DE Xe OLYMPIADE Marineberichten. Moord op een 80-jarige man te Onstwedde. KOMSJW'S Tongworst. Onbewaakte overwegen. te Los Angeles. ff Haven van Nieuwediep. Binnenland. Een melkrijder ontdekt de irisdaad. Zaterdagmorgen omstreeks half 8 is in een alleenstaande arbeiderswoning te Hörfte, nabij Onstwedde, het lijk van den bijna 80-jarigen bewoner E. Huiting ge vonden. De op bovengenoemd tijdstip passeerende melkrijder E. Holtjen, wien het opviel, dat de woning van den ouden man gesloten bleef, trad op de deur toe, die geopend bleek te zijn, en vond .lin nen op den vloer in een bloedplas het lijk van den bewoner. Sleutels lagen over den vloer verspreid. Onmiddellijk is de politie gewaar schuwd en om half 3 Zaterdagmiddag arriveerde het parket uit Winschoten; even later verscheen ook de recherche uit. Groningen ter plaatse. Dr. Mieremet, uit Groningen, heeft Zaterdagavond de sectie op het lijk verricht. De bevolking van het dorp is door het gebeurde zeer onder den indruk. Twee .jonge mannen gevat, die een bekentenis hebben afgelegd. Gistermorgen hebben de marechaus sees, in samenwerking met de gemeente en rijkspolitie, de daders gevat van den moord op den 77-jarigen E. H. te Onst wedde, gepleegd in den nacht van Vrij dag op Zaterdag. Dit blijken te zijn de 18-jarige A. M. van Stadskanaal, en de El-jarige H. U. van Musselkanaal. Eerst genoemde is een kleinzoon van het slacht offer en kon zich aldus gemakkelijk toe gang tot de woning verschaffen. Zij heb- ben een volledige bekentenis afgelegd. Het blijkt, dat de daders den man met een beitel vijftien steken hebben toege bracht. Slechts een klein bedrag aan geld is hun in handen gevallen. De daders sjjn voorloopig te Musselkanaal opgeslo ten, doch zullen naar het huis van be waring te Winschoten worden overge bracht. dediger, Géraud, mede. dat het niet zijn bedoeling is aan de guillotine te ontsnap pen, doch dat hij gaarne in leven wilde blijven totdat het kind, dat zijn vrouw verwacht, geboren is. DUITSCHE TOERISTEN OP DEN MONT BLANC VERONGELUKT Vrijdag zijn twee Duitsche toeristen bii het beklimmen van den Mont Bianc in een 80 M. diepe gletscherspleet geval len, waaruit zij ondanks ingespannen reddingspogingen nog niet geborgen konden worden. De beide Duitschers, wier naam en plaats van inwoning nog niet bekend zijn, waren Zaterdagochtend met twee Oostenrijksche vrienden voor een bergtocht vertrokken. Een der Oos tenrijkers slaagde erin in de spleet af te dalen, om den zwaar gewonden de eer ste hulp te verleenen. De andere waar schuwde direct de reddingscolonne van Montenvers, die nog in den loop van den middag op de plaats van het ongeval ar riveerde. Men slaagde er echter niet in de beide slachtoffers uit de kloof te halen. Men vreest dat men er niet in zal slagen hen levend te redden. POLITIEKE TWISTEN. GEKWETSTEN EN POODEN. Te Berlijn zijn Zaterdagavond drie ar beiders zwaar, zes licht gekwetst in een vuurgevecht tusschen nationaal-socialis- ten en aanhangers van het ijzeren front. Te Fulda is het Zaterdagavond tus schen nationaal-socialisten en commu nisten herhaaldelijk tot hevige botsingen! gekomen. De leider van de Fuldaër S.S. getroffen. heeft een communist doodgeschoten. Te Mullrose in het district Lebus is een lid van de Rijksbanier uit Berlijn, dat aldaar met een aantal kameraden een propagandatocht had ondernomen, door nationaal-socialisten aangevallen. Men sloeg hem den schedel in. In hopeloozen toestand werd de ongelukkige, die pas gehuwd was, naar een ziekenhuis ge bracht. De daders konden ontkomen in Crisistijd is kwaliteit goedkooper Speerwerpen dames, wereldrecord. Een nieuw Uitslag finale: I. mej. Didrikson 4.1-7' 2. Ellen Braumueller (Dmtschl.) 43-52 m., 3. ■acni. L»e uaucis Frl. Fleischer (Duitschl.) 43-03 m. Te Riesenburg in Oost-Pruisen ont-1 r£Uen Braumueller heeft de speer een stond een gevecht tusschen nationaal- socialistische S.A.