Astronomische verschijnselen in Augustus 1932 ijlen, die officieel naar Nice of Menton gingen en in werkelijkheid naar Monte Carlo. Drie, vier jaar geleien bedroegen ae inkomsten van Monaco meer dan ooit tevoren na het einde van den oorlog het geval was geweest. Doch de bezadigd heid van Louis Blanc beheerschte niet langer de directie van het Casino en er was niemand, die René Léon ervan terughield, als een waanzinnige te hou wen. Er waren reeds twee casino's, doch er werden er nog twee bijgebouwd. Nice had kort tevoren een „Palais de la Méditerranée" gekregen en daar tegen over kon Monte Carlo toch niets min der doen dan in ongelooflijk korten tijd een nieuwe Sportclub in denzelfden stijl op te trekken naast het beroemde casino. Ten Zuiden van Monte, bijna in het gebied van Roquebrune, werd er voorts nog een zomercasino opgebouwd. Bovendien was Monte Carlo niet langer tevreden met zijn speelzaal: het kon toch ook badplaats zijn! Alles wat de moderne tourist verlangde, moest hij hier kunnen vinden en daarom kreeg de beroemde Panische architect Char les Letrosne opdracht om een strand- terrein met hotels, restaurants,.een bas sin, sportvelden, enz. aan te leggen, be nevens een exotischen tuin en het moet gezegd worden: de mooiste, die ik ooit gezien heb. Doch na de automobielra ces, die officieel het winterseizoen be sluiten, wist iedereen reeds, dat Monte Carlo verloren was. Zeker, Monte Carlo was nog mooier geworden dan het reeds was, doch het kleine staatje was eenige honderden miillioen armer geworden. En juist, toen de vreemdelingen niet meer kwamen. Men deed van alles: de salons privés werden gesloten, het Louis d'or-spel werd verlegd naar de salie des graces. Doch het gaf niets. Niemand wilde meer met Louis d'ors spelen. De mini mum-inzet werd van tien francs ver- laagd tot vijf, dooh het tekort bleei stil- gen. Er werd geen dividend uitgekeeio, personeel werd ontslagen, het bouwen hield eindelijk op. Aandeelen, die vroe ger voor geen geld te krijgen waren, zh'n nu onverkoopbaar. Gebouwen van tien verdiepingen, die elk modern com fort kunnen bieden, staan leeg. In de luxueuse hotels woont men even goed koop als by moeder thuis en toch is op zijn best de helft van de kamers bezet. De treurige toestand is niet langer ver borgen te houden. Doch al is het vreemdelingenverkeer aan de Riviera achteruitgegaan, het aantal avonturiers, systeemspelers, enz. is niet verminderd. Voor danseressen en gigolo's, die niets meer kunnen ver dienen, is dit nog een toevluchtsoord. Met hun ondervoede lichamen liggen zii zich in de zon te warmen; zij spelen tennis en golf als vroeger de millio- nairs en hebben het betrekkelijk beter dan vroeger. Ja, en dan zijn er nog en kele vreemdelingen, die op het laatste nippertje staatsburger van Moaco wer den, omdat zij dan geen belasting be hoefden te betalen. Doch ook deze spe culatie dreigt te mislukken, want Mo naco heeft alle kans, een Fransch de partement te worden en dan moeten zijn onderdanen dezelfde belastingen betalen als elke andere Franschman. Louis II, de tegenwoordige vorst van Monaco, is trouwens reeds tweemaal door zijn onderdanen alles behalve vriendelijk ontvangen en heeft in ver band daarmee Beaulieu voor de helft opgekocht. Zal dit prachtige stukje land dan geheel verlaten worden, even als indertijd Eze, of hebben wij slechts te doen met een verschijnsel van tijde- lijken aard? En als de tegenwoordige bezitters van al dit schoons failliet gaan waar het snel heengaat wie zal dan de Riviera van hen overnemen? H NEVELVLEK x STERRENHOOP o DUBBELSTER o VERANDERLIJKE ST. STER DER 1? 