KANNEWASSER VERKOOPT UIT! IPtiSSSSB Rijk en geen geld. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERSNGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. DE MACHTHEBBERS ACHTER DE SCHERMEN. KONIJN's Mager Ontbijtspek Nr. 7158. EERSTE BLAD DINSDAG 16 AUGUSTUS 1932 60ste JAARGANG De hervorming van de Duitsche regeering. - Hitier wil het onderste uit de kan en krijgt het deksel op de neus. - De conferentie te Ottawa. Na den opstand in Spanje. Bolivië en Paraguay. INVLOEDRIJKER DAN KONINGEN EN KEIZERS I WAAR DE WERELD GEREGEERD WORDT FEUILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, AnnaPaulowna, Breezand, Wieringenen Texel! 1.65;binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f l.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, !1.35. Losse nos. 4ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. De kwestie van de regeeringshervorming in Duitschland staat de laatste dagen in het teeken dier belangstelling, en vooral de houding van Hitier vroeg bizondere aandacht. Deze houding is bekend gewor den. Zaterdag is Hitier, nadat hij door den Duitschen minister van de rijksweerbaar- heid was ontvangen en nadat hij geconfe reerd had met den rijkskanselier von Pa pen, door den Rükspresident Hindenburg ontvangen en dezen heeft hij kort en goed te kennen gegeven, dat Mi alles wenscht of niets. Een voorstel waarop Hindenburg natuurlijk niet inging. Hindenburg heeft den leider der natio- naahsocialisten aangespoord, in de rijks- regeering te treden, öf enkele zijner ver tegenwoordigers daarvoor aan te wijzen. Hitier heeft daarentegen het volstrekte staatsgezag geëisch. De rükspresident heeft dezen eisch van de hand gewezen op grond dat hü het voor zijn geweten en het vaderland niet kan verantwoorden er ge volg aan te geven. De geheele conferentie heeft ongeveer 20 minuten geduurd en de onderhandelin gen zijn daarbij definitief mislukt. Aan de „Nw. Rott. Crt." werd Zaterdag avond uit Berlijn over dit mislukken ge meld: Het was reeds te voorzien, dat de onder handelingen van Hiitler met von Papen en president Hindenburg zouden mislukken. In de gesprekken die Hitier 's ochtends achtereenvolgens had gehad met generaal von Schleicher en met rijkskanselier von Papen bleek hü tot geen enkele concessie bereid te zijn. Hij bleef niet alleen voor zich de functie van rijkskanselier op- eisehen, maar hij verlangde tevens dat zijn partij in het vormen der regeering een be- slissenden invloed zou verkrijgen. Von Papen was hem zooveel mogelijk tegemoet gekomen. De pogingen tot het vormen van een zoogenaamd presidenteel kabinet, onder steund door de nationaal-socialisten, kim den in deze omstandigheden althans voor loopig mislukt heeten. De kans op de vorming van een parle mentair kabinet, gebaseerd op een coalitie van nationaal-socialisten en centrum, is op het oogenblik ook vrijwel verkeken, sinds de nationaal-socialisten hebben ge weigerd gevolg te geven aan een uitnoodi- ging van het centrum tot het houden van een bespreking over de verkiezing van den Pruisischen minister-president. Indien Hitier de toenadering in Pruisen van de hand wijst waarom zou hij ze dan in het rijk wel aanvaarden? Het is natuurlijk toch wel mogelijk, dat pogingen zullen worden ondernomen om beide partijen toch nog tot elkander te brengen en der gelijke onderhandelingen zijn reeds daar om denkbaar, aangezien het centrum zich tot nu toe nog steeds niet uitdrukkelijk heeft uitgesproken tegen een benoeming van Hitier tot rijkskanselier aan het hoofd van een parlementaire regeering. Te vreezen is echter wel, dat indien het ooit tot onderhandelingen tusschen natio naal-socialisten en centrum