Rijk en geen geld. KANNEWASSER VERKOOPT UIT! NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitersïandsch overzicht. China en Japan. Nr. 7156. EERSTE BLAD 60ste JAARGANG De nationaal-socialisten eischen de regeermacht in Duitschland. - Krasse maatregelen tegen het terro- ïisme. - Von Schleicher weer over de buitenlandsche politiek. - Rechtsgelijkheid staat op den voorgrond. - De oorlog tusschcn Bolivia en Paraquay. BADPAKKEN (wollen) De aanslagen in Duitschland duren voort. KONIJN'S Berliner Leverworst. De opstand in Brazilië. De bouw van den derden kruiser. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50- voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel! 1.65;binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0 70 i._. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, 1.35. Lossenos.4ct.;fr.p.p.6ct! Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. De nationaal-socialisten die een werke lijk behoorlijk percentage van het aantal stemmen in Duitschland op zich hebben vereenigd, zijn de meening toegedaan dat het nu niet meer dan billijk is dat zij de regeermacht in Duitschland krijgen. De „Angriff", het Berlijnsche hoofdorgaan van de nationaal-socialisten, stelt althans den eisch, dat de partij van Hitier in de regeering den koers zal aangeven. Doch zoover is het nog niet en zal het waar schijnlijk wel niet komen ook, om de doodeenvoudige reden dat Hitier en de zijnen daarop geen recht hebben. De „Nw Rott. Crt." schrijft naar aan leiding van dezen eisch van de nazi's een artikel, waaraan wij het volgende ont- leenen: Het lijkt ons nuttig zoo zegt het blad de rechtmatigheid van dezen eisch even iets nader te bekijken. Immers, telkens merken wij dat lezers onder den invloed zijn geraakt van de suggestie der natio naal-socialisten. Niet dat zij sympathie zouden hebben opgevat voor deze revo lutionaire partij; maar voor het spektakel dat zij maakt, hebben die lezers een in druk gekregen alsof Duitschland nu fei telijk reeds een nationaal-soeialistisch land was. Daar lijkt het echter heelemaal niet op. Wij hebben onze lezers voor kunnen re kenen dat blijkens de jongste verkiezin gen in Duitschland de nationaal-socia listen, nadat alle middelpartijen vernie tigd zijn, vrijwel de grens hebben bereikt van hun tegenwoordige mogelijkheden van uitbreiding. De 371/* pet. van de stemmen en van de rijksdagzetels, die zij op 31 Juli hebben veroverd, zijn onder de tegenwoordige omstandigheden niet er voor vatbaar boven de 40 pet. te worden verhoogd. Wel zijn zij daarmede de sterkste partij geworden in het Duitsche parlement, maar hun kracht is niet van dien aard dat deze hun zelfs maar mo- reele rechten zou geven een meerderheid van andersgezinden, ook al vormt de vol strekt geen eenheid, naar hun hand te zetten. Zoo is het naar parlementaire op vatting en zoo zal het nog meer zijn naar de opvatting van de tegenwoordige re geering in Duitschland. Wie de demo cratie, welke de macht verleent aan de helft plus één, verwerpt, heeft zeker geen reden een recht op de macht toe te ken nen aan een groep die 13 pet. beneden de meerderheid blijft en die, vereenigd met alle denkbare bondgenooten, altijd 6 pet. beneden die meerderheid moet blijven. Daartoe is te minder reden als men ver der nog rekening ermede houdt dat de 87llt pet. slechts bereikt zijn krachtens een kiesrecht dat alle 20-jarigen tot kie zers maakt. Aan de allerjongste kiezers vooral heeft het nationaal-socialisme een aantal percenten te danken. Wie dus stemmen niet alleen wenscht te tellen maar ook te wegen zal al heel weinig voor de aanspraken der nazi's op „het alleen aangeven van den koers" voelen. Om de zaak te verduidelijken neemt het blad