HEM MUIT Over onze grenzen. TAXI VIERDE- EN LAATSTE BLAO BRANDSTOFFEN QKKE VISSER Rfl YFN RARARF ACHTER SCHOOL PARALLELWEG VAN ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1932 Stadsnieuws. BESTE BIJ DE HELDERSCHE STEENKOLEN- EN ANTHRACIETHANDEL Polderweg 34 Telef. 228 ZOMERPRIJZEN PREDIKBEURTEN Ontzettend anto-ongeluk. u U A L II UnlinUL RUIME STALLING - telefoon son TELEFOON 509 Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Zaterdag 3 Sept20.12 uur. Zondag 4 20.10 Maandag 5 20.08 Gisteren slaagde te Haarlem voor de hoofd acte mej. N. J. Vonk, onderwijzeres aan de ..Rehoboth"-school alhier. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 5 September tot 12 Sep tember wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Bin nenhaven. RADIOBESPELINGEN FEIKE ASMA. Feike Asma speelt a.s. Maandagmiddag van kwart over 12 tot 2 uur een orgel concert voor de Ned. Ohr. Radiover. op het orgel in de Herst. Ev. Lutli. Kerk aan de Kloveniersburgwal te Amsterdam. Het programma bevat o. m. de le Sym- phonie (in 6 deelen) van Louis Vierne en de 5e Symphonie van Widor(in 5 deelen). Dinsdagmorgen van 1112 uur uit zending voor de A.V.R.O. Orgelstukken van Bach (Toccata dur), Widor (Marche), Guilmant (Final) e a. „ORANJE-HARMONIEKAPEL". Dir.: de heer Joh. Dol. Derde en laatste zomerconcert, te geven op Dinsdag 6 September 1932, des avonds van 8.30 tot 10 uur, in de muziektent in het Julianapark (behoudens toestemming van B. en W.). p r o gramma 1. Psalm 84, koraal. 2. Virtus Nobilitat, marsch Max. Guilaume. 3. La Bruyère, ouverture Kessels. 4. Rachel, fantaisie-mazurka Marsal. Tromböne-solo, voor te dragen door den heer H. Donders. 5. Bruxelles 1'Ille, marsch Vermaelen. 6. La petite Duchesse, ouverture Riccius. 7. Chanson Russe Sydney—Smith. 8. Fantaisie sur 1'Opera .Trouvère" Verdi. 9. Jubileum-marsch Louis de Morée. EVANGELISATIEGEBOUW VIJZELSTRAAT. Naar wij vernemen hebben de werk zaamheden aan het bekende Evangelisa tiegebouw in de Vijzelstraat zoodanige vorderingen genomen, dat waarschijnlijk volgende week Zondag reeds met de Zon dagsschool aldaar kan worden begonnen. De opening van het gebouw zal kort daarna plaats kunnen hebben. CHR. ORANJEVEREENIGING. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het bestuur van de Chr. Oranjevereeni- giiig op zijn telegrafischen gelukwensch ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, van den adjudant van fl. M. de Koningin, de gebruikelijke dankbetuiging heeft ontvangen. ZANG-, RECITEER- EN ORKESTVEREENIGING „HARMONIE". Directeur Jac. Bos. Door bovengenoemde vereeniging is voor de a.s. najaarsuitvoering in studie genomen de nieuwe Opera-Comique „Le f£and Mogol". (De groot Mogol) met or- estbegeleiding, in drie bedrijven, vier tpereelen van Chivot en Durus. Muziek van Edmond Audran (componist van de bekende operette Mascotte) en is weer een van de lichte, luchtige, Fransche operette's. De inhoud is geestig en de muziek steeds vol bekoring. Vooral de tooneelen zijn zeer mooi, daar de geschie denis Oostersch is en alles zich in Indië afspeelt. Met mevrouw Krigee zal onze bekende tenor, de heer Willemse, een hoofdrol vervullen en zijn debuut maken als Oostersch Prins (Mignapour). De ver dere hoofdrollen zijn in handen van mej. J. Timmens en de heeren L. W. Visser, B. Bruijn en Nico Jansen, alle goede be kenden van „Harmonie". Verder treden op jongleurs, bajadères, slaven en vele andere personen (groot koor). Als bizon- derheid vermelden wij nog, dat in de 2e acte een Oostersch ballet zal worden uit gevoerd, welwillend ontworpen en inge studeerd door den heer J. B. Polak, dans- leeraar, Koningstraat. Regie heeft we derom den .heer Jb. Bruijn. Het geheel staat onder leiding van den heer Jac. Bos. Voor