komt, de Hit- lerianen eischen zullen stellen, welke de katholieken onmogelijk kunnen aanvaar den. Het lijkt in deze omstandigheden meer en meer waarschünlijk, dat het kabinet- von Papen voorloopig aan het bewind zal blijven, alhoewel de rijkskanselier weet, dat hü in een dergelijk geval zonder ge nade door de nationaal-socialisten zal wor den bestreden. Van bevoegde zijde wordt nog meege deeld, dat zoowel generaal von Schleicher, als rijkskanselier von Papen en rükspre sident Hindenburg, Hitier hebben verze kerd, dat in elk geval orde en rust in het rijk zullen worden gehandhaafd. De rijks- regeering beschikt over de noodige midde len om elke poging tot het plegen van ge weld, als reactie op de mislukte onderhan delingen, te onderdrukken. De conferentie te Ottawa begint op haar laatste beenen te loOpen, als alles goed gaat kan de conferentie, wat betreft de hoofdzaken, Vrijdag zijn afgeloopen, al blijven er dan nog enkele kwesties over van ondergcscMkt belang. Vrüdagavond is te Ottawa het rapport van de financieele commissie openbaar ge maakt, waaraan het volgende is ontleend. Een algemeene prijsstijging in den groothandel is over de geheele wereld wenschelijk. De regeeringen ter confe rentie zijn overtuigd, dat het in deze drin gend noodzakelijk is internationaal te han delen en geven daarom uiting aan haar wensch, met andere volken samen te wer ken, wat alle practisch mogelijke maatre gelen betreft, die een prijsstijging ten doel hebben. De conferentie erkent voor den handel het groote belang, dat die heeft bii wissel koersen van een zoo groot mogelijk aantal landen. In afwachting van een volkomen oplos sing van dit vraagstuk acht de conferentie het mogelijk belangrijke resultaten te be reiken in tweeërlei richtingen: ten eerste door het scheppen van evenwicht tusschen de wisselkoersen van die landen, welke hun geldwezen regelen naar het pond sterling, ten tweede dóór de hevige schommlingen te voorkomen van de verhouding tusschen het pond sterling en het goud. In verband met de.belangrijke positie, die Engeland in de wereld inneemt op mo netair en handelsgebied, heeft de confe rentie met voldoening de verklaring ont vangen door den kanselier der Engelsche schatkist afgelegd. In deze verklaring (die ten deele over eenkomt met den wensch dezer commissie als reeds vermeld) wordt o. a. opgemerkt, dat het beste middel tot de stijging der prijzen in den groothandel is, de stijging van den goudprijs. De prijsstijging kan echter niet worden bereikt door maatrege len op monetair gebied, daar ook andere oorzaken tót de oeconomische inzinking hebben geleid. Deze oorzaken dienen even eens te worden verzwakt in hun werking of zü moeten geheel verdwijnen. De conferentie erkent, dat de monetaire politiek het herstel van een internationa len muntstandaard ten doel moet hebben De vervulling van eenige voorwaarden moet voorafgaan aan het herstel van den internationalen munststandaard en wel: de prijsstijging, meer gelijke kostprijzen, w.o. schulden en andere lasten, vaste en ten deele vaste. Verder wijziging van de factoren op economisch, financieel en mo netair gebied, die den trouw aan den gou den standaard hebben geschokt en die, worden zij niet gewijzigd, onvermijdelijk leiden tot het verzwakken van eiken inter nationalen standaard, die kan worden aan genomen. Voor de goede werking van el- ken internationalen standaard acht de con ferentie het van het grootste belang, dat internationale samenwerking verzekerd is, opdat zooveel mogelijk schommelingen in de ruilkraoht van dien standaard worden vermeden. Het aantal dooden. Daar nog eenige gewonde soldaten zijn omgekomen, bedraagt het aantal