2>anócn Hl ZEEBAD HUISDUINEN PAVILJON Schagen. Ingezonden. Marineberichten. Nieuwe Uitgave. Eiken Woensdag van 8—11 uur in het Zoo n bord is er niet! Rook niet in bosch of hei Gesnetter. Haven van Nieuwediep. de regeeringsbemoeiïng met den vethan- del, in verband met verbetering van de boterprjjzen voor onze verafge legen gemeente, wel geen gunstige ge volgen hebben op de varkensprijzen. De eieren aan de veiling deden vrijwel dezelfde prijzen als vorige week; eieren van 60 kg gemengd (middensoort) brach ten ook nu weer pl.m. 2.75 per 100 gr. Den Burg. EXAMENS. Nog slaagden te Alkmaar voor het M.U.L.O.-diploma A: J. Hemelrijk, J. Eelman en H. Bakker, leerlingen van de U.L.O.-school te Den Burg. In totaal heb ben 9 leerlingen van Den Burg aan dit examen deelgenomen, waarvan 8 het di ploma behaalden. Mej. Trijntje Vlaming Kd., van Zeven huizen (Texel), slaagde voor het over gangsexamen van de 3e naar de 4e klasse der Christelijke kweekschool te Haarlem. Z.D.H. de Bisschop vaii Haarlem heeft Zondagavond te Warmond o.a. de Tonsuur toegediend aan den Kerw. heer O. J. Graaf, van Den Burg (Texel). DROEVIGE PLECHTIGHEID. Zaterdagmiddag had op de Algemeene begraafplaats alhier de teraardebestelling plaats van het achtjarig jongetje Manus Pater, die Woensdag j.1. door verdrinking om het leven kwam. Groote belangstelling was op het kerkhof aanwezig. Vier vriend jes fungeerden als slippendragers, terwijl leden van de Christelijke Gymnastiekver- eeniging „Excelsior" de baar volgden, welke met een drietal kransen was ge dekt. Onder leiding van het onderwijzend personeel der Christelijke School hadden de schoolkamaraadjes zich op den dooden- akker opgesteld. De heer Boon, Evan gelist te Breezand, leidde de plechtigheid. Toen het kistje aan den schoot der aarde was toevertrouwd sprak de heer Boon, die een tekst had gekozen uit „Johannes II". De heer Klik sprak wodrden van troost tot de ouders namens de Zondagsschool en wenschte hen kracht in deze zware dagen toe. Een familielid dankte voor de laatste eer aan den kleine bewezen. Tenslotte zongen de schoolkinderen nog de verzen 1 en 2 van Psalm 121, en verlieten allen, nadat de heer Boon een woord van zegen had gesproken, d ep onder den indruk den doodenakker. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. C: M. Molenaar, onderwijzeres te Twisk, slaagde voor het examen Esperanto A. V%r het volledig u.l.o. diploma Azijn alsnog geslaagd: C. Beers, V. Krapman en H. Veenstra, allen te Schagen. Hiermede zijn alle leerlingen der u.l.o. school alhier, die dit jaar examen moesten doen, geslaagd. KEGELEN. Zaterdag werd het kegelconcours voort gezet met de kamp der Schager clubs „De Omsmijters", 234 punten, 2e prijs, „Gooi geen poedels", 254 punten, le prijs, „Hout of fout'', 222 punten, 3e prijs. De heer M. C. Tuinman was met 60 punten hoogste korpsgooier, en heeft hiermede den goeden kegel voor Schagen als eereprijs gewonnen. De heer Brugman wierp buiten mededinging 64 punten. De uitslag van Zondag: ,,'t Rollend raadsel", Helder, (heeren) 226 punten, idem (dames) 228 punten, „A. P. C.", Helder, 145 punten, de club I, Alkmaar, 265 punten. Voor vrije baan gooien zoowel dames, heeren, alsmede paren, bestond veel animo. Het hoogste aantal punten voor heeren nieuwelingen staat ten name van den heer J. J. Zomerdijk te Schagen, met 43 punten in vijf worpen. maar het zou wèl nuttig wezen, want elk jaar gaan duizenden hec tares bosch en hei door brand verloren- Spaar ons nationaal bezit, wees voorzichtig met vuur, en Eikc». avond haast zie ik, haast tegen zonsondergang, de nijvere verkers huis waarts keeren. Vlug en kwiek doen ze dat en er is geen spoor van merkbaar, dat ze, na hun lange dagtaak, vermoeid of afge tobd zijn. Toch hebben ze een lange dagtaak, want zij zijn mee van de eersten, die er op uittrekken en mee van de laatsten, die huiswaarts keeren. In groepjes komen ze terug. Groepjes van vijf, tien, twintig en meer reppen ze zich naar hun steê, waar ze, in een groote kolonie, samenhokken en hun nachtver