Schagen. Texel. hoék' Nieuwe Uitgaven. Marineberichten. MISDADIG GEEN „DRANK" OP DEN WEG 9°e<) °P' 966 Hypotheekbanken en boerenbedrijven. Tijdschriften en Weekbladen. Legerbericlvten ZUIDEBZEEWERKEN. De afwerking van den afsluitdijk Wie- UK __piresland nadert hare voltooiing, ringen f<> straten verkeerswea is POLITIE. Verloren: een zilveren vulpotlood. Inlichtingen verzocht en te verstrekken bij den Gemeentebode te Hippolytushoef. Den Oever. DESERTEURS. Donderdagnamiddag, toen de autobus van de firma Naastepad van Hippolytus hoef naar den Oever ging, reed voor dezen uit een vrachtauto van Gebr. Kaan. De bestuurder van den vrachtauto begon steeds vlugger over den slechten weg te rijden, zoodat bij Snerp een vat olie van den wagen wipte en de inhoud langs den weg stroomde, terwijl iets verder een kist met flesschen karnemelk van den wagen viel, flesschen kapot en de inhoud vloeide over -den weg. Hier moest de buschauf feur voor stoppen om, wilde hij geen lekke banden oploopen, eerst de glasscherven op te ruimen. Op den vrachtauto had men van deze snoode desertie niets ontdekt, totdat te Oosterland de buschauffeur het ongeval ter kennis van den vrachtwagen bestuurder bracht, die leelijk op z'n neus keek, op het hooren van dit schadepostje. Den Oever. VERGUNNING VOOR OVERWERK. Aan de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken te Den Oever is door het hoofd van het 6e district der arbeidsin spectie een overwerkvergunning verleend ten behoeve van het storten van beton voor kustverdedigingswerken op Donder dag 8 September of eventueel lateren datum voor 15 September 1982 door maxi mum 65 mannen boven 18 jaar. VEREENIG ING VAN M. U, Z.-PERSONEEL. In verband met de beëindiging van het dienstverband van een groot aantal em- ployé's van de M.U.Z. is de Vereeniging van M.U.Z.-personeel thans in liquidatie Wij twijfelen er niet aan of velen zullen het verdwijnen van deze populaire ver eeniging betreuren. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). 's Morgens 10.30* uur, Ds. van Beek Hervormde Kerkelijke Vereeniging (in gebouw „Land in Zicht") 's Morgens 10 uur, do heer Franck Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef) 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef 's Morgens 10.30 u., Ds. Maarse, van Krommenie. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 en 's middags 3 uur, dienst Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef 's Morgens 10 en 's middags 3 uur, dienst. c V Burgerlijke Stand van Schagen van 18 September. GEBOREN: Hendrik, z. v. Gornelis Raven en Maartje Baken. GETROUWD: Johannes Albertus Hal man en Maria Margaretha Stam. POLITIE. Verloren: een broche en een rij wielplaatje. Gevonden: een portemonnaie, een paar handschoenen, een riem, een kinder- handtaschje, en een portemonnaitje met eenig geld. AANBESTEDING. Door den Directeur-Gener?#l der Zui derzeewerken is aanbesteed: Het baggeren van geulen in de Gouw zee, het uitbaggeren van de haven van Monnikendam en het maken van drie on derbouwen voor lichtopstanden en het uit baggeren van een geul, eveneens in de Gouwzee voor de haven van Marken. Laagste inschrijver de heer D. Bogers te Schagen voor 69.500. GEGUND. Door het Departement van Waterstaat Is gegund aan de N.V, „Nederland" Ge wapend Beton, Bouwwerken en Wegen bouw, afd. Wegenbouw te 's-Graven- hage, het onder proviel brengen van een aarden baan en het daarop aanleggen yan een betonweg tusschen De Kooy en'Van Ewijcksluis. M ARKTOVERZICHT. In den vroegen morgen van Donderdag j.1. zag men al veel vette koeien aange voerd. De aanvoerd was wel groot, maar de handel was jammer genoeg zeer stug. Dat scheelde nog al wat bij de vo rige week. Men ziet dat spoedig aan sla gers en kooplieden. De prijzen golden 25—30 ets. De handel in kalf- en gelde- koeien was aan den stuggen