KAN N E W A SS S E R Rijk en geen geld. IS ALTIJD GOEDKOCPER versch gekarnd met 25% allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole., Holland's beste Standaardmerk m m NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuaferaSandsch overzicht. OOK VOOR D&MES-I Nr. 7167. EERSTE BLAD DINSDAG 6 SEPTEMBER 1932 60ste JAARGANG De wapening van Duitschland. - Een communistisch complot in Spanje ontdekt. - De economische wereld conferentie. - Het Chineesch-Japansche conflict. China en Japan. Uitvaart Kardinaal W. M. van Rossum. FEUILLETON 42) Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65;binnen- land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70, f 0.70, f i._. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct! Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag, liedacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 10066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en.met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. De wapening van Duitschland veroor zaakt Frankrijk dezelfde ongerustheid, als door ons Zaterdag geuit, n.1. dat het directe gevolg er van zal zijn een bewa peningswedstrijd „zooals in de laatste jaren voor den oorlog", schrijven de meeste bladen. Wij voegen daaraan toe „nog een graadje erger". Want door den oorlog heeft de techniek geweldige spron gen gemaakt en kan de productie, door deze technische vooruitgang, zeker ver tienvoudigd worden. Men zal dus slechts korten tijd noodig hebben, om zich tot de tanden te wapenen. Het „Journal" noemt de Duitsche eischen een slag in het gezicht van de ontwapening, „Excelsior" schrijft, dat de laatste rede voering en interviews van den Duitschen Rijkskanselier en vooral van den rijks- weerminister geen twijfel laten omtrent de ware bedoelingen van de Duitsche re geering. Tegenover die laatste Duitsche eischen moet men zich afvragen, of Frankrijk juist heeft gehandeld, toen het JDuitschland te Lausanne van de herstel betalingen bevrijdde. De „Ere Nouvelle" meent te kunnen eonstateeren, dat de Engelsch-Fransche vriendschap een onoverwinbare dam voor de Duitsche eischen zal zijn. In de „Populaire" keert de leider der Socialistische Partij Léon Blum, zich scherp tegen de geruchten als zou de Fransche regeering de Duitsche eischen niet reeds priori afwijzen, doch onder bepaalde voorwaarden tot concessies be reid zou zijn, indien slechts tusschen het Duitsche en het Fransche leger een be paald verschil zou blijven bestaan tenein de de overmacht van het Fransche leger te garandeeren. Indien deze geruchten juist zouden zijn, zou dit beteekenen, dat Frankrijk aan wapening van Duitschland de voorkeur zou geven boven ontwapening van Frankrijk. Dat het Duitschland ernst is met zijn bewapening, blijkt ook wel uit wat Havas uit den laatst gehouden ministerraad weet te melden. Men kan reeds zeggen, dat de regee ring het stuk bespreekt met de regee ring van de landen, die de overeenkomst van vertrouwen van Lausanne geteekend hebben en dat men zich ook tot Wash ington heeft gewend of wenden zal. Men vestigt er evenwel de aandacht op, dat Üeze besprekingen vertraagd moeten wor den doordat nog tal van ministers in ver schillende landen met vacantie zijn. I Een communistisch complot in Spanje, dat bijtijds ontdekt werd, herinnert ons weer eens aan de activiteit van de Sow- jet-propaganda. In alle bladen van Euro pa worden communistische cellen gesticht en vandaar uit wordt een intense propa ganda gevoerd, om, als de tijd rijp is, de beslissende slag te slaan. Vorige week Zondag dan werden te Madrid een zevental communisten gear resteerd, verdacht een centraal comité te hebben gevormd, dat op Zondag 4 Septem ber een uitgebreide reeks terroristische daden had moeten plegen. Er waren aanslagen op verschillende ministers beraamd, voorts brandstichtin gen in een aantal kerken, kloosters en openbare gebouwen en een algemeene staking. De gearresteerden waren voornamelijk gedelegeerden uit provinciesteden en er bevonden zich twee vreemdelingen onder hen, die in verbinding zouden staan met de communistische beweging in Argen tinië en Zwitserland. De politie onder- WIJ BREIEN en repareeren alle soorten wollen kleeding. Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). Voor nieuw werk zijn wij No. 1. Voor Texel: Wed. BU1JSMAN, Parkstraat 30. JAAP SNOR, Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel. oorlogsschulden gesproken zou mogen worden, de conferentie tot mislukking ge doemd zou zijn. De bedoeling van de geruchten dienaan gaande schijnt te zijn om de Amerikaan- sche politici geen aanleiding te geven de De nieuive Rijksdag president ex-kapitein Göring. zoekt ook de vertakking van dit complot in de provincie. De „Times"-correspondent zegt nog, dat er geen reden is om aan te nemen, dat deze communistische activiteit verband zou houden met de onrust, die den laat- sten tijd onder de syndicalistische organi saties bestaan heeft als gevolg van de in diening van de nieuwe wetten op ver gaderingen en vereenigingen. De economische wereldconferentie. In een artikel over de economische wereld conferentie, schrijft de „Times", dat in dien daar niet over de tariefmuren en de Een bekend verdachte Jimmg Walker, burgemeester van New-York. („Judge"). oorlogsschulden en de tarieven bij de presidentsverkiezingen ter sprake te brengen en zoo de Amerikaansche regee ring te binden. Het zou beter zijn de voorbereidingen voor de conferentie tot na de verkiezin gen uit te stellen; dan zal de Amerikaan sche regeering de handen vrijer hebben. De correspondent van de „Daily Tele- graph" te New-York zegt, dat de voor naamste Republikeinsche deskundige voor financieele zaken in het Huis van Afge vaardigden .en intieme vriend van Hoover Wood, verklaard heeft, dat hij van mee ning is, dat Montagu Norman bij zijn be zoek aan de Ver. Staten den weg gebaand heeft voor een verlenging van het mora torium voor de oorlogsschulden. Wood zei, dat hij als gevolg van Nor- man's bezoek een nieuwe beweging voor schrapping of uitstel van de oorlogsschul den verwacht. Het Chineesch-Japansche conflict wordt eerst gevaarlijk voor den wereldvrede als Tokio zich niet meer bekommert om de meening van de rest der wereld, schrijft de „Nw. Rott. Crt." En het blad vervolgt dan: Er zijn in Japan menschen van invloed die werkelijk dien kant zouden uitwillen en het veroordeelen dat hun land nog andere overwegingen er op na houdt dan de vraag wat op het oogenblik met driest toetasten als maximum te bereiken is. Al dat rekening houden met de opvattingen en vermaningen der buitenwereld be schouwen zij als verwerpelijke zwakheid. Soms heeft het er naar uitgezien of deze gevaarlijke elementen de overhand zou den krijgen. Het is daarom altijd gerust stellend waar te nemen, dat men zich te Tokio nog wel degelijk beklemd voelt door het sterk, moreel verzet in de inter nationale openbare meening. Op het oogenblik gaat Japan doortas tend in Mantsjoerije te werk. Het nieuwe „defensieve verband" vormt de voltooi- I ing van de positie van Mantsjoerije als Japansch protectoraat. Er is reeds op ge wezen, dat Japan waarschijnlijk zooveel haast maakt met de algeheele onderwer ping van Mantsjoerije aan zijn gezag om dat het, voor de besprekingen der Mant- sjoerijsche aangelegenheid te Genëve op nieuw beginnen, zijn oogst zoo volledig mogelijk binnen wil hebben. Het wil een bolwerk uit voldongen feiten opgebouwd, als basis bezitten in dien strijd. Juist de haast die het daarmede had bewijst ech ter, hoe groote beteekenis het hecht aan die besprekingen. Was Japan voornemens de heeren te Genève mede te deelen dat zij wat Japan betreft, zich naar de maan konden begeven, zooals zekere lieden te Tokio dat voorstaan, dan was dit alles niet noodig. Nieuwe gevechten in Mantsjoerije.. De Times heeft een telegram van een correspondent in Mantsjoerije waarin gemeld wordt, dat Toenhoea in Mantsjoe rije, oostelijk van Kirin gelegen, bij een aanval door „bandieten" op verschillen de punten in brand is gestoken. Zoowel Mantsjoerije als Japansche troepen zijn in gevechten met deze bandieten gewik keld. Het dreigement van M-airtsjeee^e tot China. De „Daily Express verneemt uit Pe king, dat de waarschuwing van de regee- ringring van den staat Mantsjoerije aan de Chineesche regeering te Nanking daar ontsteltenis heeft teweeg