-lieden en leden van het IJzeren Front. Twee arbeiders werden door schoten door het hoofd gedood, ter wijl één hunner door een messteek ern stig gewond werd. GESTOLEN ZILVER IN HET ZONIËN-BOSCH VERSTOPT EN GEVONDEN. Op aanwijzing van een Italiaan, zeke ren Bondi, die vroeger reeds te Brussel verscheidene diefstallen pleegde en eenigen tijd geleden tot 5 jaar opsluiting werd veroordeeld, heeft de politie Zater dag in het Zoniënwoud, nabij de begraaf plaats der gemeente Boschvoorde, een groote hoeveelheid zilverwerk gevonden aldaar door den bandiet in een kuil ver borgen. Het gestolene had een waarde van meer dan 200.000 frank. Dezelfde Bondi bekende nog andere misdadige plannen gehad te hebben. Hij had o.a. het inzicht naar Nederland te gaan en inbraak te plegen in het kasteel van den gewezen Duitschen keizer te Doorn. Een plattegrond van het kasteel is in de door hem bewoonde kamer aan- in haar eigen land boven de 44 m- geworpen, doch dit record werd niet erkend.) Hierna wist de Amerikaansche at"le,e Didrikson een nieuw wereldrecord te vestigen door de speer 43-74 meter te werpen. De to K.M. hardloopen. Het hebben niet voor de verrassing f«orgd en wel hoofdzakelijk de loopcrs, welke op gtt '■;r;"«rrs~T,ue,r, wederom aan onz Fvsker en de Bruyn de 40 M. -- seeren. Eerstgenoemde begon met 39-14 Tijdens het "u™m" -^egenwoordigers het wederom „aan onze vert g^ pas. terwijl de Druyn ai •••>- - - u Zijn tweede geldige worp bedroeg 42.13 1M" waarmede hij het record van Eysker (4i-»9 M.) verbeterde en daarmede de tweede pla. op dit nummer innam. De kleine Duitsche zege heeft eerst tegen het einde haar definitief beslag gekreger landgenooten wisten zelfs na een vijftal den wal de aankondiging was ge- eeuaï etter lijk viel deze trouwpartij in hc* water tot groote hilariteit van het publiek. Het' zeer gevarieerde programma was hier. Het zeer g de H y kan Weer op mede afg geslaagden middag terugzien. "hiSSÏÏÏ«1 2. D. Liebert; 3. A. 1 onze ïiiiiu^ciiut/ ten 1 Olympisch record van Nurmi ver- j nummers de leiding te nemen, door^aoen Doodelijk ongeluk. Zaterdagmiddag vijf uur is de 50-jarige arbeider Poffcrt op den onbewaakten overweg bij Vroonslioop door den trein van Marienberg naar Almelo gegrepen. De man werd ongeveer 300 M. meege sleurd. Hij was onmiddellijk dood. De trein ondervond eenige vertraging. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. De 3-jarige W. de Dekker, gewoond hebbende in de Brikstraat te Rotterdam, Is Zaterdagavond op den Rotterdamschen dijk, bij het plotseling oversteken van den rijweg door een auto overreden. Het kind was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Uoolsingel gebracht. ONGELUK BIJ ELST (Gld.). Motorrijder gedood. Op den betonweg ArnhemNijmegen, onder deze gemeente, is Zondagochtend een ernstig ongeluk gebeurd. De 27-ja- xige motorrijder R, Schoondermark uit Almelo reed in volle vaart tegen een lichtmast, met het noodlottig gevolg, dat hij op slag gedood werd. Een duo-passa gier bracht er het leven af. Hij bekwam een enkelbreuk en eenige andere verwon dingen, die door den te hulp geroepen dokter Zeidner werden verzorgd. Een tragische bijzonderheid bij dit on geluk is het feit, dat de motorrijders op weg waren naar Waalwijk, om de hulp in te roepen van de ouders van het slacht offer, in wiens Jonge huishouden eerst daags een gezinsvermeerdering te wach ten is. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Te St. Anthonis (N.-Br.) is Zondag de 22-jarige J. Hermens door den bliksem getroffen. De jongeman, die aan tafel zat te lezen, werd op slag gedood. De andere personen, die zich in hetzelfde vertrek bevonden, kwamen met den schrik vrij. EEN KANO VAARDER VERMIST. Zondagochtend omstreeks 11 uur is de 35-jarige heer A. Ysen uit Naarden met zijn kano van het Valkenveensche strand de Zuiderzee opgevaren. Hij deed dit eiken morgen en kwam dan na een paar uur terug. Toen hij Zondagavond nog niet was teruggekeerd, is men met een motorboot op zoek gegaan, welke pogingen gisterenochtend uit Valken veen en Huizen zijn voortgezet, echter zonder resultaat. Buitenland. EEN TAXI-CHAUFFEUR VERMOORD EN BEROOFD. Nabij de Berlijnsche voorstad Lichten- rade is een taxi-chauffeur dood in een sloot gevonden. Hij was vermoord en be roofd. HET SPOORWEGONGELUK IN DEN CORRIDOR. Vflftlg gekwetsten. Bjj het