T VIERDE- EN LAATSTE BLAD Stadsnieuws. Ontvangen VAK ZATERDAG 10 SEPTEMBER t932 ARBISIQ-HOEDEN f 9.50 Beëediging zee-officieren. 25-jarig jubileum Ambachtsschool.- 3ijm ómakeÜjtc "Y ImcAw&m J. J. v. d. PLAAT - Spoorstraat 53. De Jonge zee-officieren I "I J ■JSfE—- De luitenant ter zee P. Cool, die uit de handen van den Commandant der Marine, de onderscheiding ontvangt, hem toegekend door den Minister van Defensie. Het maken van den straatweg op het dijkvak Vlieter. Licht op voor alle voertuigen: Zaterdag 10 Sept. Zondag 11 Sept. Maandag 12 Sept. 19.57 19.54 19.52 P. Laféber, leerling der Openb. U.L.O. School alhier is na gehouden examen toe gelaten tot het Rijksinstituut voor oplei ding van teekenleeraren te Amsterdam. TH. W. A. COPPENS. Een van de oude garde, gedurende meer dan 57 jaar in ons bedrijf werkzaam, is thans met pensioen gegaan. Wij bedoelen den zetter Th. W. A. Coppens. Hij is de eerste typograaf in Den Helder, die krachtens de pensioenregeling van den Typografenbond wordt gepensioneerd. Coppens heeft in de periode van jaar den groei van ons bedrijf meegemaakt. Toen hij er kwam telde het 18 arbeiders; thans bedraagt het aantal pl. m. 100. De collega's wilden den ouden heer natuurlijk niet zonder meer met stille trom laten vertrekken; zij besloten hem als afscheidssouvenir een wandelstok te geven, tevens een symbool voor zijn toekomstige dagen, waarin hij, naar we zullen hopen, van dit voorwerp veel plei- zier zal mogen beleven. Het werd hem gisterenavond na afloop van de werkzaam heden, door den voorman De Leur, met een hartelijk toespraakje overhandigd. De spreker zinspeelde daarbij op dit pen sioen, dat door den Bond tot stand ge bracht is, en hij drukte den wensch uit, dat Coppens er nog lange jaren van zal mogen profiteeren. Dat de oude heer het onder deze omstandigheden een oogen blikje te kwaad kreeg met zichzelf, behoeft geen verwondering te wekken. De eigenlijke dag van het pensioen is 20 dezer, maar in verband met het jaar lijksch verlof, waarop Coppens nog recht had, is de dag van zijn definitief afscheid van de drukkerij reeds thans gekomen En ook wij willen hier in de courant hém een hartelijk afscheid toeroepen en den wensch uitdrukken, dat hij nog vele jaren van zijn pensioen zal mogen ge nieten. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van H. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 12 September tot 19 Sept. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma Smeets-Snel, Weststraat. ZONDAGSSCHOOL. Gebouw Vijzelstraat. Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie zal met de Zondags school in het „Maranatha"-Evangelisatie gebouw in de Vijzelstraat, morgen worden begonnen. De Zondagsschool wordt gehouden van half één tot half twee en van half drie tot half vier. Ieder kind is hartelijk wel kom. POLITIEOPLEIDING. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie zal de adjunct-inspecteur van politie, de heer J. Schipper, begin October met een opleidingscursus voor politic-diploma, met aanteekening, be ginnen. DE MARSCHWEDSTRIJD VAN DE H. P. V. Naar men ons mededeelt heeft de heer Lensen, Spoorstraat, een prachtige wissel beker beschikbaar gesteld voor de veree- niging, die met het grootst aantal deel nemers, den marsch zonder uitvallers vol brengt. De wisselbeker komt in definitief bezit van die vereeniging, die in totaal vijfmaal den marschwedstrijd wint, waarvan drie maal achter elkaar. LUTHERSCHE KERK Weezenstraat 68. Liturgische Jeugddienst. Morgenochtend wordt in de Luthersche Kerk weder een liturgische jeugddienst gehouden, waarin ds. P. H. Borgers hoopt te spreken over het onderwerp; „Waar schuwingsborden en Wegwijzers". De orgeliste der Kerk, Aafje Kamp, zal een orgelsolo ten gehoore brengen. Aan vang half elf. Deze dienst is voor iedereen, oud en jong, toegankelijk. Men zie de advertentie in dit blad. VISSCHERIJ. De wat gunstiger berichten van ople ving in het visscherijbedrijf reageerde ter stond op de vischprijzen. Vooral tong stond in het teeken van hoogere prijsstel ling. De besprekingen van belanghebben den uit IJmuiden te Brussel en de actie van den vischhandel zelf in België ten op zichte van de invoercontingenteering zul- !