Julianadorp. Callantsoog. Anna Pauluwna. Wieringen. Wieringer waard, Schagen. Texel. DE VOLKSFEESTEN. Begunstigd door schitterend zomerweer zyn de volksfeesten alhier op prettige wijze gevierd. Op het feestterrein, ditmaal in het Loopuytpark en hiervoor door het Bestuur van den Polder„Het Koegras" beschikbaar gesteld, waren verschillende tenten opgesteld, zooals nougat en andere kramen, een schiettent en het theater „Boltini".Deze laatste heeft echter geen beste zaken gemaakt. Anders was dat met de electr. autobaan van den heer Kreekel, die zich zonder onderbreking in een druk bezoek mocht verheugen. In het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen was het beide dagen eveneens overvol, daar de danslustigen zich daar konden vermaken, terwijl in hetcafé„Du Passage" van den heer J. Rotgans de accordion- virtuoos Jan Overweg, optrad zoodat er voor een ieder wat te genieten viel. Zaterdagmiddag om 3 uur werden de feesten geopend met een concert van de muziekvereeniging „Kunstzin", onder directie van den heer J. van Glabbeek, in de muziektent in het Loopuytpark. Met flink succes en onder tamelijke belangstelling werden een viertal num mers uitgevoerd. Vervolgens werd onder het spelen van niarschmuziek waarbij de Gymnastiek- vereeniging „Sportlust" zich aansloot, een rondgang door het dorp gemaakt en vervolgens naar het Sportveld op het land van den heer N. Hoornsman ge marcheerd. Met begeleiding van het muziekcorps voerde de Gymnastiek-ver eeniging onder leiding van den heer H. Delver eenige vrije oefeningen zeer goed uit. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met „Mastklimmen" en „Sprietloopen" en „Mastvechten, welke spelen onder de lustige toonen van enkele marschjes een zeer prettig verloop hadden. De verschillende etablissementen waren onderwijl ook begonnen en trokken volop bezoekers. Om zes uur werd op het J.V.C.- terrein een voetbalwedstrijd gespeeld, waar wij onder „Sportnieuws" nader op terug komen. Te ongeveer half negen werd aange vangen met den muzikalen rondgang door het dorp van „Kunstzin" en waarachter zich eveneens een 20-tal gemaskerden aansloot. Dit was namelijk de inleiding voor het gemaskerd bal, dat in de zaal van Kossen zou plaats hebben. De prijzen voor de gemaskerden werden als volgt toegekend voor het mooiste costuum aan mej. A. Bijvoet, het origineelste costuum aan de dames G. Tigchelaar en B. Vonk, een le prys. Persoonlijk aan mej. van den Blink, de le prijs. Voor paren aan: Jet de Graaf en R. in 't Veld, de 2den prijs. Voor paren aanCr. Hoormman en M. Blaauboer, een 3e prijs aan mej. A. Bregman-Zon en een troostprijs aan Annie Constant. Bezoek van den burgemeester. Tijdens het gemaskerd bal werden ons dorp en zijn bewoners vereerd met een onverwachts bezoek van onzen burge meester, den EdelAchtbaren Heer W. F. G. L. Driessen, den gemeente-secretaris, den heer J. Kamman en het oud-hoofd der school alhier, den heer J. de Vries. Laatstgenoemde leidde als het ware den burgemeester bij het publiek in en gaf vervolgens het woord aan.onzen eersten burger, die begon met te zeggen, dat hij de volksfeesten, die hij zoo in het kort bezocht, niet wilde verlaten zonder een enkel woord tot de feestvierenden en inwoners te hebben gesproken. In zijn korte doch krachtige toespraak dan, hoopte de Burgemeester, dat de Volksfeesten te Julianadorp een ruim voordeelig saldo zullen opleveren, Ver der dat „Kunstzin" op het pad der kunst steeds voorwaarts moge gaan en wat haar kwaliteit betreft steeds in een stij gende lijn. Verder dat het den bewoners van het landelijk deel zijner gemeente moge gelukken op waardige en prettige wijze feest te vieren en onderling een paar prettige dagen te hebben. En toen kwam eigenlijk pas de aap uit de mouw, en het was niet de slechtste. De Burgemeester deelde namelijk mede dat het onderhoud van de muziektent van „Kunstzin" staande in het Loopuyt park alhier, in den vervolge zal