STAKING IN DE KOOPVAARDIJ. Marineberichten. Marktberichten. Congres der onafhankelijke Soc. Partij. TWEEDE KAMER Initiatiefvoorstel-Albarua bijzondere vrijwillige landstorm. Besloten om niet meer te monsteren. - De Mij. „Ne derland en de „Rotterdamsche Lloyd" buiten het conflict. De opening van het congres was be paald op 11 uur Zaterdagmorgen. Om 1 uur was het podium, waarop hei bestuur zou plaats nemen, echter nog leeg. Er ble ven nog steeds nieuwe afgevaardigden toestroomen in de zijzalen, waar zij zioh moesten melden, ieder bji het bureau van zijn nationaliteit voor het in ontvangst nemen van het congres-insigne en van de noodige inlichtingen. 'ERWEZEN LIJKING DER PLANNEN-WELTER. De R.-correspondent van het „Hbl." meldt: Naar wij vernemen zouden de wetsont werpen der rjjksbegrooting die ongeveer tien dagen geleden naar den Raad van State verzonden zijn, in belangrijke mate bezuinigingsvoorstellen inhouden over Tegen half-twee is Zaterdagmiddag het eenkomst'ë de door de commissie-Weiter groote internationale congres tegen den imperialistischen oorlog in het R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam geopend. Het geduld van de ruim 2000 afgevaardigden en de zeer vele belangstellenden was zeer lang op de proef gesteld, want het officieele aanvangsuur van het congres was 11 uur des morgens. Maar in een ander gedeelte van het groote gebouw werden voorverga deringen van buitenlandsche delegaties gehouden, en in de groote congreszaal, die zich intusschen hoe langer hoe meer vulde, bleef het podium ledig. Barbusse sprak het openingswoord. Hij gaf een uiteenzetting van een schema voor een wereldorganisatie uit alle lagen der maatschappij, omvattende alle politieke richtingen en geestesstroomingen, welke organisatie zich ten doel zou stellen, den strijd tegen den imperialistischen oorlog te voeren. Dit congres is bedoeld als uiting van den vasten wil tot het tot stand bren gen van zulk een organisaie. Den arbeiders van alle landen bezwoer Barbusse niet te vergeten, dat zij het ge weest zijn, die de rekening van den laat- sten wereldoorlog betaald hebben. Rede van Valabha Patel. Valabha Patel, de gewezen voorzitter van het Br.-Indische Nationale Congres, bracht daarna hulde aan den leider der In dische massa van millioenen, Mahadma Gandhi, den voorvechter tegen geweld en oorlog, die zeker hier zou geweest zijn, als het Britsche imperialisme hem niet achter de tralies hield. Indië noemde hjj het cen trum van het imperialistische oorlogsge vaar. Niet in de eerste plaats door het ka pitalisme, maar het imperialisme noemde de heer Patel de voornaamste bedreiging van den vrede. De onafhankelijkheid van Indië noemde lui een eerste voorwaarde voor de verhin dering van een nieuwen wereldoorlog, en alle gepraat over ontwapening is doelloos, zoolang millioenen volken in onderdruk king blijven. De heer Patel betoogde ver der, dat dit congres niet een communis tisch congres is. Verwarring In de avondvergadering. In de zitting van Zaterdagavond toonde het congres het beeld van hopelooze ver warring, schrijft de „Nw. Rott. Crt." In de zeer groote zaal krioelde de ruim 2000 aan wezigen, afgevaardigden en belangstellen den, dooreen, onder een stemmengegons in alle talen, dat toespraken, ondanks de luidsprekers, volkomen onverstaanbaar maakte. Het eenige contact met de zaal bestond hierin, dat zij na elke speech met de hartstochtelijke toejuichingen van het podium instemde, zonder dat iemand wist wat er gezegd was; en dat er dan in alle talen der aarde „rood front" geroepen werd, soms afgewisseld door een spreek koor uit dezen of genen hoek der zaal, dat dan ook niet zwijgen wilde, als de volgende spreker al weer van wal gestoken was. De Nw.Rott.Crt. schrijft: Het internationale congres tegen den imperialistischen oorlog, in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam, is Zondag den heelen dag op denzelfden voet voortgezet als Zaterdag. Steeds volgde de eene vlam mende rede op de andere, moeilijk of niet verstaanbaar in de zaal; enkele malen verklaarde een buitenlandsch af gevaardigde, dat hij hier niet gekomen was om sentimenteele phrases tegen den oorlog te hooren, en dan