T .„Helder" ONS GOEO&OOPE LIJSTJ Ifli Dl HERMAN NYPELS Derde Blrd. Marineberichten. VAN ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1932 De Twentsche textielexport. Geen inperking bloembollencultuur. WITTE UNIFORMEN PALM-BEACH COSTUUMS Gratie voor de veroordeelden van Beuthen. Burgemeester Walker afgetreden. China en Japan. Zuiver wollen slipovers, moderne kleuren I Witte overhemden met boord, satinborst. f Gekleurde f 1.25 f Fantasie sokken per paar 18 ct. per dozijn Zijden Zelfbinders 19 c., 25 c., 30 c„ 35 Jaegerkleur Ondergoederen 95 c., MODEMAGAZIJNEN - DEN HELDER 2.90 1.75 1.90 90 c. 40 c. 1.25 1193 Felle brand te Bleiswijk. En de verhooging van Invoer rechten in Britsch-Indië. Aan den minister van binnenlandsche zaken, tijdelijk voorzitter van den minister raad, is het volgende telegram gezonden: Twentsche textielexportindustrie meent de aandacht van Uwe Excellentie te moe ten vestigen op de gisteren afgekondigde verhooging van invoerrechten in Britsch- Indië van 3 U/4 op 50 pet. Door deze ver hooging wordt niet alleen de uitvoer naar de Britsch-Indische markten totaal afge sneden, doch zal Japan zijn eveneens sterk bemoeilijkten export nog meer in onze ko loniën dumpen. Twentsche export-in dustrie staat voor de noodzakelijkheid van sluiting van haar bedrijven met als gevolg vergrooting van de werkloosheid met dui zenden, wanneer niet onverwijld tot steun maatregelen wordt overgegaan. Get.: Ten Cate Hzn. en Co. en Kon. Stoomweverij Nijverdal, Almelo, H. P. Gelderman en Zonen, Oldenzaal, Kon. iWeefgoederenfabriek, Hengelo, van Heek en Co. en G. J. van Heek en Zonen, En schede. HET BOTERVRAAGSTUK. Besprekingen met de Duitsche regeering. Donderdag zijn op het departement van buitenlandsche zaken de bespre kingen met vertegenwoordigers der Duitsche regeering over het botervraag- stuk voortgezet. De mogelijkheid van een oplossing van het vraagstuk is zoo meldt het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag gebleken, althans in dien zin, dat op de basis van de hier gevoerde besprekingen thans door de Duitsche delegatie overleg met Denemarken en Finland kan worden gepleegd. De heer Krelage over de ver werping. Toen de vergadering deze beslissing ge nomen had, nam de voorzitter, de heer Krelage, het woord. De beteekenis van de zooeven gevallen beslissing, zei hij, is de duidelijke uit spraak der Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur, dat zij geen gedwongen teeltbeperking voor het geheele vak wenscht, zelfs niet wanneer daaraan een steunregeling verbonden zou zijn. Voor de afdeeling Sassenheim en haar medestan ders is dit ongetwijfeld een diepe teleur stelling. Zij hebben zich maanden lang beijverd om een naar hun meening bruik baar plan van saneering te ontwerpen en dit plan is door het vak niet aanvaard. Men moet zich erover verwonderen, dat de afdeeling dit niet van den beginne af heeft voorzien. Want nog nooit heeft het bloembollenbedrijf een teeltregeling willen aanvaarden. In Januari dacht iedereen dat men zon der eenig bezwaar groote hoeveelheden tulpen zou kunnen opruimen en achtte niemand de hyacinthen bedreigd. En thans, na een half jaar, weten we dat er eerder van een tekort aan leverbare tulpen gesproken kan worden en dat er een te veel is aan hyacinthen. De indiening van het voorstel-Sassen- heim heeft niet het vakbelang gediend. Het is te hopen, dat uit den uitslag dezer vergadering deze wijze les geput worde voor de toekomst, dat men het bloembollenbedrijf niet opnieuw behoeft te verontrusten met plannen van gedwongen inkrimping of teeltbeperking, omdat de overgroote meerderheid der vakgenooten, zelfs in de tegenwoordige moeilijke om standigheden, daar geen heil in