plaats hebben voor rekening van de Gemeente, die daar een jaarlijksche vergoeding voor zal voteeren. Met een daverend applaus werd deze mededeeling ontvangen. De directeur van „Kunstzin", de heer J. van Glabbeek, nam vervolgens het woord om de tolk van alle aanwezigen te zijn, maar niet het minst voor «Kunst- zint zelf, om dank te zeggen voor het vereerend bezoek dat ons heden te beurt mocht vallen, en dat door alle aanwezi gen zeer op prijs is gesteld, en verder aan het College van B. en W. voor de toegekende vergoeding voor het onder houd van onzen tempel der muze in het plantsoen. Algemeene instemming volgde op deze woorden. Daarna verlieten genoemde heeren de feestzaal, en werd de feeststemming voort gezet tot het uur van sluiting, en bleef het gezellig en rustig toegaan. Zondagmorgen werd begonnen met Ton- knuppelen hetwelk van 10—1 uur duurde, ®n wij behoeven niet te zeggen, dat het daar aan gezelligheid ontbrak, het spel leent er zich immers bij uitstek voor. Cm 2 uur maakte „Kunstmin" weer een muzikale rondgang en trok vervolgens weer naar het land van N. Hoornsman, waar de kinderspelen met muziek zouden opgeluisterd worden. Voor deze spelen van meisjes en jongens in de leeftijden van 6-8, 8—10 en 10—14 jaar was de deelname vrij maar konden daarentegen nog mooie prijsjes gewonnen worden, die verschillende kinderen dan ook in de wacht wisten te sleepen. Daarna in de Parkstraat ringsteken op motorrijwielen. De le prijs viel ten deel aan S. Kant, de 2e aan C. de Graaf Dz., de 3e aan C. Bregman Dz. en de 4e aan J. Bregman Kz. Vervolgens ringsteken op gewone rij wielen, waarbij de prijzen als volgt werden toegewezen: de le aan W. Poeder, de 2e aan G. van der Werf, de 3e aan Cj. Heijblok Jr. en de 4e aan F. van der Woude. Toen kwamen de nummers hard- loopen aan de beurt, en wel het eerst voor de dames. De prijzen werden als volgt toegekendle prijs, gratis Perma- "ent J- W. Sevenhuysen aan M. de (jraaf-Boontjs, 2e prijs aan N. Boontjes en 3e prijs aan A. Bregman-Zon. Vervolgens waren de heeren aan de beurt, hiervoor werd de baanlengte wat uitgebreid. De le prijs was voor: K- Minnes, de 2e A. Baars en de 3e voor P. de Graaf. De wedstrijden waren hiermede ge ëindigd, het was inmiddels bijna 8 uur geworden. De pret werd verder voort gezet in de diverse gelegenheden en met dansen in de zaal van Kossen met groot orkest. Niettegenstaande er beide dagen vrij veel bezoek is geweest, heeft men over wanklanken niet te klagen. Deze zijn in het geheel niet voorgekomen, en de taak der aanwezige politieambtenaren is dan ook zeer gemakkelijk geweest, het welk het feestvierende publiek niet anders dan tot eer kan strekken. Met genoegen kan dan ook op deze feestdagen worden teruggezien en naar wij vernamen zullen ook de flnantieele uitkomsten niet tegen vallen, zoodat een en ander als geslaagd kan worden beschouwd. ZWEMWEDSTRIJDEN. Zondagmiddag j.l. heeft hier op initiatief van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een zwemfeest plaats gehad. Hoewel vroeger steeds werd gemeend, dat zwemwedstrijden in zee nooit zouden kunnen slagen, heeft deze middag toch wel bewezen, dat het zeer wel mogelijk was. Het V.V.V.-bestuur trad in onderhandeling met het bestuur der Schager Zwemvereeniging „De Wiel", hetwelk dadelijk voor het plan te vinden was en zijn volle medewerking verleende. Ook de „Heldersche Zwemvereeniging" ver leende hare medewerking, zoodat het feest in alle opzichten uitstekend geslaagd is. Op het programma stonden de volgende num mers: Allereerst 100 meter vrije slag voor heeren. Hiervoor hadden zich 27 deelnemers aangemeld, waarvan 7 zich terugtrokken, zoodat 20 deelne mers aan den start verschenen. Er werd gezwom men in ploegen van drie, terwijl van allen de tij den werden opgenomen, zoodat slechts één baan door elk der deelnemers behoefde te worden be- zwommen. Vervolgens begaven de dames, die in getale van 15 waren opgekomen, zich