antwoordde het congres met gejuich en geroep van „Rood front"! Verscheidene sprekers hebben „bolsjewiseering van de massa" aanbevolen als het eenige middel om den oorlog onmogelijk te maken. Zondagavond tegen 7 uur is het con gres uiteengegaan zonder eenig besluit te hebben genomen. De congresleiding heeft toen besloten het congres Maandag voort te zetten. In de groote tentoonstellingshal van het R.A.I. gebouw is Zondagavond een meeting gehouden, dte door vele duizen den werd bijgewoond. Verscheidene bui tenlandsche afgevaardigden hebben op deze bijeenkomst gesproken. Zij was ge organiseerd door de afdeeling Amsterdam van de Communistische Partij Holland. Onder de sprekers waren Barbusse, Patel en een Oostenrijksche oorlogsinvalide. Het internationale congres tegen den imperialistischen oorlog te Amsterdam is gisterep nog den heelen dag voortge zet, en wel op volkomen dezelfde wijze als Zaterdag en Zondag. Reeksen van sprekers volgden elkander op; de geluid versterkers in de zaal versterkten hun over het algemeen al alles behalve zwakke stemmen op een dusdanige wijze, dat men niets hoorde dan een volkomen onver staanbaar gegalm boven het onafgebro ken stemmengegons in de zaal uit. Wat er gesproken werd, wist niemand, met uitzondering van degenen, die dicht ge noeg konden doordringen bij de vertalers, clie af toe in sommige deelen der zaal, maar meestal gelijktijdig, zich moeite gaven om een samenvatting van de rede voeringen te geven. De Internationale en de strijdkreet Rood Frontdoor de heele zaal overge nomen, volgden daar dan gewoonlijk op. ARTSENCONFERENTIE TEGEN DEN OORLOG. Op de artsenconferentie, die te Am sterdam in verband niet het strijdcongres tegen den oorlog is gehouden, is beslo ten tot samenwerking van artsen van alle landen om een nieuwen oorlog te voor komen. Om dit doel te verwezenlijken moeten alle kringen der bevolking o.m. •worden ingelicht over de verschrikkin gen van den gasoorlog, waartegen geen verdediging mogelijk is en die de bur gerbevolking bedreigt met algeheele ver nietiging. Te Berlijn zal een centraal bureau worden opgericht, met onder- georetariaten in de verschillende landen, dat voor Nederland te Amsterdam geves tigd zal z\jn. gegeven adviezen. De u.o.P. hield Zaterdag en Zondag haar eerste tweedaagsche jaarcongres in het gebouw van den Werkenden Stand te Amsterdam. Na het uittreden van Edo Fimmen als voorzitter is waarnemend voorzitter de heer J. de Kadt; verder waren ten congresse tegenwoordig, be halve de Hollanders Frank van der Goes, P. J. Schmidt, secretaris, R. Stenhuis, K. R. van Staal, e.a., verschillende buiten landers, zooals A. Fenner Brockway (I. L. P. Londen), John Paton, Londen, dr. Kurt Rosenfeld (S. A. P. Berlijn), Finn Moe (Noorsche Arbeiderspartij), dr. Josef Kruk (Poolsche Onafh. Arb. partij), enz. De heer de Kadt opende het congres met een rede, waarin hij wees op het ont staan van de partij, welke vijf maanden geleden werd gesticht. De aanhangers dezer partij waren diep doordrongen van de noodzakelijkheid van strijd tegen het kapitalisme, die alleen dan met succes kan worden gevoerd als de reformistische methode wordt vervangen door de revo lutionaire massa-actie. Vijf maanden zijn niet voldoende om te oordeelen over het bestaansrecht van een partij, maar wel kan hij constateeren, dat er om een strijd voor een idee te kunnen voeren, een be paald organisatorisch minimum noodig is en dat een partij, die na vijf maanden 120 afdeelingen en 7200 leden telt, dat po litieke bestaansminimum ruimschoots heeft overschreden. In verband met het uittreden uit de S.D.A.P. constateert hij, dat men zich niet meer als linkervleugel der S.D.A.P. voelt, maar als leiders van een zelfstandige partij. Niet tusschen S.D. A.P. en C.P.H., maar in plaats daarvan wil de O.S.P. in de arbeidersklasse een partij bouwen, die leeft en handelt vol gens de communistische beginselen der revolutionaire sociaaldemocratie. Spr. wijst er op, dat het kapitalisme op het denkbaarst diepste punt van de crisis is gekomen; hij ziet hierin het beeld van de ondergangsperiode, van de crisis in permanentie. Op politiek terrein zien we overal de scherpste reactie, het fiasco zoowel van communisme als van reformis me. Het zal moeilijk zijn de arbeiders klasse opnieuw te organiseeren; het is de taak der O.S.P., omdat bij de leiding van S.D.A.P. en N.V.V. de wil ontbreekt. De rede werd herhaaldelijk door applaus on derbroken. Namens buitenlandsche vertegenwoor digers begroette John Paton het congres en namens de uitgetreden A.J.C.