•lHUKUfl Rijk en geen geld. KERMIS TE ALKMAAR. iS ALTIJD SEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES Nr. 7166. EERSTE BLAD ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1932 60ste JAARGANG Gaat Duitschland zich bewapenen? - Hen Duitsche nota die in Frankrijk zorg baart. - Wat eischt Duitsch land voor bewapening? - De ontvangst van de voor stellen in Frankrijk. Autobusdienst „NOORD-HOLLAND" m EXTRA BUS-DIENSTEN op Zaterdag 3 en Zondag 4 Sept. FEUILLETON Het conflict in het zeevaartbedrijf COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wielingen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, fl.25, f 1.35. Lossenos.4ct.fr.p.p. 6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER J*. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Gaat Duitschland zich bewape nen? zoo vroegen we hierboven en dat wel naar aanleiding van een nota, die wij Donderdag hebben opgenomen en waarin nu kort en zakelijk gezegd wordt dat Duitschland nu eigenlijk genoeg heeft van het gesol der groote mogendheden ten opzichte van de niet erkenning van gelijk- gerechtigheid van Duitschland en de droevige resultaten van de ontwapenings conferentie. Een van de gevaarlijke ele menten voor een Duitsche bewapening vormt de minister van rijksweerbaarheid, een generaal van de oude vechtgarde. Sinds zijn optreden zijn de Duitsche eischen sterker naar voren gekomen en wij mogen niet zonder angst de toekomst tegemoet zien. Want wat zal het gevolg zijn van het feit dat Duitschland over gaat tot bewapening? Vrees en beven in Frankrijk voor het militairistisch groei ende Duitschland. Men zal zich daar ook weer sterker gaan bewapenen bij wijze van tegenprestatie. Italië zal de Fransche bewapening ook niet leidelijk aanzien en zich nieuw oorlogsmateriaal aanschaffen. Ook Engeland zal niet passief kunnen blijven en binnen korten tijd zullen we een bewapeningswedstrijd krijgen in Europa, zooals nog niet gekend en het gevaar van oorlog groeit daardoor met den dag. 't Is ook al zoolang vrede De »Nw. Rott. C'rt.« schrijft over een en ander o. m.: De Duitsche regeering gaat ernst maken van haar eisch op gelijke rechten inzake baar nationale wapening; zij wil zich be vrijden van de banden waarmede zij te dien opzichte te Versailles gebonden is. Het was reeds duidelijk dat beslissende gebeurtenissen voor de deur stonden. In de laatste dagen werd de internationale pers overstroomd met interviews van generaal von Schleicher over dit onder werp. Anders was ook niet te verwachten. Reeds lang was Duitschland aan het einde van zijn geduld op dit punt. De ontwa peningsconferentie kon nog als reden tot afwachten dienen, zoolang men die binnen redelijken tijd tegemoet kon zien. Het aandringen der Duitschers is er dan ook de oorzaak van dat die conferentie niet nog langer op zich heeft laten wachten. Nu echter, na de ervaringen van het laat ste half jaar, wordt het moeilijk het Duit sche volk nog langer met de vooruitzichten die zij biedt, aan het lijntje te houden. Zoomin als de verplichting voor Duitsch land om den looden last van de schade loosstelling nog langer te dragen, door de geallieerden kon worden gehandhaafd, zoomin kunnen zij de hand houden aan de beperkingen in bewapening, die zij Duitschland hebben opgelegd. Zouden zij Duitschland niet tegemoet komen, dan zal dit toch zijn gang gaan. Men zal dit uit krijten als breuk van een verdrag, wat het ook is, maar de moreele kracht van dit verwijt zal gemeten worden met de maat van moreel gezag dat afgedwongen