TWEEDE EK LAATSTE BLAD. VAN DINSDAG 6 SEPTEMBER 1932. Stadsnieuws. gymnastiekvereeniging Visschei ij. ,VERCMSIUST/M.' Een dapper vrouwtje. Licht op voor allo voertuigen: Zomertijd. Dinsdag (i Sept20.06 uur Woensdag 7 20.03 CONCERTAVONDEN FEIKE ASMA. De maandelflksche concertavonden in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat door den orgelist Feike Asma gedurende het seizoen 19321933, zullen Vrijdag 16 September a.s. 's avonds kwart over 8 aan vangen. Solistische medewerking aan het eerste programma is verkregen van mevr. G. Posthuma, alt-zangeres, alhier. Nadere bijzonderheden omtrent het pro gramma zullen die week bekend gemaakt worden. „ORANJE-HARMONIEKAPEL". Dir.: de heer Joh. Dol. Derde en laatste zomerconcert, te geven op hedenavond van 8.30 tot 10 uur, in de muziektent in het Julianapark. programma: 1. Psalm 84, koraal. 2. Virtus Nobilitat, marsch Max. Guilaume. 3. La Bruyère, ouverture Kessels. 4. Rachel, fantaisie-mazurka Marsal. Tromböne-solo, voor te dragen door den heer H. Donders. 5. Bruxelles 1'Ille, marsch Vermaelen. 6. La petite Duchesse, ouverture Riccius. 7. Chanson Russe Sydney—Smith. 8. Fantaisie sur 1'Opera .Trouvère" Verdi. 0. Jubileum-marsch Louis de Morée. HET ADRESBOEK VOOR DEN HELDER. Wij richten nogmaals het verzoek aan onze lezers in de stad om met het oog op het binnenkort verschijnende adresboek voor Den Helder, vooral ook aangifte te doen aan het Raadhuis (afd. Bevolking) van alle verhuizingen in de stad. Als men dps van de Scliagenstraat naar do De la Reystraat of van de Hoofdgracht naar den Singel gaat, verzuime men niet daarvan ook kennis te geven aan het Raadhuis, zoodat het straks verschijnende adresboek een betrouwbare gids wordt en men niet op het oude adres daarin komt te staar. Ook vereenigingen en kerkgenootschap pen, die nog geen aangifte deden van be sturen en geestelijken, kunnen dat alsnog d'oen. Zij vinden daarvoor in dit nummer nogmaals het inteekenbiljet ofgedrukt. CONTINGENTEERING VAN DAMES-CONFECTIE, KOUSEN, TAPIJTEN, GARENS EN HUISHOUDGOED. Heeren importeurs van katoenen, zijden en kunstzijden damesconfeetie, kousen en sokken, tapijten en aanverwante artike len, katoenen garens, tafel- en servet goed, handdoeken en ander huishoud- goed, die omtrent de contingenteerings- bepalingen van deze artikelen nog geen inlichtingen inwonnen, worden geraden zich hiervoor te wenden tot.het secreta riaat der Kamer vaii Koophandel en Fa brieken, Oudegracht 182 te Alkmaar. WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. Een adres van de bouwvakar beiders. Door het bestuur van den Alg. Ned. B.ouwarbeidersbond is aan den Raad der Gemeente het volgende adres gezonden: Brengen ter Uwer kennis onderget., resp. voorzitter en Secretaris der Afdee- ling Den Helder van den Algem. Ned. Bouwarb. Bond vertegenwoordigende on geveer 200 georganiseerde bouwarbeiders, domicilie kiezende ten huize van den eerste onderget. Balistraat 16, Den Helder, dat de toestand, wat betreft de werk gelegenheid in de naaste toekomst door hen met bezorgdheid wordt tegemoet ge- zien; dat het aantal werklooze bouwarbei ders alhier reeds in de zomermaanden on rustbarend is en volgens officieele gege~ vens van 4 Sept. reeds tot 60 gestegen is, een aantal dat volgens onze verwach tingen in de komende wintermaanden be langrijk zal worden verhoogd, redenen, waarom onderget. meenen Uw College te moeten verzoeken, in het be lang vail het bouwbedrijf in het bijzonder en de gemeente in het algemeen, ten spoe digste maatregelen te willen treffen, ter voorkoming van grootere werkloosheid en bevorderen van werkgelegenheid. Onderget. meenen Uw College daar voor de volgende middelen, welke zeer zeker van grooten invloed kunnen zijn voor vergrooting werkgelegenheid of werkverruiming aan te kunnen wijzen. Ie. Uitgifte bevorderen van goed- koopen grond. z.g. 3e klasse grond, voor woningen.zoo niet voldoende voorradig, het opnieuw verkavelen van le en 2e klasse grond. Straataanleg en bouwrijp maken van goedkoope grond voor arbeiders woningen, waaraan alhier een nijpend ge brek bestaat Bij de woningstichting op Heden rfc 260 aanvragen). 