-ers, het pas opgetreden Socialistisch Jeugdver- bond, werd eveneens een welkomstwoord gesproken. De voorzitter P. J. Schmidt hield daarna een lezing over de beginsel verklaring, het strijdprogram en de ver dere voorstellen van het partijbestuur. In die beginselverklaring wordt gezegd, dat de huidige toestand, waarin het kapitalis me gekomen is, het best kan worden on derschreven met den term „ondergangs periode van het kapitalisme"; deze situa tie, die tevens de periode van de prole tarische revolutie is, maakt elke gedachte aan een geleidelijke ontwikkeling van het socialisme binnen het kader van een bloeiend kapitalisme, tot een uiterst ge vaarlijke illustratie. De Europeesche ar beidersklasse staat voor het alternatief: of het Socialisme-nu of de Ondergang. De strijd voor de Socialistische Vereenigde Staten van Europa kan slechts volbracht worden in de nauwste samenwerking met Sowjet-Rusland. In zijn toelichting gaf de heer Schmidt cijfers omtrent de crisis, die bewijzen moeten, dat deze crisis niet van tijdelijken aard is. Het is een crisis van het kapita lisme, en de nedergang daarvan gaat in steeds sneller tempo ondanks hetgeen wordt medegedeeld omtrent opleving hier en daar. Productie, handel, arbeidsge legenheid, crediet, storten in. Er is geen ruimte meer voor het kapitalisme. Rus land is het eenige land, dat een onaan tastbare stijging in de productie vertoont. De eenige kans, die het kapitalisme nog overblijft, is oorlog. Hij deelt vervolgens mede, dat de O.S.P. ook in het parlement vertegenwoordiging wenscht, om daar aan de arbeiders duidelijk te maken, dat het noodig is buiten parlementaire actie te voeren, wil men iets bereiken. Hij besprak nog andere zaken, o.a. de vakbeweging. Deze moet zich nu met alle, ook poli tieke, vraagstukken bezighouden. Hij wees er op, dat men de O.S.P.-mannen uit de S.D.A.P. heeft geworpen en dat het noodig is eigen organisaties te schapen. Het is de schuld der C.H.P., dat de eerste poging om hier te lande tot een revolutio naire eenheidsfront te komen, is mislukt. Voorts waarschuwde^ spr. tegen onder schatting van het fascisme, dat heel ster ke politieke en economische motieven heeft en de voorhoede vormt van de bour geoisie. Planwirtschaft is niets anders dan een laatste georganiseerde poging het kapitalisme uit de crisis te helpen. In dit verband wees spr. op het op de agen da voorkomend voorstel tot oprichting van een socialistische arbeidersweer, ter afweer o.a. van het fascisme. Andere pro grampunten zijn slechts langs den weg der geleidelijkheid te verwezenlijken. Zaterdagavond werd niet vergaderd; in het Concertgebouw hielden de congres sisten een bijeenkomst, waarbij verschil lende buitenlanders optraden. Zondagochtend is het congres voort gezet met de discussies betreffende de voorstellen van het partijbestuur. Als eerste punt was aan de orde het voorstel tot oprichting van de Socialisti sche Arbeidersweer. De afdeeling Drachten had een voor stel ingediend, waarin wordt verklaard, dat het lidmaatschap der O. S. P. onver- eenigbaar is met het zich rechtstreeks het beginselprogramma wordt geformu leerd, dat de O. S. P. den strijd tegen de georganiseerdekerk onmiddellijk ter hand zal nemen. De afd. Utrecht wenschte een afzon derlijk georganiseerde revolutionnaire arbeidersvakorganisatie. De afgevaardigde van Den Haag be toogde, dat de O. S. P. weer de vakbewe ging moet maken tot een strijdende be weging inplaats van het verzekerings instituut, waartoe het N. V.V. verworden is. De afdeeling Bussum verzette zich tegen het voorstel om jongens van 17 jaar in de Arbeidersweer op te nemen. Er wordt om een radio-omroep gevraagd de afgevaardigde van Bussum wees erop, dat dit sommen geld verslindt. De afgevaardigde van de afdeeling Beemster wees erop, dat de leden der boeren- en tuindersorganisaties