Denk niet Callanlsucg. Wieringen. Breezand, 't Zand. Texel. Visscherijberichten. Ingezonden. Radiografisch Weerbericht* Kijkjes uit mijn venster. Legerberichten iii7" 77 a a 7 ,7 1 J muzieknuminertjes ten gehoore bracht, op e groote markten elders j ^ls onderwerp van deze Evangelisatie Haven van Nieuwediep. „Heldersche Courant" Congres tegen den oorlog. Een eiland om lief 1* hebben. De Texelsche boot. een nacht op adem gekomen van het geregeld heen en w eer varen, iaagt de Noordzee in en de torens van Den Helder verdwijnen in het ver schiet en die van Texel rijzen op. Een moderne stoomboot haast zich. Zoo is eenmaal de tijd. Er staan altijd belang rijke en talrijke relaties op het spel. De boot snelt voort en de machine beneden dreunt gezellig en zingt optimistisch: als ik maar water en kolen in mijn lichaam heb, wat zal ik dan verder verlangen? Met een vloed zooals nu is de overtocht naar onze buren een oogenblikje werk. Maar in dit zeegat gaat het jakkeren geheel anders dan bii den weg. Er is orde en rust, waar op een stedelijk verkeersagent jaloersch zou kunnen ziin. Men behoeft niet uit te wijken voor groentekarren, auto s en wiel rijders. Hier aan boord leeft men in de stérke overtuiging, dat zoo'n schip onaan tastbaar is voor verkeersongevallen. In het besliste bewustzijn, dat het een degelijke, forsche constructie van staal is, schiet de boot voorbij de boeien links en rechts, gooit ziin kop soms dwars in den zwaar- sten golfslag, zoodat het vaartuig siddert in zijn flanken. Jammer genoeg dat de reis zoo kort duurt. Wie niet alle dagen op het Mars diep komt, heeft er genoeg schoons te ont dekken. Aan stuurboord een brok Zuider zee, waar wel nog geen zonlicht was en alleen schaduwen van zeedamp, doch waar een paar zeilers al zwerftochten hielden. Maar aan bakboord imponeerden de dijken van Texel, door een vorig geslacht primi tief, maar thans nieuw en hoog en sterk opgezet. We zien hoe aantrekkelijk dit machtige eiland zich daar uitstrekt met zijn groot en grootsch lichaam en zich af- teekent in de bochten door het witte schuim, dat stuift en huppelt over de stee- nen. Waar de winden met nijdige spron gen en vlijmscherpe tongen wel eens tegen dit land in zee kunnen rennen, is het nu alsof er bijwijlen nooit orkanen kunnen loeien en het er maar stil en kalm is. Dan glijdt de boot haast ongemerkt het haventje in en op den steiger zien we het stoere, vriendelijke en gemoedelijke volk van Texel. Twee oude grootvaders met kraakstemmetjes en verweerde gelaten en belletjes in de ooren staan verzonken in gedachten bii den strammen veldwachter, die de passagiers in den vroegen morgen nauwkeurig bekijkt. De wereld behoeft snelheid en ook in dit oude landelijke oord met de duurzame ge veltjes en de schilderachtige boerderijen, spint de motor en jaagt de auto over de wegen. Een boer uit het Noorden zou over een lang traject ziin wagen laten racen. Hii had geen zenuwen en machteloos staren we naar den af te leggen weg. Doch hij is het stuur volkomen meester en verstaat de kunst om op tijd de natuurlijke glorie van Texel onder de aandacht te brengen. Welk een rijkdom aan natuurschoon heeft dit brok van ons vaderland in de Noordzee eigenlijk voor gasten, die er ko men en oogen hebben voor mooie momen ten en typische bijzonderheden! Het is geen wonder dat de Texelaar ziin land zoo lief heeft. Laat de wereld eens verzadigd zijn van stadsweelde, wie de intieme pracht kent van de innige hoekjes, eindelooze .bosschen, mooie heiden, heerlijke ver