li AIV3 STER DAM SC HE iH BRIEVEN II zooveel water tot ze bedekt zijn en ko ken ze gedurende Wi uur heel zachtjes, roeren dan van tijd tot tijd over den bodem der pan. We gieten dit moes nu in een paardeharen zeef, die in een groote kom of schaal gezet wordt en laten het uitlekken tot den volgenden dag. We gebruiken 3 dL. (is gelijk aan 3 kleine kopjes water of schraal de in houd van een jampotje) van het lekte sap op 1 kg pruimen en koken dit in met 2Vi pond suiker, totdat de ver- eischte dikte is verkregen, hetgeen on geveer een half uur zal duren. De hoeveelheid appelen, dde noodig is om 3 öL. sap te verkrijgen, is niet precies aan te geven, daar dit afhangt van de soort, die men ervoor neemt. Het is beter iets meer te nemen, want het achtergebleven moes kan nog gezeefd en met suiker vermengd als compote gebruikt worden. Meloenjam. Op elk pond aan stukjes gesneden nieloenvleesch één pond suiker; sap en geraspte schil van Vz citroen, 15 gram gemberwortel. De in stukjes gesneden gember, over- strooid met suiker, worden daags tevo ren in een pan klaar gezet; even vóór het koken worden citroenrasp, sap en het stukje gemberwortel er bii gevoegd. Het laatste wordt in een klein stuk goed uitgewasschen voile of neteldoek ge naaid, om bü het vullen der otten ge makkelijk teruggevonden te worden. De jam moet eerst zachtjes aan de kook gebracht worden, om daarna op een flinke vlam (doch niet te fel) onder voortdurend roeren op de vereischte dikte in te koken. De jam is gereed', indien de stukjes doorschijnend zijn en het geheel ge bonden is, hoewel zii niet zóó stijf wordt als andere jamsoorten. Frambozen en bessenjam. Op één pond frambozen wordt 1 pond suiker genomen en 1 Yi dL bessensap. De bessen worden afgerisd. gewas- schen en stukgekneusd, daarna gezeefd, zoodat het sap in een kom of schaal op gevangen kan worden. Suiker en sap worden gedurende 10 minuten gekookt, frambozen erbij gevoegd en nu laten wü de jam doorkoken, totdat zij de ver eischte dikte heeft. Om :dë wurmpjes uit frambozen te verwijderen; spreiden wij ze cp een platte schaal uit en strooien er wat sui ker overheen; de diertjes zullen de sui ker, die zoeter is dan de vruchten, ver kiezen en naar boven komen. De lezeressen, die mij geschreven hebben om recepten voor zoetzuur, augurkjes, enz., komen over eenige we ken aan de beurt. Gaarne zie ik even- tueele vragen over inmaak, enz. nog tegemoet. Redactrice „Onze Keuken", Hofzichtlaan 4, Den Haag. SVIODEPR AATJE een aardige heel af. Patronen 40, 42 en 44 fantasiegesp maakt het ge- verkriigbaar in de maten a 0.58. ruim met een smalle manchet, terwijl de ceintuur een afstekende galalith «e. j heeft. c Patronen verkrijgbaar voor J 0.58. 737Z GOEDKOOPE PATRONEN. Hoe te bestellen? Patronen worden binnen 36 dagen toegezonden na overschrijving van het bij ieder patroon vermelde bedrag op postrekening 191919 ten name van den „Knippatronendienst" te 's-Graven- hage, onder duidelijke vermelding van gewenscht nummer en juiste maat. Aanvragen kunnen ook per postwissel en indien niet anders mogelijk per brief onder bijsluiting van postzegels gericht worden aan de Moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 B, te 's-Gravenhage. Een beknopte handleiding voor het gebruik wordt met de patronen mede- gezonden. Jongedames japon. (Nr. 1518). Eenvoudig, doch lief middagjapon netje, bestaande uit taille en rok. De - taille heeft ingezette en opgestike dee- len; deze lijn ze zich in de voorbaan van den rok voort en eindigt aan beide kan ten hiervan in een groep waaierplooien, waardoor het overigens aansluitende rokje de noodige onderwijdte krijgt; de mouw is glad en loopt iets