KANNEWASSE R VERKOOPT UI i ftijk en geen geld. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. 7149. EERSTE BLAD DIN^r/vG 26 JULI 1932 60ste JAARGANG De ontwapeningsconfereerders met vacantie. - De resolutie van Benesj aangenomen. - Weer een stem uit de Ver. Staten voor schuldschrapping. - Aan den vooravond van de verkiezing in Duitschland. Het conflict tusschen Pruisen en het Rijk. FEUILLETON COURANT Abonnement p«r 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65binnen land f XNederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail ea overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. 1 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr.p.p. 6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. De ontwapeningsconferentie is tijdelijk onderbroken. De heeren zijn met va cantie gegaan naar eigen home en hebben Zaterdagmorgen"1' de verdagingsresolutie van Benesj, opgenomen in ons nummer van Zaterd;.g, aangenomen, met de stem men van Duitschland en Sowjet-Rusland tegen, terwijl acht staten zich van stem ming onthielden en 41 staten voor de reso lutie 3temden. Bxi het slot van de conferentie voor de „vacantie om wat op verhaal te komen" schrijft de „Kw. Rott. Crt." een artikel over het resultaat van dit conferentie-half jaar, waaraan wij het volgende ontleenen: De lange duur van de conferentie blijkt toch voordeel en op te leveren. Wü zien ilaar langzamerhand bekeeringen zich vol trekken, die van groot politiek belang zijn. tü onze eigen buurt zijn zij waar te nemen: België b.v. heeft zich nu geheel losgewor- steld uit het kielzog der Fransche militaire politiek. Welk een overgang is het, uit het gevolg van het Frankrijk van Tardieu over te stappen in het gezelschap, waarvan ook Denemarken deel uitmaakt. Maar zelfs groote mogendheden raken iets van hun stugheid kwijt, tot Frankrijk toe. Zullen wij het nog beleven Frankrijk de zaak der ontwapening te zien bepleiten tegenover Engeland, dat in dezen soms een minder prettigen indruk maakt, ondanks alle zal vende taal van Sir John Simon? De conferentie van Lausanne heeft op )e ontwapeningsconferentie een nuttigen invloed gehad'; zij heeft, rechtstreeks en middellijk, veel losgeschud. Zij heeft voor al ook weer rechtstreeks zoowel als mid- tJfeUÜk bewerkt, dat de ontwapenings conferentie uit het moeras van de „bespre kingen der deskundigen" weer getrokken .s op het politieke spoor, dat de eenige weg vormt waarop zii vooruit kan komen. De vacantie zal tot een half jaar toe Kunnen duren. In dien tijd kan, en zal waarschijnlijk ook, veel gebeuren dat voor je conferentie van belang is, hetzij ten goede of ten kwade. Het is goed dat de gedelegeerden nu weer eens een tijdlang worden blootge steld aan den invloed van de openbare meening thuis en aan het overtuigend be oog der economische omstandigheden, poover is men toch dat de vacantie op dit logen blik geen kwaad meer kan. Een stem uit de Ver. Staten voor schuld- ochrappina en wel de stem van senator Borah, die zich op de straten heeft doen hooren, door middel van de radio. In deze sadio-redp die hij Zaterdagavond gehou- ien heeft, heeft Borah de onmiddellijke •ijeenroeoing voorgesteld van een inter nationale conferentie, ter overweging van een herziening of annuleering van de oorlogsschulden en ter regeling van de na- >orlogsche problemen. Indien aldus spr. de te Lausanne ingeleide politiek wordt voortgezet zal stel lig het oogenblik komen dat het Ameri kaan sche volk voor een herziening van de jorlogsschulden zal worden geplaatst. Een nieuwe regeling der schulden zou volgens Sorah in elk geval gepaard moeten gaan iet overeenkomsten over het monetaire .Taagstuk en over de ontwapening, welke Overeenkomsten dien Ver. Staten het ver des van hun vorderingen op Europa kun nen vergoeden en rechtvaardigen. De bevoegde conferentie zou zich ook ïioeten bezig houden met het herstel van den gouden standaard, met het doel den economischen toestand