EXTÜA AAIIIEBIME! NOG S1ECHTS 4 MEN J. J. H. KOOPMAN ®1 F nr Luchtvaart. WESTSTRAAT 14 KONIJN's Gebraden Kalfsgehakt. Li e Êf'1 De V.A.R.A. en de particuliere radio-distributie-centrales. De vliegerij over den oceaan. De goede vangst te Rotterdam. Gsmeenteraad van Texel bieden we aan: Bontmantels naar maat, prima bontsoorten, f 1SO."a In gegarandeerde kwaliteit, zwarte Seal, f 225ibi Groote keuze Bontkragen tciren verminderde prijzen. OPZETTEN GRATIS. Als iets bijzonders: groote zwarte Sealkraag f 9.-. ALLÉÉN DEZE MAAND. PELTERIJENMAGAZIJN PEPERMUNT het medicinale middel iiap^ In Crisistijd is kwaliteit goedkooper! de veldartillerie betreft, heeft men niets meer of minder gedaan dan de kalibers te vergrooten. Wel geen enormiteit! Men kan veilig zeggen, zonder vrees zich te vergissen, dat altijd wanneer een be paalde soort van bewapening een der drie machtige landen bijzonder aan het hant ligt, het wachtwoord luidt: laat het pas- seeren! Doch als direct of indirect Italiië, Duitschland, Rusland of een ander, klei ner land kon worden getroffen, dan zag men in deze sfeer van het betrekkelijk, in deze rumoerige plaats van het diploma tieke jargon de toegevendheid verdwij nen. GENERAAL SANJURJO TER DOOD VEROORDEELD. Reuter verneemt officieus, dat het Hooggerechtshof te Madrid in het pro ces Sanjurjo het volgende vonnis zou hebben geveld. Generaal Sanjurjo ter dood veroor deeld; generaal De la Herran en luitenant kolonel Infante opsluiting; vrijspraak voor kapitein Sanjurjo. Het vonnis veranderd in levens lange opsluiting. Het Spaansche kabinet, aldus meldde Reuter Donderdagavond uit Madrid, schijnt hedenmiddag besloten te hebben, bij den president der republiek stappen te doen om den ter dood veroordeelden generaal Sanjurjo gratie te verleenen. De Fransche ambassadeur, Herbette, moet namens de Fransche regeering eveneens een stap in deze richting on dernomen hebben. Nader wordt gemeld: Op aanbeveling van het kabinet heeft president Zamora de doodstraf voor generaal Sanjurjo veran derd in levenslange opsluiting. GESPANNEN TOST AM) TE ILLINOIS. Steking in het mijngebied. In het mijngebied van Illinois heeft een looconflict een ernstige wending geno men. De stakende mijnwerkers trekken met hun vrouwen en kinderen door het mijngebied en sporen de anderen aan het werk ook neer te leggen. De stakers zijn op weg naar een district in het Zuiden, waar de mijnwerkers nieuwe loonover- eenkomsten hebben gesloten, die, volgens de meening der stakers, onder het rede lijke bestaansminimum liggen. De bewo ners van het betrokken district zijn op de been gekomen en toonen zich vastbe sloten den stakers te beletten hun gebied binnen te dringen. Woensdag is het reeds tot de eerste botsingen met de voorhoede van de sta kers gekomen. De toestand wordt zeer gespannen geacht, doch tot nu toe heb ben noch de politie, noch de militairen ingegrepen. Het hoofdbestuur van de V.A.R.A. heeft gisteren, naar wij aan „Het Volk" ont- leenen, vergaderd. In deze vergdtiering zijn ter sprake gekomen de eischen, die de V.A.R, A. aan den bond van exploitanten van radio-distributie-centrales heeft voor gelegd. Deze eischen luiden 1. Afschaffing van alle aansluitings- kosten. De aangeslotenen betalen een waarborgsom van f 4, die terugbetaald wordt, wanneer de geabonneerde een jaar ononderbroken is aangesloten. 2. Invoering van een glijdende schaal der aansluitings-tarieven bij particuliere radio-centrales, op de volgende basis: centrales tot en met 200 abonné's 35 cents per week centrales met 200—300 abonné's 30 cents per week centrales met meer dan 300 abonné's 25 cents per week, alles voor twee stations. 