Julianadorp. Wieringen. 't Zand. Breezand. Schagen. Schagerbrug. Wieringerwaard. Texel. Marktberichten. Is een goede sigaar Uw leuze Dan Wormhoudt's sigaren Uw keuze. Spoorstraat 12 - Telef. 380. Brutale inbraak te Stroe. Gemeenteraad v. Wieringerwaard CaIlantsoo!> Het eerste strandfeest. AANBESTEDING PASTORIE NED. HERV. GEMEENTE. Maandagmorgen om 10 uur had in de Ned. Herv. Kerk te Julianadorp, namens het college van Kerkvoogden dier ge meente, door den architect, den heer G. de Beurs Gz., te Den Helder, de aanbe steding plaats voor den bouw van een nieuwe pastorie aan de Landbouwstraat alhier. Ingeschreven werd als volgt, buiten het schilderwerk, door de heeren: G. Hoornsman, Julianadorp, f3!)<5.—, D. de Graaf, Koegras, f 3500.-, J. de Graaf, Julianadorp f 3385. en voor het schilderwerk door de heeren P. Kuit Gz., Julianadorp, f 476.T. Speur, idem, f 460.—, G. H. Kuit Pz., Julianadorp, 433._! Het werk is aan de laagste in schrijvers gegund. Op de Zondagmorgen j.1. bij den lieer Moller gehouden vergadering van het Hit- tenfonds hebben de taxateur W. Broens en de boekhouder C. Broens hun bedan ken voor deze funoies herroepen en heb ben ze deze op dezelfde voorwaarden van voorheen weer aangenomen. Het bouwen van een 4-tal nieuwe wo ningen te Den Helder is opgedragen aan den metselaar-aannemer H. Doorn. Zaterdagmorgen, is de melkauto van den heer H. Bakker, bestuurd door den heer P. de Wit, komende uit Koegras, bij het zgn. blauw hek aan de Kolksluis door een luxe auto, komende van richting Alkmaar, aangereden. Door den gladden weg slipte de luxe wagen en kwam met kracht tegen de vrachtauto aan. Persoonlijke ongeluk ken kwamen gelukkig niet voor, doch de vrachtwagen werd zwaar beschadigd. e AUTO-ONGELUK. Door onvoorzichtigheid. Zaterdagavond ongeveer acht uur, kwam een gezelschap dames en heeren van Me- demblik, na een dagje naar Den Helder te zijn geweest, met groote snelheid den Stoomweg af rijden. De chauffeur was on bekend met den weg, wist alleen dat hij over de Kleine Sluis moest en daarvoor den geteerden weg moest houden. Toen hü bij den Zwarteweg was gekomen, nurkte hij te laat, dat hij daar rechtsaf moest en in plaats van nu maar recht door te gaan, probeerde hü al remmende toch de bocht te maken. De vaart was echter zoo groot (men schatte de snelheid van rijden op 80 km per uur), dat de wagen over de wegsloot op het land vloog en toen terug in de sloot sloeg. De chauffeur uitgezonderd, waren alle inzittenden gewond Een paar door den geweldigen schok, ue anderen door het snijden aan scherven van een stukgesla gen ruit. Nadat de ernstige gewonden in het huis van den heer Waterman waren gedragen, was dr. Olree spoedig ter plaatse. Voor een der heeren achtte hü opname in een ziekenhuis noodzakelijk en deze werd daarvoor in den ziekenauto van den heer De Graaf naar Den Helder ver voerd. Een dame ging met hetzelfde ver voermiddel naar Medemblik om zich daar thuis onder geneeskundige behandeling te stellen. De andere twee hadden minder beteekenende verwondingen. Maarten Smit zette met z'n kraanwagen de auto spoedig op den weg. Wel was de wagen deerlijk gehavend, maar de groote snelheid waarmede gereden was in aan merking genomen, viel het den verhuur der, die uit Medemblik naar hier was ge komen, nog mee, dat de aangerichte scha de niet grooter was. VAKTEEKENSCHOOL. De vakteekenschool te Schagen, welke reeds lange jaren bestaat, werd tot nog toe in stand gehouden door de vereeni- gingen „Bouwkunst" en het „Smeden- Jonds". Na opheffing van de vereen. „Bouwkunst" is op advies van den minis ter een bespreking gehouden om de vak teekenschool over te dragen aan de ver- eeniging tot bevordering van het vak onderwijs in West-Friesland. Deze over dracht heeft plaats gehad, terwijl tevens te Schagen een afdeeling van bovenge noemde vereeniging is gesticht. De ge- heele kring in West-Friesland is hier mede door de vereeniging ingesloten. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. Deutekom Jz., onderwijzer te Midden- Beemster is geslaagd voor de hoofdakte. GESLAAGD. Bij het op 18 Juni te Amsterdam en op 2 Juli te Nijmegen gehouden examen „Esperanto" slaagden wederom 2 leerlin gen van den heer K. Roggeveen, leeraar Esperanto te Schagen, w.o. de directeur van het bijkantoor der Nederl. Midden- standsbank te Hillegersberg. BRAND. Zondagavond is te Schagerbrug afge brand de groote boerderij, bewoond door den heer K. Winkel aan de Groote Sloot; eigendom van mevr. wed. A. Brak te Schagerbrug. Een groote schuur en hooiberg gingen mede geheel verloren. Oorzaak vermoedelyk hooibroei. Ver- «ekering dekt de schade. Hippolytushoef. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.1. pl.m. 1 uur heeft men bij den land bouwer Alb. Rotgans te Stroe, welke met zijn zuster samenwoont, ingebroken. De inbrekers, twee onbekende mannen, een groote en een kleine, waren door een zyraampje open te breken, naar binnen gekomen. In de kamer waar Rotgans sliep en wakker werd, vroegen ze aan R. onde^yerschillende bedreigingen hun de plaara aan te wijzen waar hy zijn geld had. R. zeide geen geld in huis te hebben. Hierna onderzochten de inbrekers de woning gooiden verschillende dingen overhoop, doch konden niets vinden, zoodat ze weer verdwenen. Er wordt dan ook niets vermist. Rotgans, die in ziekelijken toestand ver keert, kon niets tegen de inbrekers uit richten, terwijl zijn zuster die hardhoorend is, van 't heele geval niets had gehoord. Van 't een en ander werd aangifte by de politie gedaan, zoodat de Brigadier der Rijksveldwacht, de heer Bergsma, geassisteerd door de Rijksveldwachters Paepe en de Groot een uitgebreid onder zoek, in tegenwoordigheid van den loco- Burgemeester, den heer Kaan instelden. Ook was de hulp ingeroepen van een rykspolitiehond (speurder) uit Bergen, doch niets gaf aanleiding eenig spoor van de daders te ontdekken. Op ver schillende plaatsen waar de inbrekers waren geweest heeft men vingerafdruk ken genomen. Het onderzoek wordt echter voortgezet. Dat de heer Rotgans van dezen nachtelyken overval zeer van streek was ligt voor de hand. DE KERMIS. Was de j.1. Vrijdagsche kermisdag niet overdruk, waaraan het regenachtige weer geen goed had gedaan, Zaterdag en Zondag waren daarentegen bijzonder druk en waren Hippo's straten overvol met kermisvierders(sters). HOOI BROEI. Bij den veehouder, den heer C. J. Klein, te Noordburen, werd j.1. Zaterdag in zijn boerderij hooibroei geconstateerd. Met vereende krachten is men begonnen met spitten en het broeiende hooi naar buiten te werken. Daar de broei nog al hevig was had men de auto-motorspuit van Hip polytushoef gerequireerd. Alles liep echter goed af en toen het gevaar geweken was keerden brandspuit en manschappen huis waarts. Men deelt ons mede, dat de heer J. Blom, te Westerkliek, een auto-bestel dienst heef geopend van hier naar Alk maar en terug en die, uitgezonderd de Woensdag, alle dagen onderhouden wordt. De route is Den Oever, H.