in de wereld te herstellen. Borah's diramatiadaa bekeering ten gun ste van een herziening der oorlogsschul den, nadat hij tot dusver werd gehouden voor een der vinnigste tegénstanders van zulk een herziening, kan, zoo seint Reu ter, als zeer rfeelbeteekenend worden be schouwd. Vermoedelijk zal zij diepen in druk maken op de felle anti-herzienings- menschen. De bekeering is vermoedelijk het gevolg van degroeiende overtuiging onder de Amerikanen, dat de economische reacties, die worden veroorzaakt door de schuldbetalingen, den handel der Veree- nigde Staten ten zeerste belemmeren en dat het de moeite waard zou zijn de schuld- algemeene regeling der wereldvraagstuk- betalingen op te offeren in ruil voor een ken. Deze opvatting schijnt reeds sterk verbreid te zijn onder de ontwikkelde be volkingslagen. Zij stuit echter nog op een sterk verzet van de anti-herzieningsmen- schen in het Congres, die gesteund wor den door de Héarst bladen. Het conflict PruisenDuitsche rijk. De nieuw benoemde minister van binnen- landsche zaken. dr. Bracht. Zondaa zullen de Rijksdagverkiezingen in Duitschland plaats hebben en aan den vooravond daarvan hebben ernstige ge beurtenissen in het Duitsche rijk plaats gehad, zooals het krachtig ingrijpen van den rijkspresident in de Pruisische regee ring en de vele ernstige botsingen tus- schen nationaal-socialisten en communis ten. Men mag met die grootste belangstel ling den dag van Zondag tegemoet zien en dat het er hier en daar warm zal toegaan en de wereld misschien nog wel voor on gedachte verrassingen zal komen te staan, is niet buitengesloten. Wij geven hier nog eenige brokstukken weer uit redevoeringen van" Hitier en Hu,- genberg, die belangrijk genoeg zijn om er kennis van te nemen. Hitier heeft Vrijdagavond te Liegmitz o. m. gezegd: Dertien jaar lang hebben de oude regeeringspartiien miljarden en mil jarden aan schatplicht bewilligd, thans noemen ze zich plotseling pleiters voor de vrijheid van Duitschland, thans zeggen ze zelfs, dat ze tegen de drie miljard zijn, die de overeenkomst van Lausanne bepaalt. Wij, nationaal-socialisten, zijn tegenstan ders van de overeenkomst van Lausanne. De door de rijksregeering afgezette minister van binnenlandsche zaken Severing. De grond van het Duitsche verval ligt ech ter 'diep in de. heele partiihuishouding. Hoe willen de oude partijen thans iets kunnen verbeteren, daar toch haar eigen bestaan de voorwaarde is geweest, voor wat is geworden? Hugenberg heeft in een rede te btutt- gart 19 stellingen van het oeconomische programma van de Duitsch-natlonale volkspartij opgesomd. De belangrijkste daarvan zijn 18 en 19; de 18de stelling luidt: Niet slechts de credieten yan de oor logsschulden moeten verdwijnen, maar ook de uit de credieten ontstane particu liere verplichtingen, speciaal de 20 mil- liard particuliere schulden van Duitsch land. Hieromtrent moet met het buitenland de volgende overeenkomst gesloten wor den: 1. bestendiging van het nominale be drag van het kapitaal; 2, vermindering van de rente tot 2 pet.; 3. onopzegbaarheid yan het kapitaal en 4. jaarlijksche aflossing van ongeveer 3 pet. der schulden. De 19de stelling luidt: Een dergelijke overeen komst is slechts uitvoerbaar, als zij dien overeenkomstig ook op de bevroren bin nenlandsche credieten wordt toegepast. Hongerdemonstranten bij Hoover. Eindelijk iemand, die mijn hand niet wil drukken! („Berlinske Tidende"). BOLIVIA—PARAGUAY. Troepenbewegingen in den Gran Chaco. Berichten, die te Buenos Aires, via Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, zijn binnengekomen, melden, dat 14UU man Boliviaansche troepen, voorzien van artillerie, uit een Boliviaansch grensfort zijn opgerukt tegen de stellingen dei Paraguayaansche grenstroepen in den Gran Qhaco. Naar uit La Paz, de hoofdstad van Bolivia, wordt gemeld, worden in den Gran Chaco Paraguayaansche troepen geconcentreerd. Volgens berichten uit Salta (N.W. Argentinië) moeten