HELDESSCHECOURANT Soiree Dansante K.V. ZEF.8AD „HUISDUINEN" TWEEDE EK LAATSTE BLAD. Visscherij. Slapeloosheid VAN DINSDAG 23 AUGUSTUS 1932 ----- Stadsnieuws. IEDEREN WOENSDAG van 8 -11 uur in het Badpaviljoen. Protest tegen het rapport Weiter 460e STAATSLOTERIJ L Licht op voor alla voertuigen: Zomertijd. Dinsdag 2." Aug. '20.87 uur Woensdag 21 ..20.35 Onze stadgenoot, de heer J. L. H. .T. Westenberg slaagde j.1. Maandag te Haarlem voor de Hoofdacte. Te Amersfoort slaagde voor het toe latingsexamen tot de universiteit (diplo ma A), onze- vroegere stadgenoot de heer C. A. Schillemans, leeraar Duitsch M.O., te Zaandam. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. Gr. v. d. Woldt slaagde te Batavia voor het machinistendiploma B. Vcor het examen Handenarbeid (akte r), 17 en 18 Aug. j.1. te Haarlem ge houden, slaagde onze stadgenoot, de heer B. G. Willems en onze vroegere stad genoot, de heer A. Zwart, thans te Bus- sum. Beiden waren cursisten van den heer Joh. W. Stevenson. Op het gehouden hoofdacte-examen te Haarlem, slaagde 20 Augustus j.1. onze stadgenoot, de heer L. M. F. Ruder.. CHR. GEREF. KERK. Cand. D. Biesma heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Thans is be roepen de eerw. heer W. Meijnhout, thepl. cand. te Haarlem. DEMONSTRATIE. Men verzoekt ons opname van het vol gende: In het nr. van Zaterdag vinden de dames een advertentie van het Modevak school-Instituut „E.N.S.A.I.D.", waarvan de hoofddirectie gevestigd is te Utrecht. De oprichtster, en nog steeds de bezie lende kracht. Mevrouw M. Henörikse Knapen, ondervond vroeger zelve 't moei lijke en tiidroovende van het toen ver- eischte rekenen en teekenen bü de knip- lossen. Dit leidde haar er toe tot het uit denken en in haar eigen school beproeven van een nieuwe methode, waarbij het re kenen en teekenen geheel overbodig werd en waardoor de leerlingen gemakkelijker begrijpen en de lessen dus vlugger kun nen volgen, terwijl de aan huis gebonden dames door schriftelijke lessen het knip pen van elk kleedingstuk thuis grondig kunnen loeren. Men bezoeke den demonstratieavond voor knippen en naaien enz. en vrage alle in lichtingen. HELDERSCHE ZWEMVEREENIGING EN REDDINGSBRIGADE. Op de door de V.V.V. te Callantsoog uitgeschreven zwemwedstrijden hebben leden der Heldersche Zwemvereeniging, twee eerste en één derden prijs behaald. Mej. Kolster won een eersten prijs in het nummer 100 meter hardzwemmen voor dames, terwijl de estafetteploeg, bestaan de uit de dames Bauhuis, Kolster en de heeren Boonen en Liebert ook op den eer- njs.pw - -des]ag wjsten te leggen. Verder behaalde de heer Liebert een derden prijs in het nummer 100 meter hardzwemmen voor heeren. Voor het verslag van deze wedstrijden zie men het verslag onder het nieuws van Callantsoog. BINNENDOOR EN BUITENOM. Zooals reeds Zaterdag werd medege deeld zal de stoombootdienst „Esona" op 25 Augustus a.s. nogmaals de populaire tocht „Binnendoor en Buitenom" maken. Voor hen, die dezen tocht nog niet mochten meemaken, is dus alsnog ge legenheid hiervoor. Men zie de betreffende advertentie in dit nummer. Zondag, tegen den avond, kwamen vier Deensche Snurrevaadvisschërs onze ha ven aanloopen. Ze waren Vrijdag uit IJmuiden vertrokken en waren ter visch- vangst, maar, doordat er wat „swell" be gon te loopen en het wat buiig werd, be sloten ze Nieuwediep binnen te vallen. De vangst aan schol was niet groot. Met zijn vieren hadden ze ongeveer een twin- t' tal manden visch, die Maandag hier i- i den afslag zou worden verkocht. Als men de scheepjes ziet, sta je ver baasd, dat deze artuigjes zoo goed de Noordzee kunnen bevaren. Ze moeten dan wel van een bijzondere constructie zijn om ze, ondanks de geringe afmetingen, zoo zeewaardig te maken. Het dek dier scheepjes lag volgesta- peld met touwwerk, dat ze voor hun vis scherij noodig hebben; het netwerk zelf is, zooals we eerder al schreven, zeer klein. Nu men ook hier te lande groote aan dacht schenkt aan de Snurrevaadvis- schei'ij en deze ook zal toepassen, is het wel interessant mét wat meer oplettend heid deze vaartuigen te bekijken. De tong en andere visch was in liet laatst der vorige week al heel laag in prijs. De groote warmte zal daaraan