riMMKPHMM iO'pro^rasmm& KONIJN's Gebraden Rosbief Begeering en bouwbedrijven. Bij het baden verdronken. Hulp aan de werkloozen in natura. Verloofd paar bij Nijmegen verdronken. Ernstige bosch- en heidebranden. Tegen onaangenamen renfe nit Van links en rechts De Zuiderzeesteunwet. Aardbeving in Transkaukasië. De hitte te Berlijn. Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Foster's Maagpillen, het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel. Alom ver^rijgbuar f 0.65 per fiacon. 2. Is de minister, indien dit zoo mocht zijn, bereid te gelasten, dat zulk een pa- radevertoon, voor de zwaar bepakte troe pen een onnoodige kwelling, achterwege blijft, althans onder een temperatuur, zooals deze in de week van 7 tot 13 Augus tus heerschte? V liftten pet loonsverlaging noodzakelijk geacht. In de bijeenkomst tusschen de regee- ringsvertegenwoordigers en de vertegen woordigers van een aantal patroons- en arbeidersbonden, Vrijdagmiddag te 's-Gravenhage gehouden, heeft de voor zitter, mr. dr. K. J. Frederiks, het stand punt der regeering inzake de noodzake lijk geachte loonsverlaging kenbaar ge maakt Men wijst er thans het Hd.bl. op, dat als de meening van de regeering is uit gesproken, dat, wil het tot credietver- leening komen, een loonsverlaging van 16 pet. noodzakelijk zal zijn. Het blad meldt voorts, dat de regeering van plan is om arbeidersgroepen, die niet willen meewerken aan verlaging van de bouwkosten niet in aanmerking te doen komen voor extra-subsidie ten bate van de werkloozenkassen en hen ook niet te brengen onder de crisisregeling. Het schijnt de bedoeling te zijn, aldus het blad, dat de gemeenten dergelijke groepen niet op andere wijze zullen steunen. Een commissie van onderzoek. Het ligt in het voornemen van den mi nister van binnenlandsche zaken, een commissie in 't leven te roepen, aan welke zal worden opgedragen, na te gaan, of niet, gelet op de moeilijke tijdsomstandig heden, het tijdstip is aangebroken, dat, ten einde tot een meer doeltreffende be steding van de overheidsgelden te komen, de hulp, welke aan werkloozen wordt ver leend, geheel of ten deele in natura zal worden verstrekt. De burgemeester van Hilversum, de heer Lambooy, zal het voorzitterschap der commissie op zich nemen. NOODKREET UIT DEN TUINBOUW. Uit Hoogezand meldt men aan de Nw. Rott. Crt.: In verband met de steeds toenemende moeilijkheden in het tuinbouwbedrijf is wederom een buitengewone leden verga dering gehouden van de Coöp. Veilings- vereeniging Hoogezand-Sappemeer. Deze vergadering was door het bestuur bijeen geroepen op schriftelijk verzoek van een groot aantal leden. De voorzitter gaf een overzicht van hetgeen tot dusver is gedaan om de auto riteiten op de hoogte te brengen van den toestand. Eenige leden betoogden, dat de toestand zeer ernstig is, dat het voor velen onmogelijk wordt een cultuurplan voor 1933 op te maken, zoodat sluiting van de bedrijven wel zal moeten volgen. Men wenschte, dat terstond nieuwe stappen gedaan zouden worden, teneinde zekerheid te verkrijgen omtrent plannen der regeering ten aanzien van steun aan den tuinbouw en van de Nederlandsche handelspolitiek. Een commissie werd benoemd, die met het bestuur noodig geachte stappen zal doen. Zaterdagmiddag is te Zuid-Scharwoude de 16-jarige W. Bakker, uit Noord- Scharwoude, die in de diepe Schagersloot aan het baden was, verdronken. Zaterdagmiddag is aan het stille strand te Hoek van Holland de 34-jarige haven arbeider L. Hebing, gewoond