wijder uit, terwijl hot kraagje, dat van oud rosé crêpe de -ohine is gemaakt, in eenigs- zins afgeronde punten valt, waarom heen een plissé is gezet van dezelfde zijde. Een ceintuur op taillehoogte met Practische huisjapon. Voor gezette f'guren. (Nr. 77). Deze buitengewoon practische japon is heel eenvoudig te maken en leent zich buitengewoon goed voor gezette figuren, waarom wü de patronen dan ook beschikbaar stellen tot en met maat 52. De japon kan van gewerkte stof ge maakt worden met een effen halsafwer king of van effen stof met een zijden bies in afstekende kleur. De schuine punthals kleedt zeer af en is daarom zoo geschikt voor meer gezette figuren. Het patroon bestaat uit vóór- en ach terbaan, die uit één stuk geknipt wor den, terwpi op zijde een kleine geplooi de baan wordt ingezet. De mouw is Zee-slang. Hartjes-dag. Er is wel, deze zomermaanden, voor den dagbladschijver meer stof dan in andere jaren -tijdens de Augustusweken meestal het geval is, dit dan door toedoen van de nog altijd min of meer bewogen tijden, die we beleven: Wel- ter-rapport, opening nieuwe „luxe" bad in Zuid, plaatsing van de nieuwe gemeente lijke vijf millioen-leening, enz. komen dezen keer wel een handje helpen om hem door den komkommertijd heen te brengen, nochtans kan hij het blijkbaar ook nu nog niet heelemaal doen buiten dezee-slang, die men dan toch weer hier en daar in sommige bladen den klas sieken kop ziet opsteken. Het heet dan. bijwijze van variatie, ditmaal wel „beslist géén zee slang", maar een mysterieus bewegend rif dat op geen enkele kaart staat aangegeven, maar dat is alleen een nieuw sausje, hetwelk over deze oude, in de hondsdagen sinds overoude tijden gebruikelijke „copij" word: heengegoten. Sinds overoude tijden, dat beteekent dan voor de Amsterdamsche journalistiek vanaf het begin der zeventiende eeuw, tijdstip waarop de geboorte van het hoofdstedelijk krantenwezen te stellen valt. Dit laatste valt op te maken uit een blaadje gewijd aan de terechtstelling van Oldenbarnevelt, op Maandag 13 Mei 1619, dat ons bewaard is gebleven en waarop de vol gende slotzin voorkomt: „wat voorder s pas seert sal ic U.E. toecomende Vrijdagh» in de Courante mededeelen". Hooft en Brederode spreken in hun werken van 1617 cn 16!S inede van „nouvelles", die tweemaal p>- week ver schijnen. En Broer Janszoon was in 1607 al courantier, gaf reeds nieuwstijdingen uit op vaste en gezette dagen. Zij besloeyc-n e.-n half vel klein folio-formaat en zijn in twee kolom men gedrukt. De inhoud bestaat voornamelijk uit tijdingen en brieven van buitenlandsche cor respondenten en ook daarin treft men reeds zee-slang-verhalen aan... Vandaar dat ik even deze historische bijzonderheden oprakelde. Een dankbare aanleiding tot het oprakelen %an deraelijke bijzonderheden biedt ook altijd weer de Hartjesdag, waarvan we de viering j.1. Maandag wederom te aanschouwen kregen, beter dan van oprakelen van, ware hier evenwel van nissen „„r, te spreken. De oorsprong van dit volksfeest ligt vrijwel in het duister zoo wordt dan telken jare aan den door den komkommertijd geplaagden journalist de gelegenheid geboden met weer een nieuwe veronderstelling voor den dag te komen. De laatste jaren was het veelal te doen gebruike lijk het ontstaan van deze oude volkstraditie te zoeken in de festiviteiten waarmede eertijds de opening van de herten-jacht (hartjesdag is: hertjes-dag!) geprd ging: dit jaar trad men, nu die hertjes-copij lichtelijk was uitge put, nog een stapje verder terug in den nacht der tijden en ging men spreken van een, reeds in de Germaansche oudheid gevierd oogstfeestGezien het feit, dat men, wat de vaderlandsche