Van links en rechts „Ook ik wil iet nalaten U mijn groote waardeering en voile tevredenheid omtrent „Chlorodont-tandpasta" te betuigen. Ik gebruik „Chlorodont" al jaren lang en word om mijn mooie witte tanden, die ik ten slotte uitsluitend door dagelijkscli gebruik van Uw „Chlorodont- tandpasta" heb verkregen, vaak benijd." C. Reiebelt, Sch. Verlangt alleen de echte Chloro dont-tandpasta, tube 35 cent en 60 cent! Binnenland. DE EUROPEESCHE RONDVLUCHT. Zaterdagochtend, om 7.14 en 7.23 zijn de Duitsche vliegers Junck en Osterkamp op het vliegveld te Staakon bij Berlijn aan gekomen. Als laatste van de deeelnemers aan de Europeesche rondvlucht is de Tsjechische vlieger Kalla Zaterdagochtend om 7.26 uur uit Hamburg te Kopenhagen aangekomen. De Duitsche vlieger Cuno, die daar ach tergebleven was, is Zaterdagochtend om 7.46 uur vertrokken. Volgens Wolff is de voorloopige klas seering van de deelnemers aan de Euro peesche rondvlucht, die deze reeds vol bracht hebben, als volgt: 1. Zwirko (Pool) met 416, 2. Hirt 410, Fretz 408, 4. Morzik 404, 5. Stein 401, 6. Seidemann 394 punten. In dit puntental zal vermoedelijk weinig verandering meer komen. AUTO-ONGELUK. Zaterdagmiddag wilde op den Haarlem merweg bij den Uitweg te Amsterdam de chauffeur van een vrachtauto, die in de richting Amsterdam reed, een vóór hem rijdenden auto, eveneens een vrachtauto, inhalen. Hii haalde daarbii te weinig naar links uit, met het gevolg, dat beide auto's met elkaar in aanraking kwamen. Door de botsing sloeg de voorste auto om; de chauffeur en een naast hem ge zeten 13-jarige jongen kwamen op straat terecht en liepen beiden een hersenschud ding op. Zij zijn naar het Wilhelminagast- huis vervoerd. De omgeslagen auto had zware bescha digingen aan de carosserie opgeloopen; de andere auto was nagenoeg onbescha digd. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Zooals bekend, wordt dezen zomer het Laakkanaal te 's-Gravenhage ook druk als badgelegenheid gebruikt. Zaterdagmiddag ongeveer 3 uur waren aan den Fruitweg wederom een aantal jongens aan 't baden. Een van hen, de 17-jarige A. S., uit de van Ravesteijnstraat, dook van een brug, doch kwam niet meer boven. Even later zag men hem een oogenblik aan de opper vlakte komen, om spoedig weer in de diepte te verdwijnen. Men begreep, dat den jongen iets overkomen moest zijn, zoo dat verschillende zwemmers naar hem doken. Het gelukte hen S. boven te bren gen, doch hii bleek te zijn overleden. Het Hik is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. DE ZIEKTE VAN WEIL. De gevallen te Rotterdam ge stegen. Het aantal gevallen van de ziekte van Weil te Rotterdam, dat verleden week Za terdag elf bedroeg, in in den loop van deze week gestegen tot zeventien. Deze stijging was, mede in verband met het zeer vele zwemmen van de Rotterdamsche bevolking op deze warme dagen, te voorzien. Het cij fer geeft geen reden tot ongerustheid; van een epidemie mag stellig niet worden ge sproken. De gemeentelijke geneeskundige dienst zal dezer dagen een communiqué over het heerschen van deze ziekte uit-1 geven. EEN GENEESHEER VEROORDEELD. Een geneesheer, destijds wonende aan de Columbusstraat te 's-Gravenhage, is wegens het zonder noodzaak verstoren van zwangerschap door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf en, in hooger beroep, door het gerechtshof te 's-Gravenhage, tot een jaar met aftrek van zes maanden voorloopige hechtenis. Voor den Hoogen Raad heeft do procureur-generaal tot verwerping van het cassatie-beroep geconcludeerd. De Hooge Raad heeft Zaterdag het be roep verworpen. BRANDSTICHTING. Te IJmuiden is aangehouden zekere O. aldaar, verdacht van brandstichting in zijn woning aan den Stationsweg. De man is naar Haarlem overgebracht. MOORD OP EEN VELDWACHTER. Hooger beroep verworpen. De drie gebroeders R. zijn door de Tiel- sche rechtbank veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf, wegens moord, op Oudejaarsavond 1.1. gepleegd te Kerkdriel op den rijksveldwachter L. Tap, die na een vechtpartij met deze personen in een greppel dood werd gevonden, waarbij bleek, dat hij zes messteken had ontvan gen. In hooger beroep veroordeelde het gerechtshof te Arnhem een der gebroe ders, G. R., tot dertien en de beide ande ren tot tien jaar. Voor den Hoogen Raad heeft de procureur-generaal tot verwer- Sing van het cassatie-beroep geconclu- eerd en de Hooge Raad heeft Zaterdag het beroep verworpen. DIEFSTAL UIT EEN POSTAUTO. Hooger beroep verworpen. Wegens diefstal, uit een postauto, van ruim 17.000, gepleegd in September 1931 op den Van Lennepweg te 's-Gravenhage, J. H. H. A. K. in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Gravenhage veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf, waar mede het vonnis der Haagsche rechtbank bevestigd werd. Voor den Hoogen Raad heeft de advocaat-generaal tot verwerping van het cassatieberoep geconcludeerd De Hooge Raad heeft Zaterdag het be- fipep verworpen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Te Nieuwkuyk is Zaterdag brand uitge broken in de boerderij van den landbou wer Fr. van Son. Zoowel huis als stalling en schuur zijn afgebrand. Eenige varkens en een aantal kippen kwamen in de vlam men om. De oorzaak is onbekend, ver zekering dekt de schade. AUTO-ONGELUK BIJ WEERT. Vijf inzittenden ernstig gewond. Onder Bakewel bij Weert i3 de heer Joh. deger, uit Amsterdam, Zondagmid dag door tot nu toe onbekende oorzaak met zijn auto tegen een boom gereden, meldt „De Crt." In den wagen zaten vijf personen, de eehtgenoote van den heer d., zijn zoon, zijn schoondochter en zijn kan toorjuffrouw, mej. D. de Gros. De wagen is totaal versplinterd. Omwonenden snel den toe en haalden de inzittenden, die allen gewond waren uit den wagen, welke kort na het ongeval in brand vloog. Mej. De G. had een zware hersenschudding en een beenbreuk bekomen, terwijl de zoon ernstige inwendige kneuzingen had. De toestand van deze beide zwaargewonden is zorgwekkend. De heer J. liep een beenbreuk op, ter wijl mevr. J. en de schoondochter even eens inwendig waren gekneusd. Alle slachtoffers zijn opgenomen in het St. Jansziekenhuis te Weert. ERNSTIG MOTORONGEVAL. Zondagmiddag heeft in de Klooster- dreef te Eindhoven een ernstig motoron geluk plaats gehad. De 29-jarige motor rijder A. van Vroonhoven, wonende te Eindhoven, reed in groote vaart door ge noemde straat. Ter hoogte van het kruis punt Kronehoefstraat—Pastoriestr. vloog plotseling zijn pet van het hoofd. De mo torrijder drukte even op zijn rem en wil de tegelijkertijd nog de pet grijpen. Ten gevolge van deze manipulatie begon de motor te slingeren en raakte de berijder het stuur kwijt. Dientengevolge deed hij een zeer ernstigen val, waarbij hij een hersenschudding opliep en in bewusteloo- zen toestand naar het St. Jozephzieken- huis moest worden overgebracht. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. Nader wordt gemeld, dat de motorrijder Zondagavond is overleden. VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP. Arbeider door veehouder met een zeis geslagen. Zaterdagavond half twaalf werd te Drachten de veehouder Klaas v. d. Terp, die met zijn vrouw huiswaarts keerde, op de Zuiderdwarsvaart opgewacht door de gebroeders Numan. Tusschen deze per sonen bestond een oude veete. Bij ver schillende gelegenheden is zulks aan den dag gekomen. De 40-jarige arbeider Jan Numan, die den geheelen avond in verschillende café's had doorgebracht, volgde v. d .Terp op diens erf en trok daar zijn jas uit om te vechten. Volgens de lezing van v. d. Terp heeft deze toen uit zelfverdediging een zeis ge nomen en daarmede in het donker om zich heen geslagen, met het noodlottig gevolg dat Numan in de lies werd getrof fen. Hij overleed eenige