heloersche courant aimw recl&me ff 38.00 VAN WILLIGEN Derde Blrd. HET BOSCH in HERFSTTOOI. VAN ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1932. 16.16 16.38 16.59 17.18 17.43 18.21 19.25 De vliegdienst Nederland-lndië. met moderne damast- overtrek, gevuld met onvermengde Java- kapok, de kussens met veeren WESTSTRAAT Loonsverlaging bij de Arbeiderspers. Duitschland niet vertegenwoor digd in de zitting van het bureau der Ontwapeningsconferentie. Bolivie en Paraguay. Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. September Maan ond.: op: Zondag 18 Maandag 19 Dinsdag 20 Woensdag 21 Donderdag 22 Vrijdag 23 Zaterdag 24 19.48 10.43 20.06 11.68 20.28 13.11 20.59 14.22 21.45 15.24 22.45 16.15 23.59 16.52 6.37 19.08 6.38 19.06 6.40 19.04 6.41 19.01 6.42 18.59 6.44 18.56 6.46 18.54 HOOGWATER Tijd. u. min. 11.30 11.59 12.30 1.00 1.21 2.04 3.06 Tijd. u. min. 23.45 0.14 0.46 13.02 13.41 14.31 15.49 LAAGWATER Tijd. u. min. 3.46 4.13 4.40 5.05 5.31 6.09 7.03 Tijd. u. min. JALARISREGELING PROVINCIAAL PERSONEEL. '4'F De voorgenoomen korting in Noord-Holland 6 Het Handelsblad meldt: Het georganiseerd overleg voor het provinciaal personeel in Noord-Holland zal deze week in behandeling nemen het voorstel van Ged. Staten om op de sala rissen en loonen van het personeel, in dienst dezer provincie, een korting toe te passen van 6 De eerste 1000 zullen buiten de korting vallen. HOE CONTINGENTEERT BELGIË DEN VISCHINVOER? Er zou geen zeevisch kleiner dan 40 cm ingevoerd mogen wor den. Het lid van de Tweede Kamer de heer Drop heeft den minister van Economi sche Zaken en Arbeid gevraagd: Is het waar, dat de laatste weken door België behalve een vermindering van het contingent voor invoer van versche zee visch ook de bepaling is gemaakt, dat geen zeevisch mag worden ingevoerd kleiner dan 40 centimeter, zoodat daar door de invoer van wijting, braadschel- visch, kleine schol, tusschenschol, zet- schol en kleine middelschelvisch niet meer mogelijk is, terwijl de invoer van tong geheel zou zijn verboden? Wil de minister mededeelen of over deze maatregelen overleg tusschen de Belgische en de Neder landsche regeerin gen vooraf is gepleegd of na het bekend worden der maatregelen is geopend en wil de minister nu of later mededeelen wat de volledige inhoud der regelingen is, die tot stand zijn gekomen of nader tot stand komen? CRISISBOTERMERK. De crisiszuivelcentrale deelt mee, dat de prijs van het crisisbotermerk en de vervoervergunning voor boter voor de week van 15 tot en met 24 September 65 «ent per kg bedraagt. WERK VERSCHAFFIN GS- MOEILIJKHEDEN. Staking aan het Twente-Rijn- kanaal. Gisterenmorgen is een staking uitge broken over een loongeschil onder de bij le rijkswerkverschaffing aan het te gra den gedeelte van het Twente-Rijnkanaal usschen Goor en Delden tewerk gestelde Verkloozen. De staking omvat de arbei- Iers, afkomstig uit de gemeente Lonne- er. Getracht wordt, ook de overige ar- eiders te bewegen het werk neer te eggen. Te Witteveen. De eerste ploeg van ruim honderd ar beiders uit de gemeente Emmen, die in Je werkverschaffing te Witteveen waren geschorst, hebben de gevraagde verkla ring niet geteekend en zouden derhalve isteren het werk niet mogen hervatten. )e minister heeft verder de tweede ploeg >an ruim honderd arbeiders, die even eens waren geschorst, voor veertien dagen 'an het werken in de werkverschaffing litgesloten. Een verzoek om het gerezen eschil tusschen werkleiding en arbeiders oor een deskundige commissie te doen nderzoeken en beslechten is, door den sinister afgewezen. IEZUINIGING BIJ HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS TE LEIDEN. Het op pag. 2 van ons eerste blad van landaag aan „Vooruit" ontleende bericht imtrent het ontslag