verschillende voorbeelden van den toestand in andere landen en noemt naast België en Engeland, de toestand in ons eigen land. Het blad zegt daarover: naar maat, model en kleurkeuze, a I 3,50. Tennis- en Wandelsokjes a f 1.10. (Alles eigen werk). JAAP SNOR FEUILLETON door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 81) "Kij niemand in den laatsten tijd", ant woordde Bliss voorzichtig. „Maar het zal toch wel goed gaan. Welken wagen bent u van plan te nemen?" Na eenig aarzelen koos de voorman, ecu groote magere vent met hooge jukbeende ren en half dichtgeknepen, ongunstige «ogen, een kleine landaulette uit. Daarna gal h(j Bliss een bus benzine. «Over tien minuten ben ik weer terug", seide hij, „vul in dien tusschentijd het reservoir, kijk de bougies na en probeer tv? 0|itsteking in orde is". Bliss deed wat hem gezegd was. Na een minuut of tien verscheen de voorman ?eer, gekleed in een korte jas en dikke, wollen das. „Nou vooruit er mee", zeide hij kortaf. „We zullen eerst den kant van Shephard Biisb opgaan. Weet je den weg?" Bliss knikte. Gedurende de eerste paar minuten was hij te zenuwachtig om te Spreken, maar langzamerhand kwam zijn zelfvertrouwen weer terug. Bij Shepherd Bush stapte zijn passagier even uit, om Wij hebben een extra-parlementair ka binet, omdat het niet mogelijk was een parlementaire coalitie op een vast pro gram te vormen. Wat zou men zeggen wanneer de katholieken nu, als verreweg de sterkste onder de groepen die de re geering vormen en met het voor alle par tijen onbereikbare getal van 31 pet. der stemmen, den eisch stelden dat zij alleen den koers zouden aangeven in de regee ring? Zooiets kan men stillekens probee- ren als men er de kans toe ziet; maar er van te voren luidkeels aanspraak op te maken is een dwaze onbescheidenheid. De stri,jd tegen het terrorisme in Duitschland zal door president Hinden burg, met achter hem de rijksregeering, met krasse maatregelen worden bestre den. Zij hebben daartoe Dinsdag een noodverordening uitgevaardigd, die met zeer strenge straffen bedreigd en voor de ergste gevallen zelfs de doodstraf eischt. Het geldende recht voorziet de dood straf alleen voor moord en zware misdrij ven met ontplofbare stoffen, maar voort aan zal zij ook staan op doodelijke aan vallen op politieke tegenstanders, een lid van de rijksweerbaarheid of van de poli tie. Ook zal de doodstraf staan op brand stichtingen die den dood van een mensch veroorzaken. Tuchthuisstraf van ten minste 10 jaar zal het treffen, die zwaar lichamelijk let sel veroorzaken of die aan ernstige ge vallen van oproer en landvredebreuk deelnemen. Met tuchthuis zal voortaan een reeks van gewelddaden worden gestraft, waar tegen tot dusver lichtere straffen werden bedreigd, o.a. uit politieke motieven be gane mishandeligen, aanvallen op politie agenten, lichtere gevallen van oproer en landvredebreuk en huisvredebreuk uit politieke beweegredenen. In de districten, waarvoor dat noodig is gebleken, worden uitzonderingsrecht- banken opgericht, die onder het gezag van de betrokken landsregeeringen val len. Hun vonnissen zijn dadelijk rechts geldig en er is geen beroep tegen. Overwogen was oorspronkelijk ook scherpere strafbepalingen te treffen tegen hen, die de massa heimelijk ophitsen tot daden van gew eld. Voorloopig is daarvan echter afgezien met het oog op art. 11 der verordening van 14 Juni 1.1. hetwelk 3 maanden gevangenisstraf bedreigt tegen dergelijke opruiing. Den laatsten tijd is herhaaldelijk de wensch uitgesproken, dat de regeering een vergaande amnestie zou afkondigen. De rijksregeering is echter van meening, dat in verband met de daden van geweld der laatste tijden daarvoor geen termen aanwezig zijn. Op