dooden te Madrid als gevolg der gebeurtenissen op Woensdag e 1 f. De gendarmerie te Sevilla ontwapend. Het geheele corps gendarmerie te Se villa is ontwapend en voorloopig in arrest gesteld. Verscheidene monarchisten zijn gearresteerd. Zal generaal Sanjurgo worden ter dood veroordeeld. Het staat nog niet vast, wanneer gene raal Sanjurgo voor den krijgsraad zal ko men. Hü is reeds eenige malen verhoord. Verschillende politieke partijen eischen, dat de doodstraf tegen Sanjurgo zal wor den uitgesproken. Paraguay verzet zich tegen Bolivia's eisch om de forten bezet te houden. Naar Reuter uit Asuncion meldt, heeft Ayala», de nieuw gekozen president van Paraguay, verklaard, dat hü uitdrukkelijk elk voorstel tot een wapenstilstand van de hand wijst, dat gebaseerd is op behoud van den huidigen toestand, daar zulks, naar zün meening neer zou komen aan een on derwerping van Paraguay aan Bolivia en tevens in strijd zou zijn met de politiek van de neutrale staten om het beginsel van gewapende veroveringen te verwerpen. Bolivia blijft weigeren de ver overde forten te ontruimen. Naar Reuter uit Santiago de Chili meldt, verklaart de Boliviaansche regeering in haar antwoord op het vertoog van de neu trale mogendheden zich bereid de bestaan de o°«^Hilleu met Paraguay aan een scheidsgerecht ter oplossing voor te leggen. Bolivia weigert echter de forten in Pa- rasruav. di het bezet heeft, te ontruimen. Om wrijvingen na het staken der vijande lijkheden te vermijden, zal Bolivia toe stemmen in het samenstellen van een on partijdig lichaam, dat zich met de regeling van de eventueeele moeilijkheden zal be lasten. EEN POGING TOT OPSTAND VAN STUDENTEN IN CHILI. De staat van beleg afgekondigd. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat 400 studenten een poging tot opstand heb ben gedaan. Zij zijn echter gearresteerd. Volgens een bericht van Havas uit Rio de Janeiro, heeft de Chileensohe regeering den staat van beleg afgekondigd. 5.400.000 WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. Einde Juli waren bii de arbeidsbeurzen in het Rijk 5.393.000 werkloozen inge schreven. Dit is 60.000 meer dan begin Juli. Sinds half Juli zijn evenwel 90.000 minder ingeschreven. door onzen reizenden correspondent ANTON E. ZIEGFIELD. II (Slot). In Crisistijd is kwaliteit goedkooper De machtigste man op dit terrein, een soort afgod van onzen rijd, was Montague Norman, de afgetreden gouverneur van de Bank of England die sinds 1920 dit instituut leidde. De geringste wenk van Montague Nor man was voldoende om zelfs de meest trotsche Engelsche firma, het oudste bankhuis, te dwingen dit of dat te doen. Een geheel onofficieele vingerwijzing van de Bank of Engeland, dat buitenlandsche leeningen op zeker oogenblik niet wen schelijk waren, deed elke Engelsche firma dadelijk gehoorzamen, ofschoon zü uiter lijk zoo vrij is als geen andere ter wereld. De man dus, die het goud van het^Impe- r.ium beheersohte, van een wereldrijk, dat tweederde van de aarde beslaat; deze man, Montague Norman, heeft in de Who's Who" vier regels: „Ridder der Distin- guisbed Service Order" sinds 1901. Dien de in het vierde bataillon van het Bedfors- hire-regiment. Studeerde in Eton en op Kings College te Cambridge. Toen hij laatst van Amerika was teruggekeerd, mocht een journalist hem even spreken. „Een groot financieel instituut moet ge sticht worden", zei hij toen. „Een interna tionaal instituut met internationale ga ranties, wier hoofdbezigheid hieruit zal moeten bestaan, de overschotten van kapi taalkrachtige landen onder zekere voor waarden aan kapitaalarme landen te ver strekken en de noodlijdende industrie te helpen. Het moet de