Julianadorp. 't Zand. Anna Paulowna. Wieringen. Texel. MET DE AUTO OP REIS. NAAR LIMBURG EN DE ARDENNEN HOOFDKANTOOR: KONINGSTRAAT 67 Visschen in de Waddenzee. VERLOTING. De verloting uitgaande van de ouder- commissle der O. L. School no. 1 te Ju lianadorp die zou gehouden worden op Vrijdag 29 Juli is vervroegd en zal ge houden worden op Vrijdag 22 Juli a.s. in de zaal van bet café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen, des avonds om 8 uur (n. L). EEN GESLAAGDE NOODLANDING. Maandagnamiddag omstreeks half vier moest het vliegtuig gemerkt „F 8", thuis- behoorende op het vliegkamp „de Kooy", wegens een motordefect een noodlanding maken op het land van den heer H. H. Deze landing verliep uitstekend en zon der dat verdere schade werd aangericht. Het vliegtuig werd door een officier be stuurd. Door personeel van „de Kooy' werd het vliegtuig kort daarna wegge haald. HOOIBROEI. Ook hier komt, evenals elders, hevige hooibroei voor, zoodat velen moeten spit ten. By de heer D. was het j.L Zaterdag al zoo heet in de schuur, dat het hooi zoo goed als brandend er uit werd gegooid. Zelfs kwamen reeds aschplekken voor. Zoowel met het oog op gevaar van brand als voor de kwaliteit van het hooi ver dient het natuurlijk aanbeveling wat eer der in te grijpen. Dat dit karwei zoo lang mogelijk wordt uitgesteld, vindt natuur lijk zijn oorzaak in het feit, dat dit een buitengewoon slecht werk is. J. V. A. Woensdagavond half negen, bijeen komst. POLDERNIEUWS. De heer A. Langereis heeft wegens gevorderden leeftijd ontslag gevraagd als Hoofdingeland De candidaatstelling voor de vacatures G. Geerlings en A- Langereis, zoomede Joor de per.aftredende heeren J. Naunis v nG. C. van Balen Blanken is bepaald p 13 Augustus a.s. OPENING „DE KLEINE BAZAR". De reeds door ons aangekondigde opening van „De Kleine Bazar", heeft Zaterdagavond onder groote belangstel ling plaats gehad. Niet minder dan 17 bloemstukken van leveranciers, collega's en anderen gaven iets feestelijks aan deze opening. VLAS- EN KORENBEURS. Ter aanvulling van ons bericht, aan gaande het in andere handen overgegaan van de „Vlas- en Korenkeurs", waaruit men door de beknoptheid zou kunnen lezen, dat de heer Bor de zaak voor anderen zal exploiteeren, vermelden we nog even, dat dit niet zoo is. De heer Bor is eigenaar geworden en exploiteert dus voor eigen rekening. UITVOERING CRISIS-ZUIVELWET. Op grond van art. 22 der Crisis-Zuivel- wet is in deze gemeente aan 162 veehou ders uitbetaald een totaalbedrag van 2841.76. Door B. en W. Is toestemming verleend tot het colporteeren met behulp van de z.g. „Zoeklicht"-auto in de week van 18 tot 28 Juli a.s. In het loopende seizoen zijn afgegeven 44 consenten voor het wiermaaien. Door de N.V. Bataafsche Import-maat schappij is vergunning gevraagd tot het oprichten van een benzine-installatie bij de te bouwen smederij van O. Omis bij Sluis I in de Wieringermeer. AANBESTEDING. Op 10 Augustus des v.m. 11 uur zal worden aanbesteed de aanleg van klin kerwegen in sectie D. van de Wieringer meer (raming 64.000). Aan den burgemeester dezer gemeente is door den Commissaris der Koningin verlof verleend om buiten de gemeente te verblijven van 22 Juli tot ën met 21 Au gustus a.s. J. V. O.