HET BINNENHOF) J Een zeer bijzondere aanbieding gordijnen-afdeeling Ingezonden. OP EN OM Luchtvaart. In de deining der hittegolf. Gewestelijke Varkenscentrale Noord-Holland. op onze Nieuwe dessins Nieuwe artikelen Nieuwe enorm verlaagde prijzen Moderne Gordijnstoffen, Damast, Cretonne, Velours, Marquisette, LE^OLEUM, WESTSTRAAT Piccard over zijn tocht. WEEK- Geen weer voor „politiek"- Rechters, die buiten hun boekje gaan. - Een ver- Nieuwe belastingen? makelijk geval Dalende inkomsten, loterij. Uitbreiding Staats- De oceaanvlucht van Mollison. parlementariër. «tegen zijn toen zij gistermorgen tot die ontdekking kwamen. Velen hebben nog den Zaterdag en ook den Zondag, die aanvankelijk minder mooi inzette, aan het strand doorgebracht en hebben nog heerliik gestoeid en geploe terd in het water. Laten we hopen, dat het nu nog niet geheel afgeloopen is. Ongetwijfeld, een schitterende Augus tusmaand hebben we dit jaar gehad. Ook de zakenmenschen hebben een onverdeeld gunstig seizoen achter den rug en nu nog een mooie nazomer en dan.... dan zullen we wel weer eens verder zien, nietwaar?. PUCK. RECTIFICATIE. In het berichtje in ons nummer van Zaterdag betreffende een aanrijding tus- schen een auto van Van Gend Loos en een melkwagen, blijkt, dat dit eenigszins onjuist is weergegeven. Het melkwagentje stond links van den weg en was ledig, terwijl wat het trappen van het paard betreft, dit niet zoo erg schijnt aangekomen te zijn. Op het moment, dat ik dit schrijf, staat de thermometer 10 °C. lager dan eergis teren op datzelfde tijdstip. Deze groote daling van temperatuur wordt door de een met vreugde begroet en door de ander met een tikje teleur stelling waargenomen. Net als met alle dingen zijn er ook aan dit verschijnsel twee kanten. En het is maar aan welken kant men, hetzij door economische omstandigheid, gedrongen wordt. In het laatste geval kan het dan voorkomen, dat men den last van een hooge temperatuur maar op den koop toeneemt. Overwegend is dan het standpunt hoe, materieel gesproken, in het leven staande te blijven en dat andere, van die groote warmte, is dan de rijstebrijberg, die men heeft door te worstelen, doch die van secondair belang is, omdat men daar achter ziet het primaire belang van het bestaan. Daarover mogen we niet licht denken, want als we even denken aan de talrijke badplaatsen langs onze kust, dan is zoo'n hooge warmte periode van een buiten gewone belangrijkheid, die vaak oorzaak is, dat het seizoen loonend kan worden gemaakt. En dar, is het zoo heel begrij pelijk, dat vanuit die plaatsen deze groote temperatuursdaling met een tikje teleur stelling wordt waargenomen. We hebben het elkaar niet te vertellen hoe panas het was en hoe weinig durf we nog hebben om dienovereenkomstig gekleed te gaan. Gelukkig is daarin bij de jeugd de kentering waar te nemen en misschien wordt deze gangmaking de spoorslag voor de anderen om ook in het schiller hemdje te gaan loopen. Is er eigenlijk een plau sibel bezwaar tegen? Maar wat kunnen we ons gelukkig prijzen in zoo'n warmte-periode hier te wonen Bracht de buitenkant, de dijk, het strand ons 's avonds toch altijd nog niet een weldadige afkoeling? En was er niet altijd nog de heerlijke, frissche zeelucht, waarin geen stof en geen hangende dam pen ons de ademhaling bemoeilijkten Driewerf heil dan ons Heldertje, wel veel gesmaad en gesmaald, maar dat, bij nadere kennismaking, menigeen toch nog' wel tot een ander oordeel doet komen. Heel toevallig ontmoette ik iemand, die woonplaats had in het mooiste gedeelte van den Achterhoek, doch, zijn vacantie hier doorbrengende, niet genoeg kon*krij- gen van de zee en niet weg te slaan was van zeedijk en havenkant. Vooral de in de weeksche dagen