2e. Annuleeren van eventueele schrif telijke of mondelinge overeenkomsten, be- ticffende perceelen grond, reeds door f'ub. Werken in optie toegekend aan par- "ILulieren voor woningbouw in de toe- Het komt vaak voor. dat groote ceelen grond langen tijd onbebouwd liggen, terwijl er gegadigden zijn. diej gaarne direct willen bouwen. 3e. Het bevorderen van bouwplannen voor kleine objecten (1, 2 of 3 woningen). 4e. Ernstig te overwegen de o.i. nood-| zakelijke bepaling bij uitgifte van grond, dat minstens 80 der arbeiders, bij de te bouwen woningen, ingezetenen (2 jaar) moeten zijn en er op aan te dringen, dat het klaarmaken van werk zooveel mogelijk in Den Helder geschiedt. Hetwelk doende, W. Kraak, Voorzitter. Chr. Reijers. Secretaris. nanestraat 16. Emmastraat 78. Den Helder. „OEFENING KWEEKT KUNST". Opening nieuw gymnastiek lokaal. Het was voor de vrij stille Weezen- straat, die verwijderd ligt van het rumoer der stad, een heele gebeurtenis, deze opening van het nieuwe gymnastieklokaal van de vereeniging „O. K. K." En de on ingewijde behoefde niet lang te zoeken ook, want de buurvrouwen stonden in groepjes het geval te bespreken en wezen u den weg. Bovendien was daar het nieu we voorgeveltje zelf, de brandende lan taarns en nog zoo'n paar emblemen, die aanwijzing genoeg waren voor oninge- wijden. die wees op den durf en het doorzettings vermogen van het bestuur wat betreft de gelden. Wij vereenigingsmenschen kun- a ..en dat zelf het best doordeel™. Ook ^'"veeeeh.gmgeh de 1 cuslotte werd het duizendkoppige auditorium, dat van de demonstratie ge tuige was, vergast op een aantal vrije standen, uitgevoerd door de dames en heeren, welke de een na den ander met luid applaus w erden beloond. Namens het gemeentebestuur werd de demonstratie bijgewoond door wethouders De Boer en Smits, terwijl voorts verschillende afge- roemde hij de hygiëne, die in dit lokaal in acht genomen is, en die bij het turnen van zoo overwegend belang is. ,./Jro Patrio." was vertegenwoordigd door zijn penningmeester, den heer De Snayer, die er op wees, dat alle leden had den medegewerkt aan de totstandkoming van dit lokaal. Na hém kwam de heer Bandsma, namens de Heldersche Zwemvereeniqinq" niet bloemen en gelukwenschen; bloemen had ook de Voetba 1 vereeniging H.F.C. Hel der met woordvoerder de heer Reinders, voorzitter. Hij roemde de samenwerking en de sterke staf van leden. Tenslotte waren de Heldersche Racinq- club en de installateur De Jonqh met bloemstukken vertegenwoordigd. Hierna nam de voorzitter opnieuw den sprekers dank te brengen, daarna om een en ander omtrent de verbouwing mede te deelen. De opzet was wel een beetje grootsch, zoo zeide hij, en wij heb ben de vacantieperiode moeten besteden om de plannen uit te werken. Toch is er XT eenige vertraging ontstaan. Spreker JNatuurhjk kijk je eerst eens even naar, dankt den heer J. de Graaf, aannemer, die dat geveltje, 't Is werkelijk een sieraad in nog geen 40 dagen kans zag van oud geworden voor de straat wat hier tot stand gebracht is. En dan te bedenken, dat heel deze verbouwing in een tijdsver loop van enkele dagen plaats had! De lezer weet natuurlijk, wat hier geschied demonstratie bijwoonden. Naast woorden van hulde aan bestuur en leden van „O. K. K." komt zeer zeker een woord van hulde toe aan de politie, welke zich op voorbeeldige wijze van haar taak heeft gekweten om de orde te handhaven onder een zoo groot aantal be langstellenden. BESCHERMT ONZE BOOMEN. Sympathiek gebaur onzer In woners. Elders in dit nummer hebben wij ver- de vereeniging. het krachtig bestuur I 'eld van de schade, die de storm van de sterke staf van leden. I Zaterdag op Zondag aan ons strand heeft toegebracht. Diezelfde storm heeft meer op zijn geweten. Nu allerwegen in onze stad nieuwe wijken zijn gekomen, wordt ook de oude het woord, allereerst om "den verschillen- stad aanmerkelijk verfraaid. Op het oogen- blik wordt de laatste hand gelegd aan de bestrating der Kerkgracht en vroegere inwoners, die hier thans weer eens een kijkje komen nemen, zullen de handen in elkaar slaan over al de verfraaiingen en verbeteringen, die tot stand zijn ge bracht. Onze burgerij toont dit alles te waar- deeren. 