-BERICHTEN. Donderdag bijeenkomst meisjesadspi- ranten Westerland. Vrijdag half acht voor allen gym nastiek. Zondag bij goed weer en voldoende deelname tocht naar Zomerfeest Schoorl (per fiets of bus). Anders om drie uur bijeenkomen. HOOIBROEI. Gisteren werd in de groote boerderij van den heer Nan Bakker Sz., te Ooster- land, hooibroei geconstateerd. Met ver eende krachten is men bezig het hooi naar buiten te werken, terwijl voor't ge val de schuur in brand zou geraken men de stoomspuit van Den Oever heeft ge- requireerd. Bevorderd van de 3e naar de 4e klas aan het gymnasium te Alkmaar, mej. M. Lely, te Westerland, alhier. Overgegaan van klasse 2a naar klasse 3a aan de M.U.L.O. school te Den Helder S. Kooy Md., te Den Oever, en R. D. Schouwvlieger, te Hyppolytushoef, alhier. DE WOLHANDEL. Naar wij vernemen begint er in den wolhandel meer leven te komen en is de prijs slechts 40 cent per kilo. Een enorm verschil bij enkele jaren terug, toen de prijs f 1.76 a f 2.per kilo was. Bij beschikking van den Minister van oeconomische zaken en arbeid van 11 Juli 1932 is bepaald: 1. met ingang van heden tot een nader vast te stellen datum wordt een aange geven gedeelte van de Waddenzee ge sloten voor de visscherij; 2. het visschen binnen dat gedeelte wordt vergund op voorwaarde, dat niet gevischt wordt met een mossel-, oester- of wulkenvischtuig en dat geen gebruik gemaakt wordt van eenig middel om mosselen, oesters of wulken te vangen; 3. het districtshoofd kan in bijzondere gevallen schriftelijk ontheffing verleenen van de sub 2 gestelde voorwaarden, onder de noodige bepalingen ter voorkoming van misbruik; 4. het onder 1 bedoelde-gedeelte van de Waddenzee wordt beschreven als volgt: In het Oosten begrensd door de lijn, gaande van den spitsen toren van Uit huizen over den molen van den Lauwer- polder naar de Oostzijde van het eiland Rottum en in het Zuiden door den af sluitdijk van de Zuiderzee. Bij beschikking van den Minister van oeconomische zaken en arbeid van 12 Juli 1932 is, met afwijking in zoover van het voorgeschrevene in art. 8, eerste lid, letter a, van het Waddenzeereglement, nader bepaald, dat de gesloten tijd voor het visschen met de ansjovisfuik in de Waddenzee in 1932 zal ingaan op 1 Aug. OPENLUCHTMEETING. Vanwege de afd. Wieringen van „De Vrye Groep" werd j.1. Zondagmiddag, op het terrein van den heer Bruul een openluchtmeeting gehouden. Spreker was de heer A. L. Constandse, met het onder werp „Het Duitsche Fascisme, Rusland en de Oorlog". Zeer veel publiek woonde deze meeting bij en luisterde met belang stelling naar het betoog. GOED AFGELOOPEN. De timmerman C. M. welke een flinke gang op zijn motorfiets had en op den viersprong, het zoogenaamd gevaarlijke len, die in de geschiedenis der spionnage een zoo groote rol spelen, waren zij ge heel de Fransche organisatie op het spoor gekomen, en talrijke, in het bezette ge bied werkzame agenten waren ter dood veroordeeld. De Fransche Generale Staf gevoelde de moeilijkheden van den toe stand; men kreeg en kon geen inlichtin gen over de bewegingen van den vijand meer verwachten; alle pogingen werden in het werk gesteld om den geheimen dienst opnieuw te doen functionneeren. Wat kon men beter verlangen dan dat een der eigen Fransche agenten zich het vertrouwen der Duitschers zou verwer ven. Daartoe moest onze man den Duit- schen prins doen ontsnappen, dezen naar San Sebastiaan brengen, en hopen zich zoodanig zijn vertrouwen te verwerven, dat hy mede naar Duitschland zou