ziet. Hieruit mag echter niet worden afge leid, dat er in het bloembollenvak geen nood zou zijn. Er zijn noodlijdende bedrij ven van kweekers en exporteurs, en in dien er een kans bestaat om dezen door de moeilijke jaren heen te helpen, zal nie mand onzer hun die kans willen ontnemen of misgunnen. Spr. wil een renteloos voorschot. Indien de regeering voor dat doel een renteloos voorschot wil beschikbaar stel len en zij zou daarmede hetzelfde be ginsel toepassen, waarnaar reeds aan an dere takken van tuinbouw steun werd ver leend dan zou dat bedrag ten goede moeten komen aan die ondernemingen, welke daarvoor meenen in aanmerking te komen, maar deze zelfde ondernemingen zouden zich tot terugbetaling van de hun verleende voorschotten moeten verbinden. Aan de verleening van deze voorschotten zou een inlevering van plantgoed tot voor (Afdeeling Kleeding) Onberispelijke pasvorm Eigen ateliers. gens 15 tot 35 pet., beneden normaal. Te de Bilt werden 222 uren zonneschijn waargenomen tegen 177 normaal. Dit aantal uren is overtroffen in Augustus 1906, 1911 en 1914 met respectievelijk 224. 254 en 226 uren. waarde kunnen worden gesteld en de ge- Het plan-Sassenheim door de meentebesturen, die er groot belang bij buitengewone vergadering van hebben dat hun zwakke ingezetenen op de de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur afgewezen. been blijven, zouden althans voor een deel garant kunnen zijn voor de terug betaling. Op die wijze zouden zoowel de De Algem. Ver. voor Bloembollencul- kleinere kweekers, die het noodig hebben, tuur is Donderdagmiddag in het Krelage- kunnen geholpen worden, als de groote huis te Haarlem bijeengekomen ter behan- firma's, die voorstanders zijn van het plan- deling van het voorstel der afdeeling Sas- Sassenheim. senheim tot saneering van het bloembol- j Qe gfj L i s s e heeft het plan-Sassen- lenvak door bestrijding van de overpro- j me(- twee-derde van het aantal stem- ductic cn het te^en^Scin. vsn dit kw3sd in jncn verworpen. de toekomst; met daaraan verbonden een j Weet wat u te doen staat zegt spr., regeling tot steun in de onmiddellijke be- aanvaardt het plan en gij maakt den bes- hoeften van noodlijdende kweekers. ten kans om het Vak weer op te heffen Het plan vraagt het uitvaardigen van j afd. W e s 11 a n d meent, dat de een crisissteunwet, de uitvoering op te Algem. Vereeniging niet de bevoegdheid dragen aan een groote commissie; duur heeft om namens het geheele vak te spre- 5 jaar, 1932 tot 1936. Een bedrag vanken omcjat zoovelen buiten de Vereeni- 2\ millioen wordt als rentelooze leening gjng staan. Ook is een bezwaar, dat de bij de regeering aangevraag ter bestrijding cultuur niet meer uitsluitend een Neder- der overproductie. De kosten aan de in levering der bollen verbonden, worden be streden door den verkoop der ingeleverde bollen voor veevoeder enz. en (of) een omslag van 1 cent per R.R2 of van 1 pet. vergrooten. van de uit te keeren steungelden. De ge leende gelden worden in 4 of 5 jaar terug betaald door een omslag te heffen van 10 cents per R.R2, voor het eerst te heffen in 1934. De voorzitter, de heer E. H. Krelage, opende de vergadering met een korte rede, waarin hij zei, dat het hoofdbestuur gemeend heeft het voorstel der afdeeling Sassenheim, dat heden behandeld wordt, een eerlijke kans te moeten geven, afge zien van de meening, die het hoofdbestuur zelf over dit voorstel koestert. Uit de in Januari gehouden bespreking in een bijeenkomst van afdeelingsvoorzit- ters over het toenmalige afschoffelingsplan is ondubbelzinnig gebleken, dat in den kring der vereeniging de inzichten over dergelijke maatregelen zeer verdeeld zijn. Het is daarom goed dat de afdeelingen nu gelegenheid