door de leden van de O.S.P. nu bewerkt moeten worden, aangezien deze thans open staan voor het socialisme. De heer Booleman, afgevaardigde van Amsterdam IV keurde het af, dat de O.S.P. zich onthouden heeft van deel neming aan het internationale strijd- con gres tegen den imperialistischen oorlog en stelde een motie voor, waarin sym pathie wordt uitgesproken voor het con gres en besloten wordt deel te nemen aan de actie. Het eerst beantwoordde de heer Schmidt, secretaris van het P. B., de verschillende sprekers. Inzake de vakbeweging is gebleken, dat er bij vele partijgenooten groote ver warring heerscht over de houding der O.S.P. In de vakbeweging moeten we, aldus spr., geen strijd hebben. Wel de strijd tegen de bourgeoisie, zooals deze in de statuten der vakbeweging zelve is vastgelegd. Daar de reformistische leiding der moderne vakbeweging dezen strijd niet organiseert, heeft de O.S.P. den plicht den strijd tegen deze leiders te organi seeren. Spr. moet zich voorts ten sterkste ver zetten tegen de toelating van niet-leden der O.S.P. tot de arbeidsweer. Daarna beantwoordde Stenhuis enkele sprekers. Met de kerk heeft de O.S.P. in zoo verre te maken, dat ze haar zal bestrij den op ieder gebied, waar de kerk de O.S.P. te na komt. De radio-omroep, zooals de O.S.P. die bedoelt, kan bestaan, als ze 12.000 leden heeft. Nu de V.A.R.A. geweigerd heeft spreektijd af te staan, is het noodzakelijk, dat de O.S.P. zijn eigen omroep krijgt. De voorzitter, J. de Kadt, stelde voor de groote commissie, die door het congres benoemd zou worden, op te dragen reke ning te willen houden met de opmerking ter vergadering gemaakt, aangezien ten slotte geen principieeie verschillen naar voren zijn gekomen. Het P.B. stelde voor in deze commissie o.a. te benoemen van het dagelijksch bestuur, Frank v. d. Goes. De O S.P. is bereid met de communis ten als partij samen te werken, ook ter bestrijding van oorlogsgevaar. De heer Van Staal beantwoordde ver schillende opmerkingen over de werk- loozenzorg. Het zal niet moeten gaan om de handhaving, maar om de verhooging der steunnormen. En met alle kracht zal bestreden worden het Welter-plan om den steun in natura uit te keeren De heer Van Zanten hield tenslotte een pleidooi voor het recht der texielarbei- ders in Enschede om hun eigen leiders te kiezen. Ten slotte werden de beginsel verklaring en het strijdprogram van het partijbestuur bij acclamatie aangenomen, evenals het voorstel van het partijbestuur inzake de vakbeweging. Aangenomen werd het voorstel tot op richting van een socialistische arbeiders weer, waarvan alleen leden der O.S.P. deel kunnen uitmaken. De motie van Amsterdam IV om als nog deel te nemen aan de actie van het anti-oorlogscongres werd verworpen. In den namiddag had een huishoude lijke vergadering plaats. BEPERKING VAN DE ENGELS! HE HARINGPRODUCTIE. Men schrijft aan de „N. Rott. Crt." In Engeland ziet men de vooruitzichten voor den afzet van de pekelharing al even somber in als hier te lande. De kans van de Britsche haringexporteurs om in Duitschland hun artikel te slijten, wordt al niet gunstiger geacht dan die van onzen handel. De Russische randstaten, vroeger goede klanten van de Britsche haring handelaars, koopen niet meer; Polen, eveneens een belangrijke afnemer van Engelsche pekelharing, zal dit jaar in verband met zijn financieele en econo mische moeilijkheden slechts de helft van de gewone hoeveelheid uit Engeland be trekken. In verband hiermede hebben de Britsche zouters dezer dagen besloten, dit jaar van de haring, welke de Britsche visschers in de wateren van Yarmouth vangen, slechts 300.000 tonnen te zouten. Mochten onderhandelingen, welke voor den ver koop van Yarmouth-haring met Sowjet- Ruslarid zijn aangevangen, tot een gunstig resultaat leiden, dan zou de te zouten hoeveelheid haring worden verhoogd met die, welke aan dat land gesleten zou worden. In ieder geval zullen de Engelschen van uit de wateren van Yarmouth afkom stige pekelharing dit jaar niet meer dan 300.000 tonnen buiten Sowjet-Rusland ter markt brengen. Dat is 125.000 tonnen minder dan verleden jaar. Het spreekt vanzelf, dat deze beperking ook voor ons bedrijf