3. Invoering van weekinning der abon nementsgelden, wanneer zulks door de meerderheid der aangeslotenen bij een particuliere centrale wordt verlangd. 4. Medezeggenschap der radio-luister aars door bevordering van een zoodanige samenwerking, dat den luisteraars een redelijken invloed wordt toegekend op den gang van zaken in de centrale, o.a. instelling van het Instituut der luisteraars- commissie, die jaarlijks uit de aangeslote nen bij elke centrale wordt gekozen en als schakel dienst doet tusschen exploi tant en abonné's op nader vast te stellen regelen. 5. Instelling van een of meer fondsen, waaruit aan de exploitanten een uitkeering wordt verstrekt in overeenstemming met het aantal gratis-aangesloten werklooze abonné's, een en ander uit te voeren in samenwerking met de onder 4 genoemde luisteraarscommissie. Het hoofdbestuur nam kennis van een mededeeling dat de Bond van exploitanten van radio-centrales in een ledenvergade ring, die op 9 September zal worden ge houden, over deze eischen zal beslissen. In afwachting van deze beslissing be sloot het hoofdbestuur van de V.A.R.A. bereids maatregelen te treffen om, bij eventueele afwijzing, onmiddellijk te kun nen overgaan tot de actie, waartoe de Vereenigingsraad het hoofdbestuur in den aanvang van dit jaar heeft gemachtigd. Het hoofdbestuur van de V.A.R.A. be sloot, dat bij deze actie den nadruk zal worden gelegd op de noodzakelijkheidom een monopolistisch bedrijf als radio distributie-centrales zoo spoedig mogelijk te brengen onder beheer van de overheid. Het hoofdbestuur besloot tenslotte om eventueel in geheel Nederland een petiti onnement-actie te organiseeren, waarbij d.e aangeslotenen bij particuliere radio distributie-centrales aan den minister van waterstoet zullen verzoeken meerordening te scheppen in het distributiewezen, o.a. door het maximum der tarieven in over eenstemming te brengen met de eischen van de V.A.R.A. VISCH UIT ENGELAND VIA HOEK VAN HOLLAND NAAR FRANKRIJK. Ten nadeele van het Nederiand- sche contingent? Het Tweede Kamerlid Drop heeft den minister van oeconomischen zaken en arbeid gevraagd: 1. Wil de minister doen onderzoeken of het waar is, dat via Hoek van Holland in vrachtvervoer versche zeevisch uit Engeland naar Frankrijk wordt gezonden, welke leveringen ten nadeele zouden komen van het voor Nederland door Frankrijk vastgestelde vischinvoercon- tingent 2. Indien het in vraag 1 bedoelde waar blijkt te zijn, wil de minister dan maat regelen nemen waardoor althans de af trek van op deze wijze in- en doorge voerde visch van het Nederlandsche con tingent niet plaats kan hebben De Hutchinsons, die men in Amerika reeds „The flying family" heeft gedoopt, omdat, behalve vader en moeder, de 2 dochtertjes van 8 en 6 jaar meevliegen, is Woensdag van St. John in New Bruns wick vertrokken en Donderdagochtend te Port Minier op het eiland Anticosti in den mond van den St. Laurens aange komen. Voor het vertrek van het vlieg tuig uit St. John, heeft Hutchinson ver klaard, dat het voornaamste doel van zijn tocht is panoramafoto's te nemen, die moeten dienen voor lezingen van instruc tievenaard en voor illustraties van boeken. Het vertrek uit St. John werd vertraagd, doordat er nog een reparatie noodig was aan een van de filmtoestellen. Om het vliegtuig lichter te maken, werd voor het vertrek het sleepstuk van den staart afgenomen. Dit zal per boot naar Edin- burgh worden gesleept, waar men het opnieuw zal bevestigen. Zoolang