_J AM SI fERDAMSCHE L =1 *1 BRIEVEN 7 la 05 GOEDKOOPE PATRONEN. Hoe te bestellen? Patronen worden binnen 3—6 dagen toegezonden na overschrijving van het bij ieder patroon vermelde bedrag op postrekening 191919 ten name van den „Knippatronendienst" te 's-Graven- hage, onder duidelijke vermelding van gewenscht nummer en juiste maat. Aanvragen kunnen ook per postwissel en indien niet anders mogelijk per brief onder bijsluiting van postzegels ge richt worden aan de Moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 6B, te 's-Gra- venhage. Een beknopte handleiding voor het gebruik wordt met de patronen mede- gezonden. Hulsjapon. Voor gezette figuren. (Nr. 7543). Deze japon kan van een of andere ge werkte stof gemaakt worden, het meest practisch is echter om een huis- of morgenjapon van wasechte stof te nemen. We kunnen cretonne, mousse line of flanel kiezen. Ons patroon bestaat uit blouse, heup stuk, rok en blousemouwen, het voor pand heeft een spits toeloopende boven- pas, die met een smal effen biesje aan beide zijden wordt gegarneerd; ook langs het heupstuk zien wij dit af stekende biesje. De rok is een weinig klokkend en heeft midden achter een vrij diepe plooi, waardoor de noodige ruimte wordt verkregen en die tot op knie hoogte wordt opgestikt. Patronen beschikbaar in de maten 44 tot en met 52 met korte- of blouse mouw. Prijs der patronen 0.58. Herfstjapon. (Nr. 7588). De koudere herfstdagen zullen niet zoo heel lang meer op zich laten wach ten, waarom wij dan cok gaarne voor iets warmers willen zorgen. De japon bestaat uit een eenvoudig glad lijfje, dat tot op de heupen reikt en een rok met ingezette geplooide zijstukken. Het lijfje is vrij diep uitgesneden en sluit met 2 x drie knoopen en knoopsgaten. Het vest en de mouwopslagen zijn van gemoesde zijde, terwijl een smal leeren ceintuurtje om het middel wordt ge dragen. Geschikt voor de maten 4452. Patronen verkrijgbaar voor 0.58. Jongedamesjapon. (Nr. 7605). Dit japonnetje kleedt bijzonder aar dig door het puntig geknipte boven stuk en het in dezelfde lijn geknipte heupstuk. De mouw is hier vervangen door een volant, maar dit model leent zich ook om gedragen te worden met een langen, aangesloten mouw, waar over de volant dan toch gemaakt kan worden. De japon kan geheel effen gemaakt worden, maar is ook heel aardig, indien bovenpas en volant van een of and«-e aardige gewerkte stof gemaakt wor den. Een andere mogelijkheid is, om de japon van effen zijde te maken en af te biezen langs het kraagje; pas, heup stuk en volant met een afstekend biesje, vooral echter niet te breed, dit maakt dadelijk zoo'n lompen indruk. Bij de bestelling der patronen zullen wij gaarne vernemen of lange mouwen gewenscht worden, terwijl wij de patro nen leveren in de maten 40-42-44-46. De patronen zijn verkrijgbaar voor 0.58. WAT „GOED GEKLEEDE" VROUWEN AAN KLEEDGELD NOODIG HEBBEN. Onlangs werd een Fransche dame, die met haar vijfde man naar New- York reisde, door een verslaggever ge ïnterviewd. Madame Dubonnet was van meening, dat men van vijf en twintig duizend gulden per jaar goed gekleed kan gaan, hoewel in dit bedrag haar pelsmantels en sieraden niet begrepen waren; de chique gekleede vrouw, zoo vertelde zij, heeft jaarlijks zeker wel 125 tot 150 duizend gulden noodig, wanneer men pelsmantel en juweelen mederekeni. Een mooie bontmantel kost zeker 30 duizend gulden. Mevrouw Rothschild heeft zelfs nog meer noodig; deze vertelde aan de ver slaggeefster, dat hare garderobe in den regel ongeveer duizend japonnen telt. Zij draagt zelden andere dan de drie laatst aangeschafte en die ver wisselt zij