blijf betrekken. Hun dagtaak is niet precies afgebakend. Ze hebben niet precies dit of dat te doen. Ze zorgen voor de dagehjk,sche nood druft en daarmede uit. Ja, die spreeuwen, want die heb ik op het oog, hebben een drukke, dagelijksche doening en eiken avond zie ik ze over trekken, komende van de velden, waar ze voedsel zoeken, heel den langen dag door en dan trekken naar de boomengroepen voor cantine, hospitaal en instituut en daar soms een gekwetter aanheffen dat hooren en zien vergaat, alvorens ze zich tot werkelijk rusten zetten. Als zooveel andere vogels is ook de spreeuw een echt gezelligheidsdier. Zel den ziet men hem eenzaam, bijna altijd tref je hem groepsgewijs aan, hetzij in het veld, hetzij 's avonds in de boomen. En het aardigste is de avondtrek naar het gezamenlijk tehuis, waar, uit wijden omtrek, deze gevederden dan tezamen komen. Je kunt ze al verre herkennen. Ze schijnen altijd haast te hebben. Van kalm vliegen, is bij hen geen sprake. Ze jakke ren voort, in snel tempo en recht op het doel af. De zangvogels hebben het golvende in hun voortbeweging; zij, de spreeuwen, hebben de strakke lijn. Zij zouden het moderne type kunnen vertegenwoordigen. Recht op het doel af, direct, zonder tierelantijntjes en omwegen. Maar tevens: welk een gehechtheid aan het leven in gemeenschap en welk een drang naar eigeh gezamenlijke verblijf plaats! In dezen natuurlijken aanleg zit iets geweldig grootsch! En het doet zien, dat de meeste individuen niet kunnen buiten het gemeenschappelijke. Intuïtief voelt men zich aangetrokken tot bepaalde menschen en bepaalde menschengroepen. Staat men daar soms tijdelijk buiten dan gevoeld men dat als een gemis en haakt er naar weer in dezen omgangs kring te worden opgenomen en te wor den omstrengeld met het fluïde van ge- dachtenwisseling, van geestescontact en van geestesstrijd, waarin toch vaak de grondtoon is van het gemeenschappelijk eendere. Er zijn zwervers, die nu en dan moeten uitbreken uit den band van het gemeen schappelijke om eigen weg te volgen. Dat kan dan soms als een verademing worden gevoeld. Maar langzamerhand komt dat andere toch weer boven en het dringt al meer en meeï en men zoekt weer de samenleving, want ten slotte kan niemand leven in zijn hutje op de hei als een eenling, die wijde horizonnen kan zien en daarvan niemand deelgenoot te doen worden. En in deze groeps-samenleving moeten wij noodwendig iets van ons zelf prijs geven Ieder wat, omdat anders dit groepsverband een onmogelijkheid zou worden. Al dit gekwetter en gesnetter in de boomtakken op den laten dag zal wel zijn grond hebben in het voorloopig botvie ren van ieders individueele zelfstandig heid, die elk schepsel als een natuurgave in zich herbergt. Maar het leven in het groepsverband noopt tevens elk schepsel iets van eigen zelfstandigheid prijs te geven. En eindelijk, als iedere spreeuw daar van doordrongen schijnt te zijn, luwt het gesnetter en de rust in de boomtakken treedt in. Er is het zich aanpassen aan anderer verlangens en aan anderer eischen. Ieder offert ten slotte iets van het eigendom- melijke en zoo wordt het mogelijk in vrede naast elkaar te leven. Zoo in het groote en zoo in het kleine. Lang is men te Lausanne en te Genève bezig aan het bijschaven. Het gekwetter en gesnetter klinkt nog luid op, maar eindelijk zal dat geluid ver vloeien en zal de overeenstemming de grondslag zijn om elkaar te dulden, te verdragen en elkaar tot steun te zijn. Waarom zouden de menschen niet kun nen wat de spreeuwen wèl kunnen? ROBINSON. Ten slotte nog dit: U vindt het logisch, dat men per bus gaat daar die veel goed- kooper is. i -i> In de eerste plaats raad ik u aan eens te informeeren naar de verschillende speciale tarieven; ik vermoed, dat het „veel goedkooper" dan wel wat tegen zal vallen. (Ook kunt u een retourkaartje Am sterdam krijgen). In de tweede plaats vind ik het niet eerlijk om dat zonder meer naar veren te brengen. Wel zou ik het kunnen bil lijken wanneer de chauffeurs onder het zelfde dienstverband werkten. In