Eekt Tiroler Loden Regenjas Coöp.„Helder" Julianadorp. Caliantsoog. Gemeenteraad van Callantsoog. Schagen. 't Zand. Breezand, Anna Paulowna. Texel. Wieringen. (Afdeeling Kleeding) naar maat f31.75. pleging is opgenomen. De electrische tram naar Amsterdam had door het on geval vertraging. De vrachtauto is in be slag genomen. PROV. WATERLEIDINGBEDRIJF VAN NOORD-HOLLAND. Verschenen is het Verslag over het boekjaar 1931. In het begeleidend schrij ven van den Raad van Toezicht aan Ged Staten zegt dit College, dat het verslag hen geen aanleiding geeft tot nadere be schouwingen. Dank zij het uitstekend be leid van den Directeur, aldus dit College verder, en de plichtsbetrachting van het personeel waren de bedrijfsresultaten we derom zeer bevredigend. Het verzor gingsgebied van het P.W.N. strekt zich thans uit over 105 gemeenten ten volle en 2 gemeenten gedeeltelijk. Op de bijge voegde kaart van Noord-Holland vindt men dit duidelijk aangegeven. Die twee gedeeltelijk aangesloten gemeenten zijn natuurlijk allereerst de onze; nagenoeg de geheele provincie valt onder deze 105 gemeenten, alleen Amsterdam met het Gooi en Haarlem met Velsen en IJmui- den, alsmede Egmond aan Zee zijn anders gekleurd. Tot de belangrijkste uitbrei dingen van het afgeloopen jaar behoort de transportleiding ter wijdte van 250 mm tusschen Schagerbrug en Anna Paulow- na ,en belangrijke plaatselijke uitbreidin gen o.a. te Anna Paulowna en Wieringen; in Schagen is een bijkantoor met twee dienstwoningen gebouwd. Een afbeelding hiervan is in het verslag opgenomen. In 1931 werd aan onze gemeente in totaal een hoeveelheid van 202.445 m3 water ge leverd. e. Gedeputeerde Staten zonden de be- grootigingswijziging, dienst 1932, welke in de vorige vergadering was vastgesteld, goedgekeurd terug. f. Gedeputeerde Staten zonden de Kon. goedgekeurde verordeningen op de heffing van vergunnings- en verlofsrecht toe. Eenige ingekomen verslagen zullen op voorstel van Burgemeester en Wethouders bij de leden van den raad circuleeren. Adres betreffende maximum snelheid voor motorrijtuigen te Kolksluis. De Voorzitter leest het adres van de bewoners van de Kolksluis. waarin zij in verband met de vele ongelukken, ver zoeken om een maximum-snelheid vast te stellen. De Voorzitter deelt mede dat de raad ingevolge de artikelen 7 en 8 der motor en rijwielwet onbevoegd is om de maxi mum-snelheid aldaar te regelen, daar Kolksluis geen bebouwde kom der ge meente is en ook moeilijk daartoe kan worden gepromoveerd. De heer Vries merkt op dat het uitzicht voor hen, die van den kant van 't Zand komen zeer slecht is in verband met de nieuwe rijgelegenheid. De heer Kooger zou, daar het ter plaatse Rijksweg is, het Rijk willen vragen maat regelen te nemen of een bord ter aan duiding te doen plaatsen. De Voorzitter stelt voor den A.N.W.B. te vragen om het Rijk te verzoeken tot plaatsing van borden te mogen overgaan. Aldus wordt besloten. Vaststelling van een suppletoir kohier van de hondenbelasting dienst 1930. Burgemeester en Wethouders stellen voor over te gaan tot vaststelling van een suppletoir kohier van de hondenbe lasting dienst 1932 tot een bedrag van f27.00. Wordt aldus vastgesteld. Voorstel tot vaststelling een gewijzigde verordening, van Het totaal-verbruik over een jaar bedraagt ongeveer 750.000 ms. HET VERKEERSPROBLEEM IN NEDERLAND. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, gevestigd te 's-Gravenhage, Groot Hertoginnelaan 16, heeft het voor nemen op Donderdag 8 September des nam. 2 uur in het gebouw „Tivoli" te lUtrecht een vergadering te beleggen ter bespreking van de voorstellen der Com missie-Weiter inzake het autotransport en wegenpolitiek. Naar aanleiding hiervan heeft de hoofdingenieur L. Swaab enkele beschouwingen gewijd aan het verkeers probleem en deze in brochurevorm het licht doen zien. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10.30 uur, Ds. F.W. J. v.d. Poel Koorzang Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 8 uur, de heer Akse, van Beverwijk Openbare' Vergadering van den Raad der gemeente Callantsoog, gehouden op Vrijdag 2 September 1932, des voorm. 9'/2 uur. Aanwezig de heeren: S. Kooger, P. van Diepen, M. Vries en G. W. Jimmink. Afwezig met kennisgeving de heeren H. Kruisveld, A. Kruit en J. Weij. Voorzitter, tevens secretaris: Mr. D. Breebaart. Opening. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en betreurt de slechte opkomst. Notulen. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Mededeeling betreffende ver- zoek om reductie van pacht voor de stortgronden en weidegronden langs het Nocrd-Holiandsch kanaal. De Voorzitter memoreert, dat dit ver zoek in de vorige vergadering in handen van Burgemeester en Wethouders is ge steld ter afhandeling en doet mededee ling van het door Burgemeester en Wet houders aan den Minister van Financiën gezonden adres, waarin er zeer de nadruk óp gelegd is, dat vermindering wel drin gend noodig is, daar anders de gemeente, die thans de positie van bemiddelaar ten opzichte van de kleine pachters inneemt, niet meer tot inhuring kan overgaan. Een afschrift van het adres is gezonden aan den Rijksontvanger der Domeinen te Schagen. De heer Vries spreekt zijn tevredenheid over de uitvoerige toelich ting uit. Deze mededeeling wordt voor- kennis geving aangenomen. Ingekomen stukken en verslagen. a. Verzoek van P. ten Boekei om vrij stelling hondenbelasting in verband met de lage loonen en werkloosheid. Wordt in handen van Burgemeester en Wethoudefs gesteld om praeadvies. b. Verzoek om subsidie voor 1933, van de afdeeling Callantsoog van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings-en Vacantiekolonies. Op voorstel van Bur gemeester en Wethouders wordt besloten dit verzoek bij de begrooting te behan delen. c. Dankbetuiging van J. v. Scheijen ontvangen subsidie voor zijn regelende de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging van de veld wachters. Naar aanleiding van een schrijven van den Commissaris der Koningin, welk schrijven door den voorzitter wordt voor gelezen en waarin eenige opmerkingen, van de zijde van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken gemaakt op'de door den Raad op 3 April j.1. vastgestelde ver ordening, regelende de eischen van be noembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters zijn opgenomen, stellen Burgemeester en Wethouders voor aan bedoelde aanmerkingen tegemoet te komen en de verordening aldus gewijzigd vast te stellen. Hiertoe wordt besloten. Voorstel tot verhuur van drie perceelen bouwgrond voor zomer- j woningen aan den heer M. O. Tuinman te Schagen, met ingang j van 1 Januari 1933. Na toelichting omtrent de ligging der perceelen door den voorzitter wordt aldus besloten. Toegestaan zal worden dat de heer Tuinman reeds voor 1 Januari a.s. begint met het egaliseeren van het ter rein. Verzocht zal worden daarvoor werkloozen uit deze gemeente te nemen. Naar aanleiding hiervan vraagt de heer