te water, eveneens voor 100 meter vrije slag. Ook hier werd af en toe span nend gekampt. In de pauze, die nu volgde, stond er op het pro gramma: kano-demonstratie door den heer Bauhuis uit Den Helder. Deze heer bleek wel zeer goed met zijn vaartuig overweg te kunnen. Zonder het minste bezwaar bracht hij zijn boot, na zich te hebben laten kantelen, weer in den vereischten stand. Toch maakte hij eenige hachelijke oogen- blikken mee, toen hij, na te zijn omgekanteld, zijn pagaai kwijt raakte, en zich dus onderwater moest bevrijden uit zijn boot. Doch ook dit bleek geen bezwaar voor den heer Bauhuis te zijn. Voor de jeugd was in de pauze ingelascht een wedstrijd in het touwtrekken in het water. Hieraan namen 8 ploegen deel. Na de pauze werd de 4 X 100 meter gemengde estafette gezwommen. Hieraan namen 6 ploegen deel, n.1.: twee ploegen van H.Z.V. (Den Helder), twee ploegen van „De Wiel (Schagen) en twee ploegen uit Callantsoog. Na de wedstrijden gaven eenige leden van de „Heldersche Zwemvereeniging" een reddings demonstratie, waarbij na de redding op den dren keling kunstmatige ademhaling werd toegepast. Jammer was het, dat het publiek te dicht opdrong, zoodat velen de toepassing der kunstmatige adem haling niet hebben kunnen zien. Hierna werd overgegaan tot de uitreiking der prijzen, welke bestonden uit medailles, hetgeen geschiedde door den heer Mr. D. Breebaart, bur gemeester van Callantsoog. De heer Burgemeester wees er op, dat Callants oog als badplaats steeds meer naam begint te maken. Niet alleen als badplaats van Schagen, maar ook wel Helderschen komen hun vrije dagen op het Callantsooger strand doorbrengen. Veel supporters zijn met de vereenigingen uit Schagen en Der Helder meegekomen. Spreker hoopte, dat dit niet de eerste en tevens laatste maal zal blijken te zijn, dat zij hier komen. Spr. merkte op, dat op de -lgemeene vergadering der A.N.V.V. te Zwolle dit jaar is gezegd geworden, dat Callantsoog het mooiste strand bezat van al de Noordzeebad plaatsen. Spr. bracht dank aan allen, die hebben mede gewerkt aan het doen slagen van het feest, ook aan de schenkers der medailles en aan hen, die zich hebben opgeofferd om steeds jury en deelne mers naar de startplaatsen te roeien. Vervolgens gaat hij over tot het uitreiken der prijzen, welke we hieronder laten volgen: 100 M. vrije slag heeren: 1. L. van der Bosch (Callantsoog), 1 m. 16J-2 s* Zilv. medaille, aangeboden door de heeren P. Vos en P. de Haan. 2. J. Ingles Arkel (Callantsoog), 1 m. 20'/s s. Verguld, bronzen medaille, aangeboden door de V.V.V. te Callantsoog. 3. D. Liebert (Den Helder), 1 m. 274/is s. Bronzen medaille, aangeboden door de Voetbal ver. „Callantsoog". 100 M. vrije slag dames: 1. Mej. M. Kolster (Den Helder), 1 m. 512/s s. Zilveren medaille, aangeboden door de Dames- zangver. „Zanglust" alhier. 2. Mej. K. Blauwboer (Schagen), 2 m. 4J/J s. Verguld bronzen medaille, aangeboden door den heer G. Fransen Jz. te Amsterdam. 3. Mej. L. Tholen (Callantsoog), 2 m. 6]/2 s. Bronzen medaille, aangeboden door de heeren J. Eikel en P. Slijkerman. 4 X 50 M. gemengde estafette: 1. H.Z.V. I (Den Helder), met de dames Kol ster en Bauhuis en de heeren Liebert en Boonen. Tijd 3 min. 17Vs sec. Zilv. medaille, aangeboden door de firma S. Kooger en G. Baken. 2. Callantsoog I (Callantsoog), met de dames L. en A. Tholen en de heeren L. van der Bosch en J. Ingles Arkel. Tijd 3 min. 242/s sec. Verguld bronzen medaille, aangeboden door den heer J. Koegelberg. 