T OM TE VAREN TWEEDE EN LAATSTE BLAD. Stadsnieuws. Visscherij. Gemeenteraad. Nationaal Padvinderskamp. VAN DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1932 NU IS HET TIJD Goedk. retoursnaar: Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Dinsdag 9 Aug21.15 uur Woensdag 10 21.13 Onze vroegere stadgenoot Andr. van der Wal, thans te IJmuiden, slaagde te Don Haag voor de Nijverheidsacte Nb, timmeren. Met ingang van 1 Augustus is be vorderd tot commandeur der ernst-vuur- werkers, de heer H. W. Dilg. Met ingang van 6 Augustus is al hier benoemd tot agent van politie de heer B. H. Behrens, uit Zutphen. Te 's-G-ravenhage slaagde voor de Nijverheidsonderwijs-akte Nx (meubeltee- kenen), onze vroegere stadgenoot, de heer K. v. d. Blom, leerling van den heer D. Uoh'ipper, leeraar aan de Ambachtsschool alhier. DE VERJAARDAG VAN DE KONINGIN-MOEDER. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin-Moeder was Dinsdag van alle openbare en tal van particuliere gebouwen de vlag uitgestoken. Het personeel van Marine en Marine werf had 's middags vrij. STAFMUZIEKKORPS DER KONINKLIJKE MARINE. Programma van het concert op heden avond van 8 tot 10 uur, in de muziektent voor de Marineclub. 1. Der Tausendkiinstler. Marsch H. L. Blankenburg 2. Ouverture „Haydée" Auber 3. „La Husarde". Valse Militaire L. Ganne 4. „Rêrerie". Morceau de Salon. H. Vieuxtemps 5. Un jour d'Eté en Norvège" arr. A. J. Buissens Pauze. 6. ,,Piet Hein". Hollandsche Rhapsodie. P. G. v. Anrooij arr. J. Morks 7. Rhapsodie über eine lustige Bayrische Volksweise F. Pfitzinger '1. Grande Fantaisie sur 1'Opéra „Faust" Oh. Gounod Wijziging voorbehouden. BOEKHOUD-EXAMENS, ENZ. Onze stadgenoot, de heer J. Bregman, die reeds vroeger hier ter stede cursussen In boekhouden enz. heeft gegeven, waarbij hii voor examens opleidde, gaat thans een »o grooter schaal opgezet handelsinstituut »priohten, het Instituut „Mercurius" wordt gevestigd Loodsgracht 72, tegenover de Molenbrug. Blijkens de advertentie zijn bevoegde leeraren aangesteld voor boek houden, Nederlandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch, esperanto, stenographie en ty- /en, en wordt opgeleid voor staatspraktijk diploma L.O., Mercurius, L.I.T.E.H., Ver- «emiging van Leeraren, enz. Verder is er )en afdeeling Accountancy aan verbonden, die zich belast met inrichten en bijhouden fan boekhouding, enz. De heer Bregman was eenige jaren te Eindhoven werkzaam aan een dergelijk instituut voor opleiding voor examens. MARINE-RAMPENFONDS. In het verslagje van bovengenoemd fonds, opgenomen in ons nummer van Dinsdag, is een fout geslopen. Vermeld werd dat aan uitkeeringen werd uitge geven een bedrag van 175.80, dit moest zijn 751.80. BLOEMENCORSO TE BERGEN. Op Woensdag 10 Augustus a.s. zal het Jaarliiksohe bloemencorso, georganiseerd door de V.V.V. te Bergen, aldaar plaats hebben, in het Van Reenenpark, des n.m. 3 uur. Des avonds wordt het feest met een groot vuurwerk op het Mastduin gesloten. Voor bijzonderheden betreffende toe gangsprijzen, deelname etc. verwijzen we naar de in dit nr. voorkomende adver tentie. BONDSDAG VAN JONGE OUD-KATHOLIEKEN TE DEN HELDER. De Bondsdag van de vereenigingen van Jonge Oud-Katholieken, welke hier ter stede werd gehouden op Zondag j.1., mag als geslaagd worden beschouwd; 300 jonge menschen uit verschillende plaatsen in Nederland waren naar Den Helder ge komen, zoodat dit aantal al respectabel mag worden genoemd. De dag begon met een kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk op liet Westplein, dit gebouw was geheel ge vuld. De organist, de heer De Hoogh, speelde bij het binnenkomen der gasten de toccata en fuga in d-moll van J. S. Bach. Pastoor Moleman leidde den kerk dienst en sprak in een gloedvolle rede de jongelieden toe, maar in niet minder enthousiaste mate sprak hii tot de oude ren der O.