schieten, het ingesloten water aan den „Hufter" en de grootheid der duinen, wordt geestdriftig over Texel en wil er gaarne terug komen. Als de auto je voert naar de dorpen, kilometers lang, komt men stellig niet be drogen uit. Dan kan men een idee krijgen boe beteekenisvol en hoe boeiend dit land schap wel is. Hier en ginds de gouden vel den en het akkermaalshout, waarop de morgenzon zoo uitermate belangrijke stem mingen kan tooveren. Overal die witte kippen, het bonte vee, de vette varkens en biggen en de schapen. En af en toe de uitgestrekte gronden, die ieder jaar weer trouw mensehen voeden met haar aardappelen, boekweit, rogge, haver, tarwe en gerst en d<ie al een tijdperk lang het volk en de gansche streek tot wel vaart brengen. Geen wonder, dat dit eiland van noorde lijk Nederland groot in trek is voor auto mobilisten, wielrijders en vreemdelingen verkeer. In dit kostelijk polderland zijn beziens waardigheden, die niet gauw vervelen. Zooals een dorp in Holland behoort te liggen tusschen groen en met vriende lijke huizen is daar Den Burg een heel charmant dorpje, een gemoderniseerde woonplaats met fraaie winkels en hotels. Den Burg, dat vooral 's morgens vroeg en op Zondag een rustige, nette^aantrekke- HjkJieid bezit als je er door de bochtige straatjes gaat. Verder op den dag is het levendig, een dorp met grootsOhe beloften voor de toekomst. Uit Den Burg valt nog heel wat moois op te diepen. Houdt ge van afstanden, zoek de andere aardige dorpen op. Wilt ge de heerlijke natuur, ongerept tusschen het donker groen der dennen? De vogelbroedplaatsen zijn op Texel beroemd en voor liefhebbers bekoorlijk. Maar er is ook interessante schoonheid in de duinen en een flink breed strand. Van het hotel „Juliana" heeft men unieke vergezichten. Op den hoek van den badweg staat het daar als een oud kasteel, trotsch en stevig. Hier verdient men in de zomerperiode geld. Hier is dan ook alles aanwezig wat een badplaats in kleinheid groot kan doen zijn. Maar Texel heeft belangrijke en talrijke relaties met Den Helder. Bij aankomst en vertrek, aan den steiger der Buitenhaven is altijd drukte te beleven. ,Over de loop plank gaan el-ken dag heel wat mensehen. Vooral in dezen vacantietiid wordt veel ge bruik ge-maakt van de gelegenheid om te varen. Texel's glorietijd is elk jaar de zo mer. Dan leeft het van vreemdelingen. Dan gaan auto's uit de groote stad over het water. Dan worden dozijnen fietsen fu'ks ingescheept of aan den wai gezet. En dan is het hü de Texelsche boot altijd anders, altijd, nieuw, altijd verrassend. DUINBRAND. Omstreeks half twee klonk gisteren in ods dorp de kreet: «Duinbrand*! Het bleek, dat in de duinen, toebehoorende aan de N.V. «Het Zwanenwater» brand was ontstaan. Spoedig waren een aantal blusschers, met schoppen gewapend, aanwezig. Door een strook duin om te spitten gelukte het vrij spoedig het vuur te stuiten, waardoor grooter onheil werd voorkomen. Toch kon men niet verhin deren, dat eenige hectaren duingrond kaal brandden. De oorzaak moet vermoe delijk gezocht worden in het achteloos omgaan met vuur door bramenzoekers. Hoewel het bramenzoeken in de duinen van de N.V. »Het Zwanenwater« verboden is, wordt door velen een bekeuring ge riskeerd. Waarschijnlijk zal nu wel tegen de bramenzoekers, die zonder toestem ming in de afgesloten* duinen vertoeven, strenger worden opgetreden. Men zij dus gewaarschuwd KERMIS 1932. Met de a.s. kermis, die plaats vindt op 4, 5 en 6 September a.s., zal weer een heel programma van feestelijkheden