spoorwegongeluk tusschen Sub *au en Markau in den Corridor zijn in totaal vijftig menschen gekwetst, van Wie vjjf ernstig. GORGOELOF TEEKENT HOOGER BEROEP AAN. DE PLECHTIGE OPENING OP ZATERDAG. Enorme belangstelling. Er bestond enorme belangstelling voor de officieele ojrening der Olympische Spelen te Los Angeles. De organisatie liet niets te wen- schen over en de politie zorgde er voor, dat nergens groote stagnatie voorkwam. Reeds uren voor den aanvang der openingsplechtig heid hadden zich tienduizenden voor de toe gangen verzameld. En toen de ceremonie be gon was het groote Stadion dicht bezet, dat wil zeggen, dat er 105.000 menschen bijeen waren. Het weer was uitstekend en om half drie (Amerikaansche tijd) verscheen minister Curtis, die president Hoovere verving. Hij werd ontvangen door leden van het J.O.C. Een zangkoor, in het wit gekleed, Het de Amerikaansche volkshymne hooi»n, welke staande werd aangehoord. Het hoogtepunt van de openingsplechtig heid was het binnenkomen der deelnemers van alle landen. Griekenland opende het défilé, terwijl de Amerikanen als gastvrouw de stoet sloten. Verschillende landen maakten al een bijzonderen indruk. Zoo b.v. de 145 Canadee- sche deelnemers, in het rood-wit gekleed vlak achter de Brazilianen, Ook de Finsche athleten werden stormachtig toegejuicht, ter wijl de Duitschers, 91 in getal, eveneens een hijzonder goeden indruk maakten. Na Enge land volgde Haïti, en daarna Nederland; onze vlag werd gedragen door luitenant Pahud de Frankrijk overwint in het landen- klassement. De eerste Zondag der Olympische Spelen werd besloten met het laatse gedeelte van den wedstrijd gewichtheffen. Dit betrof de afdee- ling zwaar gewicht, waarvan de Tsjech Skobla winnaar werd. 2. Psenicka (Tsj.-Sl.); 3. Strassberger (Duitschland). Dit was het slot der wedstrijden. In het landenklassement gaat Frankrijk aan den kop met 9 punten; 2. Duitschland 6 punten; 3. Tsjecho-Slowakije 5 punten; 4. Oostenrijk 3 punten; 5. Italië 3 punten; 6 en 7. Denemar ken en Amerika 2 punten. HET ATHLETIEK-TOURNOOI. Zondagmiddag 2 uur (Amerik. tijd; het tijdsverschil met ons bedraagt 8 uren en 20 min.) namen de athletiekwedstrijden een aanvang met de series 400 M. hordenloop, waarvoor 17 deelnemers waren. Er werd in 4 series geloopen; de 3 besten van iedere serie klassificeerden zich voor de kwart finales. Onder meer werden geplaatst: Morgan Taylor (V.S.), lord Burgkley (Eng.), Petterson (Zweden), Healy (V.S.), Facelli (Italië), Gol ding (V.S.). Healy vestigde een nieuw Olympisch re cord, door den afstand in 52.2 sec. te loopon. (Oud record: M. Taylor met 52.6 sec., te Pa rijs in 1924.) Intusschen was ook een aanvang gemaakt beterd. Een prachtige race Voor het nummer 10 K.M. hardloopen be stond groote belangstelling, ondanks het teit, dut Nurmi niet uitkwam. Hij werd vervangen door zijn landgenoot Virtanen. Na 1500 meter wordt de kop genomen door Iso Hollo (Finland), Kuoszinsky (Polen), Syring (Duitschland) Virtanen (Finland) en Na 3000 M. heeft de Pool de leiding met achter hem Iso Hollo en Virtanen, wette weer 20 M. op zijn landgenoot achter is. Up den halven afstand ligt de kopgroep 100 M. de groote overwinningen op de horden en verspringen. De stand was toen 35 h 32 2 punt, doch de verwachte overwinning bij polshoog bleef uit, terwijl de 5 K-M-en estafette ten slotte met zes punten precies d« balans naar de Duitsche zijde deed overslaan. In totaal werden van de twaalf nummers zes door de gasten gewonnen, drie door de onzen en op drie nummers werden de punten S Wat onze landgenooten betreft, onder scheidden zich weer bijzonder de gebr. Kaan in het 110 M. hordennummer, die met vrij grooten voorsprong 1 en 2 werden (is-4 sec.). 1 J/, ün/t Ai vnn St20oeM. hardzwemmen voor heeren benede» de 35 jaar: 1. F. Kiesewetter; KId!J voor heeren boven 35 jaar: I. de heer Kubb; 2. de heer Boot. Id voor dames beneden de 35 Nar. 1. mej. Kolster; 2. mevr. Bauhuis; 3. mej. Ruysenburg. ld. voor dames boven de 35 Jaar' 1 mevr. van Os: 2. mevr. v. d. Groeff. Tonrollen (meisjes): 1 C v. d. Steen 58 sec.; min. 2.2 sec.; .1 A Hellema 1 if GKubbe ^49 sec.; 2. P. Bandsma 53 sec.; 3. G. Aalderink 54 sec. Popduiken: T I. A. Bolk 11.2 sec.; 2. D. Liebert 15 sec.; 3. v;in Dok 15-6 sec. 2. B. Goedhart 1 min. 5 sec. D VOETBAL. Callantsoog-nieuws. Callantsoog], ïittettle rrS-Se^and!