dit sleep stuk ontbreekt kan het vliegtuig alleen aan boeien meren, doch niet aan wal gehaald worden. De vliegers Lee en Borhkon naar Oslo vertrokken. Uit Harbour Grace wordt gemeld, dat de vliegers Lee en Bochkon Woensdag ochtend vandaar naar Oslo zijn ver trokken. Aan den dood ontsnapt. De Noorsche vliegers Solberg en Peter- sen, die Woensdag met hun vliegtuig aan de Placentiabay zijn gevallen, zijn als door een wonder aan den dood ont snapt; om aan een hevige regenbui te ontkomen, stegen zij tot op een hoogte van 1500 meter, waarmee zij echter van kwaad in erger vervielen, want nu kwa men zij in een sneeuwstorm terecht. Daar was de motor niet tegen bestand en met den neus naar boven dook het vliegtuig omlaag en kwam terecht in het water van de baai, op 100 K.M. afstand van Harbour Grace. Visschers hebben beide vliegers gered WAAROM MOLLISON TERUG GAAT VLIEGEN. De zuinige Schot. Uit de berichten over de diverse voor genomen en ondernomen vluchten over den Oceaan, weet men dat Mollison ook de terugreis per vliegtuig zal ondernemen. Hij is dat van den beginne af van plan geweest, omdat hij dan de eerste zal zijn, die heen en weer is gevlogen. Maar er is nog een reden, waarom hij terugvliegt. „Als ik niet zooveel voorzorgen had ge nomen, dat de kans op het welslagen van de terugreis vrij groot is", heeft hij tot vrienden gezegd, „zou ik misschien per boot teruggaan. Maar als een echte Schot, heb ik uitgerekend, dat de terugreis per vliegtuig goedkooper is. De heenreis heeft mij ongeveer 13 pond sterling aan benzine gekost. Voor zakgeld had ik tien shilling bij me gestoken. Die heb ik nog. Als de wind mee is, wordt de terugreis nog goedkooper". Binnenland. IN EEN VLAAG VAN WAANZIN. Getnacht een jong meisje de oogen uit te steken. Donderdagmiddag om vijf uur heeft de 23-jarige B. A. M. K. te Leiden in een vlaag van waanzin geprobeerd zijn acht jarig buurmeisje J. M. beide oogen uit te steken. Hij overviel het kind in een brandgang in de buurt van de ouderlijke woning. Meteen aardappelschilmesje heeft hij het kind onder het linker en rechter oog een vrije diepe wonde toegebracht. Een courantenbezorger is er in geslaagd den man te grijpen en aan de politie over te leveren. Het kind is door den eersten hulpdienst naar het academische ziekenhuis vervoerd, waar het geopereerd is om de oogen te behouden. K. is naar het gesticht Endegeest overgebracht. NEDERLANDERS IN ENGELAND VERONGELUKT. Reuter meldt uit Londen De Nederlander, Anton Smeenk, die te Nottingham vertoefde, is in de buurt van het gasbedrijf aldaar door den trein van Mansfield naar Nottingham overreden en gedood. De heer Smeenk vertoefde te Nottingham in verband met onderzoekin gen op het gebied van gasproductie. Hij had aan het einde der week daar Neder land willen terugkeeren. R.'s omzwervingen sedert zijn ontsnapping te Woensel. De „Avondpost" weet over de omzwer vingen van den te Rotterdam gearres teerden R. (men zie ons blad van Don derdag) het volgende te vei halen: Na zijn ontsnapping uit het Rijkskrank- zinuigengesticht te Woensel heeft li. in verschillende plaatsen in ons land ver toefd, zonder dat men erin slaagde, hem te arresteeren. Wanneer de politie kennis kreeg van zijn aanwezigheid, was hij al weer ontsnapt. Dit deed zich ook voor in Den Haag, waarheen R. zich onmid dellijk na zijn vlucht uit Woensel, op Zondagmiddag 8 Mei, begaf. Plotseling verscheen hij toen ten huize van een zijner familieleden, waar bij slechts korten tijd vertoefde, om den- zelfden avond de residentie weer te ver