aan 90 verpleegsters jij het Academisch Ziekenhuis te Leiden naar men aan de Nw. Rott. Ct. meldt, Jolmaakt onjuist. Deze verpleegsters, wier contract met Januari is geëindigd, zijn indertijd, toen ir groote behoefte was aan verpleegsters, iangesteld op. een hooger salaris dan aan jeze categorie volgens het Bezoldigings besluit is toegekend. Nu haar contract pet 1 Januari eindigt, is haar aangezegd, jat zij bij nieuwe aanstelling op dien Jatum betaling zouden ontvangen volgens >et Bezoldigingsbesluit. Voor zoover de Verpleegsters daarover konden worden ge loord, hebben zij zich in dezen maatregel fan bezuiniging geschikt. Wanneer nie- pand tegenwerpingen maakt, zal op ge noemden datum ook niemand het zieken- luis verlaten. En wat betreft de bewering, dat in het |1gemeen ongediplomeerd personeel in lienst wordt gehouden, kan worden opge merkt, dat er een vaste verhouding bestaat 'psschen gediplomeerd en ongediplomeerd lersoneel, van welke verhouding niet wordt «geweken. VERVOLG-CONGRES DER S.D.A.P. TE UTRECHT. Openingsrede van den heer J. Oudegeest. Utrecht, 17 Sept. Hedenmorgen te tien uur werd het Congres der S.D.A.P., dat gedeeltelijk de voortzetting is van het met Paschen te Haarlem gehouden congres, in het N.V.-Huis alhier geopend. In zijn openingsrede zeide de voorzitter, de heer J. Oudegeest, dat dit congres eenige vraagstukken van actueel belang heeft af te doen, die door den strijd in eigen boezem, die de laatste jaren het grootste deel van den tijd in beslag nam, niet afgehandeld konden worden. Thans moet de verloren tijd worden ingehaald. De Partijbestuurs-resolutie, die morgen bij de bespreking van het rapport-Weiter aan de orde komt, kan eenigszins beschouwd worden als een vingerwijzing naar de richting, in welke de moeilijkheden waarvoor ons land zich wellicht nog eenige jaren geplaatst zal zien, opge lost zullen moeten worden. De afdoening van het koloniale werkprogramma is be doeld als aanvulling en afsluiting van het koloniaal beginselprogram, dat in 1930 in deze zelfde zaal werd aangenomen, waar mee de S.D.A.P. de eerste politieke partij in Europa is, die de lijn der ontwikkeling van de koloniale politiek niet slechts prin cipieel, doch ook practisch heeft getrok ken. Spr. wees op het krachtige verzet tegen de plannen der commissie-Weiter. Nu gebleken is, dat de regeering dezer dagen inlichtingen heeft gevraagd om trent namen en adressen van revolution nairen, omdat zij de zaak de laatste jaren niet meer heeft bijgehouden, wil spr. haar wel een weinig op gang helpen. Op 31 Maart 1932 waren 77.855 revolutionairen in de S.D.A.P. georganiseerd. Per 30 Juni was dit gegroeid tot 81.621. Ter wijl in de crisisjaren 1924/1926 het leden tal daalde van 101.7 tot 99 groeide het in de periode 1930/1932 van 158 tot 195 e stijging sinds het laatste Paasch- congres bedroeg bijna 3800 leden, zoodat, indien er geen 3200 leden naar de O.S.P. waren gegaan, de groei rond 7000 leden zou zijn geweest. De heer Oudegeest herinnert in het verder verloop van zijn rede aan het wei nig hoop gevende resultaat van de Ont wapeningsconferentie. Het gebrek aan krachtigen democratischen geest in Duitschland doet de vrees voor oorlog sterker worden en tast het zoo hoog noo- dige vertrouwen aan. Dat de vredesge- dachte niet is prijsgegeven blijkt uit de prachtig geslaagde grensmeetings waar aan meer dan honderdduizend arbeiders uit Duitschland, België en Nederland hebben deelgenomen. Na de dooden, die de partij in het af- geloopen jaar had te betreuren, te heb ben herdacht, eindigde spr. met een krach tig beroep op de aanwezigen om het werk voort te zetten en verklaarde hij het con gres voor geopend. Opheffing van den gecombineer- den post- en passagiersdienst op Ned.