het volgend jaar April 1933 zijn plannen in overweging om ter gelegen heid van de herdenking van het 40-jarig bestaan van „Harmonie" in studie te nemen „Die Geisha". Het bestuur treft voor deze bizondere en kostbare uitvoe ring al maatregelen. Van het college van B. en W. is bij besluit van 20 Augustus 1932 no. 6061 toestemming ontvangen tot het doen houden van een verloting ten bate der herdenking van het 40-jarig be staan. Bereids heeft zich een verlotingscomité gevormd, dat nu ijverig aan het werk is gegaan om de loten te verkoopen en de verdere regeling betreffende deze ver loting in handen heeft. AMBACHTSSCHOOL. Vijf-en-twintlg-jarig bestaan. Blijkens door ons ontvangen mededee- ling herdacht de Ambachtsschool 30 Aug. j.1. haar vijf-en-twintig-jarig bestaan. Dit feit zal op Woensdag 7 September a.s. des namiddags half drie, met een recep tie, gevolgd door een openbare les, in de school worden gevierd. De Jaarverslagen der gemeente vermel den als datum van oprichting evenwel 31 Juli 1907, de lessen zijn 1 Aug. d.a.v. aangevangen. Aanvankelijk werd het on derwijs, daar de nieuw te stichten school nog niet gereed was, gegeven gedeeltelijk in een voormalige hulpschool op het Dijkje en gedeeltelijk in een gebouw aan de Waagstraat. Het Bestuur der Vereeni ging bestond bij de oprichting der school uit de heeren N. Koens, voorzitter; C. S. Jaring, secretaris; C. M. Cremer, pen ningmeester; D. H. Grunwald, R. Kaste- lijn, A. Korff Jz„ C. N. van Gijn, J. Spruijt en J. Hubbeling. Directeur was de lieer J. Kruijs Voorberge. Het nieuwe ge bouw werd 28 April 1908 in gebruik ge nomen. Op het einde van 1908 bedroeg het aantal leerlingen 73. Thans zijn jaar lijks pl.m. 170190 leerlingen voor de verschillende cursussen ingeschreven. „Een voor onze gemeente zeer belang rijke gebeurtenis, die van onberekenbaar nut kan zijn voor de groote arbeidersbe volking hier ter plaatse, heeft gisteren in allen eenvoud plaats gehad", aldus de „Held. Crt.", toen nog „Vliegend Blaadje" genaamd, van Zaterdag 2 Mei 1908. Uit het verslag in dit nummer nemen wij nog de navolgende bizonderheden over; De vereeniging „Ambachtsschool voor Helder en Omstreken" werd opgericht in Juni 1905. Met taaie volharding heeft het bestuur, in het bizonder zijn secretaris, de heer C. S. Jaring, in vereeniging met den directeur der Burger-avondschool, den heer J. Kruijs Voorberge, sindsdien zijn plannen doorgezet en heeft het niet gerust voor het beoogde doel, de stichting der school, werd bereikt. Na verschillende malen teleurgesteld te zijn omtrent het verkrijgen van een hypotheek voor het gebouw, wendde het bestuur zich tenslotte tot den Raad, die met 20.000.hypotheek deelnam in de oprichting. Het eerste jaar der stichting, 1907, meldden zich al dadelijk 92 leerlin gen aan, waarvan er 46 werden geplaatst. Voor 12.000.verkreeg de vereeni ging het terrein aan de Laan, waarop de tegenwoordige school is gebouwd; de heer S. Krijnen ontwierp een plan en Gebr. van Pelt hebben den bouw aangenomen voor een bedrag van 25.844.De school werd geopend in Augustus en het onderwijs voorloopig gegeven in de hom- ten hulpschool aan den Dijkweg, behalve dat voor de smeden, dat gegeven werd in de smederij van de erven Leewens. Wij zeiden reeds, dat de heer Kruijs Voorberge tot directeur werd benoemd; het overige personeel bestond uit de h.h. J. B. Mulders, A. Smit, A. Korff Jz., A. Deelder en R. Th. de Cock. In plaats van eerstgenoemde, die bedankte, benoemde men den heer P. Kerstens van Amster dam. De Vereeniging telde toen 272 leden met 4 donateurs. De heer Kruijs Voorberge werd in 1910 opgevolgd door den heer A. J. Besseling, die tot aan zijn overlijden (12 Mei 1928) Bel dan op CITROEN GARAGE deze functie vervulde; 31 