Rijk en geen geld. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. IS ALTIJD F0STER3MAAGPILLEN IMr. 7164. EERSTE BLAD DINSDAG 30 AUGUSTUS 1932 60ste JAARGANG Bestrijding van de werkloosheid in Duitschland. - De staking in de Noord-Engelsche textielnijverheid be gonnen. OOK VOOR DAMES KONIJN's ZURE ZULT. FEUILLETON RSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65binnen land f 2.—, Neder 1. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overigi landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, 1.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos.4ct.fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau 7- d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. De bestrijding van de werkeloosheid In Duitschland is voor de Duitsche regee ring een van de voornaamste en moeilijk ste problemen, en daarom was er voor de rede die de Duitsche rijkskanselier, Von Papen, Zondag te Munster, op het con gres der West-Duitsche boerenvereeni- gingen zou worden gehouden, groote be langstelling omdat algemeen verwacht werd, dat daarbij door hem het probleem zou worden aangesneden. De rede werd draadloos uitgezonden. Wij doen er hier en daar een greep uit. De rijkskanselier zeide, dat de taak der regeering zich niet beperkt tot economi sche of politieke detail-werkzaamheden, doch dat de basis moet woorden gelegd voor den nieuwen opbouw van den Duit- schen staat. Spreker zette uiteen wat hij onder een conservatieve gezindheid ver staat. De bandeloosheid, die uit den oproep van den leider der nationaal-socialisti- sche beweging spreekt, stemt slecht over een met de eischen in zake de leiding van den staat. Ik geef hem niet het recht, al dus van Papen, de minderheid in Duitsch land, die zijn vaandel volgt, alleen als de Duitsche natie te beschouwen en alje an dere landgenooten als vogelvrij te behan delen. Ik ben vast besloten een eind te maken aan den toenemenden burgeroorlog, de politieke onlusten en gewelddaden, die thans een zoo grooten hinderpaal vormen voor positief werk. Over de maatregelen, die ter goedkeu ring aan den rijkspresident zullen wor den voorgelegd, zeide spreker, dat aan gezien het groote probleem de werkloos heid is, de reeds genomen maatregelen tot werkverschaffing niet uit het oog zullen worden verloren. Tot nu toe is hiervoor een bedrag van 135 millioen mark uitgetrokken. Verder zullen maat regelen worden genomen voor land- bouw-kolonisatie, vestiging in de voor steden in verband met den akkerbouw, voor den woningbouw en de reparatie van huizen. Dit is echter niet voldoende en de re geering wil daarom trachten door het doen opleven van particuliere bedrijven en het indienststellen van nieuwe ar beidskrachten vermindering van het aan tal werkloozen mogelijk te maken. Spre ker meent, dat het keerpunt in de crisis weldra zal komen. Voor milliarden aan onderhoudswerk zaamheden en werken, welke voor ar- beidsverschaffing kunnen dienen, hebben zich opgestapeld zoo zeide spr. voorts. Het economische leven moet de middelen verkrijgen om dit verzuim in te halen. Daardoor wordt de eerste stap gezet naai de opleving en den middensoort- en klei ne bedrijven zullen het eerst van die op leving voordeel trekken. Het voor dit groote plan benoodigde bedrag moet meer dan 2 milliard mark bedragen boven de reeds uitgetrokken gelden. De desbetreffende onderhandelin gen zijn reeds ver gevorderd, waarbij speciaal de rijksbank haar medewerking heeft toegezegd. Het gaat hierbij niet om een belasting van de circulatiebank met wing en den nieuwen opbouw van den staat en het bedrijfsleven. Pas, wanneer de eerste nood voorbij is, kan begonnen worden met een sociaal en financieel pro gram van langeren duur. groote bedragen, doch om het vrij maken I van beschikbare middelen, die op het |oogenblik niet productief worden ge maakt. Wij hebben geweigerd dit bedrag te verkrijgen door een gedwongen lee- ning, daar het Duitsche bedrijfsleven een dergelijk bedrag niet zou kunnen opbren gen. De regeering denkt daarbij onge veer den volgenden weg in te slaan: Bij de betaling van bepaalde soorten - belastingen, die bijzonder storend wer-industneën ten gevolge zal hebben, be ken op het bedrijfsleven, zooals die opteekent voor de katoenindustrie van Lan den omzet, het grondbezit, het bedrijf en!casl,ire een wekelijksch verlies van 1 7» het verkeer, welke tusschen 1 October '32 'mllloen Pond sterling aan opdrachten en en October '33 vervallen, zal de regeering *°onen. - Een voornaam fabrikant heeft ver- De staking in de Noord-Engelsche tex- tiel-industrie is begonnen, alle bemidde lingspogingen zijn mislukt en de Noord- Engelsche textiel-arbeidersbond, waarbij 200.000 aangeslotenen zijn, had besloten het werk niet ingang van Zaterdag j.1. neer te leggen, en om elf uur is daaraan gevolg gegeven. Honderdduizenden weef getouwen staan stil. De staking, die waarschijnlijk ontsla gen op groote schaal in de aangesloten over gesproken. Men heeft tot dusver het mogelijke gedaan om de verhooging te keeren. Daar er in het handelsverdrag met Duitschland niets over recht op haring is vastgelegd is er langs dezen weg weinig aan te doen. De^ in ons bericht in het Ochtendblad van Zaterdag (ons nummer van dien dag, Red. Ileld. Crt.) genoemde cijfers van 6 en 9 nik. schijnen beide juist te zijn en voor verschillende soorten haring te zullen gelden. De Duitsche regeerïng, die tot dusver de haringreederij met milde hand gesteund heeft door middel van subsidies, schijnt niet ongeneigd te zijn, op deze wijze van die uitgaven af te komen. HET VISSCHERIJBEDRIJF bons geven, die als betaling kunnen die- nen voor alle belastingen, met uitzonde-Waard, dat de staking begint op een ringen van die op het inkomen, welke van l «ogenblik, waarop de Engelsche katoen- 1934 tot 1938 vervallen. Het gaat hierbij l"du.strie haar het minst kan verdragen, om een bedrag van ca. 1500 millioen mark. |Het waarschijnlijk, dat Lancashire jaren Deze bons zullen een agio hebben en zul- j Ji°°dig zal hebben om dezen klap te len dus het karakter hebben van leenin- hoven te komen. gen van den belastingplichtige aan heti de spinnersorganisatie, waarbij Rijk. Deze bons. zullen zoodanig zijn op- -oO.OOO textielarbeiders zijn aangesloten, gesteld, dat zij voor het verkrijgen van heeft ^aterdag besloten binnen de eerst- crediet kunnen worden gebruikt. Deze i volgende 10 dagen een stemming te hou- gelden zullen gebruikt worden voor het deg over staken of niet staken doen uitvoeren van nieuwe of uitgestelde opdrachten, waarvoor arbeidskrachten kunnen worden aangesteld. Bovendien wil de regeering nog een bedrag van 700 millioen mark aan dergelijke bons ter be schikking stellen van ondernemingen, die Over de oorzaken van het geschil schrijft het „Handelsblad" o.m.: De werkgevers hadden, in verband met den achteruitgaanden afzet van de En gelsche katoenindustrie, oorspronkelijk een loonsverlaging geëischt van 16 3/4%. WIJ BREIEN en repareeren alle soorten wollen kleeding. Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). Voor nieuw werk zijn wij No. 1. Voor Texel: Wed. BUIJSMAN, Parkstraat 30. JAAP SNOR, Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel. kunnen bewijzen, dat zij meer werkliedenDe leiders der vakvereenigingen, die een in dienst hebben genomen. 