^ Ernes werd een goede 2e op de, 800 M, va» 7300 M heeft de Pool een voorsprong van 50 M. op Iso Hollo, welke op zijn beurt twee M. voor is op zijn landgenoot Virtanen. Eenige hondenden meters voor de eind streep ontspon zich een prachtige strijd. Ten slotte' wist Kuozinsky zich los te maken van Iso Hóllo, die prachtig was ingeloopen. De Pool won met 10 M. voorsprong. De uitslag luidt: j. Kuozinsky (Polen) tijd 30 nnn. 11.4 s. Nieuw Olymp record. Het oude Olyrnp. re cord stond op naam van Nurmi, te Amster dam in 1928 gevestigd met een tijd van 30 min. 13.2 sec. 2. Iso Halla (Finland); 3. Virtanen (Finland)4. Savidan (Nieuw Zeeland); 5. Syring (Duitschland); 6. Lindgren (Zweden). belangstellenden. Mortanges. De heer Vellenbach liep aan den niet de 100 M. hardloopen, waarvoor 36 ath- kop van het team (ca. 30 personen), daarna leten ingeschreven waren. Er werd geloopen volgden de dames en de ruiters en ten slotte I in 7 series; in de laatste serie werd Chr. de rest van de ploeg. Het geheel maakte een kranigen indruk en het geheele Stadion juichte de onzen hartelijk toe. Na Holland volgden de Italianen, 128 in totaal, en het team der Japanners, 161 athleten. Toen de 385 Amerikaansche deelnemers als laatste groep het Stadion binnen marcheerden, barstte er een orkaan van bijvalsbetuigingen los. De Yankees juichten hun landgenooten geestdriftig toe. Met de vlaggen naar de eere tribune gewend, stelden de deelnemende lan den zich op het middenterrein op. De presi dent van het Amerikaansche Olympische Co mité, Garland, hield daarna een korte rede tot de deelnemers, waarop vice-president Curtis om 15.32 plechtig de formule voor de opening der Spelen uitsprak. Fanfares weerklonken, saluutschoten wer den afgevuurd en het Olympisch vuur ont stoken. Vol en grootsch weerklonk door het Stadion de Olympische hymne. Een plechtig moment volgde: de Olympische vlag werd aan de middelste mast geheschen. Duizenden postduiven fladderden op, overal verkondi gend dat de Xe Olympische Spelen aangevan gen waren. De Amerikaansche athleet Norman Taylor trad na deze openingsplechtigheden naar vo ren om den Olympischen eed af te leggen. Terwijl alle athleten den rechterarm opstaken, weerklonk door het Stadion de Olympische eed: „Wij zweren, dat wij ons als eerlijke mededingers voor de Olympische Spelen aan melden en de reglementen, welke voor hen van kracht zijn, zullen eerbiedigen en op rid derlijke wijze aan de Spelen zullen deelnemen, voor de eer van onze landen en de sport." Hierna verlieten de deelnemers het Stadion. Om ongeveer halfvijf was de openings plechtigheid ten einde en konden de Spelen een aanvang nemen. Hoogspringen. Het hoogspringen heeren werd door een „outsider" gewonnen. De uitslag is: 1. Mac Naughton (Canada) 1.972 M.; 2. Osdell (Amerika); 2. Toribio (Philippijnen). Heden (Dinsdag) wordt een aanvang ge maakt met de series 110 M. horden, 200 M. hardloopen en verspringen. Aan de 200 M. doet ook Berger mee. Hij loopt in de 5e serie. J Er zijn 7 series. Verder gaan heden ook de series voor de 5 K.M. en de finale 100 M. voor dames. SCHERMEN. Voor de equij>ewedstrijden floret plaatsten zich in den eindwedstrijd de landen Frankrijk, Italië, Vereenigde Staten en Denemarken. Amerika en Frankrijk gelijk in de demi-finale floret. In de demi-finale van den floretwedstrijd behaalden de Ver. Staten en Frankrijk elk 3 overwinningen. OLYMPISCH NIEUWS. Nurmi uitgesloten. Nurmi is uitgesloten. Dit is de groote sen satie van het oogenblik te Los Angeles. De door de internationale Federatie ingestelde Commissie van Onderzoek naar het geval- Nurmi heeft de geheele zaak nogmaals zorg vuldig onderzocht en nogmaals den Finschen vertegenwoordiger Kekkonen gehoord. Eenstemmig werd, op grond van artikel 7 van het Algemeen Olympisch Reglement, be- sloten Nurmi niet tot de Olympische Spelen toe te laten, wegens de overtreding van de