grond van art, 48 alinea II der Rijksgrondwet heeft de rijkspresident voorts den godsvrede verlengd voor den tijd van 12 Augustus tot en met 31 Au gustus a.s. Von Schleicher heeft zich ook weer doen hooren over de buitenlandsche poli tiek en daarbij gezegd dat het vraagstuk van de rechtsgelijkheid op den voorgrond staat. De ontwapeningsconferentie heeft na zes maanden bijeen te zijn geweest, een resolutie aangenomen, die noch ontwape een kort bezoek aan zijn familie te bren gen. Op hun terugrit naar de garage keek de voorman Bliss eens van terzijde aan en streek heel gewichtig langs zijn kin. „Wat is de betrekking je waard, jong- mensch?" vroeg hij. Bliss was een en al verbazing. ,,'t Is me natuurlijk heel wat waard", antwoordde hij. „Ik ben nu al een heelen tijd buiten werk, en om u de w aarheid te zeggen, heb ik geen penny meer in mijn zak". „Luister eens", ging de voorman door. „Je salaris is dertig shilling per week. Als je me nu gedurende een maand elke week vijf shilling geeft, dan zal ik een gunstig verslag over je uitbrengen. Dat is zoo de gewoonte". Bliss zuchtte diep. „Als dat werkelijk zoo de gewoonte is zeide hij gelaten, „dan zal ik het natuurlijk ook doen". Hou dan voor dat café daar even stil, dan zullen we er een glaasje op drin ken", zeide de voorman. „Je rijdt heel be hoorlijk. Je moet alleen nog wat meer zelf vertrouwen hebben". „Maar ik heb geen geld genoeg, om voor ons allebei te betalen", verklaarde Bliss Nadenkend wreef de voorman langs zijn Dat is verduiveld jamroer", zeide hij. Maar weet je wat ik zal doen? Ik zal je vast een shilling leenen. Met het geld van de eerste week mee, ben je me dan zes shilling schuldig". Meteen haalde hij een zeemledenn geldzakje uit zijn zak en gaf Bliss een ning, noch rechtsgelijkheid behelst, zoo zeide de minister. En hij vervolgde: Wat is er overgebleven van alle mooie beginselen die de staten bij het begin der conferentie ten beste gaven? De techni sche commissies hebben ze grafwaarts ge dragen. Aan Duitschland's aanspraken op rechtsgelijkheid is geen gehoor geschon ken, ofschoon een ontwapeningsconventie toch alleen waarde kan hebben als deel nemers met gelijke rechten vrijwillig de bepalingen ervan aanvaarden. Daarom heeft Duitschland, dat na 13 jaar wach- tens niet langer kan wachten, tegenge stemd. Het zal geen vertegenwoordigers weer naar Genève zenden, voordat de kwestie der rechtsgelijkheid naar den zin van Duitschland is geregeld. Hierover zijn alle partijen het eens. Als men thans duikbooten, zwaar ge schut en tanks voor verdedigingsmidde len wil laten doorgaan, met welk recht kan men ze Duitschland dan onthouden? Als Polen zijn grenzen kan versterken, met welk recht kan men Duitschland dan deze bescherming verbieden? Dat Duitschland de eenige groote mo gendheid is, die niet voor zijn nationale veiligheid mag waken, Is een vernede rende toestand, dien wij niet langer kun nen dulden. De bepalingen van het ver drag van Versailles moeten óf op alle mogendheden worden toegepast, óf men moet Duitschland het recht geven, zijn verdedigingsstelsel zoo te reorganisee- ren, dat zijn nationale veiligheid is ge waarborgd. Wij willen geen wedstrijd in wapening, wij zullen eiken ontwapenings maatregel steunen, maar wij eischen vei ligheid, rechtsgelijkheid en vrijheid. Dinsdagochtend is te Stettin een dyna- mietbom geworpen tegen het gebouw van het soc. dem. blad „Volksbote". Er is groote schade veroorzaakt. Te Hirschberg is Maandagnacht een bomaanslag ge pleegd op het nat. soc. vereenigingslokaal. Niemand is echter getroffen. - Een soc.