Oct. van dat jaar is als zijn opvolger benoemd de heer A. Smit. Het Rijk verleende een jaarlijksch sub sidie van 5000.de provincie van 2000.de gemeente van 2700.Op het oogenblik (1930) is het rijkssubsidie 45.264, dat van de gemeente 19.399. De opening van de school was destijds een belangrijke gebeurtenis, zooals men zal begrijpen. Behalve het Dagelijksch Bestuur der gemeente en vele raadsleden, was daarbij tegenwoordig mr. Z. van den Bergh, Kamerlid voor het district Den Helder (men leefde nog onder de oude kieswet) en burgemeester en wethouders van Anna Paulowna. Bij de opening zeide de toenmalige voor zitter der Vereeniging, ds. N. H. Koers, dat z.i. het doel der school niet mocht zijn volkomen gevormde ambachtslieden af te leveren, doch uitsluitend de opleiding van onze jongens tot bekwame ambachtslie den. In het algemeen, aldus deze spreker, kan zoo'n opleiding aan een school beter zijn dan die in een gewone werkplaats. Maar natuurlijk dient de practische op leiding zich geheel bij het theoretisch on derwijs aan te sluiten. En hij wees er op, dat, te oordeelen naar de aanvankelijke resultaten, bestaan en bloei der school nu reeds verzekerd schijnen te zijn, een voorspelling, die in den loop dezer vijf- en-twintig jaren verwerkelijkt werd. Bij den naam der Ambachtsschool mag die van den voor eenigen tijd op hoogen leeftijd overleden heer Korver niet wor den vergeten. Reeds lang voor de ver eeniging tot stand kwam, ijverde deze vurige onderwijsman voor de totstand koming eener ambachtsschool, en het was slechts door gebrek aan medewerking, dat h(j zijn poging staakte. Maar mede vrucht vau zijn arbeid was het, toen de in 1904 gedane nieuwe poging met meer suc ces bekroond werd. Ook de heer D. H. Grunwald mag hier niet worden vergeten, die van 1912 af het voorzitterschap der vereeniging heeft vervuld tot aan den dag van zijn over lijden, en welke daarvoor reeds vele jaren als secretaris werkzaam was. Na het ver trek van ds. Koens heeft de heer Kaste- lijn, thans nog als penningmeester werk zaam, als vice-voorzitter eenige maanden den voorzitterszetel bekleed: het was de heer C. Stammes, welke van 1909 af een drietal jaren den voorzittershamer voerde. Bij die openingsplechtigheid in 1908 werd nog door verschillenden het woord gevoerd. Zoo door wethouder Over de Linden, waarnemend burgemeester, door mr. van den Bergh, afgevaardigde ter Tweede Kamer, door den heer Korver en tenslotte door den directeur. Het is de bedoeling de herdenking va(i het 25-jarig bestaan te vieren, niet alleen door een officieele receptie, zooals we zei den, maar tevens door het geven va») openbare lessen, waardoor de ouders der leerlingen zelf in de gelegenheid zulldh w orden gesteld zoo'n les bij te wonen. Va afloop van de receptie heeft Woensdag middag reeds zoo'n rondgang door rfë school plaats. Donderdagmiddag van^r'2 tot 4 uur zal voor ouders en belangstellen den een openbare les worden gegeven, en dit wordt Zaterdagmiddag herhaald (half twee tot half vier). Vrijdagmiddag te half drie heeft een bijeenkomst plaats van leerlingen en oud-leerlingen der school. ONVOLDOENDE WATERDRUK. Vooral op Zaterdag. Door het gemeenteraadslid, dr. P. Feen- stra Kuiper, zijn de volgende vragen tot Burgemeester en Wethouders van de ge meente Den Helder gericht; le. Is het aan Burgemeester en Wet houders bekend, dat op vele dagen, maar speciaal des Zaterdagsmorgens, de water druk hier ter stede ten eenenmale onvol doende is; dat deze druk zelfs herhaalde lijk beneden één atmosfeer daalt, terwijl hij zeker vier atmosfeer moet bedragen, zoodat op de bovenverdiepingen van vele woningen het water of zeer langzaam of zelfs in het geheel niet toevloeit? 