>n op deze verhoogde prijsnoteering wel an invloed zijn geweest. JA AU BON MARCHÉ Het is te wenschen dat deze stijgende lijn zich mag bestendigen en dat het keer punt, ook in het vischbedrijf, mag zijn aangebroken. Evenals op elk ander gebied komen er ook in de visscherijwereld, zij het dan ook nog zwakjes, enkele geluiden van wat opleving in het bedrijf. Vooral uit IJmuiden, waar de terug gang in het visscherijbedrijf wel het dui delijkst merkbaar was, komen wat opge wekter berichten en naar verluidt zou bin nenkort weer ongeveer 1/8 der vloot in de vaart zijn. Dergelijke, van wat optimisme getui gende klanken kunnen de stimulans zijn om met wat meer opgewektheid de han den weer aan den ploeg te slaan. Vermelding mag verdienen, dat deze kleine opleving samenvalt met een stroo ming in de oontigenteerende landen, als België en Frankrijk, die er op is gericht de invoerbeprkingen in die landen op geheven te krijgen. Het is een blijk, dat men weer teruw wil naar de gezonde toe standen, die geen plaats laten voor aller lei beperkende bepalingen, welke wel tijdelijk soms effect kunnen hebben, maar toch den goeden gang van zaken in den weg blijken te staan. Moge deze schrede opwaarts door ge- regelden opgang worden gevolgd, wkter berichten en naar verluidt zou bin- Onder begunstiging van fraai herfstweer had Donderdagmiddag op het Sportterrein aan het Ankerpark de beëediging plaats van de bij Koninklijk Besluit van 18 Aug. benoemde luit. ter zee der 3e kl.: P. Cool, L. E. H. Reeser, J. F. Drijfhout van Hoof, J. G. Stegeman, P. S. Agema, J. H. Geer- .lings, H. Rob, jhr. P. L. M. van Geen, W. J. de Vries, J. J. Steensma, J. Meerman, J. B. Reiche, G. J. Dijkerman, B. M. Chr. Braat, J. L. van Meeuwen en jhr. S. Roëll en de off. van den M.S.D. der 3e kl. W. D. Reitsma, W. Beets en M. A. Teljer. Er was veel belangstelling voor deze plechtigheid. Op het terrein waren de ouders en familieleden, benevens een groot aantal officieren van zee- en land macht. Ook zagen wij den burgemeester en den stellingcommandant; buiten het rasterwerk stonden honderden belangstel lenden te genieten van het paradevertoon, dat met deze eedsaflegging gepaard ging. Persfotografen en filmoperateurs ren den over het terrein rond en een van de laatstgenoemden maakte wel wat al te on bescheiden gebruik van de verleende gastvrijheid, door op de ongelegenste momenten en op de onmogelijkste plaat sen, plotseling voor autoriteiten te sprin gen en ze onder „de film" te nemen. Een krachtige roffel van de mariniers kondigde om ongeveer twee uur het be zoek van den vlootvoogd aan, die in ge zelschap van zijn adjudant, den luit. ter zee der le kl. C. Moolenburgh en eenige hoofdofficieren, het terrein betrad. De stafmuziek speelde het „Volkslied" en alles stond stram in de houding. Door den schout-bij-nacht werden hierna de troepen, die in carré stonden opgesteld, geïnspecteerd. Daarna nam de commandant het woord. Alvorens de eed of belofte af te nemen, zoo zeide spr., aan 16 luitenants ter zee der 3e klasse en 3 officieren M.S.D. dei- Se klasse, wensch ik in het bijzonder een woord van welkom toe te roepen aan de ouders, verzorgers en familieleden van deze