wekelijks. Over haar „nut tig" verdeelde dag vertelde zij ver der: Ik ga meestal naar de feestelijke seizoen opening van modeshows, ben dan gewoon verrukt over alles wat ik zie en bestel altijd eenige dozijnen japonnen tegelijk, waar ik dan nood zakelijk bijpassende hoeden, kousen en schoenen bij uit moet zoeken. Het is dan passen en nog eens passen, totdat ik eindelijk van moeheid om val. Het kost mij tijd, heel veel tijd en meestal blijven er verscheidene ja ponnen hangen, die ik niet draag, om de eenvoudige reden, dat ik voortdu rend japonnen zie, die mij beter be vallen en dat werkt op den duur zoo deprimeerendü Arme, rijke vrouwen, hoe gelukkig zouden zij zijn, indien zij eens moesten werken, welk een weldadige rust zou den zij daarna genieten! lieden met kaarten, linten en insignes die waarschijnlijk leidende functies i en moesten regelenMaar het blee* volkomen chaotische vertooning. Alles v' doelloos door elkaar. Er werd ook gesprok (van de genoemde „figuren" door Barh en Patel; Rolland en Clara Zetkin waren*5' tenslotte niet) op omgezette tijden. Maar was meerendeels niets van te verstaan n' chaos deinde en bruiste om hen heen; in. nationale's werden plotseling aangehe'v, e8 de elkaar meest weersprekende uitlating de geluidsversterkers kraakten en Het was niets en het werd ten et> Piep. niets, Het keerpunt. Zijn we eindelijk genaderd aan het keerpunt. Er zijn velen die het meenen, Pre sident Hoover zegt het; Gouverneur gene raal de Jonge heeft het gezegd en velen ook in de hoofdstad beweren het. Onder die laatsten treft men natuurlijk, gegeven het feit dat in een stad als Amsterdam een groot aantal menschen direct en indirect bij de effectenwereld betrokken zijn, talloo- zen aan wier optimistisch oordeel allerminst objectief is. Zij hebben wederom iets op de Beurs, in de hausse-richting „ondernomen" en trachten nu overal, waar zij maar kun nen, het kleine vlammetje van vertrouwen dat onder het beleggend publiek weer ging branden aan te wakkeren, opdat de koers stijging van diverse papieren die we de laat ste weken beleefden toch maar goed voort gang zal hebben. Intusschen is die stijging er dan als onweersprekelijk feit. Zij is dit keer te constant en te langdurig dan dat men haar alleen aan de technische markt-positie of aan zuiver financieele manipulaties zou kunnen toeschrijven. Zoodat ook onder hen die de toestand bezadigd en zonder directe eigenbaat bekijken, een voorzichtig op timisme begint baan te breken. Wel zijn er uit handel en industrie nog vrijwel geen fei telijke gegevens te halen die op een opleving wijzen, maar, zeggen deze voorzichtige optimisten, de Beurs heeft nu eenmaal een soort zesde zintuig, een feeling, een voorge voel, dat veelal op de feitelijke gegevens vooruitlooptin de juiste richting. En de kans, dat het ook deze keer zoo zal zijn is, schijnt (zeggen zij) vrij groot. Intusschen hebben de laatste jaren al zoo dikwijls de verzekering gehoord, dat „nu dan toch wel het dieptepunt bereikt is", dat we thans aan de aankondigingen van het keerpunt geen al te groote illusies verbinden, dat we het opgaan van diverse vliegers op de effectenbeurs met een soort gematigde belangstelling gade slaan! De reëele vliegers inmiddels, die in dezen vliegertijd-voor-de-jeugd, de echte lucht en niet de, toch altijd ietwat kunstmatige at mosfeer van een „Beurs" in gaan, getuigen zonder eenigen schijn van twijfel, van een zeer feitelijk en natuurlijk keerpunt: de over gang van zomer naar herfst! Zooals de regen- en stormdagen dat ook beginnen te doen. Daar kan het Crisis-comité dat j.1. Za terdag een tweede