Jimmink of de bewoners van die zomer woningen geen last zullen hebben van de rookerij van de firma Kooger en Baken. De Voorzitter deelt mede dat hierover met de firma is gesproken, welke bereid is een fatsoenlijker gebouwtje te plaatsen en op zoodanige wijze zal rooken dat geen hinder zal worden ondervonden. Voorloopige, vaststelling van de gemeenterekening dienst 1931. De Voorzitter vraagt de commissie tot nazien dier rekening verslag uit te bren gen van haar bevindingen. De heer van Diepen voldoet hieraan namens de commissie, en deelt mede dat alles in goecfe orde was bevonden. De commissie adviseert dan ook tot voor loopige vaststelling der gemeenterekening dienst 193i overeenkomstig het ontwerp van Burgemeester en Wethouders. De Voorzitter dankt namens Burge meester en Wethouders de commissie voor haar onderzoek. De gemeenterekening dienst 1931 wordt daarna met algemeene stemmen, met uit zondering van den heer Kooger, die zich als wethouder van medestemmen onthield, voorloopig vastgesteld als volgt: Gewone Dienst. Inkomstenf 51.447.58 Uitgaven49.791.15 Aanbieding gemeentebegrooting voor den dienst 1933. Burgemeester en Wethouders bieden de begrooting der gemeente dienst 1933 aan, welke wat betreft de gewone dienst in inkomsten en uitgaven sluit met een bedrag van f 72.491.16 en wat betreft de kapitaaldienst met een bedrag van f 10.080.49, met een onvoorziene uitgaven een bedrag van f 352.95. De Voorzitter deelt namens Burge meester en Wethouders mede dat zij de begrooting alleen sluitend hebben kun nen maken door belastingverhoogingen en wel door verhooging van de opcenten grondbelasting op gebouwde eigendom men van 60 op 80, van de opcenten ge meentefondsbelasting van 40 op 80 en door rangschikking van de gemeente voor de heffing van de gemeentefondsbelasting in de derde klasse. De post werkver schaffing is slechts verhoogd van f 600 tot f 800, zoodat niet daaraan alleen de noodzakelijkheid van verhooging te wijten is. Aan subsidie aan werkloozekassen echter is het dubbele geraamd, terwijl in het vorige jaar een saldo van ruim f 4.000 werd begonnen,dit saldo nu slechts ruim f 1.600 bedraagt. Aanbieding van de begrooting van het algemeen armbestuur voor den dienst 1933. Deze begrooting wordt den raad aan geboden en sluit met een bedrag van f 3.430.— in ontvangsten en uitgaven. Aanwijzing van de commissie be last met het onderzoek van de onder de punten 12 en 13 ge noemde begrooting. Burgemeester en Wethouders stellen voor daartoe de raadsleden, uitgezonderd de wethouders, aan te wijzen. Wordt goed gevonden. Voorstel tot vaststelling van een gewijzigde verordening op de hef fing van opcenten op de grondbe lasting met bijbehoorende invorde ringsverordening Burgemeester en Wethouders stellen, in verband met de bij de aanbieding der begrooting voorgestelde belastingverhoo- ging, voor over te gaan tot vaststelling der gewijzigde verordening op de hefüng van opcenten op de grondbelasting, met bijbehoorende invorderingsverordening, waarbij het aantal opcenten van 60 op 80 wordt gebracht, zulks met ingang van het belastingjaar 1933. Wordt aldus vast gesteld. Rondvraag en sluiting. De heer Vries zou gaarne zien dat eenige spoed betracht werd met het ver beteren van den nieuwen weg. De Voor zitter zegt toe hierover met wethouder Kruisveld te zullen spreken. Daar er verder geen gebruik van de rondvraag wordt gemaakt, sluit de voor zitter onder dankzegging de vergadering Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. Geboren: Anna Maria Agatha, d. v. J. J. Rozenbroek en A. M. A. Huiberts; Petrus Job, z. v. C. J. Molenkamp en C. Th. KeetDirksje, d. v. A. Dwarswaard en M. Vos. Ondertrouwd: O. Kramer en J. Veenstra. Getrouwd: P. A. Steigstra en S. Ligtendag; A. Huigen en J. Plagmeyer. Overleden: E. Bood— Blaauboer, ar. Uit de verslagen over de vergadering blykt dat de afgevaardigde van Texel 't plan heeft bestreden, omdat gevreesd wordt voor import uit Engeland en omdat men geen direct voordeel zag in bescher ming, waarbij de koffieproductie van Bra zilië tot voorbeeld werd gesteld. 78 jaar; G. Comelissen, oud 24 j- PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur, Ds. M. A. G. Vors.man Geref. Kerk. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur Gs. S. U. Zuidema. Burgerlijke Stand van Schagen van 25 Aug.1 Sept» OVERLEDEN: Antje Slikker, 53 echtgenoot van Gerbrand Snjjders. POLITIE. Gevonden: een rijwielplaatje, een portemonnaie met eenig geld, een por- temonnaitje; een paar handschoenen, een riem. Verloren: twee rijwielplaatjes, een rijwiel en een broche. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O.L. School te Schagen is benoemd mej. J. W. Broeder, te Alkmaar. MELKPRIJS. De melkprijs is te Schagen met 1 cent per liter verlaagd en op 8 cent gebracht. Donderdag heeft gedurende de markt op het Torenplein de eerste gemeente lijke autobeurs plaats gehad. Een 15-tal wagens was aanwezig. Ook over de pu blieke belangstelling viel niet te klagen. In zooverre waren de factoren aanwezig, welke voor het slagen van de beurs nood zakelijk waren. Of deze eerste beurs een succes is geworden? Wij betwijfelen dit. Gedurende het bezoek, dat wij aan de beurs hebben gebracht is geen wagen van eigenaar veranderd. Uit reclame-oogpunt heeft de beurs nogthans wel effect gesor teerd, zoodat misschien wel een enkele wagen thuis verkocht zal worden, dank zij de autobeurs. MA RKTO VERZICHT. Batig slot f Kapitaaldienst. Inkomsten Uitgaven f 1.656.43 14.869.35 14.808.76 Batig slot Goedkeuring van algemeen f 60.59 de rekening armbestuur Het woon- en winkelhuis van de heer K. Stenders is deze week ingezet op f 2.000.—. Hoogste bieder was P. Tuin, aannemer alhier. Afslag volgende week Maandag. We vernamen dat de heer alhier, zijn woonhuis aan den onderhandsch heeft verkocht buurman Jb. Oostwonder. C. Mosk, Rijksweg aan zijn Wegens alhier te houden 10 daagsche missie speelt de R.-K. voetbalclub Geel Rood a.s. Zondag geen wedstrijden. Curiositeitshalve kan worden gemeld, dat jl. Woensdagmorgen op Koninginne dag, de heer T. Blokland Jr., aan den Schinkeldijk te 't Zand op zijn erf een mol heeft gevangen waarvan de kleur zuiver oranje was. Het beestje is echter aan het bekomen letsel dood gegaan. De heer B. zal wegens het exeptioneele van het geval het velletje prepareeren. AUTOBRANDJE. Door onbekende oorzaak geraakte een der auto's van den heer D. de Graaf bij het aanslaan van den motor in brand. Het gelukte den brandenden wagen, na verwijdering van een in den weg staande auto, naar buiten te brengen en toen was de brand spoedig met zand gebluscht. De aangerichte schade leek ons niet heel groot. PREEKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur en n.m. 3.30 uur de heer P. Boon. voor de autobusdienst over 1931. d. Nadere raming van den Inspecteur der Directe Belastingen, opcenten ge meentefondsbelasting en opcenten ver mogensbelasting. van het dienst 1931. De Voorzitter verzoekt de commissie