-Hoef; Slootdorp; Wieringerwaard, Schagen, St. Maarten; Burgerbrug, Schoorldam, Koe dijk en Alkmaar. AANBESTEDING. Voor rekening van den heer M. S. Kooij werd j.1. Zaterdagmiddag door de architecten Peters en Baanders alhier pu bliek aanbesteed: het maken van een bur gerwoonhuis aan den Gemeenelandsweg- hoek Slingerweg. Ingekomen waren 10 biljetten van de volgende heeren: P. Evz. Bakker 4.600, D. D. Bakker Zoon 4.300, N. J. Poel 3.940, S. Blaauboer 3.680, H. Juisting 3.635, A. Portegijs 3.635, J. D. Kooij 3.574, J. C. Klein 3.545. M,. P. Mulder 3.520, J. C. de Vries 3.380: allen te Wieringen. Gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. C. de Vries. Burgerlijke Stand van Wieringerwaard over de maanden Juni en Juli. GEBORENPieter, z. van J. Winkel en H. D. LoonbachElisabeth Maria, d. van J. P. Schermerhorn en E. Schermer; Jan, z. van A. P. Klinkenberg en A. Slooten. GETROUWD H. A. Veerdig en M. Wit. OVERLEDEN: G. Kater, oud 62 jaar, weduwe van J. Veter. VERTROKKEN PERSONEN OVER DE MAANDEN JUNI EN JULI. Aaltje Andriga naar Schagen; Johannes Breed veld naar WieringenGiselda Plock- berger naar WeenenHendrikus Antje Smith naar Wieringen; Siebeline Holt- kamp naar WieringenNicolaas Klerk naar WieringenGrietje Kwak naar Win kel; Dirk van Twujjver naar Barsinger- horn; Theodora J. C. Hoedjes naar de BeemsterwegLouw Dijkstra naar Marum Arie Blauboer naar Bergen Jacob Hoek stra naar ScheveningenKlaas Singer naar BarsingerhornGerrit de Jong en gezin naar Norg; Arieën Cornelis Blau boer naar Winkel; Cornelis Hommens naar EmmenGerrit Hilbrand Holtrop naar Haarlem Gerrit Sjjbrand Bremer naar Zuid-AmerikaArie Sneep naar Fjjnaard. LNKEKOMEN PERSONEN OVER DE MAANDEN JUNI EN JULI. Gerrit Hilbrand Holtrop van Wierin gen; Roelof Bienold en gezin van Beilen Hendrik Bastiaan Smaal en gezin van Amsterdam Luise Deckert van Duitsch- landHarm Tholen en gezin van Ooster- kasselenMartine Grietje Blauboer van Amsterdam; Dirk de Vries en gezin van Koog aan de Zaan; Maartje Bregje Vader van Zype; Wilhelmine Steffens van Duitschland. op Zaterdag, des namiddags 3 uur. Voorzitter de heer O. Haringbuizen, tevens secretaris. Als door den Voorzitter de vergadering wordt geopend, blijkt dat de Raad nog niet voltallig is. Mevrouw BoermanBraaf was even verlaat wegens familie-omstandigheden. Het ingekomen procesverbaal luidt: Ontvangsten f 313.905.125 Uitgaven 211.094.17 Totaal in kas f 2.810.95 Wordt voor kennisgeving aangenomen. Verder is ingekomen een verslag van de vergadering Tramweg Schagen Ewjjcksluis. Medegedeeld wordt dat geen dividend wordt uitgekeerd, daar de kas sloot met een nadeelig saldo. Voorts volgt behandeling ingekomen stukken. Verzoek Jb. Zeeman, om ontheffing hondenbelasting. Wordt verleend. Idem W. Goedhart en H. de Jager, om vrijstelling schoolgeldbetaling. Wordt afgewezen. Mevrouw BoermanBraaf en de heer Goosens stemmen tegen het voorstel van het laatste verzoek. Ingekomen een verzoek van afd. Alk maar van het Ned. Genootschap tot Ze delijke verbetering voor Gevangenen om subsidie. B. en W. willen dit ondersteunen met een bijdrage van f 5. Wordt goedgevon den. Idem van B.enW.van Jisp, inzake steun- verleening verlaging P.E.N. en P.W.N. B. en W. stellen voor, waar dit eigenlijk een belangryk onderzoek eischt, om B. en W. van Jisp te verwijzen naar den Bond van Ned. Gemeenten. Wordt be sloten dit te doen. Verzoek van het hoofdbestuur van het Witte Kruis om een bydrage voor de ontsmettingsinrichting. Wordt besloten als bijdrage te geven f 12.05. Verder is ingekomen een verzoekschrift van de Gem. Alkmaar terzake het rap port commissie-Weiter tot opheffing van de Arrondissements Rechtbank te Alk maar. B. en W. hebben gemeend dit verzoek schrift in de hand te moeten te werken. Een schrijven van den Inspecteur der Posterijen is ingekomen, dat met de op heffing van de tweede