amateursbepalingen, waardoor de Fin van den Berge idem op de 100 M. Van Welsenes legde beslag op de ie plaats in het versprin- een, wat hij won door een mooie sprong van 7 25 M. Het hoogspringen was voor Holman (1.82.2 M.). Van der Zee werd eerste in het no. polsstokhoogspringen (3.80 M.). ZWEMMEN. DE WEDSTRIJDEN VAN DE HELDERSCHE ZWEMVEREENIGING. De moordenaar van president Dounier Ban! Gorgoelof, heeft besloten Zaterdag beroep aan te teekenen tegen zijn ter 2jjn ver- dood veroordeeIthg! Hjj deelde DE SPELEN BEGONNEN. KRACHTSPORT. Het gewichtheffen. Onmiddellijk na de officieele opening der Spelen werd aangevangen met de wedstrijden in het gewichtheffen en wel in twee catego- riën, het lichtgewicht en half-zwaargewicht. Olympisch winnaar lichtgewicht werd de Franschman Duverger, die de favoriet Haas (Oostenrijk) achter zich liet. Olympisch winnaar halfzwaargewicht: Hos- tin (Frankrijk), voor den Deen Olsen. bezoek aan deze wedstrijden was niet bijzonder groot, hetgeen ongetwijfeld veroor zaakt is door de openingsplechtigheid van den middag, wat zeer lang duurde, en de groote Na de beide eerste beslissingen (licht en halfzwaargewicht) werd het krachtsport-tour- noot voortgezet met de klasse middengewicht. De Duitscher Istmayr wer<i winnaar. 2. Ga- hmbcrti (Italië); 3. Hipfinger (Oostenrijk). Een 3e Fransche overwinning. De wedstrijden in het gewichtheffen moch ten zich op den tweeden dag (Zondag) in daarvoorterC be,an8Stel,inR verheugen dan In het vedergewicht behaalde de Fransch man Luvrgny de zege, daarmede een derde Fransche overwinning behalende in het hn")!Tp'X™1V. Berger een goede tweede achter den Japanner i j„„i a c 1 1 r-, Yosioka, waardoor hij in de kwart-finale komt. deelnemtng ana de Spelen ,s uitgesloten. De Er waren dezen eersten dag ca. 30.000Fmsche vertegenwoordiger Kekkonen verliet Berger valt af! De eerste dag van de athletiekwedstrijden onder protest de vergadering. In geheel Los Angeles en in het bijzonder onder de deelnemers ana de Olympische Spe len vormt de uitsluiting van Nurmi het voor- Zondag 31 Juli heeft voor ons de ont- naamste onderwerp. Met spanning ziet men thans de komende gebeurtenissen tegemoet, want men weet nog niet, of de Finnen nu ook de daad bij het woord zullen voegen en, zoo als zij hebben gedreigd, met hun heele ploeg goocheling gebracht; onze 100 meter-man, Berger, van wien heel hooge verwachtingen werden gekoesterd en terecht! heeft het niet tot de halve beslissing kunnen brengen. Hij werd in de eerste kwart-finale uitgeloopen. n'et aan den start zullen verschijnen. In zijn kwart-finale won de Amerikaansche neger-student Tolan in 10.4 sec., en daarin liep ook de beroemde Canadees Percy Wil liams, die in Amsterdam dit no. won. Dit moge de overigens schrale troost zijn voor dit voor Berger minder gunstige resultaat Olympische zwemwedstrijden. De 100 M. werd in 7 series geloopen en van elke serie werden de drie eerst-aankomenden in de kwart-finale geplaatst. We meldden reeds, dat Berger 2e werd in de laatste serie, die door den Japanner Yosioka in 10.9 sec' gewonnen werd. (De snelste tijd werd ge maakt door Jonath en Metcalfe, ook al een neger, die er 10.6 sec. over deden.) Onze landgenoot werd in de eerste kwart finale geplaatst met Tolan, Williams en Luti (Argentinië). Bijna den geheelen afstand ont spon zich een hardnekkige strijd tusschen hem en den Canadees. Williams bezette ten slotte de 2e plaats, doch Berger werd op de eindstreep nog geklopt door den Argentijd Luti, zoodat hij op dit nummer werd uitge schakeld. De winnaar liep den afstand in 10.4 sec. wat een nieuw Olympisch record is. Het oude stond op naam van Abrahams (Enge land) met een tijd van 10.6 sec. (1924 te Parijs). Voor de demi-finale komen in aanmerking- Tolan, Williams, Luti, Simpson, Wright Kornig, Metcalfe, Yosioka, Elliet, Jdnath (10.5 sec.), Joubert en Pearson. (De kwart-finale bestond uit 4 series waarvan de nos. 13 in de demi-finale ko men.) 400 M. horden. De halve finales waren aldus (de drie eerst- aankomeuden werden in de finale geplaatst)- Eerste demi-finale: 1. Harding, V S sec; 2. Taylor, V. S.; 3. Lord Burgley, Enge- demi-finale: 1. Fustall, Ierland, sec-> 2- Arescou, Zweden; 3. Facelli Italië. occui, Finale kogelstooten. Weer een Olympisch record verbeterd. isÏstoigtiHeVe Uiaslag Van het koge's!