'Wij Hollanders, uiten ons niet zoo naar buiten en vooral de menschen van de zee zijn niet uitbundig in hun gemoedsuitingen. Maar we waardeeren het daarom wel en als het zoo eens te pas komt, toonen we die waardeering ook. Nu heeft diezelfde storm, die in Huis duinen alweer zooveel verwoestte, ook een feilen aanval gedaan op jonge boompjes. Dit waren de boompjes, geplant op het gedeelte Krügerstraat nabij Singel, een echte windhoek zooals men weet, en deze boompjes zouden zonder eenigen twijfel het tegen den wind hebben moeten afleggen, indien niet de omwonenden in zag nieuw te maken, de firma De Jongh, die de centrale verwarming aanbracht, waar na aan den secretaris Frans Winter, een extra pluimpje toekomt voor alles wat - hij heeft gedaan. In Maart 1931, toen voor xs: in verschillende berichten hebben wij i het eerst de bouwplannen werden opge- daarover indertijd al een en ander mede-j zet, was er niemand, die eenig idee van gedeeld, zoodat wij thans kort kunnen de verwezenlijking er van had. Een jaar bestaande oefenlokaal, dat „O. i later, op onze jubileumvergadering, wer- K. K." hier in gebruik had. is geheel ver-den de eerste resultaten bekend van onze nieuwd en uitgebreid, zoodanig, dat men inzameling en thans is dit gebouw er ge- van een nieuwe lokaliteit spreken mag.komen. Een geweldige taak heeft het be- Een groote ruimte is verkregen doordat stuur hiermede tot stand gebracht. Win- men de niet gebruikte toestellen in een ter heeft aan dat werk al zijn krachten m ot„,- 0 afzonderlijke bergplaats kan opbergen, en beschikbaren tijd gegeven, al zijn hadder vSSnde^ ?an de hfkken die Hier zyn voorts twee groote lichtramen werklust aangewend. Het is pleizierig te ft!l, wLr hip,- aangebracht; alle toestellen zyn verder weten, dat zijn plannen en teekeningen1 Scct incrSSi noodzakeR was en de vernieuwd, paard en brug en rekken en werden goedgekeurd. Voor de gelden zyn j .jd dienst der Rantsoenen te hoe ze verder heeten mogen. Ter zijde wij dank verschuldigd aan ieder, dieontbrak maudit^nereiek van het oefenlokaal zijn kleedkamers voor daaraan zijn steentje heeft bijgedragen, I in'riiDen der bewoners waardoor een dames en heeren, er is een fietsenstal-; Dank ook aan den heer Luyckx voor zyn st|k^r stadsverfraaiine werd gered hier ling, er zyn moderne toiletten. Op de medewerking mzake de verkrijging eener Vel eens met waardeering worden vermeld! eerste verdieping is een bestuurskamer, hypotheek. Tenslotte bracht spr. dank zoodat een en ander tip-top in orde is. aan den heer Van Ekeren voor zijn waar- Voorts is het geheel centraal verwarmd, deerende woorden en aan de aanwezigen Begrijpelijk, dat „O. K. K." trotsch is voor hun belangstelling, op wat hier tot stand is gekomen. En dat Ook de heer Winter voert nog hel de aannemer, de heer De Graaf, van Ju-woord. Allereerst om te danken voor de lianadorp, menig complimentje in ont- waardeerende woorden aan zijn adres, vangst mocht nemen. j Het was evenwel het groot vertrouwen,het algemeen en die van de Rijnzalm in In dit nieuwe en keurige lokaal dan dat de leden in spr. stelden, dat dit alleshet bijzonder, stonden Zaterdagmiddag leden en aspi-1 mogelijk maakte. Maar overigens wenscht i De pessimistische meening, dat de zalm rantleden en bestuur opgesteld in afwach- j spr. de hulde af te wentelen' op de heeren uit onze rivieren gaat verdwijnen, welke ting van de komst der genoodigden. Van De Graaf en De Jongh, die letterlijk het tamelijk sterk overheerschte, behoeft, vol- het gemeentebestuur waren tegenwoor-j onmogelijke hebben gedaan. Speciaal aan gens de daarin gedane mede .relingen, dig burgemeester Driessen en wethouder den heer De Graaf vraagt spr. den dank j waarschijnlijk herziening, onioat in het al- Van der Vaart; namens den schout-bij-1 van „O. K. K." te willen t>verbreng©ö gwween: de zalm vangsten m W est-Europa nacht de kapitein der mariniers Schui-jaan het personeel, dat gewerkt heeft alsjzic'i in stijgende lijn hebben bewogen, ling, directeur der marine-sportschool.paarderi om tijdig gereed té komen. Ift hoofdzaak wordt dit herstei van oen Verder verschillende directeuren van ge- Hiermede was de plechtige ingebruik-j zalmstand toegeschreven aan -i* kunst ma- meentebedryven, de commissaris van name geëindigd. Wij moeten nog vermei-jhge teelt, terwijl anderen beweren, dat politie, het