hebben zich uit te spreken, nadat in de plaatselijke vergaderingen de leden persoonlijk hun invloed hebben kun nen doen gelden. Het hoofdbestuur zou niet aan de be raadslagingen deelnemen, en de voorzitter zou zich bepalen tot het leiden der verga dering. Nader onderzoek gevraagd. I$i Voor- en tegenstanders aan het woord. landsche cultuur is. En wat het te vragen voorschot betreft, meent de afdeeling, dat er te veel aan administratiekosten zal weg gaan. De eenige weg is, het afzetgebied te over De afd. Haarlem verklaarde het plan-Sassenheim verbaasd te zijn. De afdeeling staat er niet afwijzend tegen over, maar zou eerst gaarne een nader onderzoek zien ingesteld. De afd. S c h o t e n-V e 1 s e n acht het zeer bezwaarlijk vast te stellen in welk product er overproductie is. En zoo is h.i. het plan in theorie wel mooi, maar in de practijk zal het onuitvoerbaar blijken. Het eerste gedeelte van het plan is echter iets anders. Nu het vak in de put zit, zou het goed zijn gezamenlijk tegen de over-pro- ductie op te treden. De afd. stelt voor het plan nu te verwerpen, en het hoofdbestuur te verzoeken in de volgende vergadering bezwaren. Er zijn hier tegenstanders van met dit eerste deel van het plan als voor-het plan, zegt spr., die intusschen in bn- Stel te komen. geland gronden hebben gekocht en daar In de afd. H i 11 e g o m is het plan ver worpen. Het vak zit nu in den put; maar dat is toch niets abnormaals. Als het an ders was in dezen tijd, zou het abnormaal zijn. Er is te veel; nu, laat ieder in het vak opruimen wat teveel is, daarvoor is zoo'n groote regeling niet noodig. De afd. Voorhout kon zich met het plan volkomen vereenigen en sloot zich bij Lisse aan. De afd. W ij d e n e s sloot zich bij het beginsel van het plan volkomen aan. De uitwerking van het plan zou spr. aan meer bevoegden willen overlaten. De afd. Texel vreest voor teeltbeper king van narcissen een grooten invoer o.a. uit Engeland in de hand te werken. Ove rigens meent de afdeeling ,dat bloembollen niet tot die artikelen behooren, waarin tot beperking moet worden overgegaan. Der gelijke maatregelen moeten eerder geno men worden voor grondstoffen dan voor eindproducten als bollen. De afd. A n d ij k is tegen het plan. De verwerping van het plan door de afd. Oegstgeest vindt grond in de overweging, dat er oneerlijkheid in de uit voering zit. Zij, die al tijdig tot opruiming zijn overgegaan, komen dan in het nadeel. De afd. Enkhuizen is er tegen. Ook de afd. Warmond voerde be zwaren tegen het plan aan. Geen vrees voor invoer van narcissen. Het bestuur van de Ver. „De N a r- c i s" merkt op, dat wat de narcissen be treft. er een zoo groote overvloed is, dat de narcis niets meer waard is. De ge dachte dei teeltbeperking wordt door het bestuur dan ook toegejuicht. Het gevaar in invoer van narcissen ziet spr. niet. De afd. Sassenheim verdedigde het plan. Spr. ging in het kort de moeilijk heden van dezen tijd na en bestreed de verschillende tegen het plan aangevoerde teeltgoed planten. Spr. beziet dit niet cri- tisch, hij constateert de feiten. Het plan verworpen. Nadat de heer Warnaar (Sassen heim) de sprekers had beantwoord, werd het voorstel-Sassenheim in zijn geheel in stemming gebracht en met 230 tegen 74 stemmen verworpen. HET CONFLICT IN HET ZEEVAARTBEDRIJF. De toestand te Amsterdam on veranderd. Men meldt aan de „N. Rott. Crt.": Gisteren was wederom de monstering opengesteld voor alle schepen van de K.N.S.M. en de Hollandsche Stoomboot- Maatschappij, waarvoor zich de af geloopen dagen geen bemanning en officieren had den aangemeld. Dit aantal schepen was vandaag uit gebreid met de Boskoop en de Cottica van de K.N.S.M. en de Vliestroom van de