mede schuld hebben. Tjonge, Kerel, wat is dat een heerlijk Sigaartje! Waar heb je die gekocht? Natuurlijk bij de Firma H. WORMHOUDT, Spoorstraat 12. Tel. 380. De garnalenvisschenj, die zich een paar weken terug nog tamelijk hoopvol liet aanzien, ligt thans weer op zijn rug. Het product schijnt nagenoeg waardeloos te zijn, zoodat deze visscherij de moeite niet loonend kan maken. De warmte van verleden week heeft daaraan geen goed gedaanbovendien loopt het badseizoen hier en daar in België naar het einde, terwijl in de behoefte voor een groot deel thans door de zuide lijke garnalenvisschers schijnt te kunnen worden voorzien. Voor een deel van de visschersvloot voor wie deze garnalenvisscherij nog een kans tot bestaan bood, is ook dezebron- opdroging een groote teleurstelling, om dat er nu voor hen door de geringere capaciteit van hun vaartuigen geen ge legenheid tot uitoefening van hun bedrijf haast overblijft. Toch is er nog wel een bepaalde vraag naar garnalen, maar dat is de vraag naar levende garnalen,die vooral te Amsterdam bevrediging vraagt. Al meerdere malen schreven we over de mogelijkheid om aan deze. vraag te voldoen en we weten, dat van overheids wege en door de economische commissie daadwerkelijke pogingen zijn gedaan om dezen wagen op gang te brengen. Er zijn bijzondere moeilijkheden, die in hoofdzaak deze zijnhoe de garnalen levend te Amsterdam te krijgen. We geven enkele middelen aan de hand. Die middelen zouden heel wat kosten met zich brengen en wij achten ons niet be voegd den weg te wijzen hoe die middelen te fourneeren. Wel legden we ons oor te luisteren hoe het mogelijk zou zijn de garnalen levend aan „stad" te krijgen. Stel, dat men zou kunnen beschikken over groote karen, die een van koperplaat voorzienen bodem hebben, die men in de buitenhaven, den kant van het Kuitje op, zou kunnen verankeren. Daarin zou den, schoongemaakt en op groote gezeefd, de levende garnalen, zoo uit het bun, kunnen worden gedeponeerd. 's Morgens vroeg zouden deze garnalen per daartoe geschikt gemaakte vracht auto's en in platte litten naar Amsterdam moeten worden gevoerd, waar ze terstond door de venters in ontvangst worden genomen en uitgevent. Zou dit, als proefneming, in het klein niet zijn te verwerkelijken We onderschatten de bezwaren niet, maar het komt ons voör, dat er in deze richting iets zou zijn te bereiken voor de kleinere vischvaartuigen en dat daar mede een plaatselijk belang zou zijn ge diend. EEN ROEKELOOS BADER. Zaterdagmiddag, om ongeveer vier uur, was een jongeman tussclien de golf brekers aan het baden. Het was laag wa ter, dus kon de man zich zonder gevaar te water begeven, hij kon n.1. niet zwem men. De bader beging de onvoorzichtig heid om zich al verder en verder te wa gen, tot hij op een gegeven moment niet meer staan kon en begon te zinken. Een broer van hem, die ook te water was en liet gevaar zag, schoot oogenblikkelijk te hulp, doch was niet in staat hem in vei ligheid te brengen en begon om hulp te roepen. Aanvankelijk meende men dat het een grapje was en schonk er weinig aandacht aan. Al spoedig bleek echter, ook aan het angstige roepen, dat hier ernst in het spei was en direct schoten eenige zwemmers toe en gelukte het den man, die geheel overstuur en nogal wat te brengen, waar hij in het gebouwtje water had binnengekregen, op den wal van „Frissche Morgen" wat op verhaal kwam. Voor de niet zwemmers zij dit een waarschuwing om toch vooral voorzichtig te zijn en zich niet te ver te water te begeven. KIND TE WATER. Zaterdagavond is een ongeveer vijfjarig kind, een zoontje van de familie H„ wo nende op de Achterstraat, spelenderwijs in de Hoofdgracht geraakt,. Een voorbij ganger op een rijwiel zag het ongeluk en sprong oogenblikkelijk te water en bracht het kind op het droge en daarna naar zijn ouders. OPENBARE SCHENNIS DER EERBAARHEID. Wegens het plegen van openbare schennis der eerbaarheid tegenover een dame en drie meisjes (kinderen) in de duinen, is Zondag proces-verbaal opge maakt tegen den 27-jarigen de J., wo nende alhier. DOOR DE HITTE BEVANGEN. Zaterdagavond kreeg een twintigjarige jongedame het in den winkel van Simon de Wit te kwaad met de warmte. Door het bedienend personeel