Callantsuog. Wieringen. Breezand, 't Zand. Texel. Kijkjes uit mijn venster. Gemeenteraad van Schagen. Congres tegen den oorlog. Een eiland om Hef te hebben. De Texelsche boot. een nacht op adem Hekomen van het geregeld heen en weer varen, jaagt de Noordzee in en de torens van Den Helder verdwijnen in het ver- Schiet en die van Texel rijzen op. Een moderne stoomboot haast zich. Zoo is eenmaal de tijd. Er staan altijd belang rijke en talrijke relaties op het spel. De boot snelt voort en de machine beneden dreunt gezellig en zingt optimistisch: als ik maar water en kolen in mijn lichaam heb, wat zal ik dan verder verlangen? Met een vloed zooals nu is de- overtocht naar onze buren een oogenblikje werk. Maar in dit zeegat gaat het jakkeren geheel anoers dan bij den weg. Er is orde en rust, waar op een stedelijk verkeersagent jaloersch zou kunnen zijn. Men behoeft niet uit te wijken voor groentekarren, autos en wiel rijders. Hier aan boord leeft men in de stérke overtuiging, dat zoo'n schip onaan tastbaar is voor verkeersongevallen. In net besliste bewustzijn, dat het een degelijke, forsche constructie van staal is, schiet de boot voorbij de boeien links en rechts, gooit zijn kop soms dwars in den zwaar- eten golfslag, zoodat het vaartuig siddert in zijn flanken. Jammer genoeg, dat de reis zoo kort duurt. Wie niet alle dagen op het Mars diep komt, heeft er genoeg schoons te ont dekken. Aan stuurboord een brok Zuider zee, waar wel nog geen zonlicht was en alleen schaduwen van zeedamp, doch waar een paar zeilers al zwerftochten hielden. Maar aan bakboord imponeerden de dijken van Texel, door een vorig geslacht primi tief, maar thans nieuw en hoog en sterk opgezet. We zien hoe aantrekkelijk dit machtige eiland zich daar uitstrekt met zijn groot en grootsoh lichaam en zich af- teekent in de bochten door het witte schuim, dat stuift en huppelt over de stee- nen. Waar de winden met nijdige spron gen en vlijmscherpe tongen wel eens tegen dit land in zee kunnen rennen, is het nu alsof er bijwijlen nooit orkanen kunnen loeien en het er maar stil en kalm is. Dan glijdt de boot haast ongemerkt liet haventje in en op den steiger zien we het stoere, vriendelijke én gemoedelijke volk van Texel. Twee oude grootvaders met kraakstemmetjes en verweerde gelaten en belletjes in de ooren staan verzonken in gedachten bij den strammen veldwachter, die de passagiers in den vroegen morgen nauwkeurig bekijkt. De wereld behoeft snelheid en ook in dit oude landelijke oord met de duurzame ge veltjes en de schilderachtige boerderijen, spint de motor en jaagt de auto over de wegen. Een boer uit het Noorden zou over een lang traject zijn wagen laten racen. Hij had geen zenuwen en machteloos staren we naar den af te leggen weg. Doch hii is het stuur volkomen meester en verstaat de kunst om op tijd de natuurlijke glorie van Texel onder de aandacht te brengen. Welk een rijkdom aan natuurschoon heeft dit brok van ons vaderland in de ÏJoordzee eigenlijk voor gasten, die er ko men en oogen hebben voor mooie momen ten en typische bijzonderheden! Het is geen wonder dat de Texelaar zijn land zoo lief heeft. Laat de wereld eens verzadigd zijn van stadsweelde, wie de intieme pracht kent van de innige hoekjes, eindelooze bossehen, mooie heiden, heerlijke ver schieten, het ingesloten water aan den „Hufter" en de grootheid der duinen, wordt geestdriftig over Texel en wil er gaarne terug komen. Als de auto je voert naar de dorpen, kilometers lang, komt men stellig niet be drogen uit. Dan kan men een idee krijgen hoe beteekenisvol en hoe boeiend dit land schap wel is. Hier en ginds de gouden vel den en het akkermaalshout, waarop de morgenzon zoo uitermate belangrijke stem mingen kan tooveren. Overal die witte kippen, het bonte vee, de vette varkens en biggen en de schapen. En af en toe de uitgestrekte gronden, die