van groot belang is. Immers, waren de Britten niet er toe overgegaan, dan zou de markt in het najaar en den winter met groote hoeveelheden Yarmout- haring overvoerd zijn en zou de afzet van onze pekelharing nog grootere moei lijkheden ontmoeten dan nu reeds ver wacht kunnen worden. Engeland in vrachtvervoernaar Frankrijk heeft de minister van oeconomische zaken en arbeid geantwoord Het was den ondergeteekende bekend geworden, dat versche zeevisch in be perkte hoeveelheid uit Engeland via Hoek van Holland werd ingevoerd en daarna werd doorgezonden naar Frankrijk, zoo dat die leveringen ten nadeele kwamen van het voor Nederland door Frankrijk vastgestelde contingent voor versche zeevisch. In overleg met en met medewerking van de betrokken Nederlandsche impor- teurs-vischhandelaren is bedoelde ver zending van Engelsche zeevisch eveneen stopgezet, zoodat te dien opzichte geen verdere maatregelen behoeven te worden genomen. Verschenen is de Memorie van Ant woord van het wetsvoorstel-Albarda c.s., tot nadere regeling van de vrijwillige opkomst onder de wapenen van dienst- plichtingen en reservepersoneel. De vraag, die met dit wetvoorstel aan de Kamer is voorgelegd, is niet, hoeveel of hoe weinig waardeering zij voor den bij zonderen vrij willigen landstorm gevoelt, maar of zij meent, dat de tot die organi satie behoorende dienstplichtigen voortaan onder de wapens mogen worden geroepen met voorbijgaan van artikel 187 der Grondwet. De zienswijze dier leden, dat de bijzondere vrijwillige landstorm niet voor politieke doeleinden gebruikt kan worden, omdat niemand anders dan de regeering over dat instituut zou kunnen beschikken, deelen de voorstellers overi gens niet. Ook geven de voorstellers niet toe, dat de bijzondere vrijwillige landstorm geen klasse-instituut zou mogen worden ge noemd, omdat hij, volgens het voorloopig verslag, voor drie vierden uit arbeiders bestaat. Er zijn helaas ook in Nederland nog vele duizenden arbeiders, die het recht van hun eigen klasse niet verstaan en die zich maar al te dikwijls tegen het tegenwoordig en het toekomstig heil hunner klasse door anderen op sleeptouw laten nemen. De dankbaarheid van vele leden, dat het, nu de regeering over vrijwilligers kan beschikken, onnoodig is bij ordever- stoox-ingen lichtingen van de geregelde weermacht op te roepen, gevoelen de voorstellers niet. Zjj achten het, indien de noodzakelijkheid tot het te hulproepen van gewapende macht zich mocht voor doen, beter, dat dan één of meer lichtin gen worden mobiel gemaakt dan dat de vrijwilligerskorpsen ten tooneele ver schijnen. De voorstellers aanvaarden niet de meening van dezelfde leden, dat, indien de bijzondere vrijwillige landstorm niet bestond, de korpsen marechaussee en militaire politie zouden moeten versterkt of wederom bij de militie een „blijvend gedeelte" zou moeten worden ingesteld. Op 1 April 1931 telde de marechaussee 22 officieren en 1150 onderofficieren en minderen en bestonden de politietroepen uit 19 officieren en 757 onderofficieren en minderen. Dat nu ter vervanging van het blijvend gedeelte, dat slechts 3800 tot 4500 man mocht tellen, bovendien nog een parate macht van ongeveer 70.000 vrij willigers noodig zou zijn, is voor de voor stellers niet aannemelijk te maken. De leden, die dit wetsvoorstel beschou wen als een poging om aan de regeering de noodige machtsmiddelen te onthouden, die zij in tijden van onrust kan behoeven, hebben blijkbaar weinig vertrouwen in de machtsmiddelen, die de regeering buiten den bijzonderen vrijwilligen landstorm ten dienste staan. Tot dusver is echter nog nooit gebleken, dat die machtsmid delen ontoereikend zijn. De voorstellers blijven van oordeel, dat de bijzondere vrijwillige landstorm een buitenwettelijke organisatie mag worden genoemd. De voorstellers wenschen de tegen strijdigheid op te heffen, die huns inziens bestaat tusschen de bedoeling van art. 187 van de grondwet en de mogelijkheid, om met voorbijgang van dat grondwetvoor schrift den bijzonderen vrjjwilligen land storm onder de wapenen te doen komen. Nog op tal van andere punten wordt nader ingegaan en deze weerlegd. ENGELSCHE VISCH VIA HÓEK VAN HOLLAND NAAR