T H.lf. mn „HUISBUIHEN" SOIREE DANSANTE TWEEDE EN LAATSTE BLAD. Stadsnieuws. Flanellen Pantalons Visscherij. VAN OINSDAG 2 AUGUSTUS 1932. HOEREN WOENSDAG in het Badpaviljoen. Jazz-Band „The four Synoopators". sk fifn&tc mdangc. Uit de Land- en Tuinbouwwereld Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Dinsdag 2 Aug21.18 uur Woensdag 3 21.16 WAAR HET GELD VAN HET CRISIS-COMITE BLEEF. Staat van ontvangsten en uitgaven over >et eerste halfjaar 1932. Ontvangsten: Katholiek Den Helder 1736.16 Diverse bijdragen1637.78 Stadscollecties 2198.29 personeel Rijkswerf 471.29 Diverse maandel. bijdragen 660. Rente8.57 Tivoli-Theater283.75 Sportvereen. „Schorpioen" 51.60 Muziek collecte846.22 7887.66 Uitgaven: Steun5717.17 Adm. kosten banken en zegel- kosten 17.10 Hoofdcomité592.40 Vergader kosten12.50 Advertentiekosten9.80 Kunstmest 330.50 Saldo708.19 7387.66 Tegenover het saldo in kas ad 708.19 staan nog te betalen rekeningen tot een bedrag van 449.22, zoodat er slechts 258.97 aan gelden beschikbaar waren per 1 Juli. Helaas is de economische toestand in onze gemeente nog zoo, dat iedere week meer gelden voor directe ondersteuning noodig zijn. Wij doen juist in deze vacan- tiemaand een dringend beroep op de bur gerij om ons nu hun steun niet te onthou den. Wanneer wij niet meer zouden kun nen doorgaan, dan zou dit voor vele ge zinnen naamlooze ellende beteekenen. De meesten onzer kunnen het zich niet voor stellen, dat er gezinnen zijn, waar niets meer aanwezig is om de meest noodzake lijke levensbehoeften te koopen en die uitsluitend zijn aangewezen op den steun van het Crisis-Comité. Onthoudt hen uw hulp niet! In dank ontvingen wij nog van: Patr. en Pers. G. W. J. G. 3.20; Kon. Bond Oud-O.-O. 13.50; Maandbijdr. 200.Muziekcollecte 346.22; Pers. de T. B. 1.65; H. S. 5.—; Patr. en Pers. G. W. J. G. 3.20; J. W. S. 1.—; Div. Ver een. van Kath. Den Helder 75.—; Hr. Ms. Wachtschip 1.29 en 0.79; Leerl. Handelsschool 11.id. Zeevaartschool 5.94; Pers. Rijkswerf 113.55; Patr. en Pers. G. W. J. G. 4.80; Pers. de T. B. 3.Pers. Gem.-Secretarie 10.50; Crisis-Comité, Den Haag 750.—; Gem.- ambt., Weststraat 15.15; Vakschool voor Meisjes 25. Te Utrecht slaagde voor het L. O. Fransch, onze vroegere plaatsgenoote, mej. A. J. M. Dekker, thans onderwijzeres aan de M. L. O.-school te Borger. Te 's-Gravenhage slaagde voor de Nijverheids-onderwijs-akte Nh, onze stad genoot, de heer Th. Bais, leerling van den heer Zoetelief, vroeger alhier. Ons bericht over het jubileum van Jen heer Leder, in ons blad van Zater dag, bleek niet geheel juist te zijn. De datum 1 Aug. moest zijn 3 Aug. SPELDJESDAG ORANJE HARMONIEKAPEL. De speldjesdag ten bate van de O.H.K. ïeeft 89.30 opgebracht, voor welk resul- •aat het bestuur een ieder die hiertoe heeft medegewerkt ten zeerste dank baar is. STEDELIJK MUZIEKKORPS. Dir. Joh. F. Pala. 1de Zomerconoert op Dinsdag 2 Aug., des avonds van 8.30 tot 10 uur, in de Muziektent Julianapark, ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Ko ningin-Moeder, x. Volkslied. 2. Vive la Broye. Marsch J. Chaillet 3- Thctis. Ouverture Ju! Watelle. 4. Alma G. Falier Solo voor trombone door den heer F. Bruijn. 5- Araumideals. Walzer J. Fucik arr. J. ter Hall 6. Triolette Frangois Polka voor piccolo door den heer K. Bregman. 7. Rigolctto. Fantasie sur POpéra G. Verdi 8. Altc Kameraden. Marsch C. Tcike arr. E. Larue 9. Wilhelmus van Nassouvve Bew. Kapt.