werd zij daarop naar buiten gebracht waar zij spoedig weer op verhaal kwam, doch toen zij den winkel verliet, werd zij wederom onwel. Door twee dames is zij daarop naar huis gebracht. DOOR EEN RUIT GEVALLEN. Zondagavond zaten eenige jongens op de raampost van den boekwinkel van de firma Van der Hagen, in de Spoorstraat. Op een gegeven moment viel een van hen achterover en door de ruit heen. Voordat de omstanders eenig besef van het gebeurde hadden, waren de jongens reeds verdwenen. AANRIJDING. Zondag n.m. om een uur of zes heeft in de Stakmanbossestraat een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een rijwie' De die het ongeval veroorzaakte, reed a er een vrachtaufo. Zonder eenig signaal te geven wilde hij passeeren, met het gevolg dat een juist passeerende wiel rijder werd aangereden. Behoudens eeni ge materieele schade liep een en ander nog al goed af. NOG GOED AFGELOOPEN. Dat niet alleen de Postbrug, doch ook de andere bruggen wel een vernieuwing behoeven, bleek uit het feit dat Zaterdag avond omstreeks negen uur plaats vond en wat nog betrekkelijk goed is afgeloo- pen. Een jongen, diie van de „Esona" kwam, reed met zijn fiets de Keizersbrug over, op hetzelfde moment dat een vrachtauto eveneens de brug kwam oprijden. De jongen, die het gevaar zag aankomen, sprong nog bijtijds van zijn fiets, doch ook dit was niet voldoende, want met fiets en al raakte hij tusschen den auto en brugleuning bekneld. De jongen zelf kreeg eenige bloedende vleeschwonden, terwijl zijn karretje groo- tendeels gekraakt werd. PARADE TER GELEGENHEID VAN DEN VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. De Schout-bii-Nacht, Commandant dei- Marine te Willemsoord, heeft bepaald, dat een groote parade zal worden gehouden op het Westplein in vereeniging met de land macht ten 11 uur v.iii. Aan de parade zal worden deelgenomen door een bataljon van de zeemacht, samen gesteld uit de bemanningen der hieronder volgende schepen en inrichtingen, bene vens door een compagnie van het regi ment kustartillerie, a. een compagnie van Hr. Ms. „Heems kerck", b. idem van Hr. Ms. „Gelderland", c. idem van Hr. Ms. „Schorpioen", d. idem, gevormd door 2 secties van Hr. Ms. „Wachtschip" alhier en 2 secties van Hr. Ms. „Van Speyk", onder bevel van den kapitein der mariniers J. J. A. Keuchenius, e. idem, gevormd door 1 sectie van de marinekazerne te Willemsoord, 2 secties van de kazerne voor den onderzeedienst en 1 sectie van de vliegkampen (eventueel aangevuld door manschappen van de Z- booten), onder bevel van den kapitein der mariniers W. Schuiling, f. idem van het regiment kustartillerie. Commandant der parade is de kapitein luitenant ter zee G. J. Verwijnen of bij diens ontstentenis de kapitein ter zee G. W. Stöve; als adjudant wordt toegevoegd c'e le luitenant der mariniers P. J. van der Ende. Aan de parade zullen alle tamboers en pijpers en de stafmuziek deelnemen. De marinetroepen zullen ten 9 u. 45 v.m. verzamelen op het sportterrein op 's Rijkswerf, teneinde vandaar naar het paradeterrein te mareheeren. Na, afloop der inspectie zal voor den commandant en de hem vergezellende offi cieren worden gedefileerd, na afloop waar- va^' de troepen met muziek naar boord zullen terugkeeren. Kaarten tot het bijwonen der parade op het gereserveerde terrein voor familie en huisgenooten van officieren en onderoffi cieren., zoomede van de ambtenaren van 's Rijkswerf zijn tot een beperkt aantal verkrijgbaar bij den adjudant van den commandant vanaf 26 Augustus 1932. Bij ongunstig weer zal de parade aan den wal worden afgelast, kenbaar gemaakt, door het hijschen van een blauwe wimpel op de marinekazerne te Willemsoord; in dit geval zal aan boord der daarvoor in aanmerking komende schepen wel groote parade worden gehouden om pl. m. 10u.30. Het saluut van 101 schoten*zal worden afgegeven door Hr. Ms. „Heemskerck", terwijl op den middag Hr. Ms. „Gelder land" met 33 schoten invalt. Hr. Ms. „Heemskerck", gemeerd lig gende vóór Hr. Ms. „Wachtschip", zal in den avond illumineeren; Hr. Ms. „Heems kerck" en „Gelderland" zullen met de zoeklichten schijnen op door den comman dant Hr. Ms. „Heemskerck" te bepalen tijden. Een vl'iegparade zal ditmaal niets