2! GROOTTE STER DERSf GROOTTE Of ZWAKKER telefoon en roept de politie. Men vindt mij, den inbreker, bij de deur van een kamer, waarin een vermoorde vrouw ligt", „Én niemand gelooft je verklaring natuurlijk!" juichte Ericti, „maar laten we even bedenken, hoe ik mijn vrouw heb vermoord. Messteek door het hart?" „Met mijn mes", zei Grans ijverig. „Hoe kan dat dan?" „Ik heb een mes bij me, dat weet u te bemachtigen. Er is geen andere deur naar de slaapkamer. U sluipt in de kamer, terwijl ik op wacht sta. U ïudt de messen, mijn mes steekt in haar hart, met mijn vingerafdrukken". „Man, kom aan m'n hart, je bent een genie! juichte Erich. „Geef 'es even die bloc-note, even noteeren. Wat voor sporen kan de detective vinden?" „Het andere mes," opperde Erich. ,nm ja.maar als we zoo doorgaan, P3 het verhaal in twee hoofdstukken uit. •tiet moet langor worden.99 „Dan moet u ook vermoord worden zei Grans, „juist ik heb het! Tijdens het onderzoek wordt u ook vermoord. Die tweede moord is begaan door den man, waarop u jaloersoh was...." Het was geen jaloezie, maar een verzekeringspremie," zei Erich. „Bah een man die op u jaloersch was!" „En van dien moord moet óók weer een verkeerde verdacht worden!" kraaide Erich. „Ga weg, ik moet wer ken! ik voel de inspiratie. Hij stortte zich op zijn bureau, be dacht zich toen en vroeg: „Is het veel. wat je noodig hebt voor je moeder?" „Dat zal ik je dan voorschieten. Je betaalt het me terug tegen dat ik een afgetakelde, slecht betaalde auteur ben geworden. Het lijkt me een dege lijke en solide geldbelegging." „Ik. begon Grans. Maar Eirch, na een chèque te heb ben uitgeschreven, wuifde hem mèt zijn dankbetuigingen en beloften weg Grans was al buiten, toen hij opeens' aan den sleutel dacht. Hij keek weife lend omhoog, naar het nu verlichte raam, stak den sleutel weer bij zich en dacht: ik zal hem morgen wel af- biThet w«rkU m°et ik hem niet storen Dij het werken aan ons idee! Zon: De tijdsvereffening bedraagt op: 1 Aug.: +6ml2s; 6 Aug.: 11 Aug.: +5ml0s; 16 Aug.: +4ml7s; 21 Aug.: +3ml0s; '26 Aug.: +lm53s, 31 Aug.: -j-0m25s. Deze bedragen geven, opgeteld oy den waren tijd, den middelbaren tijd. De declinatie van de Zon neemt at van -f-18°.l tot +8°.5; hierdoor neemt de middaghoogte van de Zon af van 56 .1 tot 46°.5 en haar dagboog van 15u40in tot 13u40m (voor 52° N.-breedte). Op 31 Aug. heeft er een totale Zons verduistering plaats, waarvan de cen trale lijn door Noord-Amerika loopt. Maan: 2 Aug.: N.M.; 9 Aug.: E.K.; 16 Aug.: V.M.; 24 Aug.: L.K.; 31 Aug.: N.M. Planeten: Mercurius is op 17 Aug. in be- nedenste conjunctie met de Zon. Aan het einde van de maand komt de pla neet ongeveer anderhalf uur voor de Zon op en is dan wellicht in de och tendschemering waar te nemen. V e n u s komt aan het begin van de maand even voor drie uur 's morgens (zomertijd) op, aan het einde van de maand om ruim twee uur 's morgens. Op 5 Aug. bereikt de planeet haar grootste helderheid 4u2). Aan den morgenhemel vormt Venus dus een schitterende verschijning. Mars beweegt zich rechtloopend van den Stier naar de Tweelingen. Aan het begin van de maand komt de