FRANKRIJK. Stopgezet Op de vragen van het lid der 'I weede en vrij willig in dienst van het militarisme 1 Kamer den heer Drop brlr noe h' begeven. Inemew van maatregelen m m m'v Amsterdam I stelde den eisch, dat in de verzending van verscue zeevisch ui De Contact-commissie, waarin de Cen trale van Koopvaardij-offlcieren en de Centrale Bond van transportarbeiders vertegenwoordigd zijn, heeft gisteravond besloten met ingang van heden het aan monsteren stop te zetten, schrijft het Hbl. Afwijzende beschikking van den Bond van Werkgevers. De Bond van Werkgevers in de Koop vaardij heeft in zijn gistermiddag te Den Haag gehouden vergadering besloten het volgende telegram te zenden aan de Centrale van Koopvaardij-offlcieren te Rotterdam en aan den Centralen Bond van Transportarbeiders, eveneens te Rotterdam „Naar aanleiding van het telegram van 26 Augustus van de Contact-Commissie. De onderhandelingen voor den afloop van de collectieve contracten hebben tot geen resultaat geleid, wijl u weigerde aan eenige gageverlaging mede te werken. «Door afloop van de collectieve con tracten zijn onze leden vrij zelf te handelen ten opzichte van maatregelen, die zij noodig achten in het belang van hun bedrijf. Wij zijn te allen tijde bereid ge weest en nog bereid, een collectieve overeenkomst aan te gaan, mits op voor waarden, die de bestaansmogelijkheid onzer verschillende bedrijfsgroepen niet bij voorbaat uitsluiten. (w.g.) Koop- vaardijbond". Onder Engelsche vlag vertrok ken. Hets.s. »Noord-Holland« van de Scheep vaart- en Steenkolen-Mij, is gistermiddag onder Engelsche vlag en met Engelsche bemanning van Rotterdam naar zeever- trokken. Zooals men weet was het brengen van de »Noord-Holland« onder Engelsche vlag mede aanleiding tot het stellen van een ultimatum door de zeeofficieren en de zeelieden aan den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij. Beslissing der Contact-commissie. De Rotterdamsche correspondent van het blad telefoneerde gisterenavond. De heer Joh. Brautigam, voorzitter van de Contact-commissie van de orga nisaties van scheepsofficieren en zeelieden, heeft ons gisteravond het volgende exposé verstrekt In antwoord op het vorige week ver zonden ultimatum, is Maandagmiddag bij de organisaties van officieren en schepelingen ter koopvaardij van den Koopvaardijbond de mededeeling inge komen, dat hij zijn leden vrijlaat zelf te handelen ten opzichte van maatregelen die zij noodig achten in het belang van het bedrijf. Wel verklaarden de reeders zich bereid, collectieve overeenkomsten aan te gaan mits op voorwaarden die de bestaansmogelijkheid der verschil lende bedrijfsgroepen niet bij voorbaat uitsluit. Op grond van dit geheel onbevredi-1 gende antwoord der reeders, waarbij het drijven naar groote gageverlaging voorop staat, met het doel dit door middel van directe actie en individueel optreden der reeders te bereiken, besloten de besturen der Centrale van Koopvaardij-offlcieren en van den Centralen Bond van Trans port-arbeiders om met ingang van Dins dag 30 Augustus de aanmonsteringen stop te zetten. Dit besluit, waartoe alle organisaties reeds eerder machtiging van haar leden hadden bekomen, is in de Maandagavond te Amsterdam en Rotterdam gehouden vergaderingen van kapiteins en officie ren nog eens met een overweldigende •meerderheid bekrachtigd. De vergaderingen waren zeer druk bezocht. De Centrale Bond van Transportarbei ders heeft zich met een manifest tot de zeelieden gewend, waarin eveneens dit besluit wordt afgekondigd. Om redenen van tactischen en organi- satorischen aard heeft de Centrale van Koopvaardijofflcieren voorshands dit be sluit niet van toepassing verklaard voor de schepen der stoomvaart-maatschappijen «Nederland* en «Rotterdamsche Lloyd«. Terwille van de eenheid van actie heeft de Centrale Bond zich hierbij aangesloten. Vermeid kan nog worden, dat de secre taris der Rijksbemiddelaars gistermorgen bij den heer Brautigam, voorzitter der Contact-commissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij, heeft geïn formeerd of inderdaad het conflict van dreigenden aard was. Toen de heerBrauti- gam bevestigde dat dit het geval was, deelde genoemde secretaris