bepalingen op den duur wordt toegekend. Dat gezag is niet groot. De Duitschers weten dat zij hun gang kunnen gaan zon der gevaar voor sancties en zonder al te groot risico van verlies in aanzien in het buitenland. De betrekkingen tot Frankrijk kunnen er gespannen door raken, maar geen wonde geneest sneller in de inter nationale politiek dan die door een derge lijk voldongen feit, dat ten slotte niemand onmiddellijk schaadt, geslagen wordt. Duitschland gaat zijn vrijheid hernemen, daarvan kan men zeker zijn. Zelfs een boven verwachting gunstige loop van de ontwapeningsconferentie zal dat niet kunnen veranderen. Wat eischt nu Duitschland voor een bewapening? zoo mo gen we terecht vragen. Het „Journal" vat de eischen van de Rijksregeering, die in het memorandum worden toege licht, in eenige punten samen, welke in wezen neerkomen op de verklaringen van den Rijksweerminister Von Schleicher in den „Heimatdienst". Deze eischen zijn: 1. Wijziging van de huidige regie-1 menten van de Rijksweer, die gebaseerd i zijn op een 12-jarigen diensttijd. 2. Invoering van een militairen dienst tijd, die staat tusschen den militie-dienst tijd en den diensttijd van een beroeps leger. 3. Vorming van een leger van 300.000 man. 4. Herstel van de zware artillerie en de kust-artillerie. 5. Vormingvan een gevechtwagen-park. 6. Instelling van een militairen lucht vaartdienst. 7. Instelling van scholen voor de op leiding van militaire vliegers. 1. Uitbreiding van de marine door het bouwen van kruisers, pantserkruisers en onderzeeërs. 9. Het aanleggen van vestingwerken. 10. Het oprichten van 35 nieuwe fa brieken voor de vervaardiging van oor logsmateriaal. Het „Journal" schrijft verder dat het niet mogelijk is vast te stellen of de Rijksregeering de bedoeling he«ft de te bouwen vestingwerken ook langs de Fransch-Duitsche grens uit te breiden, of dat zij zich hierbij slechts tot de oost grens wil bepalen. In Frankryk is men natuurlijk verontrust. Het Fransche kabinet is Donderdagmiddag om 5 uur, onder voor zitterschap van Herriot bijeengekomen. Herriot deelde aan de journalisten mede, dat de Duitsche stap inzake het vraag stuk der gelijkgerechtigheid „buitenge woon belangrijk" genoemd mag worden. Overigens weigerde hij verklaring af te leggen. In politieke kringen te Parijs neemt men aan, dat de tekst der nota in het geheel niet gepubliceerd zal worden en Vertrek van DEN HELDER, Havenhoofd: 18.30. Aankomst te ALKMAAR, Bergerhout: 19.40. Terug naar DEN HELDER, 23.45. dat ook na de zitting van het kabinet geen meededeelingen zijn te wachten van offlcieele zijde. Volgens Havas heeft Herriot na den kabinetsraad medegedeeld, dat hij geen verklaring van de Duitsche nota kon afleggen. Hij bepaalde zich er toe den journalisten tot koelbloedigheid en rust aan te manen, totdat een nauwkeurig onderzoek van de Duitsche documenten zou hebben plaats gehad. Het offlcieele communiqué over den kabinetsraad deelt mede, dat de minister president in zijn hoedanigheid van minis ter van buitenlandsche zaken rapport heeft uitgebracht over den buitenland- schen politieken toestand. LOONSVERLAGING VOOR HET PERSONEEL VAN DE ENGELSCHE ARBEIDERSPARTIJ. Naar de „Star" meldt, heeft het perso neel van de arbeiderspartij, die haai' kan toren heeft in Transport House te West minster, aanzegging gekregen, dat alle loonen en salarissen met vijf percent ver laagd zullen worden. Er zijn ook nog an dere bezuinigingen ingevoerd en ook is het personeel eenigszins verminderd. Ook Henderson, de secretaris van de partij, en andere hoofdambtenaren moeten zich een salarisverlaging welgevallen. President Var.