-K. Gemeente van Den Helder. Onder het spelen van de 6e Sonate van Mondelssohn Bartholdy verlieten allen het kerkgebouw. Voor den kerkdienst speelde Mej. Mies de Hoogh op bet orgel de Suite Gothique van Boëlmann. I11 „Casino" wachtte de lunch, waarna het geheele gezelschap naar het Haven hoofd liep, alwaar de „Dageraad" van tie T.E.S.O. rustig wachtte op haar gasten. Op de boot was een muziek-ensemble, het welk bekende wijsjes speelde, die door allen werden meegezongen. Het mooie, zomersche weer begunstigde den zeetocht; eerst ging het langs Den Helder, daarna werd gekeerd en bracht de „Dageraad" een nieuw gezicht door langs het eiland Texel te varen, verschillende aspecten de den zich aan de oogen der velen voor; de Mok, Oudesohild. torentjes van verschil lende plaatsjes, molentjes, dijken e.i wat niet al. Van dit gezicht genoten niet alleen de menschen van buiten, neen, ook vele Helderschen hadden Texel nog nooit op deze wijze gezien. Aan land gekomen wachtten de bussen voor een bezoek aan de „Donkere Duinen"; de hekken stonden wijd open, zoodat alle bezoekers in een minimum van tijd in de Donkere Duinen wraren verdwenen. Dit natuurpark hadden de vreemdelingen geenszins verwacht, evenmin hadden de meesten gedroomd, dat Den Helder zoo'n stad was! De mees ten lieten het niet onder zich, op ondub belzinnige wijze te kennen te geven, dat ze dat allemaal hier niet verwacht hadden •in het verre, koude! Noorden. Na het bezoek aan de Donkere Duinen ging het in twee groepen stadwaarts, de eerste groep bracht nog een bezoek aan de Oud-Katholieke Kerk in de Langestraat. In „Casino" wachtten de rijk met bloe men versierde tafels den gasten voor het diner. De heer Robertson met de zijnen zorgden, dat ook dit gebeuren van den dag vlot en tot aller tevredenheid verliep. Het zingen van het Bondslied en het Ver- eenigingslied, waarvan de woorden ge dicht zijn door den heer H. J. Engel Jr. en de muziek gecomponeerd door den heer Toon de Hoogh, onderbrak zoo nu en dan den maaltijd. 's Avonds om 8 uur begon de feestavond. „Casino" was bijna te klein. De Voorzit ter, de heer De Hoogh, opende dit buiten gewoon feest met een woord van welkom, voornamelijk gericht tot hen, die hadden medegeholpen dit feest mogelijk te maken (dat zoo'n Bondsdag gepaard gaat met finantieele offers behoeft geen nader be toog). De vice-voorzitter van den Bonds dag, de heer H. Z. Kerkhof uit Amster dam, sprak namens het Bondsbestuur een krachtig en warm woord. Een collecte voor Egmond en IJmuiden bracht bijn,a honderd gulden op. Tooneelstukjes en zangnummers vulden den avond en gelei delijk gingen groepsgewijze de gasten huiswaarts. De Oud-Katholieke Gemeente en vooral de Jongelieden Vereeniging „Sursum Corda" mogen trotsoh wezen op dezen goedgeslaagden Bondsdag. Vele landgenooten richtten hunne schreden naar het land van „Nova Zem- bla", zooals op een schuur staat geschil derd in den Polder, en Den Helder is allen meegevallen! De bestuursleden en com missieleden, die alles voorbereidden, kun nen met voldoening terugzien op dezen bizonder geslaagden dag. EEN ADRES VOOR UW BELASTINGPLAATJE. Een stadgenoote, mej. W. S. v. d. N-oll, Pijlsteeg 15, verzoekt ons onze lezers mee te deelen, dat zij gaarne oude belasting- plaatjes in ontvangst neemt voor de ver. ter bestrijding van de t.b.c., waarvan het hoofdbestuur te Amsterdam gevestigd is. 1. Schoorlf 0.80—10.60 2. Alkmaar f 1.0010.75 3. A'dam f 1.75—1 1.25 4. Harlingen 13.00—12.00 Vertrek; 1, 2 en 3 dag. Binnenhaven 7.20 v.m. 4 Buitenhaven, Maandags, Woensdags Zaterdags, 9 v.m. Dienstregeling gratis kantoor E.S.O.N.A. Er blijft nog een goede vraag naar gar nalen, die, omdat daaraan door de vroe