gaven hem een bijzonder genot door de rijke stoffeering van schuitjes en schepen en het levende beeld van het altijd varieeren- de zeevlak. Het is maar of men er oog voorheeft, maar deze vacantieganger was buiten gewoon getroffen door de schoonheid, die de zee bracht, zoodat hij wel een der stille progagandisten zal zijn geworden voor het bezoeken van onze woonplaats. Het was een koddig gezicht de talrijke vogels te zien zitten op het hekwerk, nadat ze in een dakgoot of misschien in een drinktobbe voor het vee. een bad hadden genomen. Een heele rij van deze gevederde vrien den: musschen, spreeuwen, lijsters, kool meesjes zaten, broederlijk bijeen, uit te druipen op het hekwerk, terwijl de felle zon hen bij deze droging krachtig hielp. Vooral op dergelijke warme dagen be merk je eerst hoe groote behoefte elk individu aan een verfrisschend bad heeft. Een gelukkig verschijnsel is, dat deze behoefte bij de mensehen al grooter en grooter is geworden en al mag er dan misschien een tikje modezucht bijkomen, niet te weerspreken valt, dat, als men eenmaal met baden is begonnen, men levendiger de behoefte er aan gaat ge voelen. Deze behoefte aan baden wordt al ster ker gevoeld en legio is het aantal plaat sen in ons land waar de laatste jaren eer. badgelegenheid is geopend. Daarmee gepaard diende te gaan het verplichte zwemmen van de schoolgaande jeugd, opdat het niet meer in de toe komst zal voorkomen, dal zij, die een be roep op het water hebben niet kunnen zwemmen, maar bovenal hierom, dat van jongsaf het baden wordt beschouwd als te zijn een eerste levensbehoefte. Gelukkig is men hier op den goeden weg en ik betwijfel haast of er ergens elders meer gezwommen wordt dan hier. Misschien komt het eenmaal nog zoover, dat we langs den dijk tent aan tent zien opgericht, want frisscher zwemgelegen- heid dan langs den dijk bestaat er haast al niet. Daaronder zal het strandleven niet lijden, want dat bljjft zijn eigenaardige bekoring behouden. Is er in de hittegolf een kentering ge komen, het zeewater zal nog langde ge- mntigde temporat uur behouden, zoodat het zwemmen blijft een waar genot. En misschien komt er nog een dupli- eaatje van de hittegolf? Sommige hopen van we)anderen niet. Op welk standpunt kan men «taan f R b 1 n o n. Ter medewerking by de uitvoering der Crisisvarkenswet 1932 is door de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, de R.-K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond en de Christelijke Boeren en Tuinders- bond in Nederland, afd. Noord-Brabant, opgericht de vereeniging Gewestelijke Varkenscentrale Noord-Holland. Het be stuur hiervan is als volgt samengesteld: K. Kuiper, te Oostwoud, Voorzitter. J. van Kampen,- te Spierdijk, Vice- Voorzitter. J. de Graaf, te Hoofddorp. Jm. Blaauboer Kz., te Schagen. Nes. A. de Haan, te Noord-Beemster. J. J. v. Schie, te Spaarnezicht 340, Boerderij achter Vogelenzang Haarlem Nrd. A. van Biaaderen, te Amstelveen. J. Sijp Jr., te Alkmaar, Secretaris. Het kantoor der Vereeniging is ge vestigd in het X,andbouwhuis aan het Kerkplein te Alkmaar. Door genoemd bestuur is de provincie in 32 districten verdeeld en is voor ieder district een plaatselijke commissie aan gewezen, waarin zooveel mogelijk de drie bovengenoemde Landbou w-organisaties zijn vertegenwoordigd. De indeeling der districten en de namen der plaatselijke commissies worden in de organen der organisaties gepubliceerd. De plaatselijke commissies kiezen uit hun midden een Voorzitter en al dan niet uit haar midden een Secretaris. Voorts maken zij een aanbeveling op van personen, die belast kunnen worden met het merken der varkens. Uit deze aan beveling wordt zoo mogelijk door het Bestuur der Gewestelijke Varkenscen