kant; er is gras genoeg, werd er gezegd, maar geen centen. Dat is natuurlijk een kwaad num mer. Er wordt voor de melk ook hoege naamd niets ontvangen, dus het is eigen lijk niet te verwonderen. Pinken waren niet aangevoerd. Naar pinkestieren was weinig vraag, bijgea®lg de handel stug. De beste stier die er was bracht 120 op. Vette kalveren gingen voor 40 50 van de hand; deze worden nogal verkocht. In graskalveren was niet veel handel. Wat er was, aan vette en graskalveren, zat in handen van Gebrs. Kwedan, voor den slacht. De nuchtere kal veren gingen vlug en duur van de hand. De aanvoer was klein, dat heeft men nu in dezen tijd van 't jaar. Maar goed, dat is pleizierig markten. Paarden en veulens waren weinig aan gevoerd, dat zat hem in de markt van den vorigen dag, n.1. de Alkmaarsche paar denmarkt. De handel was goed. De oude slachtschapen golden 815 gld, handel matig. De lammeren gingen zeer slecht weg. Maar'in de vette schapen was meer leven, deze golden even hooger en de handel was beter bij de vorige week. De hoogste prijs kreeg v. d. Oort uit de Wieringerwaard, verkocht aan Heidema- Amsterdam. Dezen koopman zien wij de laatste weken geregeld op de markt, dat is een goed teeken. Ook zien wij weer Groninger kooplieden, wat in langen tijd niet gebeurd is, dus er zijn toch teekenen dat de schapen duurder Worden. De hoog ste prijs was 18.50. De handel in.bokken en geiten was weer stug. Daar is tegenwoordig niet veel vraag naar. De handel in vette varkens was trek kend. Er waren er toch niet zooveel aan gevoerd. Het gros ging voor 1213 ct. een enkele schijnt er nog verkocht te zijn voor 14 ets. Op de biggen- en schrammenmarkt was het ook zoo druk niet als de vorige weken. Het goedkoope spek laat zich daar ook gelden. Die handel was zeer matig. Oude 'kippen golden van 3570 ct. de jonge kippen 1—2, handel stug. De lieer C. Wester Dz. te Schagen is op zijn verzoek met ingang van lOctober eervol ontslagen als directeur van het bijkantoor „Het Noorden" van den Han- delsraad van de L. T. B. Burgerlijke Stand van Schagen Geboren: Alfred, zoon van Maurits Drukker en Erna Jacob Rensje, dochter van Gornelis de Jongh en Roelof je Schip per; Klaas, zoon van Cornelis Lakeman en Jantje Wit. Gehuwd: Anthonius Wilhelmus Deutekom en Helena Joanna Plukker. Gornelis Dieterich Smalz en Anna Boon tjes. Dirk Oosterveld en Hendrika Maria Peeman. Ondertrouwd: Dirk Oosterveld, 24 jaren, kruidenier, te Schagen en Hen drika Maria Peeman, 19 jaren, zonder beroep, te Rotterdam Cornelis Dieterich Schmalz, 26 jaren, manufacturier en Anna Boontjes 25 jaren, zonder beroep, beiden te Schagen; Johannes Albertus Halman. 27 jaren, zonder beroep, beiden te Schagen. Overleden: Theodorus Kuiper,81 ja ren, echtgenoot van Hiltje Visser; Klaas Govers, 80 jaren, weduwnaar van Antje Smit; Aagje Korver, 58 jaren, echtge- noote van Klaas Snaas; Antje Slikker, 43 jaren, 53 jaren, echtgenoote van Ger- brand Snijders. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: M. V. FeenstraGreen en kind, van buitenland, wonende C 130. K. P. Schoorl van Hoogwoud. M. Spaans, van Wieringer waard. M. G. Ploeger, van Monnikendam. M. A. de Veen, van Heerlen. P. Bronder, van Barsingerhorn. J. Bakker, van Sijber- karspel. A. Potgiesser, van Oterleek. N. Mauritsvan Gijtenbeek en kind van Den Helder. J. Jongstra, van Gaasterland. J. J. Boots, van Zijpe. M. O. van der Kroon, van Oude Niedorp. C. P. IJff en vrouw, van Oudkarspel. Vertrokken personen: M. Bangma, naar Amsterdam. Weduwe P. Kistemaker, naar Harenkarspel. M. C. Hoornsman, naar Callantsoog. P. J. A. Vlaming en gezin, naar Baarn. L. Barent- sen en gezin, naar Alkmaar. Weduwe G. H. Leibrandt, naar Alkmaar. M. A. Krap, naar Barsingerhorn. E. Heinis, naar Oude Niedorp. H. J. Plukker, naar Voorhout. W. J. H. Keers, naar Velsen, Santpoort. E. Hollenberg, naar