raadslid Van Loo, enz. Onder den, dat in de hal van het gebouw een?eze fee't nadeelig op dien stand lebben de genoodigden merkten wij voorts op de gedenksteen is aangebracht, die het feit lnf.er^ei wed. van den eersten secretaris, den heer dezer vernieuwing vermeldt. De tekst h )v^zen er eenige tyi geie i daarvan luidt: „Herbouwd in 1932 ter ge- ff1.1,1 Geereesche Gat belangrijk veel legenheid van het 50-jarig bestaan der Neme zalmjes \verden gehangen we ce 'Stuur van den Ed W 111 vr«he:d wei-den geiaten En wy - meenden toen. eenigszins schroomvallig, Tn (ie „Zoetwatervisschery" komt een beschouwing voor over den zalmstand in Jaring. De voorzitter van „O. K. K.", de heer Z e e g e r s, riep den aanwezigen het wel Vereeniging, onder bestuur kom toe. Hij herinnerde aan het feit, dat achtb. heer W. F. G. L. Driessen, burge- 50 jaar geleden door de voorgangers van meester van Den Helder, Beschermheer, dit bestuur hier in de Weezenstraat dit J. M. Zeegers. le voorzitter, F. N. Winter, j i e* t. i i ui aai van ueiaiiK Kan zijn, uinv vuui •ectetaiis, J. wart 2e penningmeester, onze omgeving? Ja, misschien wel, want van Loo, hoofdleider, mej. G. Bak- kan 0Qk trek mogeUik zijn via (len en J. au Leeuw en^commissaiissen.jjssej den Rijn op, door de uitwaterings- ir har nnrirorn ron Hrono U' mror te mogen hopen, dat er sprake kon zyn van toeneming van het zalmaantal en daar- stukje .grond gekocht is waardoor dele secretaris, G Grande, le penningmees-j eJé^r^tSenmSns iftedcon^iéeren.'at °°R vereeniging in het bezit kwam van een ter H. Delver 2e voorzitter, J. J. Rüeck,, d bela kan zij ook voor aanvankelyk zeer bescheiden gebouwtje, 2e secretaris, J. Swart, 2e penningmeester, dat men nu heeft kunnen vergrooten.J. P I Door het bestuur werd, zooals men weet, kei- een commissie gevormd voor de viering Naar het ontwerp van Frans N Winter sluizeil_ Zo0als bekend is het voor de zalm van het 50-jarig bestaan, welke comniis- door den aannemer J. de Graaf te Ju-1 ^6en t>ezwaar op te tornen tegen snel- sie den grondslag legde voor een bouw- lianadorp". fonds. De gelden hiervoor kwamen bovenTenslotte vermelden wij, dat a.s. Zon- verwachting in; geen onzer had op een dag van 3—6 u. het nieuwe lokaal voor dergelijk succes durven hopen. Met dank-het publiek tor bezichtiging wordt ge- baarheid en blijdschap constateert spr.'steld. dit en verzoekt thans den burgemeester j turndemonstratle on het het zalmaantal met belangstelling gade te het lokaal te willen openen. wJ!Ln siaan. Want is dat verschijnsel van bliiven- Burgemeester Driessen zal daaraan, wcsipiein. gaarne gevolg geven. Hij brengt eenj Zoo vond dan gisteravond de turn- woord van w aardeering en dank aan be-j demonstratie plaats welke Zaterdag geen stuur en leden voor wat hier tot "stand is doorgang had kunnen vinden vanwege gebracht. Met voldoening mag de veree- de slechte weersgesteldheid. Zooals be- niging op dezen dag terugzien. Spr. kend, vond deze demonstratie plaats naar wenscht de vereeniging geluk, dat zij de herdenking van haar 50-jarig bestaan in iets blijvends heeft weten om te zetten, dat tot in lengte van dagen zal bestaan, en zal gaarne het gebouw openen.- De heer Van E k e r en, bestuurslid van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond was indertijd bij de viering van het 50- jarig bestaan aanwezig. Thans was spr. met vacantieverlof, maar toen hij de uit- noodiging kreeg voor deze gebeurtenis, meende hij dat verlof te moeten onder breken teneinde hier tegenwoordig te kunnen zijn. Want het bestuur van het K. N. G. V. leeft mee met het wel en wee der verschillende afdeelingen. Spr brengt dan ook gaarne namens het hoofd bestuur zijn gelukwensch; er zijn niet veel vereenigingen, die kunnen bogen op het bezit van een eigen oefenlokaal. En dan zyn het meestal nog zeer slechte ge legenheden. Hier hebben we een flinke turnzaal met vergaderzaal en kleedge legenheid, enz. Het bestuur vertrouwt, dat „O. K. K." nog vele jaren zal groeien en bloeien. Houdt de mannen, die uw ver eeniging besturen, in eere, zoo roept spr. de leden toe. In het bizonder den secre taris Winter, die zeer veel gedaan heeft en zonder wiens hulp het benoodigde geld stellig niet bijeen was gekomen. Er waren