0T)pn ooer blfikfin bpbbfin vnm' dft kwfits' Voor eiken nieuwen aangestelden arbei der zal over een jaar een bedrag van 400 mark aan bons worden verstrekt en indien van dit bedrag ten volle gebruik wordt ge maakt zullen 13A millioen arbeiders meer aangesteld kunnen worden. Tegelijkertijd moeten de werkgevers er toe gebracht worden zooveel mogelijk ar- open oog bleken te hebben voor de kwets baarheid van de Engelsche katoennijver heid en de noodzakelijkheid van produc tiekostenvermindering erkenden, aan vaardden het beginsel van loonsverla ging, al achten zij de concrete werk gevers de voorstellen ook te zwaar. Uit de gevoerde besprekingen kwam een vergelijk tot stand, dat de loonsverlaging beiders aan te stellen en dit kan slechts j op 10 bepaalde, geschieden door verlaging der loonen. Het eigenlijke conflict ligt thans dan Men zal den werkgever machtigen, indien ook elders. Buiten en behalve de loons- hii meer personeel aanstelt, fiet tariefloon verlaging ter versterking van het bedrijf, tot een zekere grens, die niet beneden het j verlangden de werkgevers ook, dat het voor noodzakelijk levensonderhoud benoo- aantal weefgetouwen per arbeider zou digde minimum mag liggen, te verlagen. Het percentage van de vermindering zal grooter zijn, naarmate het aantal arbei- worden vergroot. De vakvereenigingen, de opportuniteit van bedrijfsrationalisatie erkennend, waren bereid om ook aan ders, dat opnieuw wordt aangesteld, toe- dezen eisch der werkgevers toe te geven, neemt. Beide percentages zullen niet ge- mits de rationalisatie met tact en over- lijk zijn, daar het totaalbedrag der betaalde leg zou geschieden, zoodat niet veel arbei loonen dient te stijgen. De kwestie van den rentevoet zal gere geld worden en het disconto zal binnenkort ders zouden behoeven te worden ontsla gen. De invoering van het meerweef- stoelenstelsel echter wekte onder de tex- worden verlaagd. De komende twaalf 1 tielarbeiders ontevredenheid, die zich te maanden moeten dienen voor de verbou- j Burnley uitte in een wilde staking. Deze j wilde staking is de eigenlijke steen des aanstoots geworden. De heer von Papen heeft Zondag zijn programrede in MUnster gehouden. DE NEDERLANDSCHE HARING- VISSCHERIJ. Verhooging van het invoerrecht op haring in Duitschland. Op het ministerie van oeconomische za ken werd ons, schrijft de „Nw. Rott. Crt.", toen wü Zaterdagochtend naar de drei gende verhooging van het invoerrecht op haring in Duitschland informeerden, mee gedeeld, dat deze verhooging inderdaad al geruimen tijd in de pen is. Reeds in April is er bij de onderhandelingen te Berlijn Alle looncontracten opgezegd. Het bestuur der Reedersvereeniging te IJmuiden heeft tegen 1 Januari alle loon- contracten in het visscherifbedrijf op- 1 gezegd. BELGISCHE CONTINGENTEERING VAN VISCHINVOER. Nog meer beperkingen. Men schrijft d.d. Zaterdag aan de „Nw. Rott. Crt.": Bfj de Belgische contingenteering is de trawivisch ingedeeld in 2 categoriën, groep B en C. Van groep B is er aan Ne derland een voldoende contingent toege zegd, maar van groep C is dit zeer beperkt. Ofschoon de toezegging gedaan was dat er feitelijk voor Nederland geen verandering zou komen, is op deze manier langs een omweg het contingent voor Nederland zeer zwaar gedrukt. Bovendien heeft de Belgi sche regeering als uitvoeringsmaatregel toegepast, dat iedere week afzonderlijk het percentage zal worden vastgesteld, zoodat alle zekerheid aan den handel is ontnomen en-het contingent nog meer wordt gedrukt. Van Nederlandsche zijde had men gaarne gezien, dat ter loyale uitvoering enkele vischsoorten van lijst C zouden worden overgebracht naar lijst B, maar integendeel men heeft nog eenige visch soorten van lijst B overgebracht naar lijst C, waardoor de positie van Nederland nog slechter is geworden. Vrijdag liepen in de markt te IJmuiden geruchten, dat met in gang van Maandag op lijst C, en deze is voor IJmuiden het voornaamste, heelemaal niet zou mogen worden ingevoerd. Hier omtrent zijn inlichtingen ingewonnen en thans is gebleken, dat de toestand nog erger is