-democraat doodge schoten. Maandagnacht zijn te Klipper bij Sei- denberg (Oberlausitz) van dichtbij twee schoten gelost op een metselaar, die lid is van de Rijksbanier. De man is in het zie kenhuis aan zijn kwetsuren bezweken. F g meer aanslagen en slacht offers. Te Reichenbach heeft een S.A.-man ge tracht een aanslag te plegen op den re dacteur van het soc.-dem. blad „De Prole tariër". De handgranaat ontplofte echter te vroeg, waardoor de S.A.-man zoo ern stig werd gekwetst, dat hij Maandagnacht nog is bezweken. Te Wünschelburg in het district Neu- rode zijn Dinsdagmorgen zeven schoten gelost op het huis van een leider van de Rijksbanier. Niemand is geraakt. Te Münsterberg is een overval ge pleegd op het gebouw van het Centrum- blad en op een winkel. Niemand is ge kwetst. Te Streklen zijn de winkelruiten van twee Joodsche kooplieden door steenwor pen verbrijzeld. Te Waldenburg zijn Maandagnacht 11 nazia's wegens het onbevoegd dragen van wapens gearresteerd. Men heeft op hen pistolen en andere wapens gevonden. Tenslotte is Dinsdagnacht het huis van In Crisistijd is kwaliteit goedkooper shilling. Met een eigenaardigen trek op zijn gezicht nam Bliss het geldstuk aan en stak het in zijn zak. „Ben je soms nog familie van Shy- lock?" vroeg Bliss met het onschuldigste gezicht ter wereld, toen ze samen het café'tje binnen gingen. De voorman schudde het hoofd. „Ik weet niet wat je bedoelt, jong- mensch, maar in elk geval lijdt mijn dorst er niet onder, geef mij maar een half maatje van zeven stuiver". Dienzelfden middag begon de volgende episode in het leven van Bliss, nu in de functie van chauffeur. De eerste dagen gingen snel maar zonder eenig bijzonder gebeuren voor hem voorbij. Doordat hij in uniform moest rijden was hij steeds warm gekleed en ofschoon het een of tweemaal weinig scheelde of hij had een ongeluk gekregen, was hij er tot dusver door kalmte en handigheid nog steeds heelhuids afgekomen. Tot driemaal toe kreeg hij pen fooitje, dat hij met een kalm gezicht opstak: een halve crown van een dokter met wien hij visites gereden had, een shilling van een oude juffrouw, die hij van Hyde Park Square naar een meeting in Richmond moest brengen en vijf shilling van een jongmenseh, een van zijn vroegere ken nissen, die zijn auto voor een avond ge huurd had en die hem ruim twee uur voor den ingang van zijn eigen uitverkoren restaurant liet wachten. Ontegenzegge lijk had hij in zijn nieuwen werkkring meer tijd tot nadenken, dan bij een van zijn vroegere pogingen om zijn capacitei ten in klinkende munt om te zetten. Uren den burgemeester te Markowitz, een be kenden Polen-leider, een aanslag met handgranaten gepleegd. Een prettige mededeeling. Dinsdagochtend vroeg is het huis van een gewezen communistisch gemeente raadslid te Ortelsburg, die intusschen naar de soc.-dem. partij is overgegaan, beschoten. Niemand is getroffen. De vorige week Donderdag heeft de man op een briefkaart de mededeeling ontvangen dat hij binnen veertien dagen niet meer tot de levenden zou behooren. Naar de politie te Gleiwitz (Silezië) mee deelt zijn Maandagnacht te Schönwald schoten uit pistool en karabijn gelost op het huis van een schoenmaker, die lid van het Centrum is. Te Hindenburg is Maandagnacht een bom geworpen door het raam van een Joodsche winkelzaak. Kort daarna is in een raam van het bureau van de inter nationale arbeidershulp een bom tot ont ploffing gebracht. Te Schomberg is Maan dagavond in een tuin eveneens een bom ontploft. Twee communisten zijn gear resteerd, die worden verdacht de daders te zijn. VERLENGING VAN DE GODSVREDE IN DUITSCHLAND. Tot 1 September. Naar Wolff meldt, heeft het kabinet in zijn gehouden vergadering drie besluiten genomen, en wel: le. Tot verlenging van den godsvrede, voorloopig tot 1 September. Uitgezonderd van dit besluit is de dag van gister (Grondwetsdag), zoodat de Godsvrede weer begint op Vrijdag 12 Augustus. 