intusschen jongedames ge komen met wijn en sigaren, zoodat u be grijpt, dat het meer en meer een gezel lige boel werd. En met geen stok waren de kleintjes tot kalmte te krijgen. Toen werd dan ook, kort en krachtig, al het klein goed in een groote zak gepakt en naar huiten gebracht, 't Gaf een merkbare opluchting en ook aan de ruimte kwam het ten goede. En nu kwamen dan ook de verschil lende sprekers. Allereerst de heer Van Putten namens „Turnlust". die met een hartelijke toespraak een bloemstuk over handigde. Daarna de heer Stam van de Marine Sportvereniging ..Zeemacht", uitspuiing absoluut geen bezwaar z-cu zijn stroomend water, zoodat de kracht van de den tocht naar de IJssel te volbrengen. Het kan zijn nut hebben dit eigenaar dige verschijnsel van weder toename van bet zalmaantal met belangstelling gad siaan. Want is dat verschijnsel van blii den aard. dan zou zich in onze omgeving ook nog wel zalmvisschery kunnen ont wikkelen. Ook hier staat keerwant in den vorm van haringkommen, maar kan met z.g. „weren" ook nog uitgebreid worden. aanleiding van het 50-jarig bestaan der In IJ muiden is een kleine opleving, nu gvmnastiekvereeniging „O. K. K." de V.E.M. weer een twaalftal der meest Voor deze gelegenheid was het West-1 economische stoomtrawlers in de vaart plein omgetooverd in een werkelijk aller-gaat brengen. Weliswaar is er veel be- schoonst sprookje van licht en leven. suoeid, maar de mogelijkheid zal niet uit- In de torens van het raadhuis en van gesloten zyn, dat, bij wederopleving van de kerk waren schijnwerpers aange bracht, evenals op de daken van de hoek huizen van Kanaalweg en Westplein. Onder de tonen van een aardigen marsch van het „Stedelijk Muziekcorps" betreden om even negen uur de turnsters en turners het in een zee van licht badende grasperk, dat het aan zien heeft van een biljart, waarboven de groote lampen dit effect nog verhoogen. Nadat een marsch over dit groote bil jart heeft plaats gevonden, wordt door de heerenafd. van „O. K. K." een strafoefe ning ten beste gegeven, onder de beproef de leiding van den heer Van Loo, welke reeds bijna 40 jaren zijn krachten aan deze bloeiende vereeniging heeft gegeven. Daarna betreden de damesleden het gras perk en het zien van zooveel jeugd en schoonheid doet weldadig aan. Hadden de heeren eenigermate te kampen met „planken"-koorts, allerminst was zulks het geval met de dames, welke zich in zulke gevallen doorgaans beter schijnen aan te passen dan de heeren. Gekleed in keurige blauwe turncostumes, werden eenige vrye oefeningen ten beste ge geven die waarlijk in de perfectie werden uitgevoerd. Wederom komen daarna de dames ten „tooneele" tot het geven van enkele knotsoefeningen, waaraan veel oefe nen ten grondslag lag, hetgeen duidelijk merkbaar was aan de onberispelijke wijze waarop zij werden uitgevoerd. De heer Van Loo, die blijkbaar ook overtuigd was dat de dames minder last van „planken koorts hadden dan de heeren, voert daar na wederom de dames binnen de arena, welke eenige keurig uitgevoerde rythmi- sche oefeningen ten beste gavern het bedrijf, ook ruimer voorwaarden voor het personeel kunnen worden ingevoerd. Groote veranderingen zijn vermoedelijk in het vischbedryf op til, want gaan we met oplettendheid de visscherij-vakbladen na. waaruit het geluid opklinkt van de vaknienschen zelf, dan spitst zich de be langstelling al meer en meer voor de snur- révaadvisscherii. En hetgeen ook wy reeds mochten op merken. dat deze vischmethode ook het pufvraagstuk raakt, blijkt b.v. uit een in gezonden stuk in de „Visschery-Courant" van 2 Sept. j.1., waarin de gunstige vangst- resultaten der Urker snurrevaadvisschers word* gememoreerd en waarin ook wordt aangehaald, dat geen enkel klein vischje wërdvernietigd, zoodat voor de Regee ring de oplossing van het pufvraagstuk sterk van karakter is veranderd. Het is ook weer deze inzender, evenals de heer Van der Steen in het vakblad „De Vis- seherii", die het financieele bezwaar van omzetting van het trawlbedrijf in dat van de snurrevaad belicht en die aandringt op credietverstrekking van regeeringswege. Het is niet mogeliik na te gaan of al deze, haast geliikluidende beschouwingen onder de aandacht der regeering komen en of ze