gere bronnen van om den Zuid niet vol doende ka nworden voldaan, hier van in vloed is op de prijsstelling. Besteed werd ongeveer 25 ct. per kilo. Het onstuimige weer liet niet toe de visscherij buitengaats uit te oefenen, omdat de garnalen zich het liefst ophouden dicht bij de ondiepten, waar de branding in die omstandigheden het visschèn onmogelijk maakt. Gelukkig was er op Texelstroom nog wat vangst en konden enkelen nog een behoorlijk kwpn- tum bemachtigen. De kotters houden zich echter wel pn- ledig met de Noordzeevisscherij, daar deze schepen veel langer zee kunnen hóu den dan de botters. In het algemeen: is men over, het vangstresultaat der kotters niet ontevreden. Als eigenaardigheid mag vermeld, dat zich langs den Zeedijk vrij wat paling scheen op te houden, zoodat verscheidene hengelaars vanaf de glooiing of vanuit vletje of platboomertje poogden daarvan wat te verschalken, welk bedrijf in déze haast algemeen genoten, vacantiedagen heel wat kijkers op den dijk lokte. HET GESTRANDE VAARTUIG. Omtrent het Deensche jacht „Astrijd", dat in den nacht van Maandag op Dins dag op de Texelsche kust is gestrapd, valt niet veel nieuws te vermelden. De hoofdzaken hebben wij nog in ons bjad van Dinsdag kunnen opnemen. Het bleek ons later, dat niet één méar drie vletterlieden bij het schip waéen geweest. Om negen uur Maandagavond had mien het vaartuig van den Helderschen dijk al waargenomen en om ongeveer tien uur zag men dat de „Astrid" strandde. De drie vletterlui hebben fcich toen naar het schip begeven doch hun hulp werd geweigerd, waarop zij in de nabijheid voor anker zijn gegaan. Daar hebben zij den geheelen nacht gelegen, zeer voor hun ongerief, daar het water ruwer werd en zij zoodoende tot de huid toe nat werden. Door dit ruwer worden van de golven kwamen de opvarenden van de „Astrid" ook in een benarder positie te verlceeren en met lichtsignalen werd te kennen ge geven dat hulp gewenscht werd. De stuurman zwom naar den wal en begaf zich naar „de Mok" om vandaar om een sleepboot te telefoneeren. Later begaf hij zich weer zwemmende naar boord terug. De vletterlieden hadden onderwijl den schipper naar een botter, die zich in de nabijheid bevond, gebracht, om daar te onderhandelen over vlot- brengen. De botter kon dit evenwel niet doen daar niet voldoende trossen aan boord waren. Volgens den schipper wilden de vletterlieden hem niet meer aan boord van de „Astrid" terug brengen. Zij vroe gen voor het heen en weer varen zestig guldenen de schipper wilde hierover niet beslissen, alvorens hierover met zijn chef aan boord, Rechtsanwalt Behring van Kopenhagen, te hebben gesproken. Hij is daarop aan land gezet en later opgepikt door de motorvlet van bureau Wijsmuller. Onderwijl was de »Drente« uitgevaren, doch deze kon niets uitrichten. Twee der opvarenden, benevens de vrouw van den heer Behring zjjn toen door de vletterlui naar de »Drente« gebracht, die ze naar Den Helder getransporteerd heeft. De stuurman is aan boord gebleven om het vaartuig niet tot strandgoed te laten ver klaren. Het was den opvarenden aan te zien, vooral de dame, dat zij moeilijke dagen hadden doorgebracht. Zij waren op weg van Kopenhagen naar Teneriffe en waren sinds hun vertrek uit Cuxhafen al ge durende negen dagen op zee, in welken tijd zij het bekende avontuur te Oost- mahorn meemaakten. Gedurende de geheele reis hadden zij zeer slecht weer, zoodat zij geen haven konden binnenvallen. De schipper is zeer goed met de Noordzee bekend. Hij en twee andere leden der bemanning hebben het scliippersdiploma. De positie van het schip is niet erg gunstig te noemen, hoewel de schipper omtrent het afbrengen zeer optimistisch is, wordt het door deskundigen hier ter stede zeer twijfelachtig beoordeeld. Het vaartuig