wor den genomen. Daar eenmaal aangekomen, zou hij verder zien. Voor onzen man was die oplossing een tegenvaller, want hij had gehoopt, dat zijn moeilijke werk van veinzen nu ten einde was; hij wilde vrouw en kinderen te Parijs gaan omhelzen. Daarvan kon nu geen sprake zijn; meer dan ooit was voorzichtigheid geboden. Hij begaf zich op weg. De gevangenis, waarin de prins was opgesloten, was hem bekend, en het viel hem dus niet moeilijk tot dezen door te dringen. Met opzet waren alle maatregelen vermeden tenein de hem door medewerking van Fransche zijde de uitvoering van zijn taak te ver gemakkelijken; „lekken" deden zich over al voor, en als een dergelijk lek ook hier aanwezig was, zou er van zijn missie niets komen. Maar de agent was een slimme voe; hij ontvluchtte met den prins, en hy hoekje te H. Hoef, de fietsrijder S. BI. moest ontwijken, om een aanrijding te voorkomen, reed in volle vaart tegen de woning van den heer H. S. 't Gevaar er van ziende, sprong hij pardoes van zijn vehikel af. Zijn motorfiets bekwam veel averij en was van voren geheel vernield, zelf kwam hij er met enkele lichte ver wondingen buitengewoon best af. ZUIDERZEEWERKEN. Aanbesteding. Op Woensdag 3 Augustus a.s. zal door den Directeur Generaal der Zuiderzee werken worden aanbesteed de aanleg van een verharden weg, een rijwielpad en eene aarden baan als gedeelte van den Rijksweg No. 9 tusschen den weg op den afsluitdijk door het Amsteldiep en den Koningsweg te Westerland op Wieringen met bijkomende werken. Raming f 92000.-. Bestek 161 Z.W. Inlichtingen zijn o.m. te bekomen bij den technisch-ambtenaar bij de Zuiderzee werken J. L. Schut te Hippolytushoef. Wleringermeerpolder. GEREF. RECREATIEGEBOUW. Donderdag officleele opening. Naar wjj vernemen zal te Slootdorpin de Wieringermeerpolder, op Donderdag 21 Juli a.s., het gereformeerde recreatie gebouw, dat ook als kerk zal worden gebruikt, officieel worden geopend met rede van ds. H. H. Schoenmakers, van Kampen, voorzitter van de Generale Zuiderzeedeputaten, terwijl ook het woord zal worden gevoerd namens de gerefor meerde bewoners van den Wieringermeer polder. Tot pastoor der r.-k. kerk teSlootdorp (Wieringermeerpolder) is thans oiflcieel benoemd de Z.Èerw. heer Braak. UITREIKING EIND-DIPLOMA'S ZEEVAARTSCHOOL. Zaterdagmiddag had in de Zeevaart school alhier de uitreiking plaats van de eind-diploma's van den tweejarigen cur sus plaats. Evenals andere jaren dibeg deze uitreiking een officieel karakter; ze werd o.a. bijgewoond door den Burge meester van Texel, de heeren gecommit teerden (die de examens hebben afgeno men) de comm. van Toez. op het Middel baar Onderwijs en de leeraren en leer lingen van de Zeevaartschool. De Directeur, de heer De Groot, sprak een kort welkomstwoord, inzonderheid tot den Burgemeester, die tóch groote be langstelling voor het Zeev.k. Onderwijs betoont, en aan de heeren gecommitteer den, waarvan de heer Tissot van Patot reeds verscheidene dagen in deze ge meente heeft vertoefd. Verder deelt de directeur mede, dat hij over den uitslag van dit examen lang niet tevreden is, van de 14 deelnemers zijn er slechts 10 geslaagd, terwijl aan drie volgens reglement wel het diploma moest worden uitgereikt, hoewel hun prestaties beneden peil bleven. De klas, „Vader, komen al die vogels uit Pa lestina?" („Everybody's Weekly") telegrafeerde aan zijn zoogenaamde