moeilijkheden van het oogenblik op de kapitaalmarkt overbrug gen. Moeilijkheden, die de hoofdoorzaken van de wereldcrisis schijnen te zijn". Woorden, die iemand doode materie schijnen, zoolang men niet weet, wie ze zegt..2 en ofschoon het woorden waren van Montague Norman, iemand, die meer macht bezat, dan de meeste andere levende menschen, woorden, dde eigenlijk geen uitweg uit den wirwar bleken te zijn. Zijn plan,' dat was oorspronkelijk de B.I.B., de Bank voor Internationale Betalingen. Zij heeft niet kunnen helpen. Wie kan eigen lijk wel helpen? Een andere rijke, diie plotseling oprees uit het niet? Het mooiste voorbeeld hier van is misschien Dr. Merensky, een Duit- scher en waarschijnlijk iemand, over wien men vroeger nimmer hoorde. Dr. Merensky was een geoloog. Hij woont op het oogenblik in Johannesburg, leeft stil en teruggetrokken. Zijn bankbe- zittingen bedragen meer dan 90 millioen gulden, 90 millioen gulden contant geld.. En toch, tot voor tien jaren was deze Dr, Merensky een kleine onbekende, arme geoloog, zooals er honderden in Zuid- Afrika zijn te vinden. Hij overlegde des tiids, dat wat de diamantzoekers doen, ook de natuur moet hebben gedaan. Dat rivie ren en branding al lang diamanten uit het gesteente moeten hebben gewasschen en dat kostbare steenen, die in zee gespoeld zijn, nu in het zand van de kust moeten zijn terug te vinden Als zü niet in bet zand zijn, dan moeten zü onder de klippen liggen. Hü trok langs de kusten. Jarenlang. Hij werd een der beste kenners van Zuid-Afrika van de diamantschatten ginds. Zijn vermoedens werden bevestigd, hü vond diamanten.... Dit bericht over Ds. Merensky is echter onvolledig. Hij deed meer. Hij zweeg over zijn vondsen. Hij liep niet direct naar de autoriteiten om de vindplaatsen te laten registreeren. Hü meldde zijn „Claims" niet aan, verkeerde voortdurend in gevaar, alle aanspraken te verliezen, jarenlang tevergeefs te hebben gewerkt, als een an der toevallig zijn velden vond. Merensky zocht stil verder, vond nieuwe, steeds grootere vindplaatsen en wachtte totdat de markttoestand gunstig voor hem werd, tot de wereld overstroomd was met diamanten en men slechte prijzen maakte. Toen meld de hü plotseling al zijn vondsten tegelijk aan. Een paniek ontstond. Had men Me- rensky's vondsten laten exploiteeren, dan was de prijs in het bodemlooze niet ver zonken. Voor het diamantsyndicaat bleef slechs dit ééne over. Voor fantastische prijzen de velden van Merensky af te koo- pen en deze onontgonnen te laten liggen. Met één slag werd uit dien armen geoloog de rijkste man ter wereld geboren. Geluk? Overleg ook, beheerscbing der zenuwen zooals men die slechts zelden vindt. Me rensky reist op zijn eigen jacht door de wereld. Hij leeft rustig, zeker en een voudig. Hij laat zijn geld op de bank rente afwerpen! In verschillendelanden! Schrijft dikwijls ook nog vakartikelen. En toch is liij bijna onbekend. Hij houdt er geen theorie voor rijk worden op na, hij ont vangt bijna niemand, zijn adres vindt men slechts bii toeval. Theorieën voor rijkdom, recepten om rijk te worden, dat is de specialiteit van John D. Rockefeller. De meeste van de onderstaande uitlatingen bezigde hü je gens vrienden bii het golspel in de heer lijke bosschen van Cleveland. „De menschen gelooven steeds, dat ik een geweldig werker ben geweest, een man, die van vroeg tot laat in touw was. De waarheid is, dat ik reeds midden in de vijftig lange vacanties hield en mijn tijd doorbracht door hier boomen te planten, het leven met mijn familie te genieten." Gevraagd naar het ontstaan van de Stan dard Oil antwoordde hij: „In werkelijkheid stamt de gedachte van de samenwerking