oogenblikken later aan de gevolgen. De ontboden ge neesheer constateerde den dood als ge volg van een slagaderlijke verbloeding. De verslagene stond ongunstig bekend. De dader, die gunstig bekend staat, is na verhoor, op vrije voeten gesteld. De broeder van den verslagene ver klaarde nog, dat hij zich terstond bij de woordenwisseling verwijderd heeft en daardoor niets van het voorgevallene ge zien heeft. Het parket uit Leeuwarden zal Maan dag hierheen komen om het onderzoek voort te zetten. („De Crt."). VAN EEN MAKELAAR IN SCHEPEN. Die een bedrieger bleek. Men schrijft aan de „Nw. Rott. Crt.": Dezer dagen werd in enkele bladen be richt, dat drie opgelegde stoomschepen van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij. te Amster dam naar Engeland waren verkocht. Twee van de drie schepen werden met name ge noemd: de „Commewijne" en de „Nicke- rie", welke schepen vroeger aan den Kon. West-Ind. Maildienst behoorden en steeds op West-Indië hebben gevaren. In een volgend bericht werd meegedeeld, dat de schepen voor sloop waren verkocht en door het Bureau Wijsmuller naar Enge land zouden worden gesleept. Thans is gebleken, dat van dezen ver koop niets waar is, en dat enkele personen te IJmuiden het slachtoffer zijn geworden van een oplichter uit Rotterdam. Bedoelde persoon gaf zich uit voor ma kelaar in schepen en vervoegde zich in deze qualiteit op het Bureau Wijsmuller te IJmuiden. Hii deelde mee, dat door zijn liemiddeling drie schepen van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij. naar Engeland waren verkocht, en dat de schepen daarheen ge sleept moesten worden. Dat was een mooi karweitje voor 'de firma Wijsmuller, maar hii moest er wat aan verdienen. Wat de „makelaar" er aan verdiend heeft, weten we niet, doch wel, dat spoedig bovenbe doelde berichten in de pers verschenen. Onze makelaar ging verder IJmuiden in, om te zien, of er nog meer te verdienm, was. Hij stapte by den shipchanler V. in de Kanaalstraat binnen en deed daar het zelfde verhaal. Hier vertelde hii ook, dat de drie schepen gekocht waren voor 18 sh. per ton en dat ze van Engeland naar Rus land gingen. De Engelsche kooper zou ze weer naar Rusland verkocht hebben voor 30 sh. per ton. Er moest echter nog het een en ander aan de schepen gedaan worden, en de ma kelaar had nog het een en ander noodig. Hij bestelde vier nieuwe sloepen voor de schepen en een party andere goederen. De shipchandler lachte en dacht, dat dit een mooi zaakje in dezen malaise tijd kon wor den. Gevraagd werd, of de makelaar wat wilde gebruiken, en de Rotterdammer ver koos whisky. Onze makelaar wilde, dat de rekening onmiddellijk zou worden opge maakt en geteekend, dan zou hij wel zor gen, dat de betaling zou volgen. De heer V. vond dit verdacht en zeide, dat hii zoo maar geen sloepen naar Am sterdam kon sturen. Hii informeerde, hoe groot de schepen waren, doch dat wist de makelaar niet. De shipchandler, onraad vermoedend, zeide toen, dat hij naar Am sterdam zou gaan, om op de verkochte schepen de davits te meten, wijl de sloepen daarin moesten hangen. En dan zouden de andere goederen wel nagezonden worden. De makelaar antwoord/de, dat hii dan svel naar Amsterdam zou gaan, om de dfcvits te meten, en dat hij dan wel terug zou ko- men. Maar sedert is hii nog niet terug ge weest. Buitenland. DE TYPHOON OP FORMOSA. 