Den Helder. J. Bood en vrouw naar Haarlem. P. Bood, naar Medemblik. Dirk Oésterveld en vrouw, naar Wieringen, Hippolytushoef. O. Marees, naar Barsingerhorn. W. Kager, naar Venraij. J. van der Sijde en vrouw naar Oudorp. Oosterend. NIEUWBOUW. Voor rekening van den heer B. v. d. Vis Fz. zal aan het eind van de Peper straat te Oosterend een nieuwe woning worden gebouwd. Het werk is opgedragen aan de heeren Gebrs, Timmer en A. de Kort. AUTO-BOTSING. Op den hoek van de Weststraat te Oos terend, voor het woonhuis van den heer Eelman, had Woensdagmiddag een auto- botsing plaats tusschen den auto van den heer Noordijk en den vrachtauto van den heer Burger. De auto van den heer Bur ger beliep nogal eenige schade, de auto van den lieer Noordijk kreeg niet veel let sel. De autobestuurders hadden eikaars signaal niet gehoord. OOSTEREND IN DONKER. Sinds een paar dagen heerscht 's avonds een groote duisternis in de straten van ons dorp. Waarschijnlijk door het niet aanslaan van de klok die de straatverlich ting regelt, zitten we hier 's avonds in donker. Burgerlijke Stand van Texel van 69 September. ONDERTROUWD: Johannes Petrus Bernardus Bonnet en Wilhelmina de Veij. GETROUWD: Pieter Smit en Johannes Witte; Nicolaas Wonder en Christlna Margaretha van Rossem. POLITIE. Gevonden: een dameshorloge, een rijwielplaatje, een bril (gouden montuur) en een vulpen. VARIATIE GENOEG. De eerste helft van September brengt ons te Den Burg weer variatie genoeg; de wereldcrisis heeft hierop blijkbaar nog weinig invloed, 't Is Woensdag al be gonnen met den grooten Fokveedag; in den namiddag van dien dag arriveerden hier onder groote belangstelling de eerste attributen van het circus Van Bever; de jeugd liep vooral te hoop toen een groote open wagen met allerlei groote wilde dieren arriveerden, leeuwen, een ijsbeer, een panter enz. Het circus verblijft hier tot 15 Sept. in onze gemeente en geeft haar openingsvoorstelling Zaterdagavond. Woensdag- en Donderdagavond bracht de rondgang van Tex. Fanfarecorps weer heel wat volk op de been. Heden, Zater dag is't Volksfeest begonnen met muziek rond 't dorp en kinderspelen op het land van den heer Joh. Roeper, vanmiddag hebben volksspelen aldaar plaats en van avond wordt een grootsch vuurwerk ont stoken. Zondag heeft op 't sportveld de jaar- lijksche Texelsche athletiekdag plaats, om 't kampioenschap van Texel, hard- loopen 100 meter, verspringen, hoog springen, estafettenloop voor dames en heeren, hardloopen 1500 meter. Naar men ons mededeelt is voor deze kampioenschappen deelname van alle dorpen van Texel, verschillende personen hebben zich reeds eenige weken lang ernstig geoefend. De wedstrijden worden besloten met een voetbalwedstrijd Texel I- Zandvoort I. 't Texelsche elftal zal voor dezen wed strijd ongeveer in competitievorm uit komen. A.s. Woensdag heeft de commissie van Paardensport haar feestdag, de verschil lende wedstrijden zullen gehouden worden op 't land van den heer A. J. Keijser nabij 't Gesticht van Weldadigheid, 's mor gens om tien uur wordt met 't Concours Hippique begonnen; de Texelsche Rij- vereeniging zal 's morgens en 's middags demonstreeren. Zoowel Zaterdag na afloop van de Volksfeesten als Woensdag na de be ëindiging van de Paardensportwedstrijden zal in hötel „Texel" en in de „Oranje boom" gelegenheid voor den dans zijn. PREDIKBEURTEN. Zondag 11 September 1932 Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, 'sav. 7 uur, Ds. Visser Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. Visser W aal, geen dienst Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. v. Petegem. Maandcollecte. Doop De Cocksdorp, v.m. 10.30 u., Ds. Plug Oude schild, 's av. 7 uur, Ds. Plug Koog, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft Bevestiging van een diaken Doopsgezinde Gemeente. Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. Vis. Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. Smidts van Den Helder Gereformeerde Kerk. Den Burg, gebouw Tex. Fanfare, 's av. 7.30 u., Ds. v.d. Leer Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 uur, Ds. v. d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.). O osterend, v.m. 10 en n.m. 3 u., de heer K. v.d. Berg, v. Amsterdam Voorbereiding H. Avondmaal slraa^ s en t vèórM at, s'\Qna uc qa»1 tü ci x Q 519 rec\^ 9 Verkeer 8 Korten tii'd geleden heeft de verkoop plaats gehad van het landgoed Meerschq Bosch te Well in Limburg. Dit perceel is 171 Hectaren groot en werd verkocht voor 70.000. Eigenaresse werd! de eerste hypo theekhoudster. De r.-k. „Morgen" schreef hierover: „Dit is maar één voorbeeld van de vele. Kleinere bezittingen vallen nog veel eer- dteT in handen der hypotheekhouders of -houdsters; want niet zelden zijn het hy potheekbanken, die op deze wijze bezitsters worden van boeren- of tuindersbedr^'en. Soms weten de plaatselijke boeren te be werken, dat er op de te veilen goederen niet wordt geboden; maar het is duidelijk, dat dit afweermiddel geen blijvende be- teekenis zal hebben. Deze loop van zaken bevestigt wel zeer drastisch, wat dezerzijds, bü de behande ling van de Pachtwet in de Tweede Kamer, is betoogd over de toenemende scheiding tusschen grondbewerker en grondbezit, als gevolg van het hypotheekwezen, waardoor ö!e bewerker van den grond alléén nog in schijn de eigenaar daarvan is. Zoodra tij den als de huidige aanbreken, wordt de juridische schijn en camouflage afgerukt en toont zich de economische werkelijk heid. Dan blijkt hoezeer onze rechtsorde de geldverschaffing en de papieren titels bevoorrecht boven den arbeid; dan vol trekt zich de onteigening der werkers, automatisch, door de werking van onze bestaande maatschappelijke en rechtsorde. Het is nu reeds zóóver gekomen, dat onze hypotheekbanken zich gaan omzetten in maatschappijen tot exploitatie van on roerende goederen, wat beteeken t: een concentratie op groote schaal ook van den juridiischen grondeigendom in de handen van gelduitleeners en het wegglijden van den eigendom uit de handen der werkers. Een toeneming dus van de „economische dictatuur" van het geld en een sterke ver mindering van het aantal eigenaren." Wij stemmen geheel met deze klacht in. Door verschillende omstandigheden, mede als gevolg van de doelbewuste politiek van het „geld,bezittende" Frankrijk om de koopkracht van het geld te verhoogen en daardoor in macht te winnen, is de pluto cratie, voorzoover zij zich niet op andere wijze in de vingers gesneden heeft, hech ter op het kussen gekomen. Door de dras tische waardedaling van alle goederen en producten hebben de noeste werkers het voor hen ongunstige getij niet kunnen keeren; zij zien zich geleidelijk verdron gen en vooral de boeren, die gehecht zijn aan hun grond, zich niet gemakkelijk kun nen verplaatsen en evenmin gemakkelijk een anderen werkkring kunnen vinden, worden ervan de dupe. Het is nu de tijd, dat elke bedrijfstak zich zooveel mogelijk zélf gaat organisee- ren, niet als middel om macht uit te oefe nen, teneinde in de verdeeling van het na tionale inkomen zich een grooter aandeel toe te eigenen dan hem toekomt, maar om de toestanden in de eigen bedrijfstak te verbeteren. De industrie vraagt om een industriebank, teneinde niet in de handen te vallen van de algemeene banken, die geestig bekend staan als uitleeners van parapiuies tijdens zonnig weer en deze op- ei sohen, wanneer het dreigt te gaan rege nen. De boeren doen verkeerd om geld op te nemen bü particulieren of bij lichamen, die niet het vooropstaande doel hebben het boerenbelang te dienen. Komt er misère, dan zullen de geldgevers zichzelf moeten dekken. Men kan dit verkeerd vinden, maar het