niet van ons. De lieden van de Western Union Telegraph waren er destijds mee begonnen een paar kleine lijnen te koopen en aan haar systeem toe te voegen. De Standard Oil was minder de vrucht van een idee, dan wel bittere nood zakelijkheid. Destijds werden alle petro- leummaatschappiien door een bankroet bedreigd, omdat door de concurrentie de prijzen onder de productiekosten bleven Haat en nijd regeerden. Ik had een jaar lang geen woord met een concurrent ge sproken. Tot ik hem toen op zekeren dag aansprak en hem er toe bracht de situatie met rnii onder de oogen te zien. Het einde ervan was, dat hij ons zijn bedrijven ver kocht. Voor dit doel moest ik een groote bank- leening sluiten, groot 10.000 dollars. Dit was zeer veel voor dien tijd, die zeer kapi taalarm was. Ik kreeg het geld, omdat de bankdirecteur mijn leven en mijn spaar zaamheid kende en omdat mijn vroegere werkgever hem had verteld, dat ik be trouwbaar was. En dan vroeg ik steeds weer zelfbewust aan de verkoopers, of ze geld of aandeelen wenschten. Ik had het chèqueboek in mijn hand...maar ze na men meestal aandeelen. Doordat wij de spoorwegondernemingen aandeelen gaven, kregen we geheime kor tingen op de transporten, de concurrenten werden lamgeslagen en de petroleumhan- del, niet alleen van Amerika, maar van bijna de geheele wereld, kwam in mijn handen. In 1907 werd de Standard Oil we gens deze handelwijzen tot 29 millioen veroordeeld, maar in tweede instantie werd de straf opgeheven. Veel kan men van dezen wonderlijken man niet te weten komen. Maar zijn ver leden ligt gegroefd in de duizenden plooien in het gezicht en den scherp ge sneden trek rond den mond, spreekt uit de koude, diepliggende oogen. Zou het toeval zün, dat men al deze groote hoeren nimmer met een lach op het gelaat ziet? Door het goud, dat zij behce- ren, kennen zü de levensvreugde niet. (Nadruk verboden.) DE NIEUWBENOEMDE BURGEMEESTER VAN STEDUM. Heeft een pensioen van 3456. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer B r a a t, dn verband met de benoeming van een gepensionneerd majoor der infanterie tot burgemeester van Stedum; 1. Is het juist, dat die nieuwbenoemde burgemeester van Stedum een gepension neerd majoor der infanterie is, die nu werkzaam is op de gemeentesecretarie te Koudekerke a. d. Rijn? 2. Zoo ja, is de minister bereid mee te doelen: a. Hoe oud genoemde burgemeester is: b. Hoeveel pensioen en hoeveel salaris hij krijgen za] als burgemeester; c. Of er geen jongere, bekwame krach ten te krügen waren, die geen betrekking kunnen bemachtigen en waarom die ge passeerd zijn? heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord: 1. Het antwoord op deze vraag luidt be vestigend1. 2. a. Bedoelde burgemeester is 54 jaar oud. b. Hü geniet als gepensionneerd majoor der infanterie een pensioen van 3450 en als burgemeester een salaris Iran 2950. In verband echter met het bepaalde in het eerste lid van art. 23b der Pensioenwet Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 8») HOOFDSTUK XV. Toen Bliss aan de garage kwam, vond hij er denzelfden slanken en eleganten jongeman, die in het kantoor met een verveeld gezicht op hem zat te wachten. Hü keek nauwelijks op, toen hij Bliss hoorde binnenkomen. „Neem de zes cylinder Sun en ga naar Harly street No. 7", zeide Mi kortaf. „Moet ik den heelen nacht rilden?" vroeg Bliss. „Ik weet het niet," antwoordde de jongeman, „je moet een dokter naar de ©en of andere negorij brengen." Na een korte inspectie van de zes cy linder Sun, welke hem volkomen in orde toeleek, sprong Bliss op de chauffeurs plaats, sloeg het deurtje achter zich dicht én reed snel de garage uit. Al dien tijd