21 dooden. De laatste berichten over den typhoon op het Noordelijk deel van het eiland For- mosa deelen mede, dat 21 menschen om het leven zijn gekomen. Bij een ontsporing van een trein werden 12 personen gedood, terwijl ten gevolge van het instorten van huizen 9 anderen het leven verloren. In totaal zijn door overstroomingen 3000 hui zen vernield en 7000 beschadigd. EEN OPZIENBAREND GEVAL. Verduistering door een bekende figuur. Naar Reuter uit Winnipeg meldt, is aldaar John Machray aangehouden, een bekend advocaat, voorzitter van curatoren en schatmeester van de universiteit van Manitoba en een voorname figuur in de kringen van kerk en school in West- Canada. Men beklaagt Machray van dief stal van 47.000 dollar uit het universiteits fonds. De aanhouding is gevolgd op de ontdekking van onregelmatigheden in het beheer van fondsgelden. Machray is niet voor den rechter verschenen, omdat hij ernstig ziek was; hij is tegen een borg tocht van 50.000 dollar op vrije voeten gelaten. Later wordt gemeld, dat het universi teitsfonds gedaald blijkt van 1.600.000 dollar tot minder dan een millioen. Het totaal aan verduisteringen, waarnaar thans een onderzoek wordt ingesteld, moet het millioen te boven gaan. Machray moet al jaren gespeculeerd en gelden verduis terd hebben. ERFGENAMEN GEZOCHT. Een Amerikaansche advocaat, mr. Kooreman, is, naar wij in Parijsche bladen lezen, op het oogenblik in den Elzas bezig erfgenamen op te snuffelen van mevrouw de weduwe Garekt, geboren Henriette Scliaffer, die in November 1930 te Phila- delphia is gestorven en 18 millioen dollar heeft nagelaten. Mevrouw Garekt is de dochter van Cristophe Schaffer, die op 5 Augustus 1898 te Bischwillei is geboren en in 1885 in Amerika is gestorven. Zoo wel in Amerika als in den Elzas zijn heel 'wat Schaffers te vinden, maar het schijnt I vooral in Amerika moeilijk uit temakei 'wie van hen voor een stukje erfenis in aanmerking komen, daar heel w-at regis ters van den burgerlijken stand, die tot j het jaar 1900 door de geestelijkheid werden bijgehouden, verbrand zijn. m DE BETEEKENIS VAN DE SNOR HAREN BIJ DE KAT. Wanneer men bij een overigens normale kat ce snorharen verwijdert, blijkt, dat het van zijn uiterlijke versierselen ontdane dier, zich overdag in zijn omgeving niet anders gedraagt dan als een dier met snor haren. Anders wordt dit in het donker of bij blinde katten, diie, als zü nog in het bezit van snorharen zijn, hun weg nage noeg even goed vinden als katten, die hun geheele gezichtszintuig tot hun beschik king hebben. Schmidberger (Zeitschrift fuer verglei- chende Physiologie Bd. 17, Augustus 1932) heeft daaróm een aantal blinde katten met of zonder snorharen in hun gedragingen met elkaar en met ziende snorharen be zittende katten vergeleken. Daarbij bleek, dat er nauwelijks verschil in gedrag be stond tusschen ziende katten en blinde katten, die beide snorharen als gevoels- zintuig tot haar beschikking hadden. Een blinde kat zonder snorharen is evenwel een hulpeloos wezen: in haar kooi of in het doolhof waarin zii geplaatst wordt, be weegt zii zich moeizaam rond, stoot telkens haar kop tegen den wand, zoekt haar weg met haar snuit tastende langs den bodem en beweegt zich ongaarne van haar plaats. Zoolang zii nog snorharen bezit, treden al deze storingen niet op. Aardig waren ook de resultaten Van proeven, waarbij de snorharen slechts aan één gezichtszijde verwijderd werden. Dan stootte het dier zich herhaaldelijk met dien kant van zijn kop waar de snorharen ontbraken en kon alleen dan met gemak in een doolhof een hoek omslaan, als de weg aan z'n niet ont haarde zijde afboog. De snorharen vormen dus voor de kat onontbeerlijke gevoelszin- tuigen, die haar voqral bij de oriënteering in de ruimte in den schemer en 's nachts onontbeerlijke diensten bewijzen en haar reeds van verre inlichten over de aan wezigheid van luchtstroomingen, hinder palen enz. Oriëntatie naar den reuk, die bil honden zoo'n groote rol speelt, vindt hii katten nauwelijks plaats. (Nw. Rott. Ct.) DE BEDRIEGERS BEDROGEN. Een grapje v»n de Londeiische politie. Vrijdagavond kreeg de Her Moody, de directeur van de radio-tentoonstelling die op het oogenblik in het gebouw Olympia te Londen gehouden wordt, een telefoon tje met de boodschap, dat de sultan van Muskeesch op het Fransche gezantschap vertoefde en met zijn adjudant de tentoon stelling zou komen bezoeken. Het gezant schap hoopte, dat men voor behoorlijke ontvangst zorg zou dragen. De heer Moóidy r&dk>progJr&mm& WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1932. Hilversum, 1875 M. AVRO-Uitzending. Koninginnedag. 