aan de grens 25 Bo liviaansche vliegtuigen gesignaleerd zijn, onderweg naar de Paraguayaansche forten. Een journalist aangevallen. Dr. Winner, redacteur van de Vossi- sche Zeitung, is in den afgeloopen nacht toen hij van zijn redactie kwam, aange vallen door 4 nationaal socialisten die hem neersloegen, daar lui weigerde het insigne van het ijzeren front van zijn jas te verwijderen. Winner werd bloedig aan het hoofd verwond en verloor het be wustzijn. De conferentie te Stuttgart. De conferentie te Stuttgart van den rijkskanselier met de eerste ministers van de landen was Zaterdagmiddag om half zes afgeloopen. Nadien heeft Von Papen met de andere deelnemers een tochtje in de omstreken gedaan. Om 7 uur 46 is hij naar Berlijn terug gekeerd. Volgens een officieus communiqué zijn ter conferentie de belangrijkste vraag stukken van buiten- en binnenlandsche politiek vertrouwelijk besproken. Aan het debat hebben alle vertegenwoordigers deelgenomen. De conferentie heeft met voldoening kennis genomen van de verzekering dat „de rijksregeering volkomen op fede- ralistischen bodem staat" en de rechten der landen in geen enkel opzicht wil krenken. De rijkskanselier verklaarde dat de noodzakelijk gevonden benoeming van een rijkscommissaris voor Pruisen slechts een voorbijgaande maatregel is. Van uit breiding van dien maatregel tot andere landen is geen sprake, omdat naar de meening der rijksregeering recht en orde in de andere landen verzekerd zijn. Von Papen verzekerde namens de' rijksregeering voorts dat de Rijksdag verkiezingen stellig op 31 Juli zullen worden gehouden. De rijksregeering hoopt, den staat van beleg te Berlijn en in Brandenburg binnen enkele dagen te kunnen intrekken. De bedenkingen, die de vertegenwoor digers der landen tegen de maatregelen der rijksregeering hadden geopperd, wa ren naar Von Papen erkende, zakelijk gehouden. Zoowel de rijksregeering als de regee ringen der landen waren' het er over eens dat het gezag der rijksregeering en de regeeringen der landen onverzwakt moet worden gehandhaafd. Tot dat doel is een vertrouwelijke samenwerking noodzakelijk. DE ZITTING VAN HET STAATS- GERECHTSHOF. Geweldige belangstelling. De belangstelling voor de behandeling van den Pruisischen aanklacht door het; Staatsgerechtshof was zóó groot, dat1 volgens een besluit van den president de j zitting van de kleine zaal naar de groote zaal moest worden verplaatst. Hierdoor! begon de behandeling ongeveer een half uur later. De afgezette Pruisische regee ring wordt vertegenwoordigd door „Mi- nisterialdirektor" Badt, „Ministerialdi-1 rektor" Brecht en prof. Giese uit Frank- furt am Main, de Centrum-fractie van! den Pruisischen Landdag door prof. Pe-1 ters uit Keulen en de sociaal-democrati sche fractie door prof. Heller uit Frank- furt am Main. Zooals reeds is medegedeeld wordt de Rijksregeering vertegenwoordigd door „Ministerialdirektor" Gottheiner van het Rijksministerie van Binnenlandsche Za ken. KONINGIN EN PRINSES DEZE WEEK TERUG. De Koningin en Prinses Juliana kee- ren deze week van haar reis in het bui tenland terug. Alvorens het paleis op Het Loo te betrekken, zullen zij eenige dagen verblijven ten paleize van de Ko ningin-Moeder te Soestdijk. TOTALE ZONECLIPS. 31 Augustus. Den 31sten Augustus zal er een totale zonsverduistering waarneembaar zijn. De lijn der totaliteit loopt van een punt ten Noorden van Siberië over het Noordpool gebied, door Canada, door de Vereenig- de Staten, ten Noorden van Boston, naar den Atlantisch en Oceaan, DE ONAFH. OC. PARTIJ. Ruim 7000 leden. De Tjjd ontleent aan De Fakkel ge gevens omtrent den gestadigen groei der O.S.P. Het aantal leden der afdeelingen bedroeg op: 15 April 58 afdeelingen en 4219 leden 1 Mei 70 5418 13 Mei 85 5832 4 Juni 105 6609 9 Juni 115 7006 Van de 6609 leden op 4 Juni waren er in Z.-Holland 2219, in N.