had hij een eigenaardig gevoel, alsof het adres hem om een of andere reden be kend was. Toen hij den hoek van Harley street omdraaide en de nummers begon af te lezen, begreep hij ineens, met een schok van verbazing, dat aan dat vage gevoel een heele positieve herinnering ten grondslag lag. Voor het huis van Sir James Alroyd hield hij stil. Met samengeknepen lippen, maar met oogen, die verdacht schitter den, lien hü naar de deur en drukte op het schelknopje. De deur ging open en Bliss zag denzefden bediende, die hem den vorigen keer met zooveel gedien stigheid ontvangen had. „De wagen van de Sun Motor Com- pany", kondigde Bliss aan. „Sir James heeft gezegd, dat je maar even moet wachten, chauffeur", ant woordde de buttler met een air van ge wichtigheid, „hij komt dadelijk. Je be hoeft je motor niet stop te zetten, want hü heeft nogal haast." Bliss liep toen terug naar den auto, ging op zijn plaats zitten en trok zijn pet ver in zijn oogen. Even daarna verscheen Sir James met een kleine, zwarte instru- mententasch in de hand. Met de hand op den knop van het portier gaf hü orders. „Naar Walton-on-Thames", zeide hij kortaf. „Zoo snel mogelijk, maar niets riskeeren alsjeblieft. Begrepen?" „Ja, mijnheer," antwoordde Bliss, zon der het hoofd om te draaien. De dokter stapte in en trok het portier achter zich dicht; even daarna reed de auto weg. Nog binnen het uur hadden ze Walton bereikt. Even daarna draaide Bliss, volgens de instructies, welke hij door de spreekbuis ontving, de oprijlaan van een groot buiten in en hield stil voor de voordeur. Alle ramen waren hel ver licht. Voordat de auto stilhield, werd de voordeur al geopend. „Je zult waarschijnlijk een uur moetei wachten," zeide Sir James, terwijl hü uit stapte en snel naar de voordeur liep. Bliss zette den motor af, leunde ge makkelijk achterover en wachtte. Een paar keer keek hij naar al de verlichte ramen en telkens kon hij een huivering niet onderdrukken. Het was merkwaardig, hoe zijn mede gevoel gedurende de laatste maanden ontwikkeld had. Vroeger, toen hij zelf in zulke gemakkelijke omstandigheden ver keerd had, had hü nooit ook maar het minste sympathie-gevoel voor het ver driet en het lijden van zijn medemen- schen gekend. En nu waren al zijn ge dachten bij het drama, dat zich te midden van de vier muren afspeelde, nu hoopte bij van ganscher harte, dat het Sir James mocht gelukken om den patiënt, wie liet dan ook mocht zijn, te redden; nu leed hij mee met de menschen, die daarbinnen ;u de grootste spanning en angst zaten te wachten. Plotseling werd Ce voordeur heel zachtjes geopend en kwam er een be diende naar buiten. „Wilt u misschien iets hebben?" vroeg hij Bliss fluisterend. Dankbaar nam Bliss een whisky-soda en een handvol sigaretten aan. „Wie is er ziek?" vroeg hij zachtjes. „Mevrouw. De dokter is aan 't operee- re,K" Tïl- De handen van den man trilden. Bliss glimlachte geruststellend tegen hem, toen hij de tumbler teruggaf. „Sir James staat bekend als een buiten gewoon knap chirurg", zeide hij. ,,'t Zou •iiet de eerste keer zijn, dat hü iemand het leven redde." Langzaam aan werd het later. Er moest ongeveer anderhalf uur verloopen zijn, toen het Bliss opviel, dat een voor een de lichten uitgedoofd werden. Even daarna ging de voordeur open. In de deuropening verschenen twee heeren, de een was de dokter, de andere een lange, magere man met een heel ernstig ge zicht. Bliss kreeg een schok van verba zing, toen Sir James begon te spreken. Wat klonk die stem nu heel anders dan op dien gedenkwaardigen dag in Decem ber. „Ik kan u werkelyk met de meeste stelligheid verzekeren," zeide Sir James, „dat de toestand v an uw