ieder jaar weer trouw menschen voeden met haar aardappelen, boekweit, rogge, haver, tarwe en gerst en die al een tijdperk lang het volk en de gansche streek tot wel vaart brengen. Geen wonder, dat dit eiland van noorde lijk Nederland groot in trek is voor auto mobilisten, wielrijders en vreemdelingen verkeer. In dit kostelijk polderland zijn beziens waardigheden, die niet gauw vervelen. Zooals een dorp in Holland' behoort te liggen tusschen groen en met vriende lijke huizen is daar Den Burg een heel charmant dorpje, een gemoderniseerde woonplaats met fraaie winkels en hotels. Den Burg, dat vooral 's morgens vroeg en op Zondag een rustige, nette aantrekke lijkheid bezit als je er door de bochtige straatjes gaat. Verder op den dag is het levendig, een dorp met grootsche beloften voor de toekomst. Uit Den Burg valt nog heel wat moois op te diepen. Houdt ge van afstanden, zoek de andere aardige dorpen op. Wilt ge de heerlijke natuur, ongerept tusschen het donker groen der dennen? De vogelbroedplaatsen zijn op Texel beroemd en voor liefhebbers bekoorlijk. Maar er is ook interessante schoonheid in de duinen en een flink breed strand. Van het hotel „Juliana" heeft men unieke vergezichten. Op den hoek van den badweg staat het daar als een oud kasteel, trotsch en stevig. Hier verdient men in de zomerperiode geld. Hier is dan ook alles aanwezig wat een badplaats in kleinheid groot kan doen zijn. Maar Texel heeft belangrijke en talrijke relaties met Den Helder. Bij aankomst en vertrek, aan den steiger der Buitenhaven is altijd drukte te beleven. Over de loop plank gaan eiken dag heel wat menschen. Vooral in dezen vacantietijd wordt veel ge bruik gemaakt van de gelegenheid om te varen. Texel's glorietijd is elk jaar de zo mer. Dan leeft het van vreemdelingen. Dan gaan auto's uit de groote stad over het water. Dan worden dozijnen fietsen fluks ingescheept of aan den wal gezet. En dan is het bij de Texelsche boot altijd anders, altijd nieuw, altijd verrassend. DUINBRAND. Omstreeks half twee klonk gisteren in ons dorp de kreet: «Duinbrand*! Het bleek, dat in de duinen, toebehoorende aan de N.V. «Het Zwanenwater* brand was ontstaan. Spoedig waren een aantal blusschers, met schoppen gewapend, aanwezig. Door een strook duin om te spitten gelukte het vrij spoedig het vuur te stuiten, waardoor grooter onheil werd voorkomen. Toch kon men niet verhin deren, dat eenige hectaren duingrond kaal brandden. De oorzaak moet vermoe delijk gezocht worden in het achteloos omgaan met vuur door bramenzoekers. Hoewel het btamenzoeken in de duinen van de N.V. »Het Zwanenwater* verboden is, wordt door velen een bekeuring ge riskeerd. Waarschijnlijk zal nu wel tegen de bramenzoekers, die zonder toestem ming in de afgesloten duinen vertoeven, strenger worden opgetreden. Men zij dus gewaarschuwd KERMIS 1932. Met de a.s. kermis, die plaats vindt op 4, 5 en 6 September a.s., zal weer een heel programma van feestelijkheden wor den afgewerkt. Allereerst de eigenlijke kermisvermakelijkheden. Voor verschil lende etablissementen is reeds staanplaats aangevraagd. Zoo komen er: een zweef molen, een luchtschomme], schiettenten, waarzegger en vooral niet te vergeten, de ververschingskramen. In beide cafe's vindt's Maandagsavonds een tooneeluitvoering plaats. In hotel „Duinzicht" wordt door de tooneelver- eeniging „Dirkshorn" een voorstelling gegeven van het successtuk „In de radio". Dezelfde avond treedt in het „Dorpskof fiehuis" op de tooneelvereeniging „Excel sior" van Anna Paulowna met het bekende lachstuk „Een halsbrekend huwelijk". Verder bestaat er gedurende de kermis dagen in beide café's de gelegenheid tot dansen. Maandagmiddag worden er op de buurt kinderspelen gehouden, terwijl Dinsdag middag volksspelen zullen plaats hebben, voor dames en heeren. Voor de dames een levende stoelendans. De kermisdagen