3. De Wiel I (Schagen), met de dames Blauw boer en Moransard en de heeren R. Roggeveen en S Koning. Tijd 3 min. 38'Vs sec. Bronzen medaille, aangeboden door den heer D. Prins. Als tijdopnemers fungeerden de heeren Tels, Schmalz en Immers, allen uit Schagen, terwijl als starter optrad de heer J. Kouseband, eveneens uit Schagen. De administratieve taak berustte bij den beer A. Brussaard, alhier. Dit experiment is dus uitstekend geslaagd. We twijfelen er dan ook niet aan, of voortaan zullen de zwemwedstrijden in het jaarlijksche program der V.V.V. worden opgenomen. Voor de wedstrijden bestond enorme belang stelling. Ondanks het minder gunstige strandweer verdrongen zich honderden bezoekers op het strand, tegen het duin en op de strandhoofden, om toch maar niets van hetgeen er geboden werd, te missen. Zoo bleek dus ook, dat het publiek dergelijke wedstrijden op hoogen prijs stelt. POLITIE. Verloren: een koffertje met klee- ren, een wieldop van een stroopers. Aankomen loopen: een bok en een herdershond. Hlppolytushoef. VERLOF BURGEMEESTER. De burgemeester dezer gemeente is de vorige week van verlof teruggekeerd en heeft m. i. v. Maandag zijn functie hervat. POSTBESTELLING. Bij het gemeentebestuur is bericht inge komen, dat de Directeur-Generaal der P.T.T. heeft besloten de tweede buitenbe stelling voor De Haukes op te heffen. ONBEZOLDIGD RIJKSVELDWACHTER. Als onbezoldigd rijksveldwachter is aan gesteld de heer B. Kat, keurmeester der zeegras-exploitatie alhier. VERKEERSOVERTREDINGEN. In de afgeloopen week zijn weer eenige slachtoffers gevallen wegens het met fiet sen berijden van afgesloten stegen. Voor de fietsers dus een waarschuwing om de verkeersvoorschriften in acht te nemen. BOUWPLANNEN. Door den architect J. A. Peters zijn bouwplannen ontworpen voor een woon huis aan de Zwinstraat, opdrachtgever de heer S. Tiisen Jz., en voor verbouwing van een woon- en winkelhuis aan de Belt straat, opdrachtgever de heer Jb. Oden. Door den aannemer W. Hermans zal ach ter het Evangelisatiegebouw „Rehoboth" een consistoriekamer worden gebouwd. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. De dienstplichtigen A. Kramer, lichting 1932, en S. Zomerdijk, lichting 1931, zijn voor den tijd van een jaar vrijgesteld we gens kostwinnerschap. INLIJVING. De dienstpl. der lichting 1932 A. Sie mens zal op 4 October worden ingelijfd bij het 4e halfregiment van het le Reg. Hu- zaren, bestemd voor paaiden verzorging bij het remontedepot te Millingen. VISSCHERSVLOOT. De heer H. de Vries te Den Oever heeft aangekocht het half gedekt platbodemvaar tuig „Volendam 154" en dit in de vaart gebracht onder nummer W.R. 59. EEN NIEUWE ZAAK. Door den heer J. H. Navis is aan de Beltstraat 35 een nieuwe zaak geopend in diverse gereedschappen, ijzerwaren en huishoudelijke artikelen. Het perceel dat tot winkel is omgebouwd ziet er met zijn grooten voorraad goederen keurig uit en zal menigeen bij bezichtiging tot koopen trekken. Wij wenschen den nieuwen on dernemer dan ook veel succes. AANBESTEDING. Woensdag 14 Sept. a.s. zal door den heer dir.-gen. der Zuiderzeew erken te Den Haag worden aanbesteed: het maken van den onderbouw in gewapend beton van een ophaalbrug genaamd de Hoornsche brug in de Wieringermeer, waarvan de raming bedraagt 27.000. WEG VERBETERING. Naar wij vernemen zal op 30 Aug. a.s. te Den Haag de aanbesteding plaats heb ben van de verbetering van het wegdek van den hoofdweg over ons schiereiland. De zoo lang verwachte verbetering wordt verlangend tegemoet gezien, daar de tegenwoordige weg onberijdbaar is. DE VACANTIE AAN DE O.L. SCHOLEN TEN EINDE. Maandag 22 Aug. a.s. nemen de lessen aan de o.l. scholen op ons schiereiland weder een aanvang. POLITIE. Vermist: een heerenrijwiel merk Tabine". Gevonden: een ring van een kop lamp van een auto. Inlichtingen bij den gemeentebode te Hippolytushoef. MILITAIRE VOOROEFENINGEN. Donderdagavond 25 Aug. a.s. wordt in „Concordia" van den heer Bruul, voor de deelnemers aan bovengenoemde vooroefe ningen een vergadering gehouden ter be spreking van de keuring en het vaststel len der a.s. oefenavonden. GEMENGDE ZANGVEREENIGING „EXCELSIOR". Dlr. Jan Aij. Bovengenoemd koor gaf Zondagavond een uitvoering in de zaal van den heer D. Tijsen. Naast het vocale gedeelte van het programma, was het optreden gean nonceerd van het duo Joe en Nelli, uit Utrecht. Niettegenstaande