de derde plaats door het goedkoop ste middel van vervoer aan te bevelen zult u dat dan ook consequent door moe ten voeren door het publiek aan te raden per Heeman en Prins te gaan, daar die toch goedkooper zijn dan Koningsbrug» gen, niettegenstaande laatstgenoemde duurdere exploitatiekosten ('s winters rij den enz.), heeft evenals de spoorwegen. U zult dus een niet erkend middel van vervoer aan moeten bevelen boven een, die een goedgekeurden geregelden dienst onderhoudt. In uw uiteenzetting heb ik te vergeefs gezocht naar een antwoord waarom het officieele middel van vervoer naar Huis duinen wel alle medewerking van het Hoofd der Politie heeft, terwijl de Spoor wegen, die daar toch ook onder vallen van eenige steun nog niets hebben ondervon den. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, A. GOUDA,; Javastraat 134. Den Helder, 17/7-'32. Om het misverstand weg te nemen dat bij den inzender en ook bij den vórigen bestaat ten aanzien van de bedoeling van ons onderschrift, volge hier onze na dere uitéénzetting van de taak en de be doeling van het openbaar vervoermiddel der spoorwegen (en van elk openbaar ver voermiddel in het bizonder). Dit is t er alleen ter wille van het publiek en daar*- uit volgt, dat de tarieven dus zoo laag mogelijk dienen te zijn. De staat dient dit middel te exploiteeren en daarvoor, evenals dat voor allerlei andere dieib- sten geschiedt, gelden op de begroo ting te plaatsen. Uitkeering van eenig dividend behoort niet tot de hier boven omschreven politiek, evenmin het opzettelijk duurmaken der exploitatie door in eiken trein mede te voeren zware, onrendabele, schier altijd leege, wagens* (die natuurlijk ook onderhoud vragen)*:-^ (om maar twee dingen te noemen). Autobusdiensten behooren logisch in hetzelfde verband. Onze spoorwegmaat schappijen hebben rustig de ontwikke ling daarvan hun gang laten gaan, mete WAT ZULLEN WIJ MET ONZE OUDE in hun politiek veranderd... en nu het, »T1F(J spaak loopt, krijgen deze ondernemingen «iJwir,LrLAAiJts injr.iv t liever maar meer petroleum, die kan men althans nog nameten, maar uw gas niet, mijnheer de directeur. Als laatste bedrijf in deze zaak kreeg ik vorige week weer een controleur der gasfabriek wegens te weinig gebruik van gas. Zijn de heeren daar soms van meening, dat ik mijn geheele weekloon voor huur van een onbe- trouwbaren meter en voor gas dat ik niet ge bruikt heb wil besteden; dat maar liever niet heeren, en gebruik dan maar liever weer de ouderwetsche olie, als is dat dan ook wat duurder, maar dan weet ik tenminste waar ik voor betaal. A. POLLING, Middenstraat 141. Ik kan mij voorstellen, dat de heer Polling niet te spreken is over het verwijderen van een gasmeter, die gedurende 3 maanden slechts 4 M.3 gasverbruik aanwijst en meent dat hem onrecht wordt aangedaan, wanneer in het daarop volgende kwartaal niet 4 M.3, doch z8s M.3 door de nieuw geplaatste meter wordt geregistreerd. Het is mij echter onverklaarbaar dat de heer Polling, na eindelijk besloten te hebben tot het laten controleeren van den gasmeter, nog niet overtuigd is en zich verongelijkt blijft voelen. Ondanks de uitgevoerde controle, verlangde de heer Polling nogmaals een anderen meter, welk verzoek niet is ingewilligd omdat indien de verbruiker na de verwisseling van den goedgekeurden gasmeter, op het gasverbruik j zou bezuinigen, hij natuurlijk ten onrechte de gevolgtrekikng zou maken, dat de vroegere verbruikscijfers te hoog waren geweest. Om deze reden worden dergelijke verzoeken altijd van de hand gewezen. Wat de tweede klacht betreft, kan worden meegedeeld, dat de betrokken ambtenaar in dien tijd juist met verlof was, zoodat de be handeling dezer klacht derhalve aan een plaatsvervangend fitter werd opgedragen, die zich daarvoor naar de woning van den inzen der begaf, doch deze niet thuis trof. Aange zien de fitters meer te doen hebben dan het onderzoeken van een enkele klacht, begaf ge noemde fitter zich naar de hem opgedragen werkzaamheden op den Kanaalweg (opgra ven van hoofdleidingen),, liet