belooven weer een paar recht gezellige te worden, waarop naar we hopen geen wanklank zal worden gehoord PRIJS BEHAALD. Op de zwemwedstrijden, georganiseerd door de Schager zwemvereeniging „De Wiel" te Schagen, is het aan de estafette ploeg uit Callantsoog gelukt om beslag te leggen op den eersten prijs, zijnde een wisselbeker. De ploeg bestond uit de dames L. en A. Tholen en de heeren L. v. d. Bosch en J. Ingles Arkel. Daar er in Callantsoog geen zwemvereeniging bestaat zal de beker een plaatsje vinden op het Raadhuis alhier. Bovendien wist de heer L. v. d. Bosch beslag te leggen op de eerste prijs in het nummer 100 M. vrije slag voor heeren. Voorwaar een mooie succesdag! Met ingang van een nader te bepalen datum is aan den besteller van den dienst der P.T.T., den heer W. de Vries, te Hip- polytushoef, op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit den dienst, met inacht neming van de bepalingen van het wacht gelders besluit. VERKOCHT. Men deelt ons mede, dat de heeren J. C. Klein en consorten, het door hun, in de Wieringermeerpolder te Slootdorp gebouwde Hotel café-restaurant, behou dens nadere goedkeuring der dir. der Wieringermeerpolder, uit de hand heb ben verkocht aan den heer G. Smit te Rotterdam. ALWEER EEN... Door de firma Elema en Stollenga te Marum (Gr.) is bij Ged. Staten van Noord- Holland concessie aangevraagd voor het werking brengen van een autobus- dienst Groningen-Den Amsterdam en terug. Oever-Alkmaar- Ratten worden in reld aangetroffen, streken. alle landen der we- behalve in de pool- De banaan levert 44 maal zooveel voedsel per H.A. op als de aardappel en zooveel al» tarwe. 131 maal OPENLUCHTUITVOERING „D. O. K. E. V." Zooals de laatste jaren de gewoonte is, gaf de gymnastiekvereeniging D.O.K.E.V. den Zondag voor Koninginnedag haar uitvoering in de open lucht te Breezand. De inuziekvereeniging „Concordia" ver leende haar medewerking tijdens den marsch door Breezand en gedurende de uitvoering van enkele oefeningen. Tot kapelaan is benoemd de H. Willemse te bij de R.K. Kerk alhier WelEerwaarde Heer C. Warmond. HARDDRAVERIJ. Aan de op j.1. Zondagmiddag op den Zandtenerwegdoordeharddraverijvereen. „De Toekomst" gehouden handicap-dra verij onder den man, werd deelgenomen door een achttal paarden, n.1. „Ostara", van P. Quax, te St. Maartensbrug, be rijder P. Koning„Marie", van J. Scher- merhorn, te Wieringerwaard, ber. eigen.; „Compas", van J. Strooper, 't Zand, ber. J. Strooper Jr.; „Fientje", v. P. Voorthuizen, 't Wad, ber. P. Voorthuizen Jr.; „Nelly S." van J. Strooper, 't Zand, berijder W. Strooper; „Baucis" van G. Wit, West Graftdijk, ber. J. Bruntik„Corrie Z." van C. Zwaan, te Hoorn, berjjder W. Cnossen en de „Zwart" van P. Bruin té 't Zand, berijder A. Blaauboer. De prijzen werden tenslotte gewonnen door: le Corrie Z. f 50.—, 2e Fientje f 25.3e Ostara f 10.4e Compas f 5.en 5e de Zwart f 2.50.—. De wedstrijd werd begunstigd door schitterend mooi weer, doch het aantal toeschouwers bleef beneden het minimum wat werkelijk zeer jammer was, daar ver schillende mooie spannende ritten zjjn gegaan. Later bij de prijsuitreiking merkte de Voorzitter, de heer J. Brak op, dat ook deze Vereeniging de heerschende malaise heel goed aan den lijve kon gevoelen, waardoor dan ook de prijzen niet hoog konden zijn. We zullen echter volhouden zeide spr., want als men bedenkt, dat deze vereeniging het volgend jaar reeds 40 jaai bestaat, dan zou het toch jammer zijn, als die zou moeten komen te ver vallen, met welke woorden allen accoord gingen en waarop een flinke inschrijving van nieuwe leden volgde. CONCERT „HARMONIE". De inuziekvereeniging »Harmonie« geeft Zondagmiddag 4 September a.s. bij goed weer een concert in de muziektent te Hippolytushoef en na afloop bal in «Concordia*. NADER ONDERZOEK. Het nader onderzoek van eenige dienst plichtigen zal worden gehouden op 28 October a.s. in de oude school te Hippo lytushoef. INLEVERING MILITAIRE GOEDEREN. De inlevering van militaire goederen, waaraan dit jaar moeten deelnemen de dienstplichtigen van de lichting 1917, zal worden gehouden op 28 October. J.V.O.