maakt een zware slagzij en ligt met den stuurboordkant in zee, terwijl het bovendien water maakt. De »Coenraad Pieter» van den heer Bot en een Deensch paling-vaartuig hebben nog getracht het schip vlot te brengen doch moesten hiervan afzien. Eenige overeenkomst voor het afsleepen is dooi de bergingmaatschappij niet gemaakt. Het is dus zeer onzeker of het jacht nog ooit de reis zal vervolgen en zal het wellicht het aantal wrakken in die buurt met één vermeerderen. I)E AFSTANDMARSCH VAN DE I'O LITIESPORT VEREENIGING. Naar wij nog vernemen zal de 35 km marsch, uitgeschreven door de politie- sportvereen. onder alle weersomstandig heden doorgaan. De deelnemers zullen 's avonds door het „Stedelijk Muziekcorps" worden verwel komd, waarschijnlijk bij de basculebrug, om ongeveer 8 uur. Voor de controle zal door de padvinders worden gezorgd. Wij kunnen melden, dat nog een twee tal prijzen zijn beschikbaar gesteld en wel een zilveren medaille uitgeloofd door de redactie van het NoordHolland's Sportnieuws, uitgave van drukkerij de Boer, voor de vereeniging die met op één na het grootste aantal deelnemers den tocht volbrengt. Verder heeft de fa. Lammers uit de Koningstraat een tul band beschikbaar gesteld voor den oud sten deelnemer, die binnen den vastge- stelden tijd het parcours aflegt. DENK OM UW BELASTINGPLAATJE. Nu het nieuwe rijwielbelastingjaar is aangevangen, begint ook de jacht op de plaatjes, die niet degelijk aan het vehikel zijn bevestigd. Ons kwamen twee gevallen van diefstal ter oore, waarvan een uit een huls waarin het plaatje solide was bevestigd. Men zij dus gewaarschuwd en late zijn rijwiel niet onbeheerd staan. BIJNA VERDRONKEN. Kramp gekregen. Dinsdagmiddag om ongeveer 6 uur zwom een dame, op het stille strand, bui ten de golfbrekers. De waarschuwing dat dat gevaarlijk is, wordt altijd nog door velen in den wind geslagen en men moet blijkbaar eerst weer van een verdrin- kingsgeval hooren, wil men wat voorzich tiger worden. Genoemde dame was overi gens de zwemkunst wel meester, doch werd door den stroom gegrepen en kreeg daarbij kramp. Zij schreeuwde om hulp en de stafmuzikant Donkers, die ook te water was, schoot oogenblikkelijk toe en bracht de drenkelinge aan het strand, zoodat dit avontuur voor de betrokkene met den schrik afliep. Wij hopen dat dit geval voor andere waaghalzen wederom een waarschuwing mag zijn om zich, ook al kan men goed zwemmen, niet buiten de golfbrekers te begeven. Men stelt daardoor zijn eigen leven en dat van anderen aan gevaar bloot. ONDER EEN FIETS. Gisterenmorgen stak de 4-jarige W. K. de Spuistraat over op het moment dat juist een fietser passeerde. Het kind liep tegen het rijwiel op en bekwam eenige wonden aan het hoofd. In den geneeskun digen buitendienst werd de kleine ver bonden. Den wielrijder treft in het geheel geen schuld. FRANSCH OORLOGSSCHIP IN DE HAVEN. Gisteravond pl. m. half acht as in de haven alhier aangekomen voor een niet- officieel bezoek het Fransdie oorlogsschip „Ancre". De „Ancre" is een klein soort kanonneerboot en heeft een bewapening van 4 kanonnen van 10 cm en twee klei nere kanonnen. Het schip meet 705 ton. De „Ancre" heeft Ligplaats genomen voor bet Directiegebouw der Marina en blijft hier tot Vrijdagavond. GEVOLG VAN AANRIJDINGEN. Naar wij vernemen is de man die Dins dagmorgen van zijn groentenwagen werd geslingerd, toen zjjn paard op de Bassin gracht op hol sloeg, Dinsdag nog naar het hospitaal vervoerd. Het was de groenben- liandelaar M., van Breezand. Ook de heer ten K., uit de Keizerstraat, die de vorige week op den hoek Keizer straatSpoorstraat, door een taxi werd aangereden, moest dezer dagen in het hospitaal worden opgenomen. Tegen den chauffeur van deze aanrij ding is procesverbaal opgemaakt. TWEE HELDERSCHE