laten. Hierop bereikte de politie de mede deeling, dat de vluchteling zich naar Eindhoven begeven had en zichten huize van een caféhouder zou ophouden. Een inval der politie was evenwel vergeefsch: van II. werd geen spoor meer ontdekt. Enkele dagen later werd de Haagsche politie medegedeeld, dat II. zijn verjaar dag op Zondag in de Residentie zou komen vieren en een groot feest zou geven aan een aantal leden van de onder wereld. Inmiddels had R. bekend laten maken, dat hij zich niet levend zou laten arresteeren en op het eerste gezicht op een ieder, die hem wilde pakken zou schieten. Hij was in het bezit van een revolver en een groot aantal patronen. Mede in verband met deze bedreiging tot het aanrichten van een bloedbad, nam de Haagsche politie zeer uitgebreide maatregelen. De toeganswegen naar de Residentie werden scherp bewaakt, elk pand, dat voor de feestviering in aan merking zou kunnen komen, werd in het oog gehouden, terwijl een groote politie macht gereed gehouden werd, om, inge val R. gesignaleerd werd, hem onver hoeds te overvallen en elk gewapend verzet zijnerzijds onmogelijk te maken. Het is mogelijk, dat R. hiervan de lucht heeft gekregen en zijn brutaliteit hem in den steek liet, want in Den Haag kwam hij niet. Van dat oogenblik af is hij slechts be trekkelijk kort in verschillende plaatsen in ons land geweest. Beweerd werd, dat hij naar België zou uitwijken, maar dit is niet gebeurd. De brutaliteit van R. kende betrekke lijk geen grenzen. Te 's-Hertogenbosch bracht hij een be zoek aan de familie van een mede-ver- pleegde uit het Rijkskrankzinnigenge sticht. Daar liet hij door een zusje van den verpleegde een prentbriefkaart aan zijn kameraad schrijven. Om kennis te geven, dat de kaart van hem afkomstig was, schreef hij onder den postzegel zijn initialen. In zijn vrijheid gingen R.'s gedachten dikwijls uit naar zijn vroegere mede-ver- pleegden, hetgeen hij uitte doorhetzenden van kleine geschenken. Er zijn verpleeg den, aan wie hij een postwissel van 5 gulden zond. Er waren ook verpleegden, wien hij meer dan een versnapering gunde, n.1. de vrijheid. Dezen zond hij blikjes cacao en zakjes suiker, waarin hij evenwel vijltjes en boren verstopte. Het behoeft geen betoog, dat de verpleegden deze nuttige instrumenten voor een ontsnap ping niet in handen kregen het toezicht op binnenkomende pakketten is in het rijkskrankzinnigengesticht voldoende streng, dat al deze voorwerpen door het verplegend personeel ontdekt werden. Opvallend was, dat geen enkel pakket uit dezelfde plaats verzonden werd. Er waren er uit den Bosch, Breda en zelfs uit Amsterdam. Vóór zijn arrestatie te Rotterdam lieeft R. nog geruimen tijd te Breda vertoefd in het stadsgedeelte, dat in den volksmond bekend is als de „griebes". Met een Chevrolet-auto, waarmede hij ook na zijn ontvluchting in Den Haag zou zijn gekomen, heeft R. o.a. het vuur werk te Scheveningen bezocht. Zwaar gegrimeerd reed hij zelfs door de drukste gedeelten van Den Haag. Nog dezer dagen vernamen wij, dat hij daarbij een van zijn vroegere kennissen zou hebben aange roepen, die hem aanvankelijk niet herkend had. Toen hem de raad werd gegeven toch voorzichtiger te zijn, had hij verzekerd, dat men hem niet meer levend in handen zou krijgen. Zoo verzekerde men ons ook, dat R. op de kermis in den Dierentuin goede sier heeft gemaakt en keurig ge kleed in moderne cabarets heeft vertoefd. Op last van den minister van justitie is de uit shet krankzinnigengesticht te Woensel ontvluchte R., die door de Rot- terdamsche recherche is