dan Vrijdag werd medegedeeld, want men heeft in België besloten dat te beginnen met a.s. Maandag van lijst B en C geen visch mag worden ingevoerd bene den de maat van 40 cM. en dat is juist de visch, welke in hoofdzaak naar België werd uitgevoerd. Natuurlijk gaat er ook wel visch boven 40 cM. naar België, maai de IJmuidensche handel wordt door dezen maatregel wat den grootsten aanvoer naar België betreft, in het hart getroffen. Het gevolg zal zijn, dat nog verschillende Ne derlandsche trawlers worden opgelegd. Toen ik dus schreef, dat belanghebbenden op hun verzoek om in verder overleg bij de Belgische onderhandelingen betrokken te worden geen antwoord hebben ontvan gen en de feiten reeds uitwezen dat van het moment af, waarop zij waren uitge schakeld, de onderhandelingen een zeer onbevredigend resultaat hadden opgele verd, was ik op het juiste spoor. Wat blijft er nu nog over van het antwoord van den minister in de Tweede Kamer, „dat nog onlangs ten aanzien van België een niet onbevredigend resultaat is verkregen". In Crisistijd is kwaliteit goedkooper! ONBEHOORLIJKHEDEN IN EEN MILITAIR KAMP? Door officieren. Het Tweede Kamerlid K. ter Laan heeft den minister van defensie de vol- gene vragen gesteld: 1. Is de heer minister bereid, een on derzoek te doen instellen naar de onbe hoorlijkheden in het zomerkamp in de Le gerplaats bij Laren, genoemd in een arti kel, voorkomende in „De Tüd" van 16 de zer, en bü gebleken juistheid van de feiten te zorgen voor afdoende verbetering van den toestand? 2. Is het mogelijk de leiding van dit kamp voortaan op te dragen aan militai, ren die voor zulk werk een bijzondere ge schiktheid bezitten? (In het door den heer Ter Laan genoem de blad werd geklaagd, dat bij de perso neelsvoorziening voor dit kamp niet wordt gestreefd naar continuïteit, terwijl de offi cieren hun maaltijden nuttigden niet te midden der jongelui, ook niet in het kamp, doch in een nabijgelegen uitspanning, te vens dangsgelegenheid, zoodat zij na den dienst in de uren van ontspanning den jongelieden geen leiding geven en deze leiding zelfs bii voorbaat in handen was gelegd van enkele uitsluitend voor dit doel aangewezen amusementsofficieren. Ook dit jaar werden volgens het blad we derom verscheidene gehuwde beroepsmi litairen door kaderlandstormers in de om geving van het kamp aangetroffen met vreemde dames. Zelfs dagenlang werd een twintigjarige bij herhaling en langdurig in het kamp opgemerkt. Bovendien gaven, volgens „De Tijd", op den laatsten kamp avond verschillende officieren ondubbel zinnig blijk in een toestand te verkeeren, welke den door de krijgstucht verschuldi- den eerbied bij vele kaderlandstormers in walging deed ontstaan. DE VERHOOGING VAN HET DUITSCHE INVOERRECHT OP HARING. Heeft de volle aandacht der regeering. Een deputatie uit de Reeders-vereeni- ging voor de Nederiandsche Haringvis- scherij en uit den Bond van Haringexpor teurs heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken 0111 te spreken over de dreigende verhooging van het Duitsche invoerrecht op haring. Van den kant van het ministerie werd hun in antwoord op hun verzoek om maat regelen daartegen te nemen, meegedeeld, dat de Nederlandsche gezant te Berlijn reeds sedert weken persoonlijk met deze aangelegenheid doende is en zij de volle aandacht van de regeering heeft. De „Frankfurter Zeitung" van 18 dezer bevatte een artikel, waarin over de verhoo ging van het invoerrecht gesproken werd. Het blad critiseert de politiek van „Liebes- gaben", welke de Duitsche regeering te genover de vissoherij volgt en die, consta teert het, nog niet zooveel succes heeft op geleverd, dat de Duitsche haringvisscherij er rendabel door gemaakt is kunnen wor den. Het betoogt, dat de Duitsche haring- productie veel te klein is