Wat is goed en goedkoop voedsel. Het rangschikken van bloemen. Het menu van deze week Voedingswaarde en prijs van ons eten. Wat de moderne voedingsleer ons te zeggen heeft Hoewel het volkomen begrijpelijk is, dat alle huisvrouwen nog min of meer aan de tot nu toe gangbare begrippen omtrent voeding zijn blijven hangen, willen wij in dit artikel toch de mo derne inzichten eens behandelen. Wij verwachten niet, dat iedereen na het lezen hiervan eensklaps omtoovert van vleeschetend menschenkind in vegetariër of rauwkost-eter, maar wel hopen wij, dat die voedingsmiddelen, die in verband met voedingswaarde het beste zijn, zooveel mogelijk benut zul len worden, vooral ook, daar zij in de meeste gevallen niet tot de kostbaarste behooren. Wij blijven toch immers, waar het de Inrichting van onze woningen en onze kleeding betreft, ook niet angstvallig hangen aan datgene wat men dertig, veertig jaar geleden zag? Een gebiedende eisch is het in dezen tijd om zoo zuinig mogelijk te leven, waarom zullen wij de moderne voe ding, die hier ongetwijfeld toe mede werkt, dan niet eens aandachtiger be schouwen? Wij moeten trachten zooveel moge lijk voedende bestanddeelen te verkrij gen, voor weinig geld. Al te lang hebben wij onze maag en ingewanden met de zware en te over vloedige voeding belast, terwijl het eigenlijke doel onzer voeding toch hierin bestaat, dat zij dient om ons lichaam gezond en krachtig te houden. Dure lekkernijen, die alleen slechts de tong streelen en verder van weinig of geen nut zijn, zullen wij dus in de eerste plaats verbannen, anderzijds zul len wij natuurlijk ook niet in een uiter ste vervallen door verkeerd toegepaste zuinigheid. Bij de tegenwoordige boter- prijzen b.v. geeft het geen besparing om boter door margarine te vervan gen. In de eerste plaats bevat de eer ste meer vitaminen en een minder groot watergehalte, maar tevens is het opmerkelijk, dat men met margarine ook minder zuinig omgaat. Goede sla olie is een uitstekend middel om te bakken en te braden, licht verteerbaar en zuinig in het gebruik, terwijl het op een hooge warmtegraad gebracht kan worden, zonder te branden, zooals bij boter, margarine of vet heel vaak het geval is. Groente; salade en vruchten zijn on ontbeerlijke voedingsmiddelen, wat trouwens algemeen bekend geacht mag worden. Het beste is echter, deze zoo veel mogelijk in rauwen toestand te nuttigen, opdat alle vitaminen behou den worden. Het is absoluut noodig om de groen ten, die noodzakelijk gekookt moeten worden, zoo vakkundig mogelijk te be reiden, d.w.z. dat het water er op ver kookt of als dit niet mogelijk is, ge bruikt wordt voor soepen of sausjes. In ieder geval moeten groenten met zoo weinig mogelijk water worden op gezet. Kruiden moeten slechts in noodzake lijke gevallen gebruikt worden, daar zij de organen noodeloos prikkelen. In den zomer zullen wij zooveel mo gelijk versche groenten en vruchten op tafel brengen en het vleesch liefst ge heel laten verdwijnen. Wanneer we dat verkiezen kunnen wij tomaten- of groentensoep vooraf nemen, of met een of ander slaatje be ginnen, daarna groenten en aardappe len met boter of tomatensaus, desge- wenscbt meelspijs toe. Met rauwe groenten, daarna gekook te. groenten en aardappelen, zoo moge lijk nog wat fruit, kunnen we echter Absoluut volstaan en behoeven we niet bang te zjjn voor ondervoeding. Tn den winter, wanneer wij over min der versche groenten beschikken, kun nen we van tijd tot tijd eens erwten of boonen eten of als extraatje een eiergerecht, hoewel eieren in verhouding tot den prijs slechts een zeer geringe voe dingswaarde hebben De aardappel daarentegen, die langen tijd maar al te zeer onderschat is, heeft een zeer groote voedingswaarde en voor weinig geld heeft men veel nut tige bestanddeelen. Dr. Hettema geeft ons in zijn boek „Moderne voeding" in zijn hoofdstuk over de samenstelling van levensmiddelen ook een duidelijk overzicht hiervan met c.a. een tabel van de samenstelling en caloriewaarde hiervan. Hij geeft in dit boek o.a. een klein overzicht van enkele prijzen ln verband met de voedingswaarde en komt dan tot het volgende resultaat van do kosten: &-f Aardappelen Mager vleesch Bruin brood Melk 5> o 2 O o^j 2 0.03 §'S 0.30 1.