hebbende Polslandstraat 41 te Rotterdam bij het baden door den stroom meegesleurd en verdronken. Zijn lijk is twee uur later aangespoeld. De man iaat een vrouw en twee kinderen achter. Zaterdagmiddag, ruim vijf uur, is bij het baden in zee nabij den Vuurtoren te Scheveningen de 20-jarige v. B. uit de Walmaransstraat verdronken. Zijn lijk is opgehaald en naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. In de Rotte bij Terbregge te Hillegers- berg is Zaterdagmiddag de 29-jarige W. Pluimmakers uit de Batavierstraat te Rotterdam bij het baden verdronken. Zijn lijk is opgehaald. In het Overijselsch kanaal nabij Vrie- zenveen is Zaterdagmiddag de 27-jarige gehuwde H. H. Veldhof bij het baden verdronken. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. In een draaikolk geraakt. Even nadat de Nederlander Jan van den Akker zich te Maeseryck (België) in de Maas had begeven om te zwemmen, zag men hem in de diepte verdwijnen. Het bleek, dat hij in een draaikolk terechtgekomen was, zoodat de toeschou wers aan den wal hem niet te hulp durf den komen. Zijn lijk werd later in de na bijheid opgehaald. Moeder voor de oogen van haar kinderen verdronken. Zaterdagavond te ongeveer zes uur is onder de gemeente Alam de 31-jarige mevr. A. Feuser-Nietsch, afkomstig uit Duisburg en tijdelijk te Rossum verblijf- houdend, bij het baden in de Maas ver dronken, meldt „De Courant". Met een roeibootje was de familie, met uitzonde ring van den heer ir. Feuser, die bij de Maasverbeteringswerken te Fort St. An- dries werkzaam is, van Rossum naar Alem gevaren, om daar in de Maas te gaan baden. Tengevolge van den sterken stroom verloor mevr. Feuser bij de krib ben haar evenwicht en verdween in de diepte, haar zes-jarig zoontje, dat zjj aan dc hand hield, meetrekkend. Een der familieleden sprong onmiddellijk de drenkelingen na en slaagde er in het kind op het droge te brengen. Het had reeds zijn bewustzijn verloren. Door kunstmatige ademhaling gelukte het dr. dr. Schetllng uit Lith, de levensgeesten weer op te wekken. De moeder kon echter niet worden ge red en verdronk voor de oogen der fami lieleden. Eerst na een half uur dreggen werd het slachtoffer levenloos opgehaald. Het lijk werd voorloopig in Rossum ge borgen en zal naar Duisburg worden overgebracht. Dame hij Gosterbeek diepte verdwenen. in de Zaterdagmiddag is de 43-jarige me vrouw O. de V. te Oosterbeek bij hef zwemmen in den Rijn verdronken. Het slachtoffer was bij een kribbe in de nabij heid van de Rijnbrug aan het zwemmen, waar de stroom bijzonder sterk is. Opeens zag haar 17-jarige dochter, die aan den kant aan het baden was, haar moeder in de diepte verdwijnen. Hoewel op haar hulpgeroep direct menschen toeschoten en reddingspogingen werden onderno men, was er niets meer van de ongeluk kige zwemster te bespeuren. Ook de po litie heeft een half uur lang tevergeefs gedregd. Vermoed wordt dat het slacht offer in een gat terechtgekomen is en toen direct met den stroom is meege sleurd. Zwemmer dronken. bij Castrlcum ver- Zondagmiddag te ongeveer twee uur heeft de zee te Castricum een slachtoffer geëischt. Een vijftal jongelieden uit Am sterdam was op het vrije strand gaan baden achter het wrak van de „Salaman- Hun roeibootje aangevaren. Zondagmiddag omstreeks kwart voor vijf heeft op de rivier de Waal voor Nij megen een droevig ongeluk plaats gehad. De 28-jarige v. d. V. zou met zijn ver loofde, mej. M. M. een roeitochtjte gaan maken. In de Vluchthaven waren zij in