H.S.M., doch wederom teekenden alleeg de gezagvoerdersniemand van de beman ning of van de officieren meldde zich. Ondanks het feit, dat in een Donder dagavond gehouden vergadering, onder leiding der R.V.O., het vertrouwen in de leiding der vakbonden werd opgezegd, omdat het monsterverbod niet geldt voor de maatschappij Nederland en voor den Rotterdamschen Lloyd, volgt de over groote meerderheid der stakende officie ren en schepelingen het parool van hun vakbonden op en verloopt alles zonder incidenten. Besprekingen. De rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., heeft inzake het conflict in het zeevaartbedrijf met den Bond van Werk gevers in de koopvaardij gisternamiddag besprekingen gevoerd, welke hem aanlei ding hebben gegeven, de werknemers bonden, n.1. de contactcommissie, den Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbei ders, op te roepen tot een conferentie op vanochtend 11 uur in het gebouw Kerk plein 3 te 's-Gravenhage. De toestand te Rotterdam. De directie van de Holland-Amerika- lijn heeft het geheele expeditie- en boot- werkerspersoneel, totaal ongeveer 200 man, ontslag aangezegd, aangezien zij, naar zij ons mededeelde, schrijft de „Nw. Rott. Crt.", in verband met de staking geen werk meer voor deze menschen heeft. De communisten zouden gisteravond een poging ondernemen, om de beman ning van het stoomschip „Theano", da stoomklaar lag, te bewegen het werk nee te leggen en het schip te verlaten, hoe^ wel deze bemanning reeds vóór het uit+ breken van het conflict heeft gemonsterd. Deze poging is op niets uitgeloopen. De „Theano" is naar zee vertrokken. Te Amsterdam. De officieren van het te Amsterdam liggende stoomschip „Johan Jacobus", hebben, zoo meldt de „Voorw.", geweigerd te monsteren en blijven hun weigering ge stand doen. Dit schip vaart, evenals de andere schepen van de EMZETCO-lijn (Wambersie), met een bemanning van Spaansche nationaliteit, welke te Valen- cia aanmonstert en afmonstert. Pogingen zijn reeds in het werk gesteld om deze bemanning op ordelijke wijze naar Valen- cia terug te brengen. Men meldt dat de bemanning van het stoomschip „Sambre", van Wm. Muller Co., een scheepje, dat op Parijs vaart, geweigerd heeft voor de nieuwe reis te monsteren, zoodat de „Sambre" niet kan vertrekken. HET WEER IN AUGUSTUS. Een maand met Siccgc temperatu ren en veel zonneschijn. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut pu bliceert het volgende voorloopige over zicht van het weer in Augustus. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur 2 graden boven normaal. Zij was in de eerste dekade i graad beneden normaal, in de tweede en derde dekade respectievelijk 4J en 2 gra den boven normaal. De grootste afwijkin gen kwamen voor op den 3den en den 20sten. Respectievelijk 2J graad beneden en 7 graden boven normaal. Het gemid delde dagelijksche maximum was 3| graad, het gemiddelde minimum 2J graad boven normaal. Het aantal dagen met een maximum boven 25 graden bedroeg te de Bilt 14 tegen 4 normaal. Van deze zomer- sche dagen kwamen er 12 voor in een on afgebroken reeks, hetgeen een record is voor de Bilt. De neerslag was in Noord- en Zuid- Holland, Friesland en in het midden van het land 55 tot 75 pet. beneden normaal, in Zuid-Limburg ongeveer 40 pet., overi- i) DE DUITSCHE OORLOGSSCHULD. Amerika elscht betaling. De Times verneemt uit Washington, dat Castle, die op het oogenblik den se cretaris van Staat vervangt, zich heeft uit gelaten over de quaestie der oorlogsschul den. De Amerikaansche regeering al dus Castle is vast besloten niet af te wijken van haar reeds vroeger bekend ge maakte politiek, dat de oorlogsschulden moeten betaald worden. Castle zeide ook nog, dat de Ver. Staten