trale voor ieder district een merker be noemd. In tegenwoordigheid van den Secre taris of een lid der commissie zal het merken der varkens bij hen die zich als lid der Gewestelijke Varkenscentrale op geven, alsmede de eerste inventarisatie, geschieden in September. Op 1 October a.s. zal dit werk gereed zijn en daarna worden alleen maar de jonge biggen gemerkt. Met ingang van 1 October a.s. wordt echter ook de productie geregeld en men mag dan niet meer biggen fokken als door de plaatselijke commissie voor iede- ren varkenshouder is vastgesteld. Fokt men meer biggen dan is vastgesteld, dan moet daarvan f 6.— worden betaald per stuk. Wij meenen er wel op te moeten wijzen dat de varkenshouders er het meeste belang bij hebben dat zij hun volle mede werking verleenen en zoo spoedig moge lijk als lid der Gewestelijke Varkens centrale Noord-Holland toetreden. Niet alleen, omdat het strafbaar zal zijn on gemerkte varkens te houden, maar ook omdat zij voor deze varkens geen afzet gebied meer hebben. Die varkens zullen niet alleen niet gekocht worden voor den export door de Nederlandsche Varkens centrale, maar ook de slagers zullen ze niet voor slachting kunnen aanbieden, omdat zij niet de goedkeuringsmerken kunnen verkrijgen. Voor het merken der varkens zal een bedrag worden geheven van vermoedelijk f 0.25 per stuk voor witte varkens en van f 0.30 per stuk voor gekleurde var kens. De varkenshouders zijn verplicht aan de merkers alle medewerking te ver leenen en losloopende dieren op te stellen. kleurecht - lichtecht - goede kwaliteit. 52 ct. 120 cm breed 62 ct. 80 cm breed 46 ct. 130 cm breed 98 ct. goede kwaliteit. 28 ct. gelegenheids-aanbieding, 3 mm dik Walton, 2 meter breed Nog meer lijken geborgen. Uit het wrak van de „Niobe" zijn nog meer lijken geborgen. De lijken zullen naar Kiel worden overgebracht. De be volking ziet het bergingswerk van den oever zwijgend aan. Door het marinestation Oostzee wordt medegedeeld dat Zaterdag drie leden der bemanning door duikers zijn geborgen. De herdenkingsplechtigheden voor de dooden der „Niobe" hebben heden (Dins dag 23 Augustus) op het garnizoenskerk hof te Kiel plaats vinden. De plechtigheid zal door alle Duitsche zenders worden uitgezonden. De schepen en gebouwen van de rijksmarine zullen dien dag de vlag halfstok voeren. Vier en dertig lijken gevon den. Nog 35 opvarenden wor den vermist. Het wrak van het vergane Duitsche opleidingsschip „Niobe" is Zondag boven water gebracht en drijvende gemaakt. Uit het schip zijn 34 lijken van opvaren den geborgen, zoodat de lijken van nog 36 opvarepden worden vermist. Tegen halfvijf was men Zondagmiddag gereed met het vaststellen van de identi teit der slachtoffers. Slechts van één hun ner kon men de identiteit niet vaststellen. Mollison heeft een kleiner vliegtuig ge bruikt, dan ooit bij een tocht over den Noordelijken Atlantischen oceaan is ge bezigd. Bert Hinkler is met eenzelfde type vliegtuig van Brazilië naar de Afrikaan- sche kust gevlogen. Enthousiaste ontvangst te New- York. Mollison is om 4 u. 32 New-Yorkschc-n tijd (9 u. 52 Amsterdamschen tijd) op het vliegveld Roosevelt op Long Island ge daald, waar hij door een uit ruim 5000 personen bestaande menigte werd be groet, De vlieger werd verwelkomd door den voorzitter van het officieele begroe tingscomité der stad New-York, alsmede door verschillende andere vooraanstaande personen. Glimlachend dankte Mollison voor de enthousiaste ontvangst. Prof. Piccard heeft Vrijdagavond tus- sehen 8 en 9 uur voor de Italiaansche radio een korte redevoering gehouden over het doel van zijn tochten. De eerste tocht, aldus Piccard, die in het Fransch sprak, heeft tot doel gehad de kosmische stralen te bestudeeren, een zeer