-BERICHTEN. De gymnastiek op Vrijdagavond (half acht) gaat de volgende weken weer ge regeld door (voor jongens en meisjes ge combineerd). Zondag 4 Soptember half drie bijeen komst voor fiets- of wandeltocht. Bij voldoende deelname volgt op 11 Sep tember een weekeind op Texel; deel nemers kunnen zich nu al opgeven. BENZINEPOMP. Door de Bataafsche Import Mij. te 's-Gravenhage zal bij café A. Klein te Oosterland een benzinereservoir met pomp worden geplaatst. HOOFD O. L. SCHOOL OOSTERLAND. Het nieuw-benoemde hoofd der O.L. school te Oosterland, de Heer J. Lammes van Amsterdam, zal m. i. v. 1 September zijn nieuwe functie aanvaarden. VERGUNNINGS- EN VERLOFSRECHT. het bedryf leverde over 1931 geen batig of nadeelig saldo op. Diverse gemeentebesturen, betreffende bijdragen kosten U.L.O. De gemeente Zijpe, Wieringerwaard, St. Maarten en Harenkarspel hebben goedgunstig beschikt op het verzoek van den raad f 10 per leerling beschikbaar te stellen. De gemeenten Anna Paulowna, Winkel en Barsingerhorn niet. Waar te Barsingerhorn de Raad niet de beslissing heeft genomen zal deze ge meente nogmaals gevraagd worden. Voorzitter dankt de vier genoemde ge meenten voor hun bijdragen. Adres bestuur afd. Schagen van den Ned. Bond van arbeiders in het land bouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf inzake uitbreiding steunregeling. In dit adres wordt gevraagd de bepa ling te schrappen, dat werklooze arbei ders minstens een jaar in de gemeente woonachtig moeten wezen om van de werkverschaffing of steunregeling te Voorstel inzake aansluiting aan het gasbuizennet van Lagedijk en Schager- brug. Naar aanleiding van het gesprokene in de raadsvergadering van 5 April heb ben B. en W. de eer den raad over te leggen een nadere exploitatie rekening voor de aansluiting bovenbedoeld, onder mededeeling. dat zij ten opzichte van de onderwerpelyke aangelegenheid nog het zelfde standpunt innemen, als ten tyde van de vorige behandeling. Thans bedraagt liet saldo verlies vol gens de begrooting f 505.47J. Hét college kan dan ook geen vrijheid vinden den Raad een voorstel tot aan sluiting te doen. De heer v. Nuland wijst er op, dat hy steeds een voorstander tot aansluiting is geweest. Een nieuw onderzoek van den Directeur heeft uitgemaakt, dat ondanks de slechte tijdsomstandigheden en de verhoogde gasprys nog 40 huizen tot directe aansluiting zullen overgaan. Spre- kunnen profiteeren of indien dit niet ker vindt dit een gunstig resultaat. De HOOIBROEI. Donderdagmiddag j.1. werd de hulp ingeroepen van de brandweer, daar hooi- broei was geconstateerd in een klamp by de boerderij van den heer Bruin aan den Boschweg alhier. Het nog goede hooi werd afgezonderd terwfjl de brandspuit eenigen tijd op het terrein bleef en men een wakend oog bield. Bij koninklijk besluit van 1 Augustus j.1., No. 25, zijn goedgekeurd de gemeen telijke verordening tot heffing van ver- gunnings- en verlofsrecht. VEULENMARKT. De jaarlijksche veulenmarkt zal alhier worden gehouden op 3 September a.s. De weleerw. heer A. P. L. van Dijk, te 's-Gravenhage, beroepen predikant bij de Doopsgezinde Gemeente alhier, heeft voor het op hem uitgebracht beroep bedankt en dat naar Surhuisterveen (Fr.) aange nomen. KONINGINNEDAG. Woensdag 31 Aug. a.s. zal in het Chr. Tehuis voor Zuiderzeewerkers te Den Oever een feestelyke bijeenkomst gehou den worden, ter viering van den geboorte' dag van H. M. de Koningin. De bijeen komst zal om 8 uur aanvangen en vrij toe gankelijk zijn. De weleerw. heer O. Deen hoopt een woord te spreken, terwijl de Zangvereen. „Land in 't Zicht" te Den Oever en enkele