aangehouden, Donderdag naar Woensel overgebracht. DE FABRIEKSBRAND TE ZAANDIJK. Omtrent den grooten brand, die Woens dagavond te Zaandijk heeft gewoed, meldt men nader, dat om 2 uur in den nacht het gevaar als geweken kon worden beschouwd, zoodat toen de hulp van de spuiten uit de omliggende gemeenten niet meer eeodig was. Het nablusschen geschiedde door de plaatselijke brandweer. Het fabrieksgedeelte, waarin de brand heeft gewoed, is zoo goed als geheel ver loren gegaan; eveneens de geheele aan wezige voorraad grondstoffen, waartoe behoorden eenige duizenden kistjes ver- mecelli. Ook was enkele dagen geleden een groote partij niais ontvangen en in de fabriek opgeslagen. Het nieuwe gedeelte van de fabriek heeft heel weinig te lijden gehad. DE MOORD TE NAALDWIJK. Tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Donderdag arrest gewezen in de Woens dag behandelde zaak tegen den 22-jari- gen letterzetter, J. P. Th. de B., die door de Haagsche rechtbank wegens moord op de lG-jarigo Jacoba van der Caay te Naaldwijk veroordeeld is tot zes jaer ge vangenisstraf door te brengen in een bij zondere strafgevangenis, met ter beschik king stelling van de regeering. Het Hof heeft het vonnis van de recht- bank vernietigd en overeenkomstig de conclusie van het door dr. F. J. Soesman uitgebrachte rapportt, den verdachte ver oordeeld tot gewone gevangenisstraf en deze opgelegd voor den tijd van vijf jaar. VERDRONKEN. Woensdagavond is uit de Westerhaven te Medemblik opgehaald het lijkje van het 8-jarig dochtertje van den heer O. C. van Meel. Het kind was sinds den vori- gen midc'ag vermist en is vermoedelijk bij het spelen te water geraakt en ver dronken. Woensdagmiddag om 2 uur is de 5- jarige H. Soholte, ge woond hebbende in de Hagastraat 61 te Schiedam, bij het spelen in de Westerhaven aldaar gevallen en verdronken. Zijn lijk is naar het zieken huis vervoerd. EEN ONDERNEMEND ZUID- AFRIKAANSCH ZEEMAN. Korten tijd geleden hebben wij de stran ding op onze kust vermeld van een jacht dat in Engeland bleek te zijn gestolen. In de Times staat het volgende vermeld omtrent de avontuurlijke dieven: Twee mannen: de 22-jarige Zuid-Afri- kaansche zeeman Johannes de Witer.de 32-jarige mijnwerker uit PlymouthEdgar Lake waren aan het wandelen langs de Engelsche kust. Toen de avond viel leek hun het te Whitstable liggende jacht Lapwing een geschikte slaapplaats. Toen er bij het krieken van den ochtend een mooie stroom stond naar zee, kon de Wit zijn zeemansneigingen niet langer bedwingen en gooide het schip los. De Engelschman was bij dit alles slechts een tegenstribbelend toeschouwer, want toen zij eenmaal op drift waren kon hij er niets meer tegen doen. Het begon hard te stormen en op goed geluk, want ze hadden geen compas, zeilde het tweetal de richting van de Hollandsche kust op. Daar gekomen, legden zij aan en vroegen aan boeren om wat voedsel, want zij hadden niets aan boord. Zij bleken toen 30 mijl van den Hoek van Holland af te zijn. Daarna verloren ze de kust echter weer uit het oog en stak er zoo'n storm op dat zij alle aandacht aan hun schip moesten wijden. Pas drie dagen later kregen ze de Hollandsche kust weer in het oog en konden zij geholpen door een stoomboot landen, 15 mijl van Vlissingen, zooals later bleek. De beide dieven waren uit geput van honger en vermoeidheid. Zij werden naar den burgemeester van het nabijzijnde dorp gebracht, die hun voedsel gaf, maar hen tevens arresteerde omdat zij geen paspoort hadden. Per autobus werden zij daarop vervoerd naar Middelburg waar zij twee weken