postbestelling, deze voor gemeenterekening kan worden voort gezet, de kosten bedragen f 1800. B. en W. stellen voor deze tweede be stelling niet voor rekening van de ge meente te laten komen. De heer Visser zegt dat deze ophef fing had plaats gehad doordat de voor zitter niet had medegewerkt. Dit stond in de krant. De voorzitter zegt dat gekozen moest worden tussclien de eerste en de middag bestelling. De eerste bestelling kon in het geheel niet worden gemist. Voorz. zegt dat alles in het werk zal worden gesteld om de middagbestelling weer in zyn geheel hier te krijgen. De verschillende bezwaren worden nog nader besproken. Ingekomen een verzoek van het Burge- lijk Armbestuur een bydrage toe te staan van f 2.000. B. en W. stellen voor om f 3.000 toe te staan, en over te schrijven van het Batig saldo 1931—1932. Wordt goedgevonden. Als punt 2 volgt Benoeming lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, wegens bedanken van den heer A.Haan Hz. Punt 3 Benoeming lid der schattings commissie, vacature Waiboer. De heer Visser verkreeg hierbij 5 stemmen, en de heer C. Blaauboer verkreeg 2 stemmen, zoodat de heer Visser wordt gekozen. Punt 4. Aanbieding Gem.-Rekening. Gewone Dienst. Ontvangst Uitgaven Voordeelig saldo Kapitaaldlenst. Ontvangsten Uitgaven. Batig slot f 79.213.42-' 64.070.33' f 15.143.09 f 109.459.62- 104.638.66' f 4.820.96 Als commissie voor het nazien dei rekening worden gekozen mevr. Boerman- Braaf en de heeren Goosen, Visser en Speets, en voor het nazien der rekening van het Burg. Armbestuur werden ge kozen de heeren Blaauboer en Speets. Bij de rondvraag die nu volgt, zegt mevr. Boerman—Braaf het volgende: Naar aanleiding van het onderhandelen met B. en W. inzake de steunregeling, was gevraagd f 12.— steun. B. en W. vonden dit niet goed en het werd f8.50. Een uitvoerige discussie ontspint zich hierover. De heer Speets vraagt hoe het is met de werkloozen. Zyn ze allen weer in de Wieringermeer geplaatst of nog niet? Voorz. licht toe dat het helaas nog niet is gebeurd, daar het aantal te groot was. Had het weer een beetje meegewerkt, dan was er allicht wel meer werk'geweest. De heer Visser vraagt hoe of het eigenlyk zit met de bepalingen van links en rechts rijden. Voorz. zegt dat de kombewoners bij de gemeente ontheffing kunnen vragen, zooals de menschen aan de twee wegen aan Ged. Staten. De heer Blaauboer vraagt of dit ook geldt voor de menschen aan de buiten wegen, zooals Walingsweg of Barsin- gerweg. Voorz. antwoordt dat die niet kunnen aanvragen. De heer Blaauboer betreurt dit ten sterkste; de buitenmenscben komen even goed al te kort bij de kombewmiers. Daar verder het woord door niemand meer wordt verlangd, sluit deVoorzttter de vergadering. Onze plaatsgenooten, de heeren M. Schenk en C. v. d. Kolk, leerlingen van de Kweekschool te Alkmaar, zyn respec tievelijk van de eerste naar de tweede klas, en van de twedde naar de derde klasse bevorderd. Burgerlijke Stand van Callantsoog ovpr Juni en Juli 1932. Geboren: Johan, z. v. J. J Manneveld en S. Doorn; Trien Aafje, d. v. L. Bakker en A. Doorn; Gert, z. v. Jacob Scheringa en A. H. Hollander; Jacob, z. v. J. C. Zwaan en B. M. de Jong. Gehuwd: Warner Raven, oud 23 j. en Maartje Hoornsman 20 j. Overleden: Geen. Loop der bevolking over Juni en Juli 1932. Ingekomen personen: A. Griekspoor van Haarlemmermeer. J. Welles van Zype. J. C. Vries van Barsingerhorn. J. W. Landman van Den Helder. M. Glas van Alkmaar. A. Brus- saard van Üosterhesselen. M. C. Grol Ié van Den Helder. Neeltje Oosting van Kuinre enM. J. van der Berg van Den Helder. Vertrokken personen: C. Kos naar Den Helder. A. Mooy naar Amsterdam. S. de Graaf naar Den Helder. M. Hoornsman naar Zype. A. van Diepen naar Tilburg en A. Loggers naar Huizen. Zoo behoort het eerste der drie jaar- lijksche strandfeesten weer tot het ver leden. Hoewel het weer de vorige week niet veel goeds beloofde,maakte deZondag alle weervoorspellers beschaamd, door een dag te zijn vol zonneschijn en deed dus zyn naam alle eer aan. 