gebracht. Te Nanking beschouwt men deze mede- deeling van Mantsjoerije als een dreige ment, bestemd om aan Japan het voor wendsel te verstrekken, een gewapenden inval te doen in de grensprovincie Jehol, of zelfs om den grooten muur over te trekken en China binnen te vallen. STAAT VAN BELEG TE HARBIN. In verband met dreigende aanvallen van bandieten is te Harbin de staat van beleg afgekondigd. DE VLOOTMANOEUVRES. Bijgewoond door den gouver neur-generaal. De gouver neur-generaal naar Soerabaja. De gouverneur-generaal, leden van den Raad van Indië en den Volksraad en directeuren van de departementen heb ben aan boord van den kruiser Sumatra de vlootoefeningen bijgewoond voor het eiland Edam. De oefeningen hadden een schitterend verloop. De commandant der zeemacht, schout bij nacht Oden, heeft tijdens de lunch den gouverneur-gene raal en de andere hooge gasten dank be tuigd voor het aannemen van de .litnoo- diging. De gouverneür-generaal sprak zijn tevredenheid uit over het verloop der manoeuvres. Zaterdagmorgen scheepte de gouver neur-generaal zich in op het stoomschip van de gouvernementsmarine Rigel, waarmede hij zijn reis naar Soerabaja aanvaardde, begeleid door de Zeven Pro vinciën. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te* Maastricht meldde Zaterdag aan1 zijn blad: Geheel Katholiek Maastricht, de plaats waar kardinaal van Rossum de laatste oogenblikken van zijn leven sleet, heeft zich gereed gemaakt om de laatste eer aan dien doorluchtigen prelaat te bewij zen. Het bezoek aan de rouwkapel is ver bazend druk geweest. Van heinde en ver zijn de geloovigen toegestroomd 0111 hul de te brengen aan den ontslapen kardi naal. j Vele hooge geestelijken zijn hierheen gekomen om de begrafenis bij te wonen. Zoo o.a. kardinaal van Roey, kardinaal aarts-bisschop van Mechelen, mgr. J. Jan sen, aartsbisschop van Utrecht, mgr. Lem- men, bisschop van Roermond, mgr. Olav Smit, van Noorwegen, mgr. Brent van Denemarken, mgr. Biermans, algemeen overste van de St. Jozef sociteit Mill Hill, mgr. Muller, van Zweden. In Maastricht heerschte reeds vroeg in den ochtend een ongekende drukte. Alle treinen en ver dere vervoermiddelen brengen stroomen menschen aan, die de plechtigheid, al is het dan maar op straat, willen bijwonen. De scholen, zelfs de stedelijke openbare, hebben vrijaf. Reeds om half tien stonden duizenden toeschouwers langs het Vrijt hof geschaard. Langs den geheelen weg, dien de stoet zal volgen, hangen de vlag gen halfstok. De leerlingen der bijzonde re scholen staan opgesteld langs den weg. Daar verlaat eindelijk de stoet de St. Servatiuskerk aan de Zuidzijde en zoodra het stoffelijk overschot den tempel verlaat, beginnen de groote klokken te luiden. Vooraan de pedel met staf en steek en het jongenskoor van de St. Servatius in koorkleedij; dan volgen witte, zwarte en bruine paters, ongeveer 200 geestelij ken in witte rochettes en daarna volgen de bisschoppen en aartsbisschoppen. Eindelijk het stoffelijk overschot van den overleden kardinaal onder glazen deksel, gedragen door geestelijken en ge flankeerd door vier Malthezer ridders. Achter de lijkbaar de familie van den overledene en talrijke wereldlijke autori teiten. Het is ongeveer half twaalf voor de stoet de kerk weer heeft bereikt, en dan neemt in de St. Servatiuskerk, die stampvol is, de pontificale mis van requiem een aanvang. Deze wordt gecele breerd door mgr. Jansen, bisschop van Utrecht, als presbyter, als assistent ter zijde gestaan door mgr. Bauduin; sub diaken bij den troon zijn mgr. Eras en mgr. Taskin, diaken en subdiaken aan het altaar pater Sweters en de heer Beckers. Liturgische gezangen luisteren de plech tigheid op. Aan het einde spreekt prof. dr. Feron, uit Roermond, de lijkrede uit, die den overledene karakteriseert als kloosterling en als apostel. Dan spreekt hij over het bloeiend en groeiend missie leven. Hij eindigt: moge onze groote doode zyn plaats gevonden hebben of spoedig vinden naast den troon dier andere apos telen, die hier eenmaal als apostel en bis schop hebben geleefd en gewerkt, naast den heiligen Servatius in wiens prachti- gen tempel zijn lijk thans voor het laatst heeft mogen