individueele belang brengt zulks mede. De boeren moeten zelf hun eigen boerenleenbanken tot grooter bloei bren gen door zich erom heen te scharen door hun geldbehoeften zoo veel mogelijk bü de boerenleenbanken te bevredigen en hun spaargelden aan hen toe te vertrou wen. Een goedgeleide boerenleenbank be oogt geen winst om de winst; zii moeten hun kosten dekken en voor moeilijke tij den een reserve vormen. Hebben zij dit be reikt, dan kunnen zü hun rente zoo laag mogelijk stellen, want zii zijn alleen in het leven ceroepen om hun leden (wij spreken over de coöperatieve boerenleenbanken) onbaatzuchtig, maar desalniettemin zake lijk te steunen. Zü hebben niet de bedoe ling om op een gegeven moment zich den grond1 van hun cliënten toe te eigenen wanneer er geen sprake van wanbeheer of onlogische expansie is en de banken kunnen daartoe zelf bijdragen door hun credietverleening zoo doelmatig mogelijk plaats te doen vinden zullen zii blijven steunen. De organisatie van de meeste coö peratieve boerenleenbanken is erop inge richt om een werkelijke steun te zijn. Ten eerste door de onbeperkte aansprakelijk heid van de leden, waardoor de boeren stand in zijn geheel zichzelf kan behoeden voor de ontbindende krachten, die haar belagen: ten tweede door het feit, dat de boerenleenbanken over het algemeen ge schaard zijn om een krachtige centrale, die op haar beurt den steun van de regeering zou kunnen verkrügen in tijden van we- relflmisère, zooals wij op het moment me- démaken. Daarom is het eerste vereischte: „Boeren, leert uw eigen organisatie ken- nehge hebt boerenleenbanken tot uwe beschikking, waarop ge in het- alge meen kunt bouwen en waarbij uwe finan- cieele belangen veilig zijnge hebt coö peratieve inkoop-organisaties, waar ge uw benoodigdheden goedkoop en deugdelijk kunt betrekken.... ge hebt voorlichting van de landbouw- en pluimvee-, tuinbouw- en andere -consulentenge hebt in uw rayon mannen, die onbaatzuchtig uwe be langen dienen. Maar ge beseft dit niet, want om een paar centen uit te sparen, verzaakt ge dé instellingen, die voor uw eigen belang in het leven zijn geroepen. Waardeert, wat er voor uw belang is op gericht en leert de indirecte voordeelen ervan kennen, wanneer misschien elders wat meer direct gewin is te behalen! In de uitvoerige rubriek Van en voor de lezers (natuurhistorisch allerlei) weidt o.a. J. H. de Boer uit over de relaties en verwant schap tusschen Twente en Munsterland. Dat weer een aantal buitengewoon fraaie foto's tusschen den tekst zijn afgedrukt spreekt eigenlijk vanzelf; als titelplaat is één der inzendingen van Jb. v. d. Peppel, bekroond bij den fotowedstrijd, opgenomen. Encyclopaedie voor het huisgezin. Verschenen is aflevering 3 van de voor eenigen tijd hier aangekondigde „Encycl)pae- die voor het Huisgezin"; deze bevat o.a. mo dellen en teekeningen van een boekenkast, droogrekken, een opklaptafel (hier is een groote werkteekening bij), een conjpleet pop penhuis, een tegelpad voor den tuin, een tuin- schuurtje, alsmede losse overtrekken voor meubels. Zooals men ziet dus een veelzijdige inhoud. 460e STAATSLOTERIJ (Niet oMlcieel) fl Trekking van Donderdag. 8 September 1982 t) 4e Klasse, 4e mat (j HOOGE PRIJZEN 2000 6065 ÏOOO 10535 f 100 4611 Prijzen van f 65 447 573 681 850 882 657 1094 14 1589 1596 2120 2230 3105 3319 3820 41M 4200 4203 4211 4272 4316 4392 4608 4683 5188 5477 5613 5917 6152 6349 6622 7091 7237 7281 7366 3241 8267 8831 9175 9337 9359 9868 10212 10285 10571 10592 10962 11343 11527 11575 11674 11741 11997 12008 12326 13358 13385 13595 13635 13758 13831 14083 14150 1511a 15117 15351 15813 16430 16684 16788 16966 17168 17168 17380 17446 17617 18527 18879 19449 19684 19994 20246 20471 21385 21406 21466 21524 21549 21796 21949 22128 22473 22756 23104 23300 23943 23957 Verbetering 4e klasse' 3e lijst: 16204 m.z. 19204. Revue der Sporten, 5 Sept. Feiten en com mentaren (C. J. G.) Don Bradman, het Australische batting-wonder. (J. A. Bron- gers). Begin van de Noordwijksche golf- week. Het Jeugdkampioenschap (J. A. B.). Afdaling van den Olympus (J. A. B.). Voorbereiding van onze nationale ploeg (C. J. Groothoff). Hockey. Britsch-Indië speelt super-hockeymet de Nederlanders (M. Iz.). De Wielerwereld. Wereld-wieler-we- derwaardigheden (Han Roozen). H.B.S. wint den A.R.O.L.