de boot gestapt. Toen het bootje buiten de haven kwam, passeerde door juist een sleep. Door nog niet opgehelderde oor zaak kwam de roeiboot in aanvaring met het eerste schip, dat zich achter de sleep boot bevond. De kracht van de botsing was zoo hevig, dat de roeiboot omsloeg hun boot even later zonk, lieten zij het anker los. De jongeman is daarna ver moedelijk onder het schip terechtgeko men. Het meisje was nog even zicht baar, maar zij had niet meer de kracht een stok, die haar door een schipper werd toegestoken, te grijpen. Even later verdween ook zij in de diepte. Of schoon nog geruimen tijd de omgeving werd afgezocht, heeft men de lijken niet meer gevonden. (De Crt.) Bil Maashees en Vierllngsbeek. Zaterdagmiddag is tusschen de ge meenten Maashees en Vierlingsbeek een ernstige bosch- en heidebrand uitgebro ken. De brand is vermoedelijk ontstaan door onvoorzichtigheid van arbeiders, die daar met ontginningswerkzaamheden bezig waren. Tengevolge van de groote droogte en aangewakkerd door den fei len Zuidwesten wind nam de brand eeji gevaarlijk karakter aan. Eeh uitgebreide oppervlakte bosch en heide, toebehooren- de aan de gemeenten Maashees en Vier- Lir.gsbeek en verscheidene particulieren ging in vlammen op. De brand was uren ver in den omtrek zichtbaar. Een opper vlakte ter lengte van ongeveer 2 K.M. en ter breedte van pl.m. 800 meter was een laaiende vuurzee. Tegen vijf uur bestond groot gevaar, dat de uitgebreide bezittingen van jhr H. W. de Blocq van Scheltinga een zeer uitgebreid complex prachtige bosschen in de vlammen zou opgaan. De bevolking van Vierlingbeek en na burige dorpen heeft het blusschingswerk met kracht ter hand genomen. Daarbij was men ten zeerste gehandicapt door het feit, dat de omstandigheden het niet mogelijk maakten door zijn tegenbranden het vuur te bestrijden. Door het slaan met takken en het graven van brand gangen is men er ten slotte in geslaagd tegen negen uur 's avonds het vuur te stuiten. VERKEERSONGEVALLEN. Kind door autobus overreden en gedood. Zaterdagmorgen is het 1 Va-jarig doch tertje van de familie Faassen op den Heronger weg te Venlo door een auto bus van de Maasbuurt Spoorweg overre den en gedood. Ami mnnil „Ik wil niet nalaten U mede te (teil IllUmi deelen, dat ik sinds het gebruik Tan Uw tandpasta „Cblorodont" helder-witte tanden bezit, terwijl bovendien de on aangename reuk uit den mond, waarvan ik vroeger last heb gehad, is verdwenen. Ik kan Uw Chloro- dont dan ook sterk aanbevelen, (w. g.) E. G., Mainz. Verlangt alleen de echte Cblorodont- tandpasta, tube 36 cent en 60 cent! van twee anderen zijn arme» of beenen gebroken; de motorrijder is ernstig aan hot gelaat gekwetst. HITTEGOLF. landbouwer overleden. De landbouwer A. te Sprundel (N.Br.) is Vrijdag door de hitte bevangen en eenige uren later overleden. Nog een slachtoffer. Te Oostburg is de landarbeider P. Maenhout op het land tengevolge van de hitte onwel geworden. Hij is naar het Zie kenhuis gebracht waar hij binnen enkele uren is overleden. KIND VERDRONKEN. Vrijdagavond kwam het 7-jarige zoon tje van den heer De V. te Zwolle niet thuis. Na lang zoeken vond men zijn kou sen en schoentjes aan den kant van de stadsgracht. Vrijdagnacht is zijn lijkje opgedregd. DOOR EEN TREIN AANGEREDEN EN GEDOOD. Toen Zaterdag de ploegbaas Jonker, werkzaam op de spoorlijn tusschen TwelII en Teuge voor den sneltrein uit Deventer wilde uitwijken, naderde juist van de an dere zijde een D-trein. Jonker werd door dezen