2a. Is het aan Burgemeester en Wet houders bekend, dat speciaal het Marine hospitaal met het daar gevestigde ge meentelijke ziekenhuis van dezen toe stand zeer té lijden heeft? Dat W.C.'s en badkamers op de bovenverdieping niet kunnen worden gebruikt; dat de doktoren, verpleegsters en patiënten zich niet kun nen wasschen en dat dus de dienst daar geheel ontwricht wordt? 3e. Wat denken Burgemeester en Wet houders te doen om deze ten eenenmale onhoudbaren toestand te veranderen, nu de Directeur van Water- en Lichtbedrij- ven, die herhaaldelijk op deze zaak attent is gemaakt, weigert den toestand te wijzi gen? AUTORIT VOOR OUDEN VAN DAGEN. In aansluiting op onze mededeeling betreffende de op 31 Augustus jl. ge houden autorit voor ouden van dagen kunnen wij nog het volgende berichten. De autorit ging uit van de beide plaat selijke Oranjevereenigingen en werd ge organiseerd door de bestuurleden S. Coltof en J. Biersteker, die met genoegen op het resultaat hunner werkzaamheden kun nen terugzien. Hartelijken dank komt in de eerste plaats toe aan de 38 autobezitters, die zoo welwillend waren hun auto beschikbaar te stellen, waardoor het mogelijk was zoo vele oudere menschen een prettigen middag te bezorgen. Voorts mogen niet vergeten wordende heeren Balckenes, Wittebrood en P. Kos- sen, die door de gratis verstrekking van sigaren, bananen en biscuits er toe heb ben bijgedragen de feeststemming te ver- hoogen. Het smaakt naar meer! „WITTE BIOSCOOP". Heropening. Er is niets aan te doen, lieve lezer: de r is in de maand gekomen en met het zomersche weer is het voorbij. Nog slechts kort geleden zongen wij den lof van de Augustusmaand, maar nauwelijks was de laatste dag daarvan aangebroken of het weer sloeg om en de bekende grauwe luchten kwamen tevoorschijn. En sedert is het mis Wij klagen niet, we hebben onze portie gehad. Maar m'n jeugdige nichtje, dat al aardig den crawlslag te pakken kreeg en inmiddels een compleet badcostuum versleten heeft, finaal versleten me neer, had een schatje van een costuum- pje zien liggen, dat ze van plan was te koopen, en dat vervalt nu... Zoo is er wel meerde winkels, die gespecialiseerd zijn in badartikelen, en de zaken, die er een broodje in verdienen, de velen aan het strand, die dagelijks den dorstige loven, en nog zoovelen meei', zij allen hebben een gouden tijdperk gehad, een periode, dat er voor hen althans geen crisis was. U en ik hebben ons daarin van harte verheugd, nietwaar Velen kunnen zonder zorgen den winter door komen en wie weet, hebben zij niet een bescheiden fundament gelegd voor de toekomstige ontwikkeling hunner zaken. Wie, die het hun niet van harte gunt Maar er is aan alles een einde en nu de luchten weer laag gaan hangen en de zon zich schuilhoudt, wordt het al heel gauw te koud voor de zee, en zullen we hel weer op andere wijze moeten zoeken. En zoo komen we vanzelf weer op het onderwerp, waarover we het met u wilden hebben, want, nietwaar? als het straks donker en regenachtig wordt (we spreken nu nog niet over regen), verlangt u weer naar een bioscoopje. En die gelegenheid is er: een paar weken is het theater in de Koningstraat gesloten geweest, maar zooals de heer van Twisk mededeelde, zou het, gerestaureerd en verbeterd, deze week weer worden opengesteld. En het is hierover, dat wij u een en ander willen vertellen. Wie nu. het bioscooptheater betreedt, zal groote veranderingen en verfraaiingen zien. Men weet, dat de sluiting allereerst ten doel had de installatie van een nieuwe geluidsinstallatie. Hiervoor is gebruik ge maakt van de nieuwste vinding Philips' hoorn-loudspeaker. Deze loudspeakers zijn zoodanig ingericht, dat zij het geluid rechtstreeks richten op de bezoekers, en niet in de eerste plaats op de zaal. Men zal ook opmerken, dat beide installaties