(/as. door E. PHILLIPS OPPENHEIM. »1) Bliss dronk het glas voor meer dan de helft leeg en ging toen wat rechtop zitten. „Ende jonge dame, die ik hier naar toe heb gebracht?" „Die blijft vannacht hier," zeide de man. „Ik moet je dit geven," ging hij voort, terwijl hij een sovereign uit zijn zak haalde, „en ik moest je zegen, dat je naar Crawley moest gaan dat is onge veer vijftien kilometer hier vandaan, dien kant op en dat je daar logies moest nemen in ,the Bull's Head"." „En verder?" Morgenmiddag of liever vanmiddag zal je haar dan wel zien verschijnen. Haar broer zal haar hoogstwaarschijnlijk wel brengen." „Woont haar broer dan hier?" probeer de Bliss te weten te komen. „Ja," antwoordde de ander. „Ofschoon ik niet vind, dat het jou iets aangaat." Met een geeuw stond Bliss op, om zich wat uit te rekken. Daarna stapte hij uit, sloeg den motor aan en ging weer op zijn plaats zitten. Maar toen, met zijn hand al op den versnellingshandel en zijn voet op het debrayage-pedaal, kwam plotseling een gedachte bij hem op. Gesteld, dat deze man eens niet te vertrouwen was? Maar met een „dwaasheid" schoof hij deze ge dachte terzijde. Doch toen hij weg wilde rijden en toevallig opkeek om zijn nieu wen bekende goedennacht te wenschen, werd al zijn wantrouwen, door de zonder linge gelaatsuitdrukking van den man, weer opgewekt, 't Was, alsof die kleine, ongunstige oogen nu nog dichter bij el kaar stonden dan eerst. Met dien grijns om den mond, waardoor twee rijen vuil gele, hier en daar afgebrokkelde, tanden zichtbaar werden, had hij het uiterlijk van een echten boef, die inwendig stond te genieten door het onverhoopte gelukken van een of ander boos opzet. Gedurende een paar oogenblikken bleef Bliss, die nu plotseling volkomen wakker was, onbe wegelijk op zijn plaats zitten, toen liet hij zijn frictie inkomen. „Goedennacht", zeide hij. „Goedennacht", antwoordde de man. „onthoud het goed, de „Bull's Head" in Crawley". Gedurende een minuut of vyf volgde Bliss den rechten weg, welke over het plateau liep. Daarna keerde hij om en reed zoo zacht mogelijk terug, totdat hij weei op de plek stond, waar zijn metgezellin hem het laatst gezien had. Daar gekomen, doofde hij zijn lampen, stapte uit de auto cn ging naar het hek, dat hij heel zacht opende. Aan den anderen kant bevond zich een grintpad, dat voorzoover hij zien kon, aan weerszijden door een grasrand afgesloten was. Heel voorzichtig, op een grasrand loopend, bereikte hij het huis, dat op een vijftig meter afstand van den weg stond. Het was een laag pretentieloos De „Volendam" Donderdag niet vertrokken. Aangezien de HoflandAmerikalyn er niet in is geslaagd een bemanning voor het stoomschip „Volendam" te monsteren, kon dit schip Donderdagnacht niet naar New-York vetrekken. Den passagiers is bericht gezonden, dat het vertrek voor on- bepaalden tijd is uitgesteld. Het stoom schip „Batavier II", dat Donderdagmorgen te Rotterdam uit Londen is aangekomen, zou Donderdagavond weer derwaarts ver trekken, aangezien de „Batavier V" geen bemanning heeft. Toen Woensdag het stoomschip „Hoog land" van de Scheepvaart- en Steenkolen- maatschappij te Rotterdam aankwam, wil de de kapitein de bemanning terstond weer monsteren. Deze heeft echter geweigerd en is van boord gegaan. Steunactie in Indië. Aneta meldt uit Batavia: De vereeniging van gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij en de ver eeniging van scheepswerktuigkundigen