de vrij hooge entréeprijs, welke voor een avond als deze werd verlangd, was de zaal goed bezet. De avond werd met enkele woorden door den eere-voorzitter, den heer M. J. Bosker, geopend. Het duo werd opgehouden door pech met de auto en arriveerde pl.m. half tien. Wij hebben hiervan eenige nummers ge hoord en mochten uit het applaus op maken, dat Joe en Nelly, mitsgaders de heer Rosenbaum (piano) zeer in den smaak vielen. De avond werd met bal besloten. De Haukes. In de bakkerij van den heer S. Half weg Kz. is ook nu wederom van den nieuwen roggeoogst uit den Wielinger meerpolder het eerste roggebrood gebak ken. De kwaliteit van het brood is uit muntend en de brooden gaan ving van de hand. Den Oever. EEN ONGELUK. Donderdagmiddag geraakte de arbei der K. in dienst bij de firma Bosker, door dat hij een staaldraad tegen zijn hoofd kreeg, te water. Met veel moeite gelukte het eenige personen den drenkeling uit het water te halen. K. bleek vrij ernstig aan het hoofd verwond te zijn, zoodat direct geneeskundige hulp van dr. de Groot werd ingeroepen die K. verder be handelde en den patiënt naar zijn woning liet vervoeren. BAKFIETS TE WATER. Toen Zaterdagmorgen een groenten- venter bezig was, aan den Barsingerweg zijn waar aan den man te brengen, had deze het ongeluk dat, terwijl hij een klant bediende, zijn bakfiets met inhoud te water geraakte. Zoo ons v/erd medege deeld, bleek, dat de oorzaak was te wijten aa nde rem, die niet in orde was en daar de kant daar nogal afloopt, waren dit de gevolgen. Voor den groentenventer was dit een leelijke schadepost: al zijn groen ten waren onverkoopbaar. Voorwaar geen succesvolle dag. DOODGEMARTELD. Den heer J. B., aan den Barsingerweg, trof het ongeluk, dat, toen hij zich 's mor gens naar het land begaf, daar een van zijn beste paarden dood vond. De oorzaak hiervan was, dat het beest een kettinggrim droeg en zoo, in liggende houding, met de achterpoot in den ring was vastgehaakt, zoodat het beest, door dat de ketting de keel dichthaalde, den verstikkingsdood gestorven is. RUITERFEESTEN. Zondag hield de Wieringerwaarder Sportclub hare jaarlijksche harddraverij, om prijzen van 100, 50 en 25. Zoo als in ons nummer van Donderdag j.l. was vermeld, waren er 16 paarden inge schreven, hiervan verschenen er eerst 7 paarden, doch later werd het getal in het geheel 9 stuks. Ons inziens was dit voor de sportliefhebbers, die kwamen genieten van de paardensport, weer een tegen valler. Het verloop der draverij was ondanks het klein aantal paarden heel goed te noemen. Er volgden dan ook heel snelle ritten en kampritten. Rest ons nog te ver melden, dat ons erg opvielen de paarden Othella en Minni M. Voorts mogen we ook den pikeur van genoemde paarden hiervoor een pluim ,op den hoed steken voor zijn uitstekende rijkunst. De uitslag was als volgt: le prijs Othella, eigenaar A, Borst, alhier, be rijder J. v. Leeuwen Jr. Aantal meters 300. 2e prijs Maggi Henry, eigenaar J. Schoon te Medemblik, berijder F. Broers. Meters 315. 3e prijs Minni M., eigenaar J. A. Bakker, alhier, berijder J. v. Leeu wen Jr. Meters 305. Na afloop werden in de zaal van den heer v. d. Woude de prijzen met een toe passelijk woord van den voorzitter over handigd en een gezellig bal hield velen nog langen tijd bijeen. GEMEENTERAAD. De agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Schagen, op Vrijdag 26 Augustus 1932, des namiddags kwart over zeven uur, vermeldt de volgende punten ter behandeling: 1. Ingekomen stukken en adressen: Verslag N.V. Spoor (tram) wegmaat schappij WieringenSchagen over 1931. Ged. Staten, beschikking inzake ver goeding raadsleden voor het bijwonen van de vergaderingen. Ged. Staten, regeling jaarwedden wet houders. Dankbetuiging L. Wurkum voor ver leende bijdrage buitengewoon lager onder wijs. Proces-verbaal kasopname gemeente ontvanger per 29 Juni 1932. Verificatiebureau, jaarstukken der ge meentebedrijven. Diverse