moeilijk probleem. Op dat oogenblik ontbrak het aan ervaring en waren eenige details der téchnische voorbereiding onvolkomen ge weest. Zoo konden zekere metingen niet tijdens het opstijgen, maar alleen boven geschieden. Een herhaling was dus nood zakelijk. Piccard meende, dat het 'hem moeilijk zou valltn zijn toehoorders de vreugde te schilderen, die hij ditmaal ge voeld heeft tijdens het gelukkig verloo pend stijgen. Allereerst was de ingenieur in hem bevredigd geweest over het feit, dat hij den gondel goed had gebouwd. Als alpinist had hij zich verder verheugd, een zoo prachtig uitzicht te hebben op de Zwitsersche bergen, die hij in 12 jaar niet had gezien en die vooral uit de hoogte een prachtig relief vormden. Als natuur kundige heeft hij groote genoegdoening ondervonden over het juiste werken van zijn instrumenten. Dat beteekent dat hy zijn laboratorium in den gondel goed heeft ingericht. Van een wetenschappe lijk standpunt bezien is hij dus volkomen tevreden over het resultaat van zijn tocht. Tenslotte zeide Piccard in het Italiaansch de Italiaansche regeering en Italiaansche vliegertroepen dank voor hun hulp. IN EEN DAG NAAR AMERIKA HEEN- EN TERUG. Verklaring van prof. Piccard. In een artikel in de „Corriere della Sera" verklaart professor Piccard te ge- looven, dat het binnen afzienbaren tijd mogelijk zal zijn, in zes uur in de stra tosfeer van Europa naar Amerika te vliegen, aangezien in die hooge luchtstre ken vrijwel geen weerstand aanwezig is, terwijl het er tevens vrijwel bladstil is. BESTRATING MOLENSTRAAT. Verzoeke opname van het volgende: Met zeer veel genoegen constateerden wij, bewoners van de Molenstraat, dat er voor de verbetering van de wegen zooveel wordt gedaan. Dat kan niet anders als onze stad ten goede komen. Maar waarom dit alleen wordt gedaan op de hoofdwegen, zonder dat er eens gelet wordt op een zoo belangrijke verkeersweg als de Molen straat tusschen Spoorstraat en Keizer straat is ons een raadsel. Ook wij, be woners van de Molenstraat, betalen toch onze straatbelasting. Bovendien hebben wij nu in de Molenstraat de Zaterdag- avondmarkt gekregen, wat het verkeer daar ter plaatse tot een ellende maakt. Ik zou daarom het Gemeentebestuur eens willen verzoeken een fiets-of wandeltocht te willen maken op dezen weg, om hun de overtuiging bij te brengen, dat dit zoo toch niet langer kan en zij zullen niet anders kunnen doen als dit volkomen beamen. Hopende, dat deze regelen het hunne er toe bij zullen dragen tot spoedige verbetering, verblijf ik, u Mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, H. P. VERSCHUUR, Molenstraat 112. (Mede namens eenige medebewoners). KRONIEK Buitenland. ONTPLOFFING IN EEN KRUITMAGAZIJN. Vijf dooden. Uit Santiago (Chile) wordt gemeld, dat bij een ontploffing in het kruitmaga zijn van Potrerillos vijf mensehen om het leven zijn gekomen. In de Waal onder de gemeente Ubber- ger. is Zaterdag de 35-jarige T. van Raay uit Nijmegen bij het Laden ver dronken. DE HITTE IN ENGELAND. Vrijdag 14 slachtoffers. In Groot-Brittannië heeft de inderdaad ondragelijke hitte van Vrijdag aan veer tien menschen het leven gekost. D.w.z. 'van veertien dergelijke gevallen is dat officieel opgegeven. Het werkelijke aan tal slachtoffers zal natuurlijk wel aan zienlijk grooter zijn geweest, TWINTIG COMMUNISTEN WEGENS LANDVREDEBREUK VEROORDEELD Wolff meldt uit Halle, dat wegens landvredebreuk 20 communisten uit het Mansfelder land tot gevangenisstraffen van 3 tot 6 maanden zijn veroordeeld. HET BERGINGSWERK DER NIOBE. De eerste gebracht. doode naar boven Het bergingswerk aan de Niobe heeft grooten voortgang gemaakt. Nadat Vrij dagavond om 10 uur het werk was stop gezet om den manschappen hun welver dienden