historie betreft, niet veel ver der meer terug kan gaan, is het maar goed, dat die Hartjes-dag-viering snel begint te tanen van het, in den letterlijken zin des woords vurig enthousiasme (dat de brandweer in vroeger jaren op den betreffenden avond altijd handen vol werk gaf) is niet veel meer over en zoo bepaalde het feest zich dit jaar, zelfs in de in dit verband meest beruchte buurten als de Jordaan en de Dapperbuurt, dan ook in hoofdzaak tot het vanaf de balconnetjes of vanuit de openstaande ramen afsteken van Bengaalsch en Chineesch vuur door het aller jongste geslacht, dat hiermede een vrij on schuldige afscheidsgroet bracht aan de, voor hen deze week geëindigde vacantie. Het zal dus spoedig wel heelemaal uit zijn met Hartjes-dag en dat is niet alleen een rust voor politie en brandweer, die nu niet meer met gummistok en spuit tegen ergerlijke baldadigheden zullen behoeven op te treden, maar ook voor de genen, die met hun historische veronderstellin gen, zooals gezegd, leelijk aan hun eind be gonnen te raken! Tram-electrificatie boven het IJ. We zijn niet altijd in alle opzichten, zooals inzake Hartjesdag, verheugd als we van histo rische resten af raken! We zien ze dikwijls zelfs gaarne behouden, vooral als ze nog steeds heel wat geld in het laadje weten te brengen! Ik behoef daar niet lang over uit te wijden maar kan aanstonds mijn bedoelinq verduidelijken met het eenvoudig noemen van Jongedamesjapon. (Nr. 7372). Deze japon is van gewerkte zijde ge maakt en heeft een effen gedrapeerde kraag, die voor diep naar beneden valt en aan de rugzijde slechts smal is. Het lijfje is op heuphoogte aan een plooirok gezet, waarvan de plooien gedeeltelijk opgestikt worden. De ruimte op taillehoogte wordt ver werkt door smalle opstaande plooitjes, die aan de binnenzijde als kleine plooi tjes gestikt worden; een smal peau de suède ceintuur dient als afwerking van het geheel. De mouw is geheel glad en slechts afgebiesd met de zijde van den kraag. Patronen verkrijgbaar in de maten 42, 44 en 46 voor 0.58. twee namen: Volendam en Marken! Zekér, we gunnen de bevolking daar eenerzijds gaarne alle voordeden en het gemak, dat de moderne techniek kan schenken, maar anderzijds zijn we dan toch wel iet of wat bevreesd, dat zij komen ze te nauw met die moderne techniek in aanraking, zoo snel en volkomen zal moderniseeren, dat zij hun historie (in de eerste plaats hun kleederdracht!) geheel on trouw worden, wat een leclljke streep door de rekening zou beteekenen van onze.... vreem delingen-exploitatie! Zoo verheugen we ons dan wel in het feit. dat het met de electrificatie van de stoomtramlijnen daar bovrti het IJ ia snel tempo verder gaat, maar nu de „clectrische", die in Juni j.1. reeds zegevierend j Buiksloot en Purmerend binnenreed, deze week I ook het baanvak naar Monnikendam veroverde en vermoedelijk al in November a.s. tot Edam en Volendam zal zijn doorgedrongen. maken we ons toch ook wel wat zorgen Die kwa men zelfs reeds tot uiting bij de feestelijkheden waarmede de inwijding van het electrisch baan- vak naar Monnikendam J.1. Dinsdag gepaard gingen. Sprak daarbij de Tramdirecteur Bur- gersdijk ten overstaan van den burgemeester van Marken niet déze woorden: dat hij tóch hoopte, dat deze veel betere tram er niét toe zal leiden, dat de bewoners van het wereld bekende eiland zoo wereldsch zullen gaan worden, dat heel veel, ja, het meest aantrekke lijke, dit dan vooral met het oog op de oude typische kleederdracht, verloren zal gaan"?! j Wijnand Fockink. \Vat dicht bij huis is wordt zelden boven matig gewaardeerd. Het wereldbekende eiland Marken laat, eerlijk gezegd, den gemiddelden Amsterdammer vrij koud en ik ken tallooze stadgenooten. die er nooit geweest zijn of het slechts even aandeden op een schaatsentocht over de dichtgevroren Gouwzee. In hun her innering is dan niet het merkwaardige Marken hoofdzaak, maar de merkwaardige kra nigheid van hun wintersport-prestatie..