gemeentebesturen, betreffende bijdrage kosten U.L.O. Adres bestuur afd. Schagen van den Ned. Bond van arbeiders in het land bouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf inzake uitbreiding van de steunregeling. Verzoek van de S.D.A.P, raadsfractie tot stichting van een commissie voor maat schappelijk hulpbetoon. Burgemeester en Wethouders van Jisp, verzoek om adhaesie aan pogingen tot verkrijging van een steunregeling voor noodlijdende bedrijven en tot verlaging der tarieven P.E.N. en P.W.N. Verzoek bestuur Vereeniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs alhier, om voorschot op vergoeding bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1932. Verslag N.V. Noorderstoomtramweg- maatschappij over 1931. 2. Aanbieding gemeenterekening en rekeningen der bedrijven 1931. 3. Benoeming onderwijzeres aan de O. L. School. 4. Voorstel tot overname van het ge dempte gedeelte der Loet. 5. Voorstel inzake aansluiting aan het gasbuizennet van Lagedijk en Schager- brug. 6. Voorstel tot vaststelling van een verordening art. 25, 7e lid der Woning wet. 7. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van woningen in de Nieuwstraat. 8. Voorstel tot gedeeltelijke doortrek king van de C. Bokstraat. 9.Voorstel tot wijziging van de begroo ting, dienst 1931. 10. Voorstel tot aanvulling van de Al gemeene Politieverordening. 11. Voorstel tot wijziging van het reglement van orde voor de vergaderin gen van den Gemeenteraad. 12. Vaststelling pensioensgrondslagen gemeente-ambtenaren. BENOEMING ONDERWIJZERES. Voor de benoeming van een onder wijzeres aan de 0. 1. school te Schagen is het volgende drietal opgemaakt: 1. mej. P. A. Visser, St. Maartensbrug. 2. mej. A. T. Sandstra, Opmeer. 3. mej. N. Wigel, Kolhorn. MARKTOVERZICHT. De geringe verbetering die vorige week in den wolveehandel scheen in te treden, is helaas slechts tijdelijk gew eestde prijs was althans nu weder zoo laag als ze nog niet is geweest. Er werden namelijk reeds flinke lammeren verkocht voor f 3.50 per stuk. Een veehouder, die met zijn restant aan lammeren ter markt kwam, kon voor zijn ongeregelde partij niet meer krijgen dan f 2.50. Een partij zware ramlammeren werd verkocht voor f 7.50. Met de oude schapen was het eveneens treurig gesteld, de prijs bedroeg f 8.50 per stuk. Een zestal Friesche koeien werden dit maal aangevoerd, om half twaal was er nog zoo goed als geen bod opgedaan. Naar men ons mededeelde, werden later er enkele van verkocht. Prijzen van f 125 tot f 150.—. De varkensprijs op de boerderij loopt van 13*/2 tot 14 cent per pond. De biggen blijven goedkoop. De kalverenhandel is hier thans van weinig omvangde prijzen bleven zoowat gelijk aan vorige week. Aan de eierenveiling had weder een geringe prijsstijging plaats, de midden- prijs (eieren van 60 K.G. gemengd) liep thans om de f 3.40 per 100 stuks. Den Burg. GECOMBINEERDE VERGADERING AFD. TEXEL „H. B. G." EN „BLOEMBOLLENCULTUUR'. Zaterdagavond werd in hotel „de Zwaan" een vergadering gehouden van bovenge noemde vereenigingen, die voornamelijk was belegd om het voorstel van de afd. Sassenheim te bespreken betreffende sa neering van het bloembollenvak door bestrijding van overproductie. De bijeenkomst was, zeker tengevolge van de groote hitte, slechts matig be zocht. Daar de voorzitter van H.B.G., de heer Schumaker, niet op tijd aanwezig kon zijn, werd de vergadering geleid door den heer H. Leber. Spr. wees op 't groote belang van genoemd onderwerp voor de bollenkweekers en deelde mede dat vanuit deze vergadering de houding van de afgev. op de Hoofdbestuursver gaderingen zou worden bepaald. De heer M. D. Dijt las vervolgens het voorstel Sassenheim en de daarop ge geven toelichtingen voor. 