last hebbers te San Sebastiaan: „lading ver zonden, wacht op nieuwe levering". Stapje voor stapje bereikten zij de grens; dagen duurde het, voordat zij veilig Spaansch grondgebied hadden bereikt. Groot was de erkentelijkheid van den prins jegens de spionnage centrale te San Sebastiaan; groot ook jegens zijn bevrijder. Toen hij vernam, dat bevelen van den Keizer wa ren ingekomen, dat hij onmiddellijk naar Duitschland moest terugkeeren, wenschte hij zijn bevrijder met zich te nemen. Ge neraal von Schultz maakte geen tegen werpingen; een oogenblik nog scheen de uitvoering van het denkbeeld onzeker, toen na enkele dagen wachtens op het aangewezen punt der kust de sloep ver scheen, die den commandant van de aan gewezen duikboot naar de kust bracht. Met nadruk verklaarde deze aan den prins, dat er slechts plaats was voor hem, en dat zijn bevrijder niet kon worden medegenomen, waarop de prins, driftig geworden, gebood te doen zooals hij •zeide. Zelfs toen was de officier nog slechts bereid nadat men hem een ge schreven bevel had overhandigd. Zoo kwam de bewuste Fransche agent na een reis, die van gevaren niet ontbloot was, omdat men meer dan eens torpedojagers ontmoette, in Duitschland aan. Hij heeft daar zijn tijd niet in ledigheid doorge bracht; niet slechts oogen en ooren de kost gegeven, maar zich ook weten in te dringen daar, waar voor iederen vreem deling de toegang onmogelijk was. De dienst van de contraspionnage bleef niet werkloos; meer dan eens spande men hem strikken, waarin hij niet viel. Meer dan eens werden hem zoo gezegde docu menten aangeboden, die hij met groote verontwaardiging van de hand wees, om dat hij getrouw wilde blijven aan den prins, dien hij immers gered had. Het schijnt, dat hij in de omgeving van Rijs- sel zijn doorluchtigen meester heeft ver laten en naar Frankrijk is teruggekeerd, vermoedelijk met een schat van gegevens, grooter dan eenig ander had kunnen brengen. Wie de bewuste Duitsche prins geweest moet zijn? Robert Boucard, die toont over inlichtingen van bijzonderen aard te beschikken, waagt slechts veronderstel lingen. Hjj wijst op den zelfmoord, dien prins Joachim, de jongste zoon van den Keizer, kort na den oorlog heeft begaan. Hij acht het niet onmogelijk, dat deze op de hoogte is gekomen van de werkelijke persoonlijkheid van zijn zoogenaamden redder en in zijn wanhoop over wat zijne onvoorzichtigheid aan het vaderland heeft gekost, zijn leven daarvoor heeft gegeven. De veronderstelling schijnt wat gezocht, maar waarom behoeft het een zoon van den Keizer te zijn, dien de Fransche agent, inmiddels overleden, heeft doen ontvluchten? De tal van Duit sche vorstenhuizen hadden zoovele prin sen van vooraanstaanden rang, dat wel licht onder een hunner de betreffende figuur schuilt. En er waren genoeg prin sen van regeerende vorstenhuizen, wier bevrijding den Keizer evenveel waard was of althans moest zijn als van een zijner eigen zoons! »n*L?et Vorige artikel werd opgenomen In het nummer van Dinsdag 21 Juni j.1. die thans examen heeft gedaan, zei spr, was geen prettige klas, het ontbrak het der leerlingen aanenergie. Toen ik hier het vorig jaar kwam was mij een verslag toegezonden van de u reiking der diploma's, nog onder den vo- rig» "dlrecleuï, daarin erd ooigew£ zen op den geringen y ver die:inde_toen nog eerste klas werd betoond on waar mede wii het geheele