GLOBETROTTERS. Dat zijn, of liever worden onze twee stadgenooten de lieeren G. Haverkamp en R. Moejes, die het plan hebben op gevat een tocht door de wereld te gaan maken. Met den verkoop van kaarten waarop zij met z'n tweeën zijn geconterfeit, zullen zij trachten in hun levensonderhoud te voorzien. Het werk ligt hier in Nederland niet opgeschept en dit was de reden dat deze beide jongemannen op dit denkbeeld zijn gekomen. »Wij ondernemen dezen tocht", zoo zeiden zij, »om er beter van te worden». Een reisplan hebben zij al eenigszins in elkaar gezet. Door België en Frankrijk willen zij trekken, waarna Spanje zal worden bezocht om bij Sinterklaas te informeeren of hij in December ons land nog denkt te bezoeken, of dat het bezoek met het oog op de malaise dit jaar achter wege zal blijven. De tocht zal natuurlijk grootendeels van de omstandigheden afhangen. Aan tijd nog plaats zijn zij gebonden. Zij gaan waar zij willen. Blaast de wind, om zoo te zeggen, op een dag hen te veel in het gezicht, wel, dan gaan zij den anderen kant op. Als uitgangspunt zullen zij Den Helder kiezen en dezer dagen zal men de globe trotters hier kunnen zien waar zij het allereerst zullen trachten hun kaarten aan den man te brengen. Wij hopen, dat zij niet in hun verwach tingen teleurgesteld zullen worden. Zijn zij onderweg, dan zullen zij af en toe wel eens een kaartje aan ons blad zenden, dan kunnen wij hun vrienden en ken nissen en de Heldersche bevolking laten weten waar de twee zwerf jutters zich op onze onmetelijke aarde ophouden. Goede reis. De agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder, op Dinsdag 9 Augustus 1932, des namiddags 8 uur ten Raadhuize, bevat de volgende punten; NOTULEN. Vaststelling der notulen van de verga deringen van 14 en 21 Juni 1932. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van Ged. Staten op de raadsbesluiten van 14 Juni 1932 tot uit gifte van grond in erfpacht aan A. F. H. Hopman, K. Duinker, H. Hagen, mej. M. A. J. van Gessel en mej. J. H. van Gessel, J. M. Vlaming en G. H. Bernard; tot verkoop van grond aan J. Paans en J. Grande; tot wijziging van de gemeentebegrooting 1931, van de begrooting van verschillen de bedrijven; tot het doen van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting 1931. b. Goedkeuring alsvoren op het raads besluit van 3 Mei j.1. tot aankoop enz. van perceelen grond voor den aanleg van de H. W. Mesdagstraat; op de raadsbesluiten betreffende het in richten van speeltuinen aan het Tuindorp en aan den Singel. c. Bericht van aanneming der benoe ming van mej. C. J. M. Nauta tot onder wijzeres aan school 9. d. Proces-verbaal van kasopneming van den Gemeente-Ontvanger. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). e. Schrijven van de Nationale Commis sie tegen het alcoholisme, sub-commissie „Handhaving Drankwet", waarbij er op wordt aangedrongen, aan de Kroon te verzoeken het bestaande maximum-aantal verloven a. vast te stellen op het thans be staande aantal, met adhaesie-betuigingen van de Geref. Vereeniging voor Drank bestrijding en het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder". Daar verlaging van het maximumaantal verloven niet mogelijk is vóór 1935, wordt voorgesteld deze stukken voor kennis geving aan te nemen). AU BON MARCHE Onderwijs. Voorstel tot het vaststellen der vergoe dingen ingevolge art. 101 en der bijdrage ingevolge art. 102 der L.O.-wet aan bij zondere schoolbesturen en 3-jaarlijksche afrekening ex. art. 101 dier wet. Vergoeding overeenkomstig art. 100 der L.O.-wet over 1931 aan het bestuur van de vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen". Voorstel om vrijstelling aan te vragen van de verplichting tot oprichting van een gymnasium. Voorstel tot vaststelling der vergoeding overeenkomstig art. 13 der L.O.