-Dir. C. L. Walther-Boer MARINE-RAMPENFONDS 1914—1919. In de onlangs, in hotel „Bellevue" te Den Helder, onder voorzitterschap van Jen heer P. J. Jager, te Wassenaar, ge houden algemeene jaarvergadering werd de rekening en verantwoording over 1931 behandeld. De finantieele controlecom missie, bestaande uit mevr. De Boer Jongkees en de heeren Driessen en Heij- boer, adviseerde tot goedkeuring van het oeheer van den secretaris-penningmees- ter, den heer KI. F. Oortgijsen, te Den Helder, waartoe werd besloten. De bezittingen van het fonds bedroegen op 31 December 1931 22.354.97, terwijl aan uitkeeringen werd uitgegeven 175.80. In de drie bestaande vacaturen van het uit 15 leden bestaande fonds werd voor zien door de benoeming van de heeren F. Dekker, te Den Helder, J. Stamperius, te Zeist en Daniël T. Ruijs, te Wassenaar. De vertegenwoordigers der marine wor den door de diverse bonden aangewezen, zijnde voor de vereeniging van marine officieren: de heer C. B. Eenhoorn, voor den bond van marine-onderofficieren: de heer A. van Heiningen, voor den bond van marine-personeel: de heer H. Tasse- ron. De vertegenwoordigers der marine zijn ambtshalve bestuurslid. DE ONDERZOEKINGSTOCHT PER „E.S.O.N.A." Wij vernemen van de directie van „Esona", dat er veel belangstelling is voor den tocht door den Wieringermeerpolder op a.s. Donderdag, langs onbekende, doch keurig gebaande wegen. In verband hier mede zal de reis gemaakt worden met de salonboot „Nieuwediep", waarop men van af het promenadedek den geheelen omtrek kan overzien. Radio-muziek zal over den nieuwen polder weerklinken, terwijl een goed voorzien buffet zal zorgen, dat geen dorst en honger behoeft te worden gele den. Met het oog op voldoende ruimte om zich aan dek te verplaatsen, zal slechts een beperkt aantal kaarten worden ver kocht. Voor bizon derheden leze men de heden geplaatste advertentie. HEÏDERSCHE BESTUURDERSBOND. Verzoek om kostelooze rijwiel- merken. Door bovengenoemden bond is aan het College van Burgemeester en Wethouders te Den Helder, Anna Paulowna, Callants- oog en Wieringerwaaixl het volgende ver zoekschrift gericht: Door den Minister van Financiën werd bepaald, „dat personen, die wegens werk loosheid van gemeentewege met het ver richten van zekeren arbeid tegen loon zijn belast (werkverschaffing), geacht kunnen worden in een bedirijf werkzaam te zijn. Derhalve kunnen zij, indien zij voor het zich begeven naar de plaats, waar zij hun arbeid verrichten, een rijwiel noodig heb ben hetgeen naar de daarvoor aange nomen maatstaf in het algemeen het geval is, indien die plaats meer dan een half uur is verwijderd van hun woning en voor zoover ook aan de andere in de wet ge stelde eisehen is voldaan, bü den ontvan ger der accijnzen een kosteloos rijwielbe- lastingmerk bekomen. Eenmaal een zoo danig merk verkregen hebbende, geldt ten aanzien van het gebruik, dat zü daarvan mogen maken, voor het geheelf belasting jaar geen beperking, zoodat het mede voor het zoeken van werk kan worden ge bezigd". Naar onze meening geldt evenwel voor j de arbeiders, die uit de werkloosheiöskas- sen of anderszins uitkeering ontvangen j en voor de jeugdige werkloozen, eveneens liet feit, dat, indien zü per rijwiel arbeid kunnen zoeken, de mogelijkheid van het vinden van dien arbeid grooter is. Het zou dan ook naar de meening van ons bestuur zeer gowenseht zijn, indien van gemeentewege aan de groepen werk loozen, die niet vallen onder de groep, aan geduid door den Minister, een rijwiel- plaatje werd verstrekt. Met het oog op den datum van 1 Augus tus zou een spoedige beslissing zeer wen- scheliik zijn. EEN UITSTAPJE VAN DE GEREF. ZONDAGSSCHOOLVEREEN. „PHILIPPUS". Men schrijft ons: Dat was me een drukte j.1. Vrijdag morgen om 8 uur, op het Stationsplein! Vijf groote autobussen stonden klaar om de leerlingen van bovengenoemde ver eeniging met hun leiders en leidsters, naar Haarlem en omstreken te brengen. Alle jaren maken de leerlingen van deze Zondagschoolvereeniging een uitstapje. Heel wat vaders en moeders waren opge komen, om hun kroost uitgeleide te doen. Overal