jaar te kampen hebben gehad. Laat de uitslag jj» jjj examen een les zyn voor de eerste klas De toekomst voor de zeevarenden tea zich al heel slecht aanzien, d^hzultgij alleen vroeg of laat wel een plaatje kry gen- bii de groote zeevaart is t thans v<o personen die naar de 40 gaanmoe.lyker dan wanneer men 18 of 19 is. dan jth UAPft men nog vele jaren voor den boeg om zich een behoorlijke kans te pep pen. Alleen echter de allerbesten zu len slagen en niet diegenen, die de kantjes zoo n beetje afloopen en met mum-prestatib er trachten te komen Vervolgens kreeg de heer WH. Lap, als Voor7.. der Comm. v. Toez. op het M.O. het woord, voor het uitreiken e diploma^s. gewoonte niet, zei spr., om bij defce gelegenheid tot de jongelui een opwekkend woord te spreken en eenige wenken uit de praktyk mee geven Tot heden toe - zelfs vorig jaar heb ik rrijj vol optimisme tot de ve trekkende leerlingen gewend. Helaas, mijn optimisme moet thans geheel en achterwege blijven; de zeeuiansloopbaan is in het afgeloopen jaar byna hopeloos geworden. Een opgewekt woord kan ik daarom niet spreken, waarom ik u. eenige ervaringen wil mededeelen uit myn eigen loopbaan op de Nederl. Koopvaardy-vloot Spr vertelt dan eerst hoe hy als 3de stuurman op de „Jeanne" een schip van 3000 ton op weg van Philadelphia naar Rotterdam eens verzeild geraakt is in een cycloon. ,De kapitein van dat schip volgde de it die dagen veelal gebruike lijke gewoonte om met den wind mee te varen om de golven te ontloopen. He gevolg was evenwel, dat wij veertien da gen in den storm bleven en het schip in uiterstg ehavenden toestand eindelyk een haven bereikte. Een tweede geval was spreker over komen als gezagvoerder op de Java— China—Japan-lijn. Daar had hy zyn schip voor -'t Formosa-kanaal stilgelegd om uit het centrum van een typhoon, die daarvoor bleef zweven, weg te blijven. Het gevolg was, dat zijn schip geen schade opliep. In het derde geval, dat spr. overkomen was, had hij zelfs voordeel van een typhoon weten te behalen, hij wist er na melijk achter te komen, waardoor zyn schip werd meegezogen en de reis vyf dagen vlugger volbracht werd dan ge woonlijk. i Ik heb ib drie gevallen genoemd waar uit ge naar ik hoop voordeel zult weten te behalen in dezen crisistijd. Gy moet den crisis net beschouwen als een typhoon( zorg er voor dat ge niet in het centrum komt en er in blijft varen, zoo als ons overkwam in de eerste jaren van mijn dienst-bp de koopvaardijvloot. Weet of te wachten zooals het tweede geval u aantoont, (opdat de malaise u niet schaadt en weet tenslotte, als het mogelijk is, de; depressie zooals in het laatste geval aangetoond tot uw voordeel uit te buiten. Hierna werd tot de uitreiking der di ploma's overgegaan, waarbij verschillen de leerlingen een ernstige les meekre gen. De diploma's waren in de volgorde behaald: I. W. Ch. v. d. Berg; 2. J. L. van Reenen; 3. W. P. Hamers; 4. L. C. van Dijk; 5. R. H. J. H. Fortuijn; 6. M. J. Huscher; 7. G. de Jong; 8. H. H. ter Brugge; 9. G. J. H. Pijpers; 10. F. W. Moerbeek. De Directeur deelde mede, dat, al wil de hij niets te kort doen aan de goede resultaten behaald door de beste leerlin gen, er dit jaar niets buitengewoons was gepresteerd, zoodat er geen extra prijzen voor de Ver. v. Leer. in het Zeev.k. On- derw. zouden worden uitgereikt. De directeur richtte vervolgens het woord tot de heeren