wor den afgewerkt. Allereerst de eigenlijke kermisvermakelijkheden. Voor verschil lende etablissementen is reeds staanplaats aangevraagd. Zoo komen er: een zweef molen, een luchtschommel, schiettenten, waarzegger en vooral niet te vergeten, de ververschingskramen. In beide cafe's vindt 's Maandagsavonds een tooneeluitvoering plaats. In hötel „Duinzicht" wordt door de tooneelver- eeniging „Dirkshom" een voorstelling gegeven van het successtuk „In de radio". Dezelfde avond treedt in het „Dorpskof fiehuis'' op de tooneelvereeniging „Excel sior" van Anna Paulow na met het bekende lachstuk „Een halsbrekend huwelijk". Verder bestaat er gedurende de kermis dagen in beide café's de gelegenheid tot dansen. Maandagmiddag worden er op de buurt kinderspelen gehouden, terwijl Dinsdag- Met ingang van een nader te bepalen datum is aan den besteller van den dienst der P.T.T., den heer W. de Vries, te Hip- polytushoef, op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit den dienst, met inacht neming van de bepalingen van het wacht gelders besluit. VERKOCHT. Men deelt ons mede, dat de heeren J. C. Klein en consorten, het door hun, in de Wieringermeerpolder te Slootdorp gebouwde Hotel café-restaurant, behou dens nadere goedkeuring der dir. der Wieringermeerpolder, uit de hand heb ben verkocht aan den heer G. Smit te Rotterdam. ALWEER EEN... Door de firma Elema en Stollenga te Marutn (Gr.) is bij Ged. Staten van Noord- Holland concessie aangevraagd voor het in werking brengen van een autobus- dienst Groningen-Den Oever-Alkmaar- Amsterdam en terug. CONCERT „HARMONIE". De muziekvereeniging »Harmonie« geeft Zondagmiddag 4 September a.s. bij goed weer een concert in de muziektent te Hippolytushoef en na afloop bal in »Concordia«. NADER ONDERZOEK. Het nader onderzoek van eenige dienst plichtigen zal worden gehouden op 28 October a.s. in de oude school te Hippo lytushoef. INLEVERING MILITAIRE GOEDEREN. De inlevering van militaire goederen, waaraan dit jaar moeten deelnemen de dienstplichtigen van de lichting 1917, zal worden gehouden op 28 October. J.V.O.-BERICHTEN. De gymnastiek op Vrijdagavond (half beter zich er niet mee te bemoeien. Aan de eierveiling steeg de prijs nog een weinig, aanvankelijk scheen t wel of een belangrijke stijging was ingetreden, althans de directeur kocht de zwaardere eieren voor vrij hooge prijzen. Later bleef de middenprijs (eieren van 60 K.G.) om de 4.45 per 100, te loopen. PAARDENSPORTFEEST. Het Comité voor Paardensport heeft voorloopig de datum van haar feestdag Buitenland. RUSSISCHE LUCIFERS. Merk: Dorus Rijkere. Naar aan het bestuur van de Vereeni- wordt be- zijn er van overtuigd, dat het w^,,.udeel onzer stadgenooten en ook de leden Vitn de „Oranjeverenigingen" verheugd 2jjn over deze houding. Tenslotten gelooven wij ook. dat 0n deze wijze meer gehandeld wordt in den geest van H. M. de Koningin, die immers zelf in dit opzicht een voorbeeld gegeven heeft. Red. Hld. Crt. vastqesteld op 14 Sept. a.s. Het voor- j ging Nederlandsch Fabrikaat nemen bestaat om 's morgens en 'smid- richt, is hier te lande een gioote p«uti,| u- dags paarden wedstrijden te doen plaats cifers van -Russischen oorsprong, die het merk Dorus Rijkers dragen, aangevoerd. Het bestuur van het Helden-der-Zee- fonds heeft aan het bestuur van Neder landsch fabrikaat meegedeeld, dat dit fonds niets te maken heeft met deze luci fers. hebben. Naar men ons echter mededeelt is het nog mogelijk, dat de feestdag nog wordt verzet: Texel krijgt n.1. bezoek van