's Morgens werden door de commissie de voorbereidingen voor het feest, dat bestond uit het maken van zandhoopen, getroffen. Reeds om elf uur waren de eerste paren lustig aan het scheppen. Toen het 2 uur was, werd de arbeid ge staakt, en wachtte men hoog water af. Wie zouden de prijzen winnen? Het duurde niet lang, of de eerste der 20 vlaggetjes werd een prooi der golven. Stuk voor stuk sneuvelden er meer. Eindelyk stonden er nog 7 lustig te wapperen. Daar er ook 7 prijzen waren, waren de by deze hoopen behoorende werklui dus verzekerd van een prys. Met slechts zeer korte tusschenpoozen werden ook deze vlaggen door het water gestreken. De prijzen werden gewonnen door: lste prijs: J. Kakebeeke en M. v. d. Poll (twee doozen bonbons). 2e prijs: De dames G. Brouwer en J. Osham (een tweetal sierkannen). 3e prys: Annie Bakker en Betsie Slort (slipover). 4e prys: Jan Hoogvorst en T. Osham (electrische fietslantaarn). 5e prijs: B. Tholen en J. Tholen (flesch eau de cologne). 6e prijs: Jan Vos en Simon Kruit (2 glazen koekschalen). 7e prys: Jb. Vos en Jb. Groothof (pla teel aardewerk). De prijsuitreiking vond plaats in het strandpaviljoen door den heer A. W. H. de Wit. Deze bedankte de deelnemers voor hun medewerking. Hy sprak de wensch uit, dat het volgend jaar de ver liezers een prys zullen mogen winnen. In het bijzonder bracht hij een woord van dank aan de neringdoenden en pension houders, die het mogelyk maakten dit feest te doen plaats vinden. Ten slotte vroeg spreker voor een volgend jaar meerdere medewerking van het publiek. Dit bezondigde zich er nog al eens aan. door te veel opdringen, de commissie in haar taak te hinderen. Zoo behoort dit feest weer tot het ver leden. We kunnen niet anders zeggen, dan dat het feest in alle opzichten uit stekend is geslaagd. H<?t tweede strandfeest. Vrydagavond j.1. hield het bestuurder V. V.V. met eenige ingezetenen en pension jasten een vergadering ter voorbereiding van het tweede strandfeest. Dit strand feest, bestaande uit het maken van zand- oguren, vormt de hoofdschotel van het seizoen. In de regelingscommissie weiden ge kozen de dames: mevr. SmitDupied, mevr. Van MeertenZuêlen, mej. G. Brou wer, mej. T. Tholen en mej. A. Tholen en de heeren: Mr. D. Breebaart (voor zitter), A. Brussaard (secretaris) en P. Vos. In de jury werden gekozen de dames: mevr. M. Breebaart—v. d. Poll, mevr. v. d. Velde en mej. Op 't Land en de heeren E. Smit (voorzitter), Scholten en Van Meerten. Indien het noodig mocht blyken zullen regelingscommissie en jury nog worden uitgebreid. De voorzitter sprak den wensch uit, dat er op de lijsten flink wordt getee- kend. Het aantal deelnemers(sters) wordt telken jare grooter, terwijl de geldmid delen gelyk blyven, zoo niet achteruit gaan. In het bijzonder hoopt spreker, dat de ouders der deelnemende kinderen de lijst niet ongeteekend zullen laten. Het feest zal aanvangen des middags 12 uur (N. T.). RAADSVERGADERING VAN CALLANTSOOG. Vergadering van den Raad der ge meente Callantsoog op Maandag 1 Aug., des avonds half acht ten raadhuize. Voor zitter, tevens secretaris, de heer Mr. D. Breebaart. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom. Hy wyst den raadsleden op een aan den wand beves tigde reliëfkaart van de gemeente Cal lantsoog. Deze kaart is vervaardigd dooi den heer W. de Leeuw, zoon van den gemeente-opzichter. De kaart is uitge voerd op de schaal 1 1000 en op de millimeter nauwkeurig.De heer De Leeuw heeft deze kaart aan de gemeente Cal lantsoog aangeboden, hetgeen door spre ker zeer op prys wordt gesteld. Het cadeau heeft thans reeds veel waarde de geschiedkundige waarde zal over ettelyke jaren zeer groot zijn. Spreker stelt voor het document in dank te aan vaarden en het in een eiken lijst te laten zetten, om het daarna in de raadszaal op te hangen, als een blijvend kostbaar bezit. Nadat alle raadsleden hun onverholen bewondering over het.pachtstuk hebben uitgesproken worden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken en verslagen. Hieruit halen we aan: lo. Een bericht van ontvangst van de inmiddels in werking getreden politie verordening. 2o. Een nummer van het Blad van gemeenten in de provincie Noord-Holland. Hierin staat een artikel, waaruit blijkt, dat de Duinweg (Callantsoog-Groote Keeten-Den Helder) in het provinciaal wegenplan is opgenomen. De gemeente zal dus voortaan subsidie ontvangen voor het onderhoud van dezen weg. 3o. Een verzoek van een aantal inge zetenen 0111 een reductie op de pachtsom der stortgronden van 20 °/0- Voorzitter stelt voor het adres in handen van B, en W. te stellen voor prae-advies. Spr. merkt op, dat indien het Rijk een reductie verleent aan de gemeente, deze dit op haar beurt dan ook kon doen. 8. Een schrijven van B. en W. van Alk maar over de opheffing van het tarieven- verschil voor het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar voor bijdragende en niet-bydra- gende gemeenten. Spreker merkt op, dat het toch zaak zal zyn te blyven bijdragen, daar anders de gemeente zal moeten zorgen voor een barak van besmettelyke zieken. Bovendien genieten patiënten nit bijdragende gemeenten de voorrang. 5. Van de vereeniging »Het Witte Kruis« het verzoek, om een subsidie voor haar ontsmettingsinrichtin gen te Alkmaar en Hilversum. Zal bij de begrooting worden behandeld. 6. Een verzoek om subsidie van de Vereeniging tot zedelijke verbetering van gevangenen van f 3.— per 1000 in woners met een minimum van f 5. 7. Eenige folders in het Duitsch en Engelsch uitgegeven door de Vereeniging van Noordzee-badplaatsen, waarin ook een foto en beschrijving over Callantsoog. 8. Verder eenige jaarverslagen, waar onder een verslag van de Commissie van Toezicht op het L. O. over 1931. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat door B. en W. als ambtenaar ter secretarie is benoemd den heer A. Brus saard uit Oosterhesselen (Dr.). B. en W. hebben een schrijven gericht naar den minister, over handhaving van de arrondissementsrechtbank te Alkmaar. Hierna worden goedgekeurd: a. Het huishoudelijk reglement voor de Commissie van Toezicht op de Arbeids bemiddeling en den dienst der werkloos heidsverzekering. b. De instructie voor den agent der Arbeidsbemiddeling, tevens ambtenaar der Werkloosheidsverzekering. c. De rekening over het jaar 1931 van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Schagen en de begrooting dier commissie voor het jaar 1933. De inkomsten 1931 bedroegen f 2.048.01 De uitgaven 1931 1.048.30 Batig saldo f 999.70 De begrooting 1933 werd vastgesteld op een bedrag van I ïkomsten en uitgaven van f 1.198.97. Aanbieding van de gemeenterekening 1931 en van de rekening 1931 a i het Algemeen Armbestuur. Op de gemeenterekening gewone dienst bedroegen de inkomsten f 51.447.58 de uitgaven 49.791.13 HOOG BEZOEK. j