verwachten dat Duitschland de betalingen, die op 30 Sept. vervallen, kan doen. Die betalingen zijn slechts gering: zij bedragen slechts 12J millioen R.M. aan bezettingskosten en 20.400.000 R.M. als betaling voor de aan spraken, die Amerikaansche burgers op Duitschland hebben. Castle verklaarde ook nog dat er van Duitschland geen uitlating over de beta ling van die bedragen was ontvangen, doch dat de Amer. regeering de betaling dier sommen verwacht, in verband met het nu afgeloopen moratorium. Bij de onderhandelingen, verleden jaar gevoerd, hadden, zoowel Duitschland als de V.er. Staten zich op het standpunt ge steld, dat de bovengenoemde betalingen niet in het moratorium voor de schulden betalingen zouden zijn inbegrepen. Het geldt hier n.1. uitsluitend overeenkomsten, aangegaan tusschen Amerikaansche bur gers en Duitschland. Het was Frankrijk, dat er indertijd op stond dat ook deze bedragen onder het moratorium zouden vallen en aan dezen wensch van Frankrijk is Amerika toen tegemoet gekomen. Het Pruisische ministerie heeft gratie verleend aan de vijf nationaal-socialisten, die de buitengewone rechtbank te Beuthen wegens hun uitspattingen te Potempa ter dood veroordeeld had. Hun straf is ver- aaderd in levenslange gevangenisstraf. Den doorslag heeft gegeven, dat de veroordeelden, toen zij hun daad pleegden nog niet op de hoogte zijn geweest van de verordening van den rijkspresident tegen de politieke terreur van 9 Augustus 1932 en de zware straffen op dergelijke daden gesteld. Tevens bestaat er, volgens Wolff, groote kans, dat aan het verzoek van de verde diging om het proces te hervatten gevolg zal worden gegeven, daar ook de autori teiten van oordeel zijn, dat er nieuwe feiten aan het licht zijn gebracht, die zulks wettigen. De burgemeester van New-York is afgetredendit ontslag is dadelijk inge gaan. Men weet, dat dit aftreden van Walker die op het oogenblik zenuwziek is, of zich daarvoor uitgeeft het gevolg is van een enquête naar zijn particuliere financieele gestie. Bij een onderzoek naar het beheer van Walker's vermogen was gebleken, dat hij een vermogen bezit van welks abnormalen groei hij geen ver klaring wilde geven. Ook schijnt het bewijs geleverd, dat de burgemeester een geschenk had aangenomen van een taxi onderneming in zijn stad, die belang had bij een concessie. Van den jeugdig uitzienden, correcten en hupschen burgervader van de groote stad aan den Hudson kan dus niet meer worden gezegd, dat hij „is going strong". De ex-burgemeester heeft zijn besluit tot aftreding gemotiveerd door te wijzen op de z.i. unfaire manier, waarop de gouverneur van den staat New-York, Franklin D. Roosevelt, het disciplinaire onderzoek tegen zijn beleid heeft laten leiden. Hij verklaarde, dat hij zich derhalve in November a.s. voor de burgemeesters verkiezingen opnieuw candidaat zal laten stellen. Een Japansehe verklaring in Mantsjcerije. Een nader bericht meldt: Daar er on der het publiek eenige ongerustheid was ontstaan over den toestand in Mantsjoe- rije, heeft de minister van oorlog Don derdagmiddag in het parlement verklaard, dat hij overtuigd was, dat het niet noo dig zou zijn nieuwe versterkingen naar Mantsjoerije te zenden. De minister erkende, dat 13 op de Chi- neezen buitgemaakte vliegtuigen vernield waren door een brand tfidens een inval van bandieten te Moekden, Maandag j.L Bij de gebeurtenissen van Maandagavond waren geen verliezen geleden. Wij hebben, vervolgde de minister, reden om te gelooven, dat de Chineesche generaal Ma-Tsjan--sjan op 29 Juli is ge dood. De Japansehe autoriteiten hebben er van afgezien definitieve maatregelen te nemen ter onderdrukking van de acti viteit van de agenten van Tsjang Hsoe- liang