tot nazien dier rekening verslag uit te brengen omtrent haar bevindingen. De heer van Diepen voldoet hieraan namens de commissie, en deelt mede dat alles in orde is bevonden. De commissie adviseert de rekening van het Algemeen Armbestuur dienst 1931 goed te keuren. De Voorzitter dankt de commissie voor haar verslag. De rekening van het Algemeen Arm bestuur dienst 1931 wordt daarna met algemeene stemmen, met uitzondering van den heer Vries, die zich als lid van het Algemeen Armbestuur van mede- Maarten; G. v. d. Ploeg van Noordwij- stemmen onthield, goedgekeurd, kerhout; Mej. J. A. Prinsen van Zeist; De inkomsten bedroegen f 8.362.58 deGevers v^n Weststellingwerf; uitgaven f 8.893.94J, het nadeelig 'slotMeJ- Wessels van Leiden; J. J. Out WINKELSLUITING. Bij Kon. besluit is goedgekeurd de verordening tot afwijking van bepalingen der winkelsluitingswet 1930. BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. verleenden vergunning aan Jb. Paardekooper tot het bouwen van een woonhuis aan den Kerkweg en aan S. P. van Nuland voor den bouw van een woonhuis met garage aan den Zwarteweg. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: W. P. Quaks, van St. Ruim 100 vette koeien werden er Don derdag j.1. aangevoerd. De handel was echter niet zoo goed als de vorige week, ook waren er niet zooveel slagers en gros siers. Een extra beest gold deze maal 33 ets groote gras 30 dn minder. De duur ste koe bracht 282.50 op, afkomstig van d^n veekoopman, den heer L. Vader te Schagerbrug, en werd verkocht aan den heer Stok, slager te Amsterdam. Deze slager zoekt altijd naar kwaliteit, vertelt mèh. Het was een mooi en zwaar beest. 'Kalf- en geldekoeien waren ditmaal nogal veel aangevoerd, de handel echter was stug. Kalfkoeien gingen tot 210 en geldekoeien tot 140. Er werd verteld, dat er iemand was, die 4 koeien aan voerde: 2 tijdkoeien en 2 geldekoeien en die zijn verkocht te samen voor den prijs van 250; dus dit is al heel weinig en gaat niet den goeden kant op; daar zal zeer zeker aan verloren zijn. Wat gaat het tegenwoordig toch vreemd. Naar pinke- stieren was weinig vraag, ook de handel was weinig. De nuchtere kalveren wer den duur en vlug verkocht. Dat zit 'm ze ker wel in de duurte van het varkens- vleesch. Vette kalveren van 3945 gld. Oude slachtschapen gingen voor 914 gld. weg en was deze handel stug. De duurste vette schapen werden verkocht voor 15 per stuk. Het waren beste bees ten, maar de handel was traag. De beste lammeren gingen van de hand voor 8 per stuk; het geleken wel schapen. De schapenhandel is wel heel ziek. Niet dat de varkens (vette) zoo duur verkocht worden, in geen geval, maar het was be duidend lager, vergeleken bij de vorige week. Nu kwam er nog bij, dat Amster dam Woensdag heel slecht was met den handel. Er was geen vraag en dat drukt altijd. In biggen en schrammen was de handel stug en waren de prijzen laag. De kippenmarkt was prijshoudend. In den paardenhandel was het heel goed, gezien dat Stammes uit Heerhugowaard 5 paarden en 4 veulens, verkocht wat zoo goed als de heele aanvoer was. Een sterk staaltje werd verteld. Het is gebeurd, dat de eerste lammeren uit de Wieringermeer, 80 stuks, zijn verkocht elders voor 4 per stuk, welke inkoop ge kost hadden 11 per stuk. Dus dit is geen voordeelig begin. Zoo ziet men, dat het al treurig is met den lammerenhandel. De stemming op de markt was dus wel te begrijpen, gedrukt. UITSTAPJE VAN DE ONTSPANNINGSCLUB. Woensdag hebben een achttal