Maandag arriveerde op Texel Z. Exc. I de Minister van Landbouw en Econom. I Zaken, Verschuur. Z.Exc. vertoeft hier met zijne echtgenoote in hotel „de Linde boom Naar wij vernemen, is dit bezoek niet van officieelen aard, doch slechts een vacantie-uitstapje. DE TEXELSCHE MARKT. Al was ook heden de prijs der lamme ren (waarvan nog groote aanvoer be stond) niet best, toch werden iets beter prijzen gemaakt dan vorige week. Ver leden week werden enkele partijen zelfs nog beneden 5 verkocht, zoo laag liep heden de prijs niet, de middenprijs be droeg 6.50, een partij werd verkocht voor 8.25. De oude schapenhandel is thans in vollerwigang: daar echter vorige week de handelaren op de markten elders reeds aan het oudere wolvee hebben verloren, daalde nu de prijs nog meer, men kocht reeds een best schaap voor 10. De rundvee-aanvoer was van zeer wei nig beteekenis: er stond slechts een koe aan de lijn, met enkele vette kalveren, een zwaar vet kalf ging voor 42.een lich ter voor 30. Nuchtere kalveren gin gen vanaf 5. De varkenshandel op de boerderijen gaat een weinig terug, de prijs loopt hier thans van 14 tot 15 cent per pond. Aan de eierenveiling stijgen de prijzen geleidelijk iets, de vorige week werden de meeste eieren nog verhandeld beneden de 3.per 100, thans was 't meerendeel er boven. Eieren van 60 K.G. gemengd (middensoort) golden 3.15. per 100 st. HOOIBROEI. Zaterdagavond rukte de motorspuit te Den Burg weder uit voor een geval van hooibroei, nu naar de hofstede De Valk, bij den Ruigendijk, waar een hooiklamp was, waarin gespit moest worden, omdat de temperatuur ver boven de 80 graden liep. De WaaL AUTO-ONGEVAL TE DE WAAL. Maandagmorgen kwam een zoontje van een by den heer Kuiper te De Waal ge logeerde familie, in aanraking met een Ijzeren staaf die iets uit een vrachtauto, die passeerde, naar buiten stak. De klap, die het kind kreeg, was zoo ernstig, dat het direct naar Den Burg vervoerd moest worden, om onder geneeskundige behan deling gesteld te worden. Hoewel de ver schijnselen hersenschudding veronder stellen deden, zag dr. Vellenga, die de kleine behandelde, den toestand niet di rect zeer ernstig in. Batig saldo f 1.656.45 De kapitaaldienst bedroeg: inkomsten f 14.869.35 uitgaven 14.808.76 Batig saldo f 60.59 Het batig saldo is, aldus voorzitter, een verheugend feit. Vele zuster-gemeenten toch sluiten hun rekening met een na deelig slot. Toch is er achteruit geboerd. Het saldo 1930 bedroeg f 3.562.32. De oorzaken der achteruitgang zijn o.a.: de verbouwing van de o.l. school, de tydefijke huisvesting van de schooljeugd, de vaststelling van den ligger, enz. Spreker vreest, dat de begrooting voor 1933 niet zoo eenvoudig zal zyn als die voor 1931 is geweest. De rekening van het Algemeen Armbe stuur, dienst 1931, wordt vastgesteld op een bedrag aan inkomsten van 8362.33, en uitgaven 8893.94/4, nadeelig saldo 531.6531 Dit is nog meegevallen, want men had een nadeelig saldo van 1000 begroot. De oorzaak ligt in den brand van het Armhuis en den bouw van een nood woning. Oninbaar wordt verklaard een bedrag van 13.25, in verband met armoede dei- betrokkenen. Tot leden van een Raadscommissie voor het nazien van de rekeningen bovenge noemd, worden benoemd alle raadsleden, uitgezonderd de wethouders. De begrooting, dienst 1932, wordt ge wijzigd met een bijschrijving van een be drag groot 96.25, bjj den post onvoorzien. Tot agent der Arbeidsbemiddeling, te vens ambtenaar der werkloosheidsverzeke ring, wordt benoemd met algemeene stem men de heer A. Brussaard, welke zy'n be noeming aanvaardt. Rondvraag. De heer M. Vries verzoekt verbetering van den Nieuwen weg. Deze is bijna onbe rijdbaar. De heer Vries wil den weg bij ge deelten omhoog brengen. Voorzitter antwoordt, dat er gesproken is met den polder Koegras over overname van dien weg. De kosten waren echter wel wat hoog. Als de gemeente zelf aan 't ver- hoogen moet, kan de weg beter worden overgedragen aan den polder Koegras, want die heeft beter en meer materiaal dan de gemeente. In de eerstvolgende vergade ring van B. en W. zal deze vraag nader onder oogen worden gezien. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank. Burgerlijke Stand van Texel van 30 Juli t.m. 1 Aug. 1932. OVERLEDEN: Martje Schagen, 40 jaar, weduwe van Jacob Sieds van Dijk; Lammert Jacob Kaan, 63 jaar, geh. m. Martje Duinker. AMSTERDAM, I Aug. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveran derd. Aanvoer 978 hl. AMSTERDAM, 1 Aug. Veemakrt. Aangevoerd: 434 vette koeien, ie kw. 7078 cent, 2e kw. 6066 cent, 3e kw. 3550 cent per kg., slachtgewicht; 80 melk en kalfkoeien 170250; 207 vette kalveren ie kw. 4050 cent, 2e kw. 3039 cent, 3e kw. 2029 cent per kg levend gewicht; 65 nuch tere kalveren 37; 51 schapen 413, 1170 varkens, vleeschvarkens 90110 kg, 3537 cent, zware varkens 3334 cent, vette varkens 3032 cent per kg slachtgewicht; 38 paarden 80—120. Aan de veemarkt waren 6 wagons geslachte runderen ut Denemarken aangevoerd. Marktoverzicht: Rnuderen flinke aanvoer, stugge handel, prijshoudend, vette kalveren flinke aanvoer, prijzen iets lager, handel stug. Varkens groote aanvoer, stugge handel, prij zen iets lager. ALKMAAR, 1 Aug. Veemarkt. Aangevoerd: 78 vette koeien 160250; 22 vette kalveren 1765, vette aklveren per kg 5070 cent; 37 nuchtere knlv., slacht 412; 894 vette avrkens per kg 26 32 cent, zouters 2730 cent. Handel redelijk. BROEK OP LANGENDIJJK, 1 Aug. 3100 stusk bloemkool ie s. 11.9013-50, 2e s. 2.703.70 per 100 stuks; 33,000 kg roode kool ie s. 0.600.70; 6000 kg gele kool 0.701.10; 6400 kg zilveruien 1.90 2, drielingen 6.30—6.70, gele nep 8.80 10.60, zilvernep 8.902.10; 950 kg. slaboo- nen 8.409 70; 1000 kg bieten 2.402.90; 35000 kg aardappelen: Schotsche muizen 0.901.90, blauwe eigenheimers 23; eigen heimers 2.30; drielingen 1.501.80, alles per 100 kg. NOORD-SCHARWOUDE, 1 Augustus. Groote Schotsche muizen 0.601; Schot sche muizen 0.702; drielingen 1.502; eigenheimers 0.901.80; blauwe dito 2.50 2.60, spercieboonen 7.20—8.50, tuinboonen 1.402.10; zilvernep 8.6010.10; drielin gen 6.707.10, zilveruien 1.402.10, gele nep 9.3010.60, drielingen 5.105.30; uien 4.50; kroten 1.70—2.60; roode kool 6080 ct., alles per 100 kg, bloomkool 10.90 per 100 stuks. TEXEL, 1 Augustus. Eierenveiling. Aanvoer: 89.831 eieren. 58—62 kg 2.90—3.30; 62—66 kg 3.15 3.60; kleine eieren 2.502.90; kippen (vorige week) 0.40 per kg; jonge hanen 0.55 per kg. TEXEL, 1 Augustus. Veemarkt. 466 lammeren 59; 5 kalveren 20 —40; 15 nuchtere kalveren 410; 21 schapen 1220; 20 biggen 48; 10 korven oude kippen 0.700.90; 12 kor ven jonge hanen 0.200.70. PURMEREND, 2 Augustus. 728 koeien: 385 vette koeien 7078, matig; 138 geldekoeien 110—170, stug; 96 melkkoeien 140260; 9 stieren 0.460.52, stug; 101 vette kalveren 0.700.90. stug; 290 nuchtere kalveren v. d. slacht 518. stug: idem v. d. fok 1016, stug 345 vette varkens v. d. zouterij 0.26, vlug; idem v. d slacht 0.25 0.29, vlug; 91 magere varkens 616. stug; 282 biggen 58. vlug: 296 schapen f 12— 18; stug; 16 bokken 410, matig; 555 lam meren 610, stug; piepkuikens f 0.65 o 75 per kg. Eierveiling. Kipeieren 3-253-75eendeieren 2.40, alles per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7