zijn van plan, in verband niet het conflict in het scheepvaartbedrijf, een financieele en moreele steunactie te organiseeren. Zulks geschiedt op verzoek van de centrale van koopvaardij-officieren. gebouw, met aan den achterkant een lange reeks bijgebouwen, waarvan de be stemming Bliss niet recht duidelijk was. Van het heele huis was alleen één van de benedenramen verlicht, daarom besloot Bliss, om eerst maar eens daar een kijkje te gaan nemen. Toen hij dichter bij kwam, zag hij, dat er zich drie personen in de kamer bevonden. Het raam was geheel onbedekt, het had noch gordijnen, noch jalouzieën. Voor het eerst viel het hem op, dat het heele huis een vervallen, ja eigenlijk een verlaten aanzien had. Voor zichtig stak hij het welig met onkruid be groeide voorplein over, stapte in een van de vele verwaarloosde bloembedden en keek, verscholen achter een paar heesters, de kamer binnen. Midden op het haard kleedje, met haar eene hand steunend op den schoorsteenmantel, stond de jonge vrouw. Tegenover haar stond de man, die hem het glas whiskysoda had gebracht; met een loerende uitdrukking op zijn on gunstig gezicht stond hij te luisteren naar wat ze zeide. Iets terzijde, in een van de gemakkelijke stoelen, zat een jonge man. Ondanks zijn eenigszins verloopen uiter lijk en den slappen, lusteloozen trek om zijn mond, was de gelijkenis met het jonge meisje duidelijk te zien. Op dat oogenblik hief de jonge man in den gemakkelijken stoel het hoofd op en begon te spreken. Tot zijn groote verwondering bemerkte Bliss, dat hij woord voor woord verstaan kon. Meteen drong de oorzaak daarvan tot hem door, hij keek omhoog en zag, dat het raam aan den bovenkant geopend was. „Ik zou wel eens willen weten, wat je hier eigenlijk komt doen, Kate?", zeide de jonge man op een knorrigen toon. „Eerst Uit Amsterdam werd gemeld: Donderdag was voor zes schepen in de Amsterdamsche haven de aanmonstering opengesteld. Gemonsterd moest worden voor de „Brion", de „Iris", de „Nereus", de „Nero" en de „Pluto", van de Kon. Nederl. Stoomboot-Maatschappij en voor de op Londen varende „Hontestroom", van de Hollandsche Stoomboot-Maat schappij. Van alle zes genoemde booten meldden zich alleen de gezagvoerders. Alleen voor de „Tabian", van de Maat schappij „Nederland'', die buiten het con flict staat, werd volledig gemonsterd. VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Een regeling voor de bijzon dere omroeporganisaties. i Reeds geruimen tijd is in voorbereiding i dt definitieve regeling van den zendtijd aan verschillende bijzondere omroeporga- j nisaties, schrijft de Nw. Rott. Crt. De mi- nister van waterstaat heeft thans ten op zichte van twee dezer organisaties een be slissing genomen. Het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart beschikte tot dusver over een half uur zendtijd per week, welk halfuur elke week afwisselend door de vier groote om- roep-vereenigingen moest worden beschik baar gesteld. Thans heeft de minister van waterstaat bepaald, dat met ingang van 1 October a.s. deze zendtijd, geheel ten laste komt van de Nederlandsche Christelijke Radio-Vereeniging, die dezen zendtijd op Woensdagavond van iedere week van 19 u. tot 19.30 moet afstaan. Voorts heeft de minister van waterstaat bepaald, dat de Vrijdenkers-Radio-Omroep-vereeniging el- ken eersten Zaterdag van.de maand, te be ginnen met 3 September, van 19 tot 20 uur zal mogen uitzenden. De zendtijd voor de V.R.O. moet worden afgestaan door de V.A.R.A. DE HARING EN DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt aan de Nw. Rott. Crt. gemeld: Het riiksministerie van landbouw en voedselvoorziening deelt mee, dat de on derhandelingen over het verhoogen van de tarieven voor gezouten haring, over de cöntingenfeering van den invoer van zoute Iïaring en het contingenteeren van den in voer van versche visch nog voortduren en de beslissing eerst over eenige dagen is te verwachten. Aan de rijksregeering, de kamer van koophandel en den havendienst te Keulen is voorgesteld, te Keulen een vloot van haringloggers te vormen en deze schepen in de haven van KeulenNiehl te station- neeren. Bij dit voorstel is men er van uit gegaan, dat slechts 25 pet. van het Duit sche haringverbruik door de Duitsche vis- scherij wordt gedekt. Men rekent voor de Keulsche haringvloot op 6 loggers van ongeveer 15 millioen mark. Van particu liere zijde zouden voor verwezenlijking van dit plan reeds 3 millioen ter beschik king zijn gesteld. WEG MET WERKLOOSHEID EN MALAISE De heer Ko de Haan, journalist te Rot terdam, vindt al die werkeloosheid en malaise maar onzin, dat moest er niet zijn. Werkelije oorzaken zijn er niet voor, zoo zegt hij, alles komt voort uit 'smenschen egoisme en angst. Intusschen moeten er toch maatregelen worden genomen, om dat ze er nu eenmaal zijn, en die maat regelen dienen radicaal te zijn ook. Het zijn de volgende: schrapping der oorlogs schulden (die stuk of wat ministers in Frankrijk en elders, die er niets van willen weten, steken we dood, daar kun je natuurlijk geen rekening mee houden), vrijmaking van den handel (ook hier zullen we nog enkele reactionaire geesten, die met alle geweld bescherming willen, moeten opruimen), algemeen staatspen sioen, verlenging van den leerplicht zich aanpassen bij de technische verande ringen, de vrouwen in haar eigen speciale beroepen, productieve arbeidsvoorzie ning. U ziet, het is heel eenvoudig, je begrijpt alleen niet, dat niemand eerder op deze oplossing gekomen is. Wie er meer van weten wil, kan voor een dub beltje het geschriftje koopen bij den schrijver, Willemsplein 1, Rotterdam. Allicht helpt het hem nog aan een ex traatje. En dat is niet te versmaden in dezen tijd van crisis en malaise. ACTIE BOUWARBEIDERS. Tegen de plannen der regeering. Het comité uit verschillende bouwvak- organisaties, dat zich verzet tegen de plan nen der regeering met betrekking tot de bouwvakarbeiders, zal een demonstratief congres houden op Zondag 11 September te Amsterdam. Het ligt in dé bedoeling, na afloop van dit congres een demonstra tie te houden. DE „GRAF ZEPPELIN" TE PERNAMBUCO. De „Graf Zeppelin" is weer veilig den Oceaan overgekomen en Donderdagoch tend om half acht (Green wicfotijd) te Per- nambuco aangekomen. HET WERELD-SNELHEIDSRECORD VERBETERD. Dat niet erkend kan worden. De bekende Fransche oorlogstflieger Haegelen heeft Woensdag boven het vliegveld van Etampes een poging gedaan om het wereldsnelheidsrecord over 500 km met een lading van 500 kg te verbeteren. Ofschoon hem de poging gelukte, met een gemiddelde snelheid van 285 km per uur, kan het record toch niet worden erkend, ten gevolge van een ongeluk. Een buiten gewoon dikke mist maakte het Haegelen aan het einde van zijn vlucht onmogelijk op Etampes te landen. Daar tegelijkertijd iets niet in den haak bleek te zijn met den motor en de aviateur het er niet op durfde te laten aankomen met een belasting van 500 kg te landen, zag hij zich genoodzaakt de machine in den steek te laten en met de parachute naar heneden te springen. De man kwam ongedeerd