andere personen door zang en voordrach ten tot de opluistering zullen bijdragen. Afwezig wethouder Blaauboer en Mr. Buiskool, de wethouder met kennisgeving van ziekte. Ingekomen stukken. Verslag N.V. Spoor(tram) Wieringen Schagen over 1931. Saldo verlies bedroeg f 5801.36J. e Goedkeuring Ged. Staten verlaging presentiegeld raadsleden van f 4 op f 3. Idem verlaging wethouders van f 500 op f 400. Voor kennisgeving aangenomen. Dankbetuiging L. Wurkum voor ver leende bijdrage buitengewoon lager on derwijs ten behoeve zoontje. De heer v. Nuland merkt op, of hier voor bijdrage verleend is door rijk en provincie. Voorzitter zegt toe een onderzoek in te stellen. Proces-verbaal kasopname gemeente ontvanger op 29 Juni. In kas was en moest zijn f 55.620.16. Verificatie bureau jaarstukken der ge meentebedrijven. Electriciteitsbedrijf batig slot f 4467.74. Van dit bedrag zal f 2500 ten goede komen aan de gemeentekas. B. en W. stellen voor het restant ad f 1967.74 storten in het vernieuwingsfonds het bedrijf. Grondbedrijf. Het nadeelig slot bedraagt f 5361.58. B. en W. stellen den raad voor 1/5 ge deelte uit den gewonen dienst 1931 aan het bedrijf te doen uitkeeren. Gasbedrijf batig slot f 3494.99. B. en W. stellen den raad voor dit be drag toe te voegen aan het vernieuwings fonds van het bedrijf. Eierveiling. De exploitatie van' te van wordt aangenomen althans de Rijkssteun uii te betalen. B. en W. merken op, dat indien aan het verzoek wordt voldaan ingezetenen zouden kunnen worden achtergesteld bij de arbeiders, die zich vanuit andere ge meenten komen vestigen. Overigens zou de gemeente bij opheffing van dezen maatregel een aantrekkelijke plaats wor den voor werkloozen en steuntrekkers. Door te voldoen aan het laatste gedeelte van het verzoek zou de geheele door den raad vastgestelde regeling krachtloos worden gemaakt. Het college wijst er nog op, dat indien arbeiders geplaatst kunnen worden die nog geen jaar in de gemeente woonachtig zijn, deze arbeiders in de Wieringermeer worden geplaatst naar tijdsgelang van vestiging. B. en W. gaan hierbij strikt eerlijk te werk. Dank zij de bemoeiingen van den direc teurder arbeidsbemiddelingte Den Helder werken thans 20 arbeiders in de Wie ringermeer. Wy kunnen den directeur van de arbeidsbeurs hier niet genoeg dankbaar voor zijn. De heer v. Nuland komt op tegen de bepaling, dat de vestiging binnen de ge meente van een jaar by het in werking stellen van de steunregeling van terug werkende kracht is ingevoerd. Spreker had gaarne gezien, dat alle in de ge meente gevestigde arbeiders op de datum van ingang van de steunregeling hiervoor in aanmerking waren gekomen. De heer Orsel onderschrijft deze woor den. De Voorzitter bestrijdt de heeren en wijst er op dat zelfs nu nog arbeiders naar de gemeente komen. Het stuk wordt voor kennisgeving aan genomen. Verzoek van de S.D.A.P Raadsfraktie tot instellen van een Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Naar aanleiding van dit verzoek stellen B. en W. den Raad voor op het verzoek gunstig te beschikken en tot instellen van een Burgelijk Armbestuur over te gaan met ingang van 1 Januari a.s. Na ampele besprekingen wordt het voorstel van B. en W. verworpen. Weth. de Vries en de leden der S.D.A.P., de Heeren Bakker en Orsel stemmen voor. Verzoek van B. en W. van Jisp, om adhaesie te betuigen aan pogingen ter verkrijging van een steunregeling voor noodlijdende bedrijven en tot verlaging van de tarieven van het P E N. en het P.W.N. B. en W. stellen den Raad voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, uit overweging, dat deze pogingen be- hooren uit te gaan van andere organi saties, b.v. Vereen van Pluimveehouders, de Hollandsche Mij. van Landbouw, de Vereen, van Ned. Gemeenten e.d. Conform besloten. Verzoek van de Vereen, voor Chris telijk Nationaal Onderwijs, alhier, om voorschot