in Jehol uit vrees voor internatio nale complicaties, maar de minister hoop te, dat binnenkort een bevredigende op lossing zou worden gevonden. Voorts sprak de minister het bericht van het blad „Asahi" tegen over een nieu wen aanval op Moekden, die gistermor gen zou hebben plaats gehad. Het betrof volgens „Asahi" slechts een incident van den tweeden rang buiten de stad, waar eenige honderden afgedankte soldaten zich verzameld hadden, maar dadelijk waren weggejaagd. De nieuwe Chineesche aanval op Moekden. De uit Moekden afkomstige berichten over gevechten tusschen de Chineesche vrijwilligers en de Japansehe troepen zijn in strijd met een officieele Japansehe verklaring, volgens welke de toestand te Moekden als kalm en rustig geteekend wordt. Volgens de Japansehe verklaring zouden de aanvallen der vrijwilligers af geslagen zijn. De te Londen ontvangen berichten meldden echter, dat Donderdag ochtend 5000 Chineesche vrijwilligers, welke bewapend waren met machinege weren en geschut, een aanval hebben ge daan op het munitiearsenaal, het vlieg veld en het radiostation. Ook in de om liggende plaatsen kwam het tot hevige gevechten. De strijd zou nog voortduren. haar huis en eischte, dat de vrouw haar oorspronkelijke voornemen zou uitvoerep. De menigte drong met geweld het huis binnen, nam de vrouw mee het huis uit en begon een brandstapel op te richten, De politie greep echter in en moest, om de menigte tot gehoorzaamheid te dwin gen, eenige schoten lossen, waardoor drie personen gedood en vijf gewond werden. Hierna werd de vrouw in veiligheid ge bracht. c., f IOOOO SPRING NIET UIT DEN TREIN! Schipper gewond. De schipper van Dijk uit Delftzijl, die in dienst van Wagenborgs passagiers diensten naar Zoutkamp moest, bemerkte, toen de trein het station Winsum had verlaten, dat hij niet in den trein naar Zoutkamp, maar in dien naar Roodeschool zat. Hij sprong, hoewel de trein al in beweging was, er uit. Hij bleef met een hoofdwond liggen. Hij werd verbonden en vertrok met den volgenden trein naar Zoutkamp, maar bij het station Eenrum moest hij zich opnieuw onder behande ling van een geneeskundige stellen. Deze heeft hem per auto naar zijn woning te Delfzijl laten overbrengen. Men vermoedt, dat hier kwaad willigheid in het spel is. Gisteravond1 heeft in de gemeente Bleis wijk, waar het vorige jaar zich een paar gevallen van brandstichting hebben voor gedaan in verband waarmee iemand tot- een gevangenisstraf is veroordeeld een zeer felle brand gewoed, welke naar men algemeen aanneemt, aan kwaadwilligheid is te wfiten. Aan de Hoekeindschekade, de verbin dingsweg tusschen Bergschenhoek en Bleiswijk, ligt, of juister lag, de kapitale boerderij Grfipestfin van dé familie Vreug denhil. De eigenlijke hoeve ligt op een perceel grond, welke ongeveer 150 meter in het vierkant is. Aan de Bleiswiiksche zijde ligt het woonhuis van den heer M. Vreugdenhil, die wethouder van de ge meente Bleiswijk is. Aan de zijde van Bergschenhoek ligt het woonhuis van zijn zoon, den landbouwer J. Vreugdenhil. De heer J. Vreugdenhil had tot bij tie nen met een paar kennissen staan praten aan de voordeur van zijn woning. Op dat oogenblik was er nog niets bijzonders aan de hand-. Toen het gesprek was afgeloo pen, ging hij naar binnen, maar nauwe lijks was hij in de kamer of hij hoorde brand roepen. Hfi rende naar buiten en zag toen, dat de achterste hooiberg in brand stond. Terstond alarmeerde hü zijn vader en moeder, welke laatste ziek te bed lag, en zijn zuster, die bij haar ouders in woont. Toen hü weer buiten kwam had het vuur zich reeds aan den tweeden hooiberg mee gedeeld, en nog vóór dat de heer Vreug denhil zijn eigen gezin, dat behalve uit hem, uit zijn