-beker (A. Melhado Jr.). De Snelheid onzer voetballers (C. J. Groot hoff). Voetbal in Zeeland (A. C. H.).— Athletiek-commentaren: Athletiek in het Noorden. Sport in Beeld, 6 Sept. Tekst: Bij de Ope ning van het Voetbalseizoen (H. A. Meer-um Terwogt). De Olympische Spelen te Los Angeles: Aloha! (J. F. Monier). De heckey-wedstrijd HollandBritsch-Indië (J. Hoven). Dagboek van een Leek! Van de illustraties noemen wij de aankomst van de Nederlandsche Olympische ploeg. De Hollandsche wegrenners bij de wereldkam pioenschappen te Rome. Kaatswedstrijden te Amsterdam. De sluitingsceremonie te Los Angeles. Feestmaaltijd na afloop der Spelen. Verschillende kieken van den hoc- key-wedstrijd. En nog diverse andere. De Wandelaar, Augustus. Dr Niko Tinber gen verhaalt een en ander uit het leven van de ransuil. Hij geeft daar zeer mooie opnamen bij, alsmede kaartjes en grafieken. A. C. de Koek vraagt aandacht voor nieuwe sterren, die plotseling aan den hemel verschijnen. C. A. Kruis houdt zich bezig met het nut en de schade van diverse kevers Interessant is wat P. van der Lijn mededeelt over den Amersfoortschen kei; hierom heeft zich een gansche legende geweven, die voor een groot deel op fantasie berust. De verplaatsing van de kei, die langzamerhand een sta-in-den-weg was geworden, is dit voorjaar een heele feeste lijkheid geworden in Amersfoort. A. B Wigman vervolgt zijn reeks Door het Kijkglas en geeft schetsen uit het leven der herten op de Veluwe. G. A. van Schaik neemt ons mee door Thijsse's hof. Henk Vink staat stil bij den fotowedstrijd, die door de directie van „De Wandelaar" werd uitgeschreven: on geveer duizend foto's werden ingezonden! De sierlijke vlasbekies vinden een verheer- lijker in A. Joman, G. D. Duursman zet zijn gezellige cactussen-rubriek voort en P. L. Rusticus geeft behartigenswaardige wenken in verband met tuinwerkzaamheden in Augustus. Verschenen bij C. Morks Czn. te Dordrecht: de Augustus-aflevering van Morks Magazijn. H. G. Cannegieter schrijft een interessant artikel over D. Hannema, den directeur van het Museum Boymans. J. de Boer van Strien geeft het slot van de no velle: „De kleine heiden". Pieter Koomen schrijft over Rembrandt als Etser bij tal van reproducties. Frits van Asta begint een verhaal, dat tot hier toe vrij droog aandoet: „Het meisje van hiernaast". Dan vinden we een paar Inderdaad „Simpele Verzen" van C. J. V. V. en een mooi van G. J. Peelen. Verder een tooneelspel van J. F. Baer van Hem- merzeil, de rubriek Populaire Wetenschap, her denking van Cyriel Buysse en Querido, en „Zij". Verschenen bij Van Holkema en Warendorfs Uitg.-Mij. te Amsterdam: „De Weg", door War- wick Deeping, in de vertaling van Claudine Bien- fait. Weer zoon eenvoudig geschreven verhaal over eenvoudige menschen met sterke karakters: een oorlogsinvalide, die zijn volle liefde geeft aan het kweeken van planten en bloemen, een moeder met twee dochters, die een theegelegenheid hou den, de moeder een tenger menschje, maar toch erg flink en met een onverwoestbaar optimisme, de dochters practische, pittige levenslustige jonge meisjes. Aan den levenslust van de jongste komt een einde door een motorongeluk, waarbij ze het gebruik der beide beenen verliest, schijnbaar voor goed. De vriendschap van den „bloemenman", zijn begrijpen van haar gevoelens redden haar van wanhoop. Later