op de vergoeding bedoeld op art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1932. B. en W. stellen den Raad voor over eenkomstig de overgelegde berekening aan de bovengenoemde vereeniging een voorschot toe te kennen van f 437.76, uit te betalen in 2 termijnen. Het aantal leerlingen bedraagt 76. De kosten worden berekend op f. 10.80 per leerling. Conform besloten. Verslag N.V. Noorderstoomtrain over 1931 (Alkmaar—Schoorl—Schagen). B. en W. stellen voor het verslag voor kennisgeving aan te nemen. De Voorzitter merkt op, dat in de loop van dit jaar te Alkmaar een vergadering van belanghebbenden zal worden ge houden, waarin definitief al dan niet tot opheffing van het gedeelte Warmenhuizen- Schagen zal worden besloten. Deze ver gadering zal door B. en W. worden be zocht en krachtig op het behoud der tram worden aangedrongen. Opheffing zou naar de meening van B. en W. met het oog op de kanaalplannen thans on tijdig zijn, te meer daar de tram in deze streek de eenige vervoergelegenheid is. Aldus besloten. Benoeming Onderwijzeres aan de O.L. School. Onder overlegging der ingezonden sollicitatiën, het bericht van het Hoofd der School en het advies van den Heer Inspecteur van het Lager Onderwijs, heb ben B. en W. de eer den Raad de vol gende voordracht voor het doen eener benoeming aan te bieden 1. Mej. P. A. Visser te Schagen. 2. Mej. A. T. Sandstra te Opmeer. 3. Mej. N. Wigel te Kolhorn. Op verzoek van den Heer v. Nuland gaat de Raad in comité. Na heropening wordt Mej. Visser te Schagen (Onderwijzeres te St. Maartens brug) benoemd met 6 stemmen. 3 stemmen worden uitgebracht op Mej. Sandstra. Aanbieding gemeenterekening en reke ningen der bedryven 1931 en benoeming commissie. Gekozen worden de Heeren J. de Veer, K. Bakker en Mr. Buiskool. De Heer v. Nuland, die by de eerste stemming werd gekozen, bedankte. Voorstel tot overname van het ge- demptegedeelte Loet van de Banne en j Polder Schagen voor f 1. Aldus besloten. aanleg te Grootewal is medegevallen wat de begrooting betreft, allicht zal deze begrooting ook nog wel medevallen. Het is een mooi werkobject en tevens een goede gelegenheid het afzetgebied van de gasfabriek te vergrooten, welke thans nog niet op volle capaciteit werkt en we kunnen tevens reclame maken voor de fabriek in een andere gemeente. Andere leden spreken in de zelfde geest. Ten slotte wordt het voorstel ver worpen met alleen de Wethouder voor. De gasfabriek zal dus Lagedyk en Schagerbrug (gemeente Zype) aansluiten aan het gasbuizenet. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. gezien het advies van de Ge-! zondheidscommissie tot onbewoonbaar waarvan enkele leden 't korte boottochtje verklaring van een 8-tal woningen in de meemaaktenonze nieuw benoemde Wet- men nu den Paardensportdag aanslinttn Het Comité heeft zich in verbindinQ' gesteld met de directie van het circus en deze heeft zich bereid verklaard met enkele nummers uit haar programma het Paardensportfeest op te luisteren. •IIOOIBRAND BIJ DE DENNENIIOSSCHEN. Zaterdagmorgen omstreeks half tje„ geraakte, vermoedelijk doordat een vonk uit pyp of sigaret in 't hooi terecht is gekomen, een groote hooischelf van den lieer R. Dalmeyer, staande op de Kruis- koog in Eventekoog in brand. De brand leverde groot gevaar op voor de nabij zijnde dennenbosschen, die door de aan houdende droogte een dankbare prooi voor 't vuur dreigde te worden. Snel heeft men daarom de motorspuit naar de plaats der onheils gevoerd en een brand voorkomen. CONCERT. Het „Texels Fanfarecorps", dir. de heer Th. Lugtenburg, zal morgenavond (Ko- ginnedag) des avonds om acht uur een concert geven in het park te Den Burg. OEFENING MET I)E REDDINGBOOT TE DE KOOG. Zaterdagmiddag vier uur had onder groote belangstelling van de badgasten (ingezetenen van Texel waren slechts weinig aanwezig) een oéfening plaats met