°0ten 1. Sexton (V.S.) 16.02 meter; 2. Rót-hert (V 8.) 16.67 meter; 3. Douda (Ts. Slowakije! 15.61 meter; 4. Hirschfeld (Duitschland) 15.36 meter; 5. Gray (V. S.) ,5.46 meter; 6. Sievert Duitschland) 15.07 meter. Sexton brak hiermede het Olympisch cord, dat sinds 1928 ten name stond Johnny Kuek (V. S.), met 13.87 M Voor de Olympische zwemwedstrijden be- j staat enorme belangstelling. Naar gemeld wordt zijn alle kaarten voor het geheele zwemtournooi uitverkocht, d.w.z. dat iederen dag 40.000 toeschouwers de zwemwedstrijden zullen bijwonen. re- van ncmfr^SpU hardloopen, waarvoor 23 deel- geloonen Dep" ,nReschr£V". w«d in 3 series Bnale m n°S' 3 komen in de demi- PeUzêr sL kbiss'.flceerden zich dr. Ofto (Canada) en de ne«« Edwarids 800 M. De Triton twee loot onfortuinlijk. Zaterdag vond de loting der roeiwedstrijden plaats. Onze twee zonder stuurman, de roeiers Roelofsen en Röell hebben in de tweede heat geloot tegen de ploegen van Nieuw-Zeeland Engeland. Bijster gelukkig treffen onze vertegenwoor digers in het Olympisch roeitournooi het niet: van de kracht der Nieuw-Zeelanders weet men weinig, maar van die der Engelschen des te meer. Clive en Edwards vormen een uiterst sterke twee, een der snelste, die Engeland in de laatste jaren gekend heeft. Dit jaar won nen zij overtuigend de Silver Goblets te Hen- ley. En het zal dus voor de Nederlanders een zware, zeer zware race worden: laat men, zondre al te pessimistisch te zijn, hopen dat zij zich althans voor een event. herkansing weten te plaatsen. (Tel.) Hockey. Tengevolge avn de geringe deelneming aan het Olympisch Hockeytournooi is beslo ten dit tournooi te laten verspelen op 8 en 11 Aug. Moderne vijfkamp. Zondag vond de loting plaats voor de de- genwedstrijden der vijfkampers. In totaal nemen 26 athleten deel van de volkendc lan- den: Engeland. Frankrijk Vereenigde Staten Nederland( luitenant Van Rhijn), Zweden Mexico, Zuid-Afrika, Portugal, Duitschland en Italië. Bij de loting werd bepaald, dat in vier pou- «"diermd In poule 1 komen Engeland, Frankrijk en Duitschland uit, iu pou e 2 Nederland, Mexico en Hongarije, in A°nle 3V .e" Zieden en in poule 4 Zuid- Afika, Vereenigde Staten en Portugal. athletiek. NEDERLAND—WEST-DUITSCHLAND. De gasten zegevieren met zes pun ten verschil. Een eervolle neder laag. Een nieuw Ned. discus-record. S2^en!,"nDHitS7hlan<1 pi,nt' Nederland 52 punt! Ziedaar het resultaat van de ne- Wesf Duhs^'a8 'rhen tle P'oegen van VVest-Duitschland en Nederland, welke op het (uitstekend ingerichte terrein van „Haarlem werd gehouden. De Nederlandsche athleten Het zag er de vorige week niet al te best uit voor de zwemwedstrijden van de H.Z.V., die Zondag zouden worden gehouden. Het weer was de geheele week slecht geweest, tenminste van dien aard, dat er niet aan kon worden gedacht om zwemwedstrijden in het buitenwater en dan nog wel in zee te houden. Toen het Zaterdagmiddag dan ook wat op klaarde werd de barometer met verdubbelde aandacht door de leden bespionneerd en toen in den vroegen Zondagochtend de zon door de vensters scheen, stond het doorgaan vrij wel vast. Het is de H.Z.V. in den laatsten tijd, wat het ledenaantal betreft, voor den wind gegaan. Door verschillende omstandigheden kon niet meer van het Gemeentebad gebruik worden gemaakt, zoodat naar een andere zwemgele- genheid moest worden omgezien. Deze werd aan den dijk gevonden en het gebouwtje dat daar werd neergezet bleek in een groote be hoefte te voorzien. Het ledental nam gestadig toe. In de paar warme dagen, die we kort geleden hebben gehad ging het met sprongen voorwaarts, terwijl ook de sluiting van het Gemeentelijk bad in die dagen tot den groei wel heeft medegewerkt. Zoo is de H.Z.V. dan op het oogenblik een krachtige vereeniging en deze wedstrijden wa ren er wel een bewijs van. Den geheelen ochtend waren eenige leden druk in de weer geweest om alles voor elkaar te zetten. Om voor