officieren en een woord van dank tot U allen te richten die door Uwe tegenwoordigheid het indrukwekkende van deze plechtigheid verhoogt. Moge het een goed oogenblik zijn in het leven van deze jonge mannen, niet minder is dat voor U, ouders en verzor gers, die thans Uw taak, wat de opvoeding van Uw kind betreft, ziet beëindigd. Met het afleggen van die belofte schaart Uw zoon zich in de gelederen der officieren, hij drijft verder op eigen wieken en door zijn werkkring zal hij dikwerf ver van U zijn. Ik wensch U van ganscher harte toe, dat Uw liefdevol oog dan slechts moge blikken op daden van Uw kind waarmede ge U met geheel Uw ziel kunt vereenigen en waarop gij trotsch kunt zijn! Spr. leest thans het benoemingsbesluit voor, Nieuwbenoemde officieren! De woorden waarin de eed of de belofte is vervat, zijn weinige, ge kent ze, maar ik wil ze nog eens duidelijk noemen: „Ik zweer trouw aan de Koningin, „gehoorzaamheid aan de wetten en on derwerping aan de krijgstucht. „Zoo waarlijk helpe mij God Almach tig". Juist dat korte, dat sobere maakt ze zoo veel omvattend, van zoo groote beteekenis. Het afleggen van een belofte is door alle tijden heen iets heiligs geweest, iets waar aan men dikwijls zeer bijzondere en in drukwekkende ceremoniën heeft verbon den en zoo vindt dat bij de Marine dan, ook plaats onder het houden van een groote parade. Wij allen, militairen, hier zijn getuigen, maar getuigen die diep on der de bekoring zijn van een groot oogen blik terwijl in onze ziel de woorden van die belofte natrillen. Trouw aan de Koningin. Trouw zijn, d.w.z. zich met zijn geheele persoon vol toewijding geven, het is iets absoluuts. Het is een verbintenis die gij voor Uw persoon vrijwillig aangaat en waarvan ge U zelf nooit kunt ontslaan. Trouw aan Haar, die Haar geheele volk voorgaat in alle deugden, aan Haar die zoo warm meegevoelt met, zulk een groote belangstelling koestert voor Haar gan- sche volk. Welk een schitterend voorbeeld geeft de hooge Landsvrouwe ons van het woord „dienen". Maar al te dikwijls wordt de beteekenis van dat woord neergehaald, als zou het iets minderwaardigs zijn. Maar wie daar in ziet, het zich met opgewekt heid geven aan een taak, niet uit eigen belang of voordeel, maar omdat men een belang, hetzij groot of klein, maar ten be hoeve van anderen bevordert, die gevoelt met mij dat daarin iets zeer schoons en verhevens schuilt. T AXI Bai d,„565 CITROEN GARAGE i Zoo weest dan „dienende" trouw aan het staatsgezag, waarvan Hare Majesteit, het Hoofd van Staat, de draagster is. Gehoorzaamheid aan de wetten. Het is een bekend feit, dat zoo men wil ge hoorzaamd worden, dat men dan zelf moet verstaan te gehoorzamen aan de wetten waarop nu eenmaal een staat en maat schappij gegrondvest zijn. Onderwerping aan de krijgstucht. Eerst de trouw, dan de gehoorzaamheid en tenslotte de onderwerping. Hiermede plaatst ge U onder de zeer specifieke militaire wetten. Ge onderwerpt U; geen gekend door den minister als buitenge weifelen naar den een of anderen kant; wone belooning voor de bijzondere goede steeds rechtvaardig. Eisoht veel van Uzelf, dan gaat ge goed voor en anderen, die U gadeslaan, zullen U gemakkelijk volgen. Steun den zwakke zooveel in uw vermo gen is, tracht U steeds te verplaatsen in den gedachtengang van anderen en ver liest niet uit het oog, dat in elk mensch een ziel huist, die het persoonlijke in zich draagt, dat men niet moet neerdrukken, maar wel in de goede richting moet trach ten te leiden. Zoo handelende zal men U als superieur, d. i. meerdere naar den geest, erkennen. Alvorens deze plechtigheid te besluiten met het défileeren, heb ik nog een aange name opdracht van Z. E. den minister van Defensie