planeet even voor drie uur 's morgens (zomertijd) op, aan het einde van de maand even voor half twee 's morgens. Aan den morgenhemel is Mars, dus op 5 tot 7 graden afstand ten N.W. van Venus zichtbaar. J u p i t e r is op 2G Aug. in conjunc tie met de-Zon en is in deze maand dus ongeschikt voor de waarneming. Saturnus beweegt zich terugloo pend in den Steenbok. Aan het begin van de maand gaat de planeet om ruim half vijf 's morgens (zomertijd) onder, aan het einde van de maand om onge veer half drie 's morgens, 's Avonds is Saturnus dus laag boven den Zuidelij ken horizon waar te nemen. U r a n u s beweegt zich rechtloo pend in de Visschen. (1 Aug.: R.K1. lh27m.5, Deel. -f-8°30';. 31 Aug.: R.K1. lh26m.0, Deel. +8°21'; grootte 6m). Neptunus is door zijn nabijheid tot de Zon ongeschikt voor de waar neming. Het Zodiakaallicht is aan den mor genhemel zichtbaar; aan den avond hemel is het wegens de geringe helling op den horizon slecht waar te nemen. Sterrenbeelden: In het midden van de maand, te 11 u j 's avonds (zomertijd) loopt de Melkweg van het N.N.O. iets ten Oosten van het Zenith naar het Z.Z.W. Het is in deze zomermaand, waarin velen hunne va- cantie doorbrengen ver van de storen de lichten eener groote stad, de moeite waard zijn aandacht te wijden aan dezen merkwaardigen lichtband. Beter toch dan in andere tijden van het jaar kunnen wij in de zomermaanden den grilligen vorm en den sterk wisselen den glans van het verschijnsel opmer ken. Want tusschen de sterrenbeelden Zwaan en Arend, die hoog aan den hemel staan, begint de splitsing van den lichtband in twee takken, die vrij wel evenwijdig aan elkaar tot ver op net Zuidelijke halfrond doorloopen. Ook de glans is zeer wisselend; hij wordt gestadig grooter tusschen Cas siopeia en den Zwaan, daarna weer zwakker. In den Zwaan en den Schut ter bevinden zich groote Melkwegwol ken van zeer bijzondere helderheid. Augustus is de maand der Perseiden, een stroom van meteoren, die zich in een gesloten baan om de zon bewegen welke de baan der aarde snijdt in een punt dat zij ongeveer 10 Augustus be reikt. Omstreeks dien tijd is dus een groot aantal vallende sterren te ver wachten uit de richting van het ster renbeeld Perseus. De Perseïden zijn reeds eeuwen lang onder den naam van Laurentius-stroom (de tranen van den heiligen Laurentius) bekend geweest. De verklaring van het verschijnsel als een tot een gezelschap meteoren uit leefkomeet, dagteekent pas van tob nooit hoekje 5 kw!m' fde gelukkige, pas getrouwde, kwam terug van kantoor, haastte zich naar zijn zalig huisje, waar zijn vrouw tje hem zou wachten. Terwijl hij zijn jas uitdeed en zijn vrouw begroette zong hij zonnig en blij gestemd: Mijn liefste is als een roode, roode roos! - Je bent niets lief! sprak z« ver wijtend. ^ls-™ ?en 8eheelen middag boven dat gloeiende fornuis had gestaan zou je ook als een roode roos zijn! DE INNERLIJKE MACHT. Als iemand tot dezen berg zeide: Hef U op en stort U in de zee... en in zijn hart niet twijfelde, maar geloofde, dat wat hij zeide gebeuren zou, het zou geschieden. In onze menschelijke wijsheid hou. den wij een heeleboel dingen voor on- mogelijk. „Dat is onzin," zeggen we, „dat kan niet," we hebben het nooit zien gebeuren, dus nemen we aan, dat het ook nooit zal gebeuren. Maar wat weten wij er eigenlijk van? In onze aardsche wereld gelden wetten, wetten