tweeën kwam het publiek ai aanzetten, zoodat toen het uur van aan vang, drie uur, was genaderd, een groote menschenmassa op den dijk aanwezig was. De menschen hebben hier een zeer goed uit zicht op de wedstrijden, doordat de glooiing van den dijk met een flinken hoek oploopt, bovendien hadden vele toeschouwers, voor namelijk de jongeren, een plaatsje gevonden op de pier, van welke mooie plaats zij gratis de verschillende verrichtingen konden volgen. Evenals verleden jaar had de heer van Baa- ren weer voor de muziek gezorgd. Deze heer heeft wederom geheel belangeloos zijn instal latie „de Stem van den Reus" beschikbaar ge steld, zoodat de wedstrijden door de muziek hiervan werden opgeluisterd. De burgemeester gaf wederom door zijn aanwezigheid blijk, dat hij met alle gebeurte nissen in onze gemeente, ook op sportgebied, medeleeft. Hij was vergezeld van wethouder Smits, terwijl ook de heer Helder, de inspec teur van politie, aanwezig ws. Door middel van de „Stem van den Reus' werd het openingswoord van den voorzitter der H.Z.V., den heer Bandsma in volume reusachtig vergroot, zoodat men bijna op Texel kon hooren, dat de H.Z.V. hier een zwemfestijn had aangericht. Hij heette een ieder welkom, en hoopte dat het een recht aangename middag mocht worden. I Toen het eerste nummer al in voorbereiding was, het snelzwemmen van dames en heeren bemerkte de voorzitter dat hij tot zijn spijt vergeten had een oud-burger der gemeente welkom te heeten, die zich daarom persoon lijk aan het publiek zou voorstellen, en uit het gebouwtje kwam.... een imitatie Lange Gerrit met zijn wagentje. Wat was dat een kolossale lange kerel. En onder algemeene hilariteit begaf hij zicih naar het vlotje, waar hij een zak met 10.000 achter liet. Geheel schotvrij kwam Gerrit evenwel niet aan wal terug. Onderwijl waren de deelnemers aan de wedstrijden aan de start verschenen en dit gedeelte werd vlug afgewerkt. De baan was ongeveer 200 meter groot en werd met stroom meegezwommen. Een juiste beoordeeling van de gemaakte tijden is dus niet goed mogelijk. De baan werd gezwommen door dames be neden de 35 jaar, door heeren beneden de 35 jaar en door dames en heeren boven de 35 jaar. Hierna kwamen een tweetal komische num mers, welke zeer in den smaak vielen. Een daarvan bevatte een uittreksel uit het rapport Weiter, behelzende, dat men ondanks de crisis toch wel lid kon worden van de H Z V De imitatie heer Weiter tuimelde daarna on der algemeene vroolijkheid te water. Het nummer tonrollen voor kinderen der leden was ook zeer aardig. Onder deze jeug- aige zwemsters en zwemmers zijn er enkelen, die al zeer aardig zwemmen. Een interessant nummer was het cano- ongeluk. Hierbij werd vertoond hoe men wel en hoe men niet moet cano-varen. De heer Bauhuis liet verschillende behendigheidsstuk jes met zijn cano zien, o.a. in het water om de lengte-as van zijn cano draaien. De heer Liebert, die moest laten zien, hoe het niet moest, duikelde met zijn vaartuigje om en bleef onder water. Bij stukjes en beetjes werd nij naar boven gehaald. De wedstrijd popduiken verliep vlot, al had den sommige deelnemers door het dikke wa ter soms wel wat moeite om de pop te vin- wèl'winp°d aCt gemcentebestuur was hiervoor rr'icht"8d,t,"C.nV™ Je '«l- Een tweetal komische nummers besloten het programma. Het eerste was de ontgroe ning van de nieuwe leden. De zeegod Nep- tunus had zich verwaardigd om met ziin tra wanten (wist u dat die kerels zwart waren?) 1 lOiStT.PCrSO0n naar H.Z.V. te komen Zondag j.1. trokken Callantsoog 1 en de Callantsoog-veteranen naar Petten, alwaar Callantsoog 1 den strijd aanbond tegen Pet ten 2. C. stelde zich op met 4 invallers. P. was volledig Dadelijk na den aftrap zit de C.-voorhoede voor het P.-doel. Als de P.-back terug speelt mist de keeper en C. leidt met o. Spoedig hierna maakt P. gelijk. C. neemt het nogal gemoedelijk op. zoodat P. cenigs- zins in den aanval komt. Toch kan de P.-keeper niet verhinderen dat de C.-linksbuiten scoort (2_i). Dan is het rusten. Na de rust weer een lauwe vertooning met P. in den aanval. 