echter, als haar vriendschap in liefde overgaat en dat ook bij Nick Bonthorn zoo wordt, wil ze zelfmoord plegen, waarvan haar vriend haar terug houdt. Langzamerhand verdiept haar karakter zich, ze aanvaardt haar toestand en kan nog veel moois in het leven vinden en dan juist komt er een vleug van hoop op verbetering in haar toestand, die overgaat in langzame, maar zekere genezing. De verkregen evenwichtigheid, de diepte van karakter, haar groote liefde voor haar moeder en voor Bonthorn blijven en groeien zelfs met haar genezing mee. Maar het vluchtige jazz- en dans- en motor-meisje in haar zijn ver dwenen. Mooi is ook mevrouw Binnie, de moeder met haar steeds opnieuw opduikende zorgen, die ze steeds met nieuwen moed overwint. En dan Bont horn, die allereerst het goede en schoone overal in ontdekt. Voor de humor zorgen Martha en Osgood, Bonthorns bedienden, en de „pillenpro- fessor" Prodgers. Bezoekt het eiland Voorne. Dat is de titel van een keurig en smaakvol uitgegeven gids voor den Briel, Oostvoorne, Rockanje, Hellevoetsluis en Nieuw Helvoet, aan welks samenstelling de verschillende ge meentebesturen en vereenigingen voor vreem delingenverkeer hebben medegewerkt. Voor Hellevoetsluis schreef burgemeester de Geus een voorwoord; we vinden aan het eind een suggestief gedicht over de schoonheden van deze plaats. In plaats evenwel van het be kende „Aan d'oever van een snellen vliet een treurend meisje zat" krijgen we „Aan d'oever van het Haringvliet", terwijl het treurende meisje achterwege bleef. Maar het refrein luidt „O, 't is zoo schoon aan 't Haringvliet!" Ook van Nieuw Helvoet wordt een en ander verteld. Vele onzer lezers zijn in deze marine streek geen vreemde en hebben er enkele jaren van hun dienstverband doorgebracht. Het gidsje bevat een aantal photo's, die wel een denkbeeld kunnen geven van de omgeving. Het wasch-vraagstuk. „Een Wasscherij-babbeltje" is de titel van een1 radiorede, uitgesproken op 23 Augustus over het thuiswasch-vraagstuk en de wasscherij door Kamerbeek, propagandist van den che- misch-technischen raad met proefstation voor de wasch-industrie te Tilburg, en thans in druk verschenen. Bij Kon. besluit van 5 September is: ie. met ingang van 1 September, bevorderd tot off. van den M.S.D. der ie kl. off. van den 1 M.S.D. der 2e kl. L. C Lagaay; 2e. met ingang van 1 October, bevorderd tot 1 hoofdoff. van den M.S.D. der ie kl. de hoofd- off. van 'den M.S.D. der 2e kl. D. W. Claasen, tot hoofdoff. van den M.S.D. der 2e kl off. van den M.S.D. der ie kl. D. W. Kwak en tot off. van den M.S.D. der ie kl. off. van den M.S.D. der 2e kl. J. A. Steenberg; 2e. met ingang van 1 October 1932. aan den hoofdoff. van den M.S.D. der ie kl. D. W. Claasen, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst ver leend. Luit. ter zee ie kl. H. G. de Bruyne wordt 16 Sept. geplaatst bij het departement van defensie. Luit. ter zee 2e kl. J. H. P. van Rosevelt is anagewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 12 October met het m.s. Chr. Huygens uit Amsterdam zijn nieuwe bestemming vol gen. Bij beschikking van den minister van defen sie zijn met 8 dezer luits. ter zee 3e kl. W. J. de Vries, P. S. Agema, G. J. Dijkerman, J. Meerman, J. B. Reiche en J. L. van Meeuwen, geplaatst aan boord van Hr. Ms. Heemskerck; luits. ter zee 3e kl. jhr. P. L. M. van Geen en J. F. Drijfhout van Hooff resp. aan boord van Hr. Ms. Z 1 en Hr. Ms. Z 2 en luits. ter zee der 3e kl. jhr. S. Rcel! en J. J. Steensma aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord. Groot verlof en plaatsing op de vloot zeemiliciens. De commandant der Marine deelt mede dat de zeemiliciens der lichting 1932 I op den 2ien October a.s. met groot verlof zullen vertrek ken en de zeemiliciens der lichting 1932 II, met dienzelfden datum naar de vloot zullen worden overgeplaatst. Ondervolgende schepelingen zijn 6 Sept. '32 per s.s. Poeloe Laut" uit Ned.