2e. De noodverordening tot verscher ping van de straffen op politieke daden van terrorisme. Verwacht wordt, dat pre sident Hindenburg daarop weldra zijn fiat zal geven; 3e. De uitvoeringsbepalingen inzake de instelling van uitzonderingsrechtbanken. DE STAKINGSBEWEGING IN BELGIË Naar uit Brussel gemeld wordt is in het Kempengebied het werk weer normaal aan den gang. In het Luiksche mijngebied zijn 3223 werklieden weer aan den arbeid, in het gebied van de Beneden Sambre 450, in de Borinage 149. Te Clarleroi is het aantal stakers met ongeveer 1000 toegenomen. Hetzelfde geldt voor het centrale gebied. Veertienhonderd opstandelin gen gevangen genomen. Naar het hoofdkwartier van de Brazili- aansche bondstroepen te Rio de Janeiro heeft meegedeeld, zouden deze troepen 1400 opstandelingen gevangen hebben ge nomen, die verzameld waren te Ponta Grossa, Curytiba en bij Capao Bonita in den staat Parana, d.w.z. in den staat, die ten Zuiden aan Sao Paulo, het centrum van den opstand, grenst. Japansche oorlogsschepen voor Nanking. Voor Nanking zijn Dinsdag drie Japan sche oorlogsschepen aangekomen. DE BESTSUURSMACHT IN HANDEN VAN TSJANG KAI SJEK. Na het reeds gemelde aftreden van en kele leden der nationale regeering, is de feitelijke bestuursmacht thans grooten- deels in handen gekomen van maar lang zat hij soms de eb en vloed van de groote Londensche menschenzee gade te slaan. Hij zag de onderdeelen van dat groote geheel niet langer als onderdeelen maar als menschen, ieder met hun eigen waarde. Nu en dan betrapte hij zich er op, dat hij sommige typen, aan wie hij vroe ger met de grootste onverschilligheid voorbijgegaan zou zijn, nu met een nieu we belangstelling en soms met een gevoel van sympathie, bekeek. Maar het eigen aardigste was toch wel, dat zijn vroeger bestaan hem zulk een onwerkelijkheid toeleek. Ofschoon hij nog wel zijn zwakke oogenblikken had, waarin hij op een bijna overdreven manier naar zijn vroegere leven terug verlangde, dankte hij toch meestal zijn goed gesternte, dat hij dien eeuwigen tredmolen van (lat geestdoo- dende bestaan veilig en wel ontsnapt was. Op zijn vrije avonden ging hij bij voor keur naar het East-End om daar eens rond te kijken. Een van zijn grootste ge noegens was om zich onder het eigenaar dige publiek van de groote music-halls in de buitenwijken van Londen te begeven. Dikwijls ging hij op een van de drukke pleinen staan, waar hij den geweldigen polsslag van Londen het duidelijkst kon voelen. En toch voelde hij zich al dien tijd heel eenzaam. Op een van zijn vrije avon den echter kwam hij onverwacht Frances tegen. „Eindelijk", riep hij bijna jubelend uit. Met een lachje gaf ze hem een hand. „Dat is nu heel aardig om „eindelijk" te roepen", zeide ze openhartig, „maar waarom ben je me niet komen opzoeken?" „Verleden Zondag ben ik nog aan de HSX&JS- |cser*n schalk Tsjang Kai Sjek. Deze verklaarde in een persgesprek, tegenover Japan een vreedzame politiek te willen voeren. Verder wordt gemeld, dat de strijd tus- schen Chineezen en Japanners in Mand- sjoerije voorloopig beëindigd is door de hevige overstroomingen. Een groot deel der Ohineesche strijdkrachten zou, door hongersnood bedreigd, zich aan de Ja panners hebben overgegeven. De Japan ners organiseeren hun strijdmethoden in gemeenschappelijk overleg met het Mandsjoerijsche leger. De Japansche militaire autoriteiten in Mandsjoerije deelen mede, dat naar schatting 14.000 man van de troepen der Chineesche vrijscharen in Noord-Mand- sjoerü zich aan de Japanners hebben overgegeven. Rumoerige debatten in den Volksraad. De debatten in den Voksraad waren heden