werden gevangen gehouden. Van daar werden zij gebracht naar Roozendaal om door de politie over de Belgische grens te worden gezet. Wat nu te doen. Zij gingen maar weer loopen en kwamen den volgenden ochtend in Antwerpen aan. Daar vervoegden zij zich bij den consul die hun in een zeemanstehuis onderbracht en van daar naar Engeland stuurde. Als de reden, waarom hij het jacht had genomen noemde de Wit het feit dat hij in Engeland geen schip kon krijgen en hoopte, daar hij Hollandsch sprak, in Nederland meer kans te hebben. Als er eenig voedsel aan boord was geweest zou hij waarschijnlijk getracht hebben Zuid-Afrika te bereiken. Lake werd spoedig vrij gelaten, de Wit bleek echter allerminst een schoone lijst te hebben. Geboren als zoon van een dominee in Pretoria, ging hij al spoedig als zeeman naar Australië waar hij lid werd van een misdadigersbende en trouwde met de dochter van den aanvoerder daar van. Een van zijn straffen had hij uit te zitten gehad op St. Helena, van waar hij zonder succes had trachten te ont snappen. Voor deze eveneens mislukte escapade naar Holland heeft men hem zes maanden dwangarbeid gegeven. Buitenland. EEN HAAI. Brighton, de groote badplaats op de Engelsche Zuidkust, was Dinsdag in be roering over een haai. De piermeester van de Palace Pier had het beest ontdekt, dat kalmpjes rond de pier zwom. De baders kregen de waarschuwing niet te ver in zee te gaan, al achtte men het niet waarschijnlijk, dat de haai in een zee, zoo rijk aan ander voedsel, een mensch zou aanvallen. Dit is op zijn minst reeds de tiende haai, die men dit jaar op de Engelsche kust heeft waar genomen. Negen zijn er reeds gevangen. Nu is dat niet zoo erg bijzonder, want er zijn altijd haaien in de Engelsche wateren. Het is intusschen nog nooit voorgekomen, dat zij zwemmers of baders aanvielen. GROOT AUTOBüSONGELUK. Een doode cn 20 gewonden. Woensdag is op den Rescheubachwyg bij Mals een ernstig autobusongeluk: ge schied, dat een mensch het leven heeft gekost, terwij! 20 anderen gewond wer den. Een bus uit Ravensburg met 21 passa giers was op weg naar Merano. Op den steil naar benedén gaanden weg bij St. Valentie ontdekte de bestuurder, dat zijn remmen weigerden. Koelbloedig stuurde hij zijn wagen dadelijk tegen een boom op, in de hoop, dat deze den bus tegen zou houden en deze niet over de omhei ning naar berieden zou storten. De bus reed den boom omver en sloeg om. Alle passagiers werden er uit geslingerd. Ëer.igcn van hen kwamen onder den auto terecht. Als door een wonder bleef de bestuurder zonder letsel. Vier zwaar gewonden moesten naar het ziekenhuis te Mals overgebracht worden, waar een van hen is overleden. De andere drie bevinden zich in levensgevaar. Tien an dere ernstige gewonden zijn naar het ziekenhuis te Merano overgebracht, ter wijl de andere inzittenden met lichte ver wondingen naar Bolzano gebracht werden. op 25 Aug. 1932. Aanwezig alle (13) leden. De voorzitter opent de vergade ring, in herinnering brengende, dat het heden met het oog op de wethoudersbe noeming een belangrijke dag voor de ge meente is en spreekt de hoop uit, dat de verkiezing een goede zal zijn. Installatie raadslid. De heer J. Daalder, het nieuw be noemde raadslid, legt hierop de vereischte eeden in handen van den voorzitter af. De voorzitter heet den heer Daal der welkom en hoopt, dat het hem ge geven zal zijn veel en goed werk in het belang der gemeente te verrichten en vele jaren zitting te hebben. Spr. herdenkt daarna den afgetreden wethouder Keyser en spreekt waardeerende woorden. Velen