-wet voor het schoolbezoek der „School met den Bijbel" te Koegras. Voorstel tot wijziging van de salaris verordening 1920. Verzoek van het bestuur der Heldersche Schoolvereeniging tot het verleenen van medewerking overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet met voorstel van B. en W. Verzoek van de vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" tot het ver leenen van medewerkjng overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet met voorstel van B. en W. - Verzoek van de vereeniging „Stichting en instandhouding van een school met den Bijbel te Koegras" tot het verleenen van medewerking overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet, met voorstel van B. en W. Voorstel tot voortzetting van den cursus Oude Talen en verlenging dienstverband van den Directeur en den leeraar. Voorstel om voor het nieuwe schooljaar geen eerste klasse te vormen aan de scholen 3 en 9. PENSIOENEN. Voorstel inzake het toekennen van toe slag op pensioenen enz. van oud-ambtena ren der gemeente of hun weduwen. Subsidie. Voorstel tot het verhoogen van het sub sidie van de afd. Den Helder tan de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis" en rege ling der positie van de assistente van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst. Grondbedrijf. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van mevr. wed. D. H. MunckBrans tot grondverkoop. Voorstel tot verkoop van grond aan J. M. Walter. Voorstel tot uitgifte van grond in erf pacht aan W. C. Leemhuis. Vergunningsrecht. Voorstel inzake reclames betreffende aanslagen in het vergunningsrecht. Grondaankoop. Voorstel tot aankoop van grond van mevr. H. A. C. van der Made. Electriciteitsbedrijf. Voorstellen inzake de uitgifte van grond in èrfpacht en den verkoop van grond ten behoeve van den bouw en de uitbreiding van hoogspanningsgebouwtjes. Waterle vering. Voorstel tot het sluiten van een over eenkomst betreffende waterlevering aan het Rijk. Drankwet. Voorstel inzake beperking van het aan tal verloven a. voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank. Begrooting. Voorstel tot het aanbrengen van eenigo wijziging in de gemeentebegrooting voor 1932 in verband met opmerkingen van Ged. Staten. Benoeming. Voorstel tot het benoemen van een com missie voor het nazien van de gemeente rekening. (Vorig jaar werden in de commissie benoemd de heeren Van Loo, Eijlders en Boogaard). Ter Inzage. Ter inzage zijn gelegd: 1. een rapport van het Hoofd van den Controledienst der Gemeentebelastingen naar aanleiding van een vraag van den heer Van der Veer, betreffende de clas sificatie van Koegras voor de personeele belasting, met den inhoud van welk rap port B. en W. zich vereenigen; 2. het antwoord van B. en W. op de vragen van den heer Schoeffelenberger nopens de verplaatsing van de Zaterdag- avondmarkt; 3. het rapport van den Directeur der (Van onzen specialen verslaggever.) De katholieke verkenners eten schelvlsch. De C. J. M. V.-leidcr uit Jutter- land wordt In een lijder veran derd. Bij de neutrale Heldersche Pad vinders eten ze dubbele porties. Gistermorgen zijn ze in hun bruine hemden uit Jutterstad vertrokken... de Heldersche padvinders. Op 't perron hadden zich vele vaders en moeders ver zameld, om van hun jongens afscheid te nemen. Gedurende circa twee weken zou den zij, geheel vrij van ouderlijk toezicht, in de vrije natuur op den grond slapen en hun eigen potje koken. Geen mooi zijden chantung overhemdje en netjes door moeder opgestreken kuif. Alle Wes- tersche beschaving zou gedurende dien tijd aan hun bemodderde schoenen gelapt worden. Zij zouden leven als natuur- menschenhun eigen pad moeten vinden. Zij waren immers Padvinders. Padvinders. Het pad door het leven banen; hoe moeilijk, hoe onmogelijk is 't nu voor velen I Overal is het pad om zich een weg door het leven te banen versperd De Heldersche padvinders met hun leuke frissche jongenskoppen hadden ochter heelemaal geen zorg. 