neer. EEN ONBEMAND VLIEGTUIG ZOEK. Donderdag omstreeks twaalf uur kreeg kapitein Orlinski, een van de deelnemers aan de Europeesche rondvlucht op een vliegtocht in de omstreken van Warschau last met zijn motor. Hij sprong met de parachute uit zijn toestel en brak bij het neerkomen een been. Hij is naar het zie kenhuis overgebracht. Zijn toestel vloog onbemand verder en is nog niet weerge vonden. VLIEGTUIGONGELUK. Vier dooden. Boven het gebied van het Panama- kanaal is een Amerikaansch militair vliegtuig gevallen. De vier inzittenden kwamen om. Binnenland. FIETSER ONDER EEN AUTO. Woensdagnacht is de 38-jarige keilner A. R. uit Schiedam in de Rosestraat te Rotterdam met zijn fiets onder een auto geraakt, van welken de bestuurder be schonken was en zeer snel reed. Met een verbrijzelden linkerarm, een ingedrukte borstkas, een gecompliceerde breuk van het reehterdijbeen, een hoofdwond en een hersenschudding is R. in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Zijn toe stand is vrijwel hopeloos. Tegen den auto bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. De 38-jarige kellner is Donderdagavond in liet ziekenhuis aan den Coolsingel aan de gevolgen overleden. KANO OP DE NOORDZEE DRIJVENDE GEVONDEN. Woensdagmiddag heeft de schipper van het instructievaartuig „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart te Amsterdam, op de Noordzee dwars van Scheveningen drijvende ge vonden een vermoedelijk Duitsche zee kano met luchtkasten, gemerkt O. B. G. 1714. ga je weg, zonder eenig excuus, zonder een behoorlijke reden...." „Neen, dat is niet juist," onderbrak het meisje hem, „ik had reden genoeg. Ik ben weggegaan omdat ik je compagnon, Sani Brownley, niet uit kan staan. Daarin moe ten we elkaar nu goed begrijpen. Je weet heel goed, dat vader met 't trainen van paarden naam had gemaakt, dat hij overal even goed bekend stond. En toen jij hem opvolgde, Jack, had je gemakkelijk dien goeden naam kunnen behouden, als je eerlijk gebleven was." „En wie durft zeggen, dat ik niet eerlijk ben?" vroeg de jonge man. „Dat durf ik te zeggen," zeide het jonge meisje. „Als je eerlijk had willen blijven, had je nooit zoo iemand als compagnon genomen." Meteen keerde ze den anderen man, die in een vloed van tegenwerpingen uitge barsten was, den rug toe. Driftig sprong haar broer uit zijn leu ningstoel op. „Hoor eens even, Kate," zeide hij ver ontwaardigd, „het spijt me, dat Brownley en jij niet samen kunnen opschieten, maar ten slotte is de keuze van een com pagnon toch iets, dat mij alleen aangaat. En je zou mé een groot pleizier doen, als je me wou vertellen, wat je hier in het holle van den nacht komt uitvoeren. Klets nu niet langer, maar vertel kort en goed, wat je eigenlijk wil." „Ik wil weten," zeide ze rustig, „waar om je morgen Mr. Pontifex voor de New- market Cup laat loopen en waarom jullie beiden meer geld op hem hebt gezet, dan jullie ooit in je leven bij elkaar gezien hebt," Gedurende een paar oogenblikken heerschte er stilzwijgen toen viel Brown ley ruw uit: „Waar hebt u dat prachtverhaal ge hoord? Ik wil weten, wie u dien onzin wijsgemaakt heeft." „Dat raakt de zaak niet", antwoordde het meisje. „Ik voor mij weet, en uit do beste bronnen, dat je zooveel als je maar durfde, op de gewone manier op het paard gezet hebt en dat er onder elkaar nog van heel andere weddenschappen sprake is. 