rusten". BBSl-A door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Terwijl hij nog stond te aarzelen, zag hij ze met z'n drieën een kleine zijdeur uitkomen, het grasveld oversteken en door een hek naar de binnenplaats gaan, waar de stallen op uit kwamen. Bijna on middellijk daarna zag hij het schijnsel van een electrische zaklantaarn. Hij bleef staan en wachtte. Ze gingen een van de stallen binnen en bleven er ongeveer twintig minuten. Na verloop van dien tijd kwamen ze naar buiten en gingen op hun terugtocht vlak langs het boschje heen, waarachter hij zich verscholen had. „Groote God, kerel," hoorde hij de schorre stem van Brownley zeggen, „maak toch, dat dat canaille den mond houdt. Als iemand haar hoort, dan zijn we geruïneerd, kerel volkomen geruï neerd." „Ja, dat zal je zeker zijn," antwoordde het meisje cordaat, „als je probeert hier mee door te gaan." „Wees toch niet zoo stom zeide haar broer. „Weet je wel, dat jij de eenige bent, die met zekerheid zou kunnen zeg gen, dat het paard, dat we zoo juist heb ben gezien, niet Mr. Pontifex is. Iedereen denkt dat Prins George doodgeschoten is. We hebben het hier in tegenwoordig heid van een veearts laten doen en er heeft een heel relaas van in de kranten gestaan. Weet je wel, dat noch de vee- arts, noch de staljongen de twee paarden uit elkaar wisten te houden en ze waren precies even oud ook, het scheelde geen week. Wees toch niet zoo'n uilskuiken, Kate. 't Is voor ons een kwestie van der tig duizend pond. Ik zal je eens wat zeg gen, ik zal jou er vijf duizend van geven, als je je mond houdt." Druk pratend gingen ze het huis bin nen. Met een minachtend schouderopha len keerde Bliss zich om en liep terug naar den auto. Het meisje had blijkbaar een of ander bedrog ontdekt, ze zou het niet gemakkelijk hebben met twee man nen van dat slag. Maar 't was of zijn overgroote vermoeidheid hem onverschil lig maakte voor alles wat daar binnen ge beurde. Langzamerhand voelde hy zijn oogen weer dichtvallen. Met een schok werd hy wakker. De dag begon aan te breken, 't was of het nu nog kouder was dan den vorigen avond. Plot seling hoorde hij, dat iemand met volle vaart het grintpad aan zijn rechterhand kwam afrennen. Meteen hoorde hij een mannenstem. „Zeg, Brownley, blijf met je handen van haar af. Ze komt vanzelf wel terug, als ze ziet, dat de auto weg is." „Maar weet je wel", hoorde hij de op gewonden stem van Brownley zeggen, „dat we er bij zijn, als ze ontsnapt. Ten koste van alles moeten we haar hier hou den, desnoods sluiten we haar op. Ver draaid, als je 't niet wil doen, zal ik zelf ervoor zorgen. Ik zal wel oppassen, dat( ze niet uit de school kan klappen." Met een vaart kwam het meisje den hoek om. Toen ze Bliss zag, die al gebo gen voor den auto stond, met den handel in de hand, stiet ze een kreet van blijd schap uit. In een oogwenk zat ze op haar plaats. „Vooruit," zeide ze angstig, „vooruit, ze hadden me verteld, dat ze u wegge stuurd hadden. Goddank, dat u terugge komen bent." Met de handigheid van een acrobaat sprong Bliss langs haar "heen op zijn plaats. Op het oogenblik, dat de beide mannen het hek bereikten, reden ze weg. Nog juist hoorden ze den stortvloed van woorden, waarmee Brownley zijn woede uitte. „Die verd. chauffeur is teruggeko men", schreeuwde hy. „Daar gaan ze, o, jou stommeling! Waarom heb je haar niet tegengehouden, zooals ik je gezegd had?" „Hé, Kate," riep haar broer, „kom terug, dan zullen we er nog eens over praten." Bijna onmiddellijk daarna hoorden ze het geroep wegsterven, terwijl ze met volle vaart langs den weg, welke nu dwars door de hei liep, voortsuisden. Het meisje had haar voile weer voor gedaan. Bliss kreeg een vagen indruk dat ze schreide. Zwijgend reed hij door tot waar de weg plotseling een scherpe bocht naar links maakte. Toen hield hij in. „Waarom stopt u?" vroeg het meisje. Bliss bleef recht voor zich uit kijken. „Ik dacht, dat u missschien langs den lagen weg naar Newmarkct terug zou willen gaan", stelde hy voor. Zij sloeg haar voile terug. „Waarom?" „Ik heb luistervink gespeeld," vertelde hij haar toen, „maar werkelijk uitsluitend omdat ik dacht, dat ik misschien van dienst