werd, is niet zonder ongelukken afgeloopen. De linksback van „Helder", K., is zoodanig in botsing met een der andere spelers gekomen, dat hij een bloed uitstorting in het been heeft gekregen. K. is daarop per auto naar huis vervoerd. BRIEVENMALEN AAN HR. MS. „O 13". Op ondervolgende data worden brieven malen aan Hr. Ms. „O 13", welke zich op een kruistocht in den Atlantischen Oce aan bevindt, verzonden: op 21 Juli naar Funchal (Madeira), op 26 Juli naar idem, op 28 Juli naar idem. Laatste buslichting 21 uur op den dag voor dien van de verzending dus op 20, 25 en 27 Juli, ten postkantore. Na 28 Juli wordt eventueele correspon dentie tot de binnenkomst van het vaar tuig bewaard. Het gevoel, dat ik geraakte te midden van de uitgestrekte tuinbouwakkers in ons zoo vruchtbaar provinciaal gewest. Langzamerhand weten we allen wel, dat het, ondanks de aarde in overvloed geeft en er een „rjjkelijk" gewas is, er juist onder de werkers in die bedrijven groote nood is. Of dat uiterlijk dan zoo te zien is? Neen. De menschen zien er niet uit als paupers, de huisjes zien er keurig ver zorgd uit, de akkers liggen er prachtig bij, geen vuiltje tusschen het gewas; de „kassen" toonen geen kapotte ruiten en de erven zijn volgezet met bloemen of vruchtdragende boomen. Uiterlijk is dus alles volmaakt in orde en iemand, die geen kranten leest en deze streken doortrekt, krijgt den indruk van groote welvarendheid en, oordeelend naar het te velde staande gewas, van weelde righeid. Maar wie hangt er nu ook graag het bordje „armoede" voor den voorgevel van zijn huis. Veelal houdt men dat binnens huis en praat er slechts over met degenen, die in dezelfde omstandighedeen ver- keeren. En doorgaande per bus en trein vang je wel van die gesprekken op, welke een gesmoorde kreet soms doorlaten, waaruit opklinkt nu eens de klagelijke toon van onverschilligheid, welke laatste toch wel de bitterste is, omdat daaruit voort kan spruiten de geest van „laat maar waaien" en „na mjj de zondvloed". En het komt ook tot je als je een plaatselijk blad in handen krijgt en de kolom „ingezonden stukken" napluist, die meestal een ver gaarbak is voor de dingen, die, ten rechte of ten onrechte, afgekeurd worden. Zoo las ik ook zoo'n ingezonden stuk op mijn tochtje, waarin de inzender bepleit te het oprichten van een centrale ver koop organisatie, zooals ook enkele Ge deputeerden der Staten schijnen te wen- schen. Het was een pleidooi voor een ge heel ander distributie-systeem en men kan er van op aan, dat dit denkbeeld zich vastzet in de hoofden der belanghebben den. Het komt ook tot uiting in de gesprek ken die men zoo opvangt. Heftig gesticu- leerend wordt soms het betoog en inder daad komt men onder den indruk van hetgeen er beweerd wordt. 100 K.G. roode kool voor 70 cent. De bruto ontvangsten kunnen het arbeids loon niet dekken. Reken daarbij de an- interneerden te bevrijden. Hij werd in dienst van de Duitschers gesteld; hij er kende uitstekend Spaansch te kennen, maar veinsde geen woord Duitsch te ver staan, hetgeen hem het voordeel gaf, dat in zifh nabijheid dikwerf dingen werden gezegd, die men anders voor hem zou hebben verzwegen. Op schijnbaar listige wijze wisten de Duitschers zich van zijn diensten meester te maken; hij teekende een contract met hen en hij ging in hun dienst. Al spoedig moest hij een reis naar Frankrijk ondernemen; als Castiliaansch edelman vermomd bracht hfj dagen in een hotel te Parijs door, totdat hij op een ge geven oogenblik de mededeeling ontving, dat hij zich op een bepaalden avond op een bepaalde plaats in de Notre Dame te bevinden had. Daar liep hem iemand tegen het lijf, die hem een klein biljet in de handen stopte, dat hem de opdracht over bracht om bepaalde dingen van den Fran schen vliegdienst uit te vinden, en vooral naar San Sebastiaan te brengen, de tee- kening van een nieuw en met groote kracht werkend Fransch vliegtuig. De Fransche agent waagde het zich, zoo voor zichtig mogeli,jk, in verbinding te stellen met zijne superieuren te Parijs. Dat was een niet ongevaarlijk iets, want te Parijs evenals elders loerden de agenten van de Duitsche spionnage centrale op hem. Meer dan eenige andere spionnagedienst had die der Duitschers tot gewoonte en geen slechte gewoonte *- om eigen spionnen nauwkeurig te doen volgen ten einde zich van hun betrouwbaarheid te overtuigen. Hoe goed ware het niet moge lijk geweest, dat men hem op den weg naar het woonhuis van zijn superieur AU BON MARCHÉ - dere kosten en het levensonderhoud van de betrokkenen. Hoe blijft het dan bestaan? Het verliest en waar geen saldo is om zelf het verlies te dragen, dan dragen de banken dat, welke niet kunnen ingrijpen, omdat alles dan als een kaartenhuisje in elkaar zou storten. En hoe meer je Den Helder nadert hoe losser je wordt van den tuinbouwstreek en hoe dichter je komt bij de bollenstreek en ook