echter de bood schap achter, waar hij werkzaam was en daar wel even gelegenheid had den heer Polling te woord te staan. Dat de inzender hiervan geen gebruik maakte, is zijn goed recht; ook om thans veel duurdere petroleum te gebruiken, waarmede hij zichzelf vermoedelijk meer nadeelen be zorgt dan de Gemeente. De Directeur der Water- en Lichtbedrijven, W. C. TEUNE. b. de gewone dienstplichtigen der land macht van andere lichtingen, die met 1917 de eerste oefening hebben beëindigd, met uitzon dering van hen, die reeds eerder naar de aan vullingsreserve zijn overgegaan. De tot de aanvullingsreserve behoorende dienstplichtigen, zijn bestemd om in geval van mobilisatie eerst na de algemeene oproeping in werkelijken dienst te worden geroepen om dan op te komen bij de depots. De- rijksgoederen, verstrekt aan de dienst plichtigen, die op genoemden datum naar be doelde reserve overgaan, zullen in October 1932 moeten worden ingeleverd. Blijkt bij de inlevering, dat er goederen ontbreken of dat deze niet in den vereischten staat verkeeren, dan stelt de dienstplichtige, wien het aangaat, zich o.a. aan bestraffing bloot. Opkomst in werkelijken dienst. De dienstplichtigen van de ie ploeg 1932 bestemd voor officiersopleiding infanterie en j toegewezen aan de Ie, Ile en Ille Divisie, die j bij het vóoroefeningsinstituut in den rang van vaandrig zijn aangesteld zullen op 4 Augustus a.s. in werkelijken dienst komen. De dienstplichtigen lichting 1926 van het korps luchtdoelartillerie, voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen, zullen op 27 Juli a.s. in het genot van groot verlof gesteld worden. de schuld van oneerlijke concurrentie. Dat gaat niet op, mijne heeren, Over enkele weken wordt U weer ver- In sommige plaatsen van het land be-plicht een nieuw helastingplaatje op Uw staat thans een zeer onverkwikkelijkefiets te plaatsen. Het oude plaatje heeft concurrentiestrijd tusschen trein en bus. voor U dus geen waarde meer. Het vorige Een beetje vooruitziende politiek hadl jaar zijn circa drie millioen rijwielplaatjes hier een door de spoorwegen geëxploi- j verstrekt, die bij het verwisselen op 1 teerden busdienst kunnen scheppen, e t j Augustus voor U geen waarde meer had- Overigens willen wij de zaak liever»' iffl 't groot bezien en zullen dus niet' op plaatselijke details ingaan. Redactie Held. Crt. Hoffelijkheid is voor sommigen een ge- Aleede jas, die men aantrekt om «p visite te gaan. Aan de redactie van de Heldersche Courant. Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Naar aanleiding van het antwoord, dat u geeft op het ingezonden stuk van mr. Eerlijk, ben ik zoo vrij als spoorweg-amb tenaar het niet met u eens te zijn. Daar ik aanneem, dat mr. Eerlijk wel op e. e. a. terug zal komen wilde ik sléchts over het slot van uw betoog wat zeggen. schrijft daar n.1., dat de tarieven aan zienlijk verlaagd moeten worden waar mede u wellicht de gewone prijzen be doelt. U moet echter rekening houden met de prijzen van gezelschappen, wanneer ten minste een vergelijking gemaakt wordt met die der autobussen, die toch ook de prijzen daarnaar vaststellen. Die der spoorwegen kunnen dan toch niet zoo hoog genoemd worden. Wanneer echter slechts een paar menschen zich bij de autobus-ondernemers aanmelden zouden ze of niet-rijden of veel meer geld vragen, wat billijk is, men hoeft er geen geld bij te leggen. Ik veronderstel echter, dat dan die prij zen wel wat hooger zouden zijn dan de gewone reizen bij de spoorwegen, die ook moeten rijden voor weinig reizigers tegen den vastgestelden prijs. den. Waar bleven deze plaatjes, die voor dien nutteloos werden weggeworpen? Door de vereeniging ter Bevordering der belangen van t.b.c.