-Indië en instelling van een „post-expressedienst"? Men meldt aan de N. R. Crt. uit Am sterdam: Gisterenmiddag zou in het Scheepvaart- huis alhier het comité Vliegtocht Neder land-lndië, onder voorzitterschap van generaal Snijders, bijeenkomen, teneinde te beslissen, of al dan niet zal worden ge treden in het plan Asjes-Slot, bedoelend den gecombineerden post- en passagiers- dienst, zooals wij die nu gedurende bijna 1 jaar kennen, te doen vervallen en een post-expressedienst op Ned.-Indië in te stellen. Deze sneldienst, die door middel van een daartoe ontworpen Pander-vliegtuig zou moeten worden onderhouden, moet belangrijke bezuinigingen medebrengen. Het vliegtuig zou een snelheid kunnen ont wikkelen van pl.m. 300 K.M. per uur en in ongeveer 4 dagen van hier naar Indië, in 8 dagen heen en terug kunnen vliegen. Nader meldt men aan de N. R. Crt., waaraan wij dit bericht ontleenen, dat men in de gistermiddag gehouden vergadering nog niet tot een besluit is kunnen komen. DE MOEILIJKHEDEN DER WESTFRIESCHE GEMEENTEN. Te Hoorn is deze week een bespreking gehouden tusschen burgemeesters van 15 Westfriesche gemeenten, welke gemeen ten in het bijzonder getroffen worden door de malaise in den tuinbouw, en den heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkverschaffing. Het doel van deze bespreking was na te gaan, wat kan worden gedaan om den nood onder de tuinders en de tuinarbei- ders zooveel mogelijk te lenigen. Voor de tuinders, zoo werd meegedeeld, kon, daar het ging om werkgevers, geen steunregeling worden getroffen. Dit is echter wel mogelijk voor de arbeiders, het geen dan ook reeds in enkele plaatsen in West-Friesland is geschied. Voor de tuinders en ook voor de arbei ders zal thans zooveel mogelijk werk wor den yerschaft, hetgeen, op het goede voor beeld van hetgeen in de gemeente St. Pan- cras is geschied, voor een belangrijk deel zal bestaan in baggerwerk. Daarnaast ko men wegverbetering en slootverbetering aan de orde. ONBEHOORLIJKHEDEN IN EEN MILITAIR KAMP? Niets van gebleken. Op vragen van het Tweede Kamerlid K. ter Laan, betreffende het instellen van een onderzoek ter zake van onbehoorlijk heden, welke in het zomerkamp in de Legerplaats bij Laren zouden zijn voorge komen, heeft de minister van defensie ge antwoord: Naar aanleiding van het artikel „On behoorlijkheden", voorkomend in het dag blad „De Tijd" van 16 Aug. j.1. is den 18den d.a.v. een onderzoek begonnen. De uitslag van dit onderzoek heeft niets op geleverd, dat op eenige onbehoorlijkheid wijst. Gedurende het zomerkamp van de vrij willigers der kaderopleiding van het Voor oefeningsinstituut verbleven de gezinnen van eenige bij deze opleiding werkzame officieren en onderofficieren in de omlig gende dorpen. Deze beroepsmilitairen kun nen dus zeer goed in de omgeving van het kamp zijn aangetroffen met den kader- landstormers onbekende dames. Een der onderofficieren ontving de laatste dagen eenige keeren bezoek van zijn dochter. Wellicht gaven deze bezoe ken den schrijver van het artikel de woor den in de pen: „Zelfs dagenlang werd een twintigjarige bij herhaling en langdurig in het kamp opgemerkt". Bij het onderzoek is niets gebleken van eenige gedraging op den laatsten kamp avond, die de krijgstucht zou kunnen schaden. Noch van de zijde der deelnemers aan het zomerkamp, noch van hun ouders, noch van belangstellenden gewerd onder- geteekende eenige klacht. Het met de leiding belaste personeel heeft niet van ongeschiktheid blijk ge geven. Veeleer is het tegendeel het geval De bladen hebben zich bezig gehouden met een bij de Arbeiderspers ingevoerd geval van loonsverlaging en daarop be grijpelijkerwijze veel commentaar ge geven. „Het Volk", dit geval besprekend, geeft in zijn nummer van Donderdag