Willemsen en Gooijer: „Wy allen weten, dat, al is het leerjaar nog niet geheel ten einde, gij beiden niet meer als leerkrachten aan onze school terug zult keeren. Ik behoef u niet te zeggen hoe dit ons allen spijt; de bezuiniging, waartoe het Rijk ge noodzaakt is, veroorzaakte ook de nood zakelijkheid op het Zeevaartk. Onderwijs hier te bezuinigen, en om de school op peil te houden, was ontslag de noodzake lijke oplossing. Wij allen, vooral de leeraren, die zoovele jaren met u heb ben samengewerkt, zien u met groot leedwezen heengaan." Hierna verzocht Burgem. Oort het woord. Spr. complimenteerde directeur, leeraren en leerlingen met den uitslag van dit examen, en deelde mede in aan sluiting met 't geen de directeur had ge zegd over zyn belangstelling voor 't on derwijs aan de Zeevaartschool, dat hij veel voor deze tak van onderwijs ge voelt, Verder sprak de heer Oort zijn spijt uit over 't feit dat de heeren Gooijer en Willemsen 't leerarencorps moeten gaan verlaten en bracht den dank over van 't gemeente-bestuur voor de goede dien sten aan 't onderwijs gedurende vele jaren bewezen. Spr. hoopt dat de gedu peerde leerkrachten deze teleurstelling spoedig te boven zouden komen. De heer Tissot van Patot voerde na mens de gecommiteerden eerst 't woord. Spr. zei dat 't hem en de andere heeren zeer aangenaam was geweest hier eenige dagen op het mooie eiland te vertoeven. Wij hebben hier veel geleerd, vervolgde spr., vooral van 't geen de heer Lap heeft gezegd; hij heeft aangetoond dat men 't centrum van de depressie moet vermij den; doch er zijn van ons twee heeren in Den Haag woonachtig, doch ik denk dat het u wel niet zal gelukken dezen uit het centrum, waar de depressie op de Regee ring 't zwaarst drukt, weg te krijgen. Verder sprak de heer T. v. P. den wensch uit dat de jongelui niet te lijden zullen hebben van de zedelijke-depressie die hun op zee bedreigt, opdat zy niet in cynische depressie ten onder zullen gaan. Vervolgens richtte de heer Schmidt, namens leeraren en leerlingen der school tot de vertrekkende leeraren 't woord, Spr. hracht in herinnering de prettige samenwerking die hy steeds met de heeren Willemsen en Gooijer heeft gehad en bood beide heeren namens leeraren en jongelui een souvenir aan. De heer Goojjer ontving een schoorsteengarni tuur met klok; de heer Willemsen een pluche-tafelkleed. De heeren Willemsen en Goojjer dank ten voor deze attentie eerstgenoemde sprak den wensch uit dat de vriendschapsband, die in den loop der jaren tusschen de leeraren en hem is ontstaan van blyven- den aard mag blijken. De heeren G. Schmidt en v. d. Berg richtten tenslotte nog even als oud-leer lingen 't woord tot de vertrekkende leeraren. De leerlingen der 6e en 7e klasse der O. L. school te Den Burg maakten Vrij dag een reisje naar Den Haag en Sche ven ingen. Burgerlijke Stand van Texel van 1618 Juli. GEBOREN: Bernardus, z. v. Dirk Wit te en Hendrica Witte; Marinus Johannes Corneli8, z. v. Cornelis van den Dorpel en Jacomina Jakobsen. GEHUWD: Leendert Jan Pieterse en Aafje Borgman. POLITIE. Gevonden: een konjjn, een muts en een geldstuk. de texelsche markt. Nog grooter dan verleden week was Maandag de vee-aanvoer aan de markt alhier. Vooral de lammeren-aanvoer is nog steeds van grooten omvang. De han del verliep wel iets vlugger dan vorige week. Deze vlugge verloop werd evenwel jammer genoeg, niet veroorzaakt door beter prijzen, integendeel de prijs was nog minder. De boeren zyn echter ten slotte wel genoodzaakt te verkoopen, al is de handel nog zoo slecht. De lamme ren, die waren aangevoerd, waren meest zware dieren; wy gelooven echter niet dat een prijs boven 10.