een groot circus, v. d. firma Bevers, die geplaatst zal worden op het land van den heer Roeper. Aan dit circusbezoek wil i men nu den Paardensportdag aansluiten, j Het Comité heeft zich in verbinding j Zondagavond is de vrouw van een gesteld met de directie van het circus en l Londensch bankier, Ronald Olaf Hambro, deze heeft zich bereid verklaard met bij een motorbootongeluk in Schotland enkele nummers uit haar programma hetomgekomen. Terwijl zij met een heel MOTORBOOTONGELUK. middag volksspelen zullen plaatshebben, acht) gaat de volgende weken weer ge- - regeld door (voor jongens en meisjes ge combineerd). Zondag 4 Soptember half drie bjjeen- voor dames en heeren. Voor de dames een levende stoelendans. De kermisdagen belooven weer een paar recht gezellige te worden, waarop komst voor wandeltocht naar we hopen geen wanklank zal worden ,J gehoord PRIJS BEHAALD. Bij voldoende deelname volgt op 11 Sep tember een weekeind op Texel; deel nemers kunnen zich nu al opgeven. BENZINEPOMP. Door de Bataafsche Import Mij. te 's-Gravenhage zal bij café A. Klein te Oosterland een benzinereservoir met pomp worden geplaatst. Op de zwemwedstrijden, georganiseerd door de Schager zwemvereeniging „De Wiel" te Schagen, is het aan de estafette ploeg uit Callantsoog gelukt om beslag te leggen op den eersten prijs, zijnde een wisselbeker. De ploeg bestond uit de dames L. en A. Tholen en de heeren L. v. d. Bosch en J. Ingles Arkel. Daar en in Callantsoog geen zwemvereeniging' Het nieuw-benoemde hoofd der O.L. bestaat zal de beker een plaatsje vinden school te Oosterland, de Heer J. Lammes op het Raadhuis alhier. Bovendien wist van Amsterdam, zal m. i. v. 1 September HOOFD O. L. SCHOOL OOSTERLAND. Paardensportfeest op te luisteren. HOOIBRANI) BIJ DE DENNENBOSSCHEN. Zaterdagmorgen omstreeks half tien geraakte, vermoedelijk doordat een vonk uit pijp of sigaret in 't hooi terecht is gekomen, een groote hooischelf van den heer R. Dalmeijer, staande op de Kruis- koog in Eventekoog in brand. De brand leverde groot gevaar op voor de nabij zijnde dennenbosschen, die door de aan houdende droogte een dankbare prooi voor 't vuur dreigde te worden. Snel heeft men daarom de motorspuit naar de plaats der onheils gevoerd en een dennen- br;""' voorkomen. CONCERT. Het „Texels Fanfarecorps", dir. de heer Th. Lugtenburg, zal morgenavond (Ko- ginnedag) des avonds om acht uur een concert geven in het park te Den Burg. OEFENING MET DE REDDINGBOOT TE DE KOOG. Zaterdagmiddag vier uur had onder groote belangstelling van de badgasten (ingezetenen van Texel waren slechts gezelschap een tochtje maakte, is de boot plotseling in brand gevlogen. Allen sprongen te water en kwamen er goed af, behalve mevrouw Hambro, die, hoewel zij een uitstekend zwemster was,voorde booten, die te hulp schoten, haar konden bereiken. GEVAARLIJKE WASCHBENZINE. |K5j af al11 Stoomvaart Mij. Nederland. Jchan v. Oldenbarneveldt. u., pass. 26 Aug Perim. Poelau Laut, t., 29 Aug. v. Marscille. Mamix v. St. Aldegonde, t., 27 Aug. v. Port Said, Tabinta 29 Aug. v. A'dam n. Batavia. Tajandoen, u., pass. 25 Aug. Perim. Kon. Paketvaartmaatschappij. Sigli, 27 Aug. te Belawan. Van Rees, pass. 26 Aug. Thursday Isle. Rotterdamscbe Lloyd. Baloeranr t, pass. 28 Aug. Kaap Guardafui, Dempo, u., pass. 28 Aug. Kaap deli Armi, Kertosono, t., 29 Aug. v. Singapore. Kota Barol, t., 29 Aug. v. Sabang. Kota Mopan, 28 Aug. te Rotterdam. Kota Radja, u., pass. 28 Aug. Ouessant. Modjokerto, 28 Aug. te Rotterdam. Palembang, u., pass. 28 