vrouw en twee kinderen be staat, in veiligheid had gebracht, stonden de drie bergen reeds in lichte laaie. De brandweer, die werd geassisteerd door die van de gemeente Bergschenhoek, zag weldra in, dat aan blusschen van de hooibergen, noch van den brand in het huis van den heer J. Vreugdenhil viel te denken. Men concentreerde daarom alle krachten om te trachten het woonhuis van den heer M. Vreugdenhil te behouden. Daarin is men met veel moeite geslaagd, zij het dan, dat in dit woonhuis zeer veel waterschade is veroorzaakt. Van het huis van den heer J. Vreugdenhil stortte al spoedig het dak in en weldra stonden er slechts nog een paar zwart geblakerde muren overeind, waar binnen een helsch vuur woedde. Ook de schuren achter deze woning en achter die van den vader zijn geheel in vlammen opgegaan. Omtrent de oorzaak van den brand was men eenparig van oordeel, dat deze aan kwaadwilligheid is te wfiten. Ook de bur gemeester deelde deze meening. Buitenland. VAN DEN BRANDSTAPEL GERED. Maar het kostte drie mensehen- levens. De „Times" meldt uit Delhi: Nadat Maandag te Fatehpur-Sikri een Bramaan was overleden, verklaarde de weduwe, dat zij vrijwillig met haar echt genoot wilde worden verbrand. Het gelukte echter haar dit besluit uit het hoofd te praten. Toen dit evenwel bekend werd, verzamelde zich een groote menigte voor VICE-ADMIRAAL VAN DEN BOSCH. Wordt ii September 8o jaar. Zondag ,ii September wordt de gepension- neerde vice-admiraal Isaac van den Bosch, die sedert 1910 gepensionneerd is, tachtig jaar. De heer Van den Bosch werd in 1852 te 's-Gravenhage geboren en was op 19-jarigen leeftijd reeds adelborst ie klas. Drie jaar later is hij bevorderd tot luitenant ter zee 2e lel., doorliep alle tusschenliggende rangen, tot hij op 1 November 1909 vice-admiraal werd en een jaar later met pensioen ging. Op 1 Juli 1927 werd hij kanselier der Nederlandsche Orden. BEGRAFENIS SCHOUT-BIJ-NACHT. E. E. DULLEMOND. Donderdag is te Amsterdam met militaire eer begraven de gepensionneerde schout-bij- nacht E. E. Dullemond. Bij de begraafplaats Zorgvlisd werden de rouw-auto's opgewacht door het militaire escorte onder bevel van luitenant ter zee 2c klasse J. J. Quéré. Dit marcheerde met den rouwstoet de begraafplaats op. De kist werd door 12 onderofficieren uit den auto gedragen. Op dat oogenblik heeft het vuurpeleton, bestaande uit 20 man, het eerste salvo over de kist gegeven. Langzaam schreed de stoet vervolgens naar het graf. Voorop tamboers met omfloerste trommels. De slip pen van het lijkkleed werden gedragen door vier hoofdofficieren. Achter den stoet volgden vele marine-officieren. Een geleide van hon derd man matrozen sloot den stoet. Bij het graf werd door het geleide carré ge vormd. Toen de kist boven de groeve stond, werd een tweede salvo over de kist afgegeven; een der-de salvo volgde, toen de kist in het graf was neergelaten. Kapitein ter zee Meijer Ranneft heeft den overledene herdacht. Luitenant ter zee 2e kl. B. A. W. Beijer, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, is 17 Augustus aan boord van de „Baloeran" van Tandjong Priok vertrokken en wordt 7, dezer te Marseille verwacht. Officier van gezondheid ie kl. der zeemacht P. C. Broekhoff is overgeplaatst van het Wachtschip te Willemsoord naar de marine kazerne aldaar. Luitenant ter zee 2e kl. F. J. A. Knoops en officieren van den marinestoomvaartdienst R. de Vries, der ie en J. van der Wiele, der 2e klas, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn ter beschikking -gesteld. Luitenant ter zee ie kl. G. L. van der Kun, die een cursus van 2 jaren heeft gevolgd aan de hoogere marinekrijgsschool te 's-Graven hage, is egplaatst bij het departement van