te vervullen om een gouden hor loge uit te reiken, zoo zeide spr. voorts. Mijnheer Cool, zooals de inscriptie in de kast vermeldt, wordt dit horloge U toe geen schipperen met */4, V» of nog minder, Neen, kort en bondig, ge onderwerpt U Eh dat is noodig waar de militair in het bijzonder in tijden van dreigend oorlogs gevaar of oorlog, onder zulke bijzondere omstandigheden verkeert. Als officier rust op U wel in de eerste plaats de plicht om die wetten na te komen en uit te voeren. Dat zich mogelijk daarbij wel eens groote moeilijkheden op Uw levensweg kunnen voordoen, ontveins het U niet! Maar weest U dan, in 't bijzonder in die oogenblikken steeds uwe belofte indachtig, toont U ten allen tijde het officium dat ge bekleedt ten volle waardig en ge zult blijmoedig volbrengen waartoe ge geroepen zijt. De schout-bii-naoht gaat dan over tot het afnemen van den eed of belofte en spreekt, nadat het stafmuziekkorps het „Wilhelmus" gespeeld1 heeft, de nieuwe officieren als volgt toe: Mijn jonge kameraden, Mij valt het voorrecht ten deel de eerste te zijn in het aanbieden van mijn harte lijke gelukwenschen met d'e groote ge beurtenis, welk in uw leven heeft plaats gegrepen en daarnaast U een hartelijk welkom toe te roepen in het korps Marine officieren, waarvan ge thans deel uit maakt. Het zal niet 'noodag zijn U te wij zen op de tradities van het korps, te wij zen op den goeden naam, welke wij nog allerwege bezitten. Houdt gij mede die tra ditie hoog. Gij treedt thans uit de besloten wereld', welke het Koninklijk Instituut voor de Marine is, naar buiten; weldra staat ge aan boord en zijn samengestelde toestellen en inrichtingen aan uwe zorgen toever trouwd, maar daarnaast en daarboven krijgt ge de belangen te behartigen van uw ondergeschikten. Mijn jeugdige vrienden! Voor het eerste zal veel kennis en voortdurende studie het U gemakkelijk maken om de voortschrij dende techniek te volgen en de baas te blijven. Om U waarlijk superieur te toonen in het volbrengen van het andere deel van uw taak is een warm meevoelend en mee levend hart en groote toewijding van noode. Hier zijn het de eigenschappen van geest en gemoed!, die overheerschen, weest indachtig dat wie naar den geest supe rieur is, zoo hoog staat, dat hij zonder zwakheid toch bewogen kan zijn. Flink en gestreng waar noodig, maarf^- eigenschappen getoond tijdens uw oplei ding tot zeeofficier. Het is mij een groote vreugde het U hierbij te overhandigen. Moge het U een aansporing zijn in uw officiersloopbaan op dezelfde wijze alzijdig U toe te leggen. Het moge U zijn een goede stille getuige en waarschuwend vriend. Hierna defileerden de ticepen voor de jonge officieren, waarna deze plechtigheid was geëindigd. Binnen vierentwintig uur nadat wij het gebouw der Ambachtsschool Woensdag hadden verlaten, beladen met een berg aanteekeningen, die bijna een geheele blad zijde vulden, waren we weer op dezelfde plaats terug. Nu onder eenigszins andere omstandigheden: nog was de lantaarn van zilver en nog geurden er de bloemen, maar reeds had het dagelüksch leven daar weer zijn plichten geëischt en snorden er de maohines, hamerdien er de smeden en wa ren de jongens van de teekenklasse met hun verfpotje bezig „de lijn te trekken' Electrische Koeling. Da nieuwe gevel van het gymnas tieklokaal van O. K. K. (Het gebouw is morgenmiddag van 8 tót 6 uur ie bezichtigen). Het zilveren jubileum van de Ambachtsschool. Bestuur en leeraren. de laatste Nouveauté's in Dames- en Kinder Mantels, Japonnen, Kinder Jurken enz. Ziet onze Etalages. Het was namelijk de bedoeling van het bestuur der school dezen Donderdagmid dag de lokalen open te stellen voor be langstellende ouders en andere