Aug. Perim. Indrapoera, 25 Aug. et Batavia. Veroorzaakt den dood van twee Kota Pinang, u., pass. 27 Aug. Point de Galle. vrouwen. Te Berlijn zijn gisteren, bij het reini gen van kleeren, eenige flesschen ben zine ontploft. Twee vrouwen kregen zulke ernstige verwondingen, dat zij later aan de gevolgen overleden zijn. MUITERIJ AAN B(M)RI) VAN EEN ENGELSCH TANKSCHIP. Uit Napels wordt gemeld, dat aan boord van het Engelsche tankschip Haliotis (ex-Persia) de bemanning van 26 Chineezen aan het muiten geslagen is. Zij vielen den kapitein en de andere En gelsche officieren aan en de kapitein werd ernstig gewond. Tenslotte zijn de muiters overmand met behulp van de fascistische militie. Een van de Chineezen De oefening werd bijgewoond door de leden van de plaatselijke commissie waarvan enkele leden't korte boottochtje meemaakten; onze nieuw benoemde Wet houder, de heer Parlevliet, die reeds verscheidene jaren uit liefhebberij lid van de bemanning is, ontbrak ook dit maal niet op appèl. De zee was vrij kalm en reeds direct bij de hoogwaterlijn vrij diep, zoodat 't uitbrengen van de boot slechts een kwestie was van enkele mi nuten. De tocht door de branding had een vlot verloop en na ongeveer een half uur keerde de boot aan de plaats van afvaart terug. Jammer voor de badgasten vooral, dat ditmaal geen oefening met 't vuurpijlentoestel en 't daar aan ver bonden uit de boot brengen van een man aan de lijn plaats had. Een der heeren van de reddingcommissie deelde ons mede dat een schot met een vuurpijl ongeveer f100.kost, zoodat men aan ieder station 't toestel slechts eens per jaar mag beproeven, te De Koog is dit reeds in den voorzomer gedaan. Toen de boot weder op de lorrie was geheschen, nam de heer Luberti daarin plaats en sprak van daaruit een opwek- leende haar medewerking tijdens den P™pSgehZi"de worden Tan 'de VmiT'H.Veddings- marsch door Breezand en gedurende de j en „aar Sufhuisterveen" (Fr.) aange-! ^a,tS,?hapPy' Vfrder d«elde sPr' ^ede, weinig aanwezig) een oefening plaats moe®t *n het ziekenhuis worden opgeno- met de aldaar gestationeerde redding- men* boot v. d. N. en Z. Holl. Redding-Mij. de heer L. v. d. Bosch beslag te leggen op de eerste prijs in het nummer 100 M. vrije slag voor heeren. Voorwaar een mooie succesdag! OPENLUCHTUITVOERING „D. O. K. E. V." zijn nieuwe functie aanvaarden. VERGUNNINGS- EN VERLOFSRECHT. Bij koninklijk besluit van 1 Augustus j.1., No. 25, zijn goedgekeurd de gemeen telijke verordening tot heffing van ver- guonings- en verlofsrecht. VEULEXMARKT. De jaarlijksche veulenmarkt zal alhier worden gehouden op 3 September a.s. Zooals de laatste jaren de gewoonte is, gaf de gymnastiekvereeniging D.O.K.E.V. den Zondag voor Koninginnedag haar uitvoering in de open lucht te Breezand.; Le weleerw. heer A. P. L. van Lijk» te De muziekvereeniging „Concordia" ver-I s-Gravenhage, beroepen predikant bij de uitvoering van enkele oefeningen. Tot kapelaan bij de R.K. Kerk alhier is benoemd de WelEerwaarde Heer C. H. Willemse te Warmond. HARDDRAVERIJ. Ratten worden in alle landen der we reld aangetroffen, behalve in de pool- BtreKen. De banaan levert 44 maal zooveel voedsel per H.A. op als de aardappel en lol maal zooveel als tarwe. Aan de op j.1. Zondagmiddag op den Zandtenerwegdoorde harddraverij vereen. „De Toekomst" gehouden handicap-dra verij onder den man, werd deelgenomen door een achttal paarden, n.1. „Ostara", van P. Quax, te St. Maartensbrug, be rijder P. Koning; „Marie", van J.Scher- merhorn, te Wieringerwaard, ber. eigen.; „Compas", van J. Strooper, 't Zand, ber. J. Strooper Jr.; „Fientje", v. P. Voorthuizen, 't Wad, ber. P. Voorthuizen Jr.; „Nelly S." van J. Strooper, 't Zand, berijder W. Strooper; „Baucis" van G. Wit, West Graftdijk, ber. J. Bruntik„Corrie Z." van C. Zwaan, te Hoorn, berijder W. Cnossen en de „Zwart" van P. Bruin te 't Zand, berijder A. Blaauboer. De prijzen werden tenslotte gewonnen door: le Corrie Z. f 50.