't Gaat hier om sommen, die bespottelijk hoog zijn en dat nog wel in dit geval, nu iedereen, die eenigszins ver stand van rennen heeft, op zijn vingers kan natellen, dat het paard niet de minste kans heeft." „En om zoo iets te vragen, ben je in 't holle van den nacht hiernaartoe ge komen," vroeg haar broer met geveinsde verbazing. „Wel, 't antwoord laat zich hooren. ,,'t Is jou geld niet en 't is jou zaak niet." „In elk geval is 't mijn zaak wel," hield het meisje vol, „of jij eerlijk handelt of niet, Jack, en nu is er in de laatste dagen een gedachte bij me opgekomen, die ik, 't koste wat het wil, moet zien kwijt te raken. En ik ben niet alleen hier naar toe gekomen om antwoord op mijn vraag te krijgen, maar ik sta erop om Mr. Pontifex te zien." „Wat bezielt je, om plotseling dat paard te willen zien?" vroeg de jonge man haastig. „Dat gaat jou nu weer niets aan. Maar ik ben niet van plan hier vandaan te gaan, voordat ik het dier gezien heb, dus 95-JARIGE BEVRIJD VAN PIJN. Na jaren lang geleden te hebben. Wat een zegen moet het zijn voor deze vrouw, op haar leeftijd weer vrij van pijn te zijn na zoovele jaren aan rheumatiek geleden te hebben! Zij schrijft: „Ik wil U graag even meedeelen, dat, sedert ik twee jaar geleden begon met Kruschen Salts te nemen, ik geheel en al van rheumatische pijnen bevrijd ben, waar ik jaren lang erg veel door geleden heb. Ik ben nu in mijn 95ste jaar en waardeer het bovenmate, dat ik nu vrij van pijn ben, wat ik toeschrijf aan de geregelde dosis Kruschen Salts." (Mevr. A. E. S. Als iedereen maar wilde inzien, dat „de kleine dagelijksche dosis" Kruschen even belangrijk is voor inwendige zuiverheid, als zeep en water voor uitwendige zinde lijkheid, dan zou er spoedig geen hard lijvigheid meer bestaan, geen traag-wer- kende lever, geen rheumatiek, jicht of spit. Kruschen is een combinatie van zes zouten; elk daarvan is noodig voor de ge zonde werking van een bepaald orgaan in het lichaam. Juist alles wat U noodig hebt om Uw organisme op te voeren naar een algeheelen gezonden toestand; zachtjes aan, maar zeker. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en t.60 per flacon. (Adv.) hoe eerder je me er naar toe brengt, hoe beter." De twee mannen keken elkaar even aan. „Als je daar zoo je hart op gezet hebt, dan doe je 't béste om vannacht maar hier te blijven, dan kan je morgenochtend vroeg naar de stallen gaan", stelde haar broer voor. „Dank je wel", antwoordde ze, „voor niets ter wereld zou ik een nacht onder dit dak willen doorbrenger. Je bent zeker vergeten, waarom ik hier vandaan ben gegaan." Bij deze woorden keek ze veelbetee- kenend den kant van Brownley op, die spottend begon te lachen. ,Ik ben niet van plan onhebbelijk tegen je te zijn, Jack" ging het meisje voort. „Ik wil er in elk geval aan denken dat je mij broer bent, ofschoon jij 't zoo nu en dan schijnt te vergeten, want anders zou je niet toestaan, dat die. ellendeling mij beleedigde. Maar dat komt er nu alles niet op aan, de vraag is, wil je me Mr. Pontifex laten zien of niet?" Met een onwilligen trek op zijn gezicht stond de jonge man op. Hij ging naar Browley toe en vroeg hem fluisterend iets, terwijl het meisje, dat de zaak niet scheen te vertrouwen, al hun bewegingen oplet tend volgde. Even daarna ging Brownley de kamer uit. Voorzichtig liep Bliss terug naar een gedeelte van den tuin, waar de donkere schaduw hem volkomen verborg. Klaarblijkelijk was er iets niet in orde. Het meisje had heel duidelijk gezegd, dat ze er niet over dacht, om den nacht over te blijven en toch had ze hem laten weten, dat hij, zonder haai*, door moest gaan naar Crawley. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1