straat-collecte-offensief be raamd had over mee praten. Patrij trekkende van wat het eerste offensief eenige maanden geleerd had, was deze aanval op de goed- geefschheid van Amsterdam door het Comité zoo grootsch en kundig opgezet, dat met recht een nog veel grooter buit dan de halve ton die men de vorige keer in de wacht sleepte, mocht verwachten. De met bloemen getooide zilvertram, de dito mailcoach, tallooze op vrachtkarren snorrende, dan wel stationeerende strijkjes, de zwermen extra-lieftallige collectant] es werden op de stad losgelaten, maar zij moesten het wel tegen het noodweer afleggen en konden ten slotte niet meer dan een totaal van 20 mille in de kas brengen van de instelling die be doeld is als.... noodweer tegen de crisis. Direct weer, na dit verregend offensief, toe-slaan; direct een revanche, dat moet thans het wachtwoord zijn! Het anti-oorlog-congres. Revanche-gedachten uitbannen, het of fensief, en, in het algemeen den oorlog uitbannen, dat was de leus waaronder het Internationale anti-oorlogs-congres, dat hier in de laatste dagen van Augustus gehouden werd, heette te gaan. Hoewel het reeds lan ger dan een week achter ons ligt, wil ik er in deze weekkroniek toch nog even op terug komen. En wel om twee redenen. De eerste reden is, dat het publiek van dit congres vrij wel geen objectieve verslagen onder de oogen kreeg. De zoogenaamd burgerlijke pers zweeg, voor een gfoot gedeelte de zaak dood; de socialistische ging er, voor een deel, reeds bij voorbaat fel tegen te keer en de commu nistische vond alles prachtig. Ooggetuigen die, zonder eenige politieke of zelfs maar organisatori»che vooringenomenheid een en ander meemaakten, puur en alleen uit be langstelling voor den persoon van figuren als Romain Rolland, Henri Barbusse, Clara Zet kin, Patel e.a die hier het woord zouden voeren; ooggetuigen die dus in de eerste plaats geschikt waren het publiek een objec tief verslag te geven van de feiten, hebben over het algemeen niet buiten „kleinen kring" van zich laten hooren. Dat valt te betreuren, omdat thans een deel van het publiek, be grijpelijkerwijze min of meer wantrouwig ge worden door dat genoemde doodzwijgen en die-felle critiek, in den waan kwam verkee- ren, dat de zaak toch wel iets meer om het lijf heeft gehad, iets meer ook in den zin van een waarlijke vredes-actic beteekend heeft,dan uit de voorlichting in de pers zou moeten worden opgemaakt! Laat ik dus, waar ik zelf me onder de bovenbedoelde ooggetuigen mag rangschik ken, nog even, gewoon objectief verslag doend, komen verklaren: het was.... een bende! Van een Congres, dat toch een zekeren geregelden gang van zaken in zich sluit, kon eigenlijk niet eens gesproken worden. Zeker: er waren inderdaad veel men schen. Om te beginnen meer dan tweeduizend afgevaardigden uit alle deelen der wereld. En op den openbaren Zondagavond was ei daarenboven nog een publiek van 5 a 6000 man. Zeker: er waren agenda's, heele paperasscn-winkels zelfs, hier en daar; er was een podium, luidsprekers, er liepen Eigenlijk niet eens: een bende! Die heet tenminste soms nog een bepaald karakte zij het dan ook een negatief, destructjJ karakter. Er viel niet de minste lijn j„ bekennen, ook zelfs niet de volgehouden 1 van een „doorgestoken Sovjet-kaart" j;" sommigen meenden ontdekt te hebben. Ij was voor niemand mogelijk zich ook ma» de verste verte een denkbeeld te vormen hetgeen hier in het belang van den wereld vrede door dit, naar het aantal grootsch» congres, zou worden bereikt of ook slechts gehoopt! Ziethier dan deze gebeurtenis naar waar- heid geboekstaafd! Ik ga hier verder beschouwingen aan