-patiënten in Neder land, werd het initiatief genomen, ge noemde plaatjes en ook andere metalen te verzamelen, teneinde ze dienstig te Den Helder, 12 Juli 1932. maken ten bate van hen, die voor Nazorg- Aan den directeur der gasfabriek. behandeling in aanmerking komen. Dank Ongeveer 3V2 jaar geleden werd bij de z\de medewerking van velen,die hiertoe meteropname geconstateerd dat er per kwar- hebben bijgedragen, konden uij aan het taal 4 M». gas was verbruikt, voorwaar niet ™n het jaar een totaal gewicht van veel. Of de leiding der gasfabriek het zaakje 599° K-G. koper bijeen krijgen, maar waar niet erg vertrouwde weet ik niet, doch de w« *eten dat elk plaatje 4 gram weegt volgende dag werd de oude meter weggehaald en 1 vermenigvuldigen met_ bovenge- en een nieuwe geplaatst; daar moet men eert- noelfd aantal, dan komen WIJ aan een voudig genoegen mee nemen niet waar? het Sewicht van 12.000 K.G. koper, hetgeen recht van de sterkste in een monoolie eb- ee" zeer beduidend bedrag zal kunnen drijf 1 I opbrengen. In het tijdvak October-December 19311 Hoewel aan t.b.c. bestrijding momenteel weer de gewone meteropname, met als resul- vr|J Vej. ^ordt gedaan, Zijn er toch nog taat 285 M*. gebruikt, liefst 225 M3. meer dan ,velen' die tengevolge van geldgebrek niet het gemiddelde van de voorgaande kwartalen, kunnen worden uitgezonden. Nog minder Op mijne informatie bij de C. B. werd mij met I ,k.an worden gedacht aan Nazorg-behande- een effen gezicht verteld dat ik dat kwantum lnf9. Se'dgebrek dreigen velen die natuurlijk had verbruikt, want de meter wees wellicht behouden kunnen blijven, ten het aan en bovendien ik had toch een vast-°PT ®aai\; °P hen maar de rechttarief. Na een nauwgezette controle op," azor6 ^ordt toegepast, zullen velen het verbruik en vergelijkingen met anderen j ™.?r grootere ellende gespaard kunnen bleek mij dat een zoo abnormaal verbruik niet ven» Vandaar een beroep op alle be- mogelijk kon zijn, ergo moest de fout bij den Z1^ers rijwielen, die een steentje meter zijn; weer naar de C. B. om inlichtingen, kunnen bgdragen tot verwezenlijking van met als resultaat dat mij een circulaire werd j P°or het rijwielplaatje niet in ter hand gesteld, met de uitdrukkelijke verfce- de vuilnisbak te deponeeren, doch dit te kering dat de schuld niet bij hen lag. Midfwillen zent.en aan ons kantoor, Breede- bij doorlezing dezer circulaire tref ik op blad- I w Amsterdam-(O), of a8n een der zijde 9 het volgende aan: „Uw gasfabriek zalonderstaande adressen, welke gaarne er steeds voor zorgen dat indien uw meter bereid zullen zijn, Uw plaatje voor het te veel schijnt aan te wijzen, hij door een doel in ontvangst te nemen. Rijksijkkantoor wordt onderzocht, hoewel j Gok zqn wij gaarne bereid, op aanvrage natuurlijk, indien er blijkt dat hij goed aan-eeÏJ -F.lamebiljet te zenden, wijst u de kosten van deze ijking zult moeten d vragen U dus nu een klein offer, betalen." Men ziet de schrijver van deze cir- j want bedenkt, dat vele kleintjes één culaire houdt wel degelijk rekening met een'l ErOOte maken, teveel aanwijzing; niet alzoo de C. B., de meter wijst a a n, je hebt verbruikt en daar mede basta. Een dringend verzoek mijnerzijds om voor mijne rekening een andere meter te plaatsen werd botweg van de hand gewezen; zijn de heeren soms bang dat achteraf toch zou blijken dat zij een onbetrouwbare meter: hadden geplaatst? wat toch heel goed moge lijk is, of geldt hier het recht van de sterkste? In een onderhoud met den directeur der gas fabriek herhaalde ik mijn verzoek op mijn kosten een nieuwe meter, maar geen sprake De sergeant O. Ottervanger van het reg. van en hoe of ik dat in mijn hoofd kreeg zoo kustartillerie is op 15 dezer ontheven van zijn iets te vragen; alleen als men naar zijn ziil detacheering bij de K.M.A., alwaar hij aan te kort gas gebruikt krijgt men een nieuwe.!,een cursus in d« gymnastiek heeft deelgeno meter, als men vermoedelijk te veel gebruiktmen' betalen en mondje dicht. 