een verweer hieromtrent, waarin wordt uit eengezet, dat geen loonsverlaging over de geheele linie is toegepast, zooals enkele bladen, o,a. de a.r. Rotterdammer, hadden beweerd, doch dat alleen inge volge de wijziging der collectieve con tracten in de typografie en in de che- migrafie, voor het deel van haar per soneel, dat onder deze contracten werkt, een verlaging van het loon is inge voerd, zooals in vrijwel al deze bedrij ven in ons land. Ook dat deze loonsver laging gepaard is gegaan met „verschil lende" ontslagen, spreekt het blad tegen. Slechts aan een drietal personeelleden, die nog slechts kort in het bedrijf werk zaam zijn, in een der kleinere bedrijfs- afdeelingen, moest worden opgezegd. Op een personeel van ruim 800 personen is dit ontslag van geringe beteekenis, zegt het blad. Merkwaardig is wel, wat in bedoeld verweer van het soc.-dem. dagblad aan het slot wordt gezegd. Daar heet het: „Natuurlijk kan men van oordeel zijn en blijven, dat er in ons bedrijf onder geen enkele omstandigheid tot loonsverlaging of personeel-ontslag mag worden over gegaan. Ook niet ingeval van collectieve contracten". Merkwaardig, omdat hieruit blijkt, dat het blad zelf voelt, dat hier iets niet in den haak is. In zijn verweer gaat het s.-d. blad evenwel niet in op verschillende andere mededeelingen in het anti-revolutionaire blad, dat de hierboven geschetste onjuiste en overdreven voorstelling van zaken gaf. Die mededeelingen betreffen een per soneelsvergadering, waaromtrent het a.-r. blad het volgende weet mede te deelen: Er heerscht groote ontevredenheid. Dinsdagavond heeft het personeel van het Amsterdamsche bedrijf (Het Volk) vergaderd in een zeer biltere stemming. De algemeene directie werd scherp ver weten, dat zij in geen enkel opzicht had rekening gehouden met de zoogenaamde medezeggenschap, welke, naar het dan heet, bij de Arbeiderspers is ingevoerd. De heer van der Veen, die de directie voert en de commissarissen, allen voor aanstaanden in den huidigen strijd tegen de regeering, beroepen zich op de be- drijfsinzinking en op de verkeerde be rekeningen, welke men bij den groot- scheepschen opzet van de nieuwe ge bouwen en van de samentrekking der onderscheiden bedrijven heeft gemaakt. Zoo had men er op gerekend, dat al de moderne vakbonden hun organen bij de socialistische onderneming zouden laten drukken. Dit is niet geschied. Het Spoor- en Tramwegpersoneel en de Bouw vakarbeiders zijn tot dusver met hun or gaan gebleven bij de firma Hoonte te Utrecht, waar men altijd goed bediend is. De Typografenbond bij de Diamant- bewerkersdrukkerij. Deze laatste organi satie verzet zich tegen de overheveling van deze vakbladen. Dit zou toch betee- kenen, dat dit werk gewoon opgeslokt werd door het groote bedrijf, terwijl dan bij de firma Hoonte en de Diamantbe werkersdrukkerij vele ontslagen zouden vallen. Ook gevoelen de moderne vakbonden in het algemeen er thans ook niet meer voor nog weder geld te storten om de liquiditeitspositie der Arbeiderspers te versterken. De vakbonden zitten niet meer zoo dik in het geld als vóór eenige jaren. De beleggingen zijn sterk in waarde gedaaldde werkloozenondersteuningen eischen schatten, en de contributies gaan omlaag. Tot zoover de a. r. Rott. Wel zegt »Het Volk', dat de bewering, als zou deze loonsverlaging zijn gemoti veerd met een 'beroep op de ongunstige bedrijfsresultaten en een daling van den levensstandaard' onjuist is. Wel onder vindt het bedrijf evenals alle andere, de gevolgen van de huidig# crisis, die men door verlaging van productiekosten moet trachten te overwinnen. Wij zullen niet alle opmerkingen, door a. r. Rotterdammer, Residentiebode en N. Rott. Crt. gemaakt (vooral de laatste heeft scherpe kantteekeningen