— is betaald. De middenprys liep om de-7.Vry goede lammeren zagen wy nog verkoopen voor slechts 5.26. De oude schapenaanvoer is nog van weinig beteekenis, vermoedelijk houden de veehouders deze nog wat vast op hoop van prijsstijging. Voor de aangevoerde dieren werd van 1012 geboden. De rundvee-aanvoer was heden van weinig omvang. De kalverenhandel had een stug verloop. Nuchtere kalveren gol den vanaf 5, iets zwaarder tot 12. De varkenshandel heeft in den afgeloopen week onder den invloed gestaan van de hitte. De prys liep een weinig terug tot 14 en 16 cent per pond. Vermoedelijk zal Nu, -'H. Brak. (W. D—0. Z, N.-Ho* UhacM l«i» t J3UIMII Valkenburg, Echternach en de Grotten van Han. De schoonheid van eigen land, gecom bineerd met een fraaie excursie door de Ardennen, ziedaar in enkele woorden de reis, die op bijgaand schetskaartje van; den A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land, is afgebeeld. Dezen rondtoer pillen wij beschrijven met Utrecht als begin- en eindpunt, de bewoners van de overige provincies zullen gemakkelijk een ge schikt punt vinden, waar zü de reis kun nen beginnen. Allereerst gaat het dan in noord-zuidwaartsche richting door de Be tuwe, waar de jonge vruchten, resultaten van de onlangs genoten bloesempracht, thans aan de boomen rijpen. Daarna via 's-Hertogenbosch, de belangwekkende hoofdstad van Noord-Brabant naar de Peel, een nog min of meer onontgonnen gebied, waar de natuur op vele plaatsen m ongerepte pracht te bewonderen Js. Men rijdt b.v. via Veghel, Deurne, Meijel (hier linksaf!), naar Venlo, doch deze weg is ta melijk smal, dus alleen voor toeristen ge schikt, en niet voor snelheids-liefhebbers. Deze laatsten zullen een geschikteren weg vinden over Eindhoven, Weert naar Roer mond. Van Sittard kan men direct over Maastricht naar het zuiden gaan, maar veel mooier is het, om een excursie te maken langs Valkenburg, het Geuldal, enz., of via Heerlen, waar men het Neder- landsche steenkool gebied doorkruist. Een prachtige rit voert dan naar Hoogcruts, waar het NederlandSche douanekantoor gevestigd is. Op de „uitreis" hebben auto mobilisten daar niets te maken, doch in het „tegenoverliggende" De Planck staat de Belgische douane gereed, om de docu menten af te teekenen. Welke documen ten dat zijn, hebben wy onlangs gepubli ceerd. Via Battice naar Verviers, waar men de rivier de Vesdre bereikt, die in oostelijke richting gevolgd wordt. Het eer ste doel is de Barrage de la Gileppe, een 47 meter hooge muur in de bedding van de gelijknamige rivier. Aldus is een kunstmatig meer gevormd, waaruit de stad Verviers van drinkwater voorzien wordt. Men kan ook een prachtigen om weg maken over Spa, en langs Jalhay den stuwdam bereiken. Onze excursie, die be werkt is door den A. N. W. B„— Toeris tenbond voor Nederland, gaat dan verder over de Hohe Venn, een prachtig stuk natuur; men stijgt tamelijk sterk naar de Baraque Michel, het hoogste punt van België (672 m. b. d. zee) en daarna gaat i het, soms steil bergafwaarts, naar Mal-1 médy. Dit heele gebied was vóór den oor log Duitsoh; Eupen, Malmédy