waardeerden zijn vooruitstrevende be grippen en zijn wils- en werkkracht. De heer Keyser vatte het wethouder schap niet op als een bijbaantje en voelde zich met hart en ziel één met de gemeen te. Zijn gezondheid speelt hem parten en dwingt hem afscheid te nemen van een werkkring, die hij noode in andere han den overgeeft. Naast een woord van dank uit spreker den wensch, dat den heer Keyser nog vele jaren van rust en gezondheid ge geven zullen worden. (Teekenen van in stemming. De heer E p e betuigt zijn instemming met het gesprokene door den voorzitter, evenals de heer De Graaf; ook de heer Kikkert sluit zich volkomen aan bij de woorden van den voorzitter. Notulen. De notulen van de vorige vergadering worden hierop, na voorlezing, ongewijzigd vastgesteld. Benoeming wethouder. De heer Bruin deelt mede, dat de fractie van de S.D.A.P. besloten heeft, door bijzondere omstandigheden thans geen wethouderszetel te begeeren, niet tegenstaande zij tot de grootste partij be hoort. Nu geen samenwerking tusschen R.-K., S.D.A.P. en V.D. mogelijk blijkt, zal zij uit de slechtsten den beste stem men. De heer Kikkert teekent tegen deze uitlating protest aan, al zal hij 't den spre ker niet te kwalijk duiden, gelet op den lach, waarmede zij gepaard ging. Spreker kan zijn stem niet geven aan iemand, die buiten Den Burg woonachtig is. Bij eerste stemming worden uitgebracht 5 stemmen op den heer Parlevliet, 4 op den heer De Graaf, 3 op den heer Daal der en 1 op den heer Lap. Bij de hierop volgende tweede stemming verkrijgt de heer Parlevliet 6 stemmen, de heer Daal der 4 stemmen en de heer De Graaf 3 stemmen. Hierop wordt de heer Parlevliet benoemd met 8 stemmen tegen 5 stemmen op den heer Daalder. Desgevraagd verklaart de heer Parle vliet de benoeming aan te nemen, waar na de voorzitter den heer Parlevliet welkom heet in het college van B. en W. Reeds bij de herdenking van den heer Keyser heb ik er op gewezen, dat voor de gemeente een moeilijke tijd aanbreekt, en het zal u blijken, dat critiseeren gemak kelijker is, dan deel uit te maken van het college van B. en W. Ik hoop, dat de jonge leeftijd u geen parten zal spelen en wij de gemeente mogen feliciteeren met uwe benoeming. De heer Parlevliet hoopt, dat zij, die hun stem op hem hebben uitgebracht, daarvan geen spijt zullen krijgen. Spreker gevoelt, dat hij op het gebied der ge meentelijke huishouding nog veel zal heb ben te leeren, hij belooft echter zijn uiter ste best te zullen doen, al zal hij voor het ambt niet zooveel tijd beschikbaar kunnen stellen als zijn voorganger. De heer De Graaf motiveert nader de stem van zijn fractie. De tijd, dat de R.-K. raadsfractie bij de wethoudersver kiezingen niet op den voorgrond trad, is voorbij. Spreker hoopt, dat de heer Parle vliet gestand zal doen, datgene, waarover gesproken is, en zal steunen wat spreker en zijn partijgenooten willen. Ook de heer Dogger motiveert nader zijn stem. Uit politiek oogpunt gezien, stond de heer Daalder spreker en zijn partijgenooten het naast, doch, omdat de heer Daalder eerst heden als raadslid op treedt, hebben spreker en zijn partijge nooten besloten, hun stem op den heer Parlevliet uit te brengen. Ingekomen stukken. Een adres van eenige inwoners te De Waal, waarin verzocht wordt aldaar een gedeelte rioleering aan te leggen, welk adres in handen wordt gesteld van B. en W„ om daarop bij de behandeling der be grooting voor 1933 terug te komen. Een schrijven van den heer L. Schagen te Oudeschild, waarin deze verzocht zoo danige maatregelen te nemen tegenover de