-Holland 2138. Uit een onderzoek over een kleine 2000 harer leden, bleek het bestuur, dat een kleine 60 pet. uit de S.D.A.P. was over- geloopen, een kleine 40 pet. vóór de aansluiting tot geen partij behoorden, en slechts een klein gedeelte uit de Commu nistische Partij Holland stamde. ACTIE TEGEN HET RAPPORT-WELTER. A.C.O.P. belegt gewestelijke vergadering en organiseert een landelijke betooging te Amster dam. Vrijdag zijn de hoofdbesturen van de bij het comité ter behartiging van de al- gemeene belangen van overheidsperso neel (A.C.O.P.) aangesloten bonden te Amsterdam in gecombineerde vergade ring bijeengekomen. Besproken is het rapport-Weiter, dat algemeen werd gekwalificeerd als een reactionnaire aanval op de positie van het overheidspersoneel en de arbeiders klasse. De vergadering liet zich in scherp afkeurenden zin over het rapport uit en besloot tot het voeren van een felle af- weeractie. Het daarvoor door het A.C.O.P.-bestuur opgestelde plan is met algemeene stem men aanvaard. Ingevolge dit plan zullen o.a. een aan tal gewestelijke vergaderingen worden belegd, terwijl in September, na de ver schijning van de millioenennota, een landelijke betooging te Amsterdam zal worden gehouden. Het partijbestuur van de S.D.A.P. en het bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen hebben aan het A.C.O.P. volledigen moreelen steun bij deze actie toegezegd. Ter behandeling van onderdeelen van het rapport-Weiter zullen bovendien van tevoren eenige congressen van belang rijke groepen van overheidspersoneel worden gehouden. Maatregelen zijn getroffen voor een uitgebreide schriftelijke voorbereiding van deze actie, door middel van mani festen, brochures, platen e. d. DE DUITSCHE KEIZER NAAR DUITSCHLAND TERUG? Het Tweede Kamerlid F. Vos heeft tot de ministers van binnenlandsche zaken en van buitenlandsche zaken de volgende schriftelijke vragen gericht: 1. Zijn aan de ministers van binnen landsche en buitenlandsche zaken de ge ruchten bekend, dat naar aanleiding yan de plannen van enkele Duitsche partijen om in Duitschland de monarchie te her stellen, door deze partijen met Wilhelm von Hohenzollern, gewezen keizer van Duitschland, contact is gezocht? 2. Zoo ja, hebben de ministers een onderzoek ingesteld of deze in de pers verspreide geruchten op waar heid berusten en of het juist is, dat te Doorn of elders in ons land voorbereid selen worden getroffen voor een even- tueelen terugkeer naar Duitschland? 3. Indien deze geruchten in de pers geheel of gedeeltelijk op waarheid be rusten, zijn de ministers dan bereid mee te deelen, welke maatregelen door hen zijn getroffen ten einde nakoming te ver zekeren van de in 1920 gedane belofte, volgens welke er door haar zou worden gewaakt tegen politieke activiteit van den gewezen Duitschen keizer? LOONEN IN DEN TUINBOUW. De commissie van arbiters, bestaande uit de heeren Chr. van der Heuvel, lid der Tweede Kamer, mr. M. van Haastert, redacteur van den R.K. Boerenstand, en mr. dr. A. A. van Rhfjn, werkzaam aan het ministerie van arbeid, heeft betref fende de loonkwestie tusschen de R.K. Tuinderspatroonsvereeniging en de Chr. Tuinderspatroonsvereeniging en de geor ganiseerde arbeiders in het tuinbouwbe drijf te Loosduinen een voor beide par tijen bindende uitspraak gedaan. Het en alle spijsverterings- stoornisseD verdwijnen onmiddellijk bi) het ge- bruik van Foster's Maag- pillen, het aangenaamste en rekerste laxeermiddel. Alom ocrkrijgbaai d f 0.65 pet flacon. m door E. PHILLIPS OPPENHEIM. oJ) Deze klant scheen het echter niet noo- lig te vinden, dat ze naar „voren" kwam. jerst hoorden ze dreunende, zware voet- tappen in den winkel, vervolgens kwant le bezoeker de gang in en even daarna iverd de deur van de keuken opengerukt. .Jet een in-paffe uitdrukking op haar ezicht liet Mrs. Mott zich op haar stoel 'erugvallen. In de deuropening stond een logge, zware man, met een rood op- 'eloopen gezicht en kleine waterige Jronkemansoogjes. Hij keek eerst naar "tin vrouw en toen naar Bliss. „Wie is dat?" vroeg hij