rumoerig. Ze bereikten haar hoogtepunt bij de behandeling van het amendement-Soeroso, voorstellend den be- treffenden post van de marine-begrooting te verminderen met f 1.457.400, beoogend den aanbouw van den derden kruiser ge heel ten laste van de Nederlandsche be grooting. De regeerhigsgeniachtigde voor de af- deeling marine deelt mede, dat het opper bestuur ter wille van de bezuiniging den totalen post voor den derden kruiser ge bracht heeft op 2,314,800, zoodat daarop 300,000 is bezuinigd. De heer Soeroso beschouwt deze mede deeling als een kleine overwinning. Spr. wijst er op, dat de werkloosheid door den kruiserbouw voor Holland belangrijk ge ringer zal* worden. De regeeringsgemachtigde voor de af- deeling marine moet de aaneming van liet amendement ontraden. Hij verklaart, dat de regeering ten volle toegeeft, dat min der werkloozensteun behoeft te worden uitgekeerd, welke toevallige bate echter geen reden is de bestaande kosten verdee ling te wijzigen. De heer De Dreu verwijst naar de be slissing, die over den kruiser reeds in het college van gedelegerden viel en citeert verschillende sprekers, die in het college het woord voerden. Nu Nederland den bouw wil voortzetten, moet het maar zelf de kosten dragen. De heer Kan meent, dat eenmaal aan gegane verplichtingen niet meer zonder meer op zijde kunnen worden geschoven, terwijl de heer Fuilletau de Bruyn in we zen sympathiek staat tegenover het amen dement in zooverre een nadere kosten- verdeeling gewenscht wordt geacht. Daar dit niet incidenteel kan geschieden, is de Vaderlandsche Club tegen het amende ment. De heer Soejona herinnert aan de motie tot uitstel van den bouw en meent dat zij, die voor deze motie stemden, zich niet kunnen onttrekken aan stemming voor dit amendement. „Men moet consequent blij ven en, wil men het prestige van den deur geweest", antwoordde hij, „maar ik werd niet opengedaan". Frances knikte. „Dan ben je juist gekomen, toen ze al lemaal uit waren", zeide ze, „en ik heb nog wel mijn adres achtergelaten. Waar ga je nu naar toe?" Voor het eerst viehhet hem op, dat ze er slecht uitzag. „Ik heb mijn vrijen avond", zeide hij opgewekt. „Ik was juist van plan ergens iets te gaan eten en dan te probeeren of ze op het schellinkje van het Lyceum nog een plaatsje over hebben. En jij?" „Ik kom juist van mijn werk", vertelde zij hem', „ik was van plan naar huis te gaan". „Zeg, laten we samen gaan eten", stelde hij voor. Lachend schudde ze van neen. „In de volgende straat is een klein restaurant, waar je voor tien pence kan eten", hield hij aan. „Kom ga mee, dan kunnen we eens praten. We kunnen daar na zelfs naar een schouwburg gaan als je tenminste zin hebt, of naar den een of an deren bioscoop". „Als ik voor me zelf betalen mag", zei de ze met een ernstig gezicht. Hij lachte, nam haar ann en draaide haar een halven slag om. Tezamen gin gen ze het kleine restaurant binnen, dat hij op een van zijn zwerftochten toevallig had ontdekt. Het was er heel klein en heel primitief, maar, merkwaardig genoeg ook heel zindelijk, terwijl er als grootste attractie steeds een paar tuimelramen openstonden. In den hoek vonden ze een nog onbezet tafeltje, daarna begonnen ze Volksraad niet te grabbelen gooien, bij zijn stem blijven." De heer mr. Van Helsdingen acht het amendement in ongerechtigheid geboren. Het motief van de indiening van dit amen dement is revanche. Spreker betreurt het, dat aan de motie tot uitstel destijds geen gevolg is gegeven, doch thans heeft men tt doen met een in kracht van gewijsde gegane zaak. De hoogste wetgever heeft thans beslist en „het is klein-kinderwerk en naar de maan gooien van het prestige van den Volksraad om wederom in verzet te komen". Het