trein geraakt en ernstig gewond. Hij is naar Deventer vervoerd en daar overleden. zenden de eed van trouw aan Vlaande ren gezworen en klonk het gemeen schappelijk gezongen lied „De laamsche Leeuw". I)e Weg Terug. XV. Onbillijke verdeeling van den steun? Het Tweede Kamerlid, Peereboom, heeft den minister van waterstaat ge vraagd: 1. Is het den minister bekend, dat bij het doen van steunuitkeeringen, de com missie tot uitvoering van de Zuiderzee steunwet, blijkbaar rekening .houdt met de godsdienstige gezindheid der vis- schers én daarbij de Hervormde gezind heid ten achter stelt? 2. Is de minister bereid te verklaren, dat een onpartijdige, ook godsdienstige onpartijdige commissie, naar Urk worde gezonden, om zich aldaar van de onbil lijke verdeeling van den crisissteun te overtuigen? Nog een klacht. Hetzelfde Kamerlid heeft den minister van waterstaat gevraagd: 1. Draagt de minister kennis, van een opdracht aan 25 Urker-Zuiderzeevis- schers, die sinds 4 jaar werkzaam waren bij de Zuiderzeewerken met het per schip vervoeren van zand, om graafwerk te gaan verrichten in Giethoorn? 2. Weet de minister, dat deze vis schers hun bezwaren hebben kenbaar ge maakt aan den burgemeester van Urk, om in Giethoorn graafwerk te verrichten, aangezien zij dit werk nimmer hebben geleerd? 3. Acht de minister het billijk en ge- wenscht, dat op een aanvraag om steun van sommige dezer visschers bij de com missie tot uitvoering van de Zuiderzee steunwet^ te Amsterdam, door voornoem de commissie na 5 weken, niet alleen niet werd geantwoord, doch bovendien aan deze visschers geenerlei uitkeering werd verstrekt, zoodat zij niet hun gezinnen thans reeds 5 weken broodeloos zijn? MILITAIR IE OEFENINGEN EN HITTE Het Tweede Kamerlid Schaper heeft aan den minister van defensie gevraagd: Is de minister bereid mede te deelen of er meer plannen bestaan in dezen tot militaire oefeningen, marschen of „wan delingen", gelijk aan die, welke j.1. Don derdag 11 Augustus te 's-G raven liage ge houden zijn door de regimenten grena- hltte?Cn 'iagei'S' bij' een bui,eil8ewone Bij het duiken o-p een Bik gestooten. Zondagmiddag stootte bij het duiken in het zwembad te Sloten een jongen op het lichaam van een man, dat op den bodem lag. Toen het boven water was ge haald bleek het te zijn van een ongeveer 30-jarigen man, die vermoedelijk in het water kramp had gekregen en verdron ken was. Het lijk is naar het Wilhelmina- Gasthuis overgebracht. Nog een slachtoffer van de zee. De zee heeft Zondag nog een slacht offer geëischt. Een 18-jarig jongmensch uit Amsterdam, die vermoedelijk niet vol doende zwemmen kon, is te Zandvoort verdronken. Een vriend van het slachtoffer deelde mede, dat hij met Albers naar het stille strand was gegaan. Albers was gaan zwemmen en hijzelf zou op het strand blijven om op de kleeren te passen. Toen hij na verloop van eenigen tijd niets meer van zijn vriend hoorde, is hij naar het politiebureau gegaan. Het lijk van Albers werd op het strand gevonden. Zeventienjarige jongen ver dronken. Zondagmiddag omstreeks zes uur ver keerde aan het Zuiderstrand te IJinuiden een meisje in levensgevaar. Men slaagde er echter in haar te redden. Van haar vernam men, dat de ongeveer 17-jarige G. -v. Leeuwen, eveneens wonende te IJmuiden, was afgedreven. De jongen, die slechts weinig kon zwemmen, bleek inmiddels reeds verdronken te zijn. Dit is in eenige weken reeds het derde doode- Jijke ongeval bij het zwemmen. Aile slacht offers waren jeugdige