plaats hebbén. De toegang tijdens de parade is uitslui tend langs Kanaalweg. Ook dé Kerkgracht tot de Van Speykstraat is voor het publiek toegankelijk. De „Centrale" van Rijksamb tenaren protesteert op den land dag te Heiloo tegen het rapport Weiter. „Als in oude tijden onze voorvaderen, de Germanen, elkander iets te zeggen hadden in tijden van grooten druk, als er vijanden waren, die hun bestaan bedreigden en het voornemen koesterden het vredige Kenne- merland te vullen met hunne oorlogskreet, en welvaart en geluk ten ondergang dreig den te gaan, door bruut krijgsgeweld van den snooden vijand, kwamen zij bijeen op deze zelfde plaats, onder het bladerendak van deze schoone, eeuwenoude boomen, en bespraken met elkander, welke midde len zouden worden aangewend om den vijand het hoofd te kunnen bieden. Dan zwoeren 'zij elkander trouw, om als één man pal te staan totdat de vijand zou zijn verslagen. En thans zijn wij, ambtenaren van den staat, op deze schoone plek bijeen om met elkander de middelen te bespreken, waar mede de strijd zal worden aangebonden en om elkander trouw te beloven in het voe ren van den strijd, en niet eerder te zullen rusten voordat de aanvallen, die worden gepleegd op ons levenspeil, zullen zijn af geslagen". Aldus ving de heer Pe rdok, voorzitter van de „Centrale" van Rijkspersoneel, zijn rede aan op den j.1. Zaterdag 20 Augustus gehoudeu landdag vaii de „Centrale", om te protesteeten tegen het rapport der oom missie-Weiter. Uit alle öeelen van Noord-Holland wa ren ze tezamen gekomen de ambtenaren, om niet hun besturen, te protsteeren tegen den aanslag op hun levenspeil en blijk te geven van hunnen strijdlust om stelling te nemen tegen de conclusies, neergelegd in het rapport der Regeeringsconimissie- Welter. Uit Den Helder waren zij geko men per extra trein, welke pl. m. 600 per sonen naar Heiloo bracht. Verder waren aanwezig de Waterstaters van het Noord zeekanaal en van de Zaan, velen vergezeld hunner vrouwen. Het waren naar schat ting ongeveer 1000 personen, die onder ademlooze stilte de door luidsprekers ver sterkte redevoeringen aanhoorden van de sprekers, c'e heeren Perdok, voorzitter der „Centrale", Van Loo, voorzitter van „On derling Belang" te Den Helder, en Groe- neveld, voorzitter van „Eendracht maakt macht" te Velsen. Uit sympathie niet den strijd hunner. Noorö-Hollandsche collega's waren een .160-tal ambtenaren uit de residentie over gekomen. Veel zorg was besteed aan de vooi be reiding van de bijeenkomst, op het terrein was een buffet ingericht, waar door be middeling van het inkoopbureau der Cen trale tegen zeer lage prijzen verfrisschen- de dranken te bekomen waren, hetgeen op dezen zeer warmen zomerdag lang geen overbodige weelde was. Toen te half vijf de heer Bergsma, voorzitter der afdeeling Alkmaar van de Vereen, van Rijkspersoneel, de bijeen komst opende, hadden de aanwezigen zich neergevleid op den met mos bedekten bo dem van dit door de natuur met overdaad gezegend plekje. Spr. brengt een voord van dank aan allen, die gehoor hebben gegeven aan den oproep hunner besturen 0111 aanwezig te zijn, 0111 te protesteeren tegen liet 011111e;- cjoogenlooze rapport der Comm.-Welter, én na vervolgens woorden van dank te hebben gesproken aan liet adres van de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten en de Gemeente Heiloo, door" wier mede werking liet houden van deze bijeenkomst mogelijk is gemaakt, geeft de heer Bergs- 111a het woord aan den heer Perdok, die als eerste spreker het woord zal voeren. Alsi de heer Perdok zijn plaats, l.et spreekgestoelte, inneemt, wordt hij met een luid applaus begroet. Na de, in den aanhef van ons verslag geschreven woor den te hebben gesproken, vervolgt spr. zijn réde met de volgende woorden: Door den Nederlandschen Staat wordt sedert! 