— 3 0.45 0.03 0.45 0 45 0,30 Uit deze opgave van dr. Hettema blijkt dus, dat de aardappel een buiten gewoon goedkoop en goed voedings middel is en zeker als hoofdvoedsel be schouwd mag worden. Wij koken voor het middagmaal wat meer aardappelen en geven die in den vorm van aardappelsla of gebakken aardappelen bij de koffietafel, zoo mo gelijk met een of andere sla (andijvie, kool, Brusselsch lof, komkommer, to maten, enz. enz.) Melk mag als over gang ook nog genoemd worden, daar het een goed en goedkoop voedings middel is, tevens licht verteerbaar, ter wijl het de noodige vitaminen (A) bezit, die noodig zijn voor den opbouw van ons lichaam. Vooral aan te bevelen zijn karnemelk en yoghurt, daar deze bij zonder goed op de stofwisseling wer ken. Zoo schrijft men bijv. de lange levens duur der Bulgaren toe aan het regel matig gebruiken van deze producten. In Engeland en Amerika wordt veel melk gebruikt en in Duitschland wordt er steeds meer geijverd het verbruik op te voeren, om niet te spreken van ons eigen land, waar het melkverbruik evenmin gering is en de prijs tevens laag is. Inplaats van vleesch zullen wij dus veel billijker een melkgerecht bij het middagmaal opdienen, in den vorm van vla, pudding of pap, al dan niet gecom bineerd met versche of geweekte ge droogde (niet gekookte) vruchten. Wij kunnen hierin afwisseling genoeg bren gen als wij ons hiertoe moeite geven. Wanneer de huisvrouwen zich bewust zijn dat de huishouding en het koken geen machinale werkjes zijn, maar zeer zeker verstand en nadenken vereischen, dan zal de uitvoering dezer schijnbare kleine dingen aan bekoring winnen. Wij huisvrouwen hebben het in onze hand om ook het schijnbaar eenvoudige op een hooger plan te brengen, daar een goede huisvrouw moet beschikken over vak- en warenkennis, die zij zich niet alleen kan eigen maken door de praktijk, maar tevens ook door het iezen van verschillende werken, die op dit gebied zijn verschenen. G. C. M.Schwencke. Btke bloem, hoe klein en nietig zij ook moge wezen, bezit karakter, en wil daarom met onderscheiding wor den behandeld. Bij sommige is het de elegante gracie, bij andere de zachte tinten, bij weer andere de schoon heid van lijn en bij vele de heerlijke geur, die ons aantrekt. Elke bloem heeft haar eigen behandeling noodig en het is lang niet onverschillig hoe men bloemen rangschikt. Integendeel, het effect zal meer daarvan afhangen, dan van hun eigen schoonheid. Enkele aanwijzingen hieromtrent zullen mis schien goede diensten bewijzen. Bloemenvazen moeten nooit zoo zijn, dat zij de aandacht tot zich trek ken. Zij moeten alleen dienst doen als geschikte achtergrond voor de bloe men, om de schoonheid ervan goed te laten uitkomen. Bloemen met teene, elegante sten geltjes komen het beste uit in door schijnende glazen vazen. Het water in de vaas zorgt voor straalbreking, zoo dat het schijnt, alsof destengels in fantastisch gebogen lijnen verdraaid zijn. Voor tulpen, rozen, anjelieren en dergelijke bloemen met fijne steeltjes zijn de moderne glazen bloemenvazen tegenwoordig glazen vazen in den vorm van een of meer buisjes, die bü elkaar zijn gehouden door 'n zilveren raampje. In elk buisje wordt dan een bloem gladde steel zonder bladeren. Is er iets mooiers denkbaar dan een bloem, die nonchalant in een fijn doorschij nende vaas is gestoken? Van de Ja panners hebben wij geleerd, dat een enkele bloem mooier kan zijn dan een heele ruiker. De moderne vazen zijn niet van gedecoreerd of geverfd glas, zij zijn van enkel glas en alleen de vorm maakt de aantrekkelijkheid uit. Helder gekleurde, forschere bloemen met dikke, onelegante stelen, ver eischen een ander soort vaas, een die de lompheid der stelen verbergt en de kleuren der bloemen goed doet uit komen. Aardewerk-vazen zijn geschikt voor dahlia's, asters, muurbloemen enz. De kleur van de vazen moet zoo zijn, dat deze een afstekenden achter grond daarmee vormt. Afrikaantjes zullen b.v. niet uitkomen in een wit vaasje, want wit is een te negatieve kleur voor het felle oranje van de bloemen. Er moet naar een tegenstel ling worden gestreefd. Oranje Afri kaantjes zuilen het heel goed doen in een grasgroen aardewerk-potje. Zon nebloemen komen schitterend uit in een zwarte vaas. Zondag: Groentensoep, Blinde vinken, snijboonen. Aardappelen, Blanoo-manger. Maandag: Varkensfricandeau, Bloemkool, aardappelen, Appelmoes- Dinsdag: Koud vleesch, Worteltjes, Aardappelen, Rijst met krenten. Woensdag: Spaghetti met tomatensaus, Sla met eieren, Gebakkne aardappelen, Donderdag: Rundergehakt, Stoofsla aardappelen, Griesmeel met vruchtensaus. Vrijdag I: Gebakken makreel, Komkommer en tomatensla, Aardappelsla, Hangop. Vrijdag II: Noten, vruchten, Komkommer en tomatensla, Roerei met princesseboonen, Aardappelen, Boterjus. Zaterdag: Runderlapjes, Andijvie, aardappelen, Beschuit met bessensap. Zoetzuur Kwetsen. 