'Ajj zouden hun weg best vinden. Vader en moeder waren heel goed... maar voor een dag of veertien, om den drommel zouden ze het best vinden en toen dan ook onze stationchef het teeken van vertrek gaf, werd er geen traantje gelaten, want alsof daarmede tevens het teeken gegeven was tot de Vrijheid, hun eigen Pad te vinden, brak er een oorverdoovend Indianenge- krlisch los, dat het gefluit van de loco motief en het geraas der wielen over stemde. Als ware wilden in de prairie, stonden, of neen beter, hingen de anders zoo zoete jongens uit de coupéramen en zij zwaaiden met hun armen en schreeuwden tot den trein bij de spoorbrug, bij Koegras was, hun keel schor. Maar toch zonder leiding waren zij ook nu niet, want al ge beurde het wel eens, dat zij tegen de leiding van vader en moeder sputterden, de nieuwe leiding aanvaarden zij allen. Gehoorzaamheid aan hun leider. Wonder lijk, wat een overwicht die jonge hop lieden en vaandrigs op de jongens hebben. Mosterd fungeert als hopman van de katholieke verkenners, Coltof van de N. P. V. terwijl Kerkhoven over de C.J.M.V. de scepter zwaait. Hoe rustig en kalm zitten zij daar, tusschen die jeugdige enthousiasten en toch, met een enkel woord weten zij hun t oep te beheerschen. Het was een goed idee van de Held. Courant om een speciale verslaggever n tar Den Haag te zenden, want menig jutter-moederhart zal toch angstig ge rikketikt hebben toen het gisteravond donker werd en hun jongen niet in zijn keurig gespreid bedje lag, maar daar ergens in de wildernis, onder de giet- regen, op den grond. Weest gerust vaders en moedersUw jongen is reuzen goed in zijn sas. Hij heeft voorloopig heelemaal geen verlangst naar zijn zacht bed en ik weet heel zeker, dat de middagpot, ge kookt op een paar houtjes tusschen een paar steenen, hen beter smaakt dan hors d'oeuvre, soupe 5 la Reine, kippen met soepvleesch, tuinboonen met sausice de Boulogne, gebraden door den hof kok van Hendrik de Dikke, zaliger. Heden ben ik op 't prachtige landgoed eens gaan neuzen. 't Is er een stad op zich zelf en al heb je nog zoo'n goede neus, zonder hulp van de persdienst, welke op voorbeeldige wijze geleid wordt door Ton Koot, bad ik heg nog steg gevonden. Meer dan 3000 padvinders van alle natieonaliteit zijn hier eendrachtig bijeen. België, Duitsch- land, Denemarken, Zweden, Noorwegen, uit alle landen van Europa zijn zij ge komen. Als vertegenwoordiger van de Heldersche Courant werd ik allervriendelijkst ont vangen vooral, door de Hoofdleider van de Heldersche Courant en zijn echtge- noote in Padvinderskringen geen onbe kenden zijn. Ofschoon 's middags het kamp geopend zou worden, was de heer Koot bereid mij door het uitgestrekte kamp te leiden. Wat een pracht organisatie! Verschil lende telefooncellen met directe lijn naar de stad zijn overal opgesteld. Direct al, op Padvinders-postkantoor in Den Helder vertegenwoordigd en wel: de voornaamste padvinder van Noord- Holland, de district-commissaris van het Noorderkwartier Mr. Dr. J. Baert, zoo velen weten een echte Jutter, en vlak er naast stond de kleinste Heldersche pad vinder Geertje Koning, die een briefkaart aan ze moesie verzond. He Geert, goed geslapen, vroeg ik. Petul Goje -- Fijn Voor z'n pet Fijn meneer, op een matras, zei Geert met z'n fijn kabouter- piepstemmetje en uw zoontje les, ook hij heb fijn gemaft, enne me koke zelf... enne me gane direct een ijsie ete - in de ijstent. Geertje verdween. Ze kun nen gerust zijn, die vaders en inoedex-s in Den Helder. Daar is een organisatie die