8.00 Uit Den Bosch: Beiaardconcert door Toon van Balkom. 8.30 Aubade ter gelegenheid van den 52sten verjaardag van H.M. de Koningin; 2500 zan gers, zangeressen en kinderkoor o.l.v. mevr. Grimberg-Huyser, m.m.v. de Rotterdamsche Harmonie o.l.v. A. Haanstra. 9.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonplaten. 10.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. Corry KummerHeeroma (zang). Inter mezzo: D. Hans: Koninginnedag 12.30 Grammofoonplaten. I.30 Orgelconcert door F. Hasselaar, m.m.v. W. Ravelli (bas). 2 30 Uit het Kurhaus-Scheveningen: Kinder matinee ol..v. Henri Nolles. 3-30 Uit het Grand-Hotel Scheveningen: Jack Hollis en zijn orkest. 4.30 Draaiorgelmuziek en accordeonspel door „The Columbia Three". 5,-30 Kon. Mil. Kapel o.l.v. Kapt. C. L. Wal- ther Boer en grammofoonplaten. 7.00 W. G. de Bas: Het Wilhelmus. 7 30 Grammofoonplaten. 8.15 Uit het Kurhaus-Scheveningen: Residen tie-orkest o.l.v. Ignaz Neumark m.m.v. Nathan Milstein (viool). O.a. Piet Hein- rhapsodie, Anrooy en Vioolconcert op. 64 in e kl. terts., Mendelssohn. 9.10 Nono: Een spiritistische seance. 9 30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. io.oo Vaz Dias. 10.10 Vervolg Kovacs Lajos. II.00 Grammofoonplaten. Huizen, 296 M. Uitsl. NCRV-uitzending. Koninginnedag. 8.00 Schriftlezing. 8.15 Grammofoonplaten. 9-00 De krant op Koninginnedag. 9.30 NCRV-Dameskoor. 10.00 Ziekendienst. 10.30 Kinderzanguur door de leerlingen van alle scholen te Katwijk aan Zee, o.l.v. J. Volbeda, m.m.v. de Katwijksche Mondorgel club „Concordia", o.l.v. D. v. Wouw. 11.30 Grammofoonnplaten. 12.15 Concert. H. Hermann (viool), T. G. v. d Haar (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello), r'. Swillens (bas), J. v. Ginkel (klarinet), mevr. R. v. d. HorstBleekrode (ptano). 2.00 Carillonbespeling door J. Vincent (Kon. Paleis, Amsterdam). 3.00—5.00 Concert o. d. Kerkbrink te Hilver sum door NSRV-Harmonie-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 5.oo Kinderuur. 6.00 Grammofoonplaten. 6.30 Zanguitvoering te Utrecht door koor van 900 zangers o.l.v. J. Ph. Caro, m.m.v. de Utr. Chr. Muziekver. „De Bazuin". 7-45 Ned. Chr. Persbureau. J.' C- de, Lan®e (orgel) en het NCRV-kleinorkest o.l.v. P. v d Hurk O a Concerto grosso, Handel. 9.15 John's Accordeon-duo. O.a. Streichholz- Wachtparade, Wehle. 9.25 Declamatie door A. Post. 9.40 Grammofoonpl. en Vaz Dias. 10.00 Vervolg Accordeon. O.a. I. Found you, Noble. 10.10 Declamatie (vervolg). 10.20 Vervolg NCRV-kleinorkest. O.a. Auffor- derung zum.Tanz, Weber-Berlioz. 11.00 Grammofoonpl. DONDERDAG 1 SEPTEMBER. Hilversum, 187S M. Uitsl. AVRO-uitzending. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Concert. Fr. Rillen (piano), R. Viskoo- per (cello). 11.00 Kookpraatje. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Tuschinski's Select Salon-orkest o.l.v. Max. Tak. I.302.15 Kamermuziek door het Dames-Trio (viool, cello, piano). 2.30 Modepraatje door mevr. De Leeuw van Rees. 3.00 Grammofoonpl. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. M.m.v. The Three Hawkcourts (accordeon). 6,30 Sportpraatje H. Hollander. 7ioo Vervolg Kovacs Lajos. Refreinzang: Bob Scholte. 7.30 Prof. Dr. J. J. van Loghem: Tropische Hygiëne (II). 8.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. M.m.v. Zandvoort's Mannenkoor ol.v. Jacob Hamel. O.a. Valse des fleurs, Tschaikowsky en Gavotte (cello en orkest), Popper. 9.00 Grammofoonpl. 9.30 Omroepstrijkorkest o.l.v. N. Treep. 0.a. Berceuse en Preludium, Jarnefelt. 10.00 Vaz Dias. 10.1011.00 Omroeporkest o.l.v. Treep. O.a. La Paloma, paraphrase, Yradier-Mannfred en Dreaming, Joyce. II.0012.00 Grammofoonpl. Huizen, 296 M. 8.00—9.15 KRO; 10.00 NCRV; 11.ro KRO; 2.0011.