bij het verweer van het s.d. dagblad), weergeven, maar willen eindigen met de opmerking van den a. r. Rotterdammer, dat door een dergelijke tweeslachtigheid (eenerzijds namelijk een stelselmatig ageeren tegen elke loonsverlaging, anderzijds die zelf toepassen) de positie der arbeiderspers in het volksleven niet zal worden ver sterkt. Want (en deze laatste opmerking is van ons, red. Held. Crt.) men moet zich ook voor den schijn weten te hoeden en aantasting der loonsvoorwaarden is nu eenmaal een zaak van primair belang voor den arbeider, ook den sociaal-demo- cratischen. Niepiand, die gevoel voor de natuur heeft, kan zich in de eerste weken van een nieuwe lente, waarin het teere groen en de barstende knoppen symptomen zijn van ontwakend leven, onttrekken aan hoopvolle verwachtingen voor het tijd perk, dat gaat aanbreken. Later, midden in den zomer, zijn de bosschen op hun mooist, zoo wordt vaak beweerd. Maar juist thans, nu de zon het verdorde en ver geelde loof in een gouden gloed schijnt te zetten, is een eenzame tocht van een bij zonder groote, zii het dan ook ietwat wee moedige bekoring. Hebt gil' het bosch ooit mooier gezien, dan in den vroegen herfst ochtend, als de zonnestralen scherpe con touren krijgen door den nevel, die tus schen de hoornen hangt? Wanneer de ge heimzinnige herfstdraden als zilveren snaren glanzen? Weder is een stuk van het leven voorbijgegaan straks zullen stormen de bladeren bij honderdduizenden van de dan dorre takken doen fladderen straks, o heel gauw reeds is het winter. Wie nog genieten wil van bosch en hei, moet er thans op uit- N u een fietstocht door de eenzame bosschen, waar geen kam peerders of dagjesmenschen meer zijn, waar men alleen is, alleen met de natuur. Voor- hen, die in de gelegenheid zijn, nog een korte herfsvacantie te nemen, al vorens donkere dagen aanbreken, geven wij thans enkele fraaie fietstochten, ons toegezonden door den A. N. W. B., Toe ristenbond voor Nederland. De eerste route gaat van Amsterdam langs de kronkelende Amstel allereerst naar Ouderkerk. In deze streken zijn nog enkele patriciërshuizen over, die getuigenis afleggen van de wel vaart in een gouden eeuw. Door een zeer schoon, echt-Hollandsch water- en polder landschap via Abcoude, vervolgens langs het Gein en tenslotte de Vecht volgend naar Nederhorst den Berg. In de verte ziet men reeds de bosschen van 's-Grave- land; iets verder ligt het bekende landgoed Bantam (te bezichtigen). Na het villadorp Bussum doorkruist te hebben door het schoone Bosch van Bredius, langs den Sijsjesberg (fraai uitzicht) naar Laren en daarna de prachtige rijwielpaden van de Vuursche volgend naar het Vliegkamp Soesterberg. Aardige binnenwegen en fietspaden voeren naar de Maarnsche poort, Maarsbergen, Veenendaal, door het dorp en langs het station Ede, om vandaar tenslotte afwisselend door bosch en heide, evenwijdig aan den spoorw-eg langs Heel- sum, Arnhem te bereiken. Deze tocht, die voor het grootste deel over rijwielpaden loopt, is bijzonder ge schikt voor bewoners van de westelijke deelen des lands. Men kan natuurlijk ook, uit Den Haag of Rotterdam komende, per trein naar Utrecht gaan, om via Bunink (of De Bilt) en Zeist nabü de Pyramide van Austerlitz dezen tocht te beginnen. De Veluwe, de Achterhoek en Overijsel. zijn de gebieden, welke door onzen twee den tocht doorkruist worden. Deze rit be gint in Zwolle en voert door het woeste gebied nabij de Dellen en den Woldberg. De rit van Nunspeet door de Leuvenum- sche bosschen, langs het fraaie kasteel Staverdën en via Garderen en Stroe naar Apeldoorn, behoort tot een der mooiste tochten, die men per fiets in ons land maken kan. Van Barneveld tot Apeldoorn neemt men niet den grooten weg (die óók zeer interessant