hoorden we: „Jammer, hè, dat 't zoo regent!" of ook: „Jan, zal je voor zichtig zijn!" of: „Marie zal je de juffrouw gehoorzaam zijn!" Onder luid „lioera"- geroep en gezang vertrokken de autobus sen met hun vollen inhoud. En het bleef maar regenen. Toen men in Alkmaar uitstapte om naar de apen en de marmotjes te kijken, gutste het water van de boomen. Zou er dan nooit verandering komen? Ditmaal begon de victorie niet van Alk maar, maar van Haarlem. Terwijl de kin deren de bekende ruïne van Brederode bezichtigden, klaarde het weer op en wer kelijk het werd droog. De fotograaf maakte hier gebruik van en legde dit uitstapje met de kinderen op de gevoelige plaat vast. Luid zingende vertrok men omstreeks half drie naar Bergen, naar „Duinver- maak waar de kinderen zich vanzelf best amuseerden. Zelfs een wandeling door de bosschen kon nog worden onder nomen. wel een bewijs, dat het beter was geworden met het weer. Even over half zeven werd de terugtocht weer aanvaard, ondanks de protesten: „Hè, mijnheer, gaan we nu al weer naar huis?" Kwart voor achten stonden de circa 170 kinde ren weer op het Stationsplein, opgewacht door de nieuwsgierige vaders en moeders, die verlangden te weten, of het ook den geheelen dag had geregend zooals hier. Uit volle borst werd nog gezongen: ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen", waarna werd gedankt en alles weer huis toe trok. De kinderen hebben een genot vollen dag gehad en het personeel mag terugzien op een dag, waarin de kinderen veel genoegen is bereid. UITSTAPJE SCHOOLKINDEREN. Hedenmorgen 8 uur maakte een aantal schoolkinderen het jaarliiksche uitstapje, door de Vereeniging „Volksonderwijs" georganiseerd Het was een heele drukte toen deze zes autobussen van den Parallel weg vertrokken, uitgeleide gedaan door lat van ouders en lxdangstellenden. De tocht gaat naar Haarlem en liet bekende kopje te Bloemendaal. Gelukkig treffen de jon gens en meisjes fraai weer en laat ons hopen, dat dit in de stad van Kenau Si- monsz. Hasselaar ook het geval is. AU BON MARCHE TEHUIZEN VOOR DIENSTMEISJES. Door het Hoofdbestuur van de Neder- landsche Vereeniging van Huisvrouwen wordt een lijst gepubliceerd van Tehuizen voor Dienstmeisjes, waarvan de leden tijdens hun afwezigheid door vacantie gebruik kunnen maken en hun dienst boden, voor zoover zij niet naar eigen ouderlijk huis gaan, in pension kunnen zenden. Deze tehuizen bestaan in de vol gende plaatsen: Amsterdam-Z., Apeldoorn (twee), Arnhem, Baarn (drie), Bilthoven (twee), Hilversum (drie), Naarden (drie), Nieuw Soerel bij Nunspeet (een), Nun- speet (vier), Nijmegen (vier, waarvan twee r.-k., twee prot.). De prijzen variee- ren van 1.tot 2.50 per dag. Nadere inlichtingen hieromtrent worden verstrekt door de secretaresse der afdeeling Den Helder, mevrouw BruckmannKnipper, Koningstraat 106. AFSTANIISMARSCH VAN DE HELDERSCHE POLITIE- SPORT VEREENIGING. Voor den afstandsmarsch, uitgeschre ven door de Heldersche Politie-Sportver- eeniging, op Zaterdag a.s., gavenzich ruim 200 personen op, waaronder zich een negental vereenigingen bevinden, die met een ploeg van minstens tien man zul len deelnemen. Het vertrek is, zooals men weet, bepaald op 2 uur, vanaf de Tuin- dorpschool, waar tevens kleedgelegenheid bestaat. De vereenigingen welke aan den marsch deelnemen, zijn de volgende: „Pro-Patria", „Turnlust", „Schorpioen", „St. Christophorus", „Heemskerck", „Zee macht", „H. R. C." en „Zwaluw". Aan een ieder die den marsch binnen 61/* uur aflegt, zal een herinneringsme daille worden uitgereikt door den burge meester van Den Helder. Bovendien komen vereenigingen met minstens tien deelnemers in aanmerking voor een ver- eenigingsprijs, indien zjj allen den marsch binnen den vastgestelden tijd vol brengen. De