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Grammofoonpl. <10.15 Ziekendienst. 10.45 Grammofoonpl. '11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.00 Handwerkcursus. 3.003-30 Voor de Vrouw. 4 00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus Handenarbeid v. d. jeugd. 5.45 Zang door P. C. Brederode m.m.v. Th. v. d. Pas (piano). 6.45 Knipcursus. 7.00 S. Stemerding: De Radio en de school. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Grammofoonpl. 9.00 Dr. G. Esselink: Opvoeding en zieke kin deren. 9.30IT.00 Concert door een kwintet o.l.v. P. v. d. Hurk o.a. Kwartet op. tot, F. wr. t., Mozart. 10.1010.20 Vaz Dias. 11.0011.30 Grammofoonpl. vertrouwde het zaakje niet erg en stelde i den rechercheur die op Radioolympia i d!enst deed, van zijn vermoedens in kennis. Even later verscheen een rijke auto, voorzien van de Fransche vlag, voor het gebouw. Er stapten twoe schilderachtige figuren uit, die groene tulbanden droegen, bezet met glinsterende steenen, lange gele gewaden, sandalen en leerachtig R«bnun- de gezichten. Zii werden ontvangen door twee hoofdambtenaren der tentoonstelling en den rechercheur, die hen al spoedig ontmaskerde als een paar bedriegers. li werden twee geüniformeerde agenten ge roepen en de sultan, die als zijn woon plaats een adres op Maida Vale opgat en zü'11 opperjagermeester werden in een taxi gezet, die met hen wegreed. Nu komt het mooiste van de grap, een aardig staaltje van de humor waarover de Londensche politie bfi tijden weet te beschikken. De taxi reed hen naar de drukste straat van de volkswiik Hammersmith, waar de hoe ren afgezet werden met de boodschap, dat ze nu maar moeten zien thuis te komen. ONDERVRAGING IN DEN DERDEN GRAAD. Man door de polit'c vermoord. Te New-York was groote opwinding te weeg gebracht door den dood in het politie bureau van Mineola op Long Island (staat New-York) van zekeren Hyman Stark. Het publiek nam aan, dat de man bij een ondervraging in den z.g. derden graad, dat is dus met mishandeling, door de politie agenten was vermoord. Het schijnt inder daad waar te zijn, dat de ongelukkige ge detineerde gestikt was doordat de onder- commissaris van politie, Tappan, die een man is van 250 pond gewicht, met zijn schoen op de luchtpijp van Stark was gaan staan. Twee van de vijf beklaagden zijn uit do detentie ontslagen; het onderzoek tegen de drie anderen gaat nog voort. EEN GEVECHT IN DE WOESTIJN. Naar Reuter uit Basra meldt, zijn er in de woestijn bij Zubair in Irak bij een vuurgevecht tusschen smokkelaars en douane-beambten een smokkelaar gedood en twee beambten zwaar gewond. Van laatstgenoemden is er intussehen een aan zijn verwondingen bezweken. Het gevecht ontstond, doordat de doua nebeambten, die in 2 auto's patrouilleer den, een verdachte karavaan van 30 ka- meelen ontdekten. Bij onderzoek bleek, dat de karavaan, die op weg was naar Koweit en Sjatra, een hoeveelheid smokkelwaar, bestaande uit thee, suiker en Russische lucifers, vervoerde. De beambten slaagden er in, op 14 kameelen beslag te leggen, terwijl 6 smokkelaars werden gearresteerd. RELLETJES OM EEN STIEREN GEVECHT, DAT NIET DOORGING. Zaterdag, zoo meldt Vaz Dias, zou te Almargo een stierengevecht gehouden worden, doch daar er te weinig geld was binnengekomen, vluchtte de impressario en de toreadors verschenen niet. Het woe dende publiek vernielde de banken, de schuttingen ?n de poorten en stak een groot vuur in de arena aan, waardoor een deel van de toescbouwersruimte in brand geraakte. Een paniek was 't gevolg. Door dat eenige bezoekers de staldeuren open den, ontsnapten 8 stieren. Vier werden door gendarmes neergeschoten, de andere ontvluchtten. SMOKKELARIJ OP GROOTE SCHAAL. De politie te Keulen is er in geslaagd een centrale te overrompelen, die smok kelaars aldaar