mede, dat dit voor hem aanleiding was, om zich met de Rijksbemiddelaars te verstaan. Omtrent het gevolg van zijn optreden hebben de werknemers echter niets vernomen. De leiding van het conflict berust bij voornoemde contactcommissie. De communisten besluiten tot een staking, welke de zeelieden, de havenarbeiders en de schip pers zou omvatten. Gisteravond is in het Algemeen Ver kooplokaal alhier een zeer druk bezochte vergadering gehouden van de communis tische transportarbeiders. Op deze ver gadering heeft o.a. de heer Frenay uit Schiedam het woord gevoerd. Met vrijwel algemeene stemmen werd besloten een staking te proclameeren, welke niet alleen de zeelieden, maar ook de havenarbeiders en de schippers zou omvatten. Deze sta king zou vanochtend ingaan. Houding der confessioneele bonden. De Christelijke Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders en de R.K. Bond van Transportarbeiders St. Bonifaeius, .die buiten de z.g. contactcommissie staan, waarin de Centrale van Koopvaardij- offlcieren en de Centrale Bond v. Trans portarbeiders vertegenwoordigd zijn, hebben hun leden geadviseerd onder geen enkel beding te monsteren tegen lagere gages dan die, welke golden volgens het op 16 Augustus verstreken contract. Deze organisaties nemen derhalve een andere houding aan dan de twee andere, die een ultimatum hebben gesteld en met een staking hebben gedreigd, daar een lid van den Bond van Werkgevers schepen onder Engelsche vlag bracht en omdat een ander lid van den Bond van Werk gevers Nederlandsche schepelingen door Aziaten liet vervangen. Daar de reeders tot nu toe de gages niet verlaagd heb ben, zouden de leden van eerstgenoemde organisaties derhalve zonder bezwaar kunnen monsteren. E. F. DULLEMOND. Te Amsterdam is gisteren overleden, in den ouderdom van 71 jaar, de heer E. F. Dullemond, gepensionneerd schout-bij nacht, ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. De begrafenis is Donderdag 12 uur op Zorgvlied. Luitenant ter zee ie kl. J. G. van Nauta Lemke, op nonactiviteit wegens ziekte, wordt in actieven dienst hersteld en geplaatst aan (boord van Hr. Ms. pantserdekschip Gelderland te Nieuwediep. Bij beschikking van den minister van defensie is luitenant ter zee der 2e klasse mar. reserve S. Hendriks, genaamd Jansen, den 5en Sept. geplaatst bij de marinekazerne te Amsterdam. Officier van den marinestoomvaartdienst 2e kl. H. L. ten Cate, van Hr. Ms. mijnenlegger Douwe Aukes te Vlissingen, wordt 5 Septem ber overgeplaatst bij het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord. Vergund: om naar Nederland terug te keeren aan den officier van den marine stoomvaart dienst der ie klasse G. H. Klazinga, en den officier van den marine stoomvaartdienst der 2e klasse A. de Jong; om naar Nederland terug te keeren aan den officier van admini stratie der iste klase A. J. Teljer. Overgeplaatst: van de marinekazerne Oed- joeng naar de marinekazerne Goebeng, de offi cier van administratie der iste klasse B. van Erp Taalman Kip, van Hr Ms. Krakatau naar het marinevliegkamp Morokrembangan de of ficier van administratie der 2e klasse S. IX Duijverman. Bij Kon. besluit van 19 dezer: ie. zijn met 24 dezer bevorderd: a. tot kapitein-luitenant ter zee bij de Kon. marine-reserve luitenant ter zee ïste klasse bif die reserve W. P. van Meerkerk; b. tot luitenant ter zee iste klasse luitenants ter zee 2de klasse C. W. Slot, A. J. Busse- maker, N. Kooreman en J. P. H. Perks; c. tot luitenant ter zee iste klasse bij de Kon. marine-reserve luitenant ter ze 2de kl. bij die reserve J. Goos, F. W. Groot en M. J. van der Burgt; d. tot luitenant ter zee 2de klasse bij de Kon. marine-reserve luitenant ter zee 3de kl. bij die reserve S. Hendriks, genaamd Jansen; e. tot officier van gezondheid iste klasse, officier van gezondheid 2de klasse H. B. N. van Kreel; 2e. zijn met 28 dezer bevorderd: a. tot luitenant ter zee 2e kl. luitenants ter zee 3e kl. J. K. Kempees, B. C. Fock, H. A. W. Goossens, L. J. Jarman, S. H. Rosier, E. M: Hornsveld, H. D. Claus, J. Focke, D. J. van Doorninck, W. C. Wernink, M. J. Vos, A. H. W. von Freijtag Drabbe, A. G. den Boesterd, C. A. Jeekel, B. Poortman, R. M. Crommeün, P. J. van