personen, inwoners van IJmuiden. Zij grepen zich nog vast aan de roeiboot en het anker van het schip, doch toen der". Hierbij gingen drie van 'het gezel- beide inzittenden te water geraakten, schap te ver in zee. Op hun hulpgeroep °'"u begaven twee leden van de Eerste Hulp, die toevallig in de nabijheid waren, zich te water. Het mocht hun gelukken twee der zwemmers op het strand te brengen. De derde was evenwel in de diepte ver dwenen. Zijn lijk is later aangespoeld. Het slachtoffer is de 21-jarige Th. Bus- sing iiit de Czaar Peterstraat te Amster dam. De twee geredde drenkelingen ver keerden in bewusteloozen toestand. Na dat gedurende een halfuur kunstmatige ademhaling was toegepast, mocht het ge lukken hen weer tot bewustzijn te bren gen. VERMIST. De 62-jarige veehouder IJ. H. te Sint- Nicolaasga (Friesland) wordt sedert Dins dagmorgen vermist. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. EEN MOTORFIETS OP EEN GROEP MIJNWERKERS INGEREDEN. Een doode en drie gewonden. Op den weg van Heeren naar Hamin is een motorfiets op een groep van hun j werk naar huiskeerende mijnwerkers in- Zaterdag: ONGELUK MET BUSKRUIT. Geen kinderspeelgoed. Te HeldenBeringen vonden twee jon gens Zaterdagmorgen een pakje buskruit in een bergplaats van de schutterij. Zij namen het mede naar buiten en staken het daar in brand. Daarbij hebben de kleeren van de jongens vlamgevat. De 8-jarige A. van Ninhuys liep ernstige brandwonden o« en moest naar het zie kenhuis worden gebracht. De andere jon gen, de 9-jarige P., liep eveneens brand wonden aan armen en becnen op; doch kon na verhonden te zijn naar zijn ouder lijke woning worden vervoerd. DE HITTE. MededeGing van het Kon. Ned. Met Instituut Het Kon. Ned. Met. Instituut meldde Ik hen verliefd op Charlotte. Ik heb er lang over nagedacht of ik mijn liefde profaneer door er hier van te vertellen, maar ik durf het aan. Ik heb mijn liefde zelfs aan Marion ge biecht en zij begrijpt mij. Zou ik mij dan voor u schamen? Charlotte, haar twee broers en ik zijn in Coq-sur-Mer dikke vrienden gewor den. Wanneer ik aan mijn tafeltje zit, werp ik steelsche blikken naar Char lotte en dan komt er een vreemde glans in haar oogen, die ik eerst niet heb kun nen verklaren, maar die mij heel geluk kig maakt. Zij is van een madona-ach- tige mooiheid, Charlotte, en als zij met haar zeer voorname ouders van de wan deling komt en langs mij heen het hotel binnengaat, stralen haar oogen, waaruit zij een langen blik op mij werpt. Op eeu middag zat ik in de gang van het hotel, toen ik in mjjn lectuur aangenaam ge stoord werd door Charlotte, die met een simpel „bonjour" zich op mijn knie zette en haar hoofdje tegen mijn wang lei. Charlotte wilde mij kussen! Faut pas faire ca Charlot, zei ik bestraffend, va plutöt jouer dehors avec ta balie. Want ik sta ook niet toe, dat vreem den m ij n driejarig dochtertje kussen, ('t Is waar, ik had vergeten te zeggen dat Charlotte drie jaar oud is). gereden. Eén arbeider was op slag dood, Drie slachtoffers van den IJsel. Zaterdagavond is bij Lathumsche veer eeP li;!81'1!?© jongen, M„ die met eenige \riendjes in den IJsel aan het zwemmen was, verdronken. Na een half uur dreg gen werd het lijk opgehaald. Zondagmorgen is op dezelfde plaats de 18-jai ïge R. uit Arnhem verdronken. Eerst na twee en een half uur zoeken werd zijn lijk gevonden. En in den na middag heeft alweer op dezelfde plaats het water zijn derde slachtoffer geëischt wederom een Arnhemmer, een man, die daar met vrouw en kind aan het zwem men was. Na een half uur slaagde men er in den ongelukkige op te halen, doch hoewel nog langen tijd kunstmatige ademhaling werd toegepast, keerden de levensgeesten niet terug. WOENSDAG 24 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. io.oo VPRO. 6.307.00 RVU. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedrijven: VARA- septet o.l.v. Is. Eyl en Hetty Beek (voor dracht). 12.00 Schrammelkwintet o.l.v. W. Drukker. 12.45 Concert. Joh. Jong (orgel en piano), L. Fuld (zang). I.152.00 Vervolg Schrammelkwintet. 2.15 P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 3.00 Voor de kinderen. (Concert, vertellingen en vragenuurtje). 5-50 Grammofoonpl. 6.00 J. Roselaar: De nood in den tuinbouw in Noord-Holland. 6.15 Grammofoonpl. 6.30 R.V.U. Dr. J. v. Dillen: Hoe Amsterdam een wereldstad werd. 7.00 Mr. D. S. Jessurum Cardozo: „Het Jood- sch reclasseeringsvraagstuk." 7.15 Orgelspel J. Jong. 8.00 „Stemmen achter de klapstoel" van Huib Wouters (Groot Volkstooneel). 8.20 VARA-orkest o.i.v. H. de Groot. O.a. Slavische rhapsodie, Friedemann. 9.00 „Verdi" van W. Lichtenberg. Vert. D. v. d. Linden (Groot Volkstooneel). 9.15 Vervolg VARA-orkest. O.a. Brcezes from the South, Myddleton. 9-45 „Wakker en Tropenduit". 10.00 Vervolg VARA-orkrest. O.a. Breezes from the South, Myddleton. 9-45 „Wakker en Tropenduit". 10.00 Vervolg VARA-orkest. O.a. Suite gay Gabr.-Marie. 10.30 Vaz Dias. 10.45 VARA-orkest, o.a. Streiflichterpop. Mo- rena. II.1512.00 Grammofoonpl. Huizen, 296 M. Uitsl. NCR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Grammofoonpl. 10.00 NCRV-Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Concert. M. F. Jurjaanz (harmonium) en mevr. R. Mijnhout-Bakkenist (alt). 12.15—2.00 Concert. Mevr. A. Andersen-Rok- ker-(mezzo-sopraan)Fr. Andersen (bege leiding), P. v. d. Hurk en W. Clemens (fluit), mej. L. Lauenroth (piano). 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Concert. H. Kiekens (hobo), J. de Vente (fluit), A. de Wilde (klarinet) en W. Ger- steling (piano). 5.00 Kinderuur. 6.00 C. P. Vogelaar: Intensieve fruitteelt. 0.30 J. Bokma: De fryske Meditacsje. 7-00 Grammofoonpl. 7.15 Causerie door A. Stapelkamp. 7*45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Causerie door F. de Boer. 8.1510.30 Concert door de H.O.V phonie-orkest o.l.v. F. Schuurman. O.a. Symphcmie pathétique (6de), Tschaikowsky en „An der schonen blauen Donau", wals, Strauss. 9.00 Ds. Th. Dolleman: „De oudste instelling op aarde", ca. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Grammofoonpl. DONDERDAG 24 ANGUSTUS. Hilversum, 1875 M. Uitsl. AVRO-uitzending. 8.00 Grammofoonpl. 900 AVRO-Kamerorkest o.l.v. L. Schmidt. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Concert. Jo Juda (viool) Ch. Bergmann (piétio). 11.00 Voorlezen door mevr. M. Smois van Buuren. 11.30 Vervolg concert. 12.002.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Re freinzang: Bob Scholte. 2.15 Concert. Rie Dys-Ochel (alt) en J. de Vente (fluit). Begel.: Egb. Veen. 3.00 Grammofoonpl. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Max Tak: Hot Jazz. 5.30 Orgelconcert Pierre Pal-la m.m.v. Albert de Booy (zang). 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg orgelconcert. 7.30 Vioolrecital door Boris Lensky. A. d. vleugel: Egb. Veen. 8.00 Grammofoonpl. 9.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. Oude muziek. 9.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en de „3 Briider Nehring (xylofoon). O.a. Ouv. „Si j'étais roi", Adam. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Vervolg Concert. -O.a. fragm. uit „De Barbier van Sevilla", Rossini. 11.3012.00 Grammofoonpl. Huizen, 296 M. 8.009-IS KRO, 10.00 NCRV, 11.0012.00 KRO, hierna NCRV. 8.00—9-15 en 10.00 Grammofoonpl. 10.15 Ziekcndienst. 10.45 Grammofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.00 Grammofoonpl. 3.003.30 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5-45 Zang door Marcus Plooyer (tenor) m.m.v. D. v. Wilgenburg (piano). 6.45 Knipcursus. 7.00 Leger des Heispraatje. 7 45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Chr. Gem. Zangveren. „Looft den lieer", o.l.v. K. ter Heide en Chr. Muziekvereen. „Wilhelmina", o.l.v. J. v. Veen O.a. uit „Elias", Mendelssohn en suite „La Verbena" Laóme. ca. 9.00 Causerie, ca. 10.00 Vaz Dias. (Sym- 10.3011.30 Grammofoonpl. Gisteren, 19 Augustus, is in De Bilt met 33.2 graden Celsius de hoogste tem peratuur van dezen zomer bereikt. Dit is nog geen record voor den tijd van het jaar, want in 1898 werd op 23 Augustus 33.9 waargenomen. Te Maastricht werd gisteren 37 graden bereikt, terwijl het hoogste Augustus-maximum tot nu toe 36.3 was. De bestendigheid van het warme weer treedt duidelijk aan den dag in de onaf gebroken opeenvolging van zomersche dagen, waaronder wordt verstaan dagen met een maximum van 25 graden. Dit aantal is van den lOen Augustus af, van daag meegerekend, tot 11 gestegen, ter wijl de langste reeks, die sedert het begin der waarnemigen in De Bilt 1897 is voor gekomen en in 1923 werd waargenomen, eveneens 11 bedroeg. Buitenland. Dertig dooden: groote schade. Zaterdag j.1. zijn in het district Ordoe- bad hevige aardschokken waargenomen. Bebleken is, dat de haard van het aard- bevingsgebied zich in het aan Perzië grenzende autonome gebied Nachitsjewan bevond. Talrijke huizen zijn vernield. Het aantal slachtoffers wordt tot dusver op circa 30 geschat. Hulpmaatregelen voor de dakloozen zijn reeds getroffen. Ook in het district Karaklissa zjjn talrijke huizen ingestort. Hier schijnen zich echter geen persoonlijke ongevallen te hebben voor gedaan. Twaalf zwemmers verdronken. De temperatuur te Berlijn daalde in den nacht van Zaterdag op Zondag niet onder de 68 gr. en in de vroege ochtend uren steeg de thermometer reeds tot 77 gr. In den loop van den dag werd met 100 gr. een nieuw hitte-record bereikt. De stad leek uitgestorven, 's Avonds keerde de bevolking uit de omgeving naar haar woningen terug. De treinen, omnibussen en trams waren volgepropt, zoodat vele reizigers door de warmte werden bevan gen en in zwijm vielen. Helaas zijn ook ernstiger ongelukken te betreuren. Bij het zwemmen in de tal rijke meren rondom Berlijn zijn, voor zoover tot nu toe bekend, twaalf per sonen verdronken. DE BEDEVAART NAAR DEN IJZER. Charlotte heeft een onuitwischbaren indruk op mij gemaakt. Ik kan mijn blik niet van haar aandoenlijk snuitje af wenden. Regarde un peu mon maillot, zegt ze trotsch en tilt haar manteltje op om mij haar nieuwe badpakje te toonen. Ze doet me steeds maar door coufiden- ties. Ze vertrouwt mij honderd groote ge heimen toe, waarvan de helft in een on- afgemaakten zin blijven steken. Z' aiz' aiz' ai une balie h B'uxelles et mon papa il va m' asseter core une, lui, pour zouer ici. Maar soms begaat Charlotte een vree- selijke misdaad. Dan zegt ze tegen haar strenge moeder of tegen haar bitse gou vernante ja als het nee moet zijn, of om