ijadden ingericht. Uit deze centrale moeten eiken dag niet minder dan 30.000 sigaretten en voorts groote hoeveel heden tabak zijn afgeleverd. De gesmok kelde waren werden van de Nederlandsohe en Belgische grens per auto langs allerlei omwegen naar Keulen gebracht. Toen de politie een inval in het gebouw der smok kelaars deed, kon zij nog ongeveer 30.000 sigaretten uit België en een groote hoe veelheid Nederlandsohe tabak in beslag ne men. De twee leiders van de onderneming slaagden erin te ontkomen, enkele mede plichtigen konden echter worden inge rekend. KELLNER UIT DEN TREIN GEGOOID. Met hersenschudding en ge broken ribben opgenomen. Drie reizigers hebben Vrijdagavond in de buurt van Bad Kleinen een leerling- kellner, met wien zü ruzie hadden gekre gen, uit den trein gegooid. De arme jon gen werd later langs de rails gevonden. DE MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIE. Een aansporing tot voortzetting. Het hoofdbestuur van de Belgische myn- werkersoentrale spoort in een Zaterdag avond gepubliceerde motie de mijnwerkers aan de staking voort te zetten daar de sta kingsdoeleinden niet zijn bereikt. DOCHTER VAN ROCKEFELLER OVERLEDEN. Donderdag is te Chicago mevrouw McOormick overleden, de derde dochter van Jolin D. Rockefeller, den multu- millionnair. Eens was zij de rijkste vrouw ter wereld, maar den laatsten tijd was haar vermogen door de extra vagances waarvoor zij bekend was, sterk geslonken. Mevrouw McCormick, die over eenigen tijd zestig jaar geworden zou zijn, was twaalf jaar geleden gescheiden van haar man, president van de Internationaal Harvester Co., maar den laatsten tijd waren de ex-echtgenoote» eenigermate met elkaar verzoend en McCormick was aün haar sterfbed, tezamen met hun drie kinderen. Ook John D. Rockefeller, die na dé scheiding zijn dochter niet meer bezocht had, was in de laatste oogen blikken bij haar. Mevrouw McCormick was eens het er kende middelpunt van het society-leven in Chicago en z;j stond onder en boven de wet. Haar ontvangavonden waren be roemd. Een avond gaf zij 25.000 uit voor rozen om de zaal mee te versieren. Zij at van een gouden bord, dat aari Napoleon had toebehoord en zij bezat een smaragden collier, dat van Catharina de Groote was geweest, waarvande waarde geschat werd op 1.500.000. De Weg Terug. XVIII. (Slot). Den avond vóór ons vertrek hebben wij een laatsten weemoedigen blik geworp y op het sobere duinlandschap rond Croco- dile en, wandelend met onze vrienden langs den boulevard, die naar Midtlolksrke leidt, afscheid genomen van de zee, waar in we zoo menigmaal lichaam en geest hadden gebaad. In een weinig oog!ijk maar alleramusantst danslokaal van Mid- delkerke hebben wij ons als kinderen ver- maakt met de papieren mutsen, fluitjes, toeters en andere symbolen, waarmeoe de rijpere mensch zijn melancholie over voor bijgegane jeugd demonstreert. Wy heb ben by het heengaan den „patron" en den kellners de hand gedrukt dat is zoo het gebruik in liet Zuiden, en „a la guerre comme la guerre" en hebben voor de laatste maal de trappen van ons lande lijk hotel beklommen. En terwijl ik te middernacht Marioji ijverig bezig zag met het dichtdoen van een koffer („wil je er even op gaan zitten terwijl ik 'm sluit?") dacht ik, voor het eerst sedert drie weken, aan 'n stuk of tien Ingezonden Stukken, die ik vóór mijn vacantie onai'gehandeld op de redactietafel had laten liggen.... Den volgenden middag om 5 uur waren wü thuis, met gebruinde gezichten en een leege beurs. Daar waren, om ons te ver welkomen: Onze twee kinderen, die ons onmiddel lijk herkenden en geen „Dag mijnheer, Dag Mevrouw" zeiden, wat my, na een vroegere ervaring op dat punt, bijzonder meeviel; een hartelijke uitnoodiging van den in specteur der directe belastingen om bin nen aoht dagen een twaalfde deel, enzoo- voort. De kosten dezes, enzoovoort; een uitnoodigin" van