der Burgh, S. S. W. van der Woude, D. Dekker, L. B. J.Dommers, H. A, V. R. baron van Lawick en A. van Strien; b. tot officier van den M.S.D. 2e kl. de offi cieren van den M.S.D. 3e kl. N. C. van Bergen van der Grijp, H van der Houwen en G. E. J. Groenendaal. De kapitein ter zee D. Scalongne, bestemd voor den dienst in Oost-Indië, zal zijn bestem- mig volgen per m.s. Baloeran, dat 28 Septem ber van Rotterdam zal vertrekken. De officier van den M.S.D. der 2e kl. ir. N. J. C. Smit, die 30 Aug. te Rotterdam wordt geplaatst, zal aan de fabriek Feijenoord worden belast met het toezicht op den aanmaak van de machine installatie voor den aan te bouwen kruiser. Officier van den M.S.D. ie kl. D. W. Kwak, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt, na exploitatie van het aan hem verleende verlof, geplaatst te Willemsoord. Majoor monteur T. Goedhart 12 Oct. '32 van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord naar de Kaz. O.Z.D. Geslaagd voor hooger rang. Korp. vliegtuigmaker M., J. C. Bekkers; id. A. van Santen. ALKMAAR, 29 Aug. 1932. Veemarkt. 93 vette koeien 120280, handel matig; 12 vette kalveren 30100, vette kalveren per kg 5090 cent; 31 nuchtere kalv. (slacht) 314; 597 vette varkens (zware) per kg 2329 cent en zouters per kg 2330 cent. Handel stug. AMSTERDAM, 29 Aug. Aardappelenmarkt. BI. Eigenheimers 2J,-)3 ct„ Zeeuwsche bonten 3Yi4 ct. per kg. De overige prijzen onveranderd. Aanvoer 4 ladingen, zijnde 1410 H.L. AMSTERDAM, 29 Aug. Veemarkt. 610 vette koeien, le kw. 6872 ct., 2e kw. 5666 ct„ 3e kw. 4252 ct., mindere soorten 3440 ct. per kg slachtgewicht; 92 melk en kalfkoeien 180260; 184 vette kalveren, le kw. 4552 ct., 2e kw. 3544 ct., 3e kw. 2534 ct. per kg, levend gewicht: 58 nuchtere kalveren 4—7; 65 schapen 813; 850 varkens, vleesch- varkens, wegende van 90110 kg, 3637 ct, zware varkens 3435 ct., vette varkens 3233 ct. per kg slachtgewicht; 28 paarden 60110. Aangevoerd 6 wagons geslachte runderen uit De nemarken. Runderen met grooten aanvoer, stuggen handel, prijshoudend. Vette kalveren grooten aanvoer, handel iets vlotter, prijshoudend. Varkens met Hin ken aanvoer, stuggen handel en prijshoudend. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Aug. 20000 kg. aardappelen: Schotsche muizen 0.90 -1.30; blauwe Eigenheimers 1.502.40; Eigen heimers 2.10; Duc of York 0.90; drielingen 1.702.10; 16000 kg roode kool 0.601.60; 5C00 kg gele kool 0.801.50; 8500 kg vroege witte ooi 0.600.80; 6200 stuks bloemkool le soort 7.10—12; 2e soort 0.80—3.30; 13500 kg uien: gele nep 4.805.30; gele drielingen 2.20 2.50; gele uien 2.202.70; 1400 kg bieten 0.70—0.90; 700 kg slaboonen 2.60—5.90. NOORD-SCHARWOUDE, 29 Aug. Groote schotsche muizen 0.801. Schotsche muizen 2.10. Blauwe eigen heimers 1.70—2.20. Spercieboonen 2— 6.70. Gele nep 5.505.90. Drielingen 2.302.40. Uien 2.40, alles per 100 kg. Eierenveiling. TEXEL, 29 Augustus. Aanvoer: 81.803 eieren. 58/kg per 100 stuks 3.403.80; 62/66 kg per 100 stuks 3.60—4.15; kleine eieren 48/56 kg 2.803.35; jonge hanen (vorige veiling) 0.55 per kg; oude kip pen (vorige veiling) 0.37 per kg. Veemarkt. TEXEL, 29 Augustus. Aangevoerd: 2 veulens, 1 koe, 2 kalve ren, 1 2nuchtere kalveren 510; 2 ram men, 102 schapen 7.509; 203 lamme ren 3.505, 1 geit, 14 biggen 36, 10 korven oude kippen 0.600.80 p. st. Veemarkt. PURMEREND, 30 Augustus. Koeien totaal: 769 stuks. 190 vette koeien per kg 0.640.70, handel stug; 158 gelde koeien per stuk 110—165, handel stug; 96 melkkoeien per stuk 120240, handel stug; 125 stieren per kg 0.44—0.50, handel matig; 18 paarden per stuk 60140, handel stug; 89 vette kalveren per kg 0.70 0.90, handel vlug; 197 nuchtere kalveren voro de slacht en fok resp. per stuk 5 18 en 1016, handel vlug; 483 vette varkens voor de slacht per stuk 22—28, handel vlug; 64 magere varkens per stuk 7—16, handel stug; 161 biggen per stuk 4—7, handel stug; 518 schapen per stuk 916, handel stug; 25 bokken per stuk 67, handel matig; 646 lamineren per stuk 610, handel stug. Eierenveiling. Kipeieren per 100 stuks 3.604.10; eendeieren per 100 stuks 2.30; piepkui kens per kg 0.650.80.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 11