verschillend zijn aangebracht; de loud speaker aan den linkerkant van het pu bliek werpt het geluid op de benedenzaal; de recbtsche daarentegen in de loge.De heer van Twisk gaf Vrijdagmiddag een demonstratie voor ons, waarbij wij ge legenheid hadden zoowel het gesproken woord als muziek te kunnen hooren, en wij kunnen de verzekering geven, dat het geluid bij deze nieuwe installatie prachtig doorkomt. Bovendien zijn de plafonds met een geluidwerende stof be kleed. Behalve, dat hier en daar natuurlijk vernieuwingen en verbeteringen zijn aan gebracht, is het schilderwerk intact ge laten. Men weet, dit is nog slechts enkele jaren geleden naar model van den beken den decorateur Neyts vernieuwd en ver keerde nog in zeer goeden staat. Maar wel is een algeheele verandering aange bracht in de verlichting. Deze is namelijk indirect volgens het nieuwe systeem, dat zoo aangenaam is voor de oogen. Deze indirecte verlichting (die alleen bestemd is voor de oogenblikken, waarop niet ge draaid wordt), is aangebracht langs beide zijden van het plafond overlangs in een CORSETTEN, BUSTEHOUDERS, BANDAGES en GORDELS. HET ADRES: „HET KOUSEN-enTRICOTAGEHUIS' Spoorstraat 114. goudbrons geschilderde lichtbak, en heeft een sterkte van 10.000 kaarsen. Behalve deze verlichting zijn er ook nog op ver schillende plaatsen lampen aangebracht, zoodat de bezoeker verrast zal zijn over het vele en mooie licht, dat aldus ver kregen wordt. Maar als dan dit licht uitgaat en de projectie zal beginnen, zal diezelfde be zoeker nog grooter oogen opzetten. Want dan heerscht in de zaal een schemerlicht van rood en groen, dat een sfeer schept van intieme gezelligheid. Dit licht is er op berekend, dat het de belichting van het projectiedoek niet in het minst be nadeelt. Tenslotte heeft de heer van Twisk nog nieuwe loopers aangebracht in de loge en de zaal, die mede de gezelligheid ver- hoogen. Ook de toilelgelegenheid is aan merkelijk verbeterd en uitgebreid. Gisterenavond half acht had de her opening plaats van het vernieuwde theater Onder de aanwezigen merkten wij op den burgemeester. Een speciaal programnta had de heer Van Twisk niet gekozen. Na de gebruikelijke journaal-nummer met Hollandsche explicatie kregen we een al lergeestigste teekenfilm waarbij vooral de geluids-synchronisatie zich goed bij de teekeningen aansloot. Alleraardigste effecten zijn dan te bereiken. Vóór de pauze kregen we een detectief-geschie- denis, spelend onder de gangsterskringen van Amerika, en na de pauze een aardige Duitsche klucht met zang en leuke ver wikkelingen. „GEORGIE WIL WEL". 18e opvoering. De „Casino"-directie verzoekt ons te willen vermelden, dat het record-aantal opvoeringen van de militaire klucht- „Georgie wil wel" a.s. Zondag op 18 wordt gebracht. Dat een stuk hier in Den Helder voor de 18e maal wordt vertoond, moet wel een bewijs zijn dat het telkens weer volle zalen trekt. Om een avond ook eens echt onbezorgd te lachen, daarvoor zorgt de heer Hub. Kievits in zijn onbe taalbare rol van „Georgie". Voor deze voorstellingen wordt nog steeds de lage zomerprijzen gehandhaafd, wat blijkt uit de advertentie in dit blad. AANRIJDING. Gistermiddag heeft bij de Keizersbrug weer eens een aanrijding plaats gehad. Een jongedame kwam op haar rijwiel van de Keizersbrug gereden en wilde nog voor een auto, die van de Keizersgracht kwam, langs rijden. Maar dit mocht niet, want volgens de regels van het verkeer, had de auto, als van rechts komend, den voorrang. En het kwaad werd hier oogen- blikkelijk gestraft, want de juffrouw in kwestie werd door den auto aangereden met gevolg, dat haar fiets beschadigd werd en deze naar den vlakbijwonenden rijwielreparateur moest worden gebracht. De berijdster zelf kwam er gelukkig zon der kleurscheuren af. OP 'T KANTJE AF. De losse werkman B„ die Donderdag morgen bij Oostoever in een schuit aan het steenlossen was, kreeg, toen hij in het ruim stond, een groot brok steen rake lings langs zich. Zijn hoed werd vernield en hij kreeg eenige diepe sneden over zijn gezicht. Na voorloopig verbonden te zijn, moest de man zich onder doktersbehandeling stellen. Zondag 4 September 1932 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat). Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.3C u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Gelijk een Kindeke" Doop (Mrc. 10:15) Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u, de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, de heer L. Kraan, theol. stud. te Apeldoorn Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borgers Doopsbediening. Onderwerp: „Jezus' zegenende handen". Donderdag 8 September, Nam. 8 uur, Deutscher Verein. Doopsgez. Gein. Geen dienst Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger des Heils. d 's Morgens 7 uur, Bidstond 's Morgens 10 u., Ileiligings-dienst 's Mid. 3.30 u., Openlucht-samenkomst Plantsoen 's Av. 8 u., Verlossings-Samenkonist Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gemeente Geen dienst Heldersch chauffeur rijdt on der Haarlem op een auto. Drie dooden en één ernstig gewonde. Verblind door tegenkomer. Donderdagavond om ongeveer elf uur heeft op den Haarlemmerstraatweg, tus- schen Halfweg en Haarlem, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan drie menschen het leven heeft gekost. De Hel- dei'sche chauffeur J. S„ in dienst van de Gebr. van Koningsbruggen, reed op dat uur met een vrachtauto van Amsterdam in de richting Haarlem. Voor hem reed een Poolsch oorlogsinvalide, met een zelf gebouwd wagentje, waarin zijn vrouw en drie kinderen zaten. De chauffeur van den vrachtauto heeft het autotje voor hem niet opgemerkt, daar het geen, of zeer slecht, achterlicht voerde en liet uit zicht, door de duisternis en regenval slecht was. Door een tegemoetkomenden auto, die zijn lichten niet dempte, werd S. verblind en plotseling bemerkte hij, tot zijn schrik, dat hij ergens opreed. Hij gooide zijn stuur nog naar rechts, waardoor hij met zijn auto op de trambaan kwam, doch toen hij, met zijn medepassagier, de expeditie knecht J. Z.. uit de cabine kwam, ontdekte hij het verschrikkelijke ongeluk. Het kleine autotje was geheel in elkaar ge reden. De bestuurder was op slag dood. Een kindje van pl.m. 5 jaar overleed na ongeveer vijf minuten aan de bekomen verwondingen, een ander kind is gister morgen bezweken en de moeder is ook in zeer ernstigen toestand opgenomen. Een kindje van l1/» jaar was ongedeerd. De chauffeur S. en zijn medepassagier waren door den verschrikkelijken aan blik van dit ontzettende ongeluk geheel in de war en zijn nog niet in staat geweest een volledig verslag van het gebeurde te geven. De vrachtauto is in beslag ge nomen. Het „Handelsblad" vermeldt nog de volgende bizonderheden: De botsing was hevig. Van het voer« tuigje bleef geen stuk heel. De bestuurder van den driewieler werd tusschen een betonnen paal langs den weg en den vrachtauto doodgedrukt. Zijn vrouw werd zwaar gewond opgenomen. Het 12-jarig dochtertje bekwam een hals slagaderbreuk en werd eveneens op slag gedood. Het vijfjarig jongetje werd ern stig gekwetst, terwijl het meisje van 18 maanden niet gewond werd. De chauffeur van den vrachtauto waar schuwde onmiddellijk de politie en de eer ste hulp bij ongelukken, die spoedig ter plaatse verschenen. Met een ziekenauto werden de beide lijken en de twee zwaargewonden naar het St. Elizabethsgasthuis te Haarlem overgebracht, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Voor het leven van de vrouw en