om de behoefte van Duitschland te dekken en dat men het verschil ook door kunstmatigen aanbouw (met premie) van schepen vooreerst niet zal kunnen overbruggen, waaruit het de conclusie trekt, dat maatregelen, als de verhooging van het invoerrecht, welke de strekking hebben de ingevoerde haring duurder te maken, een volksvoedsel voor zeer breede kringen aanmerkelijk m prijs zulle- doen stijgen. Hieruit blijkt, dat men in Duitschland nog niet geheel en al blind is voor de ge volgen van de verhooging van invoerrecht voor de Duitsche bevolking zelve, schrijft de „Nw. Rott. Crt.". Wat de gevolgen voor onze Nederlandsche haringvisscherij zui len zijn is reeds gezegd: een nekslag voor de reederij, die het grootste gedeelte van haar schépen zal kunnen stilleggen De Nederlandsche haringinvoer in Duitsch land heeft over de laatste jaren bedragen: 1929: 290.000 vaten; 1930: 280.000 vaten; 1931: 320.000 vaten. Over het loopende jaar is de uitvoer van haring naar Duitschland tot dusver zeer miniem geweest en dit is dan ook juist een van de redenen waarom het in het haringbedrijf nijpt. De oorzaak van den sterk verminderden uitvoei ligt voornamelijk in de Duitsche de/ifzenrege- ling. Men had nog altijd hoop, dat 11 ierin op eenigerlei wijze verbetering zou komen. Mocht echter nu ook nog een verhooging van het invoerrecht intreden, dan zou het heelemaal een wanhoopstoestand worden. De vooruitzichten zoo werd ons Zater dagavond gezegd, schrijft het blad zijn, allersomberst. DE RADIODISTRIBUTIE. Censuur van P. T. T. Het Tweede Kamerlid De Vissen heeft den minister van waterstaat de vol gende vragen gesteld: 1. Is het de regeering bekend, dat door het hoofdbestuur der P.T.T. een zeer on- gewenschte censuur op de radiodistributie wordt toegepast? 2. Is het eveneens aan de regeering bekend, dat dit hoofdbestuur zich veroor looft aan bouwvereenigingen en andere radio-distribuanten te bevelen, dat niet mag worden afgestemd op golflengte 1304 meter, zoodat op straffe van anders geen toestemming tot radiodistributie te ver krijgen, de vakvereenigingszender te Mos kou door de collectieve luisteraars niet kan worden gehoord? 3. Weet de regeering dat voornoemde vakvereenigingszender uiterst belangrijke zendingen van groote cultureele waarde de aether instuurt, zooals pas nog weel de interessante rede van den Hollandschen cineast Joris Ivens en vindt de regeering het geoorloofd, dat een belangrijk deel dei- luisteraars hiervan wordt verstoken? 4. Wil de regeering maatregelen treffen, waardoor het ook aan op een distributie net aangesloten luisteraars mogelijk wordt op de vakvereenigingszender te Moskou af te stemmen? Verstopping en slechte spijsvertering maken U ellendig en humeuriq. Neem bijtijds de zeer zacht werkende Poster s Maagplllen, het bekende en beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar f 0.65 per Bacon door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 89) „Kom, kom, meiske," zeide hij. „kop op! Je moet niet denken, dat dit nu het ein de van de wereld is. We zijn zonder be trekking, dat is waar, maar we vinden wel weer wat anders. Kom, het doel van dit tochtje was buiten zijn en frissohe lucht happen. Laten we er nu van pro- fiteeren." 