-Indië in Nederland teruggekeerd: Serg.-z.verpl. A. Tol, mam. ie kl. A. van Es, id. A. Zuidweg. Bevorderingen in West-Indië. 1 Juli: stoker ie kl. J. Bosma tot stoker- o.man; matroos 2e kl. J. A. Geense tot ma troos ie kl.; idem W. Reijerse tot idem; idem H. J. Rutten tot idem. 1 Juni: marn. 2e kl. E. A. Wortel tot mari nier ie kl.; idem H. Zwart tot idem; idem J. G. Krom tot idem; idem M. Timmerman tot idem; idem H. J. Bosma tot idem; marn. 3e kl. P. E. Dassen tot marinier 2e kl.; idem C« Lageweg tot' idem; idem P. Walraven tot idem. Overplaatsingen. Serg.-vlgtmr. J. W. Hekel van de Mok naafl de Kooij, 5 Sept. '32. Serg.-telgft. C. P. van Bezeij van Wacht schip Willemsoord naar Wachtschip Vlissin- gen, 16 Sept. '32. Maj.-macht. J. de Waal van Medusa naafl Wachtschip Vlissingen, 16 .,ept. '32. Serg.-macht. J. G. H. Huisman van Wacht schip Vlissingen naar Medusa, 16 Sept. '32. Idem W. van Langen van Gelderland naafl Wachtschip Vlissingen. 16 Sept. '32. Schipper J. G. H. Buijs van van Speijk naar Medusa van 19 Sept. tlm 15 Nov. '32. Idem J. H. A. Goedknecht van Wachtschip; Willemsoord naar Medusa, 15 Nov. '32. Adjdt.o.off.-macht. G. G. Gerdingh van Kaz. O.zdt. naar Schorpioen, 7 Oct. '32. Serg.-Jgtmr. J. Kruidenier van de Mok. Aan gewezen om met het mailschip Indrapoera, den I9en October '32 naar Nederl.-Inddë te vertrekken. Schipper P. II. T. Commelter van de Mok naar Wachtschip Vlissingen, 15 Sept. '32. Ge plaatst bij den afbouw van de Johan Maurit9 van Nassau te Vlissingen. Serg.-monteur W. A. Gemert Wachtschip Vlissingen, 1 Nov. geplaatst als voren. Id. J. Westhof van Wachtschip Willems oord naar Wachtschip Vlissingen, I Nov. '32. Aangewezen om den 28en Sept. '32 peri mailschip Baloeran naar Nedreland te ver trekken: Ontslag uit den zeedienst. Ppper-torpedisten J. Bakker en B. van de Ree, m.i.v. 15 Sept. '32. Stoker 2e kl. A. P. L. van Vrijaldenhoven; 16 Sept. '32. Mar. id. J. Stam 16 Sept. '32. Stoker ie kl. J. Hendriks, 14 Sept. '32. "j Bevorderingen! 1 Matroos der 3e kl. F. W. Arnoldus tot ld1,- 2e kl. m.i.v. 1 Sept. '32. Tamb. 3e kl. K. Meulmeester tot id. 2e kl. mi.v. 1 Septa '32. Marin. 3e kl. A. A. Klunder tot marn. 2e kl, m.i.v. ie Sept. '32. Aan de dienstplichtigen N. P. J. van Bre- denhoff De Vicq van Oosthuizen en J. L. Stotijn van het reg. kustart. is bij beschik king van den M. v. D. uitstel van opkomst in werkelijken dienst verleend voor den tijd van een jaar. De dienstplichtigen vn de lichting van 1926 van het reg kustart., voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen op het verdedigings werk te Hoek van Holalnd, zullen op 17 Sept. a.s. met groot verlof vertrekken. De reserve-luitenants H. M. W. Kröger, G. Bouter, C. J. Carriérre, J. Haanstra, D. C. Stam en L. Vermaas, van het reg. kustart., ko men op 12 dezer voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. De dienstplichtige A. C. Mon van het reg. genietroepen van de lichting 1926 is overge plaatst bij het reg. kustartillerie en betstemd voor officiersopleiding, en zal in verband daarmede in het begin van October voor eer ste oefening onder de wapenen komen bij de school voor verlofsofficieren te Utrecht. Op 19 Sept. a.s. zullen alhier aankomen 2 opperwachtmeester-instructeurs, 8 wacht meesters, 1 korporaal en 14 dienstplichtigen en op 20 September 3 wachtmeesters, I kor poraal en 1 dienstplichtige van de School- meetafdeeling van het 2 R.V.A., welk perso neel is aangewezen tot het deelnemen aan schietoefeningen voor de Marine te Petten. Ja, dèt is het, wanneer autobestuurders, door al cohol beneveld, langs den weg de veiligheid in gevaar brengen. Er ge beuren toch al ongeluk- dtëhk ken genoeg, en daarom;

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 11