125 kwetsen, 1 liter inmaak azijn, 25 kruidnagelen, 50 gram pijpkaneel, "U kg suiker. We wasschen de kwetsen en geven er hier en daar met een zilveren vork een prilye in. De azijn wordt met de suiker, kruid nagelen en kaneel gedurende 20 minu ten gekookt, daarna gezeefd. We doen de azijn opnieuw in de pan, brengen ze weer aan de kook en laten telkens ge durende eenige minuten een klein deel der kwetsen meekoken. De kersen, die opgekookt zijn, doen wij in den inmaak- pot, laten daarna de azijn nog even op koken en gieten ze wrarm op de kwet sen. De flesschen worden daarna afge sloten met in heet water geweekt per- kamen tpapier, dat met een elastiek of touwtje aan den pot wordt bevestigd. Het kleine ronde balletje uit de kruidnagels moet verwijderd worden. Zoetzuur van meloen. 1 kg meloenschil, 1 kg suiker, H9 kruidnagelen, 50 gram kaneel. We snijden de meloenschil, nadat we den buitenkant dun hebben afgeschild, in kleine blokjes; de azijn, suiker en kruiden brengen we aan de kook en hierin worden de stukjes schil zoolang gekookt, totdat ze glazig zijn. Is dit het geval, dan scheppen wij zè uit en bren gen ze over in den inmaakpot, koken de azijn, waaruit de kruiden verwijderd zijn nog even op en gieten ze bij de meloenschil, sluiten den pot daarna af met perkamentpapier en touw. Het beste is om de kruiden in een klein neteldoeksch lapje te doen en zóó mede te koken; we kunnen ze dan heel ge makkelijk verwijderen. Groenten in mosterdzuur. Stukjes bloemkool, worteltjes, snij boonen, princessenboonen, komkom mers, augurkjes, uitjes, 2 fl. inmaak- azijn, 15 gram zout, 1 blikje mosterd poeder of pl.m. 100 gram, 10 gram kurkuma, 10 gram gemberpoeder, des- verkiezend 2 Spaansche pepers. We maken de groenten schoon, wasschen ze en koken ze gedurende 5 minuten, laten ze daarna op de ver giet uitlekken. De azijn wordt opgezet op 1 dl na, waarmede wij de verschillende kruiden aanmaken en eveneens bij de azijn voegen, als deze kookt. Alles moet nu zoolang koken, totdat we een goed ge bonden saus hebben gekregen, hetgeen zoo ongeveer 20 minuten zal duren. De groenten worden in den pot gedaan met de peper, en de saus opgeschon ken, daarna wordt de pot goed afgeslo ten met perkamentpapier. Komkommers in azijn. 8 a 10 komkommers, 2 liter inmaak- azijn, 25 gram zout, 10 peperkorrels, 25 gram mosterdzaad, 5 gram kurkema, 3 Spaansche pepers. We schillen de komkommers heel dun en snijden ze in tweeën, waarna we het zaad gemakkelijk uit kunnen scheppen, snijden ze in stukken, be strooien ze met zout en zetten ze een uur of drie weg; daarna laten we ze in een vergiet uitlekken. Zijn de stuk jes nog vrij nat, dan wrijven we ze met een schoone droge doek af en brengen ze over In een Keulschen of glazen pot, laag om laag, met de kruiden er tus- schen. De azijn wordt gekookt en als ze afgekoeld is op de komkommers ge schonken; daarna wordt de pot mei perkament afgesloten. Gemarineerde haring. 12 haringen, 1 flesch inmaakazijn, haringkruiden (verkrijgbaar bij den drogist), 1 groote ui, schijfjes citroen. We maken de haringen schoon, door er den kop af te snijden en de ingewan den te verwijderen, daarna zetten wij ze gedurende 24 uur in water om het zout uit te laten trekken. De haringen worden nu in den in maakpot gelegd, de in plakken gesne den ui en de schijfjes citroen hier en daar er tusschen. De azijn wordt gekookt en daarna geheel afgekoeld op de haring en krui den geschonken, waarna de pot wordt afgesloten met perkamentpapier. Na 8 a 10 dagen is de visch gereed voor het gebruik. (Nadruk verboden). WENKEN VOOR MOEDERS. Het is niet goed om kleine kinder tjes, die nog weinig haar hebben, met onbedekt hoofdje in de zon te Men liggen. Gaat de kleine in den wagen uit, dan neme men een zeer luchtig mutsje van kantstof of voile, waardoor hals en voorhoofd beschermd worden.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 15