't Was of zijn stemming op haar over sloeg. Al haar moed en levenslust kwa men bij tooverslag terug. Onwillekeurig begon ze te lachen en drukte zich iets vaster tegen hem aan. „Ik zou wel eens willen weten," zeide ze toen ondeugend, „of het eten» mr. Mon- tague goed zal smaken." Als een schim vloog de auto door de grijs-grauwe schemering en daarna dooi de bijna volslagen duisternis heen, totdat ze door een rossigen gloed in de lucht en tiet overal opduiken van twinkelende Ijehtjes gewaarschuwd wei-den, dat Lon den niet meer veraf was. Zachtjes trok bij toon zijn armen weg en hield een wei nig in. Frances huiverde even. „Dom kind," fluisterde hij. „Je behoeft toch niet bang voor Londen te zijn," „Dat weet ik wel," antwoordde ze, „en toch ben ik bang. Het geeft je zoo'n in druk van brute kracht. Je krijgt een ge voel alsof het maar steeds naar nieuwe slachtoffers zoekt, of het ons, als we hard werken, precies genoeg gunt om in leven te blijven, maar er meteen een genoegen in vindt om alles wat het leven waarde geeft juist buiten ons bereik tentoon te stellen." „Dan is het eenige wat ons te doen staat: klimmen leeren," verklaarde Bliss vol vertrouwen. Ze reden naar de garage, waar Bliss een kort briefje aan Mr. Montague schreef, waarbij hij den sovereign insloot. Daarna gingen ze samen weg. „Ziezoo," zeide Bliss, „laten we nu eens kijken. We hebben een week salaris, een gevoel, dat alles op de wereld is zoo- j als 't moet en een honger, waar je van omvalt. We zullen er dus een fuif van maken. We gaan ergens eten en bestel len een flesch Médoc". Half lachend, half wanhopig gaf ze tce. Even daarna kwamen ze in Drury Lane. HOOFDSTUK XIX. Een magere, slecht uitziende jonge man, gekleed in een lange linnen jas over een slordig colbertje, met handen die be smeerd waren met een of andere zwarte, vettig uitziende substantie en haar, dat naar alle windrichtingen wees, verscheen in de deuropening van het kleine restau rant in Drury Lane en keek rond, alsof hij iemand zag. Toen hij Bliss zag, knikte hij hem beschermend toe. ,,'n Monteur van de Sun Motor Works," legde Bliss uit. „Ik denk, dat hij op zoek is naar een van hun chauffeurs." „Bah, als ik aan die lui denk!" zeide Frances minachtend. „Ik zou je vroegeren directeur wel eens precies willen zeggen, hoe ik over hem denk." „Tom zal misschien wel een boodschap van je over willen brengen, opperde Bliss lachend. „Goed, maar ik zou er bij willen zijn, als hij haar overbracht", ging ze driftig voort. „Of eigenlijk zou ik het hem zelf willen gaan zeggen. Heusch, ik denk er dikwijls over, of ze wel weten wat ze doen, die ellendige kerels, die hun employé's, mannen of meisjes, zoo maar hun ontslag geven, zonder dat er één geldige reden voor bestaat. Op een goeden ochtend zijn ze in een slecht humeur, en dan moeten wij j het ontgelden. Ze kennen eenvoudig geen verantwoordelijkheidsgevoel tegenover hun ondergeschikten. Ze denken alleen aan zichzelf en aan niemand anders." Bliss legde even kalmeerend zijn hand op de hare en keek haar ernstig aan. Ze had denzelfden blik in de oogen, waar door hij weken geleden voor het eerst de ware beteekenis van zulk een ontslag had leeren begrijpen. Gedurende de laatste maanden had hij armoede en misère te over meegemaakt, maar het leek of hij zulke toestanden pas goed begreep als hij Frances er onder gebukt zag gaan. „Maak je geen zorgen voor den tijd kind", zei hij heel ernstig. „Je zult zien, dat je gauw genoeg een andere betrek king hebt." „Ja, misschien wel, zei ze heel triest. „Maar weet je wat het is, nu moet; ik er morgen weer op uit en je weet niet hoe ellendig ik dat vind. Den geheelen dag heb je moeite om je tranen in te houden en eiken keer als je sollicitatie niet lukt, is het net of daar van binnen iets zoo ellendig pijn doet. Je voelt je net als een bedelaar, die om een aalmoes komt vra gen. En dan komt er nog bij, dat je als meisje dikwijls van top tot teen bekeken wordt en als je dan aan hun kijken ziet, datdat ze je aardig vinden, moet je nöt doen of je het niet merkt. Ze zitten dan achter hun schrijftafel met je getuigschrift in hun handen en zelf sta je daar dan als een arme zondaar midden in de kamer, maar ondertusschen weet je door onder vinding bijna precies wat ze denken. „Ja, u lijkt me wel geschikt toe. En bent u ge trouwd of heeft u een verloofde", en