rust te geven, is Zaterdagoch tend bij het krieken van den dag het werk hervat. Men hegon met het leeg pompen van het ruim onder het achter schip. Om 10 uur werden nog twee slan gen in het verblijf van de bemanning gebracht. Door het leegpompen van dit verblijf is de scheepsboeg thans ongeveer IV, M. verder naar boven gekomen. Bij het onderzoek van de tot nu toe be reikbare vertrekken is in het ruim van het achterschip het eerste lijk gevonden, n.1. van Werner Gruner, oppasser der zee-officieren, uit Orl-amünde in Thürin- gen. Amy volgt haar man. Mollisson heeft Vrijdag na aankomst in Nieuw Brunswijk met Amy Johnson, zijn echtgenoote getelefoneerd. Zij deel de hem mede, dat zij Zaterdag zou ver trekken om zich bij hem te voegen. Mollison zal op haar aankomst wach ten, voor hij de terugreis aanvaardt. Bijzonderheden over Mollisons tocht Omtrent den tocht over den Atlanti schen Oceaan in de richting Oost—West, door Mollison volbracht, wordt nog het volgende gemeld: Na aankomst te Pennfield, Vrijdag op ongeveer 7.0 K.M. van St. Johns ge legen had de vlieger nog een voldoen den voorraad benzine om verder te gaan. Hij besloot echter pas Zaterdag, naar New York te vliegen. Pennfield ligt nog ongeveer 850 K.M. van New Rork. De vlieger heeft met een gemiddelde uursnelheid gevlogen van 140 K.M. In totaal is hij 30 uur en 20 mi nuten in de lucht geweest. Voor het deel boven den Oceaan van Ierland naar Hali- fax heeft Mollison 24 uur en 10 minuten noodig gehad. De landing te Pennfield geschiedde vlot. Mollison was Donderdag om 11.35 van Port Maxwell (Ierland) voor zijn tocht naar Amerika opgestegen. Mollison te Montreal aange komen. De Engelsche oceaanvlieger Mollison is Zaterdag te Montreal aangekomen, waar hij deelnam aan een vliegdemon- stra^ie. Van plan veranderd. Mollison blijft ongeveer een week te New- York. Naar de Engelsche draadlooze dienst meldt, heeft Mollison zijn plannen gewij zigd. Hij denkt eenige dagen op het Ame- rikaansche continent te blijven, alvorens zijn vlucht terug over den oceaan te aan vaarden. Hij heeft gisterenmorgen ook niet zijn tocht naar New-York voortgezet, maar is naar het vliegveld St. Hubert bij Mon- tral gevlogen, waar een vliegfeest wordt gehouden. Hij hoopte heden naar New- York te gaan, waar hij ongeveer een week zou blijven. Mollison heeft op zijn tocht zeer moei lijke weersomstandigheden ontmoet, spe ciaal gedurende de laatste 18 uur. Zijn tocht is een voorbeeld van groot uithoudingsvermogen, daar hij zich voort durend heeft moeten concentreeren om niet uit den koers te raken of jn slaap te vallen. De warmte dezer dagen lokt niet zeer tot het houden van uitvoerige bespiegelingen over poli tieke en staatkundige aangelegenheden. De neiging is sterk aanwezig om met een verveeld gebaar ernstige beschouwingen terzij te schuiven en de hand uit te strekken naar een verfrisschende lafe nis. Misschien is er nog attentie voor wat luchtige lectuur... mits niet te lang! Ik wil voor dit keer wel eens mijn best doen bm uit de nieuwtjes rond de Binnenhof-sfeer iets i.amusants" op te diepen, hoewel dat niet zoo heel dikwijls mogelijk is, wil men zich namelijk niet be dienen van de vooropgezette bedoeling, er een Spotternijtje, allicht ten koste van dezen of gene, Van te maken. i Tot min of meer humoristische opmerkingen zou ■een schriftelijke vraag, door het Kamerlid Hermans tot den minister van Financiën gericht, kunnen leiden. Bedoelde afgevaardigde herinnerde n.1. aan nieuwtjes zie ik mij toch genoodzaakt, ondanks vacantie-stcmming en hittegolf-atmosfeer, eenige minder-opwekkende dingen te vertellen. Men zou in verband daarmee kunnen spreken van „koude douche'' en als zoodanig is 't dan ook slechts te waardeeren (zoo lang 't zonnetje schroeit en brandt! Allereerst zij de aandacht gevestigd op een be richt in „De Tijd", waarin het volgende wordt meegedeeld: „Wij kunnen thans uit de beste bron meedeelen, dat de Regeering mede uit de overweging, dat de bezuinigingen der commissie-Welter eerst na enkele jaren haar volle effect sorteeren bij de indiening van de millioenennota met aanzienlijke nieuwe belastingvoorstellen zal komen." Prosit! Vervolgens is verschenen een overzicht van de opbrengst der Middelen over de maand juli 1932 het verslag eener zitting van het Gerechtshof te Een vergelijking van de baten, in dezelfde maand 's-Gravenhage, voorkomende in de „N. R. Crt." van 10 Aug. j.l„ waarin in hoooger beroep be handeld werd: „De overval in de Incasso-bank aan Den Goudschen Singel te Rotterdam. Heeft de minister dan ook gelezen aldus vraagt de heer H. dat de president van ge noemd gerechtshof den verdachte in deze zaak heeft toegevoegd: „Nu sta je hier of je geen tien kunt tellen, je moest je schamen, je hebt je heele leven bedorven. Je lijkt wel gek, of liever was het dat maar, dat zou beter voor je zijn". En even later: „Je bent een domme lummel!" Is de minister niet van meening, dat het beter ware geweest aldus voorts de afgevaardigde wanneer de door ondergeteekende vet gedrukte woorden, als ze werkelijk gesproken zijn, achter wege waren gebleven, omdat zij onnoodig grievend zijn voor den verdachte? D. heer Hermans heeft den vinger gelegd op een kwaad, dat gelukkig in ons land niet vaak voorkomt, doch dat geenszins afwezig kan worden beschouwd. In verband met deze dingen wil ik toch even een niet-onvermakelijk feit releveeren. 't Is al heel wat jaren geleden, dat de president van een onzer Rechtbanken zich in veler oog ge haat had gemaakt door zijn inderdaad vaak uiterst onhebbelijk optreden. Hij scheen bijna doorloopend slecht gehumeurd, snauwde en „blafte" iedereen af en wee den verdachte, indien bedoelde digni taris een extra-ongemakkelijke bui had. Zoo ge beurde het eens, dat in de beklaagden-bank plaats naijl een opgeschoten lummel van misschien even zestien jaar. Hij had uit een marktkraam een pet gestolen. Op de vraag van den president wat hij met „dat voorwerp" gedaan had, luidde het ant woord, dat het was verkocht. „Zoo, kwajongen!" grauwde de ondervrager, en wat heb je ervoor gekregen?" 't Bleek, dat de pet een drietal kwartjes had op geleverd. ,Wat heb je met dat bedrag gedaan, rekel!?" aldus voorts de president. De jongen begon te snikken, bracht er met horten en stooten uit, dat hij een dubbeltje hier voor, een „heitje" daarvoor had besteed. Maar ten slotte bleef er nog een lacune van een dub beltje. bromde de president, „snoepen, hè, dat kan je! Maar er is nog een dubbeltje onver klaard gebleven Wat hebt ge met dat restant van het bedrag gedaan?!" De jongen staarde, doodsbleek, voor zich uit. Hij wist het niet meer! „Weet je t niet meer?" hoonde de president der Rechtbank, „welnu, dan zal ik 't je vertellen Je hebt 't verspeeld en verbrast in de kroegen en in de speelholen!!!!" Dat de zaal daverde van het gelach der aan wezigen, spreekt vanzelf. De oude nijdas had zichzelf overtroffen! Maar om terug te komen op het geval als door den heer Hermans gesignaleerd: tegen een derge lijk optreden moet worden gewaakt. Geen zijn ver antwoordelijkheid voelende rechter zal zich willen leenen tot het hoonen van den weerloozen ver dachteTot het omlaag halen van het hooge ambt, dat ontzag en eerbied behoort af te dwingen. By 'I nasnuffelen Van «Ie diverse verdere van het vorig jaar, doet velen het hoofd beden kelijk schudden. De „Ned." zegt ervan: „De helling naar beneden wordt nu bedenkelijk styl: 30 procent is de som der middelen over Juli 