zou kunnen zijn. Toen u binnen was, kwam die ongunstig uitziende man, Brownley, die, geloof ik de compagnon van uw broer is, me een glas whisky- soda brengen. Tegelijkertijd vertelde hij me, dat ik naar Crawley moest gaan. Hij zei me, dat u me dien nacht niet meer noodig had, omdat u van plan was daar te blijven. Op een of andere manier, ik weet nog niet hoe, merkte ik, dat de vent stond te lieggen. Ik deed net of ik weg reed en na verloop van een tien minuten ben ik weer stilletjes terug gekomen." Het meisje boog zich iets voorover. Al het harde was uit haar gelaat verdwenen, met schitterende oogen keek ze hem aan, „Goddank, ja," zeide ze zachtjes. „En toen?" „En toen ik weer op dezelfde plaats stond," ging hij door, „wist ik eerst niet, wat te doen. Daarom ben ik maar uitge stapt, om eens polshoogte te nemen. En toen ik by het huis kwam, zag ik, dat een van de ramen verlicht was. Heel voorzichtig ben ik toen naderbij geslo pen. Tot mijn geluk, of liever, tot ons beider geluk, was het raam van boven open, waardoor ik zoo ongeveer het heele gesprek heb kunnen volgen. En daarna heb ik nog gehoord, wat er gezegd werd, toen u met zijn drieën van de stallen terug kwaamt." „Vertelt u me eens precies wat u weet?" vroeg ze. „Ik heb den indruk gekregen," begon hy, „dat zich daar in die stallen een paard bevindt, dat door de buitenwereld als een volkomen waardeloos dier be schouwd wordt, maar dat in werkelijk heid Prince George is. In Februari van dit jaar stonden over dat geval kolom men vol in de kranten: het beroemde renpaard Prince George was steenkreu- pel geworden en was in tegenwoordig heid van een veearts doodgeschoten. I 't Was een handige truc. Ik herinner me, dat ze dat een jaar of zes geleden ook eens geprobeerd hebben, met welk paard weet ik niet meer, de naam is me ont schoten. In dit geval is de Prince George ingeschreven als Mr. Pontifex en natuur lijk zal hij winnen." „Ja, dat zijn de feiten," zeide ze half luid. „Maar toen ik mijn broer smeekte om in 's hemelsnaam van zijn plan af te zien hij is in den grond van zijn hart niet slecht, maar op het oogenblik staat hij volokmen onder den invloed van dien Sam Brownley werd hij zoo onheb belijk, dat ik me voor hem schaamde. Hij is beslist zijn hoofd kwijt geraakt door de gedachte aan al dat geld. En weet u, wat hij toen gedaan heeft? Hij is wegge gaan, zoodat ik alleen met dien Sam Brownley achterbleef. U weet niet wat voor een slecht mensch dat is. Ik moet u eerlijk zeggen, dat ik heel bang was. Op 't laatst heeft hij geprobeerd om me op te sluiten. En toen ben ik weggeloopen." „En daar zitten we nu," zeide Bliss lachend. Ze knikte. „En wat bent u nu van plan te doen?" ging hij voort. „Ik weet het nog niet," was het ant woord. „Het eenige wat ik voel is een groote opluchting, dat ik daar heelhuids vandaan gekomen ben. Die manik ben heusch niet laf, maar ik moet u zeg gen dat ik doodsbang was, toen Jack was weggegaan en to Ze brak eensklaps af en sloeg toen haar handen voor haar gezicht. En ofschoon Bliss koud en doodmoe was, trilde hij een oogenblik van drift, toen hy dat ge baar zag. „De ellendeling", mompelde hij. Gedurende een paar minuten schreide ze zachtjes uit. „Weet u, wat ik zou aanraden?" zeide Bliss eindelijk. „Laten we langs dezen lagen weg naar Newmarket teruggaan. In het hotel daar behoeft u niet bang te zijn, dat ze u zullen overvallen. Dan schrijft u een briefje aan uw broer om hem te melden, dat het in uw bedoeling ligt om bij de rennen tegenwoordig te zijn. En dan kunt u hem meteen zeggen, dat uw handelwijze geheel zal afhangen van het al of niet loopen van de Prince George. Dat u de zaak openbaar zult ma ken, als hij uw raad in den wind slaat." „Het beteekent de totale ondergang voor Jack," zuchtte ze, „maar er is niets aan te doen. Zullen we dan nu maar weggaan?" Ze was nu een heel andere persoonlijk heid, dan het arrogante meisje met wie hij den vorigen avond den tocht begon nen was. Ze sprak nu bijna nederig, de bevelende toon was geheel verdwenen. Bliss reed een zijweg in en binnen het uur waren ze weer in Newmarket terug. (Wordt vev-'

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1