inderdaad daar belangstelling wekken, maar het Hikt ons gewenscht, dat het een of ander officieel lichaam zich de taak ter harte wenscht te nemen de Snurrevaadvis- schery wel onder de aandacht der Regee ring te brengen. Een groot volksbelang zou daarmede zyn gebaat en voor onze plaats zou zich dat demonstree ren tot een plaatselijk belang. Weliswaar heeft de motorvloot de nei ging haar visch te marktón te IJmuidén. dat neemt toch niet weg, dat hoe boter dié vloot een bestaan heeft en hoe grooter de vloot hier is. het plaatselijk revenu daar mee gelijken tred houdt. Natuurlijk zou dat revenu sterk worden verhoogd, zoo hier de visch ter afslag werd aangeboden, want daardoor kregen meerdere handen hier werk en bleef al het revenu van alle persoons- en scheepsbe- hoeften ter plaatse. Hoewel het misschien niet gemakkelijk zal ziin om in deze handeling, van de visch te IJmuiden te vermarkten, verandering te brengen, meenen we het toch een te groot plaatselijk belang te achten om niet te blyven pogen een kentering teweeg te brengen. In dit verband moeten we aanhalen een artikeltje in de „Visschenj-Courant" ook van 2 Sept. j.1., afkomstig zeer waarschijn lijk uit Harlingen, waarin het groote vangstresultaat wordt gemeld van den snurrevaaövisscher Romkes, van de U.K. 63. die in 10 uur tijd 1400 pond schol ving en die levend aan de markt te Harlingen bracht. Er is nu door Harlingen overlegd met Romkes om in plaats van zoo nu en dan, periodiek de visch daar aan den afslag te brengen, voor zoover weer en wind zulks toelaten. „Deze afspraak", zoo zegt dit artikel, „houdt dit voordeel in, dat de afnemers van visch in Friesland en Groningen voor al er op kunnen rekenen, dat op vaste tij den levende, althans uiterst versche schol aan den afslag te Harlingen zal worden verkocht. Ze hebben dan geen tijdverlies, en loopen geen risico, de klanten te moe ben teleurstellen. Mocht door stormweer niet kunnen worden gevischt, dan wordt de directeur van den afslag daarmede tele grafisch op de hoogte gesteld, en het con tact tusschen visohafslag en vischhandel zorgt ervoor, dat de koopers vroegtijdig in kennis worden gesteld met dat, wat voor hen van belang is te weten". We staan hierbij een oogenblik stil, om dat er voor onze plaats misschien nog wel eenige leering uit valt te trekken. De vischhandel toch heeft wel eens ge klaagd, dat, zoo er meer geregelde aanvoer van visch was, en men dus ook geregeld de klanten zou kunnen bedienen, er meer vaste klanten zouden komen, die de visch van hieruit zouden gaan betrekken. Er zou een zekere stabiliteit in het be drijf kunnen ontstaan zoo de kotters hier hun visch aan den afslag brachten. Bleef hier een ruime vraag naar visch, dan is er kans. dat ook de vischhandel zich uitbreidt en ook dat kan den visseher ten goede komen. Een permanent overleg tusschen de vis- sc-hers en handelaren met de gemeente blijven we beschouwen als een mogelijk heid het vischbedryf ter paatse tot grooter ontwikkeling te brengen, waarmee ook het stadsbelang gediend is. Het bijkt, uit de belangrijke hoeveelhe den doode visch, die de IJselmeervisschers in hun net ophalen, dat de ontzilting schijnbaar al haar invloed laat gelden en bovendien, dat de afwezigheid van eb en vloed het water voor de „zeevissclïen" on bewoonbaar maakt. Wel wordt er, leest men de marktberich ten, nog heel Wat visch gevangen, toch wijzen bovenaangehaalde berichten er op, dat het nu, na een afsluitingsperiode van nog geen 4 maanden, met de visschery in het IJsselmeer op een eind loopt. De vraag naar viscli. die eerder bevre digd werd vanuit Zuiderzee, zal nu vanuit ce Noordzee dienen te worden bevredi gend. Men trachte daarmee zijn voordeel te doen. Het is nog wel lang geen tijd voor de ansjovisvissoherij, maar toch is het goed, I-u de vangsttijd voor dit jaar bijna twee maanden achter den rug is en het qus met d* vangsten op Zuiderzee voor de toe komst gedaan is, even dit vischbedryf te bekijken, vooral met het oog op onze plaats, die, mocht de ansjovis blyven door trekken, in nog grooter mate de aandacht zal trekken van den ansjovisliandel dan eertijds het geval was, toen de eerste be richten uit Nieuwediep steeds aanleiding waren tot levendige transacties in het