inschrijving is thans gesloten. BOND VAN CHR. MARINE-PERSONEEL BENEDEN DEN RANG VAN OFFICIER Protest tegen het rapport-Weiter. De Bond van Christelijk Marineperso neel beneden den rang van Officier in huishoudelijke vergadering bijeen in het Christelijk Militair Tehuis. gehoord de besprekingen van het Rap- port-Welter en de toelichting daarop door het Hoofdbestuur: constateert met diep leedwezen, dat de looonen van het marinepersoneel beneden het dragelijke dreigen te worden afge rond: stelt vast, dat het een marinebelang van de eerste soort is, indien niet door allerlei bijverdiensten de inkomsten op peil moe ten worden gehouden; neemt aan dat het leven van den marinemilitair door langdurig verblijf in de tropen en veel varen, hetgeen onlos makelijk verbonden is aan het beroep, een gemis medebrengt nergens door te ver goeden en een wat breeder inkomen dus alleen dient om de groote kosten daaraan verbonden te kunnen bestrijden. verklaart, dat de laatste tien jaren door alerlei maatregelen het inkomen zoo is ge daald, waardoor de invoering van de groote bezuinigingen, zonder veroorzaking van een groot tekort in de gezinnen, niet meer mogelijk is; vreest, dat die zwakkeren gedreven worden tot beloften aan derden en han- I delingen, welke ze niet kunnen houden of verantwoorden houdt in het oog, dat de noodzakelijke weermacht mede in haar personeel door een behoorlijke tenue naar buiten moet worden gedragen, wat belangrijke uit gaven vordert; dat dus, waar aangenomen wordt de noodzaak van versobering der uitgaven, met diepen ernst aangedrongen wordt op het te werk gaan met de grootst mogelijke zorg in deze pijnlijke zaak, draaagt daar om het hoofdbestuur en indien mogelijk zijn vertegenwoordigers in het georgani seerd overleg op, met alle kracht aan te dringen om de te nemen maatregelen van tijdelijken aard te stellen en zulks vast te leggen in de wet met de bepaling, dat zoo de omstandigheden dit gedoogen, te rug te keeren tot den toestand op 1 Jan. 1932 en besluit dit schrijven aan te bieden aan te bieden aan den Minister van Defensie, de leden van de 2e Kamer der Staten- Generaal, aan de christelijke en aan de plaatselijke pers en gaat over tot de orde van den dag. EEN LEELIJKE VAL. Een loopjongen van den banketbakker Verfaille, uit de Spoorstraat, had Maan dagmorgen, tijdens de bezorging van be stellingen, het ongeluk op den Singel bij den nieuwen aanbouw met zijn rijwiel te vallen. Deze val was van dien aard, dat de .jongen, de ongeveer veertienjarige Cornelis Strien, over het hekje langs het grasgazon sloeg en zijn been op twee plaatsen ernstig verwondde. Een tweetal passeerende burgers trachtten vergeefs eenige in de buurt wonende geneesheeren te bereiken en brachten den jongen ver volgens naar de woning van den bode van het raadhuis. Vandaar heeft men te lefonisch het hospitaal opgebeld, waarna spoedig een sergeant-verpleger een on derzoek kwam instellen. De jongen, die ernstige vleeschwonden heeft opgeloo- pen, werd daarop naar het hospitaal ver voerd ter verdere behandeling. HET NATIONAAL MUZIEKCONCOURS TE ALKMAAR. „Winnubst" zorgt voor een immens succes. Een le prijs met het maximum aantal punten In den marschwedstrijd en een prachtig debuut in de aïd. Uit muntendheid: le pr. 337 punten. De derde en laatste dag van het groot nationaal muziekconcours, uitgeschreven door de r.