leden van de Ontspanningsclub,die dezen winter i haar bijeenkomsten heeft gehouden in de Zeevaartschool alhier een uitstapje ge maakt naar Amsterdam. De jongens had den iedere week hiervoor een kleinigheid bespaard, doch de kas was niet heel groot, zoodat de tocht naar Amsterdam per rijwiel gemaakt is. Te Amsterdam is de heer W. II. Lap als leider van het gezelschap opgetreden. Eerst werd de viering van het Koninginne- feest in oogenschouw genomen, de opge wekte stemming was hierdoor direct bij 't gezelschap aanwezig, 's Middags werd nog een bezoek gebracht aan 't biologisch museum bij Artis, waar o.a. een prachtig diarama van de Muij op Texel bezichtigd werd. Onder leiding van den lieer Lap, zijn de jongens 's avonds naar het vuur werk op de Amstel gaan kijken, en over de Dam en langs de Kalversiraat gewan deld. De jongens genoten van de drukte die op straat heerschte op dien avond. Donderdag werd de brandweer bezich- tigd.De Jazon-brandweer(dnjvende brand weer) werd bekeken, terwijl de werking van dfe brandspuit op de binnenplaats werd gedemonstreerd. Alles werd uitge legd en de jongens gaven oogèn en ooren goed de kost. Na afloop der demonstratie werd met een pont over het Y gevaren, waar de Droogdokken bezichtigd werden. Hierna werd een bezoek gebracht aan de Mjj. Nederland. Een prachtig modern motor vrachtschip werd bekeken van onder tot boven, vooral de machinekamer had de belangstelling der jeugdige bezoekers. Hierna bracht een bootje het gezelschap naar Werkspoor. Daar was men niet spoe dig uitgekeken. Het in elkaar zetten van machines en locomotieven, het maken en vervoeren van reusachtige ijzeren platen, de giethal, alles mocht bezichtigd worden. Overal werden de noodige uitleggingen met de meeste welwillendheid verstrekt. De heer Lap deelde ons mede, dat waar hij met de jongens ook kwam, het gezel schap overal zeer voorkomend behandeld is. Na nog het Zeemanshuis met zijn prachtige vorstelijk ingerichte kantoren bekeken te hebben, was 't programma voor dien dag afgewerkt. De heer Lap nam de jongens nog mede, om een bioscoop voorstelling by te wonen, terwijl tot slot nog even een bezoek aan Kras gebracht werd. Vrijdagmorgen werd het Koloniaal Mu seum bezichtigd als een waardig slot aan dit prettig en leerzaam uitstapje, Te half twaalf werden de fietsen aan 't station weer opgehaald en peddelden de jongelui weer opgewekt naar Texel, waar ze met de laatste boot hoogst voldaan arriveerden. CRISIS VARKENSWET. Benoemd ter mede-uitvoering der Crisisvarkenswet in Noord-Holland, als plaatselijke commissie voor Texel, de h.h. C. Stoepker, Eierland, A. Commandeur, Den Hoorn en M. Zuiderwind, De Kamp. Burgerlijke Stand van Texel van 30 Augustus t/m. 2 September 1932. GEBOREN: Veronica Cornelia, d. v. Carel Clemens Barhorst en Hendrica I JJalSCÏÏia ONDERTROUWD: Adriaan Marinus Tollenaar en Johanna Jannetje Oele. GETROUWDAbraham Geus en Geer- truida Vermeulen. OVERLEDEN: Guurtje Witte, 68 jaar, geh.m. Jacob Boogaard;Klaas Heerschap, 83 jaar, weduwn. van Neeltje Bakelaar; Fokeltje Lagerveld, 58 jaar, geh. met Nicolaas Vos. Heelt U onze bestelkaarl^al ingevuld Fa. H. BOOY Zn. - Telefoon 235 en 479 f 531.411. Behandeling van de begroeiing van den Vleeschkeurlngsdienst Kring Barsingerhorn voor den dienst 1933. Na een opmerking van den heer Vries, dat geen uitkeering wordt gegeven voor ingebrachte dieren, wordt genoemde be grooting voor kennisgeving aangenomen. van BeverwijkMej. M. en Mej. P. van den Berg van Cul -mborg. Vertrokken: A. Manneveld naar WieringenE. Woortman naar Gieten Mej M. A. Oudejans naar Den Helder; Mej. M. Bahlo naar Bocholt (Dl.); J. W. van Nuland naar HoornJ. Broersma naar BarradeelP. Boerman naar Alk maar; L. Arends naar Oostwedde; J. L. Willemsen en echtgen. naar Weststel- lmgwerf. HET VERWORPEN SANEERINGSVOORSTEL. Gevonden: 1 sleuteltje. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Augustus 1932 Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Visser Doop Maandcollecte 's av. 7 uur, Ds. Visser 6e jeugddienst O-o s t e r e n d, v.ro.l0u.,Ds. Groenenberg van Vlaardingen. Doopsbediening Waal, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft Den Hoorn, 'sav. 8u., Ds. v. Petegem De Cocksdorp, v.m. 11 u., Ds.Plug Zuid-Eierl., n.m. 4 u., Ds. Plug. Oude schild, v.m. 10.30 uur, Ds. v. Petegem Koog, geen dienst Doopsgezinde Gemeente. Waal, v.m. 10 uur, Ds. Vis Gereformeerde Kerk. Den Burg, gebouw Tex. Fanfare, 's av. 7.30 u., Ds. v.d. Leer Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 uur, Ds. v. d. Leer Oudeschlld. BIJNA VERDRONKEN. Gisteren had de zee bijna een offer geeischt. Door het veranderen van de haven is het badhuisje afgebroken en zwemmen de kinderen gedurende den zomer aan den Schans. Gisteren waren daar ook kinderen in het water, toen een hunner, de twaalfjarige Betsie Maas af dreef door den stroom. Wel had het meisje een gordel van kurk om het middel Een zoon van den heer Burger was onder 't afdak van de schuur bezig met 't afpellen van bloembollen, toen hij echter den brand ontdekte en hulp ter plaatse kwam, was aan blussche» niet meer te denken. De brand is boven in de schuur ontstaan. De motorspuit van Oosterend was spoedig ter plaatse; de schuur brand- de echter geheel uit; ook ontstond brand in een in de nabijheid staande hooischelf deze heeft men echter weten te behou den, 't hooi werd plat getrokken en nat gespoten. Alles was verzekerd; verbrand zyn pl.nii 70 kisten bloembollen en waarschijnlijk enkele kippen. KONINGINNEDAG TE OOSTEREND. De verjaardag van H. M. de Koningin is hier Woensdag met de grootste opge wektheid gevierd, 's Morgens maakten de leerlingen der school met vlaggen en oranje getooid een rondgang door het dorp. 's Avonds gaf de Landelijke Rjj. vereeniging Texel een uitstekend geslaag de demonstratie, welke groote toeloop van belangstellenden tot zich trok. Na afloop der demonstratie gaf de Muziekvereeniging „Excelsior" een con cert op het Kerkplein in een hiertoe voor deze gelegenheid opgezette muziektent. Tot laat in den avond was het een gezellige drukte op straat, waarin de uitgestoken vlaggen een vroolijk aanzien gaven. VAN DEN WAL IN DE SLOOT. Een pas zich hier gevestigde Duitsche juffrouw wilde in het Noorden bij Oos terend een sloot oversteken, doch daar deze vry breed was, gelukte dit niet goed. De heer C. Kooger, die zich in de nabij heid bevond en de situatie zag, kwam met een plank aandragen, en legde deze over de sloot, doch toen durfde de juffrouw de plank niet over, waarom de heer K. haar bij het overgaan behulpzaam was. Toen het tweetal echter in het midden van de plank was gekomen, brak deze door mid den en vielen beiden in de moddersloot. Met moeite wist de heer K. zichzelf en de juffrouw uit den modder te bevrijden. In de woning van den heer K. werd de hevig geschrokken dame wat gereinigd en ge kalmeerd, waarna ze haar tociit weer ver volgde. Oosterend. De heer J. Dekker laat thans de lood sen, die