19 Maart jl. de ge- j detachement reg. genietroepen verlich- huurde meter laten controleeren op kosten tingsafdeeling hetwelk hier heeft deelgenomen Steunt ons in ons werk,,voor de lijdende menschheid! H. de WOLF, Oranjestraat 9. W. DOL, Weezenstraat 45. P. FABER, Hartestraat 16. VERLOF OFFICIEREN EN SCHEPELINGEN HR. MS. „BANCKERT". De Schout-bij-Nacht, Commandant der Ma rine te Willemsoord, brengt ter kennis, dat, in afwijking van het bepaalde omtrent het verleenen van verlof in de dezerzijdsche be schikking van 4 Juli 1932, aan de officieren en schepelingen aangewezen om eventueel met Hr. Ms. Banckert naar West-Indië te worden uitgezonden, een zomerverlof van 14 dagen kan worden verleend, met dien ver stande echter, dat dit verlof uitsluitend in Nederland mag worden doorgebracht; dat dit verlof zal woren verleend in het tijdvak van 4 tot en met 17 Augustus a.s.; dat de verlofganger hun volledig verlof- adres zullen achterlaten, teneinde bij even- tueele verdere gereedmaking van Hr. Ms. Banckert voor vertrek naar West-Indië, tele grafisch kunnen worden teruggeroepen; dat zij maatregelen zullen treffen dat, bij eventueele afwezigheid van het verlofadres, de bovenbedoelde telegrafische terugroeping bin nen 24 uur na ontvangst ter plaatse hunner kennis komt. HR. MS. „VAN MEERLANT". Blijkens bij het departement van de fensie ingekomen bericht is Hr. Ms. mjjnlegger Van Meerlant (oefenreis met adelborsten) gisterochtend van South- ampton vertrokken. Bij beschikking van den minister van defen sie is de off. van adm. der 2e kl. G. van Beu- sekom den 9en Augustus geplaatst bij het Marinehospitaal te Willemsoord; is de off. van gez. der ie kl. K. M. Slotboom den 30en Augustus geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Luit. ter zee 2e kl. F. J. E. Krips wordt 1 Augustus overgeplaatst van het departement avn defensie, aan boord van Hr. Ms. instruc tieschip van Speyk te Nieuwediep. Off. van den M.S.D. 2e kl. B. W. Vinke is aangeweeen voor den dienst in Oost-Indië en zal 27 dezer met de Indrapoera uit Rotterdam j zijn nieuwe bestemming volgen. Luit. ter zee ie kl. J. W. A. A. Heijdt, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, is met de Dempo van Tandjong-Priok dezer I dagen teruggekeerd. Off. van den M.S.D. 2e kl. M. J. Drijver wordt 25 dezer, van de Onderzeedienstkazerne te Willemsoord, overgeplaatst naar Rotter dam. Off.-vlieger 2e kl. J. A. C. Broesder, on langs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 29 Juli geplaatst bij het vliegkamp de Kooij. Aan onderstaande schepelingen werd 12 Juli 1932 het diploma van de Amsterdamsche Huishoudschool toegekend: Korporaal-kok J. H. van Welt, id. G. J. van Kuijik, id. H. van Dijk, id. C. Ruizendaal, id. A. Stad, id. A. Visser, matroos-foofmr. F. P. A. J. Verlinden, matroos ie kl. A. Hen-1 driks, id. J. H. A. Dolders, marinier ie kl. J. W. L. v. d. Laak. Onderstaande onderofficieren en manschap pen zijn den I2en Juli j.1. per mailschip Indra poera in Nederland teruggekeerd: Oppertorpedist P. Oranje, maj.-konst. J. Rottier, serg.-konst. M. C. de Lange, kwar- tiermr. J. H. Krauwel, id. J. B. Cirk, matr. j ie kl. P. B. Duin, id. W. Woltering, id. P. Wassenaar, id. G. Stolk, id. H. W. Bonten- j bal, id. A. Duk, korp.-monteur A. C. Geljon, id. A. Freen, korp.-macht. P. Hage, id. P. 1 Reijerse, id. M. Mulder, stoker ie kl. W. G. Takken, id. J. G. v. d. Logt, stokero.man A. de Boer, stoker 2e kl. G. van der Wende, stoker-o.man G. Marcus, opper-torpmr. M. Danaijaje, maj.-vliegtmr. J. Noors, serg.- torpmr. J. tSeenhaard, marin. ie kl. J. Gro- ters, idem J. G. H. Hendrix, marin. 2e kl. R. Schaftenaar. 16 Juli. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Engelsch s.s. „Leeuwar den". id Juli. Aangekomen van Goole en vertrokken naar Harlingen het Ned. s.s. „Nieuwland". Aangekomen van Goole en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Dicky". Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Groningen". van ongelijk natuurlijk alles in orde, kosten dezes 1.en de hooge meterstand bleef. Na die zaak aanhangig gemaakt te hebben bij de gascommissie kreeg ik van het betrok ken raadslid de boodschap, dat de heer F. Winter was opgedragen om die zaak verder met mij mondeling te bepraten. Groot was mijne verbazing toen eenige dagen later een gasfitter met de boodschap kwam, dat als ik nog iets wilde weten omtrent die meterzaak, ik hem kon opzoeken op zijn werk, daar hij de eerstvolgende 8 dagen aan den Kanaalweg werkte en dan nog wel eenige oogenblikkeji over had voor mii. Men ziet alzoo een schit terend afschuifsysteem, van den Dir. via de gascommissie naar den jongsten bediende. IJc aan oefeningen met zoeklichten in samenwer king met den marine vliêgdienst is op 16 dezer naar Utrecht teruggekeerd. Op heden is alhier aangekomen een deta chement cadatten, die op oefenreis een bezoek brengen aan de Stelling van Den Helder tot het bezichtigen van verschillende verdedi gingswerken. Overgang naar de aanvullingsreserve lichting 1917. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen op 1 October 1932 naar de aanvullings reserve overgaan: a. de gewone dienstplichtigen der land macht behoorende tot de lichting 1917, met had verder geen behoefte meer aan een onder- uitzondering van hen, die de eerste eefening houd met laatstgenoemden bediende en gebruik^met een andere lichting hebben beëindigd; TN samenwerking met de Com- missie van Contróle op het adverteeren voor Geneesmid delen en Geneeswijzen, worden slechts die advertenties op dat gebied geplaatst, waartegen harerzijds geen bezwaren be staan. (Secretariaat der Commissie: Van Aerssenstraat 176, Den Haag Jac. Gazenbeek, Boerenbloed. Een Veluwsche roman. Prijs 2.50, geb. 3.50. Van Holkema Warendorf, Amsterdam. Een goed-geschreven, sterk realistische ro man, die reeds in een onder letterkundige tijd schriften vergissen wij ons niet, dan was het „Groot Nederland" gepubliceerd is. Thans als boek overziet men beter het geheel. Een sterk, gaaf boek, het felle natuurkarakter van Stien komt goed naar voren. Sober en zuiver is de auteur in het weergeven van het leven dezer Veluwsche boeren. Wel zijn we hier mijlenver af van Cremer's Overbetuw- sche novellen! Psychologisch en naturalistisch is alles zuiver gezien en goed gebeeld. Maar de lezer moet er rekening mee houden, dat het geen lectuur is voor kinderen. Een beetje vermoeiend werkt in den stijl het voortdu rende, plaatsen van gedachtenstrepen vóór de alinea's. Het is overigens geen genre, dat aan iedereen past, maar wie van naturalisme houdt en wie bovendien voldoende letterkundig aan gelegd is voor objectieve waardeering, zal het ir.et bovenstaande korte karakteristiek van het boek wel eens zijn. En aan dezulken zij het met warmte aanbevolen. Br. Reisboek van Gelderland. Zonder van al te veel chauvinisme te mogen' worden verdacht (schrijver dezes is in Gelder- derland geboren) mag toch worden geconsta teerd, dat Gelderland onze mooiste provincie is. Wat men in andere streken van ons land verspreid aantreft, vindt men hier bijeen: de pracht en de uitgestrektheid van het heide landschap, de bekoring van het lage en vrucht bare land tusschen onze beide groote rivieren, geaccidenteerd terrein met de mooiste uitzich ten, die ons land aanbiedt (Nijmegen, Arn hem), ontzagwekkende alleeën van hoog op gaand geboomte, de verrukkelijke Achter hoek.... kortom, een zeer veelzijdige schoon heid. En dat dan ook door Arnhemsche uit gevers een Reisboek voor Gelderland is Samengesteld als een eerste poging om te ko men tot een reisboek voor de geheele provin cie is zeer begrijpelijk. In haar voorwoord zegt de redactiecommissie, dat bij de bewer-t king vele moeilijkheden en talrijke vragen rezëh, die niet alle konden Worden opgelost. „Wij hebben gemeend", aldus de redactiecom missie verder, „door de wijze var» indeeling het boek zoo overzichtelijk mogelijk te maken. Bij tochten door de provincie kan men, arri- veerend bij een dorp of stad, gemakkelijk in de alphabetisch gerangschikte lijst de ver langde gegevens vinden." Steekproeven, door ons genomen, bewezen, dat inderdaad de verstrekte gegevens, hoewel beknopt, zeer volledig zijn. Een stadje als Buren bijvoorbeeld, op zichzelf weinig aan trekkelijk (en zeker niet liggend in het mooi ste deel der provincie) zal door den automo bilist en wielrijder zonder meer gepasseerd worden. Dit reisboek leert hem, dat er nog zeer veel moois te zien is, at wel