12 jaren een politiek gevoerd, die spr. aanduidt met Gen titel „iombardpoli- tièk", waarmede spr. bedoelt, dat in tijden var) hoogconjunctuur geen rekening is gehouden met het feit, dat deze zou wor den gevolgd door een periode van laag conjunctuur en depressie, zooals de ge schiedenis ons dit heeft geleerd. De Re geering heeft verzuimd om het voorbeeld te volgen van de huisvrouw eens ambte naars, zooals spr. deze heeft gekend, die zeven kopjes gebruikte 0111 daarin voor iederen dag der week het bedrag te depo- neeren. dat zij voor het onderhoud van liaar gezin van noode had, en vervolgens een klein bedrag afzonderde voor tijden van tegenspoed, die zouden kunnen aan breken. Bij. het uitbreken van den wereldoorlog bedroeg de staatsschuld volgens spr. 1143 millioen gulden, welk bedrag gedurende de6 oorlogsjaren nog aanzienlijk steeg en doordat geèn gehoor werd gegeven aan de waarschuwing van Br. Bosch 0111 voorzich tigheid te betrachten in de jaren van hoog conjunctuur 19191920, en te trachten de staatsschuld te delgen, had de ondoor dachte politiek ten gevolge,- dat in 1924 19*25 Colijn kwam, die het mes zou zetten in de toen reeds desorabelen toestand van 's Rijks financiën. Doch inplaats van het geheele Nederlandsche volk aan te spre ken tot het sluitend maken der rtjksbe- grooting, werd alleen den ambtenaren 10 procent op hun salarissen gekort. Daarna kwam minister De Geer, welke, terwijl de inkomsten in de schatkist met millioenen stegen, de indirecte belastingen verhoogde en de inkomstenbelasting tot een bedrag van 20 millioen gulden ver laagde'. Steeds vloeiden de middelen in stij gende hiate de schatkist toe. De staats schuld daalde van 2900 millioen gulden tot 2500 millioen, terwijl tot op dit oogenblik de staatsschuld gedaald is tot een bedrag van 2200 millioen. Hierdoor is het, dat wij ontevreden zijn, omdat de regering steeds onrechtmatig de salarissen heeft bekort van haar eigen dienaren, zonder dat er ook maar een enkele reden was dit te doen. Nimmer is er een regeering geweest, welke volgens spr. een juiste berekening heeft gemaakt van den post salarissen. Immer heeft men het doen voorkomen alsof dé hooge salarissen der ambtenaren de oor zaak waren van den slechten toestand, waarin 's Lands financiën yerkeeren. Indien men de ambtenaren wilde slacht offeren, heeft men dit immer overgelaten aan „krachtpatsers", zooals spr. opmerkt. Nimmer zijn het politieke figuren ge weest, welke men raadpleegde, doch steeds heeft men hiervoor „krachtpatsers" noodig gehad, zooals in 1924 Westerveld en thans Weiter. Zeer goed zegt spr. te begrijpen, waarom de regeering dit doet. Wanneer een commissie zou worden gevormd door politieke figuren, zouden deze elkaar zoo zeer in het haar vliegen, dat deze elkaar reeds lang voordat een rapport zou kunnen worden uitgebracht, hadden neergeslagen^ De verschillende bladen en zelfs minister Ruys (le Beerenbrouok doen thans al liet mogelijke om het Nederlandsche volk tot kalmte aan te sporen. Voor den microfoon heeft laatstgenoemde minister het geheele volk trachten wijs te maken, dat het de plicht heeft bij te dragen in de saneering van de rijks- en gemeentefinanciën. Wij ambtenaren, zegt spr., willen echter niet meer verantwoording hebben voor den financieelen toestand van het land, dan tot uitdrukking wordt gebracht in het eene stembiljet, waarmede wij deze regeering hebben gekozen. Indien de salarissen van het rijkspersoneel hiertoe aanleiding ga ven, zouden wij gaarne bereid zijn tot het brengen van het gevraagde offer, maar zoolang er nog ambtenaarsgezinnen zijil, die de ellende van de oorlogsjaren nog niet te boven zijn, denken wij er niet aan ons onrechtmatig iets te laten ontnemen. In 1924 beloofde de regeering, dat aan de ambtenaren recht zou worden gedaan, ech ter heeft zij deze belofte nimmer ingelost. In 1921, toen eenigszins tegemoet was ge komen aan onze wenschen, werd 11a een op alle departementen ingesteld onder zoek, aan de reg ring geadviseerd de sa larissen te veshoogen, aangezien deze nog steeds van 6 tot 12 bedroegen beneden liet algemeen geldende salarisniveau. Wat deed toen echter de regeering? Zij besloot alle promotie stop te zetten en c'e politieke partijen komen in de Kamer overeen, dat geen recht meer zal worden gedaan aaii de ambtenaren, door het aannemen van de motie Oud-Dresselhuys, behelzende het stopzetten der promoties en vaste aanstel lingen. Een jaar later verlaagt te'heer De Geer nogmaals c'e salarissen met 8 zoo dat de ambtenaren op cat moment reeds 1 VA minder hadden c'an in 1920. Daarna pleegde de heer Colijn het groote onrecht