-k. Harmonie „St. Caecilia", dir. P. N. Joosen, te Alkmaar, is in alle op zichten de mooiste en beste gebleken. Niet alleen dat het weder uitstekend heeft medegewerkt, maar ook de meest uitblinkende corpsen waren ditmaal van de partij, die zeer zeker den goeden naam die hun voorafging, niet beschaamd heb ben. Ook dezen laatsten dag is de belangstel ling weer buitengewoon groot geweest. De plaats waar de wedstrijden gehouden werden, Alkmaar's roemruchte muziek- tuin met zijn in acoustisch opzicht vol maakte nis, waarin ieder register, ja ieder instrument en nuance duidelijk hoorbaar is, van de klank geen fractie verloren gaat, in één woord het geheele stemmen- materiaal volledig tot ons komt. Werke lijk een ideale omgeving om te musicee- ren en te luisteren. De circa 100 Helderschen die voor een koopje 1.25) herwaarts togen, zullen zich zeker niet beklaagd hebben en geens zins spijt hebben gehad van hun uit stapje, want men heeft volop kunnen ge nieten. Inderdaad is ieder onzer dan ook meer dan tevreden geweest. Niet in het minst, daar „Winnubst", mede tot die vereenigingen behoorde die zich het voortreffelijkst geweerd heb ben; één der vier was die een meer dan gewone prestatie geleverd hebben. „Winnubst" staat in de provincie be kend als een geducht concurrent in den marschwedstrijd. Opnieuw is dat Zondag bewezen, daar het maximum aantal pun ten behaald werd, n.1. 120, waardoor de prestatie van het Enkhuizer „Stedelijk Muziekcorps" geëvenaard is. Mooier en muzikaal van meer waarde js het wat in de afdeeling Uitmuntend heid Harmonie bereikt werd; voor het eerst hierin uitkomende, werden 337 pun ten verkregen, wat een royale le prijs is en de hoogste in deze afdeeling (over het geheele concours, 5 corpsen). Zoowel het verplichte werk („Een Ne-: derlandsch Volksfeest") als het vrije (Wverture „Lugdunum"), werden op een hoogst verdienstelijke wijze vertolkt; voor-! al "de eerste compositie met zijn sterk contrasteerende deelen (ontleend aan de Hollandsche folklore) vond veel bijval. Het corps heeft ongetwijfeld een paar maanden van inspannende repetities ach ter den rug, wij kunnen dat weten. Des te mooier daarom dit werkelijk fraaie succes, wat ieder welmeenend stadgenoot haar van harte zal gunnen. En verdiend is het zeker. Directeur Schenkels en corps, eerst persoonlqk, maar nu nog eens: onze har telijke felicitatie voor de wijze waarop ge te Alkmaar den naam van muzikaal Den Helder hebt opgehouden. Hulde! De jury werd gevormd door de heeren Sam Vlessing, Jos. de Klerck en B. C. Hooijberg, die aan de kapel de volgende punten toekende: Marsch- Concert-wedstrijd wedstrijd verpl.no. vrüno. Vlessing 40 56 56 De Klerck 40 56 57 Hooijberg 40 55 57 „Gen. Karei v. d. Heijden", Zalt-Bommel. die elkaar niets toegaven. Den bassist van laatstgenoemd corps een pluim voor zijn groot technisch vermogen en beschaafd spel. Eveneens aan den clarinet-solist van „Zaanland's Kapel", die het in de ouver ture „Mignon", van Thomas, lang niet gemakkelijk kreeg, maar zqn soli op magnifieke wijze voordroeg. Beide corp sen behaalden 339 punten. Nog zij ge noemd „Ons Genoegen" van Wijdenes en „Onder Ons" van Dirkshorn, 2 fanfare corpsen die ook een len prijs kregen. „Excelsior" van Noordscharwoude gaf met Phèdre (Massenet) geen onverdien- stelyke prestatie, maar een afschuwelijke kraakbas domineerde veel te veel, waar door de melodie dikwijls gemaskeerd werd. Er speelden den laatsten dag 14 corp sen, waarvan 6 harmonie; 9 hiervan be haalden een len prijs en de anderen een 2en. Het maximum aantal punten be droeg 360, wat geen enkel corps behaald heeft. De eere-wedstrijd. De uitslag van den eere-wedstrijd is als volgt: Sectie harmonie: le prijs „Zaanland's Kapel", 152 p.; 2e prijs „Gen. Karei v. d. Heyden", Zalt-Bommel, 150 p.; 3e prijs „Excelsior", Nd.-Scharwoude, 146 p. Sectie fanfare: le prijs „Kunst na Ar beid", Nd.