eenig op onthoud loonend maakt. Aan Culemborg, dat er dicht bij ligt, kan men zelfs een geheelen dag en meer! wijden, zooveel is er te zien. En alles is aangegeven; gewezen wordt bijv. op den fraaien vorm van de markt aldaar. Auto- en fietstochten worden bij de verschil lende plaatsen aangegeven en verder wordt verwezen naar plaatselijke gidsen. Het typografisch fraai uitgevoerde boekje kost, gebonden in leer, slechts 1.25 (uitgave van Loghum Slaterus U.M. te Arnhem) en zal zijn weg wel vinden, omdat het een inder daad volledig overzicht geeft over alle steden en dorpen in de provincie, iets wat de toe rist van heden, die veelal per auto reist, ab soluut noodig heeft. Br. Pamela Wynne, Septemberdagen. Prijs 1.90, geb. 2.50. Van Holkema Warendorf, Amsterdam. Wederom een nieuwe roman van deze ge wilde schrijfster, in goedkoope uitgave. Dit maal handelt de geschiedenis over een com munistische samenzwering, en wederom is het een zeer avontuurlijk verhaal. Er is een meisje in betrokken, dat door een der communisten, een jongmensch van vermogenden huize, die zich bij hen heeft aangesloten, wordt gebruikt voor zijn doeleinden. Eenmaal met haar in Parijs schrikt hij voor het snoode doel terug en de beide jongelui krijgen elkaar lief, zoo dat het blij-eindend slot in het verschiet is. Maar eer het zoover is, moet nog heel wat ge beuren; men is zijn verraad op het spoor, achtervolgt hem, maar tenslotte weet hij aan de achtervolging te ontkomen en Hetty en Clive worden aan het slot de gelukkige ver loofden. Verschenen bij Gebr. Kluitman te Alkmaar? „Jo, Jo, 't grappige Javaantje", een dwaas verhaal met aardige plaatjes door Frans de Kanter. Eenig voor kleintjes van 58 jaar. Prijs 1.50. „Dik en de Tooneelclub" door Nanda. Een frisch, pittig meisjesboek met goede gedachten over eerlijkheid, flinkheid en op voeding tot die deugden, over een klein on deugend meisje met een groot hart en veel behoefte aan liefde, over vriendinnen, over schoolvreugden en -ongenoegens, enz. Een goed boek voor meisjes van 913 jaar. Alleen Nanda, ga niet te vlug en slordig schrijven. Laat niet een schoolopziener „achtervolgd" worden door een directrice, als „gevolgd" be doeld wordt (pag. 53 bovenaan). En gebruik niet het woord „ijverzuchtig" voor ijverig en eerzuchtig (pag. 193 onderaan). Hans Bonebach zorgde voor vlotte, geestige illustraties. Prijs ing. 2.geb. 2.90. „Bobs van Oudenaerde", door A. Was- Osinga. Iets goeds voor grootere meisjes van 1417 jaar, iets werkelijk goeds. Vol gevoe ligheid, doch zonder sentimentaliteit, zuiver, eerlijk beschreven karakters van Bobs, haar oudere zus Lieske, haar broer Jan en het zwakke kindje Toos. Dan tal van vrienden en vriendinnen met elk hun eigen meer en minder prettige dingen, de moeder met haar moeilijke taak, de vader in Indië, die door zijn briefjes aan elk kind afzonderlijk nog meehelpt aan hun vorming, alles zoo waar, zoo echt be schreven, dat het boek leeft en dat het boeit zonder veel hevige avonturen. De illustraties en bandteekening van Hans Bonebach zijn goed, eenvoudig, maar pittig. Prijs in®, 2.geb. 2.90. „Forda, de Zigeunerhond" door J. v. d. Ploeg. Een verhaal over een mishandelden en liefderijk opgenomen hond, over streken, die hij uithaalt en over dappere daden, over hondentrouw en over dierenliefde, over een paar echte flinke vrienden. Een aardig boek voor kinderen van 1013 jaar. Prijs ing. 1.60, geb. 2.50. „Moderne Piraten" door Hans Dominik. Het boek behandelt het werk van een gehei me vereeniging voor het verkoopen van ver- doovingsmiddelen: cocaïne, morphine, heroïne, enz. Een enorme organisatie, die werkt met groote kapitalen en „verraders", met de doodstraf, een organisatie, die met haar ver boden handel millioenen verdient, maar die het tenslotte af moet leggen tegen de scherp zinnigheid en onverschrokkenheid van een jong geneesheer en zijn bediende. Een interes sant, boeiend verhaal, maar hier en daar met wat te veel toevalligheden, om het geheel te

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7