—, 2e Fientje f 25.3e Ostara f 10.4e Compas f 5.— en 5e de Zwart f 2.50.—. De wedstrijd werd begunstigd door schitterend mooi weer, doch het aantal toeschouwers bleef beneden het minimum wat werkelijk zeer jammer was, daar ver schillende mooie spannende ritten zijn gegaan. Later bij de prijsuitreiking merkte de Voorzitter, de heer J. Brak op, dat ook aeze Vereeniging de heerschende malaise heel goed aan den lijve kon gevoelen, waardoor dan ook de prijzen niet hoog konden zijn. We zullen echter volhouden zeide spr., want als men bedenkt, dat deze vereeniging het volgend jaar reeds 40 jaai bestaat, dan zou het toch jammer zijn, als die zou moeten komen te ver vallen, met welke woorden allen accoord gingen en waarop een flinke inschrijving van nieuwe leden volgde. HOOIBROEI. Donderdagmiddag j.1. werd de hulp ingeroepen van de brandweer, daarhooi- broei was geconstateerd in een klamp b(j de boerderij van den heer Bruin aan den Boschweg alhier. Het nog goede hooi werd afgezonderd terwijl de brandspuit eenigen tjjd op het terrein bleef en men een wakend oog hield. nomen. KONINGINNEDAG. Woensdag 31 Aug. a.s. zal in het Chr. Tehuis voor Zuiderzeewerkers te Den Oever een feestelijke bijeenkomst gehou- dat hij reeds eerder een filmopname heeft j gemaakt van een oefening met de red dingsboot deze film zou hij Zaterdag avond nog eens aan de badgasten te De Koog gratis vertoonen. Naar de heer W. H. Lap ons mede deelde bestaat het voornemen a.s. Zater- den worden, ter viering van den geboorte-j dag, omstreeks 12 uur, de reddingsboot dag van H. M. de Koningin. De bijeen- J- komst zal om 8 uur aanvangen en vrij toe gankelijk zijn. De weleerw. heer O. Deen hoopt een woord te spreken, terwijl de Zangvereen. „Land in 't Zicht" te Den Oever en enkele andere personen cloor zang en voordrach ten tot de opluistering zullen bijdragen. MARKTOVERZICHT. De oude schapen-aanvoer wordt wat grooter, al zijn de prijzen laag; vermoe delijk zijn er ditmaal geen schapen ver kocht voor meer dan 9 per stuk. Wij vernemen, dat een der grootste handela ren vorige week, in 't land een partij zware dieren heeft gekocht voor 10.50; uit de Krim te beproevendaar zal dan wel een oefening met het vuurpijlentoestel worden gehouden. De heer Luberti is voornemens zijn film met deze vuurpijl oefening aan te vullen. EVANGELISATIE-SAMENKOMST. In het Park te Den Burg had Zater dagavond een evangelisatie-samenkomst plaats met medewerking van de muziek vereeniging „Excelsior" van Oosterend. De opkomst was, niettegenstaande* het prachtige weder, niet groot. De publici teit, die aan deze samenkomst was ge geven, was blijkbaar niet voldoende geweest. Gezongen werden een achttal liederen, ontleend aan den bundel Joh. de Heer; de zang werd begeleid door muziek van Excelsior", welk gezelschap ook enkele werd aangekondigd „Manase". Ds. van de Leer sprak over „Een koning op het voor 9.50 van de hand doen, geen won der dus dat de dieren hier dus bijna on verkoopbaar zijn; vorfg jaar betaalde men in 't laatst van Augustus nog van 28 tot 30 voor oude schapen. De lammeren- handel blijft