de aldaar gestationeerde redding boot v. d. N. en Z. Holl. Redding-My. De oefening werd bygewoond door de leden van de plaatselyke commissie Nieuwstraat, Voorstel tot gedeeltelyke doortrekking der C. Bokstraat. Onder overlegging van de met den adviseur der N V. H.A.B.O. gevoerde correspondentie betreffende de onder werpelyke aangelegenheid, hebben B. en W. de eer den Raad voor te stellen de Cornelis Bokstraat gedeeltelyk door te trekken zooals op het mede over gelegde plan is aangegeven. Volgens raming van den Gemeente Architect zullen de kosten dezer door trekking bedragen f 1500.—, waarin door de N.V. H.A.B.O. de helft zal worden bygedragen, onverminderd het aanbod van genoemde N.V. ten aanzien van kostelooze grondverkryging door de Ge meente voor de doortrekking benoodigd. De Heer v. Erp informeert of de Ned. Spoorwegen reeds toestemming hebben gegeven tot recht van overpad betreffende den Stationsweg. - De voorzitter deelt mede, dat nog geen bericht is binnengekomen. De Raad gaat hierop op voorstel van den heer van Erp in comité. Na de heropening wordt het voorstel houder, de beer Parlevliet. die reeds verscheidene jaren uit liefhebbery lid van de bemanning is, ontbrak ook dit maal niet op appèl. De zee was vry kalm en reeds direct by de hoogwaterlyn vry diep, zoodat 't uitbrengen van de boot slechts een kwestie was van enkele mi nuten. De tocht door de branding had een vlot verloop en na ongeveer een half uur keerde de boot aan de plaats van afvaart terug. Jammer voor de badgasten i vooral, dat ditmaal geen oefening met I't vuurpylentoestel en 't daar aan ver- i bonden uit de boot brengen van een man aan de lyn plaats had. Een der heeren van de reddingcommissie deelde ons mede dat een schot met een vuurpyl ongeveer f100.kost, zoodat men aan ieder station 't toestel slechts eens per jaar mag beproeven, te De Koog is dit reeds in den voorzomer gedaan. Toen de boot weder op de lorrie was geheschen, nam de heer Luberti daarin plaats en sprak van daaruit een opwek kend woord tot de aanwezigen om lid te worden van de N. en Z. H. Reddings- Maatschappy. Verder deelde spr. mede, a an gen om en met al leen de heer vT Erp T fi,moP"am,f hee" tegpn 1 gemaakt van een oefening met de red- Voorstel tot aanvulling van de Alge- ?!"g?00tT 4Zate4rdag- meene Politieverordening. avond nog eens aan de badgasten te De B. en W. hebben de eerden Raad voor K°N0gf"at's^0^e,ÏV te stellen uitbreiding der Politieverorde 1 Naar de heer W" H" ning, waarby het verboden zal zyn van 12 tot 24 uur het gebruik van hoogfrequent apperaten en dergelyke, welke op het electrisch net worden aangesloten. Goed- werkende stofzuigers, strykyzers enz. hieronder niet begrepen. Aldus besloten. Na nog eenige ondergeschikte punten en rondvraag, volgt sluiting. MARKTOVERZICHT. De oude schapen-aanvoer wordt wat grooter, al zijn de prijzen laag; vermoe delijk zijn er ditmaal geen schapen ver kocht voor meer dan 9 per stuk. Wij Lap ons mede deelde beslaat het voornemen a.s. Zater dag, omstreeks 12 uur, de reddingsboot uit de Krim te beproevendaar zal dan wel een oefening met het vuurpylentoestel worden gehouden. De heer Luberti is voornemens zyn film met deze vuurpyi- oefening aan te vullen." EVANGELISATIE-SAMENKOMST. In het Park te Den Burg had Zater dagavond een evangelisatie-samenkomst plaats met medewerking van de muziek- vereeniging „Excelsior" van Oosterend. De opkomst was, niettegenstaande het prachtige weder, niet groot. De publici teit, die aan deze samenkomst was ge geven, was blykbaar niet voldoende geweest. Gezongen weiden een achttal liederen, ontleend aan den bundel Job. de Heer; vernemen, dat een der grootste handela- jde zang werd begeleid door muziek van ren vorige week, in t land een partij »K^celsior welk gezelschap ook enkele zware dieren heeft gekocht voor f 10.50; muz'e'cllumrnerfjes fen gehoore