vrouw heel gun stig is. Volgens mijn opinie is er niet het minste gevaar. De operatie is uitstekend gelukt. U kunt werkelük met een gerust hart naar bed gaan, Mr. Langdale." Bliss zag dat het gezicht van den man trok van emotie, toen h(j den dokter zwij gend de hand druke; met een eigenaar dig brandend gevoel achter zün oogleden keek Mi snel den anderen kant uit, tot dat lijj het korte „naar huis" van Sir James hoorde. Precies om een uur hield de auto voor Harley street no. 7 stil. Sir James stapte uit en kwam naar Bliss toe. „J? kunt tegen den patroon zeggen, dat je uitstekend gereden hebt," zeide hü- „Hier, dat is voor jou." Bliss nam zijn pet af, keek even met een eigenaar ügen trek op zijn g zicJht naar den halven souvereign, die hij ver volgens zorgvuldig in zijn vestzakje op borg. „Dank u wel, Sir James," zeide hij toen. „Hoe staat bel met m bami 'ruk. :i i'uit u toch wel vlijtig aan 't o 'enen?" Bij die woorden keerde Sir James, die bijna de voordeur van zijn huis bereikt had, zich plotseling om en staarde den snre.:er overbluft aan. Bliss schakelde in op zijn eerste versnelling. ,,'t Gaat mij heel goed, dank u wel," ging hij lachend voort. „Kük, u schijnt me nu toch te herkennen." „Mijn jonge vriend met de millioenen!" bracht Sir James er met moeite uit. Met een verschrikt gezicht hief Bliss de hand op. „Sst", fluisterde bii. „Verraad me alsje blieft niet. Ik ben niemand anders dan Bliss, chauffeur bij de Sun Motor Com- pany, op een salaris van dertig shilling in de week, fooien niet inbegrepen. Dank u nog wel voor den halven souvereign, Sir James. Ik zal een gedeelte ervan be steden om op uw gezondheid te drinken. Goeden avond." Bijna onhoorbaar reed de auto weg, terwij] de dokter onbeweeglijk midden op het trottoir hem overbluft stond na te staren. Op den hoek van de straat hield Bliss stil om een sigaret aan te steken. „Dat is nog eens een avond naar mijn hart", mompelde hij tevreden, terwijl hij den lucifer weggooide en den wagen weer in beweging bracht. „Eerst Frances en toen mijn waarde vriend, de escu laap. Als ik nu. Haastig remde hij en bracht den wa gen een paar meter verder tot stilstaan. In 't .ntn van ce stiaat stond een man met uitgestrekte armen, een man, die wel uit den grond verrezen scheen te zijn, zoo plotseling was hij komen op- da en. De verschijning was gekleed in avondcostuum, zonder jas of hoed. „Hallo," riep Bliss, „is er wat?" Met een paar stappen was de man bij den auto. Het was iemand met een eigenaardig uiterlijk, aan wien men duidelijk den bui tenlander kon zien. Zijn gezicht was be zaaid met zomersproeten, maar de huid daaronder was zoo doodsbleek, dat de sproeten sterk geprononceerde bruine vlekjes werden. Met trillende handen omgleir.de hü het portier van den auto, terwijl hij angstig gejaagd begon te spreken. „Stop," zeide hij met een stem, die hij tevergeefs trachtte rustig te doen klin ken. „Stop ik moet mee." Verwonderd boog Bliss zich over den zijkant van den auto heen. „U schijnt wel te denken," zeide hij verontwaardigd, „dat deze wagen uw particulier eigendom is." Bij die woorden keerde de man, die het portier al opengemaakt had, zich weer tot Bliss. „Je bent toch een taxi?" vroeg hij ver baasd. „Waarachtig niet," zeide Bliss met den noodigen nadruk. „O, maar dan kan ik ,je toch wel hu ren?" vroeg de man haastig. „Ik zal je een dubbel tarief betalen, als 't moet drie dubbel en ik heb je maar een half uurtje noodig: beslis nu maar gauw. Vijf pond voor jou als je nu meteen decideert." „Ja .eigenlijk is het een heel gewone huurauto...." zeide Bliss nog wat on ze!"» (Wordt vervo'

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1