defensie. Toegekende medailles voor langdurigen, eerlijken en trouwen militairen dienst. Gouden medaille (36 jaar)Opper-torpedo- maker M. Danijeje, schipper A. van der Weijde, bootsman A. van der Weijden. Zilveren medaille (24 jaar)Kwartiermeester J. Martens, sergt.konstabel M. C. de Lange, matroos ie kl. D. J. Beek, sergt.schr. J. C, Blok, matroos ie kl. A. van Tiel, korpl.telegr. W. de Wit, majr.torpedomaker G. Harjer, kwar tiermeester H. J. Kitsz, sergt.schr. A. J. Vorstman, majr.to'rpedomaker J. Schot, korpl. macht. J. van den Bos, korpl.khnstabel P. Visser, sergt. ziekenverpl. G. J. Kurvers, stoker ie kl. R. Kooijman. Bronzen medaille (12 jaar): korpl.monteur J. stins, sergt.macht. J. Huisman, bootsman J. de Smit, sergt.geschutmr. C. A. van Hoek, korpl.macht. J. van Rheede, stoker-olieman R. C. Bruin, korpl. hofmeester F. A. van der Linden, korpl.macht. C. Brusus, stoker ie kl. H. Springer, stoker-olieman A. J. Bannink, id. M. Talens, id. P. J. Smit, stoker ie klasse A. A. Jonkers, matroos ie kl. P. A. de Buck, sergt.vlitmr. (M.) C. J. de Wilde, korpl.vltmr. (M.) A. de Haan, korpl.macht. J Kuperus, id. J. de Wit, korpl.bott. H. Beisnuizen, korpl. macht. A. F. Bos, matroos ie kl. J. Develing, korpl.bott. G. van Schagen, kwartiermr. A. Smit, id. M. B. van Ingen, korpl.telegr. A. J. de Smit, marn. ie kl. T. de Puit, stoker-oliem. D. G. C. Schalker, sergt.torpedomaker P. Blokker, id. G. Kruger, korpl. ziekenverpl. R. Boetes, stoker ie kl. C. A. van Bijnen, marinier ie kl. H. de Jongh, militair werkman C. Gras, id. P. Vonk, majoor-macht. J. van Loo, sergt. macht. W. Reitsma, sergt.torpe-domr. J. Hager, sergt.monteur D. Stolk, korpl.telegr. J. K. Vahrmeijer, korpl.monteur H. M. Hijmans, korpl. bottelier P. Kee, marinier ie kl. G. van Tuijl, barbier J. Rooker, marinier ie kl. M. C. Wissekerke, id. N. C. v. Riemsdijk, korpl.hofmr. J. Sinke, id. J. Beek, kwartiermr. J. M. Mul der, korpl.schr. A. Schinkel, korpl.bott. W. T. J. van Kouwen, kwartiermr. J. H. van Gisber gen, korpl. ziekenverpl. T. Prijn. korpl. der mars. C. J. J. van Espen. De Schout-bij-Nacht, Commandant der Ma- r-ine te Willemsoord, brengt ter kennis, dat de catechisaties voor de Vrijzinnig Hervormde zeemiliciens, gegeven door Ds. H. A. Enklaar, weder zullen aanvangen op Vrijdag 2 Septem ber a.s. ten 5 uur n.m. en dat de catechisaties voor de Orthodox-Hervormde zeemiliciens, ge geven door Ds. R. Hoek, weder zullen aan vangen op Vrijdag 9 Sept. a.s. ten 5 uur n.m. Bevordering: 1 Aug. 1932: Matroos-schrijver G. W. Thuis tot korpl.-schrijver; 1. Sept. 1932: sergt-macht. A. J. Smith tot majoor-macht., stoker-olieman R. G. Snijders tot korpl.-macht. 2 Sept. 1932: majoor-machinist G. G. Gerdingh tot adj.o.off. macht., korpl.-macht. M. A. F. Vennoten tot sergt.-macht., stoker-olieman K. L. Dunhar- den tot korpl.-macht. 3 Sept. 1932: majoor- monteur J. de Vries tot opper-monteur, sergt. monteur M. Vos tot majoor-monteur. 7 Sept. 1932: Bootsman A. Blokland tot schipper. Matroos 2e klasse F. H. A. M van Hoek matroos ie kl. m.i.v. 1 Sept. 1932, matroos 3e klasse J. L. E. van der Wedden tot id. 2e kl. m.i.v. 1 Sept. 1932. Stokers 2e klasse A. W. v. d. Oever, J. C. van Barneveld. A. Hage. J. M. Avontuur, M. Franssen, J. W Hoogen, J. J. A. Jansen en J. van Rie tot stoker ie klasse m.i.v. 1 September 1932 Onderstaande schepelingen vertrekken den 21 Sept. 1932 per „Marnix van St. Aldegonde" naar Ned.-Indië: Bootsman J. F. Boclhouwer, id. H. H. Schip- perijn, id. G. A. v. d. Braak. id. A. Davidse; sergt.-konst. A. G. J. Pauw; sergt.gesch.m. A. Bakkenist, id. C. A. v. Heok; maj.-timmerm. F. F. Felkers; sergt.-bott W. Muste. id A.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5