daar weer hoort dezelfde klach ten, opstandigheid en onverschilligheid. En je vraagt je af hoe dat alles weer in goede banen moet komen. Hoe op de aarde, waarover de zon haar laatste dagscheuten wierp, men zou kun nen gaan rusten, even vredig als de zon weg zonk in haar bed over de duinen, die gloeiden aan den top. Het goud scheen als een brand door de boomengroepen rond de hofsteden en het gaf den indruk alsof alles zou verteerd worden. Maar dan even verder, terwijl de bus maar rusteloos voortschoof, zag je de groote bal weer, net boven-de duinenrij, halverwege en later als een streep en toen verzwolgen in het groote Niet, dat tevens is het groote Al, waaruit zij weer zou opstaan, om opnieuw de aarde te geven van haar vreugde, van haar groeikracht, van haar weelde. Misschien behoeft eenmaal dan niet, zooals nu, gehoopt worden op mindere groeikracht of op mis-oogst om het leven van den producent, dat tevens nauw ver band houdt met dat van den consument, dragelijk en vreugdevol te maken. En toen de lucht rood en goud gekleurd was en de lichtgeefster ophield haar ga ven rond te strooien, wilde de Lange Jaap haar taak overnemen en hoewel zijn goede wil zeer wordt gewaardeerd, moet hij daarin jammerlijk ten achter blijven. Toch zien wij, Heldersdhen, dat geflits aan de lucht heel dankbaar aan, want we weten: aanstonds staan we weer in eigen honk. Maar Jaap sloeg met zijn zwaaiarmen lustig in het rond, overtroefde het weg stervende licht van den dag en wist zich verantwoordelijk op zijn hoogen post. Vredig kwam voor den wind een tjalk met wijd gespreide zeilen, door het ka naal. Vader kalm aan zijn helmstokje, moeder leunend uit den roef, waarin mis schien het kroost in volle gerustheid sliep, terwijl beiden daarboven in eigen gepeins waren verzonken om uit te vor- schen hoe, met deze reis, de eindjes weer aan elkaar te splitsen. Want ook daar, bij de binnenschipperij, is het niet rooskleu rig. „Gaat het den boer goed, dan gaat het allen goed", hoorde ik in de bus zeggen en dit oude spreekwoord demonstreert ook weer levendig, dat niemand buiten den ander kan en dat het geheele maat schappelijke samenstel is een groote keten, waarin niet het minste schakeltje kan worden gemist. Inderdaar is deze tijd de „heikast" die dit alle groepen en lagen steviger in het hoofd heit, zoodat velen er zich nu pas van bewust worden, dat de een niet bui ten den ander kan en dat niemand's aan deel in dit circuleerend leven kan wor den gemist en dat daardoor ieders deel dezelfde waarde vertegenwoordigt. Prof. Casimir schrijft ongeveer: Intel- lectueele arbeid en handenarbeid, ze eischen dezelfde waardeering. Het gloren van de zon was over de dui nen ook verdwenen. Donkere silhouet ten doemden overal op van huizen, van stil grazende koeien, van boomengroep jes, van hooioppers. Overal kwinkelen de lichten der huizen en der straatlantaarns en weldra denderde de bus de Bassin gracht op en werd opgeslokt in het hui zencomplex, dat Den Helder heet en waar, op ander terrein, ook het geluid van den tijd wordt gehoord en waarin de verschillende nuanceeringen, eerder ge noemd, ook hun klank vinden. Wachter, wat is er van den nacht? M. m op Maand. Woensd. en Zaterd. naar vraagt dienstreg. aan het Kantoor van „ES0NA". ware gevolgd en dan had niet alleen zijn leven gevaar geloopen, maar was er van zijn verdere plannen niets terecht geko men. Intusschen, hij had de hulp van zijn superieur noodig, want hij moest de hem toevertrouwde opdracht volbrengen; hij moest een teekening leveren, die natuur lijk niet de juiste was, maar zoodanig de juiste geleek, dat men haar voor de echte kon houden. Zoo is het uitgevoerd en zoo werd hij beloond voor zijn schijnbaar goede diensten. Zooveel vertrouwen boe zemde hij deri staf der vijf in, dat toen hij terugkwam, de moeilijkste opdracht, ooit aan een agent toevertrouwd, hem werd gegeven. Mag men alweer Boucard ge looven, dan zou een der Duitsche prinsen, een zoon van den Keizer, di eom gezond heidsredenen niet te veel aan den oorlog kon deelnemen, zich in zijn ijver te ver in het vijandelijk land hebben gewaagd. De vijand wist niet welken kostbaren krijgsgevangene hij in handen had; zag in hem een eenvoudig spionneerend offi cier, maar dit deed juist het gevaar toe nemen, dat men op een kwaden dag den bedoelden Duitschen officier zou fusilee- ren. Aan de spionnage centrale te San Se bastiaan was de moeilijke opdracht ver strekt om dit voor alles te beletten, en de vermomde Fransche agent werd nu uit gezonden om den Duitschen prins uit de Fransche gevangenis te bevrijden. Op nieuw ging hij naar Parijs, en opnieuw waagde hij het zijn superieur te bezoe ken. Hij kwam op het best denkbare oogenblik. De Duitschers hadden een grooten slag geslagen in het door hen bezette gebied; door een dier vele toeval-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5