van zwaartekracht, van oor zaak en gevolg. In deze wereld kun nen we alles natuurlijk verklaren, er gebeuren geen wonderen. Als een berg zich opheft en in de zee stort, dan is een aardbeving daarvan de oorzaak, Vulkanische stoffen hebben de aard- beving veroorzaakt, enz. Dat een berg zich op menschelijk bevel in zee zou storten, „dat is onzin". I Ja, voor ons is dat onzin, t ge beurt ook nooit. Want er is niemand die er in gelooft. En dat is juist 't eenige waar 't hier op aankomt: een sterk onwrikbaar gelooven. Niet ^een ,,'t zou wel eens waar kunnen zijn' of „verbeeld je, dat 't eens waar was maar een zeker weten, dat ons bevel opgevolgd zal worden. We kennen de wetten van de uiter- lijke, ons omringde wereld. De wetten van de innerlijke, onze eigen wereld zijn ongekend. Welke macht kunnen die innerlijke wetten op de uiterlijke hebben? Welke macht? In ieder geval een ontzaglijke, geweldige macht! Maar we kennen ook die macht niet, denken zelfs niet aan haar. Wij kun nen niets aan de wereld, aan 's werelds loop veranderen. We wachten maar af, wat er gebeuren zal, we onderwerpen ons aan een noodlot, bereiden ons min of meer gelaten op onheil en tegen spoed voor. Wonderen gebeuren er niet meer. Nee, want de wonderen ge beuren niet van zelf, we moeten er in gelooven. En dat kunnen we niet. We zijn veel te „verstandig" om werkelijk in een wonder te kunnen gelooven. Als we tegen den berg zeggen: stort U in zee, dan denken wij misschien ondanks onszelf: hij doet 't toch niet. We zijn misschien zelfs bang dat hij 't doen zal Bang voor het wonder, bang voor onze eigen macht. Huiverig staan we tegenover het ongekende. We durven er niet aanraken, niet in gelooven... Misschien is 't voor ons tegenwoor dige menschen ook wel wat veel ge vergd te gelooven aan den berg, die zich op ons bevel in zee stort, maar zouden we niet kunnen gelooven aan het geluk, dat luistert als wij het roe pen, dat kost, als wij er op vertrouwen? In ons sluimeren zooveel machten, er is zooveel wat we nog niet kennen cn waarvoor we schuw terugwijken. Het zijn de mogelijkheden, die buiten het uiterlijke, wonderlooze leven lig gen. Het is vreemd, maar 't is „won derlijk" Laten we den berg nog even laten rusten, laten we beginnen met het ge luk tot ons te roepen, vertrouwend, vast vertrouwend dat 't komen zal. En als ge dan niet twijfelt, niet te gauw den moed opgeeft, dan zal 't ko men! En dan zal 't U in 't, vervolg niet meer zoo moeilijk vallen in Uw eigen macht te gelooven. Ge zult er aan wen nen, er U In verheugen. En niet meer huiveren! Pr. JOS. DE COCK. In de treincoupé ging de conversatie over de diverse manieren, waarop men een gezond leven kan leiden. Een groote, kern-gezonde man stak als volgt van wal: Kijk maar eens naar mij! Nooit van m'n leven een dag ziek geweest! En hoe komt dat? Van mijn twintigst® jaar af tot aan mijn veertigste heb ik een absoluut regelmatig leven geleid- geen verwijfde dingen, geen late u^f1' kortom: geen buitensporigheden. AU® dagen, zomers en des winters, lag 1 regelmatig om negen uur in bed prompt des morgens was ik er om V1F uur uit. Ik werkte van acht tot een, dan eten, hoogst eenvoudig, vervolgens ®en uurtje lichaamsbeweging en daarop Neem me niet kwalijk, viel een an dere reiziger hem in de rede, maar waarvoor hebt u gezeten?

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 14