ook slecht en werden heden verscheidene dieren verkocht voor 3.50 per stuk, de beste kocht men voor 5. De kalverenhandel gaat door den ge ringen aanvoer iets vlugger de prijzen blijven echter vrij gelijk, voor 3.50 kon men reeds een nuchter kalf koopen. zware dieren brachten iets meer op. De aanvoer van koeien was gering, slechts een twee tal stonden aan de lijn, de prijs bedroeg ongeveer 135 per stuk. Ook waren enkele veulens aangevoerd, die getaxeerd wer den op 45 a 50. De voorkeurhandel is door de regee- ringsbemoeiingen leelijk in de war ae- raakt. De prijs, die in de laatste weken steeds om de 14£ cent heeft geloopen, wordt thans nergens meer geboden, wij hoorden een prijs noemen van 12 cent per pond: t blijkt evenwel, dat een handelaar elders niet veel meer kon krijgen dan 10 cent.' Wanneer de regeering geen andere maat- j regelen gaat nemen, was 't misschien maar I verkeerde pad", Ds. Meijnen over „Een koning in boeien", de heer A. J. Timmer over „Een koning op de knieën", de heer L. Brasser over „Een koning in eere hersteld". Het slotwoord werd gesproken door den heer A. Plaatsman. BOEREN DOOR EEN WOLF AANGEVALLEN. In de buurt van het stadje Wranje in Zuidslavië zijn op het veld werkende boe ren door een wolf aangevallen. De strijd duurde geruimen tijd voordat de boeren er in slaagden het dier te dooden. Drie boeren zijn door den wolf deerlijk toege takeld. Twee van hen zijn aan de beko men verwondingen overleden. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK. De Vaandrigs F. Bos, H. W. J. Das, H. Hen» driks, W. G. Reinders, A. de Nes en M. v. d. Waarden van het regiment kustqrtillerie zul len op 3 September a.s. in het genot van groot verlof gesteld worden. De luitenant J. Daniels van den staf der ar tillerie is met ingang van i September ont heven van zijn te werkzaamstelling te bureele van den Chef van den Generalen Staf en over geplaatst bij het 2e reg. veldartillerie. De ie luitenant C. A. Bijlaard van het reg. kustartillerie is met ingang van i September eervol ontheven van zijn detacheering bij de artillerie-irichtingen en overgeplaatst bij het j reg. veldartillerie. Aan de dienstplichtigen W. Prins en J. L; Stotijn van het reg. kustartillerie is resp. voot goed en voor den tijd van een jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend. 18 dooden wonden. en ernstig ge- 27 Augustus 1932. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen, het Eng. s.s. Groningen. In de buurt van Ponce op Porto Rico Augustus 1932. is een autobus met een aantal gedelegeer- Aangebracht door korders: den, die op weg waren naar het congres 3250 tongen p. stuk f 0.17—0.09 der liberale partij, in een afgrond ge- 3785 kleine t°ng«n stort; 18 menschen werden gedood en 38 8 tarbotten ernstig gewond. DE WERKLOOSHEID IN IN DIE. Het Centraal Werkloozen Comité heeft in de eerste helft van het loopende jaar 34 personen naar Nederland gezonden. De inkomsten van het Comité over deze zes maanden bedroegen 143.288 en de uit gaven 81,409. De kasmiddelen bedroe gen per 30 Juni j.1 111,874. Er wordt op gerekend, dat tegen October a.s. onge veer 700 personen als gevolg van de stopzetting van de suikerfabrieken door ontslag zullen worden getroffen. 