de gemeentelijke electriciteitswerken om binnen vijf dagen dito dito, daar anders het licht zou wor den afgesneden; een invitatie van de Gasfabriek om bin nen vier dagen, enzoovoort, daar anders de gastoevoer zou worden stopgezet; een verzoek van de Waterleiding.... u begrüot de rest wel, daar anders de watertoevoer zou worden afgesneden; een verzoek van de Telefoon.... u kent het liedje. Wederaansluiting na afsluting kostik weet liet heusch niet meer; een zachte wenk van de Giro, dat het plicht is, altijd vfif gulden bij deze voor treffelijke instelling te hebben staan; een rekening van het pbilantropisohe modemagazijn, dat ons een sub-tropische uitrusting had geleverd voor Bretagne; een nota van den tuinman, die in onze afwezigheid met vaderlijke liefde onze bioemenschat had verzorgd, waaraan de buren, die ons nog nooit gegroet hebben, drie weken lang hunne blikken hebben ge laafd; een rekening van den waschman, die door het uitblijven van ons waschgoed ge durende al dien tijd de vrees koesterde, dat wy hem vergaten en het noodig vond, ons aan zijn bestaan zoomede aan eenige oude verplichtingen te herinneren; de briefjes van eenige getrouwe leveran ciers, die in het algemeene welkomst-koor niet wilden achterblijven. Er was geen twijfel aan: het leven her nam zijn gewonen loop. Oost West, thuis best. Jawel.... Mevrouw McCormick was zeer edel moedig en gaf veel aan liefdadige in stellingen. Zij had groote belangstelling voor de opera en het echtpaar McCormick heeft meer dan 5.000.000 gegeven aan steun voor de opera te Chicago. (Hbl.) DOOR EEN PITHON AANGEVALLEN. Oppasser aan den dood ontsnapt Een oppasser van den dierentuin te Manchester heeft Donderdag een opwin dend avontuur beleefd. De man, die de oud ste oppasser is in het reptielenhuis, be vond zich in de kooi van een pithon van negen meter lengte, om den waterbak schoon te maken, toen hy door het dier werd aangevallen. Het beest lag boven in de kooi en scheen in slaap. Door een ge lukkige ingeving keek de oppasser naar boven en zag toen meteen den kop van het dier op zich toeschieten; hy schrok zoo, dat hij viel. Dit was zyn behoud, want daardoor schoot de kop van de slang rake lings langs zijn hoofd. De pithon maakte zich gereed voor een tweeden aanval, doch de oppasser zag nog juist kans om de kooi uit te kruipen. Toen hii deze dichtgooide sloeg met een harden slag de kop van den pithon er tegen aan. Het beest herhaalde die aanvallen tegen de sterke glazen deur nog vele malen. Een groot aantal bezoe kers was getuige geweest van den aanval, doch verscheidenen hunner waren uit angst gevlucht. De directie van den tuin liet het reptielenhuis nu ontruimen totdat het beest wat tot bedaren was gekomen. Naar de oppasser verklaarde, had het beest hem nog eens een keer aangevallen, maar toen had hij het gemakkelijk kunnen ont wijken. De betrokken pithon moet meer dan dertig jaar oud zijn en de langste slang in eenigen Engelschen dierentuin. EEN COURANTENKERKHOF. Waar blijven de couranten? Een ge deeltelijk antwoord op die vraag is ge geven door de directie van het Britsche Museum. Zij heeft in Hendon een reus achtig couranten mausoleum laten bouwen waarin gebonden en ongebonden jaar gangen van de Londensche en andere Engelsche bladen alsmede die van tal van buitenlandsche couranten een laatste rustplaats vinden. Het gebouw het lijkt wel een reusachtig pakhuis heeft 64.000 gekost; het heeft 6 verdiepingen n bergt 20,000,000 K.G. bedrukt papier °p planken, die samen 14 Engelsche mijl lang zijn. Er staan reeds 275,000 gebonden deelen. Men heeft berekend, dat er in het gebouw nog ruimte is voor een couranten- oogst in de e.k. 50 jaar. En dan zal wor den.... uitgebreid. Deze nieuwe filial" van het Britsch Miiseum heet „BrUish Museum Repository for Newspapers". (Nw. liott. Crt.).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2