vast knoopen. Het was mij, zooals gezegd, slechts te doen om een objectieve weergave der feiten. Onze eerste zesdaags^ De tweede reden dat ik dit Congres nog even te berde bracht, houdt verband met k(( gebouw waarin het samenkwam: het S..A.L gebouw. Wie dit gebouw alleen kende van zijn bezoeken aan de tentoonstellingen dit hier de laatste jaren in een onafzienbare rij gehouden werden, wist, dat het een groot gebouw was. Maar wie het, ter gelegenheid van dit Congres voor het eerst van binnen aanschouwde in geheel ontruimden staat (eet brandweermaatregel had zelfs het plaatsen van stoelen verboden) stond toch even ver. steld van de waarlijk formidabele afmetin gen van deze zaal. En hij zal het niet meer vreemd vinden, dat ondernemende exploitan ten op de gedachte gekomen zijn hier een wielerbaan te doen inbouwen waarop men o.a. een Zesdaagsche wil laten verrijden. Voor zulk een baan is hier, weet hij dan, ruim schoots plaats. Onze wielersport-liefhebbers zullen het reeds in November aanstaande met eigen oogen kunnen zien. Dan zal n.1, onze winterbaan gereed zijn en de eerste Am- sterdamsche Zesdaagsche de groote attractie voor hen worden. De groote.... on-orer- dekte attractie van het jaar kregen deze enthousiasten overigens reeds dezen DaAss- dagavond in het Stadion, waar de Olympi sche kampioen Van Egmond, in het bijzijn van Prins Hendrik gehuldigd werd en de, zoo juist van wereldkampioenschappen te Rome teruggekeerde stayers en sprinters elkaar revanche gaven. Een koninklijk bcrotl Het traditioneele koninklijk bezoek aan de hoofdstad in de eerste dagen van September biedt dit keer weinig publieke attracties. H. M. toch brengt dit jaar dat bezoek als koninklijk forens, zou men kunnen zeggen, die 's ochtends zonder eenig vertoon naar ie stad gaat, daar zaken afdoet en 's avonds, voor het eten, weer even onopvallend naaf haar woning in de buitengemeente vertrekt. Inderdaad kan hier van zaken afdoen «'Or den gesproken. Er is geen Gala-avond; («en groote receptie of feestmaaltijd ten paleize. Het Hoofd van Staat houdt slechts de nood zakelijke conferenties en besprekingen met stads-autoriteiten en de voormannen uit ban de! en industrie en heeft van alle andere punten die anders steevast in deze dagen van het jaar op het programma staan, afgezien. Ook zeer zeker uit de overweging dat hoofdstedelijke gemeente in deze tijden ai niet direct noodige kosten zooveel mogelijk bespaard moet worden. Er moge dan al de Beurs een zekere hausse zijn; er ma*' hier en daar, voorzichtiglijk aan „het keer punt" gedacht worden, nog altijd lis?en er dan toch maar meer dan een zestigI' schepen in onze haven opgelegd en vlak voor dit koninklijk bezoek, kwamen er zelfs, te# gevolge van de zeeliedenstaking, weer bij.... De haven en het scheepvaartbed kan in zekeren zin gelden als barometer veUX onze economische situatie. En die baromete staat nog heel laag.... Onze verkeersongeval De barometer van onze verkeersveilig^ staat, volgens de jongste cijfers, ook steeds zeer laag. Het keerpunt, waar 1 zfto sterk naar verlangd wordt, is er blu nog niet. Het aantal verkeersongevallen is het eerste kwartaal 1932 wederom c Tegen een totaal aantal slachtoffers van in het eerste kwartaal 1931, staat een to van 429 over hetzelfde kwartaal jaar. De stijgende lijn (de totalen a"c)jjk volle jaren 1930 en 1931 waren respceti" 1750 en 1958) heeft klaarblijkelijk voor_* Er is een lichtpunt. Bij sterke s^g'naantjl totaalcijfers, dalen die der jeugd I I f kinderen onder de verkeersslachtof e droeg in 1930: 16 pet., m '931

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 16