bezoekers, die zich persoonlijk van den aard der werkzaamheden en het onderricht op de hoogte konden stellen. Door vele ouders werd van deze gelegenheid gebruik ge maakt. Voor de leeraren was het uit den aard der zaak een zeer inspannende mid dag, maar de jongens zelf hebben er hun vreugde aan gehad: belangstelling in het werk verhoogt de energie en prikkelt de werklust. Zoo'n wandeling door de verschillende lokalen voor elk lokaal stond een jongen, die tot taak had den bezoekers den weg te wijzen en die zioh met glunder- lachend gezicht daarvan kweet geeft wel een goeden indruk van de school. Metho disch en elementair is het werk, en het moge waar zijn, zooals ook thans weder bij de toespraken werd gezegd, dat de schooi geen volleerde arbeiders aflevert, zeker is, dat hier uitstekende fundamenten wor den gelegd, waarop het den leerling ge makkelijk gemaakt wordt voort te houwen. Geen wonder dan ook, dat er dankbare leerlingen zijn het fraaie geschenk van een commissie oud-leerlingen is er het stoffelijk bewijs van die ook in hun later leven de sohool en het daar genoten onderricht niet vergeten. Het is natuurlijk ondoenlijk een over zicht te geven van wat wij in de verschil lende lokalen zagen. Het is ook niet noo dig. Stelselmatig wordt de kennis en prac- tische bekwaamheid der leerlingen opge bouwd; met heel eenvoudige, schijnbaar doellooze oefeningen wordt begonnen, b.v. het glad vijlen A-an een ruw stuk ijzer, het uit de hand smeden van een draadnagel, e.d. Wethouder de Boer heeft in zijn rede van Woensdagmiddag er op gewezen, dat de wetgever, bü de samenstelling der Nij- verheidswet, waaronder het ambaohts- onderwüs valt, dit ambacht bovenaan heeft gesteld, bij de omschrijving van het doel der wet. Eerst daarna komen andere vak ken. Dat wijst wel op de groote beteekenis, die het ambacht in onze maatschappij in neemt. En inderdaad, wie zoo eens een middag een kijkje neemt in de verschil lende klassen eener ambachtsschool, krijgt eerbied voor de kennis, de groote be kwaamheden, die ook voor het allereen voudigste handwerk vereischt worden. Kennis omtrent de samenstelling, de on derlinge verhouding der verschillende onderdeelen, waaruit een voorwerp is ver vaardigd, en vooral ook leert de leerling denken. Hij moet bijvoorbeeld uit enkele gegevens, die hem worden verstrekt, een teekening samenstellen; hij dient zich daarbü dus rekenschap te geven van de perspectivische verhoudingen, hij moet zich het voorwerp kunnen voorstellen. Dat scherpt het verstand en het vernuft, het wekt de fantasie. In de laatste jaren is het ambacht meer en meer verdrongen door de machine. Een timmerman behoeft er niet eens meer een werkplaats op na te houden om de deuren, ramen enz. te vervaardigen, daar deze kant en klaar van de fabrieken komen. Zeker, maar om op zoo'n fabriek een goede posi tie te krijgen, heeft de jongen toch nog de practische en theoretische kennis noo dig. Ook voor het geval hij later zelf baas wordt. Sterker nog: een timmerman zonder werkplaats, zooals er zeovelen zijn, zal nimmer zijn leerjongens het vak kunnen in de houding bij het spelen van het volkslied. ®s& J llllff vil Puf 1 T-ly I 1 Een dapper vrouwtje. Frau Else Müller, die van Hamburg met haar cano op weg is naar Londen, en van de week twee dagen op Huisduinen was, is gisterenmiddag 2.15 u. uit Callantsoog vertrokken en om 5.45 u., na een uitstekenden tocht, te Egmond a. z. gearriveerd. Frau Müller voor haar tent en oano op het strand te Huisduinen. Zooals bekend is vrijwel dit geheele verdere gedeelte van den dijk voorzien van een betonweg. De bedoeling is, dat de straatweg in October klaar komt.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9