1932 minder dan die over Juli 1931, 25 procent minder dan de raming over een maand. Slechts twee middelen van de reeks van 20 ge ven een hooger cijfer dan verleden jaar: de in voerrechten (maar het tarief daarvan is sinds ver leden jaar verhoogd!) en, een kleinigheid van 12 duizend gulden, de accijns op het bier. Dat is uit het verschil van temperatuur met den vorigen zo mer gereedelijk te verklaren. Alle andere middelen zijn lager, en gevoelig lager: 3 ton de grondbelasting, bijna 9 de inkom sten, één de vermogens en 35 ton de dividend- en tantièmebelsting. De accijns op het geslacht is ruim 2 ton achteruitgeloopen, op het gedistilleerd 7 ton, op de suiker 13, op de tabak 7. De zegelrechten verminderden met de helft, van 23 ton op 12. Van de registratierechten gingen 4 ton af en van de successierechten 11. Van de loodsgelden (3.5 ton verleden jaar) nog 90.000 gulden. Sinds 1 Januari is nu 234 millioen ontvangen, zijnde 35 millioen minder dan verleden jaar en 9.8 millioen minder dan de raming. Het Wegenfonds had een prachtige maand, dank zij het rijwielplaatje, van 4.8 millioen, het gemeentefonds maakte 3 millioen en het Lee- ningfonds 1914 3.4 millioen." Dit zijn nu de nuchtere cijfers! Reeds thans is het bedrag der Middelen met 35 millioen beneden de raming gebleven. Hoe zal 't zijn als 1932 ten einde is? Nieuwe belastingen! Zeker zijn er nog wel ob jecten te vinden, voor heer Fiscus van belang. Vooral op het gebied van de weelde, van de „luxe" schuilt nog stellig een aardig „centje" voor de Staatskas. Maar ook ten deze moet men toch voorzichtiger zijn dan zoo oppervlakkig wel lijken zou. In het luxe- en amusementsbedrijf vinden heel wat handen werk, waardoor 't noodig is te waken tegen te sterk opgeschroefde belastingen. Zoo zou b.v. een radio-belasting wel eens tot minder-gewenschte gevolgen voor den handel in deze artikelen kunnen leiden, om maar niet te spreken van de financieele gevolgen voor de om* roep-vereenigingen. Wat stellig de Staatskas zeer ten goede zou komen is een uitbreiding van onze Staatsloterij. Gp de vraag van het Tweede Kamerlid K. ter Laan betreffende wijziging van artikel 2 der wet op de Staatsloterij in dien zin, dat meer loten kun nen worden uitgegeven, heeft minister De Geer geantwoord, dat deze vraag eerst in September a.s. zal kunnen worden beantwoord. Mag hieruit worden geconcludeerd, dat men van Rcgeeringswege een initiatief tot uitbreiding kan verwachten? Het is bekend, dat onze minister van Justitie, mr. Donner, allerminst een vriend van de loterij, het kansspel kan worden genoemd. Sympathiek zal hem het denkbeeld van uitbreiding stellig niet zijn. Maar waar de Staat nu eenmaal een loterij exploiteert, men hard geld noodig heeft en van uitbreiding beslist succes kan worden verwacht, gezien de groote vraag naar „briefjes" telkens moet men toch dunkt me zoo tot de zeer- starre dogmatici bchooren, wil men dit middel tot verruiming van de generale inkomsten niet aan- krijpent M. de R.! Het zy my vergund, even in te gaan op het stukje van den heer H„ in Uw nummer van Donderdag, betreffende de Heldersche Reddingbrigade. Zooalsbekend.heeftde Reddingbrigade, onderafdeeling van de H.Z.V., gedurende een tweetal jaren op het strand te Huis duinen in het badseizoen wacht gehouden. Deze strandwacht kon echter niet vol ledig worden uitgeoefend, daar de brigade te weinig leden telde. Nu de H. Z.V. een grooter aantal leden heeft gekregen, is ook de Reddingbrigade uitgebreid en vinden de oefeningen weder om voortgang, hoewel er enkele factoren zyn, die tot heden een regelmatige oefe ning hebben belet. Behalve de oefeningen in den zomer, wordt ook inden winter in het Marinebad geoefend, waarbij dan nog een theoreti sche