is), maar men volgt den grintweg over Stroe tot kort voor Hars kamp en slaat dan linksaf over de thans verlaten rijwielpaden, langs het Radiosta tion en Assel naar Apeldoorn. Vervolgens over Beekbergen, Loenen en Hall, langs het fraaie kasteel Voorstonden naar Zut- phen. Van .Warnsveld langs de Hackfort en het kasteel Vorden naar Onstein, waar een nieuwe fraaie grintweg naar Lochem begint. Daarna over Deventer en door het eminent mooie heuvelgebied van Over ijssel (Luttenberg, Hellendoornsche berg en Lemelerberg) via Ommen naar Zwolle terug. Door de Vennen en Zu'd- Limburg. gaat onze derde en laatste route, welke in Brabant's hoofdstad Den Bosch begint. Over Oisterwtik en Oirschot, gedeeltelijk over fietspaden naar Eindhoven. Eenzaam, doch zeer mooi is de rit langs het rijwiel pad over de heide naar Leende; verder door mooie bosschen naar Weert, waar wij een minder bekenden weg kiezen, om in het Zuiden van Limburg te komen. Deze route over Wessem, Born. Oblicht en Beek naar Maastricht biedt prachtige vergezichten over den breeden stroom der Maas, het eikenhout is nu echter meer goudgeel, dan „bronsgroen". Maastricht, de oude stad, behoeft wel geen nadere aanprijzing. Wie over veel tijd beschikt, moet niet verzuimen bij avond' een kijkje te gaan nemen op den Rijksweg tusschen Beek en Geleen, waar men een proef vak heeft ingericht met de Philora (Philips Natrium)-lampen- De rondrit door „Nederland's bergen" gaat vrijwel vlak langs de grens, door sterk ge accidenteerd terrein over Eperi naar Vaals en vervolgens naar het welbekende Val kenburg, waar het in dezen tijd van het jaar misschien nog wel zoo aangenaam is als midden in den zomer. Vervolgens door het kolengebied, over Heerlen en Sittard naar Roermond. Wederom wijken wij van dè hoofdroute af en volgen vrijwel geheel den linker Maasoever tot even voorbij Boxmeer, om in Gennep den Rijksweg we der te bereiken. Na enkele prachtige om wegen over Groesbeek, de Heiligeland- stichting en Berg en Dal eindigt deze rit in Noviomagum: Nijmegen. Kilometerafstanden. AmsterdamOuderkerk (10.7)Abcou de (17.9)Niederhorst den Berg (24.6) 's-Graveland (30.6)Bussum (36)Valke veen (41.4)Het Bluk (52.3)Lage Vuur- sch (59.3)Soesterberg (70.3)Pyramide van Austerlitz (77.1)Maarsbergen (83.4) ■Veenendaal (97.1)Station Ede (106.3) (62.9)Barneveld (78.9)Radio-station Assel (102)Hoog SoerenApeldoorn (113.2)Beekbergen (119.7)Loenen (126) Eerbeek (130.4)—Zutphen (142.3)Warns veld (145.2)Hackfort (152)Kasteel Vor« denOnstein (162.6)Lochem (172.6)— Deventer (203-7)—Poggebelt (219.1)Haar- le (226.2)—LuttenbergLemele (242.8)— Ommen (250.6)Wythmen (268.6)—Zwolle (275.7). 's-HertogenboschVughtOisterwük (16.4)Oirschot (29.2)Eindhoven (43)— Maarheeze (61.5)—Weert (71.3)—Grahem (85.3)Wessem (89.3)Stevensweert (95.7) Roosteren (105.4)—Bom (11.8)—Stein (121.2)Beek (125.7)WeertMaastricht (147-3)SlenakenEpen (171.3)Vaals (183.4)Valkenburg (202.4)Heerlen(213) Sittard (250.9)—Susteren (261.2)Roer mond (279.2Beesel (290.2)Baarlo (299.1) Venlo (306.4)Maashees (336.1)Box meer (346.6)—Gennep (354)—Groesbeek (365.8)Berg en Dal (373.9)Beek (375)—! Nijmegen (379.9). Wolfheze (114.0)Oosterbeek (119-3)— Arnhem (123.9). Zwolle—Hattem (6)—De Dellen (20.5)— Tongeren (28.7)Het Soerel (32.2)Nun speet (39.8)—Staverden (54.7)—Garderen DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. En de gevaren voor den Volkenbond Volgens den diplomatieken correspon dent van de Daily Herald zijn de ver gaderingen te Genève van de volgende week de gewichtigste in de geschiedenis van den Volkenbond. Duitschland heeft officieel aan Henderson te kennen ge geven, dat het niet in staat zal zijn aan de ontwapeningsconferentie deel te nemen tot zijn eisch van gelijkheid in militairen status toegestaan is. Mussolini heeft du!)