zou aangenaam zijn, in dien door Nederland niet strak werd vast gehouden aan de half om half verdeeling. Spreker zal, wanneer het amendement wordt verworpen, een' motie indienen, waarin op de besparing op werkloozen steun wordt gewezen. De heer Thamrin is eveneens verbaasd, doch over de houding van enkele leden, die op doorzichtige wijze de zaak trachten goed te praten. Er is alle reden om den ernst van den toestand te realiseeren. Het amendement steunt op een duidelijke uit spraak van den Volksraad, is er de conse quentie van. Speker acht het mogelijk te bewijzen, dat de kruiser niet zoo noodza kelijk is. Hü wijst er op, dat onlangs een kruiser buiten dienst is gesteld. De heer Wirana Takoesoema kondigt aan ten behoeve van het prestige van den Volksraad voor het amendement te zullen stemmen. De heer Ratulangi protesteert tegen de uitlating van den heer Van Helsdingen dat het amendement in ongerechtigheid zou zijn geboren. Hij verklaart, dat zui vere motieven bij de tegenstanders moeten worden verondersteld. Spr. verklaart, dat het amendement dient te worden ongevat als een petitie van den Volksraad, waarbij den staatsrechterlijke bezwaren vervallen. Hierna wordt het amendement met 31 tegen 27 stemmen aangenomen. EEN LUCRATIEF EEREBAANTJE. Gratificatie voor dr. Stroom- berg. Dr. J. Stroomberg, thans gepensio-n- neerd, doch tot voor eenige maanden hoofd van de afd. Handel van het depar tement van L. N. en H. te Buitenzorg, was gedurende twee jaren secretaris generaal van het Indisch comité voor de koloniale tentoonstelling te Vincennes, in welke functie hij destijds werd opge volgd door mr. H. J. Dompierre de Chau- fepië. „Het „Nieuws" deelt thans mede dat dr. Stroomberg als belooning voor zijn werkzaamheden ten behoeve van het In dische tentoonstellings-comité een grati ficatie van twaalf duizend gulden ont ving. Dit bedrag is afkomstig, meldt het blad, uit de kas van het Indische comité, waarin zich, naar men weet, eenige ton nen gouvernements-geld bevonden als subsidie voor Indië's deelnemen aan de Parijsche tentoonstelling. Den opvolger van dr. Stroomberg als secretaris-generaal werd f 3000 geschon ken. Is het waar dat de rekeningen van de Indische en Nederlandsche comité's door de Algemeene Rekenkamer hier te lande moeten worden goedgekeurd? Zoo ja, dan zijn wij benieuwd naar de opmerkin gen ter zake in het verslag der Kamer over 1931. (Hbl.) met den meesten ernst de spijskaart te bestudeeren. „De quaestie is", zeide ze, terwijl ze het menu even neerlegde, „dat ik niet meer bij mr. Masters ben en verleden week heb ik pas ander werk gevonden". „Wat, ben je bij mr. Masters vandaan?" vroeg hij overbluft. Zonder hem aan te kijken knikte ze even. „Er was niets aan te doen", zeide ze. „Ik zal je wel eens alles ervan vertel len". Het verschijnen van de soep brak het gesprek af en daar ze beiden honger hadden, begonnen ze smakelijk te eten, zonder verder op het onderwerp in te gaan. Terwijl hij met de eene hand den soeplepel naar den mond bracht, telde hij met zijn andere hand den geldelijken in houd van zijn broekzak na. „Dit eten", zeide hij toen gewichtig, „kost je precies een shilling en een pen ny. Ik heb het even uitgerekend, ik vind het goed, dat jij dat betaalt, als jij het goed vindt, dat ik op een flesch wijn trac- teer". Bestraffend schudde ze het hoofd. „Je bent toch wel een merkwaardig zorgeloos mensch", verklaarde ze. „Waar voor is nu in vredesnaam die wijn noo dig?" Maar hij zette zijn zin door. Even daar na stond er een flesch Médoc op tafel, welke Bliss precies achttien pence kostte. Met een gewichtig gevoel namen ze beV den hun eerste slokje. (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1