gekeerd. En dan zwaait er wat. Dan wordt de eerste de beste vergeldingsstraf van den paedagogischen rommelzolder gehaald, die met den aard van de over treding niets te maken heeft en dus geen centime opvoedkundige waarde bezit. Dan gaat het dessert, de kersentaart, waarnaar ze, met begeerige strekking van haar ranke lijfje en met openge sperde oogen al reikhalzend heeft ge smacht, haar arme mopsneusje voorbij. Ouders kunnen in hun overmacht en paedagogische onwetendheid beulen zijn. Och neen, Charlotte komt niet in op stand. Zij legt haar kleine bruine hoofdje tegen den arm van haar moeder, die zelf de marteling bedacht heeft en snikt, snikt krampachtig, en stil, want welopgevoe de kinderen laten aan tafel geen geluid hooren. Haar broertje Philippe heeft zich trou wens ook ontzettend misdragen. Hij heeft zich veroorloofd, onder tafel met zijn beenen te wiebeleif. Wel foei, geen kersentaart. En het jongste broertje is niet direct binnengekomen toen de gouvernante, die met ons stond te spreken, hem voor het eten riep. Om ons te toonen dat zij weet hoe het hoort, heeft zij tot hem gespro ken: Tu sais ce que tu vas faire? Cinq minutes a tes genoux devant ton lit, com- me pénitence. Eer ik toch mijn kinderjuffrouw met de bevoegdheden van een politierechter bekleedde! Zoo worden schuwe, gehoorzame oude mannetjes van zes jaar gekweekt, die grondig leeren, ook voor hun eigen kin deren feldwebels te worden. Arme, kleine Charlotte, heb je ge vóeld dat ik jou en je broertjes beklaag de? En was het daarom? DE MOORD OP DEN „PRINS VAN BOURBON". Standbeeld onthuld, toeschouwers. 200.000 De dertiende jaariijksche IJzer-bede- vaart naar het Vlaamsche monument na bij Dixmuiden heeft Zaterdag een rustig verloop gehad. De Vlaamsche oud-strü- (Iers hebben de lijken van zeven gesneu- velde Vlaamsche soldaten in aanwezig heid van ruim 200.000 toeschouwers in den IJzer-toren bijgezet. De geheele stad was met tallooze vlag gen versierd. Het hoogtepunt van de plechtigheid vormde de onthulling van het standbeeld \an °e, EnSllsh en bijzetting van het stoffeluk overschot van de Vlaamsche gesneuvelden, len slotte werd door dui- Splonnagezaak? V. D. meldt uit Parijs dat het onder zoek der Pai'ijsche recherche naar de omstandigheden, waaronder de moord is gepleegd op den man, die zich voor „prins Edgar de Bourbon" uitgaf, Vrij dag door de verklaring van de van den moord verdachte Spaansche vrouw in een nieuw stadium is getreden. De voormali ge minnares van den vermoorde beschul digt dezen thans van spionnage ten gun ste van een vreemde mogendheid. Zij ver klaarde dat de „prins" reeds getracht had haar uit den weg te ruimen, omdat zij een op den duur lastige getuige bij zijn spionnagewerkzaamheden was geworden. Hij had haar mee naar Zuid-Frankrijk willen nemen, omdat hij daar uitgebreide onderzoekingen naar de Franscbe ver dedigingswerken had willen doen De politie meent dat deze verklarin gen van de moordenares voor een deel bevestigd worden door het feit, dat men m de kamer van het slachtoffer een mand met tal van verscheurde brieven in het Duitsch en Engelsch heeft gevonden, iwee deskundigen zijn belast met de re constructie en de vertaling van deze br even. Voorts heeft de politie aanwij- ,fn' ™-door ZÜ bet niet uitgesloten acht, dat de moord door een derde is be- ..TVP1?.' thans door de Spaansche het slachtoffer gedekt vriendin wordt. van In Crisistijd is kwaliteit goedkooper!

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6