-Scharwoude, 148 p.; 2e prijs „Crescendo", Westzaan, 146 p.; 3e prijs „Ons Genoegen", Wijdenes, 145 p. Totaal 120 167 170 De toegekende cijfers (voor beide wer ken) waren: 14 tienen uitmuntend); 21 negens zeer goed) en 1 acht goed). De te beoordeelen rubrieken waren: zuiverheid, klankgehalte, tempo en rhyth- miek, opvatting en fraseering, nuancee ring en samenspel. In het verplichte werk werden de ru brieken tempo en rhythmiek en opvat ting en fraseering door de gezamenlijke jury met een 10 beloond. De rubrieken zuiverheid en klankgehalte, in het vrije nummer, met 5 tienen en 1 negen. De rubriek opvatting en fraseering door de gezamenlijke jury (vrije werk) met een 10. In den muziekwedstrijd werden voor alle 4 rubrieken tienen toegekend. Men ziet uit bovenstaand overzicht wel dat „Winnubst" dit concours beëindigd heeft met de hoogste cijfers. De heer Vlessing teekende aangaande het vrije werk nog aan: „Een muzikale vertolking. Bravo." Het concours nam om 1.30 u. een aan vang en volgens den Feestgids welke, tusschen haakjes, wemelt van fouten zou het laatst optredende corps om 7 uur klaar zijn, maar het was eerst over half negen eer het zoover was. Van een om 8 u. beginnen van den eere-wedstrijd kon dan ook geen sprake zijn, dat werd 9 u. en als eerste korps betrad „Winnubst" het podium, welke de ouverture „Oreste", van Vlessing speelde, helaas niet zoo correct als laatst hier in de tent. Er wer den foutjes gemaakt en de ware dramati sche sfeer, welke deze compositie ken merkt, kwam niet genoeg naar voren. De andere corpsen konden wij, jammer ge noeg, niet meer hooren, daar we moes ten zorgen onzen trein te pakken te krij gen, die om 10 u. 8 van Alkmaar vertrok. De uitslag van den eere-wedstrijd weten wij daarom momenteel ook nog niet. Naast „Winnubst" traden zeer op den voorgrond het fanfarecorps „Crescendo" van Westzaan, dir-. Ant. de Vries, hetwelk van de „Scènes Pittoresques" van Mas senet een zoo goed als feillooze repro ductie gaf. Een schitterend corps met aan het hoofd een eminent leider, welke 344 punten kreeg toegekend. Verder de 2 corpsen uit de Sup. afd. Harmonie: „Zaan land's Kapel", Koog aan de Zaan, en Het pleit is beslecht. De V. E. M. te IJmuiden heeft haar geheele bedrijf stil gelegd. Het groot trawlbedrijf in ons land heeft dus afgedaan. Het is niet moeilijk aan te voelen hoe geweldig dit het econo mische leven van IJ muiden beïnvloedt. De gevolgen er van zijn nog niet geheel te overzien, omdat men onmogelijk zal kunnen zeggen of er ooit weer de groote opleving zal plaats hebben, die IJmuiden zal terugvoeren tot het groote vastelands- vischcentrum dat het eertijds was. Uit het oog dient niet verloren te wor den, dat er heel wat nieuws is doorgebro ken in de laatste jaren, hetgeen het haast onmogelijk maakt, dat het oude weer op zijn hooge plaats zal worden gezet. Daar is, meenen wij, een streep onder gezet en het lijkt ons zaak, dat men, in be langhebbend. kringen, daarmede rekening houdt. De tijd van den stoom heeft in het visch bedrüf afgedaan en het woord is aan den oliemotor, die misschien weer eenmaal zal moeten wijken voor den electromotor of voor iets anders, dat nog in —misschien zelfs nog niet embryonalen toestand verkeert. Maar, rekening houdende met het thans bekende, is de motor het toegepaste mid del om het vischbedrüf uit te oefenen. Dit feit op zichzelf maakt al, dat het stoomtrawlbedriif geweldige verliezen zal hebben de boeken, omdat alleen door het nieuwe technische hulpmiddel de exploi tatiekosten veel geringer zijn te houden en er daardoor, bü de veranderde afzetmo- gelü'kheid, grooter kans van rentabili teit is. Deze constateering biedt voor de belang hebbenden weinig opwekkends, maar is nuchtere werkelijkheid. Want is er in de afzetmogelijkheid, door contingenteerin" en deviezenregeling groote verandering, in slechten zin, geko men, deze beperking in afzetgebied was bovendien al gaande, omdat vele zeestaten reeds tot groote uitbreiding van eigen vis- schersvloot waren overgegaan. Hebben