zoo voort, en zoo voort. Wat gaat het ze aan? Ze hebben het recht niet om zulke vragen te stellen. Je weet niet hoe ik dat slag mannen haat, Ernest. En als het morgen avond is, dan haat ik mezelf er bij." „Hoor eens, zei Bliss resoluut, „die manier 0111 de zaak te beschouwen is ab soluut uit den booze. Je onderschat jezelf. Iemand zooals jij, met jouw verstand, ver dient dubbel en dwars zijn dertig shillings in de week, zonder dat je tegen je patroon vriendelijker behoeft te zijn dan strikt noodzakelijk is. Je vraagt toch geen gunst." Frances zuchtte. „Dat zeg ik mezelf dikwijls genoeg, maar als je dan op een betrekking af gaat en je ziet de queus van sollicitanten staan, ga je er anders over denken." Op dat oogenblik kwam de lange, magere monteur, na de geheele zaal ge ïnspecteerd te hebben, hun tafeltje voor bij. Even aarzelde hij nog, maar toen kwam hij op hen toe. „Heb je al een baantje, Bliss-?" vroeg hij. Bliss schudde het hoofd. - „Ik heb er wel een gehad, maar dat was ook weer niets. Ik heb er vanavond de brui van gegeven." Het jongmensch werd nu iets vertrou welijker. Hij leunde met beide handen op het tafeltje en boog zich tot Bliss over. „Luister eens", begon hij, „in de garage zitten ze broodverlegen om een chauffeur. De baas heeft dien ouden Wolsely race wagen zoo even aan een jonge dame ver huurd, die er contant voor betaald heeft en die daar staat te wachten, totdat de wagen in orde is en nou wil het ongeluk, dat we geen enkelen chauffeur hebben. Ik ben al naar alle café's hier in den omtrek geweest, maar de eenige, dien ik heb kun nen vinden is Sam Johnson, en die is te dronken om op zijn beenen te staan. Als je verstandig bent, ga je er als de bliksem naar toe, dan zul je zien, dat jij het baantje krijgt." Alsof hij geëlectriseerd was stond Bliss op, riep den kellner en betaalde de reke ning. „Als ik over een kwartier niet terug ben," zeide hij, ,wil je dan voor vanavond alleen naar huis gaan, Frances?" Hartelijk beantwoordde ze zijn hand druk. „Natuurlijk, veel succes, hoor." Voor de deur van de garage stond zijn oude bekende, even keurig gekleed als altijd. Naast hem stond een lange vrouw, gekleed in een zwaren bruinen automantel met bijbehoorende muts, waarover ze een dichten sluier had gebonden. Het discours was niet bepaald inalsch te noemen en blijkbaar was het jongmensch de ver liezende parti,j. Zijn heele gezicht klaarde op, toen hij Bliss zag; de jonge dame nam echter niet de minste notitie van den jon gen man in zijn colbert pakje, maar ging voort om met kracht haar ongenoegen te kennen te geven. „Wat geeft het of u me de auto laat zien en me vertelt, dat ik oinnen vijf mi« nuten weg kan gaan. U weet heel goed, dat ik zelf niet kan chauffeeren. Zorg dan, dat ik een chauffeur krijg, of geef me mijn geld terug. Ik ben niet van plan hier nog» langer voor gek te staan." De directeur kwam naar Bliss toe. „Kom je om een betrekking?" vroeg hij zachtjes. Bliss antwoordde met een enkel woord, waarop de jonge man een zucht van ver lichting slaakte. „Hier is uw chauffeur," kondigde hij aan. ,,'t Wordt tijd ook," antwoordde de jonge dame, terwijl ze zich omkeerde en Bliss van top tot teen monsterde. „Is hij met dit soort auto bekend?" „Zeker, mevrouw", stelde de jonge man, haar gerust, „hij heeft er veel mee ge reden en daarbij komt, dat hij een van onze beste chauffeurs is." Zonder hem verder een antwoord waar dig te keuren stapte de jonge vrouw in de auto en ging op haar gemak op de lage zitplaats zitten. „Zorg, dat je genoeg benzine bij je hebt voor minstens tweehonderd vijftig kilo meter", zeide ze kortaf. Eenigszins onaangenaam getroffen keeks Bliss haar aan. „Moeten we den heelen nacht doorrijden mevrouw?" vroeg hjj. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1