fa. C. R. Keyser Co., dat de toe gangsweg nabij zijn woning in den vroe- geren staat teruggebracht wordt. De voorzitter stelt voor het ver zoek in handen te stellen van B. en W* om prae-advies, hetwelk na eenige dis cussie geschiedt. Verlof Burgemeester. Een schrijven van den Comm. der Ko ningin, berichtende, dat aan den Burge meester verlof is verleend zich voor den tijd van één maand, aanvangende 29 Aug. a.s., buiten de gemeente op te houden. Vergoeding studiekosten. Een adres van den heer D. P. Koorn waarin deze verzoekt in de studiekosten van zijn zoon aan de Middelbare Tech nische School te Amsterdam, hem een toelage of renteloos voorschot te ver leenen van 900 per jaar. De voorzitter stelt voor het adres in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. De heer Dogger merkt op, dat in andere gemeenten een studiefonds be staat om het arbeiderskind in de gelegen heid te stellen zich te ontwikkelen. Spr. vraagt zich echter af, omdat op onze be grooting voor dit doel geen gelden ge voteerd zijn, of het thans wel mogelijk is aan de aanvrage te voldoen; dit is jam mer. De aangelegenheid zal ernstig onder de oogen moeten worden gezien. De voorzitter merkt o.a. op, dat de meening van Ged. Staten gevraagd is, wier antwoord nog niet binnengekomen is. Na nog eenige discussie conform het voorstel van B. en W. besloten. Gemeenterekening 1931. Voorloopig vastgesteld conform advies der commissie van onderzoek, gewone dienst saldo 22.844.87, kapitaaldienst nadeelig saldo 4060. Rekening Algemeen Armbe stuur 1931. Goedgekeurd overeenkomstig het rap port der C. v. O. Batig saldo 2493.743. Id. Algemeen Weeshuis 1931. Als boven, met een exploitatiesaldo van 644.40 en een nadeelig saldo wat den kapitaaldienst betreft van 5678.87. Rondvraag. Het is den heer De Graaf opge vallen, dat de bestrating van den weg naar de woniftgen van S. Gomes e.a. te Den Burg in slechten toestand verkeert. Zal bij de begrooting rekening mee wor den gehouden. De heer Lap wijst er op, dat de Hoornderweg in zoodanigen toestand ver keert, dat hij voor wielrijders en karren niet te berijden is, terwijl er bij regen geen doorkomen aan zal zijn. Als boven. De heer Bruin informeert, of bij de werkverschaffing 9 uur per dag gewerkt moet worden, waarop de heer Vlaming antwoordt, dat een 50-urige arbeidsweek toegestaan is. Op een desbetreffende vraag van den heer Bruin antwoordt de voorzitter, dat het loon voor accoordwerk ingevolge opdracht van de Ned. Heidemaatschappij met 15 verlaagd is, omdat het gemid delde loon kwam boven 30 cent per uur, hetgeen volgens de ministerieele voor waarden niet toelaatbaar is. De heer Bruin kan niet gelooven, dat een dergelijk gemiddeld loon besomd is bij een volle werkweek, hetgeen den heer Vlaming hem in overweging doet geven, de loonlijsten bij den Directeur van gemeentewerken te gaan inzien. Op de aanvrage om een hooger uurloon is door den Minister afwijzend beschikt. De heer Dogger spreekt er zijn af keuring over uit, in de voorlaatste ver gadering door den voorzitter niet juist te zijn ingelicht, toen hij informeerde naar het opmaken van processen-verbaal op het haventerrein tegen chauffeurs. De voorzitter hield, zich onkundig, terwijl spreker gebleken is, dat de voorzitter van het ingrijpen van de politie op de hoogte was. Hieruit ontstaat een vrij uitvoerige dis cussie, waaruit blijkt, dat de voorzitter in zijn antwoord niet volledig en eenigs- zins ontwijkend is geweest. Hierna sluiting. N/v VAN SLOOTEN - LEEUWARDEN

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2