cursus in het verleenen van E. H. B. O. komt. Het feit evenwel, dat voor het redde» van drenkelingen een vrij serieuze trai ning noodig is, is evenwel oorzaak, dal de brigade m.i. nog niet groot genoeg is om het strand effectief te kunnen be waken. Er moet niet vergeten worden, dat het thans niet meer alleen het strand te Huisduinen is, dat bewaakt moet worden, doch dat het strandleven zich tot paal 3 of 4 uitstrekt. Daarvoor zijn minstens drie posten van twee brigade leden noodig, die elk een bepaald ge deelte van het strand voor hun rekening kunnen nemen. Mede met het oog op de genoemde uitgestrektheid zou het zeer nuttig zijn over een eenvoudige, doch snelvarende motorboot de beschikking te kunnen hebben. Zooals men ziet, zyn er nog vele pro blemen, die onder de oogen moeten worden gezien. Ik kan den heer H. echter de verzekering geven, dat deze de aandacht van de Reddingbrigade hebben. Voor deskundige adviezen houden wy ons steeds aanbevolen, evenals voor de aan melding van leden, die gaarne lid van de brigade zouden willen worden. Daar het seizoen al ver gevorderd is, heeft het bestuur gemeend eventueele toetreding te moeten vergemakkelijken, door de contributie voor het loopende jaar te laten vervallen en alleen het in- leggeld te handhaven. Hoewel wij reeds vele goede zwemmers in de brigade hebben, zullen wy gaarne degenen, die voor dit werk gevoelen, als lid inschrijven, opdat zoo spoedig moge lijk de strandpost te Huisduinen weer in dienst kan worden gesteld. U, M. de R., dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, de Secretaris der Heldersche Reddingbrigade. •iTT w r Den Helder, 19 Aug. 1932. Aan de Redactie der Heldersche Courant. L.S. Ondergeteekenden verzoeken eenige ruimte in uw veelgelezen blad voor het volgende, en wel betreffende de hier ter stede bestaande radio-distributie. Het zal u bekend zijn, dat alhier de wekelijksche contributie 0.50 bedraagt en dat men hiervoor de beschikking heeft over 2 stations. Hoeveel abonné's hier zijn aangesloten, gaat ons wel niets aan, doch men hoort wel eens aantallen noemen van boven de 2000 aansluitingen. Meermalen is het ons al opgevallen, dat er in andere steden actie wordt gevoerd voor meer stations, en ook met succes. Zoo lezen wij b.v., dat de aangeslotenen in Nuth beschikken over 3 stations voor 2 per maand. Soest 4 stations voor 0.60 per week, Schaesberg 3 stations voor 2 per maand, Deventer 3 stations voor 2 per maand, Dordrecht 4 stations voor 2 per maand, enz., enz. Verder publiceert ,,De Telegraaf" van van 13 Aug. j.1. in haar blad het volgende: In afwijking van het bericht, waarin wij dezer dagen mededeelden, dat de bij de radio-centrales aangesloten abonné's ageeren voor een tarief van 25 cent voor twee stations en van 50 cent voor vier stations, deelt men ons mede, dat het de bedoeling is vier stations te krijgen vooi veertig cent. In afwachting van het to' stand brengen dezer regeling zou mer voodoopig genoegen nemen met de be taling van 25 cent voor twee stations. Intusschen zijn de abonné s van ver schillende distributie-centrales in staking gegaan en confereert een comité van actie met exploitanten. Nu is onze bescheiden vraag: hoe staat het met de Heldersche aangeslotenen, op de radio-distributie? Nemen die nog steeds genoegen met maar 2 stations voor hun 0.50, of wor den plannen uitgevoerd (waar indertijd al sprake van was) om nog een 3e, even tueel 4e station er bij uit te zenden? Beleefd dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, Voor het Comité van Actie: de Secr. van Engelsdorp Gastelaars. Jan in 't Veltstraat 68. (Het stuk was mede onderteekend door 18 aangeslotenen.) '•1*0

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10