't Is een voor stel van 10 punten, dat voornamelijk neerkomt op: 't Verzoek aan de Regee ring tot het uitvaardigen van een crisis- steunwet, waaraan de uitvoering wordt opgedragen aan een commissie te benoe men uit de vereen, op het gebied van Bloembollencultuur. Gevraagd zal worden een renteloos voorschot van 2£ millioen gulden om de overproductie van Tulpen, Narcissen en Hyacinthen te bestrijden, voornamelijk door 't teveel te vernietigen. De geleende gelden worden terugbe taald in 4 a 5 jaar door een omslag te heffen van tien cent per Rijnl. Roe van alle in Nederland van bovengenoemde soorten gekweekte bloembollen. De inning der heffing zal moeten geschieden door 't Rijk. Verder zal dan ter voorkoming van overproductie in volgende jaren ieder die in Nederland Tulpen, Hyacinthen of Nar cissen wil planten, vooraf verplicht wor den een zekere hoeveelheid van het artikel dat hij wil planten voor vernie tiging in te leveren, zonder vergoeding. Personen, die in den tijd dat de crisis- steunwet duurt met het kweeken van bloembollen willen beginnen of hun be drijf willen uitbreiden, zullen daarvoor eerst vergunning krijgen wanneer door hen zooveel is bijgedragen aan omslag en inlevering, als vanaf de inwerking treding der wet door anderen is gedaan. De duur dezer wet wordt gesteld op 5 j a 31\ Op een vraag van den heer Leber of een der aanwezigen voor dit voorstel artikelsgewijze in behandeling wordt ge nomen, iets in 't algemeen heeft te zeggen, vraagt de heer W. Schumaker (die intusschen ter vergadering was gekomen) 't woord. Spr. zet eerst in 't kort uitéén van welk een grooten omvang dit voorstel tot saneering der bloembollenteelt voor de kweekers zal zijn. 't Is in de bollen streek, vervolgt spr. met welkom begroet; z.i. kan 't echter onmogelijk eenig resul taat hebben wanneer de import wordt toegestaan. Spr. haalt een voorbeeld aan van een ondervinding die men heeft opge daan voor enkele jaren met de Sir Watkin; er was daarvan een tekort waardoor de prijs steeg in Holland, uit Engeland kwam toen in korten tijd zooveel plantgoed binnen dat de prijs er snel weer af was. Gewezen werd op de groote moeilijk heid om de import te bestrijden; wanneer Holland de grenzen zou sluiten, zou het aan tegenmaatregelen niet ontbreken en daar de Holl. bollenkweekerij geheel op export is aangewezen, wordt waarschijn lijk in het voorstel Sassenheim daarover niet gesproken. De heer Parlevliet zegt, dat de kweekers van Narcissen, hier weinig zullen inleveren, hy wyst daarmee op 't feit dat men alleen voordeel zou kunnen hebben van een hoogeren prys, die hij niet verwacht als de import mogelijk is Een bedrag van 10 cent per R.R. kunnen wq hier niet betalen. Spr. ziet in deze saneering wel voordeel voor kweekers van Tulpen, omdat deze toch in't buiten land niet behoorlijk kunnen worden ge kweekt, misschien ook van hyacinthen, van narcissen ziet spr. in dit voorstel alleen nadeel. De heer D. Bakker Cz. zegt: Trap't voorstel maar^ direct in een hoek. De Voorzitter: U plaatst 11 op het standpunt van een snelrechter, doch daar mee is 't toch niet gebaat. De heer Schermer ziet in dit voor stel slechts voordeel voor de groote kweekers en handelaren. Kweekers die t meest op contract hebben uitgegeven plukken de voordeelen. Terwijl de kleine kweekers slechts f 70.-per jaar per H.A. zal moeten opbrengen om de kosten te dekken. De heer Dijt zegt, de groote kweekers hebben zooveel meer H.A. in gebruik en betalen dan ook meer. De heer Schermer: doch deze ontvangen vergoeding en de kleine kweekers zoo goed als niets. De heer Flens heeft op de vergade ring in Haarlem den indruk gekregen, dat de groote kweekers er voor en de kleine er tegen zijn. De heer M. D. Dijt zegt: De crisis in het bollenvak is veroorzaakt door de crisis in de stapelproducten, waardoor de regeeringen een ware race van be lemmeringen van invoer zijn begonnen. Zooals de heer Schumaker zegt zou een beperking van de import door Engeland b.v. direct door tegenmaatregelen worden beantwoord. Men heeft bjj de regeering soms op zulke zaken een heel vreemden kijk; ik heb voor ruim li jaar reeds bij t Ministerie aangedrongen