ansjovisbedrijf. Raadplegen we het lijstje, verstrekt door de Coöp. Ansjovisverkoop Vereeniging, dan blijkt daaruit, dat de voorraad op 1 Sept. 1932 was 74377 ankers en 1134 vaten ansjovis en dat sedert 1 Aug. 1932 waren uitgeslagen 442 ankers en 21 vaten en de voorraad door opslag in Aug. eigenlijk was verminderd met 112 ankers in 21 vaten. Men ziet daaruit, o'at er nog bijzonder weinig omgaat in dat artikel, maar er gaat toch nu geregeld af, want aanvoer is er niet meer. De voorraad slinkt dus en het is te wen- schen, dat dat in stijgende mate het geval mag zijn, want dan bestaat er kans, dat in de volgende teelt er een loonende prijs kan worden gemaakt door de visschers. Noo- öig zou dan nu reeds zijn de Spaansohe ansjovis niet toe te laten, want, hoewel In principe tegen een dergelijke handelsbe lemmering, dient de eigen ansjovisliandel eerst wat op dreef te worden gebracht. De opgaven van genoemde Coöperatieve Ansjovis Vereen, zullen we in de aandacht houden. Volgens krantenbericht zou er in Duitschland ernstig plan bestaan te Keu len een vloot harin<xlo°rgers te stationnee- ren met. de bedoeling van daaruit de ha- ringvisscherij te beoefenen, want, zegt men, de Duitsolie visschersvloot moet in staat zijn in de binnenlandsche vischcon- sumptiebehoeften te voorzien. En Keulen wordt als uitgangspunt gekozen, omdat deze visschery ligt vóór den Rijnmond. Wordt dit plan uitgevoerd, dan komt daarmee voor onze haringvloot weer min der perspectief. Het is eigenaardig, dat deze tyd drijft naar de toespitsing van het streven in 460e STAATSLOTERiJ (Niet officieel) Trekking vhii .Maandag, 5 Sept. 193$ 4e Klasse, le lijst HOOGK PK 11/. EN 6926 17945 21355 21831 100 400 6917 1500 1320 Prijzen van f 55 70 97 99 126 200 234 242 372 474 478 482 496 511 627 633 6/9 799 892 952 1031 1072 1080 1122 1275 1280 1479 1485 1547 1551 1G44 1883 1899 1940 1964 2031 2074 2155 2190 2219 2226 2259 2272 2288 2304 2336 2339 2371 2372 2382 2390 2512 2664 2738 3740 2756 2772 2854 3011 3071 3103 3176 3201 3241 3257 3259 3300 3329 3396 3438 3467 550 3592 3676 3678 3683 3688 3723 3743 3761 3844 3847 3850 3933 3934 3947 4005 1008 4045 4054 4152 4180 4224 4247 4266 4348 4354 4434 4453 4458 4482 4560 4594 4602 4624 4671 4719 4834 4843 4866 4897 4912 4937 4946 4990 5016 5025 5049 5050 5116 olbO 5198 5255 5323 5345 5347 5380 5481 463 5505 5512 5611 5719 5743 5823 0000 .>126 6177 6190 6367 6455 6549 6577 6625 67-7 0780 6805 6833 6866 6872 6932 6962 6980 7025 7037 7050 7078 7087 7090 7135 7157 7215 7249 7262 7265 7288 7356 7362 7370 7466 7526 7544 7614 7630 7755 7767 8018 8032 8039 8045 8049 8072 8126 8165 8218 8232 8288 8408 8409 8433 8522 8690 8806 8956 8981 9016 9251 9354 9400 9411 9452 9590 9612 9700 9732 9748 9807 9920 10067 10124 10143 10172 10226 10549 10564 10569 10613 10618 10690 10718 10749 10798 10813 10830 10871 10905 10912 10921 11017 11035 11098 11148 11193 11210 11226 11230 11237 11253 11267 11320 11340 11474 11563 11675 11689 11760 11812 11828 11804 11905 12010 12041 12051 12099 12170 12181 12270 12276 12288 12308 12402 12575 12609 12689 12850 12904 12933 12986 13016 13115 13254 13273 13278 13283 13338 13346 13416 13443 13454 13458 13480 13525 13568 13608 13715 13735 13840 13882 13932 13944 13973 13979 14022 14067 14074 14136 14159 14215 14253 14348 14351 14405 14418 14427 14429 14432 14459 14544 14568 14585 14594 14611 14762 14889 14913 14947 14955 14990 14993 15075 15079 15102 15110 15181 15249 15259 15410 15418 15547 15592 15622 15664 15715 15803 15860 15931 16029 16056 16116 16202 16280 16288 16313 16370 16389 16496 16713 16802 16850 16892 16921 16935 17027 17061 17067 17069 17160 17224 17246 17257 17260 17373 17376 17470 17494 17515 17606 17656 17749 17757 17808 17884 17917 17958 17982 18032 18133 18315 18337 18354 18364 18365 18402 18442 18479 18490 18564 18624 18663 18673 18705 18732 18744 18746 18860 18938 19007 19039 19048 19064 19227 19325 19348 19357 19402 19429 19432 19439 19450 19458 19569 19675 19718 19745 19897 19957 19973 20000 20277 20279 20437 20483 20496 20506 20588 20703 20709 20712 20867 20908 20960 20961 21053 21062 21147 21158 21184 21195 21196 21268 21318 21324 21394 21414 21470 21507 21609 21630 21631 21642 21659 21674 21679 