dreigend, met ^en bruuske hoofdbeweging in de rich ting van Bliss. Bij die woorden stond Mrs. Mott. op. „Zou meheer ook willen zeggen, waar -e al dien tijd geweest is?" vroeg ze. „Ik ben met vacansie geweest," ant woordde Mr. Mott, terwijl hij zijn hals- loek iets losser maaktte: „en as iemand "indt, dat ik geen recht op vacansie heb, at 'em dan maar mee naar buiten gaan, d'n zeilen we de konversasie op straat v nrtzetten." ,Veean8i®, smeerlap die je bent," riep Mrs. Mott trillend van woede uit. „Voor mijn part neem je le heele leve vecansie. Dit is mijn zaakie, mijn cente zitten derin en ik heb^ meer dan genoeg van jou. „Je ziet me nie meer terug", ware je laatste woorden en je zei me een groot genoegen doen, as je bij je besluit blijft." Mr. Mott krabde in gedachten zijn kin, terwijl hij Bliss niet uit het oog verloor. „Ontbijt met gebakken spek", mopper de hij, „warme koffie en gezellig samen in de keuken. De laatste knecht most te vreden zy'n met koud spek en een glas water." „Hou je bek, kerel," zei Mrs. Mott dreigend. „Me handen jeuken „Hou jij je bek maar," viel Mr. Mott haar in de rede, „ik ben hier en ik blijl hier, ook als is het jouw zaakie en jouw centen en al doe jij 't meeste werk. Vol gens de wet ben ik de baas, dus hel) jij niks in te brengen. En die meneer daar aan de tafel," ging hij langzaam voort, „zou ik graag effe alleen willen spre ken." Nu kon Mrs. Mott zich niet langer be dwingen. Met haar armen in de zij, plantte ze zich voor haar vertoornden heer en meester en begon in een taal, die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet, haar reputatie te verdedigen. Overdonderd door dien stroom van woor den, stond haar echtvriend haar aan te staren. Bliss echter maakte van de gelegen- j heid gebruik om stilletjes de achterdeur uit te slippen. Tot in het schuurtje, waar hij het weinige, dat hij bezat, bij elkaar zocht, klonk de stem van Mrs. Mott, in I een triomfantelijk crescendo wat volume in toonhoogte betrof, door. Maar toen ze eindelijk, moe maar voldaan, na de be haalde overwinning, in de deuropening verscheen en om Bliss riep, was haar nieuwe knecht verdwenen. Gesterkt door een stevig ontbijt liep hij, met zijn bun deltje kleeren onder zijn arm, opgewekt naar de dichtsbijzijnde arbeidsbeurs. HOOFDSTUK XII. „Ga toch uit den weg, stomme kaffer, zie je niet, dat ik er door moet.' Met schrik merkte Bliss, die zijn atten tie op heel andere dingen gevestigd had, dat die vriendelijke woorden tot hem ge richt waren. Met het touw, dat al zijn aandacht geëischt had, nog in de hand, drukte hij zich zoo plat mogelijk tegen de coulissen aan, zoodat Maisie Linden kon passeeren. Na een woedenden blik aan 't adres van den ongelukkigen too- neelknecht trippelde ze het tooneel op, waar ze het niet zeer enthousiaste pu bliek met haar allerbeminnelijksten glim lach bedankte. In een stemming, welke in een uitbarsting dreigde over te gaan, kwam ze weer achter op 't tooneel, waar ze eenigen tfjd bleef praten met een heer in avondcostuum, die de voorstelling van achter de coulissen had gadege slagen, met z;jn handen in zijn zakken en zijn hoogen hoed achter op 't hoofd. Tot zijn grooten schrik zag Bliss, dat ze hem aanwees. Toen het scherm viel, stak de mijnheer in avondcostuum dwars het tooneel over en wenkte Bliss bij hem te komen. „Voor hoelang ben je hier aange nomen?" vroeg hij bruusk. „Ik ben hier maar op proef, voor een week op half salaris, mijnheer," was het antwoord. „Dan behoef je morgen niet weer terug te komen," zeide de directeur kort af. ,,'t Geld dat je nog hebben moet, kan je op 't kantoor komen halen". Met een mismoedig gebaar keerde Bliss zich om. Veertien dagen waren er al weer verloopen sinds zijn overhaast vertrek van Mrs. Mott, en dit was het eerste geregelde werk, dat hij had kun nen krijgen, 't Was heel eigenaardig, maar hij had niet de minste spijt gevoeld, dat zijn carrière als helper en volgens Mrs. Mott als toekomstig