bracht i A s nnriprirprn var» nP7A h vnncrplicotm hij moest ze op de groote markten elders voor 9.50 van de hand doen, geen won der dus dat de dieren hier dus bijna on verkoopbaar zijn; vorig jaar betaalde men in t laatst van Augustus nog van 28 tot 30 voor oude schapen. De lammeren- handel blijft ook slecht en werden heden verscheidene dieren verkocht voor 3.50 per stuk, de beste kocht men voor 5. De kalverenhandel gaat door den ge ringen aanvoer iets vlugger de prijzen blijven echter vrij gelijk, voor 3.50 kon men reeds een nuchter kalf koopen, zware dieren brachten iets meer op. De aanvoer van koeien was gering, slechts een twee tal stonden aan de lijn, de prijs bedroeg ongeveer 135 per stuk. Ook waren enkele veulens aangevoerd, die getaxeerd wer den op 45 a 50. De voorkeurhandel is door de regee- ringsbemoeiingen leelijk in de war ge raakt. De prijs, die in de laatste weken steeds om de 14J cent heeft geloopen, wordt thans nergens meer geboden, wij hoorden een prijs noemen van 12 cent per pond; t blijkt evenwel, dat een handelaar elders niet veel meer kon krijgen dan 10 cent. Wanneer de regeering geen andere maat regelen gaat nemen, was 't misschien maar beter zich er niet mee te bemoeien. Aan de eierveiling steeg de prijs nog aanvankelijk scheen Als onderwerp van deze Evangelisatie werd aangekondigd „Manase". Ds. van de Leer sprak over „Een koning op het verkeerde pad", Ds. Meynen over „Een koning in boeien", de heer A. J. Timmer over „Een koning op de knieën", de heer L. Brasser over „Een koning in eere hersteld". Het slotwoord werd gesproken door den heer A. Plaatsman. Zaterdag is te Amsterdam in de groote zyzaal van het R,A.I.-gebouw het wereld congres tegen den imperialistisehen oorlog begonnen, hetwelk bijeen geroepen is door een uitgebreid voorbereidend comité, voor namelijk op aanstichting van Henri Bar- busse, Romain Rolland en andere bekende figuren, die iedere bestrijding van den oorlog door den Volkenbond slechts tot mislukking achten, en tegen het dreigen van een nieuwe wereldoorlogcatastrophe een zeer krachtige actie dringend noodig oordeelen. Naar schatting telt het congres ongeveer 2500 deelnemers. Van de congreszaal wa ren de zoldering en de muren behangen met protestdoeken, met opschriften in liet een weinig, aanvankelijk scheen 't wel of ranïsS^ri'k^pWkkTgfn^aren fou£ een belangrijke stijging was ingetreden, althans de directeur kocht de zwaardere eieren voor vrij hooge prijzen. Later bleef de middenprijs (eieren van 60 de 4.45 per 100, te loopen. PAARDENSPORTFEEST. Het Comité voor Paardensport heeft voorloopig de datum van haar feestdag vastgesteld op 14 c nemen bestaat om Sept. a.s. Het voor- 's morgens en 's mid dags paardenwedstrijden te doen plaats hebben. Naar men ons echter mededeelt is het nog mogelijk, dat de feestdag noq wordt verzet: Texel krijgt n.1, bezoek van een groot circus v. d. firma Bevers, d.e geplaatst zal worden op het land van den neer Roeper. Aan dit circusbezoek wil strijding van den imperialistisehen ooriog, militaire interventie en fascsme. „Han den af van Sowjet-Rusland", en „Handen K.G.) om af van Ohina", waren leuzen, die men in ale hoeken van de zaal terugvond. De con greszaal bood een zeer internationalen aanblik. Uit vele landen van Europa eai andere werelddeelen waren er afgevaar digden. De Nederlandsche congressisten waren voor een zeer belangrijk gedeelte van communistischen, in elk geval uiterst link- schen huize. Men zag onder hen dragers van de uniform der roode-front-stryders en kleeding van communistische jeugd organisaties. Het meerendeel der manne lijke congressisten liep by de bijna tropi sche hitte in de zaal rond :n hemdsmou wen met opgestroopte mouwen. Er waren ook eenige bekende sociaal-democratische figuren, onder wie dr. F. M. Wibaut.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10