wij Hollanders zelf de Duit- schers niet het haringvisschen geleerd en zijn wij ook niet bezig het den Polen te leeren? En bovendien is de trawlvloot van schier alle landen uitgebreid. Nu is men, zooals bekend, in alle landen bezig het vischverbruik op te voeren en ten slotte zal deze actie ook wel succes sorteeren, maar verondersteld wordt, dat van die grootere consumptie eigen visch- industrie het meest zal profiteeren. Zal het dan niet zóó zijn, dat ons export- gebied, ook in normale tijden, sterk zal zijn ingekrompen? Voor geweldige uitbreiding van een groottrawlvloot zal er dus vermoedelijk geen gelegenheid meer zijn en zooals we al eerder schreven, zal, op visscherijge- bied, er slechts toekomst zijn voor den motorkotter. Daarvoor is noodig: minder bedrijfskapi taal. Daardoor minder exploitaitekosten, die ook sterk beperkt blijven door de andere geringe bedrijfskosten en boven dien door veel minder bemanning, terwijl de kotter voldoende zeecapaoiteit heeftom een omvangrijk vischgebied te bestrijken. Het komt ons voor, dat, wanneer deze zienswijze tot meer kapitaalkrachtige la gen der bevolking zal zijn doorgedrongen, er een grooter mogelqkheid zal zqn die kringen voor dit kotterbedrüf te interes seeren en dat men met minder schroom zijn geld in het vischbedrüf zal durven steken. Er is aan onze visscherij nog niet te wanhopen, ondanks de sombere klanken, dip worden gehoord en ondanks de som bere feiten, die er inderdaad zijn. Zü, die dezen neerslag en deze nieuwere bedrijfsmethode hebben mee te maken en al hun geld staken in het vroegere stoom- trawlbedrijf, hebben zware tijden door te maken. Men verwijt de Regeering, dat ze niet krachtig is bijgesprongen in deze afge legenheid en misschien is dit verwijt niet geheel onverdiend en misschien is ook het standpunt dei- Regeering op andere gron den gebaseerd, die wij nog niet kennen. Zooals de toestand nu echter is, schijnt d.it proces gedoemd te zijn om c'oor te zieken. Dat is een paardemiddel en in ver band met het huidige maatschappelijk ge groeide leven, een buitengewoon hard paardemiddel. Maar zien we deze dingen als feiten, nuchter en gespeend van sentiment, dan zal er uit dezen toestand iets anders moe ten groeien. En we kunnen 't niet anders zien dan in toename van de kottervloot, ook, doch de kotters iu eigen bedrijf, in niet omsloten door welke vennootschap familie- of in groepsverband, financieel mogelijk gemaakt door hen, die in het vischbedrüf op deze wijze nog wel toe komst zien. Doch onverbrekelijk aan dit be "rijf moet vastgekoppeld worden een straf doorgevoerde propaganda voor meerder vischverbruik in het binnenland. Het binnenlandsch verbruik moet wor den opgevoerd. Daarvoor in te roepen alle belanghebbende groepen, Kamers van Koophandel, vrouwenvereenigingen, enz., en moreelen steun te vragen aan regee ring en overheid zal noodig zijn. Het IJsselmeer (het vroegere Zuiderzee bekken) dat eertijds zoozeer bijdroeg tot het voldoen aan de binnenlandsche visch- consumptie, is als vischbron voor een goed deel opgedroogd. Nu is het zaak althans aan deze vraag naar visch te blijven voldoen en geen poging ongebruikt te laten, opdat ook deze vischeters langzamerhand niet wor den omgezet in geen visch-eters. Houdt, in dit opzicht ook, het ijzer heet. Niet blijven staan bij geleden verlies, doch uitzien naar nieuwe winst. Het eerste heeft geen scheppende kracht, wel het laatste. Deze twee mogelijkheden te verwezen lijken: uitbreiding van kottervloot in klein-bedrijf en uitbreiding van binnen landsch vischafzetgebied zijn de twee fac toren. die ons nationaal vischbedrüf er weer bovenop kunnen helpen. De eerste dag der werkweek zette niet bqzonder goed in. Het weer was te on stuimig uit te varen, althans naar de