23 kisten schol I 35 kisent schol II 44 kisten scharren p. kist 0.04—002 5.004.00 6.00-4.75 2.00-0.75 2.501 25 dat het in den komkommer tijd niet noodig is om te adverteeren. Juist dan moet ook de aandacht op Uw zaak gevestigd blijven, opdat men kennis kan nemen van Uw prijzen en kwaliteiten. - De is Uw advertentieblad en is het meest gelezen blad In Den Helder en Omstreken! KONINGINNEDAG 1»32. Mijnheer de Redacteur. Met verbazing en teleurstelling hebben velen kennis genomen van uw mededee- ling betreffende de viering van den ver jaardag van H. M. de Koningin. Er zal op dien Nationalen feestdag geen feest gevierd worden, vanwege de slechte tij den,, terwijl een bedrag zal gestort wor den in de kas van het Crisis-Comité. U noemt dat „een sympathiek gebaar", maai de vraag is, M. d. R., wat zeggen de leden der „Oranje-vereenigingen" daarvan? En dan weet ik, namens zeer velen te kunnen spreken, dit dat gebaar in 't geheel niet symphatiek vinden. Men vraagt ach in tegendeel af, of de Oranje-vereen, wel het recht hebben de contributies, die juist be taald worden voor feestvieringen, in ieder geval voor de „Oranje-zaak", te bestem men, voor een geheel ander doel. In een tijd dat versterking en verlevendiging van de liefde tot ons Vorstenhuis meer dan ooit noodig is, in een stad, die door haar Marinebevolking volop de gelegenheid heeft den nationalen feestdag te vieren, die bovendien gunstig afsteekt, en weinig van de crisis te lijden heeft, besluit men geen feest te vieren. Naar waarnemingen verricht In den morgen van 30 Augustus. Medegedeeld door het Kon. NederlandscH Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 765.8 te Sarna. Laagste stand 746.5 te Isafjor. Verwachting: Zwakker tot matige Z.W. tot Z.O. vind. gedeeltelijk bewolkt, waarsnhijnlijk enkele regen- of onweersbuien, weinig verande ring in temperatuur. Zaterdag is te Amsterdam in de groote zijzaal van het R.A.I.-gebouw het wereld congres tegen den imperiallstischen oorlog begonnen, hetwelk bijeen geroepen is door een uitgebreid voorbereidend comité, voor namelijk op aanstichting van Henri Bar- busse, Romain Rolland en andere bekende figuren, die iedere bestrijding van den oorlog door den Volkenbond slechts tot mislukking achten, en tegen het dreigen van een nieuwe wereldoorlogcatastrophe een zeer krachtige actie dringend noodig oordeelen. Naar schatting telt het congres ongeveer 2500 deelnemers. Van de congreszaal wa ren de zoldering en de muren behangen met protestdoeken, met opschriften in het Fransch, Duitsch, Engelsch en Neder landsch, welke opwekkingen warm tot be strijding van den imperialistischen oorlog, Muis, die het ook wel meenen met het ale hoeken van de zaal terugvond. De con- u'S's"V°m en h|ervan door wekelijk- Rreszaal bood een zeer internationalen sche of maandelijksche stortingen blijkaanblik. Uit vele landen van Europa en geven, keuren de houding der Oranje-1 ®"dere werelddeelen waren er afgevaar- vereenigingen ten sterkste af. Toch zul- dl^oen- De Nederlandsche congressisten waren voor een zeer belangrijk gedeelte van communistisohen, in elk geval uiterst link- schen huize. Men zag onder hen dragers van de uniform der roode-front-stiijders en kleeding van communistische jeugd organisaties. Het meerendeel der manne lijke congressisten liep bii de bijna tropi sche hitte in de zaal rond 'n hemdsmou wen met opgestroopte mouwen. Er waren ook eenige bekende sociaal-democratische figuren, onder wie dr. F. M. Wibaut. len we de vlag uitsteken op 31 Aug., maar het zal voor een, deel zijn als pro test tegen deze slappe houding der plaat selijke Oranje-vereenigingen. Met dank voor de plaatsing, Een lid der Oranje-Ver Aug. 1932. Wij vinden inderdaad het gebaar de Oranjeverenigingen „sympathiek" van en

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6