gebruikt zijn voor huisvesting van de arbeiders en directie by de Zuiderzeewerken afbreken. Ze worden naar buiten odze gemeente vervoerd, waar ze opnieuw worden opgebouwd. De Koog. HET BADSEIZOEN LOOPT AF. Nog vertoeven in het badhotel een aan tal gasten, doch uit de pensions is bijna alles vertrokken, zoodat men het badsei zoen vrijwel als geëindigd kan beschou wen. Op 't strand begint men reeds aan 't sloopen van de badtentjes, terwijl de bad stoelen reeds zijn weggebracht. Het Pavil joen is gesloten. Over het algemeen is men in de pen- sions zeer tevreden, ook de kiosken en andere zaken alhier hebben het vry goed gehad, er werd wel niet zoo veel geld uitgegeven als andere jaren, doch het aantal bezoekers is veel grooter geweest tengevolge van het prachtige zomerweer. Met vreugde is hier door de meeste iraaar ze was al di°ht bij de Noordkaap bloembollenkweekers 't bericht vernomen gedreven, toen menschen, die op den dijk dat 't ingrijpende saneerings-plan van de ''.ePen> het gevaar zagen, waarin het kind afd. Sassenheim is verworpen. VooKTexel zicl1. bevond. Een motorbootje, dat toe zag men hierin slechts groote nadeelenI ^all'g in de nabijheid was, ging naar 't besluit in de vergadering van 't Hoofd-meisje toe en haalde haar aan boord. bestuur van H. B. G., waar de afgevaar digde van Texel vrijwel alleen stond met zijn voorstel tot uitneming van de narcis- senteelt, had by velen de meening geves tigd dat ook in de verg. van Bollencultuur 't plan er wel door zou gaan. Later bleek evenwel dat er meer verzet kwam. De groote meerderheid waarmede het thans is verworpen zal de regeering wel de overtuiging hebben gegeven dat inmen- ging op deze wijze niet gewenscht is. Gelukkig liep dit ongeval dus goed af, maar toch zij het een les voor andere kinderen om zich, als ze niet goed kunnen zwemmen, te ver in zee te wagen. Oosteren d. SCHUUR AFGEBRAND. Donderdagmiddag omstreeks half zes is een schuur van den heer C. Visman naby Oosterend geheel afgebrand Den Oever. OPRICHTING TOONEELVEREENIGING. Alhier worden door enkele dames en heeren tooneelliefhebbers(sters) pogingen in het werk gesteld tot oprichting van een tooneelvereeniging. Reeds hebben zich velen hiervoor opgegeven, doch ont breken er nog enkelen. Zy die voor de tooneelkunst iets gevoelen en nog wen- schen toe te treden als lid, zullen goed doen zich ten spoedigste op te geven bij de heeren D. Bakker Ez., V. Bakker Dz. en C. de Haan Gz., alhier. IJSELMEER. DRIJFBAKEN VERLEGD. Naar 52° 49' 4" N.b. en 0°, 45' 20" O.l. is verlegd het tijdelijke groene drijf-» baken met liggend kruis 2 zm. W.Z.W. van de Lemmer. WADDENZEE KORNWERDERZAND. Licht tijdelijk gewijzigd. Op 530 4', 8 N.b. en 5° 20' Q.l. is het groen witte groepschitterlicht op den Westhavendam van Kornwerderzand tij delijk gewijzigd in groen vast (petroleum- lantaarn.) PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Den Oever). 's Middags 2.30 uur, Ds. van Beek Ned. Herv. Gem. (Westerland). 's Avonds 7.30 uur. Ds. van Beek Hervormde Kerkelijke Vereeniging (in de kapel te Den Oever) 's Morgens 10 uur, de heer Franck Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef) 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen Geref. Kerk. (Den Oever). |s Morgens 10 uur, Cand. P. Robbers 's Middags 3 uur, Leesdienst Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef 's Morgens 10 uur, Preeklezen '8 Middags 3 uur, Cand. P. Robbers

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10