het jongetje wordt gevreesd. Naast den bestuurder Stuart, die niet gewond werd, was in den vrachtauto zeke re Zoons, éveneens uit Den Helder af komstig, gezeten. Zoons was zoo geschrok ken door het ongeval, dat hij totaal over stuur naar het St. Elisabethsgasthuis moest worden vervoerd, waar hij ter ver- Ons werd medegedeeld, dat het voer tuigje een autotje was, door den oorlogs invalide zelf geconstrueerd. II. In de streek van Luik vindt men de belangrijke industrieën van België. Luik zelf, een groote, vieze, rommelige stad (de derde stad van België in grootte), biedt weinig bezienswaardigs, al is het ri viergezicht ook wel interessant. (Deze be wering is in tegenspraak met Winkler Prins, die haar een der schoonste steden van België noemt. Wie evenwel mooie Belgische steden zien wil. bezoeke Ant werpen, Brussel, Brugge, Gent). Maar Luik's omstreken zijn interessant; men heeft daar tal van miniatuur-badplaatsjes aan den oever der rivier, waar druk de cano-, zwem- en roeisport beoefend wordt en waar het een waar dorado is voor de bevolking, die er den Zaterdagmiddag en Zondag dezer sohitterend-mooie hondsda gen in ongebonden vroolijkheid door brengt. Overigens vindt men in en om Luik fabrieken van allerlei aard- Al spoedig brengt de trein den reiziger in Esneux, een plaatsje, lieflijk gelegen a in de Ourthe, een zijrivier van de Maas, v -p toeristenoord en druk bezocht .door Holanders. Het stadje ligt ?pa" whil- derachtig in een dal uitgestrekt; een brug verbindt de beide oevers van het riviertje, dat ook hier slechts ondiep is, en naar alle richtingen stijgen prachtige wandel- en autowegen omhoog. De bezoeker gaat zich allereerst een beetje oriënteeren door om hoog te klimmen naar de kerk en vandaar te genieten van het fraaie panorama. Al lerwegen ontmoet men auto's met Neder- landsche nummers, en niet altijd laten onze landgenooten-in-den-vreemde zich van hun meest sympathieke ziide zien: het schijnt, dat de Belgische frank daar aan leiding toe geeft, en wat opschepperigheid in het buitenland is wel aardig, nietwaar? De streek is hier bergachtig en armoe dig. De Belgen hebben groote ijzercon- structies aangebracht voor het vervoer van de afgegraven steen. Dit afgraven en vervoeren vormt vrijwel de voornaamste bron van bestaan voor deze streek. Daar naast zifn er honderden jonge mannen en vrouwen, die in de vele fabrieken te Luik en omgeving werken en die reeds des mor gens in alle vroegte per trein daarheen worden vervoerd. De natuurlijk gevormde steenmassa's worden naar de grootte en den vorm gesorteerd en in kipwagentjes, die aan ijzeren rails hangen, omlaag gela ten om dan rechtstreeks in de spoorwa gens terecht te komen. Tijdens ons verblijf in deze streek had den wij het buitenkansje van twee Zonda gen bij te wonen. Buitenkansje, uit het oogpunt van den toerist wel te verstaan, want voor den vacantieganger is elke dag een Zondag. Maar behalve de kalender- Zondag, die zich kenmerkte door enorm druk auto-verkeer langs de wegen en veel gepicnic aan de oevers der rivier, was de daarop volgende Maandag de dag van Maria Hemelvaart: een katholieke Zondag, eveneens voor ontspanning bestemd. Bij duizenden zag men ze langs de prachtige Belgische wegen trekken: auto's van alle mogelijke systemen en merken, aftandsche fordjes zoowel als halfsleetsche vracht auto's, luxe wagens in menigte. Motorfiet sen, veel meer dan ten onzent (hetgeen logisch is, omdat men met een gewone fiets op deze veelal stijgende wegen meestal weinig kan beginnen; men ziet den ook slechts sporadisch fietsers en dan nog op race-karretjes), en wie denken mocht, dat de „zii" op zoo'n instrument altijd het lieftallige meisje van achttien lentes is, dat in de short stories zoo'n voor name plaats