en St. Vith hebben sinds 1919 een groote bekendheid verworven. Van Stavelot af voM men het dal van de Amblève, bij TroisAonts, even een uitstapje maken naar den bekenden waterval van Coo, terecht in de reisgidsen met een sterretje aangeduid! ligt in een zeer nauw rotsdal, de om geving blijft voortdurend zeer mooi. Bij Diekirch een vlak gedeelte, maar verder op, langs de Duitsche grens (men volgt den loop van de Sure) is het weder schit terend, o.m. by Echternach (een excursie naar de Wolfsschlucht), bekende zomer- verbliifplaats. Vanaf Wasserbilig door het Moezeldal; door de stad Luxemburg (ty pische mengeling van Duitsch en Fransch) gaat het nu westwaarts langs den grooten weg over Arlon naar Florenville, waar de streek weer bosch rijker wordt. Bouillon ligt prachtig aan de Semois (zijrivier van de Maas), doch het summum van natuur schoon bereikt men wel bij Han sur Lesse, waar men de beroemde grotten bezich tigen moet. (De grootste, de Salie du Döme, meet 154 X 136 X 165 meter!). Ook Roohefort bezit mooie grotten. Langs OhSteau d'Ardenne (tegenwoordig als hotel geëxploiteerd) naar het Maasdal, dat men over Dinant tot Namen volgt. Men kan nu weder naar Limburg terugrijden en volgt dan het dal van de Maas over Hoei (vanaf H. den noordelijken oever). Velen zullen wellicht aan deze route een bezoek aan Brussel en Antwerpen willen verbinden. Men rijdt dan b.v. over Quatre Bras en Mont St. Jean, waar de slagvelden van Waterloo liggen, of wel direct via Wavre naar de Belgische hoofd stad. Vanuit Wavre kan men, door de route via Leuven en Oostmalle te kiezen, naar Nederland terugkeeren, zonder de drukke steden aan te doen. Ook is het mogelijk alleen Brussel te vermijden en van Leuven over Antwerpen naar het vaderland terug te keeren. Ten zuiden van Breda liggen moode bosschen, terwijl ook de Vennen niet veraf zyn. Om die te be zoeken, rijdt men naar Utrecht terug over Tilburg, Oisterwiik en 's-Hertogenbosch. Hoewel de tocht gedeeltelijk door berg achtig terrein gaat, zyn toch nergens moei lijkheden te vreezen. Wie in Nederland zijn wagen behoorlijk meester is, zal ook op deze reis rustig van de natuur kunnen genieten. Tot slot geven wij eenige Kilometer afstanden. van de naar Door het schilderachtige dal Palm over Vielsalm, Salmchateau Deyfeld, waar de Luxemburg vhe grens bereikt wordt, welke geheel onbewaakt is en zonder eenige formaliteit overschreden kan worden. (Tolunie.) Ware dit overal zoo in Europa! Bijzonder mooi is onze route in het dal van de Clerf naar Wil- terwiltz (bergachtig terrein). Esch le Trou Utrecht 's-Hertogenbosch Veghel Deurne Meijel Venlo Sittard 192 km. Utrecht 's-Hertogenbosch Eindho ven Roermond Sittard 165 km. Sittard Schdnnen Valkenburg Berg Maastricht 35 km. Sittard Heerlen Valkenburg Meerssen Maastricht 40 km. Maastricht Hoogcruts/De Planck (Douanes) Verviers Barrage de la Gilleppe Malmédy 78 km. Malmédy Trois Ponts Salmchfiteau Marbourg Clervaux Diekirch 122.5 km. Diekirch Larochette Müllertal Echternach Grevenmacher Reanich In Luxemburg' Sandweiler Luxemburg Arlon 1 Florenville Bouillon 206.5 km. Bouillon Rochefort Han sur Lesse Dinant Namen Wavre Brussel 178 km. Namen Quatre-Bras Brussel (om weg van 5 km). Brussel Antwerpen Wuestwe- scl/Werahout (Douanes) Breda Kei- zereveerbrug Gorinchem Utrecht 166 km.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6