®Jnijk te kennen ge geven, dat wanneer Duitschland den Volkenbond verlaat, ook Italië uit zal treden, omdat Duitschlands uittreding de definitieve verlamming en onbepaalde verdaging vande ontwapeningsconferentie tengevolge zal hebben. Achter deze woorden ligt volgens dezen correspondent, dat mislukken der ont wapeningsconferentie waarschijnlijk door uittreding van Duitschland en Italië zal worden gevolgd. De positie is naar Hen derson gisteren waarschuwde, dan ook critiek. Ook de behandeling van de Mants- joerijsche kwestie kan naar het oordeel van den correspondent van den Herald gemakkelijk tot uittreding van een der groote mogendheden, n.1. Japan, leiden. De desbetreffende brief aan Henderson gepubliceerd. De correspondent van de „N. Rott. Crt." te Genève meldde gisteravond ln een beleefden, zakelijken en gema tigden brief heeft de Duitsche regeering door middel van het volkenbonds-secre- tariaat president Henderson in kennis gesteld van de reden, waarom zij geen vertegenwoordiger zal zenden naar de zitting van het bureau der ontwapenings- conferentie.VonNeurath herinnert namens de Duitsche regeering in de eerste plaats aan de verklaring, die de Duitsche gede legeerde voor de stemming over de laatste resolutie in de ontwapeningsconferentie heeft afgelegd. De resolutie werd aangenomen en het was duidelijk, dat de toekomstige con ventie zoowel wat den vorm als wat de methode betreft, enkele bepalingen van het verdrag van Versailles zal raken. De kwestie hoe dit toekomstige regime op Duitschland toegepast moet worden, werd dus een probleem van direct en onmiddellijk belang. De Duitsche regee ring acht het duidelijk, dat tenzij deze vraag wordt beantwoord, een regeling van individueele concrete punten van het ont wapeningsprobleem niet mogelijk is. Vol gens de meening der Duitsche regeering komt slechts één oplossing in aanmerking, namelijk dat alle staten aan eenzelfde regeling en dezelfde grondslagen met be trekking tot de ontwapening onderworpen worden en dat geen descriminatie of uit zonderingssysteem ten opzichte van een hunner zal blijven bestaan. Men kan van Duitschland geen verdere medewerking bij de bepalingen, die in de toekomstige conventie zullen worden opgenomen, ver wachten, totdat overeengekomen is, dat de oplossing die gevonden zal worden, .eveneens op Duitschland van toepassing zal zijn. Met het oog op een zoo spoedig moge lijke verwezenlijking van de voorwaarden voor Duitschland's medewerking aan de conventie heeft de Duitsche regeering getracht in de tusschenperiode de kwestie van gelijkheid der bewapening langs diplomatieken weg op te helderen. Helaas hebben deze pogingen tot nu toe nog niet tot een bevredigend resultaat geleid. Onder deze omstandigheden kon Duitsch land de uitnoodiging om aan het bureau deel te nemen, niet aannemen. De Duit sche regeering meent, zooals altijd, dat radicale algemeene ontwapening uiterst noodzakelijk is voor de verzekering van den vrede. Duitschland zal met belang stelling het werk der conferentie blijven volgen en daarvan zijn verdere houding laten afhangen. Litwinof heeft aan Henderson doen weten, dat hij zelf aan de beraadslagin gen van het bureau zal deelnemen, doch niet in de zitting der commissie. Sowjet Rusland zal binnenkort de documentatie over zijn militair budget aan de budget commissie doen toekomen. Sir John Simon en Paul Boncour wor den dezer dagen te Genève verwacht. 1 Overwin ningsberlchten. Volgens een officieele mededee'iing van het ministerie van oorlog van Paraguay hebben Paraguaysche troepen een sterke afdeeling Bolivianen in de pan gehakt. De Paraguayers hebben 14 machinegeweren

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5