door te beweren, dat de salarislast van het rijkspersoneel 210 millioen bedroeg en dat deswege de salarissen met 20 zouden moeten worden bekort. Hoewel wij toen. klaar en duidelijk hebben aangetoond, dat Colijn zich vergiste, heeft de regeering Colijn geloofd en^ het slot was, dat Colijn 23 millioen los kreeg. In datzelfde jaar echter kwam de heer Colijn de Kerstboodschap ,in de Tweede Kamer brengen, dat de salarislast niet 210 millioen, doch slechts 177.6 millioen had bedragen. Thans echter laten de ambtenaren zich niet meer door de regeering in de luren leggen, zegt spr.. en zal al het mogelijke in het werk worden gesteld om de funeste gevolgen van het rapport-Welter te voor komen. Reeds meer dan een vierde ge deelte van het salaris is verloren gegaan en er zijn thans ambtenaren, die met een gezin moeten leven van salarissen van 70 en 80 gulden per maand. Men zegt, dat het indexcijfer met 20 Yï gedaald is, maar de ambtenaarssalarissen ziin gedaaid met 24 tot 27 V-i en thans bedraagt het salaris van de ambtenaren nog slechts 70 van het peil van 1920. En trots deze feiten stelt de commissie-Wel ter voor de salarissen nog met 20 te verlagen, hetgeen betee- kent, dat 1 Januari 1933 wederom 5 zal worden afgenomen, terwijl 12 zal wor den bezuinigd door afvloeiing, waardoor menschen zullen moeten leven van een salaris, dat slechts 64H bedraagt van hetgeen zij thans hebben. Spr. roept allen op sterk te protesteeren tegen dit groote onrecht, dat het ambtenarencorps zal wor den aangedaan. (Luid applaus). Thans zullen wij, volgens spr., geen ge noegen nemen met d.en leugen van de Thesaurie-Generaal, volgens welk lichaam de salarislast momenteel 256 millioen gul den bedraagt. Volgens spr. is dit een even groote leugen als die van den heer Colün, en zelfs acht spr. de geheele Thesaurie- Generaal niet in staat een berekening te maken van den salarislast, daar volgens spr. de salarissen een eenige bureaux 12 Yi te hoog worden geraamd door de comnï.- Welter. Spr. zegt vervolgens, dat de com missie er minstens een ton naast is. Het is volgens spr. een bedroevend verschijnsel, dat de regeering op geen stukken na weet hoe groot de salarislast is van het geheele rijkspersoneel, hetgeen bewezen is toen gevraag werd hoe groot de salarispost voor de onderwijzers was, waarop men in 't geheel geen antwoord kon geven, 0111 welke redenen de organisatie zelf een on derzoek heeft ingesteld, aan de hand waar van kon worden geconstateerd, dat de re geering tal van millioenen te hoog had ge raamd. Thans, zegt spr., heeft de conimis- sie-Welter de salarislast 36 millioen gul den te hoog geraamd. Er heerscht nog te veel onrecht in re- geeringskringen, zegt spr., en wijst in dit verband op het voorbeeld, dat minister Reijmer desgevraagd antwoordde, dat lui geen uitgaven meer zou doen, zonder de regeering te raadplegen, waarmede deze regeering te kennen wilde geven, dat zij eenige duizenden guldens overbodig had uitgegeven voor een boekwerkje over de Zuiderzeewerken, thans geeft dezelfde minister aan extra toelagen een bedrag uit van 24000 gulden, bij wijze van presentje voor eenige hooggeplaatste ambtenaren bij het Dep. van Waterstaat. Vervolgens besluit spr. zijn rede door de regeering het voorstel te doen den salarislast van het rijkspersoneel te bren gen op 220 millioen gulden, hetgeen 36 millioen minder is dan volgens c'e comm.- Welter de salarislast bedraagt, dan zouden wij volgens spr. geen salarisvermindering, doch salaris verhooging krijgen. Spr. wekt allen op den strijd te voeren voor de nieu we gedachte, en den salarislast te brengen op 220 millioen. Na alle aanwezigen te hebben verzocht, evenals onze voorvaderen, de Germanen, te willen opstaan bü liet afleggen hunner belofte, waaraan allen onder luid applaus voldoen, beëindigt spr. zijn rede. Nadat eemige oogenblikken gepauzeerd wordt onder de aangename tonen van een versterkte grammofooninstallatie, welke geluiden duizendvoudig door het statige woud worden weerkaatst, komt vervolgens aan het woord de heer L. van Loo, met als onderwerp: „Wij neutralen". Bü het aanschouwen van zooveel natuur schoon in deze prachtige omgeving, welke wii als c'e plaats hebben gekozen voor het houden van onze protestmeeting, wordt het mij, zegt spr., wee om het hart, als ik bedenk hoevelen thans aan den rand van den afgrond staan. Wü hebben als rijks personeel, en vooral het lagere, zegt spr., tijden van diepe armoede gekend en nu wü eenigszins opgeklommen zijn tot een le venspeil, waarop wü recht hadden, 1111 komt er een commissie om ons te ontne men, wat door jarenlangen strijd werd ver kregen. Het rapport der comni.