Noordzee, waar, voor IJmuiden immers thans de garnalenvangst met zeer wisse lend succes wordt uitgeoefend. Hier, buiten de gaten, liggen niet veel garnalen en ook Texelstroom brengt niet veel vangst op. Toch, bq gunstige ge legenheid, zal ook daar wel deze visscherij worden beoefend, omdat de besteedde prijzen voor de garnalen voor dit gedeelte van het jaar niet ongunstig mogen worden genoemd. Wel worden groote garnalen verlangd, zoodat nogal heel wat wordt uitgezeefd. Door geringere viscliaanvoer was de prijs voor platvisch voorgaande week over het algemeen nogal vrij goed. Het stilliggen van het grootste deel der stroomtrawlervloot is daarvan wel oorzaak, terwql ook meerdere motorlog- gers, die anders de trawlvisscherij uit oefenen, zich zjjn gaan bezig houden met de liaringvisscherij door een tendenz van verhoogde haringprijzen. DEENSCH JACHT GESTRAND. Een ongeluksschip. Verleden week Dinsdag strandde in het Pinkegat op de Engelschmanplaat nabij Oostmahorn een Deensch zeiljacht, dat door een sleepboot werd gesleept, doch daarvan was losgeslagen. De reddingboot „Insulinde" van Oost mahorn met schipper Toxopeus is toen uitgevaren om hulp te bieden. De beman ning was echter in een dergelijken toe stand dat zü het gevaar waarin zü zich bevond niet besefte en schipper Toxopeus moest zich met het redden van een dame vergenoegen. Nadat het schip wederom vlot was ge komen is de reis voortgezet. Het zou het echter niet ver brengen. De Hollandsche kust bleek een te groote aantrekkings kracht voor het vaartuig te bezitten. Om ongeveer vijf uur hedenmorgen is het schip wederom gestrand op de kust van Texel bh paal 9 in het Molengat. De „As- trid", zoo heet het vaartuig, zit ongeveer 50 meter uit den wal. Een motorbotter, die zich in de nabij heid bevond, poogde hulp te bieden, doch moest deze pogingen opgeven. Een lid der bemanning begaf zich naar het vliegkamp „De Mok" op Texel, vanwaar men het ha venkantoor alhier opbelde om sleepboot hulp te vragen. Een vletterinan uit den Ouden Helder was onderwijl met zijn vlet bij het ge strande vaartuig gekomen en deze heeft den kapitein naar Den Helder gebracht. Om ongeveer zeven uur is de „Drente" van bureau Wijsmuller uitgevaren, nadat de motorvlet van dat bureau reeds eerder was vertrokken. Bij de plaats van de stran ding aangekomen bleek evenwel, dat men hier niets kon uitrichten. Op het oogenblik dat wij dit schrijven, ongeveer kwart voor negen, was de „Drente" dan ook weer op den terugweg. MOTORFIETS IN EEN SLOOT. Zondagmiddag zou een motorfietsrijder, met duó-girl, netjes achter een auto om rijden, die op den weg, voor Duinoord keerde. De motorrijder had zijn kansen niet juist berekend. Hij reed tegen den auto, raakte daardoor de macht over zqn stuur kwijt en verdween in een droge sloot. De bestuurder bekwam verschillende ontvellingen. De duo-berijdster kwam met den schrik vrij. Beiden namen een auto en reden gemeenschappelijk naar huis, de zorg voor de motorfiets aan an deren overdragend. ARGENTIJNSCHE TARWEBOUW. Voor 4.20 a 4.25 per 109 kg franco haven Buenos Ayres. Wij lezen in Broomhall's „Corntrade News" van 23 Juli (blz. 233), dat de Ar gentijnen thans loonend tarwe kunnen verbouwen voor een prijs van 6.50 a 6.60 peso per quintaal franco haven Buenos Ayres, dgt is dus Nederlandsche pariteit 4.20 a 4.25 per 100 kg. Maïs kunnen zij loonend produceeren voor 4 peso 20, dat is dus 2.70 per 100 kg. Wü herinneren er aan, dat in het on langs verschenen jaarverslag der Neder- landsch-Argentijnsche Kamer van Koop handel te Buenos Ayres reeds met na druk werd vermeld, dat de Argentijnen er in geslaagd zijn, de productiekosten van tarwe in korten tqd sterk tc ver minderen. (Ilbl.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9