op interna tionale regelingen in de Landbouwcrisis, daarbij heb ik ook gewezen op 't gevaar dat bloembollencultuur en zuivelproductie liepen, wanneer niet Internationaal werd ingegrepen. Men wees mij er evenwel op dat 't met die bedrijven als op «Rolletjes* zou gaan. Spr. is ook van meening dat de saneering van de bloembollencultuur zonder import-regeling niet zal gaan. Verder wyst hij op de inconsequentie die in 't voorstel Sassenheim zit. In punt 10 Avordt gezegd dat de duur dezer wet op 5 jaar wordt gesteld; terwijl in punt 7 ook over de volgende jaren wordt ge sproken. De regeling zooals wordt voor gesteld is van buitengewoon ingrijpende aard en heeft iets van de Gilden in 't laatst der Middeleeuwen. Spr. betwij felt echter of op een dergelijke wijze de bollencultuur is te regelen. Immers bol lencultuur is elastisch, bij geringen prijs, verkrijgt men grooter debiet. Spr. ziet in stimulatie van den hollen- handel niet veel voordeel. Spr. wijst daarbij op de koffie- en tinprijzen die ook door stimulatie niet stijgen. Voor de bollen heeft men ook van de prijsstijging in 't geheel geen zekerheid. De heer D ij t betoogt verder dat hij de toekomst voor 't bollenvak donker inziet. De heer Schumake r is niet zoo pessimistisch van inzicht op de bollen cultuur als de heer Dijt. Spr. heeft reeds zoo dikwijls eb en vloed in dit bedrijf meegemaakt, en als onze bollen goedkoop zijn begint men in 't buitenland meer te gebruiken. Van 't begin af aan heeft onze Holl. cultuur zich toegelegd op 't ver krijgen van een grooter afzetgebied en dit wordt verkregen door lage prijzen, en heeft tengevolge prijsstijging. De heer D ij t wijst er op dat wij thans geen gewone eb meemaken. Nog verschillende sprs. geven hun meening over dit punt te kennen, ten slotte wordt 't voorstel artikelsgewijze behandeld. Aan 'teinde doet de heer Parle vliet 't voorstel, om de afgevaardigden op te dragen vóór te stemmen, alleen wanneer 't artikel Narcissen geheel wordt uitgenomen. De heer M. Z ij m is echter van mee ning dat men dan toch de f 70 per H.A. zal moeten betalen. Deze opmerking wordt echter algemeen bestreden. De heer Schumaker zou de afge vaardigden willen opdragen te trachten de fouten uit 't voorstel te lichten; hij voelt wel iets voor beschermende maat regelen in de bollencultuur. Na eenige besprekingen wordt 't voor stel Parlevliet in stemming gebracht en met vier stemmen tegen aangenomen; zoodat de twee afgevaardigden voor de Hoofdbest. verg. van Bloembollencultuur en één voor het H. B. G. zullen trachten de narcissenteelt uit het saneeringsvoor- stel te krijgen. Verder wordt met vrijwel algemeene stemmen besloten opdracht te geven tegen 't voorstel Sassenheim te stemmen wan neer de Narcissen-kweekerij niet is uit genomen. Tot afgevaardigden voor Bloembollen cultuur worden benoemd de heeren M.D. Dijt en Parlevliet. Voor 't H. B. G. de heer S. Flens. Bij de rondvraag bespreekt de heer S. Flens de onlangs in de verg. van't H. B. G. besproken norm v. d. belasting voor de Rijnlandsche Roe; spreker zou den afgevaardigde willen opdragen het verkeerd advies van 't Hoofdbest. in deze zaak op de algem. verg. naar voren te brengen. Hiertoe wordt besloten. De heer Jb. Z ij m wijst op de veel te hooge prijsnoteering die in de Tex. Ct. wordt gegeven voor de bollenprijzen op de veiling. De vergadering is hier mee eens, 't blijkt een opgave te zyn van de veiling zelf, die er voordeel in ziet de prijzen zoo hoog mogelijk te stellen. Hierna sluiting. AGENDA van de Gemeenteraadsvergadering op Donderdag 25 Augustus a.s., des voor- middags om tien uur ten raadhuize. 1. Beëediging raadslid. 2. Benoeming wethouder. 3. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. 4. Voorloopige vaststelling van de ge meenterekening over 1931. 5. Goedkeuring rekening Algemeen Armbestuur over 1931 en id. Algemeen Weeshuis over 1931.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7