21694 21732 21804 21851 21892 2191Ö 21988 22102 22105 22126 22244 22276 22338 22365 22381 22388 22463 22469 22565 22608 22626 22655 22687 22874 22900 23061 23063 23194 23223 23318 23372 23461 23534 23568 23675 23723 23787 23821 23845 23899 23977 23980 Wilt gij U weer frisch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid. gebruik dan Foster s Maagpilllen. f 0.65 »e< flacon. eigen landelijke behoeften te voorzien, ter- wi.il toch eigenlijk de geesten gericht wil len zijn tot meer internationale samen werking. Het is thans een zoeken en tasten om staande te blijven en toch, alleen verwij dering van allerlei staketsels en tolmuren zou alles beter op dreef kunnen heli>en. Maar zoover schijnt het proces nog niet te ziin doorgevreten om tot dit besef te komen. Beid uw tyd! In een cano van Hamburg naar Engeland. Eenige weken geleden hebben wij een bericht opgenomen betreffende een Duit- sche dame, die in een cano onderweg was van Hamburg naar Engeland en door de kustwacht in Huisduinen, voor het Bad huis, zou zijn gesignaleerd. Dit laatste bleek evenwel op een misverstand te be rusten en anderen te betreffen; de reizig- 1 ster vertoefde toen nog op Terschelling. Maandag kwam er opnieuw een telefoontje aan ons bureau en ditmaal bleek het be- j richt waarheid te bevatten: Frau Else i Muller was zoo juist op het Huisduiner strand aangekomen. Het Huisduiner strand, waar de afge- löopen weken een gezellig en levendig badleven heerschte, is thans verlaten. Plotseling zijn Septemberstormen losge barsten en hebben in één dag geheel dat vroolijke badleven verstoord. En dat is het ergste niet; we weten nu eenmaal, dat de zomer tenslotte een einde neemt. Maar- diezelfde storm heeft nog veel erger din gen gedaan: hy heeft de houten schoeiing, welke door de gemeente ten gerieve van de strandbezoekers was gemaakt, finaal weggeslagen. Ook een der op het strand geplaatste consumptietenten werd ver nield. Thans is de zee weer wat kalmer, liet weer schijnt zich te zullen herstellen en i misschien kan men nog weer profiteeren 1 van strand en zee. Dezen Maandagmiddag waren er nog verschillende late bezoekers, die zich niet hadden laten afschrikken door de vrii sterke branding, maar nog van de gelegenheid profiteerden, al zal dan in middels het water sterk afgekoeld zijn. Onder deze omstandigheden was het strand vrij eenzaam, en het jonge vrouw tje. dat met haar éénpersoons-cano was binnengekomen, had dan ook weinig be kijks. Heel anders dan voor enkele dagen in Terschelling, waar de geheele bevolking was uitgeloopen en heel anders ook dan in Harlingen, waar de politie er aan te pas moest komen om den boel te regelen. „Daar hebt u het tentje van de Duitsche dame", aldus wees men ons bij onze komst liet gezochte aan; „ze is dadelijk na aan komst lustig aan 't eten gegaan, meneer!" „Dat was zeer verstandig van haar", meent de verslaggever, die inmiddels eens poolshoogte genomen heeft. Inderdaad, daar staat de tent en daar ligt ook het boot ie, w aarmede de reis ondernomen is. „Is dat één persoons-cano'tje het bootje, waarin ze de reis van Hamburg gemaakt heeft?" Wij krijgen een bevestigend antwoord. „En dan moet u nog zien wat er allemaal inzat. Geweldig!" Intusschen komt een blond hoofd om den hoek kijken. „Fraulein Else Muller?" is onze vraag en aangezien we geen hoed ophadden, konden we dien niet afnemen en maken dus maar onze sierlijkste bui- Ring. „Frau Muller", is het antwoord, „ich biu verheiratet!" Wii buigen nogmaals en dan komt de uitnoodiging te gaan zitten. Dat beteekent in de gegeven omstandigheden, dat je het best doet je knieën dubbel te vouwen en zoo in het zand te gaan zitten. Frau Mul ler zit op een mat in haar tent in badpak. Wat zü omtrent haar reis vertelde, komt op het volgende neer. Haar man, die een betrekking had hy een der stoomvaart-maatschappijen in ïl;. nburg, js werkeloos geworden. Om nu te trachten althans dezen winter te kun nen leven, besloot de jonge vrouw in haar cano tot dezen tocht, die wordt gefinan cierd door drie dagbladen, een Engelsch, een Deenach en een Duitscb blad. Zy ia ongeveer vier of vyf weken geleden „se genau weiss ich's nicht mehr" de Elbe

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5