-. (j Zoo zijn er ook tallooze stad- en landgenoo- ten, die .Wijnand Fockink", het oude ge bouwtje in de Pijlsteeg, terzijde van de Dam straat, slechts kennen als een „drank-tentje" waar zij in hun jonge, vroolijke jaren wel 'eens een merkwaardige borrel-prestatie geleverd hebben, maar die niets beseffen van hét historisch merkwaardige, dat hier op voortreffe lijke wijze geconserveerd werd en waarheen ook in deze dagen weer (nu het vreemdelingen verkeer in de hoofdstad dan toch nog ziender- oogen vrij druk-geworden is!) drommen buiten landsche toeristen ter bedevaart tijgen. Dit huis, dat door de Staatscommissie op de lijst van Rijksmonumenten is geplaatst, is echter toch wél waard eens, rr- ook door stazf- en land-.::.- genoot. bekeken- tó« worden- met een vctv, der openstaand oog dan hetwelk uitsluitend op den inhoud van een glaasje gericht is! Het huis, dat op den gevel het jaartal 1689 draagt, werd door de in J679 opgerichte distilleerderij Wij nand Fockink gebouwd op de plaats waar eer tijds „De gekroonde Wildeman, voorheen de rode clock" gestaan had. Die naam roept ge dachten aan min of meer wilde tafereelen op en dergelijke tafereelen heeft die Pijlsteeg dan waarschijnlijk ook heel wat aanschouwd! Zij was namelijk in vroeger jaren een „steeg van vermaak". Zoo was er in het perceel ..De Her schepping" vroeger een danshuis. „De Pijl" genaamd, waar, gelijk het in een officieele gids heet, „den bezoekers gelegenheid werd gegeven te dansen met de in dit huis vertoevende vrouwen". Er is waarschijnlijk in het geheel huidige Amsterdam geen interieur waar alles zoo nauw keurig in den ouden toestand gehandhaafd werd en waar we zoo ten volle verplaatst worden in het volledig milieu van de vroeg -18e eeuw. Nu vinden we soms wel de beeltenissen van diverse stads- en Rijksbestuurderen op de dek sels van sigarenkistjes. toen verschenen deze officieele hoofden blijkbaar bij voorkeur op drankflesschen. Zoo vindt men hier op een aantal zeer oude groote platte flesschen. op een plank tegen den muur achter de toonbank geplaatst de portretten van een reeks Amster damsche burgemeesters, als daar zijn: Cornelis Hop, mr. Van Beuningen, P. C. Hooft, Johan Huidekoper, G. A. Hasselaar en dr. A. Bicker. Dat is maar één van de merkwaardigheden, die u, a'„ u in de hoofdstad nog eens een ver loren kwartiertje heeft, zeker daar bij Wijnand Fockink nog eens moet gaan bekijken ook al heeft de daar geschonken beroemde half-om- half voor u weinig of geen attractie meerj De Rotterdamschc tn de Amsterdamsche ooievaar. Keeren wij, ten besluite, vanuit het gemoede lijk verleden, waarin men de stedelijke regen ten, zonder dat dit hun prestige kwaad deed, bij wijze van Animier-madel, op drankflesschen boven een kroegtoonbank liet tronen, terug tot het in vele opzichten lang niet gemoedelijke heden Zoo stemt het voornemen, dat men in Den Haag koestert om de Amsterdamsche Rijks kweekschool voor Vroedvrouwen aan de Cam perstraat, uit bezuinigingsoverwegingen te slui ten, lang niet gemoedelijk, maar stemt het tot ergernis. In breede kringen der bevolking inderdaad en werkelijk niet alleen in die krin gen, die zich tot een felle hetze tegen alles wat ook maar in het Weiter-rapport staat, hebben laten opzwepen! De Vroedvrouwenschool is in Amsterdam een uiterst populaire instelling en

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 14