-Weiter gaat zelfs zoover, dat de uitkeering aan werkloozen met 15 zal worden verminderd, aange zien volgens de commissie te veel wordt geteerd op de gemeenschap. Echter zal door het ten uitvoer brengen van het rap- port-Welter worden bereikt, dat nog meer menschen dan thans het geval is, aan de gemeenschap worden prijsgegeven. Reeds waren wij in Den Helder tot schreiens toe bewogen, toen eenigen tijd geleden een aantal onzer collega's aan den honger werden overgeleverd. Thans zijn wij bijeengekomen 0111 te protesteeren tegen de nog grootere ellende, die het rapport-Weiter ons zal brengen, en wat ziet men gebeuren? Dat de andere organisaties ons werk bespottelijk maken. Wat doen echter de modernen? Nog zeer onlangs heeft Van Meurs, te Arnhem in een vergadering verklaard, dat het over heidspersoneel een veer zal moeten laten, terwijl in de Prov. Staten van Groningen 3 soc.-democratische voormannen voor salarisverlaging der ambtenaren stemden. Dit heeft ook in verschillende gemeenten plaats gevonden. En dat durft dan het o volheids personeel op te roepen oui te (Niet officieel) Trekking van Mcamlag 11 Aug. 1931 3e Klasse, le lllst HOOGE PRIJZEN 1500 13276 400 4559 7124 15214 f 200 15130 22995 23020 i 100 10506 Prijzen van f 43. 33 40 56 137 275 412 534 537 607 628 652 661 718 719 736 847 853 871 1013 1114 1193 1250 1405 1414 1419 1458 1480 1498 1543 1655 1664 1706 1757 1763 1852 1962 2008 2036 2136 2191 2294 2338 2362 2369 2435 2479 2498 2629 2630 2661 2672 2696 2737 2793 2865 2934 3003 3025 3037 3127 3165 3010 3341 3350 3385 3405 3434 3444 3461 3177 3508 3596 3621 3658 3690 3699 3760 3776 3777 3919 3921 3961 4038 4061 4036 4125 4186 4219 4232 4235 4328, 4365 4419 4457 4467 4601 4713 4778 4864 4900 4906 4908 4927 5005 5018 5097 5099 5158 5248 5290 5307 5321 5388 5451 5553 5589 5638 5660 56 73 5691 5723 5870 5893 5899 5923 5951 6013 6063 6360 6374 6453 6462 6476 6566 6642 6704 6739 6793 6874 6927 7091 7207 7275 7315 7427 7633 7728 7730 7732 7754 7760 7797 7859 7920 7982 8018 8095 8184 8194 8258 8354 8376 8391 8406 8422 8499 8503 8504 8516 8521 8537 8634 8636 8698 8735 8746 8815 8919 8982 8995 9043 9127 9159 9160 9172 9319 9321 9447 9448 9523 9685 9820 9837 9858 9879 9917 9972 10006 10042 10059 10083 10130 10166 10283 10284 10328 10453 10548 10617 10628 10641 10655 10675 10682 10692 10695 10754 10947 10978 10982 11025 11126 11262 11295 11310 11428 11445 11446 11481 11520 11628 11714 11838 11850 11896 11902 11974 12004 12091 12093 12208 12242 12384 12385 12389 12401 12537 12590 12600 12605 12625 12683 12723 12750 12768 12774 12787 12803 12835 12873 12880 12906 12934 12981 13038 13176 13178 13205 13223 13244 13301' 13342 13381 13520 13547 13552 13566 13605 13667 13668 13679 13739 13782 13784 13847 13862 13900 13975 13996 14039 14258 14262 14308 14315 14454 14635 14638 14764 14865 14874 14953 15088 15096 15115 15119 15193 15198 15236 15258 15272 15286 15321 15451 15510 15514 15525 15640 15688 15808 15890 15958 15973 16011 16020 16076 16103 16113 16122 16141 16182 16200 16291 16307 16332 16373 16417 16419 16475 16546 16548 16610 16616 16682 16714 16747 16791 16814 16830 16944 17070 17104 17223 17250 17315 17338 17482 17519 17558 17581 17630 17733 17746 17898 17971 18044 18064 18082 18083 18124 18141 18190 18209 18243 18311 18331 18353 18407 18464 18555 18650 18680 18701 18704 18717 18735 18797 18836 18892 18897 18932 18997 19070' 19079 19161 19214 19276 19358 19407 19418 19427 19476 19486 19518 19567 19577 19758 19759 19820 19952 19977 20006 20051 20056 20078 20262 20443 20478 20520 20548 20579 20617 20763 20826 20830 20845 20884 21050 21075 21084 21201 21226 21262 21281 21354 21369 21371 21374 21409 21476 21484 21492 21493 21513 21593 21734 21744 21793 21827 21869 21894 21899 21959 22047 22075 22144 