eerbied afdwingt. Daar is meneer Van Doren in een lange groene jas met koperen knoop, die is hier zooveel als Commissaris van Politie maar ik heb nog geen een een aanmerking hoeven te maken, het gaat hier alles van een leien dakje, zeide hij lachend. Tusschen groen geboomte in de af zondering, staat eeri groote tent met rustbedden voor de zieken. Een jongetje ligt er, zielig en verdrietig. Hij heeft in een spijker getrapt en nu heeft de dok ter hem verbonden. Met een dag is hij weer klaar heeft de kampdokter gezegd. Voor de geestelijke belangen is uiter mate goed gezorgd. De katholieken heb ben op een groote weide een tent waarin een altaar is opgesteld en waar kerk diensten gehouden worden. Voor het Orthodoxe deel van de Protestanten zijn eveneens kerkdiensten georganiseerd. Voor de Israëlitische Padvinders- en Padvindstersgroepen wordt ritueel voed sel en kosjer brood verstrekt terwijl ook zij er een tent hebben waarin zij hun gebed kunnen verrichten. Een woord van hulde aan den alge- meenen leider, dominee Kalkman uit Katwijk aan Zee, die op zoo'n ideale wijze alle gezindten bevredigde, die maakte dat dit nationaal Padvinderskamp werkelijk een Nederlandsch kamp is, waar vrijheid en gelijkheid voor ieder gezindte in de ruimste mate heerscht. Hier op dit padvinderskamp is van toepassing het woord van den grooten Joodschen koning»Hoe schoon is 't wanneer broeders te zamen zjjn. Hier onder die drie duizend prachtjongens is kameraadschap en vriendschap. Zij zijn Nederlanders, zij zullen ook hopenlijk eens zijnwereldburgers-aardbewoners, die ieder menscli op deze wereld met liefde broeder zullen noemen, die het pad voor allen zullen effenen. Grenzen, ras, godsdiensten zijn hier geen oorzaak van verwijdering. Hier heerscht alleen toe nadering. De punt van de lelie, het embleem dei- padvinders, wijst naar het Noorden. Baden Powell zegt; Wees als't kompas, houdt steeds één richtingde goede. Over kompassen gesproken. Ik had heusch een kompas noodig om de kleine Jutters te zoeken want dat is een dtiivelsch werk maar een zeevarend vel: heeft een kompas nietwaar? Fn een Jutter is een zeeman, dus toen ik boven een kampvuurtje een kompas zag bungeien, dacht ik, daar heb je de Jutters en ik had goed gezien, ik was bij Hopman Mosterd in 't Katholiek kamp verzeild en ze deden Den Helder alle eer aan, want daar lag over hun tafel (I) als je tenminste een paar boomstammen met zoo'n weidschen naam bekleeden wil, een tafellaken vaneen oude meelzak waarop een groote schelvisch afgebeeld was. Een jongen zat lekker te eten in een boterham met appelstroop. Hoe heet jij, vroeg ik, ben jij uit Den Helder. Nou en of, een echte Jutter, ben ik, zei hij beleedigd. Ik ben een zoontje van Luyckx, van de oude, je ken hem wel en ik slaap lekker en we hebben 't fijn en onze hopman is een reuze kerel en we hebbe lol. Van de Katholieke verkenners naar de C. J. M. V., de Christelijke padvinders. Daar was een lawaai, dat hooren en zien verging. De troepleider Kerkhoven zat als een kannibaal, gewapend met een mes, een wesp achterna, die steeds op de boterhammen met appelstroop af vloog. Hoep-floep, had ie eindelijk de wesp dt kop afgeslagen, de jeugdige padvindei vischte het wespenlijf uit de stroop en at smakelijk verder. Een lol meneer, een lol, datte ine hebbe schrijf dat maar aan de Heldersche krant, asse me gaan slape, gane me fijn knokke, niet uit meenes maar uit de grap en dan maakt er een de touwetjes van de tent los en dan floep valt 't zeil op onze kop. En als de leider moppert, zeg ik. O dan maken we van onze leider een lijder, zegt een taalkundig jongmensch, dan ma ken we pardoes revolutie in 'tchristelijk kamp. Daar -hei je weer zoo'n wesp, we barsten

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5