eigenaar van het groenten huis in Grunno street, zoo plotseling afgebroken was. De onverwachte thuiskomst van Mr. Mott was het grootste geluk geweest, dat hem had kunnen overkomen; en nadpt hij zijn hebben en houden bij Mrs. Heath had gedeponeerd, die heel blij was 8e~ weest hem weer terug te zien, was hij met het genoegelijkste gezicht ter wereld op zoek gegaan naar een nieuwe betrek king. Maar eiken dag had nieuwe tegen vallers gebracht. Wel had hij wat ver diend, maar toch was hij niet in staat ge weest, om de toch al zoo lage rekening van Mrs. Heath te betalen. En toen hij gisteren op een van de aanplakborden van het Frivolitv Theater, het groote witte papier niet het opschrift „Tooneel- knechts gevraagd" had gezien, had hij zich dadelijk bij de qeue van sollicitan ten gevoegd. En wonder boven wonder, hij had geluk gehad! Hij was de laatste man, die aangenomen werd, en in zyn positie was het salaris van vijf en twintig shilling een ongekende weelde. En nu deze ongelukkige afloop. Hij was ont- slagenl Maar zelfs in 't midden van zijn meest zwartgallige gedachten moest hij inwendig toch lachen; de situatie was dan ook werkelijk niet van humor ont bloot. De oorzaak van zijn ontslag was Maisie Linden, dezelfde Maisie Linden, die nog geen vier maanden geleden zijn gast was geweest op een soupéetje, ter harer eere gegeven. Hoe goed herinner de hij zich nog haar groote, ernstige oogen, die hem zoo gewild naief hadden aangekeken, haar zacht vertrouwelijk gefluister, haar geheele manier van doen, welke zoo duidelijk had te kennen ge geven, dat ze hem wilde behagen. En wat was hij een gemakkelijk slachtoffer ge weest! „Wat een allerliefste, beschaafde vrouw", had hij iemand dien avond hoo ren zeggen. Nu, het was niet bepaald een allerliefste, beschaafde vrouw, die zoo even haar woede op een armen slokker van een tooneelknecht gekoeld had. Met een gevoel, alsof er lood in zijn schoenen zat, ging Bliss naar den ach terkant van het tooneel, waar hij bij het wisselen van de decors behulpzaam moest zijn. Vlak bij de laatste coulissen stonden vier koristen te praten. Toen Bliss met een kort woord van excuus langs hen heen wilde glippen, merkte hij, dat een van hen hem plotseling scherp aankeek. Op hetzelfde oogenblik herkende hij haar. 't Was een jong meisje, dat als actrice heel weinig be- teekende, maar dat door haar prettige persoonlijkheid heel veel vrienden onder de „bohème" van Londen telde. Blijkbaar had ze hem ook herkend; ze kwam ten minste onmiddellijk naar hem toe. „Waarachtig, dan heb ik toch goed ge zien," riep ze uit. ,,'t Is Ernest Bliss in eigen persoon." Angstig keek hij rond. „Stil, laat niemand het hooren," fluis terde hfj snel. „Maar wat voer jij hier in vredesnaam uit?" vroeg ze verbaasd. „Tot drie minuten geleden was ik tooneelknecht," vertelde hij. „Zoo juist ben ik weer de laan uitgestuurd, omdat ik Miss Maisie Linden in den weg liep." Het meisje stond Bliss nog steeds ver baasd aan te kijken. „Maar ik begrijp er niets yan," zeide ze eindelijk. „Je was toch zoo schatrijk?" „Ja, dat was ik ook," zeide hij strak, „een tijdje geleden." „Dus je bent heusch alles kwijt?" vroeg ze door. „Je behoeft me maar aan te kijken," was het antwoord, terwijl Bliss eerst naar de plaats wees, waar zijn boord had behooren te zijn en vervolgens zijn voet ophief, zoodat ze de uitgerafelde randen van zijn broekspijpen kon zien. „Als dat waar is," zeide ze driftig, ter wijl haar oogen vol tranen schoten, „dan hebben jouw vrienden zich, volgens mijn opinie, van een misselijken kant doen kennen. Luister eens, ik heb nog maar een oogenblikje tijd, zoo dadelijk als het scherm opgaat, moet ik op. Ik ken iemand, die je zeker zal willen helpen. Hij heet James Fancourt en hij woont in Gerrand street no. 7. Als je belooft om naar hem toe te gaan, dan zal ik hem vooruit schrijven, of hij niet een baantje voor je weet." (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1