22140 22261 22369 22418 22443 22466 22481 22517 22623 22715 22737 22750 22840 22871 22920 22946 23021 23054 23096 23127 23172 23359 23363 23436 23437 23473 23497 23657 23708 23724 23740 23742 23784 23819 23844 23846 23983 Verbetering 2e kl 4e lijst3068 m.z. 3038 tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Mljnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. demonstreeren tegen Weiter. Dit alles wordt door de gedweeë volgelingen go- slikt. Men verwijt ons, dat wij niet in Den Helder durven demonstreeren, hetgeen 'n grove onwaarheid is, en op hen zelf kan worden toegepast. Immers op de onlangs te Den Helder gehouden demonstratie der moderne vakbeweging liep ten hoogste 10 van het georganiseerde overheids personeel in den optocht. Is het niet treu rig, dat de moderne beweging zich zoozeer door haar politieke gevoelens laat drijven, dat zü onze strijd tegen het onrecht bela chelijk maken? Vervolgens, zegt spr., is het geheels rapport-Weiter er op gebaseerd, dat de minst goed gesitueerden de dupe moeten werden en de arbeiders zal brengen tot liet pauperisme. Door uitvoering te geven aan de snoode plannen van dit rapport, zal ons de gelegenheid worden ontnomen, onze kinderen behoorlijk te kunnen opvoe den. Wii betreuren het ten zeerste, zegt spr., dat deze gelegenheid door de politiek georienteerde organisaties wordt aange grepen, om Kamerzetels te bemachtigen. Indien wii echter zullen moeten wachten, om recht te verkrijgen, indien een of an dere politieke partij de meerderheid heeft in het parlement, zullen wü reeds lang van honger %iin omgekomen, zegt spr. Na allen te hebben opgewekt om steun te verleenen aan den strijd, die de „Cen trale" voert tegen de snoode plannen, van het rapport-Weiter, en zich niet te laten verblinden door de holle leuzen van enkel o politieke bonzen, wier daden in de praktijk op niets uitdraaien, besluit spr. zijn rede, waarmede de aanwezigen door luid te ap- plaudisseeren hunne instemming betuigen. Hierna komt aan het woord de heer H. Groene veld. welke in korte trekken duidelijk uiteenzet, dat onder geen voor waarde genoegen zal worden genomen met c'e oonolusies van het rapport-Welter, en allen opwekt zich achter de „Centrale" to scharen, hetgeen de eenige organisatie is, dóe zonder politieke bü'bedoelingen den strijd voert tegen de onmeedoogenlooze voorstellen, neergelegd in het rapport- Weiter. (Applaus). Met een kort woord van dank aan do pers sluit vervolgens de heer Bergsma do bijeenkomst, welke te ongeveer 7 uur was beëindigd. HÈHÈ Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donder dag, Vrijdag, ZaterdagPfffffffff. Het ondermaansche transpireert, trans pireert onder 91 graden Fahrenheit. En de menschen zijn kippig, iedereen ia niet in conditie en toch.... ze hadden er allen zoo naar verlangd. Weet u nog, eenige weken geleden, toen het zoo koud en guur was, oh wat mopperden we alle maal en toen we eenmaal het stralende zonnetje hadden, was het weer niet goed. Ja, zoo is het nu eenmaal. Maar toch, we hadden medelijden met die arme dames en in het bijzonder met die van ons kan toor. Och ar rem, ze waren gewoonweg niet om te genieten en lagen maar den heelen tijd1 op ons mannen te mopperen die het in hun hoofd hadden gehaald een en ander nu eens met den Amerikaanschen slag te behandelen en jas en vest uitgetrokken hadden en verbeeldt u, ook nog de mou wen hadden opgestroopt. En natuurlijk woedende blikken van den kant van het schoone geslacht, woedende blikken naar die conventie-overtreders, die, eerlijk gezegd, het heele zaakje aan hun laars lapten en met vernieuwden moed de verrichtingen van Professor Pic- card voor hun lezers distribueerden. Ja, Prof. Piccard heeft in deze warme dagen wel een lauwerkrans van al de re dacteuren verdiend, want stelt u eens voor, daar die heeren voor hun bureau, trach tende den lezers aangenaam en interessant nieuws voor te zetten, dat er niet is en. komkommertijd, begrijpt u! En nu, is het weer ineens omgeslagen, heeft die grillige moeder natuur die heer lijk verkoelende winden over ons men schen doen waaien en een zucht van ver lichting zal ongetwijfeld bü velen opgo-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9