inneemt, vergist zich ten eenenmale: wij zagen er bedaagde nioekes op de duo-zitting, die zich angstvallig vast hielden, maar desniettemin van deze onge wone sensatie genoten. Zoo trok het den ganschen dag voort, in onafgebroken stroom, en de rustige toe rist, die hier of daar klimaat zat te schie ten en naar dit alles geamuseerd keek, vroeg zich af, wat vau- die allen het doel was. Welnu: daar zijn de watervallen van Coo, welbekend, met een aantal ontspan ningsgelegenheden in de buurt, waar men van de sensaties van zoo'n tocht kan uit rusten en waar men bovendien zich amu seeren kan met de springende vischjes, daar zijn de koele, met gras begroeide oevers, waarlangs het goed picnicken is. En daar zijn, o goden, de vischoolleges! Ja, daarvan heeft de Hollander geen idee. Zeker, ook in onze rivieren wordt gevischt; ivie een kijkje neemt langs de Loosdrecht- sclie of Hillegersbergsche plassen, ontmoet ze ook daar met hengel en pierenbakje, die uren lang geduldig wachten of een vischje bijten wil. Maar htier, in België! Geheele uitrustin gen voorden visscher zijn er in de winkels te verkrijgen, die er op berekend zijn te worden meegenomen op een motorfiets of in een auto. En de Belg installeert zioh dan ook voor den seheelen dag; boterham men zijn niet vergeten noch ook de koffie, en als het weer nu maar goed blijft en dat deed het wordt het- een echt gezel lige dag. Breeduit, hebben zich de families geïnstalleerd langs de boorden der grap pige bergriviertjes; de vaders zitten wel dra verdiept in den aanblik van hun ben gel en de wereld is voor hen afgestorven; de mamas hebben hun handwerkje of lec tuur. En de kinderen? Voor zoover ze al groot zijn, kunnen die zich zoo'n dag best amuseeren in de rivier. Ja, dit is geen drukfout, lezer voor „aan" de rivier: de jongens en meisjes ook wel volwasse nen! hebben zich midden in de rivier geïnstalleerd. Het water komt veelal niet veel verder dan halfweg de beenen en alle pogingen, die worden gedaan voor een verfrisscbend bad. falen wegens gebrek aan water. Over de steenen bedding van deze bergriviertjes stroomt tamelijk snel het water, dat de groote rivieren voedt, maar het kan niet meer dan het rivierbed bedekken. Van den winter zullen deze ri vieren evenwel gaan zwellen. Zoo staan daar dé Zondagvierders en als ze maar lang genoeg daar blijven staan, verschal ken ze wel een of ander vischje. Onafgebroken snorren daartussolien de auto's voort over de straatwegen; de café's langs den weg zitten vol van gezellig bab belende menschen. Wat er zooal gedron ken wordt? Licht Belgisch bier, slechte koffie, voor den verwonden Hollander vrijwel ongenietbaar, limonades en „Spa". het koolzuurhoudende tafelwater. Laatst genoemde met wat limonade erdoor een voortreffelijke drank in warme dagen. Ge moedelijkheid viert hier hoogtij: voelt ge u door een paardaagsch verblijf in deze streek al wat sterk in uw Fransch, en richt ge een woordje tot de groep, dan krijgt ge een vriendelijk, beleefd, welwillend ant woord terug. Vrees niet, dat de Waal u zal uitlachen, als ge in uw Fransch een blun der maakt; hü probeert u te begrijpen en licht u gaarne in. Nog laat in den avond is het druk langs de wegen; volle auto's razen voorbij, maar ook passeeren steeds opgepropt-volle, lange treinen. „D'oü viennent-ils? Oü vont-ils?" (Waar komen ze vandaan, waar gaan ze heen?)Uit het groote onbe kende, naar de vele steden en stadjes van dit dichtbevolkte land. Dan zinkt de prachtige, schier tropische zomernacht weder over de aarde en de vol gende dag vindt al die duizenden weer aan hun dagelijksch werk: in de fabrieken te Luik, in de steengroeven van de omgeving, in de winkels en op de kantoren. B.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9