5 min. voor het einde weet P. gelijk te maken. C. spant zich dan even in en het staat 3—2. Hiermede komt het einde van dezen zeer gemoedelijken wedstrijd. Thans stellen zich op de Petten-veteranen en de Callantsoog-veteranen. Na een spannen de partij weet P. de uitgeloofde plaquette te verdienen met een 73 overwinnig op C. De C. „oudjes" hadden een aardidge herinnerings medaille in ontvangst te nemen. 't Zand. Geel-Rood-nieuws. Aangezien op het laatste oogenblik van de voetbalclub te Heerhugewaard bericht van verhindering was ingekomen is j.1. Zondag) deze aangekondigde wedstrijd tegen G.R. 1 niet doorgegaan. Ook de andere elftallen van G.R. hebben niet gespeeld. Woensdagavond zal een G.R.-comb. tegen de club van de Fa. Zonneveld en Philippo spelen op het G.R.-terrein. des avonds 8 uur. Zaterdag had op het bureau van den chef van den marinestaf, in Den Haag, de over dracht plaats van de functie van sous-chef van dien staf door den kapitein ter zee J. T. A. J. Bruinsma aan den kapitein-luitenant ter zee G. H. Poolman. De kapitein ter zee Bruinsma is bestemd voor den dienst in Nederlandsch-Indië en zal 7 September met het m.s. Sibajak daarheen vertrekken. Officier van den M.S.D. 2e kl. J. van der Wiele, wien vergund is uit Oost-Indié te repa- trieeren, is 27 Juli met de Sibajak van Tand jong Priok vertrokken en wordt 17 Augustus te Marseille en daarna hier te lande vcrwach* OOST-INDIE. Overgeplaatst: van Hr. Ms. Witte de With naar den dienst conservatie torpedobootjagers, de luitenant ter zee der 2e kl. D. B. van Heu- ven; van den dienst conservatie torpedobootja- gres naar Hr. Ms. Witte de With, de luitenant ter zee der 3e kl. D. J. van Doorninck; van Hr. Ms. de Zeven Provinciën naar het sta tion voor onderzeebooten de luitenant ter zee der 3e kl. S. S. W. van der Woude; van Hr. Ms. Sumatra naar de marinekazerne Oedjong (Mijnenveegdienst) de luitenant ter zee der 2e kl. L. B. J. Dommers. Verleend: wegens zesjarigen onafgebroken dienst in Nederlandsch-Indië 8 maanden ver lof naar Europa aan den officier van gezond heid 2e kl. L. H. Simons, thans ter beschik king gesteld van het hoofd van den dienst der volksgezondheid met standplaats Amboina. HR. MS. „O 13" TE FUNCHAL. Hr. Ms. O 13, onder bevel van luit. er zo ie kl. P. Rouwenhorst, is 31 Juli te Funcha^ aangekomen. Kap.-luit. ter zee J. E. Meijer Ranneft, on langs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 3 dezer geplaatst bij de Marinekazerne tc Am sterdam. Luits. ter zee 2e kl. A. R. Kiès en L. J. vaa der Veen, aan wie vergund L uit Oost-Indië te repatrieeren. zullen 10 dezer me het m.» Marnix van St. Alegonde van Trandjong-Prioï vertrekken, worden 31 dezer te Genua e*. daarna hier te lande trugvrwacht. Ondervolgende schepelingen zijn 27 Juli 1932 per s.s. Crijnssen uit West-Indië in Ne derland teruggekeerd: Marinier ie kl. J. Brian, id. J. P. L. S. van Erken Calandt. id. F. Homborg, id. C. Heij" blok, id. H Doezie. id. F. Bremer. Ondervolgende schepelingen als voren per mailschip Johan van Oldenbarnevelt" uil Nederl.-lndië: Bootsman F. Ultzen, serg.-timm. J. P. Bommezijn, stafmuzikant P. Doejaarer kwartm. J. v. d. Sluijs, korp.-konst. J. T. Coopmans, matroos te kl. J. Petra, idem C r' yi'n^"cste'' 'dem E. J. Hordijk, idem 2e kl- G. Wlboom, stoker ie kl. J. Nuijens, korp, torpdm. P. C. Bosschaart, idem J. G. C. Rap po dt idem J. Smit, mam. ie kl. L. Kruijs nijk, idem 2e kl. C. Bravenboer. Bevorderingen. Matroos 2e kl. W. M. M. Slinger tot ma, troos-telegrafist op i Augustus '32. Stokers der 2e kl. T. Meijer, J. N. Broeden H. A. Welbergen, W. Renden en O. A. Keij zer tot stoker der ie kl., 1 Augustus '32. om deze ontgroening" Cp~zich'te "nemen^Een stuk of wat werden ingezeept, met Ten reus water gTpYomT 8eSCh0re" C" daarna in zee^aaTd^lf' 'aa,ste ™<"™r was meLie/ dT Wa™ vele bruids- te water meisjes die in hun witte gewaden voltrokken, nadat 30 Juli 1932. Aangekomen van Harlingen en vertrokke» var, 1°1 S,S" «Leeuwarden". ertrokken naar Rotterdam Duitsche mo torschoener „Magda", bijlegger. ertrokken naar Antwerpen Duitsche tja 1 k „Lisa", bijlegger.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10